Levensvoorwaarden l C11 bctCI' Oorlogsmonument na kasteel naar BOERDERIJ 1947 nog een moeilijk jaar VOOR DE vrouw; Naar Iiooger geestelijk peil DONDERDAG 2 JANUARI 1947 'AGINA - Nieuwjaarsrede van Min.~ president Beel. M. Monnikendam krijgt regeeringsopdracht TIJDELIJKE I OPKLARINGEN DE UITBREIDING DER COMM.-GENERAAL PRIJSVRAAG VOLKSZANG Waar Nederlanders tot Fransche boeren worden opgeleid. t 1 De minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft gisteren een Nieuwjaarsrede uitgesproken voor de radio, waarin hij er op wees, dat in den loop van 1946 4e teekenen van herstel, die een jaar geleden reeds vielen te onderkennen, zich hebben be vestigd, vcfrsterkt en vermeer derd. Het leven is economisch beter geworden in Nederland. De menseh leeft echter niet van brood, van economisch welzijn al leen. Te allen tijde en alom ter wereld wegen de dingen des gees- tes zwaarder dan .stoffelijke rijk dom Ook wij hebben dat onder vonden. Wij hebben tijden gekend waarin wij rijker waren dan nu. doch minder gelukkig, omdat wij ons niet zeker in ons bestaan en ons in geestelijk opzicht beknot wisten. Ook op deze beide punten heeft tiet jaar 1946 vooruitgang gebracht. Schrede na schrede zet de regeering verder op den weg dien zij in tear program heelt uitgestippeld, dien weg naar sociale zekerheid en redhtvaardigheid. Daartoe is bet noodig, dat de over heid zich niet te snel terugtrekt van haar bemoeienis op veteriei terrein. Dit beteekent geen wille keur, want in den democratischen staat leeft de overheid onder de contröle van de vertegenwoordi ging des volks- Juist op dit punt hebben wij in 1946 een zeer belang rijken staip voorwaarts gezet- Een bijzonder hoofdstuk in de geschiedenis van oorlogsliquidatie en welvaartsherstel biedt de ont wikkeling van onze verhoudingen tot onze overzeesche gebiedsdee- len Verleden jaar werden onze betrekkingen tot bepaalde geddfel- ten van het rijk over zee nog bp- heerscht door een geest wan trouwen en vijandschap; Nederland heeft thans daden gesteld, offers eebracftit, die deze sfeer moeten doen wijken voor een sfeor van onderling vertrouwen en samen werking Nederland heeft zijn goeden wil bewezen. Daardoor staat het sterker dan verleden jaar ook in den kring der volken Met cneer recht nog dan verleden jaar mag Nederland thans van de vol ken overzee eten gelijke eerlijke bereidheid vragen ooi samen te bouiwen aan het nieuwe band, waarin het voor allen ook voor onze gebiedsdeelen ml^t Amerikaansche werelddeel, goea zal zijn te leven. Al met al zie ik derhalve in verschillende opzichten een tang zamen maar zekeren opgang m 1946 naar het doel dat de reg ring zich heeft gbsteld enjk voel mij gedrongen al diegene die daartoe meeiwerkten, den hart grondilen dank der regeering te betuigen. haten wil ons niet wWn dat de moeilijkheden in 1947 niet geringer zullen zijndan ta het voorbijgegane jaar. D jongeren moeten aan bod komen die idealen, die vorder reiken dan de materieele welvaart- Meer nog zullen wij de hulp der ker ken, der maatschappelijke organi saties, met naime der jeugd-orga- nisaties, behoeven om, met inzet van aille krachten, ons volk in 1947 op een hoogeir geestelijk en zedelijk levensniveau te brengen. Dat is tot een inniger waardee ring van bet huisgezin, als den grondslag en de kern van iedere gezonde samenleving, ook van de onze. Dat is ook tot een grooter besef van een/heid en tot een ster- kar streven naar een goed staats bestel. Nederland bezinne zich in 1947 op deze dingen, Nederland bezinne zich ook op zijn plaats tusschen de volken Wanneer wij willen, ligt een mooie toekomst voor ons open. Dit is niet de eer ste maal, dat wij uit een oorlog zijn gekomen die ons veel kostte. Tachtig jaren hefbben wij ooit ge- j vochten voor onze vrijneid. Zij 'hebben een gouden eeutw ingeleid voor ons geestesleven. De vrij heid heeft onze dichters, de wel vaart van ons land onze schilders en bouwmeesters geinspireerd- Wij hebben d<en goeden strijd om de vrijheid gestreden: onze strijd om welvaart en sociale gerechtigheid, arbeid zal ons echter gemakke- om de verwezenlijking onzer lief lijker vallen, omdat het leven lelijke idealen gaat voort het draaglijker is geworden. Wij moeten nu den blik hooger rich ten, wij moeten het oog weer openen voor de dingen des gees- tes. Wij moeten ernst gaan ma ken met de bestrijding van den geestelijken nood, waarin ons volk verkeert. Met name de idealen van de nieuwe jaar 1947 in. Een gulden jaar moge dit worden voor ons land voor ons Vorstenhuis, voor ons 'volk. Een jaar, waarin wij dichter bij onze idealen Komen, dat is tenslotte dfchter bij Hem, Die allen waren idealen Zijn leven ingiet en die het jaar 1947 tot een zegenrijk nieuwjaar voor u allen moge maken.. Naar wij vernemen, is aan den componist Marius Monnikendam te 's-Graveinhage ten belangrijke re- igeeringsopdracht verstrekt om, in samenwerking met den K.R.O., een groot werk voor koor en orkest te schrijven. Bij onze schaarsche li teratuur en hedendaagsche werken voor koor en orkest overweegt de componist de mogelijkheid van een oratorium of een passie in oor- spronkelijken vorm. Het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft voor eenige weken een commissie benoemd, welke ter verrijking van den nationalen mu- ziekschat Nederlandsche compo nisten uitnoodigt een bijdrage te leveren. Als zoodanig moet ook de opdracht aan den heer Monniken dam beschouwd worden. Het werk zal waarschijnlijk eind 1947 gereed komen. Weerverwachting medege- deeld door toet K„ N. M I. te g De Bilt, geldig tot Vrijdag- S avond: O Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen, plaatse lijk eenige neerslag, aanvanke lijk afnemende, later weer toe nemende wind, voornamelijk tusscfien Zuidwest en Zuidoost, Waarschuwing voor het var- keer: In den nacht van Donder- dag op Vrijdag, vooral in het Noordoosten van het land, op vele plaatsen gladde wegen. 3 Jan.: zon op 8.08 uur, onder g 16.00 uur; maan op 13.01 uur, onder 3.22 uur. Reeds is door ons blad, zij het min of meer terloops, de aan dacht gevraagd voor dit film beeld dat in onze waardeschat ting al het overige, wat de groo- te Amerikaansche filmtrust ons |n de komende maanden bieden gaat in Limburg is men be reids met° de vertooning van wal gestoken in de schaduw «telt. Nader vernemen wij, dat voor de aanvulling -van de Commissie-Ge neraal roet deskundigen op staats rechtelijk en op financieel-econo- misch terrein needs een paar man nen onofficieel gepolst zijn. maar dat deze te kennen gaven, de func tie niet te zullen aanvaarden, zoo eij him werd aangeboden. Dit was echter vóór tde behandeling van Linggadjati In de Tweede Kamer. Het is niet uitgesloten, dat de behandeling in de Kamer, met na me de aanneming van. de groote motie-Romme, in de waardeering van Lingaidjati eenige wijziging heeft gebracht, getuige b.v de ken tering bij prof. Gerretson. Maar wat zal de republiek doen? Het vertrek van prof. Schermer- horn c.s naar Indië is intusschen bepaald op 5 Januari a.s. Bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de af deeling Rotter dam van de Nederlandsche Veree- miging voor den Volkszang heeft 't bestuur een prijs van 400 be schikbaar gesteld voor .de beste compositie van een éénstemmig coupletlied in volkstoon op Nedier- landsCtoen tekst, bestemd om te worden gezongen door muzikaal miet-geschoolden met piano-begielei- ding. Inzendingen moeten voor 1 Maart 1947 vrachtvrij worden ingestuurd ®an den voorzitter van de afdee- ling p. a. Firma Hudig en Veder, Wilkmskade 23 te Rotterdam onder vermeldinp ..Prijsvraag" De wer ken moeten onder motto worden Ingezonden en met inüit zijn gie- Bchreven, onder bijsluiting van een gesloten omslag, buitenop vermel dend hst motto en naam en adres van den c-mponist, alsmede een bewijs vaa Nederlandschap. Het chdteau de Méridon, waar een landbouwschool is ingericht voor Nederlandsche emigranten Reeds voor den oorlog trokken heel wat Nederlandsche boeren naar Frankrijk. Doch er keerden er ook heel wat berooid terug. En er waren vele gevallen, die beter verdiend hadden. In het Noorden van Frankrijk liggen de beste gronden, maar die zijn voor onze landgenooten moeilijk te bezetten: er vestigen zich daar veel boeren uit Bre- tanje (waar ook overbevolking is) en uit België, die het voor deel hebben van de taal en ken nis van die gronden. Voor de Nederlander bleven >(en blijven) dan nog over de gronden van midden en Zuid-Frankrijk. Zuid-Frankrijk heeft meestal der gelijk slechten grond, dat om,ze landgenoot er nauwelijks loonend kan werken In midden Frankrijk liggen goede en slechte gronden im zulk een bon. te mengeling dooreen, dat pas na een lang verblijf in de betreffende streken een goed oordeel kan wor den geveld. Behoorlijke kaarten van de grondsoorten bestaan er niet. Het is zelfs dikwijls zoo, dat men op één perceel verschillende kuilen moet graven, om zekerheid te hebben. Een droog en een nat jaar geven enorme verschillen. Geem wonder dus, dat de makelaars in boerderijen, die het niet te nauw nemen, veel slachtoffers maken onder de immigranten. Kansen liggen er echter zeer ze ker in het wijde Fransche land, maar ze moeten ioor dea boer des kundig worden onderzocht en ter hand genomen Men zal inzien, dat een oplei ding in deze streken zelf de mees te kans biedt, om voor de toekomst verdere tragische mislukkingen te voorkomen. En daarom huurde de N-V.U. 't Chateau de Méridon, een verlaten kasteel, ongeveer 35 km ten Zui den van Parijs en richtte het in tot landbouwschool voor emigranten. Het ligt op de hoogvlakte, die het „Bassin de Paris'' afsluit van de provincie Het kasteel is nog alleen van buiten imposant. De Nederlanders hebben van dit groote gebouw slechts enkele zalen in gebruik: de rest is in vrij deso- laten toestand# In de les- en recre atiezaal is het echter warm en ge zellig. De groote en prachtige open haard is ook den nieuwe bewoners uitstekend bevallen. Er zijn thans een veertigtal leer lingen, wier leeftijden tusschen de 22 en 30 jaar varieeren. Zij leven in een kasteel maar zij leven er sober De Fransche distributie-wet kent nl. geen toeslag voor zwaren arbeid' voor boefen, daar landbou- wers geacht worden voor zichzelf te het 2ai deze slechts ovef wat grond voor een moestuin. Hun brood wordt dan ook praktisch zonder boter gegeten; als belegsel dienen ramenas, toma ten, bieten enz. Ze blijven echter opgewekt en goed gezand en heb ben het graag over am hun doel een boerderij te bereiken Er worden drie-maandelijksche cur sussen gegeven. De eene week werken de „stu denten'' bij boeren in den omtrek, de andere week hebben zij theorie op hun Chateau. Behalve de 200 frs. per dag 5die zij verdienen, hebben zij bij den boer vrij eten, hetgeen zeer goed doch ook zeer slecht kan zijn. Gedurende den oogsttijd wordt geen theorie gegeven: de jongens helpen allen mee en krijgen zoo wat extra francs en een degelijke ervaring, want, als men weet, dat er in Frankrijk 300 verschillende landbouwgebieden zijn dan begrijpt men dat het goed is, dat de immi granten eens degelijk met enkele soorten grond vooral onder het oogsten op de hoogte komen Het wordt hun trouwens na hun cursus op Méridon steeds aangera den nog eenigen tijd als knecht te gaan werken, alvorens een eigen bedrijf op te zetten. Van de francs maken zij apart of gezamenlijk een trip naar Parijs, om ook de Fran sche grootstad, het veilingwezen etc. te leèren kennen Vlak bij dit kasteel ligt nog een ander: waar Marie-Antoinette en haar gemaal dikwijls vertoefden. Dat is nog door een adelijke fahii- üe bewoond en men vindt er een zeer mooie en historisch museum. Er zijn o.m de tuingereedschappen te bezichtigen van Marie Antoinet te: een zilveren harkje een kunstig schopje etc. Wiemaakt bij het zien niet onwillekeurig een vergelijking tusschen de zware schoppen van de jonge Nederlandsche boeren, waarmee zij hun toekomst hopen op te bouwen en deze teere dames- accessoires uit den verleden tijd. Chateau de Méridon is pas Sinds Maart landbouwschool. Reeds 75 leerlingen zijn klaar. Het zal voor al straks over een schat van ge gevens en ervaring beschikken en kunnen doorgeven zorgen. De Nederlamders van de aan den Nedérlandschen boer, Méridon zijn wel boeren (naar de wiens einder eng is geworden in letter der wet) maar beschikken j zjjn eigen land. C. V. De groote charme van deze filni ligt juist in den eenvoud, die haas? kenmerkt, het doodgewone VooS zoover in oorlogstijd daar dan va» gesproken kan worden. Hier geen spoor van de ziekelij., ke zielkundige problemen of wat daarvoor moet doorgaan, die de® laats ten tijd ons publiek werdefl voorgezet; de gezonde realiteit van het leven legt beslag op ons maag niet zonder dat toch diep psychoid gisch inzicht den toon aangeeft En men zou zich kunnen verba zen dat een zoo gave en serene film uit Hollywoods studio's té voorschijn kon treden, ware het niet dat wij in dit internationale centrum steeds nieuwe talenten aan bod zien komen. De hier nog onbekende William Wyler is er één van Onder zijn leiding is dit sim pele film-verhaal geworden tofl 'n heldendicht van onverschrok kenheid, vaderlandsliefde en Godsvertrouwen, dat in al zijn eenvoud tegelijk imponeert «n ontroert In de beste oorlogsfilm, welke wij tot nu toe te zien kregen en men late zich vooral er n'et door afschrikken dat het alweer een oorlogsfilm is! w°rdt hier het dagelijiksche leven geheeld eener Engelsche familie, ergens in da buurt van Londen met als cen trale figuur de moeder des huizes, mrs. Minjver Zij onderschMt zich in niets van haar sexeg'eno ten uit alle beschaafde kringen over heel de wereld, is geoharmee d op een flatteus hoedje en gevoelig voor de schoonheid van een bloem Het blijken beuzelingen al« daar plotseling de storm utt het Oosten opsteekt over het gemoede lijke milde leventje dat zij met haar echtgenoot en kindaren leidt en de alle waarden omkee renduf Voor de Rotterdamsche Diergaarde zijn een paar jonge seeleeiiivtjes aangekocht. oorlog haar bij tooverslag veran dert in een heldin diie niettemin in alle zelfbeheersching den weg blijft gaa- van haar gewonen plicht als eega en moeder, ma» wier figuur in de vaak beklemmen, de, moedig gedragen zorg om d« haren een gestalte aanneemt om, hoog rijzend als een gedenkteeke# voor de ontelbare onbekende vrou. wen, die in haar stil. verbeten verdriet en schier bovehmensche» lijke inspanning hebben gehandeld als zij. Het Is alles in zoo zuivere film taal verwerkt, dat men van het ba, gin tot 't einde wordt geboeid ei» telkens weer verrast door het «enrë détail na het andere Van zeldzaam suggestieve kracht is de beelding dier concentratie va® alle beschikbare zeewaardige mo torbooten voor den terugtocht uif Duinkerken gerequireer jniet minder imponeert de weerslag IQ de vredige buitengemeente van helt angstige geweld rond den slag om Londen. Greer Garson geeft een pracht, creatie van de titelrol, door haaS aantrekkelijke verschijning effl even attractief spel en waardig symbool van de plichtgetrouw# echtgenoote en moeder in oorlogs tijd Verdienstelijk wordt zij ter zijde gestaan door Walter Ft'dgeoJS (den echtvriend van mrs. Miniver)' en de andere met zorg gekozell krachten der overigens kleine be zetting. Van harte gaarne zij dit O zeldzaamheid' opbouwend^ hoogstaande filmbeeld onzen l«- 1 zer^Vring sanbevolen Om de vefw I schrit-kingen van d--n bommenre gen Inkt her intusschen voor al jeugdige personen minder ge schikt. L, H O Het college van rijksbemidde laar,? vestigt er de aandacht op„ dat uitbetalingen in den vorm van fietseelden. rt?isvergoedin=, gen, pensicnvergoedingen. e.a,j die uitgaan boven hetgeen 18 VaKtverteld in loonregctWgen oi C A.O.'S. jrgeoarloefH zijn era tot prooes-verbtwJ aanleiding kunnen geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5