OOK DIT JAAR NOG een moeizame worsteling Gevecht met de welvaart DINSDAG 31 DECEMBER 1946 PAGINA ZUIVERING EN GEDETI NEERDEN Er waren de zuiveringsdeibatten in d# Tweede Kamer, waarin op het verschil van beoordeeling werd gewezen inzak# de secretarissen generaal en de politic voor welke laatste categorie eer milde* beoordeeling moest gelden, omdat, zij gedurende de bezetting zulk een bui* tengewoon moeilijke taak had gehad» Alsof dit met de eerste niet het geval was geweest. Daar was en is nog de kwestie der gedetineerden, waarover zelfs de bis schoppen hun herderlijk woord heten hooren. Met het gevolg, dat de minister van justitie het proces van vrijlating ver snelde en duizenden na vele maanden in kampen te hebben doorgebracht d# vrijheid herkregen, al waren daarmee alle moeilijkheden allerminst opgelost» In vele gevallen immers waren deze men- schen, die dikwijls reeds meer dan ge noeg waren gestraft van have en goed beroofd, dikwijls hadden zij geen dak meer boven het hoofd en waren zij aan»» gewezen op hulp van bloedverwanten en vrienden, zoo zij deze tenminste nog be zaten. Hun leiders, Mussert en Blokzijl betaalden hun vaderlandvij andige houding met hun leven, dat zij ein digden voor het vuurpeloton. Zij ble ven in een vaderland, dat zij in ver dwazing, onwetendheid of zwakheid hadden miskend, als eenzamen ach ter. En het woord der bisschoppen was noodig om wraakzucht te doen veranderen in naastenliefde. SOCIALE VERNIEUWING In sociaal opzicht, was er al direct n# den oorlog van vernieuwing sprake, toen de werknemers en werkgevers elkandef vonden in de Stichting van den Arbeidt Dit bracht een gezonden vorm van sa menwerking in de topleiding. De katho lieke arbeidersorganisaties zelve en ools andere katholieke organisaties hernamen intusschen de plaats, welke zij vroeger in het sociale en cultureele leven hadden ingenomen. Een andere bisschoppelijke brief sprak van trouw aan de eigen or ganisaties en bevestigde nog eens de on aanvaardbaarheid van een grauwe neu traliteit. De katholieke bonden, die tijdens de bezetting principieel waren ge weest in tegenstelling met het N-V.V- dienden, aldus mgr. Mutsaerts, het beleid in eigen hand te houden en hoopvol stemt het feit van de erken ning van het medezeggenschap niet alleen op sociaal maar ook op econo misch gebied door de arbeiders in 1 bedrijf, zooals op een bijeenkomst van R. K. werkgevers de nieuwe sociale orde werd gesteld. En wij denken aan het befaamde woord van Remain Rolland, die tijdens den oorlog schreef: „Wanneer deze oor log niet als eerste vrucht een sociale vernieuwing van alle volken brengt die slechts door de politiek- actieve bur. gers wordt gedragen danja» dantot ziens Europa, koningin de< gedachten, leidster der menschelijkheld. Je bent den weg kwijtgeraakt en op een kerkhof terecht gekomen. Daar is dan j« plaats Europa! Ga liggen, neem plaats naast de dooden! En anderen mogen komen en over de wereld heerschen!" DE MENSCH Maar een sociale ord" schept men nleS uit niets. Men schept deze slechts uit een economische orde. En een jaar als dit, dat in zekere mate een economischen neergang toonde, heeft ons duidelijker Ingeprent, dat voor deze economische or de verantwoordelijk zijn de harde arbeid der burgers en een strakke politieke let» ding. Zij heeft ons nog eens duidelijk in gescherpt, dat Staatkunde niet mag wor* den bedreven om de Staatkunde zeil, waardoor de politiek zich zelf zou sterill» seeren en misschien in tijden als deze met nog erger gevolgen- De eigenlijke inhoud van alle polV tieke bedrijvigheid moet zijn en blij ven: de mensch. Het geluk herken je niet als het bij Je Is- Of positief: het geluk herken je eerst als het verdwenen is. Voor ons is verdwenen onze vroeger® welvaart. Alleen met onze eigen han*> den en met onzen eigen verbeten wü zullen wij deze kunnen herwinnen gewesten niet vriendelijker werden ge stemd tegenover de Haagsche bureaucra tie- Natuurlijk maakten problemen als de terugkeer van de duizenden repatrieeren- den uit Indië de eigen moeilijkheden vele malen grooter, de stakingen in de haven door het optreden van de E.V.C. verergerden nog dit probleem, maar aan den anderen kant staat het feit, dat zijn wij goed ingelicht, het consumentencre- diet, dat in het leven werd geroepen, maar zeer weinig belangstelling ont moette- En dan kunnen wij ons beter maar niet teveel laten paaien door de lof uitingen van het buitenland, dat Neder land zich zoo snel zou hebben hersteld. Want alles bijeen doen wij beter duidelijk in te zien, dat dit maar een sprookje is. Ondanks het prachtige werk, dat hier en daar onze technici hebben gedaan. En sprookjes kunnen zeer gevaarlijk zijn- POLITIEKE DOORBRAAK De volgende vraag rijst naar den po- litieken stand van zaken in ons goede vaderland. De zaken loopen eenigszins parallel. De moeizame worsteling van vijf lange jaren bracht ons politiek eerst in den toestand van niet welomschreven, zwevende idealen, waaruit wij dit jaar ter aarde nederdaalden. Drie verkiezin gen schreven ons drie dagen een kort verblijf in onze vaste woonplaats voor en de eerste van deze drie geviel het een streep te halen door veler politieke be rekeningen en een duidelijker grondplan te schetsen voor het politiek herstel- De „doorbraak" en de „verbeeldings kracht" van professor Schermerhorn brachten eerst een verbond tot stand van N.V.B., S-D.AP., C.D.U-, VJ>. en een ge deelte van de Chrlstofoorgroep in de Partij van den Arbeid, maar zelfs de aan was van kiesgerechtigden tot de jonge lieden en jongedochteren van 23-jarigen leeftijd vermocht de politieke constella tie geen ander aanzien te geven dan een vermindering van partijen. Verder werd de zaak op den ouden Voet voortgezet- Er was en bleef voorloopig nog de con- troverse legaliteit-illegaliteit, waarbij de laatste eigen naam en waardeering in belangrijke mate in discrediet bracht, waarmee niet gezegd wil zijn, dat aan de legaliteit alle lof en waardeering zou moeten toevallen. Te velen zagen echter nog steeds niet in, dat moed en trouw en vastberadenheid en zelfs heldendom nu eenmaal andere dingen zijn dan ken nis, beleid en politiek inzicht, welke de tijden na den oorlog vroegen. Kloeg vóór de verkiezingen de Tweede Kamer dat er te weinig con tact was tusschen regeering en parle ment, dit bezwaar werd daarna, toen deze een samengaan brachten van de K-V.P. met de Partij van den Ar beid, in een regelmatigen parlemen tairen arbeid opgeheven. Het politiek debat geraakte weer in vollen gang- Wij herinneren hieruit al was dit nog uit de eerste politieke periode aan de debatten over het voorontwerp Vos betreffende de bedrijfsorganisatie, waarin in plaats van een almachtigen regeeringscommissaris' op democrati scher vorm werd aangedrongen. 1 HET HUISHOUDBOEKJE VAN DEN WERKMAN Dat wil niet zeggen, dat wij met het niveau, waarop wij nu leven allen zonder uitzondering nu maar genoe gen zouden moeten nemen. Als het huishoudboekje van een werkman, die acht kinderen heeft en gelukkig zijn er nog van dezulken en f35 yerdient - en dezulken vindt men De machtige manifestatie der Ka jotters in het Amsterdamsche stadion. EEN VRIEND KWAM OP BEZOEK Ik kreeg dezer dagen bezoek van een Vriend uit onzen illegalen tijd. Hij stu deerde toen en wist, ondanks het feit, dat hij door de Duitschers werd opgejaagd, Kijn studie te bekronen met den mees tertitel. Kort na den oorlog trouwde hij en kreeg de positie van secretaris aan een of ander groot bureau- Op zijn voor een jong jurist zeer behoorlijk salaris van 14500 betrok hij in Den Haag drie ka mers in èen flat. Hij deed wat somber, Het kwam er op neer, dat hij eigenlijk niet wist hoe rond te komen met dit salaris voor toch maar twee menschen. Je kunt natuurlijk zeggen, mopper de hij, dat wij in den aanvang zuiniger hadden moeten zijn- Maar ik kreeg een ouderwetsch slaapkamerameublement cadeau van thuis en bracht dit naar een timmerman om het te laten modernisee- ren. Kosten f 400. Daar had je vroeger twee splinternieuwe voor. Je moest den tuin toch laten opknappen. Kosten f 120- Zoo ging het met alles. En wij hebben ®ns toch heel bescheiden ingericht. Goed, wij hebben alle luxe afgeschaft, maar ik weiger toch het rooken eraan te geven en al moet ik mij er voor in de goot wen telen, ik wil toch een of tweemaal per jaar wel eens met mijn vrouw in de stad gaan eten- Maar juist de laatste maan den ben ik tot de conclusie gekomen, dat het mis loopt met de financiën. Dat gaat zoo niet- Deze stand van zaken is geen uitzonde ring. Deze jonge jurist en met hem vele anderen, zitten nog te hevig vast aan den levensstandaard, welken zij tot zelfs In den oorlog kenden, zij kunnen nog geen afstand doen van het vele goede, dat toen voor matigen prijs het leven aangenaam maakte. Zij aanvaarden het feit niet, dat onze levensstandaard aan merkelijk is gezakt- En dat zal toch moe ten. En zij zullen zelfs dit feit opgewekt cn enthousiast dienen te aanvaarden, Indien zij willen meehelpen aan de taak en ook dat zal moeten Nederland terug te brengen op de wereldmarkt met kwaliteitsproducten en zelf sober te le ven omwille van den export. Minister Huysmans heeft het gezegd: exporteeren en harder werken. En al het gejammer om de dure auto's in Den Haag zal niets Veranderen aan het feit, dat wij ons op dit levensniveau hebben in te stellen, wil er in de toekomst weer iets behoorlijks Uit groeien. jammer genoeg óók een bedrag aanwijst van f69.48 voor het levens middelenpakket alléén over twee weken, zooals dit jaar het geval was, past zelfs in dezen tijd op zulk een gezin deze procedure niet. Wij zouden hierbij moeten aansluiten de salarissen der onderwijzers, welke zoo dringend verhooging behoeven, dat straks het tekort aan deze leerkrachten wel eens catastrophaal zou kunnen wor den- Juist aan het einde van het jaar heeft minister Gielen nog belangrijke maatregelen en herzieningen in deze materie aangekondigd. De hausse in huwelijken moge een gunstig voorteeken en een in het alge meen welkome impuls zijn voor den her opbouw van het maatschappelijk leven, men vraagt zich toch af hoe al die jonge paren met hun door de distributie be schikbaar gestelde vijftien punten voor textiel en vijf en dertig voor serviesgoed zich met de prijzen van dit jaar een in ventaris hebben kunnen aanschaffen- Dat de loongrens voor de sociale wetten werd gewijzigd en omhooggeschroefd van f 3000 tot f 3750 was een verbetering evenals de kinderbijslag, welke aanmer kelijk werd verhoogd. Daarnaast ston den echter vele andere dingen, welke onze bezorgdheid deden toenemen. DE NOOD IN HET ZUIDEN Daar was vooreerst de nood in de ge troffen gebieden en wel vooral in Bra bant en Limburg, waaraan zóó weinig aandacht werd geschonken, dat een ern stig woord van Roermond's bisschop noo dig was om de aandacht ook van de re geering op dezen nood te vestigen- De meer dan droevige woningtoestanden, de voortwoekerende t.b.c. maakten, dat deze Den teruggang reaKseeren, waarin wij in de maanden van dit vctgane jaar gevallen zijn, doet men wellicht het best door een budgetaire zelfontleding Want er is een teruggangonweersprekelijkondanks prijsbeheersching, gedwongen prijsverlaging en de zeer beperkte luxe, welke een gelukkige belemmering vormt van onze uitgaven en dus een gedwongen bezuiniging beteekent. Een besparing dus op het budget van onze huishoudelijke begrootings welke, indien wij niet oppassen, dezelfde hiaten gaat vertoonen als dié van Vader Staat. Het kabinet-Beel voor het eerst in vergadering bijeen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 7