Prikkebeen Overpeinzing op Oudejaar P. N. I. stelt voorwaarden EEN GEWESTELIJKE RAAD! de honderdjarige vlindervanger voor socialecultureels en economische zaken PAGINA 2 DINSDAG 31 DECEMBER 1946 'Zijn schepper Rodolphe Toepffer BRABANTSCHE WENSCHEN Franschen weren Duit- schers uit Saar,gebied De nieuwe provinciale organen moeten kun- leven. nen VOOR AANVAARDING LINGGADJATI ring van het vormen van een teeh' nische faculteit aan de R.K. Ecö- imm,era eigen Zuidelijke en Ka tholieke ingenieurs zijn in de nieuwe ontwikkeling naast eigen economisten broodnoodig. Oorlogsmisdaden tegen Nederlanders „Onsterfelijkheid" is in de literatuur een rekbaar en wel eens misbruikt begrip. Er bestaat een in bibliotheken begraven onsterfelijkheid, die een eeuw feest behoeft om, door kranten artikelen terdege afgestoft, weer in vollen luister te verschijnen; er bestaat ook een onsterfelijk, beid die na honderd jaar nog even springlevend is, en met evenveel smaak genoten werdt als bij het eerste verschijnen. Een voorbeeld van een boek dat een eeuw van onafgebroken popu lariteit heeft gekend, is de zo<tt« geschiedenis van Mijnheer Prikke been. In 1845 voor het eerst gepu bliceerd als serieverhaal in L'Il. lustration onder den titel „l'His- toire de Monsieur Cryptogame'' werd dit wonderlijk vertelsel in prentjes binnen enkele jaren over heel Europa beroemd.. De naam van den zonderlingen vlindervanger werd een toover- w.'ord, In Londen luidde het tooverwoord Mr. Bachelor Butter fly, in Berlijn Herr Steekelbein, in Kopenhagen Herr Stankelben, in Stockholm Herr Spindelben, ter wijl in ons land de kinderdichter J. J. A. Goeverneur de wat steke- ligen Duitschen naam een meer speelsch cachet gaf in zijn be roemde „Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen''. Met den schepper van het ver haal. den Zwitser Rodolphe Toepf fer, is het eenigszins anders gesteld. Toepffer was een beschei den figuur in de letterkunde, wiens prent,hi^t\Ties weliswaar de bewondering, Van niémand minder dan Goethe opwekten (}n 1832), en over wiens novellen Sainte- Beuve eénïge vriendelijke Opstellen séhreef, maar die toch bij lange na niet de vermaardheid van zijn eigen schepping, Mr. Cryptogahie, «Venaarde. Had Toepffer eenige eeuwen vroeger geleefd, wellicht was dan zijn persoon evenzeer in duisternis gehuld gebleven als die vanShakespeare of Homerus (om hem bij zijn eeuwfeest maar eens in een zeer eerbiedwaardig gezelschap t« plaatsen). Over de 19de eeuw echter vloeien de geschiedbronnen rijker en we kunnen ons zijn persoonlijkheid vrij goed voorstellen. Zoo zien we hem in zijn jeugd met zijn vader een vrij bekend schilder, erop uit trekken. oog en hand oefenend in zijn schetsboek. Want Toepffer wilde evenals zijn vader schilder worden. Een oogkwaal echter maakte aan deze illusie een eind en hij werd leeraar. En wel een zeer bemind leeraar, die op va- cantietochten door de Alpen, zijn pupillen vcrarging en zelf geïllus treerde reisverhalen schreef. ,,Bon sang ne peut mentir", Toepffer kon het teekenen niet laten en zelfs wanneer hij later, als bestuurder van een Geneefsche kostschool in de studiezaal op den katheder zit. zien we hem bezig met iets dat hij in zijn scholieren ten zeerste laken moest: poppetjes teekenen. Uit deze willekeurig neerge- scheiste figuurtjes groeiden de histoires-en-estampes, toentertijd een geheel nieuwe vinding, waar mee de grondslag werd gelegd voor de .strip" het geteekende .inderverhaal, zonder hetwelk nu honderd jaar later, geen moderne krant meer denkbaar is. Ongetwijfeld heeft Toepffer hier bij onder invloed gestaan van de Engelsche caricaturisten Hogarth en Rowlandson, maar terwijl bij deze Britten de prent hoofdzaak was, vond Toepffer het zuivere evenwicht tusschen illustratie en tekst. De Cryptogame-Jiistorie is een van TVepffer's eerste producten van dezen aard, en het is zeker dat dit verhaal onder de door Goethe bewonderde manuscripten was. De definitieve vorm kreeg het echter pas toen de uitgever van l'Illus- tration" in 1844 bij Toepffer aan klopte om copie. Toen werkte Toepffer het oorspronkelijk manus cript om, waarbij hij zijn nut deed met enkele andere prerathistories die hij tusschen 1830 en 1840 maakte, zooals Mr. Jabot, Mr. Crè- pin, Mr. Vieux Bois. Mr Pencil en dr. Festus. Zoo kon het gebeuren dat de Prikkebeen-gesehiedenis de gaafste, verrassendste en meest fantasievolle van deze verhalen werd. In Juni 1946 herdachten we den honderdsten sterfdag van Toepffer en dit feit werd voor de Uitgeverij Ad. Donker aanleiding to't het uit geven van een drietal boekjes, een biografie van Toepffer, een her druk van de oorspronkelijke plaat, jes met den Franschen tekst uit de Illustration, en een herdruk van onzen onvolprezen Goeverneur. Wie zich weer eens ver. meien wil in de allervreemdste avonturen van Cryptogame, zijn wanhopige pogingen om aan zijn bruid Elvire door Goeverneur in de zorgzame zuster Ursula ver anderd te ontsnappen, zijn bele venissen met 'den Sancho Panza- achtigen docteur in de walvisch of bij de Turken, kunnen we met het volste vertrouwen een her nieuwde kennismaking met de geestige prentjes van dien even fantastischen als pretentieloozen Toepffer aanraden. coC*D ao Naast 't streven naar den In vloed, dien men voor het dage- lijksch-economische in de be drijfschappen aan het gewest wil toegekend zien. bestaat In Brabant nog een streven om te komen tot het vormen van een centraal orgaan, dat het sociaal- charitatieve, 't cultureele en 't specifiek economische leven van het gewest tot uiting brengt. In den sociaal-chairitatieven sector denken wij hier aan Brabantsch Volksherstel, voortkomende uit een samenspraak van de gewes telijke charitatieve en maat. schappelijke vereenigingen, zoo wel Katholieke als Protestant, sche, In Brabant is algemeen bekend, welk uitstekend werk door dit orgaan is verricht In den cultureelen sector denken wij aan den Cultureelen Raad, een combinatie van de gewest. R.K. standsorganisaties, K. A., Braban- tia Nostra, Kath. Jeugdvereeni- gingen en federatief daarmee wel licht verbonden Protestantsche vereenigingen. Er zijn op dit ge bied, ter ontwikkeling van de Brabantsche persoonlijkheid wel overwogen plannen: volksspelen, volksdansen, landjuweel, landda gen, Brabantsch orkest, Brabantsch tooneel. Dan hebben we nog een gewest, economischen Sector voor oogera. En hier wordt alles beheerscht door de komende industrieele ont wikkeling van Brabant. De Kamers van Koophandel zijn stads den Duitschen tijd provin ciaal gericht. Het ministerie van economische zaken ziet het nut van dezen toestand in, want het berichtte aan de Kamers per pro vincie, dat ze in gemeen overleg de komende industrialisatie moes ten bezien uit het oogpunt van het gewestelijk belang. Nemen de Kamers van Koop handel initiatieven tot stimuleering van het bedrijfsleven, het Econo misch Technologisch Instituut in een bepaalde provincie '(E.T.I.) verricht research-werk en geeft advies in economische zaken. Zij zoeken de beste vestigingsplaatsen uit voor de industrieën. Een ruim telijke taak heeft de gewestelijke planologische dienst. Deze projec- ZORGEN OM EEN NOG m°een eT\ ™oeten verheugen, dan is het wel hierover, dat de Groote ONZEKERE TOEKOMST De vrees voor oorlog moet verdwijnen Was 1945, zooals wij op den vo- rigen Oudejaarsavond Schreven, .het jaar van de vreugde om de triom fantelijk behaalde zegepraal, ge temperd door zware zorgen om een nog onzekere toekomst, het jaar, dat straks sterven gaat, is geheel en al door die zorgen be heerscht. De tijd van overwinningen en capitulaties is voorbij; de volle be langstelling moet nu gaan naar herstel en opbouw, naar een nieuwe wereld, waarin vrede en welvaart kunnen opbloeien. Hebben de staatslieden in 1946 in dit opzicht iets bereikt? Kun nen wij heden eerlijk zeggen, dat we er op den laatsten dag van het Vier, of juister wellicht, de Groot ste Twee, nog steeds bijeen zijn, en dat noch de Vereenigde Staten, noch Rusland van de conferentie tafel is weggeloopen. De beteeke- nis van dit feit valt nauwelijks te overschatten. Zoolang toch de groote mogend heden haar van nature bestaande belangentegenstellingen en de daaruit voortvloeiende geschillen kunnen bespreken en dit ge schiedt in de moderne, openbare diplomatie zeer openhartig, en vaak met harde, rpwe woorden zoolang zij derhalve tot compromis sen bereid zijn, is de vrede nog niet daadwerkelijk in gevaar. Dat zij daarbij langdurig en soms on wankelbaar aan essentieels punten vasthouden, kan verontrustend schijnen, geeft echter in volle wer. kelijkheid klare, duidelijke stand punten. Dat is een der groote ver jaar beter voorstaan dan op den eersten? Het is een gewichtige vraag, en zelfs de aarzeling, welke men gevoelt om een rondborstig ja uit te spreken, bewijst, dat- die zekerheid niet bestaat. Ongetwijfeld, de maand December is niet alleen verrassend geweest door het plotselinge invallen van een abnormaal zware vorst, zij heeft ook de wellicht nog grootere Naar Reuter uit Saarbruecken verrassing gebracht van een onge- seint, hebben de Fransche autori teiten nieuwe maatregelen getrof fen ter isoleering van het Saar- gebied van de rest van Duitsoh- land. Saarlanders zutlen het mdjnge- bied niet mogen verlaten voor langer dan 72 uur. Duitschers mo gen slechts het Saargebied binnen komen, wanneer zij er vcwanten of vrienden hebben. Bovendien moeten zij aan strenge eischen voldoen. Den twaalfhonderd gen. darmes en douanen, die toezicht houden op de grens tusschen Saar gebied en Duitschland, zouden, naar verluidt, order gekregen heb. ben, te vuren op personen, die trachten de grens clandestien te overschrijden. Een reden voor het weren van Duitschers zou zijn te voorkomen, dat men marken zou binnenbrengen met het oog op eventueele voordeelige inwisseling voor francs wanneer het Saarge bied Fransch zou worden. Uitvoe ren van steenkool, voedsel, klee. ding en andere goederen uit het Baqrgebied wordt verboden, niet •eiwer invoer uit Duitschland. woon soepele houding der gemeen lijk politiek zeer stugge Russen, zoowel in de V- N., als in den Vei ligheidsraad, alsook op de New Yorksche conferentie der Groote Vier voor het vaststellen der vre desverdragen met de gewezen as satellieten. De diplomatieke en politieke barometer heeft zich een maand lang naar mooi weer be wogen, en daardoor is een alge- meene verheugende ontspanning in de politieke wereld ingetreden Deze Russische zwepking is ech ter voorloopig nog in duistere raadselen gehuld. Is zij van eenige duurzaamheid of louter tactiek? Men kan het aantal vragen over deze jongste ontwikkeling bijna tot m het oneindige vermenigvuldi gen, niemand, misschien zelfs de Rus niet, kan een antwoord ge ven. Hoofdzaak is nu, dat men van het mooie weer profiteert, m de hoop, dat het zal voortduren, als in 1947 het hoofdprobleem van den na-oorlogschen tijd: het nieuwe statuut van Duitschland aan de orde komt. Als we ons heden over één ding toen Hitier alle politieke lijnen liet verdoezelen, zoodat de tegen partij nooit precies weten kon, waar zij aan toe was. Nu spreken Washington en Moskou een onom wonden taal, en het lijkt ons. beter zoo. v Als erfenis van het oude jaar krijgt het nieuwe, dan in politiek opzicht gezien, vooral twee pro blemen te verwerken: Duitschland en de ontwapening. Over beide is reeds heel wat gesprokén, zonder dat reeds afgebakende richtlijnen gevonden zijn. Het eerste probleem wordt zeker wat laat, het laatste is waarschijnlijk wat vroeg aange pakt. In elk ge.al zijn we nog met zoover, dat, zooals Bevin zich in een uiteenzetting over de alge- meene vergadering van de V.N- uitliet, ,,de bewapening volkomen onnoodig wordt én hef geheele wetenschappelijke onderzoek zich .uitsluitend aan vredelievende doel einden dienstig maakt". Het is echter goed, dat het ideaal zoo hoog en zoo zuiver wordt ge steld, want de werkelijke harmo nische rust kan eerst komen, als de mensch van alle vrees voor oor log wordt bevrijd- Bij den ingang van het nieuwe jaar kunnen wij dan ook, naast onze wenschen van een Zalig Nieuwjaar, die naar ieder persoonlijk gaan, niets vuriger hopen, dan dat eindelijk onder Gods zege de weg wordt inge slagen, welke ten slotte op den eenig waren vrede, den vrede van Christus in het Rijk van Christus uitkomt. Zooals we in een deel der vorige editie reeds hebben gemeld, heeft de Partai Nasional Indonesia met groote meerderheid de ontwerp overeenkomst van Linggadjati ver worpen. Nader blijkt, dat h"t partijcongres de volgende wijzi- alsmede eerbiediging van de bui- tenlandsche eigendommen op basis van het politieke manifest van 1 Nov. 1945; 7. Het zoo spoedig mo. gelijk terugtrekken van die Ned. strijdkrachten uit republikeinsch gebied. Verhoudingen in het K.N.I.P. Door deze beslissing van de gingen in het ontwerp zon willen 'P.N.I. is de oppositie in het voor zien aangebracht: 1. De erkenning de jure en de facto van de republiek over Java, Sumatra en Madoera; 2. Een staat kundige structuur van Indonesië volgens het unitarisehe beginsel; 3. Een band met Nederland in den vorm van een bondgenootschap tusschen twee souvereine staten; 4 Afwisselende bekleeding van de functie van „symbolisch hoofd" dezer unie; 5 De vestiging van diplomatieke vertegenwoordigin gen van beide staten bij eikaars regeeringen; 6. De erkenning van die rechten van hen, die niet tot het Indonesische volk behooren, loopig republikeinsch parlement, dat binnenkort het ontwerp-accoord in behandeling zal nemen, aan. merkelijk versterkt. In dit lichaam dat thans 205 leden telt, bezet de P N.I. 46 zetels en de Masjoemi 37. De partijen, welke zich tot nu toe voor de ontwerpóvereenkorost hebben verklaard, bezetten in totaal 41 zetels, en wel: de Socia listische partij 34 zetels, de com munistische partij 1, de Katholieke partij, de socialistische Pemoeda- partij en het „Lasjkar Ra'jat" ieder 2. De overige 11 partijen en een aantal partijloozen hebben hun standpunt nog niet bekend ge maakt teert kanalen, wegen, havens. Tot heden werken deze 2 diensten naast elkaar, wat hoog noodig moet veranderen. Het is al te dwaas, idat men wegen zou krijgen, waar geen industrieën gevestigd worden. Verder zijn de z.g. gewestelijke arbeidsbureaux heeïemaal niet ge westelijk, maar slechts regionaal. Er is groote behoefte aan een pro vinciaal arbeidsbureau, dat vraag en aanbod van en naar arbeids krachten voor het geheele gewest kan overzien. Daarnaast ig zeker nog noodig een gewestelijke land bouworganisatie, die problemen als de emigratie era den overgang van jonge landbouwers naar de industrie, indien dit noodig ia, kan behandelen. Dit alles dient nog aangevuld te worden met het provinciale kan toor van de Herstelbank. Als men deze instellingen nu samenbrengt in 'n economischen sector, dan kan deze den economischen uitbouw vara het gewest zeker overzien. Wenschelijk is het dat de directeu ren der instellingen, die dezen sector zullen formeeren, rijksamb tenaar zijn, dat deze benoemd zullen worden op voordracht vain den commissaris der koningin in de provincie, zoodat het geweste lijke gegarandeerd is. Nog beter wellicht is het, om er direct pro vinciale ambtenaren van te maken. Dit economische orgaan ver krijgt adviseerende stem voor be slissingen. die in Den Haag wor den genomen en het recht van uitvoering en nadere regeling. De samenwerking in een Cen trale,n Raad van de sociaal-chari tatieve, cultureele en economische sectoren achten wij noodzakelijk. Immers: op het terrein van alle drie ligt het probleem der aan passing van de bevolking aan de moderne ontwikkeling: zoo de be vordering van den uitbouw der eigen nu nog kleinere Zuidelijke indusrieër* tot grootere; "bevorde- Aan het hoofd van dezen Cen. tralen. Raad denkt menzich véél- al den commissaris der koningin niet als staatsrechtelijke figuur, maar als eersten burger der pro vincie. Hij geve de adviezen door ncmische Hoogeschool te Tilburg, 'aan Den. Haag, hij beraadslage mét de gouverneurs der andere pro vincies hoe zij de belangen dér verschillende geiyesten in harmo nie met elkaar kuinnen brengen 'en hoe zij. gezamenlijk plannen aah Den Haag voor kunnen leggen. Wij achten het b-v. heel goed moge lijk, dat Gelderland, Limburg, Brabant eh Zeeland eén gezamen- 'lijk plan tot heropbouw- voorstel len. Deze nieuwe provinciale orga nen, de 3 sectoren'en huin samen stellende deelen moeten intusschen kunnen leven Als men de milliardenmota ziet van het rijk en de schamele be grooting van enkele millioenen voor de provincie, dan is dat ook een schrille tegenstelling. De gel den, uitgetrokken voor het over weldigend rijksambtelijke apparaat konden voor een groot deel al thans, beter dienst doen tot het creëeren van gewestelijke func ties, indien het om zuiver provin ciale belangen gaat. En ook algemeene fondsen kun nen en moeten hun diensten aan de gewestelijke ontwikkeling gaan bewijzen, zoo het Prins Bernhand- fonds. dat m et dienen voor de cul tureele ontwikkeling van het Ne- derlandsche volk. Bevordert men immers het gewestelijk-cultureele door gelden af te staan voor de ac ties van dein cultuurraad in Bra bant, dan maakt men tenslotte de geheele Nederlandsche cultuur rijker en voller. Getuigen hebben Maandag voor het gerechtshof voor oorlogsmis daden te Tokio verklaard dat Ne. derlandsche kinderen van 10 jaar oud in een in terneer ingskamp her. haaldelijk door de Japansche be wakers werden afgeranseld. De getuigen somden verder een lange lijst van wreedheden op, die tegen Nederlanders waren bedreven Wann-er de openbare aanklager gereed is ge'-omen met het voor. draden v:n de z-ak, wat mogelijk 15 J nu -i het geval zal zjjn zal het hof 15 dagen op reces gaan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2