08 Af rekening De laatste dagen' in Indonesië Groeiende onrust op Java Ir. Hupkes nam afscheid De militaire toestand in Indië DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Spoorweghulde „eerste klas" Sw« 'SJSSSRSJ? teK ""Syr 68ste JAARGANG- DINSDAG 31 DECEMBER No. 20201 ,ar Bestand en Den P bronnen van onvree Sinaasappelen voor alle leeftijden ZUIVERINGSACTIES Dankbare bevolking KONINGIN SCHENKT KINDERKLEERTJES JO VINCENT NAAR AMERIKA Een groot econoom vooral een oprecht mensch NIEUWJAARSREDE MIN.-PRESIDENT Onderscheiding voor ir. Hupkes Hupkes NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H A PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX BROERSVEST 8. SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Nog enkele uren en dan zullen de Engelen der administratie de jaarboeken van 1946 in het archief der eeuwigheid bijzetten. Elk onzer komt in die boeken voor. Hoe is onze stand? Vraag voor eiken avond eigenlijk, doch vandaag zeker. Kunnen we tevre den zijn over onze prestaties? Werkten we met alle kracht en behalve voor ons zelf direct en in direct ook voor d"e volksgemeen schap? Boekten we daarmee een belangrijk saldo op onze eeuwig heidsrekening ten bate van onzen stoel in den hemel? Uiteindelijk gaat het daar toch maar om. De dienst van God en de dienst joe gen s den naaste blijven bij alle verwikkelingen de voornaamste geboden. De geestelijke welstand blijft de voornaamste! Overigens, wanneer wij terug zien op het heden afloopende jaar, zal een gevoel van teleurstelling moeilijk zijn te onderdrukken. Want ook 1946 heeft niet gebracht den werkelijken vrede onder de volkeren en de welvaart, waar naar de wereld smachtend ver langt. En de algemeene situatie is van dien aard. dat de menschen het. vertrouwen in een betere toe komst dreigen te gaan verliezen. Het is dan ook een afscheid zon der weemoed, een welkom zonder enthousiasme, want met bezorgd heid schouwen we naar het nieu we jaar. dat af>r> de kimme rijst- Met bezorgdheid doch ook met hoop. Immers toch streeft de mensch naar het geluk en hij verhoopt het ook. Het is de onbewuste reactie op het verloren Paradijs. In de onzekerheid van wat ko men zal. ligt voor den mensch een ernstige overweging; hij gevoelt met iedex.. nieuwjaar, dat hij een Stap vooruit heeft gezet naar den eindpaal van het leven. ..Pelgrims en vreemdelingen op aarde" noemt de Vorst der Apostelen de men schen. In die woorden klaagt wee moed over de vergankelijkheid, maar voor den Christen klmkt daarboven uit (ie eeuwigheidsbe lofte. Hij kent immers het blijde doel van dezen pelgrimstocht en richt zijn gedachten op het eeuwig vaderland en vertrouwt op God. Die alles tot e?n goed einde weet te voeren- Daarom in Godsvertrouwen voor waarts! Er huivert zooveel angst door de nunschheid en zij zoekt troost zon der dezen te vinden, wanneer zij God voorbij gaat. Men mort tegen beproevingen en vergeet dat de mensch in de smeltkroes van het lijden gelouterd wordt als het goud. In Godsvertrouwen en met plichtsbetrachting. Onder alle omstandigheden zul len wij daarom, willen we verant woord staan voor God en op Zijn hulp mogen rekenen, ons moeten kwijten van den ons opgelegden plicht. Wij zijn menschen v: den tijd; ook wij gaan voorbij. Een goed leven zullen wij hebben geleid wanneer wij onzen tijd goed heb ben benut. Niet de tijd moet ons beheerschen maar wij den tijd en wat wil dit anders zeggen dan dat wij den dag moeten plukken, wel ken God ons biedt. Immers elk deel van den tijd heeft eeuwigheidswaarde en op het einde van ieder jaar zullen wij ons af te vragen hebben, of de af- geloopen dagen, weken en maan den goed gebruikt werden in het licht van de eeuwigheid. Het is heel moeilijk om alleen den tocht te volbrengen zoowel in het geestelijke als in het tijdelijke Mogen we hier voor de laatste maal in dit jaar nog eens opwek ken tot het Eucharistisch Hart van Jesus. als het gouden altaar als de gouden wierookschaal. waarop we onze werken neerleggen als het verblijf waar we leven, weten schap. moed, troost en deugd kun ne) vinden. Te amen in dit Hart vmreenigd. kunnen we dan elkander een op recht Zalig Nieuwjaar wenschen. Onze correspondent de heer J- W. Hofwijk, seint ons d-d 30 De cember uit Batavia; Die toon van de republika.nsche pers wordt de laatste dagen steeds meer geprikkeld en agressief. De affaire Buitenzorg, waar zooals men weet, onlangs Nederlandsche troepen het radio-station hebben bezet wijl dit uitzendingen zou hebben gedaan in strijd met den geest van het bestand en de re. pubiiikeinsche burgemeester in middels weer op vrije voeten ge. s;el(j en enkele ambtenaren werden gearresteerd, wordt in ar tikelen nog steeds breed uitgeme. ten Daarbij wordt een volkomen valsche voorstelling gegeven van de gebeurtenissen, waarnaar in middels een gemengde Nederl-, Indonesische commissie 'n onder zoek heeft ingesteld. Alle moeilijkheden welke zich in verband met het bestamd voor. doen, worden uitsluitend den Ne derlanders op de schouders ge. schoven en de schendingen van de wapenstilstands-overeenkomst d'uren onverminderd voort aan de verschillende demarcatielijnen. Intusschen zijn de in.erne po»-, tieke verwikkelingen in de Repoe blik van nog grooter belang De Partai Nasional Indonesia heelt met groote meerderheid het ont. werp.accoord van Linggadjati. ver. worpen. In het voorloopig repu- blikeinsch parlement, het K. N. 1. P. is dit de grootste partij Zij bezet daarin 46 zetels en is links, doch niet extremistisch georiën teerd. Het is een intellectueel na. tionalistische groepeering welke reeds in het ^koloniale tij dggiy de grootste politieke activiteit ontplooide. In getalsterkte volgt op haar de Islamiet ische partij „Masjoemi" welke gelijk bekend, eveneens afwijzend staat tegen over het accoord Enkele uitlatingen van pers en radio mogen hier volgen: De .Merdeka" van 24 Decem ber schrijft naar aanleiding van de ontwikkeling der zaken m Vietnam „Weest op uw hoede De „Rajat" van 28 December: „In Den Pasar pleegde Van Mook verraad aan Linggadjati. De ïte- pubüek had aan de oprichting van Indonesia.Timoer (den staat Oost- Indonesië) willen meewerken". En in een republilkeinsche ra- dio.uitzending heette he1: „Het oude kolonialisme is in Den Pa sar herleefd" Zoo is het wantrouwen overal groeiend. In Katholieke kringen maakt men zich bezorgd over ar. tikel 4 van de voorloopige consti- tutioneele regeling welke in Den Pasar is opgesteld en waarvan de' strekking is artikel 177 van de Grondwet te handhaven, zoodat er van een vrijheid voor missie en zending ook nu nog geen sprake zou zijn. Tot slot is daar dan nog de oor. logszuchtige speech, door den T- R I.-opperbevelhebber Soedirman gehouden na een belangrijke be. spreking in Djokjakarta met Soe- karno en Sjarifoedin. ide W.Jbrigade 4300 gulden aange boden als blijk van waardeering voor de bevrijding van Tjiandjoer en voor de correcte houding, door de Ned. troepen aangenomen- Voorgesteld is, dit bedrag gedeel. telijk te bestelden voor de oprich ting van een gedenkteeken ter herinnering aan 't zegenrijk werk der brigade. Wederom zullen binnenkort voor alle leeftijdsgroepen 500 gram sinaasappelen beschikbaar worden gesteld. De afwikkeling van den nog loopenden bon zal uiteraard eerst geschieden, doch ter voorbe. reiding van de volgende verdeeling dient men reeds thans een bon bij een detaillist in groente en/of fruit in te leveren. Het Centraal Distributiekantoor heeft daarvoor aangewezen de bonnen 53-7 en 54.8 Algemeen. De inlevering moet plaats hebben vóór 5 Jan. 1947. Orik werden hierbij handgranaten en steekwapens in beslag geno- j v, militaire I men- Ook in de dagen vóór en na Een Nederlandsche min airej Kerstm;s waren sluipschutters ac. woordvoerder heeft het volgende f.ef binnen Nederlandsch gebied, overzicht van den militairen toe Volgens de „Nieuwsgier" heeft de bevolking van Tjiandjoer aan stand gegeven: Te Padang is op den lsten Kers*, dag op den weg naar het vlieg, veld wederom een vliegtuig-bom gevonden, welke door de Ned. ge nie onschadelijk werd gemaakt. Bij huiszoekingen in de stad werden 8 personen gearresteerd die ver. dacht werden van gezagsondermij. nende handelingen en misdrijven. De Koningin te Amsterdam. Aankomst van H. M. aan de grens van de gemeente, waar Zij ontvangen werd door burgemeester mr. d'Ailly. wiens dochter Olga bloemen aanbood. tief binnen Nederlandsch gebied. Te Palembang hebben in de nachten van 28 op 29 December eenheden van het Lasjkar Ra'jat Ned. patrouilles beschoten, waar. bij aan Ned. zijde 2 dooden en 5 gewonden waren De repub'ikein- sche verliezen zijn waarschijnlijk aanzienlijk hooger. Later keerde de rust in de stad terug. Te Bandoeng zijn de laatste da. gen een aantal handgranaten ge. worpen, oa. naar een Nederl. vrachtauto waardoor een persoon werd gewond. Oostelijk van Bandoeng werd 'n Ned. patrouille beschoten Het vuur werd beantwoord- Bij de Ned. posten hebben zich wederom een aantal vluchtelingen uit repu- blikeinsch gebied gemeW. Zaterdag 8 December heeft zich te Semarang een bende genesteld in een bunker in den Oostelijken sector van he; Ned. gebied Brj een zuiveringsactie met pantser, wagens werd zij teruggedreven tot ver achter de demarcatielijn. Ook werden vliegtuigbommen binnen Ned. gebied onschadelijk gemaakt. Een zeer goed bewapende bende moest Cn den Westelijken secior door Ned. troepen, na een kort vuur-vevorht, worden verdreven. Een zestigtal kampong.bewoner» zochten hier bescherming op Ned. gebied. H. M de Koningin heeft aan de vier herstelstichtingen in Gelder land, Noordbrabant, Zeeland en Limburg vier groote pakke en, waarin baby- en kinderkleeren, ge schonken- Het lag in hare bedoe ling dat de inhoud dezer pakker ten 'in de zoo zwaar getroffen ge bieden door de stichtingsbesturen ter beschikking zou worden gesteld van die gezinnen, die hiervoor al- lereerst in aanmerking kwamen. In de dagen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar zijn daardoor talrijke moeders en kinderen verblijd. Jo Vincent heeft een uitnoodi- ging ontvangen, om in November 1947 een tournée dioor de Veree. nigde Staten van Noord-Amen-ka te maken Wel zelden zal afscheid geno men zijn van een leider van een bedrijf als gisteren in Utrecht van ir W- Hupkes, president, directeur der Ned. Spoorwegen, die 1 Januari in deze functie aftreedt. Ongeveer 3500 personen, werk zaam bij de Spoorwegen waren uit alle deelen van het land naar Utrecht getogen om allereerst met een groot défilé afscheid te nemen van den bij het personeel zoo ge- zienen directeur Ir. Hupkes had met zijn echtgenoote op het bor des voor het derde hoofdgebouw der Ned. Spoorwegen plaats ge nomen, terwijl een onafzienbare stoet van spoorweg-mannen en vrouwen van den chef af van he grootste station des land tot den eenvoudigen wegwerker toe, langs De minister-president, dr. L. J. M. Beel zal op Nieuwjaarsdag te 13.15 uur over de beide zenders een nieuwjaarsrede uitspreken. Ir. W. Hupkes, president.di recteur der Ned. Spoorwegen, is benoemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje.Nassau. trok. Voorop ging het harmonie corps van de NS. en dan volgden provinciesgewijze de verschillende personeelsgroepen. Bij sommige groepen liepen enkele personen mee in folkloris ische kleederdracht, zooals twee Frie zinnen. een Brabantsch paar waar van de vrouw den bekenden poffer droeg, terwijl in de Haagsche af- deeling twee Scheveningsche VjS- schersvrouwen mee trokken. Nu en dan ging er een luid hoera tje op en vriendelijk bleef de heer Hupkes naar deze menschen met een arm of zijn hoed zwaaien. In de groote zaal van ïivoli, welke met bloemen en spooorweg- emblemen versierd was, had ver- volgens een huldigingsbij eenkoms plaats, waarin vertegenwoordigers van alle soorten van het personeel het woord hebben gevoerd. Spoorwegman heb ik willen zijn", zoo zeide de heer Hupkes in I zijn dankwoord, ,.en ik damt U dat ge me als zoodanig hebt er kend" Spr. herinnerde er aan dat hii als student in de functie van namens - leerling-machinist in 1900 voor liet Leel een afscheid m eig=" eerst met de spoorwegen in con- plaats gevonden in de commissa- tact kwam waarbij onmiddellijk zijn rissenzaal- Hierbij werd g1™"? „vmnathie naar de spoorwegmen- (gevoerd door de heeren G. J oust ra, schen, die zoo'n zwaren arbeid voorzitter van den Personeelsraa^ midable vla uit Limburg. Er wan ren verder bloemen, kazen, schil, derijen en vele andere verrassin gen De heer Hupkes was er zelf» verlegen onder en zichtbaar ont roerd dankte hij voor deze hulde. Het waren ongetwijfeld momenten die diepen indruk op hem ge maakt hebben en een groote vol doening vormden voor het vele, dat hij voor het spoorwegbedrijf en het personeel gedaan heeft. De middag werd besloten met een afscheidslied, speciaal voor déze gelegenheid geschreven en 1 gecomponeerd Zaterdag had in een bijeenkomst, belegd door den personeelsraad, het georganiseerd perso- ÖOiUd.11 verrichten, uitging. Vol vertrouwen gaf de heer Hupkes de leiding aan zijn opvolger, den heer Q. den Hollander, over en ook vele ver en van de Ned. Ver. van Spoor- en tramwegpersoneel L. H. Wegman, voorzitter van „St. Raphael A. Meines, voorzitter^ van den prot„ Hollander, over en ook. ve.c - romers voor- tegenwoordigers van het personeel chnst. bond en E Kupers.^voor_ mmMmmi MmK—r—w*!representatief waren voor ae p.« knnstenaar O Menlik te Voor het palcis op den Dam te Amsterdam treden de studenten aan om de eerewacht te berekken 1 brood uit Overijssel eC «en lor-worden aangeboden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1