Oudejaarsavond o/e Oud op Nieuw Uit de Sportwereld PAPIERZORGEN nemen toe wereld op de Willem Barendsz Amerikaansch congres bijeen Yan in de U.S.A. ZATERDAG 4 JANUARI 1947 PAGINA H „ONZE WILLEM" HEEFT 'N PETEKIND Het leven is hard BELANGRIJKE WEDSTRIJ DEN VOOR VAN DAM TE PARIJS AANSLAG OP MOUTET TEXTIELFABRIKANTEN VERBALISEERD Tekort wordt grooter dan in 1946 EEN REPUBLIKEINSCHE „NOODKREET" EEN ORKAAN VAN LAWAAI Vertrouwen in de toekomst door Henry F. Parry EVERT VAN DIJK VLIEGH NIET MEER SHAW „UITGEDOOFD" 5? De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" Seint ons: Oudejaarsavond was al even pl-echtig en gezellig als het Kerst- leest, maar nu werkte de tempe ratuur .zelfs mee! Zoo even boven bet vriespunt kun je je toch altijd gemakkelijker bewegen dan wan neer de snerpende wind. die van de ijsvlakten afkomt om je ooren giert. Ook nu onderbraken wij den arbeid van 17 tot 24 uur en ge noten wij weer weliswaar in ploegen van het gezellig samen- lijn, waar vroolijke muziek ten gehoore werd gebracht ,en weder om de wijnglazen werden gevuld om op het middernachtelijk uur in het bijzonder een dronk te wijden op het Nieuwe Jaar. Er werden tal van telegram men ontvangen, die we allemaal hebben beantwoord. Een heel ibjj- ronder telegram hebben we ge- ronden aan de vrouw van een der opvarenden, die bericht had ont vangen, dat hij vader was gewor den. Het is onze vriend Ringelink, wiens zoon gedoopt werd met den toepasselyken naam: Willem Ba- Naar wij viernemen zal Luc van Dam op 14 Januari a-s. te Parijs boksen tegen Annesade Dioui, die oog in het begin van 1946 kam pioen lichtgewicht van Frankrijk Was. Wordt .deze wedstrijd door Van Dam gewonnen, dan zal hij over veertien dagen wederom te Parijs in een weastrijd uitkomisin. Inmiddels beeft de Europeesche Boxing Association zich tot den promotor van Van Dam, Theo Hui zenaar gewend, met de bedoeling Van Dam, eveneens te Parijs, om het Europeesche kampioenschap middengewicht te laten uitkomen tegen Cerdan. Deze wedstrijd zou voor 23 Januari moeten plaats vrnden. Aangezien dit door het contract met Diouf onmogelijk is, er tusscheo de twee Fransche Organisaties overleg plaats hebben, teneinde te bereiken, dat de wed strijd tegen Cerdan tot Februari kan worbn verschoven. rend! Voor zijn leven is de naam van ons petekind verbonden aan de reis van <le „Willem Barendsz". En nu nog even een kleine bij zonderheid: Maandag heb ik ge luisterd naar een uitzending van den PCJ-zender, den Wereldom roep. Nu. met recht een wereld omroep, want al moest ik mijn oor op den luidspreker in de radio hut drukken, gehóórd hèb ik hem. De uitzending was zelfs goed te verstaan. Intusschen gaat de arbeid on vermoeid en ononderbroken voort. De- grootste walvisch, die we tot nog toe gevangen hebben, was 93 voet lang, d.i. ongeveer 31 meter! Een bezoek aan de „fabriek" Ik heb met den „fabriekschef den heer Brunik, een wandeling gemaakt door de fabriek, waar 16 kookketels en 16 afscheidingstanks onverpoosd in bedrijf zijn. Het is er een vettige (boel geworden, die nauwelijks herinnert aan de be trekkelijk schoone ruimten, zooals ik die kende, toen ik het schip in Amsterdam voor den eersten keer, nadat het met recht een walvisch- vaarder genoemd mocht worden, betrad. Op den grond, aan de bui zen, overal vet, vet, vet. En hier wordt gezweeten en gesjouwd. Andere woorden drukken niet uit wat er aan boord gepresteerd wordt dag in dag uit. nacht in, nacht uit. Juist als we de ronde maken, zijn een aantal ketels vol en be gint het verwerkingsproces onder 4 atmosferen druk. Ik heb ook mijn licht eens op gestoken bij onzen wetenschappe- lijken staf. De heer Veltmann nieemt op zijn laboratorium proe ven op kleur en zuurgraad. Hij stelt het opbrengstpercentage vast, zoowel wat betreft het spek, de beenderen als het vleesch, en pas wanneer de best mogelijke kwali teit is bereikt, gaat de traan geheel gezuiverd naar de laadtanks. De heeren ir. L. de Waal, die o.a. be last is met de productie, en Brunik, waren zeer tevreden over ,,de fabriek". Ook de buitenland- sche leden van de bemanning spra ken er hun tevreden). d over uit. Het leven aan boord is nu niet gemakkelijk voor al degenen, die hier eeii taak kregen toebedeeld. Het leven is hier ,,hard" en om het overdrachtelijk te zeggen: de ..boter'' wordt met zweet betaald Dat overdenk ik, als ik (bij t draaienden wijzer sta te kijken, die de verwerkte traan op weg naar de tanks noteert. A.P. meldt uit Hanoi: Op den Franschen minister van Koioniën, Marius Moutet, Is Vrij dag door scherpschutters een aan slag gepleegd, kort nadat hij in Hanoi was aangekomen, om met de Vietnameesche nationalistische leiders besprekingen te voeren. Noch Moutet, noch de overige leden van het officieele gezelschap werden geraakt. Door den centralen dienst voor de economische controle is in de afgeloopen weken een onderzoek ingesteld bij verscheidene textiel fabrieken in Tilburg. Tegen elf fa. brikanten is procesverbaal opge maakt in hoofdzaak wegens de af. levering van textéelgoederen zon der dat de vereisehte distributie, bescheiden tijdig werden ingele verd, et- afleveren aan niet bij rijksbureau voor textiel ingeschre. ven handelaren of aan particulie ren, het overtreden van bepaalde verwerkingsvergunningen en de levering van te^telgoederen aan het eigen personeel boven 't toe. gelaten kwantum'. Ingevolge voorloopige toezeggin gen uit Zweden voor die levering van grondstoffen werden de voor uitzichten voor de productie en het verbruik van papier hier te lan.de vrij gunstig geacht en aan- merkeiijik beter dan in 1946. Deze situatie is echter vrij plotseling veranderd. Dezer dagen heeft nu. -die Zweed'sche regeering den Ned. vertegenwoordigers te verstaan ge geven, dat zij op niet meer mogen rekenen dan de helft tot 54, van de hoeveelheden grondstoffen, waarop oorspronkelijk was gezin speeld. Mede door het groot tekort over de geheele wereld! aan hout arbeidskrachten en energie zijn daarnevens de vooruitzichten .op leveranties uit andere grondstef- Produceerende landen nkt erg be.- moedigend Er zijn dienaangaan- waarover ónze papierindustrie dit jaar kan ibeschikken, nog onbekend zijn. Maar op het oorspronkelijk vastgestelde productie, programma voor 1947 zal voorloopig in ieder geval een belangrijke korting moeten worcen toegepast, Joseph Martin, de eerste repu- blikeinsche voorzitter van het Amerikaansche huis van afger- vaardigden sinds 1932, heeft gis teren bij de opening van de eer ste zitting van het huis een rede gehouden, waarin hij een beroep deed op alle burgers van de Ver. St., wat bun politieke overtuiging ook zij, met de re publikeinen samen te werken „teneinde het land te redden van een ondergang door internen economischen moord." Martin verklaarde verder, dal zijn partij haar beloften zal hou den en de belastingen en regee- ringsuitgaven verlagen. Zijdelings sprekend over de kwesties van de buitenlandscrie po- litiek, zeide Martin: ,,Het is te vreezen, dat de door den oorlog getroffen landen voor hun herster, was te veel rekenen op de Ver. Staten en niet genoeg op zichzelf" en hij voegde er aan toe, dat ..slechts een sterk, gezond en vrij Amerika" er toe kan bijdragen de wereld te redden. I „Laten wij allen klassen van de Amerikaansohe samenleving vra gen," aldus Martin, „zich aan on ze zijde te scharen om de wereld er toe te brengen de ontwapening practisch door te voeren en den oorlog buiten de wet te stellen." Er werd herhaaldelijk geapplau disseerd, toen Martin verklaarde, dat aan iedere regeeringsinmen- ging in particuliere aangelegenhe den der burgers een eind moet ko men en het toezicht van het volk cp de regeering zoo spoedig moge lijk weer moet worden ingesteld. In den senaat sprak de demo cratische senator Taylor (Idaho), die een resolutie voorstelde, waar in den democrat seh-en senator Theodore Bilbo (Mississippi) de toegang tot den senaat wordt ont zegd. Volgens deze resolutie heeft Bilbo de grondwet geschonden door geld aan te nemen van leve ranciers aan het leger en heeft hij eigenmachtig Amerikaanschen bur gers (negers) belet hun grondwet telijk recht om vrij te stemmen uit te oefenen. De democratische senator Over ton (Louisiana) deed een beroep op de senatoren de actie tegen Bilbo uit te stellen tot na een nieuw onderzoek naar diens gedragingen. Bij stemming werd besloten Bil bo voorloopig den toegang tot den senaat te ontzeggen. Hoe de onderlinge verhouding tusschen die verschillende papier., «oorten zal zijn, maakt nog eea punt van overweging uit. Doch thans staat wel reeds vast, dat het tekort aan papier in Neder* land gedurende 1947 nog grootea zal zijn dan in 1946, De uiterst* zuinigheid in het verbruik van papier is dan ook een dringends eisch. De Ned,, papierindustrie beschik! over fcwee grondstoffen, die uit he# binnenland kunnen worden toetrok* ken: «troocellulose en oud papier* De productie van steoo-cellulos» is door verschillende omstanöighe* den, p.m. door het gebrek aan -chemicaliën, nog slechts gering. Me# alle middelen wordt echter getracht deze productie op te voeren. In di# verband kan worden gewezen op de pogingen tot uitbreiding van dn bestaande capaciteit en de plannen tot oprichting van nieuwe fabrie. ken Uit den aard der zaak zal en behoorlijk effect van deze maatre gelen pas na eenigen tijd (waar schijnlijk niet vóór 1948) voelbaar wordlen- Om al deze redenen wordt ug papier een steeds belangrijker fac tor in het productie.proces. Dv Ned papierindustrie kan pe« maand 9000 a 10.000 ton oud! papi J- verwerken De hoeveelheid, dk- momenteel ter beschikking staat, ir echter niet grooter dan 4500 a 50f9 ten per maand. Een dringend» eisch, dat oud papier in ruimer» mate ter beschikking komt uit d» particuliere huishouding^Aan d» plannen tot een grootscheepsche in zameling van oud papier over hel gehee e land is reeds een be na van uitvoering gegeven. Reeds na wordt het publiek verzochtzija medewerking te verleenen door al bet oude papier, waarover Ifceschikl kan iworden, te bewaren. Elke hoe veelheid, hoe gering ook, moet te* nutte komen aan de papierfabris» ken en daarmede de papiervoor. ziening van ons land. SCHAAKTOURNOOI TE HASTINGS. De positie van de Ned. deelne mers in de lagere afdeeling was na "beindiging van de vierue ronde al® volgt; Premier reserve groep A: H- v. Et en:s, 2 punten (vijfde plaats) J. Wijker, 1 punt (zevende plaats); premier reserve groep B: P. See- wald, Vi punt (achtste plaats); pre mier reserve groep C: Spanjaard, lYa punt (vijfde plaats) Major groep A: G. Vader, 2 pun ten (zesde plaats); major groep B: H. Gïi-ritse, 2 pnt. (derde plaats); mej. F. Heemskerk, punt (ne igende plaats); major groep C: M. J Jacobsen, 1% p. (vijfde plaats). Eerste klasse groep A: T. H. van Eindthoven, 334 p- (tweede plaats) E. Postma, 0 punten (negende plaats); eerste klasse groep B: A. Torn, 3- punten tweede plaats); eerste groep C: G. Hofman, 2 pun ten (vierde plaats) Tijdens den laatsten wedstrijd van de succeslooze Europ. tour. née van een Amerikaansch ijs- hockeyteam tegen een Zweed- sohe ploeg de laatste was winnaar met 6—1 is de po litie tusschenibeide moeten ko men, om de orde te herstellen. In de pers werd van dezen wed. ^rtjd gezegd, dat zij 'de schan. jikste was, die in de afgeloo- |^eld jaren In Zweden is ge- terrijwfeten ldVerb°ud v°°* strijden ^oev^a&de^ gunning van de K. N. M V en wanneer ze op Zon. en feest dagen worden gehouden, mede van de rijksverkeers.inspeet'i.e. In het dorpje Panfield (300 zie len) in het Engelsche graafschap Essex woTden alle woningen ver licht met olielampen en kaarsen, terwijl alle stallen vam electrisch licht zijn voorzien De gemeenteraad is nu voorne mens, de plectriciteitsmaatschappij te vragen, waarom alle verzoeken van de bewoners van huizen om aansluiting op het net als „niet- urgent" van de hand worden ge wezen Bij de intrede van het Nieuwe Jaar, was Times Square in New York opgepakt mat zooveel men- schen, dat zij slechts in staat wa ren den maalstroom te volgen in de eene of andere richting. De stoomfluiten en sirenes waarschuw den de menigte, toen de minuut- wijzer van d£ stadsklokken de twaalf passeerde en ontketenden een dusdanige golf van lawaai, zooals niet meer gehoord zal wor den, vóór het Nieuwe Jaar eens te meer Oudjaar is geworden Auto- mobielhorens, stemmen, fluitsigna len, trommels, blikken, pannen, geïmproviseerde explosies en la waaimakend speelgoed van allerlei soort droegen bij tot een wilden klankenchaos. De New Yorkers waren nauwe lijks wat rustiger geworden en zochten met schorre stemmen van bet „Happy New Year", verfris- sching in de nachtclubs, restau rants en bars toen een uur later in Chicago middernacht op dezelfde wijze aanbrak. Vervolgens was de wereld twee uur later tot midder nacht gedraald in de gebergtezone en drie uur later op Union Square in San Francisco en voor millioe- nen menschen op de Pacifickust. Door vier van 's werelds tijdzo nes en over een afstand van onge- y?ef 5000 kilometer in de breedte, mef Amerika collectief het glas op om op de gezondheid te drinken van familie, vrienden, medebur gers en de w,ereld als geheel en hun een Gelukkig Nieuwjaar te wenschen Velen van hen brachten den avond door in besloten kring van intieme vrienden. Velen bevonden zich op de openbare plaatsen, welke dienden als de traditi0neele be groetingsplaats, zooals Times Squa re. Anderen waren in de bioscopen waar de film werd onderbroken onn den tijd aan te duiden op het doek en de viering te doen losbarsten. En andere millioenen verzamelden zich in hum berken om de nacht- diensten bij te wonen .teneinde het Nieuwe jaar met gebed te begroe ten. Waar zij zich ook bevonden en op welke wijze zij het vierden, de Amerikanen verheugden zich tot den laatsten man, de laatste vrouw en het laatste kind, in de nieuwe hoop, welke gepaard gaat met den aanvang van de meting van den tijd. De kolomschrijfster Anne CFHare Mc Cormick schreef voor de New York Times: „De menschen in alle deelen der wereld gaan het Nieuwe Jaar tegemoet met een kloppend hart van opgewondenheid en ver wachting. Zij weten te goed, dat de geschiedenis een serie van geschie denissen is, waarin elk hoofdstuk zich ontwikkelt uit het vorige hoofdstuk, doch hun instinct ver werpt deze sombere logica en doet ben zic'n zelf wijs maken, dat een nieuwe bladzijde er een is, waarop nog alles kan worden geschreven". De Amerikanen waren niet al te trotsch, wanneer zij terugblik ten op 1946. Het is het omschake lingsjaar geweest van oorlog op vrede- Het was een jaar van infla- tionistischen druk, stakingen en aanpassing. Wat de productie be treft was 1946 een recordjaar, doch de vraag bleef het aanbod overtref fen. De landbouw bewerkstelligde nieuwe reeordoogsten ondanks een tekort aan arbeidskrachten, doch uit andere landen kwamen verha len van honger Bij den aanvang van het nieuwe jaar echter is de spons over vele dingen gehaald. Bij de proclamatie van de officieele beëindiging van de vijandelijkheden, zette de pre sident een punt achter een twintig, tal oorlogsmaatregelen Het nieuwe Congres is bezig zich zelf te orga- niseeren en ontwerpt een nieuw wetgevend programma. De prijzen, welke sedert het einde van den oorlog omhoog vlogen, beginnen thans een neiging tot dalen te ver- toonen. De Industrie en de land bouw, bevrijd van vele oorlogsbe perkingen, schijnen geveel te zijn om op maximumpeil te producee- ren. Op internationaal gebied gaf de 'stichting der UNO de grootste hoop voor blijvenden wereldvrede. Dat Amerika de toekomst met vertrouwen tegemoet ziet, komt tot uiting in een overzicht in de Januari-uitgave van het tijdschrift Fortune". Het is getiteld „Een de nog handelsbesprekingen gaan de, zoodat de juiste hoeveelheden, zelfportret van het Amerikaansche volk 1947". De vraag, welke o.a. aan het Amerikaansche volk werd gesteld, luidde: „Meent Gij dat Uw mogelijkheden om te slagen beter zijn dan of niet zoo goed als die welke Uw vader had?" Slechts 12,5 procent antwoordde, ciar hun mo gelijkheden niet zoo goed waren. Een dergelijk „Zelfportret" werd door het Amerikaansche volk ge schilderd op voorstel van „Fortu ne" in 1940. ten tijde, dat volgens het tijdschrift de natie n-og gedom peld was in de ernstige depressie en de oorlog nog in Europa woed de. Op dat tijdstip bleek de eeuwi ge hoop van het Amerikaansche volk, met uitzondering van kleine variaties, preciês dezelfde als in Januari 1947 de hoop op een betere en vreedzame wereld. Evert van Dijk, de bekend» K.L.M.-piliCot, is voor den vlieg, dienst afgekeurd. Lang voor de» laatsten oorlog was hij reeds eea der lucht-millionairs der K.L.M. e» gezagvoerder op de IncUëroute. De» laatsten tijd vloog hij op de trant- atlantische luchtroute regelmatig over den Oceaan naar Amerika -Evert van Dijk, over wien veel „sterke" verhalen in omloop zijn. is op 23 Mei 1893 te Delft geboren, In December 1921 haalde hij zijn vliegbrevet en trad op 1 Mei 192# In dienst der K.L.M. Hij kreeg wereldvermaardheid toen Charle» E Kingsford Smith hem als twee den piloot uitkoos om met de ,.Sour thern Cross" op 24 Juni 1930 va» Port Marnoc in Ierland naar Har- bout Grace op New-Foundland t« vliegen. Dit was de tweede Oce- aanvïucht van een vliegtuig naaf Amerika. Evert van Dijk zal in K.L.M.-d'ienst blijven G. J. Geysendorfer, de nestor van de K.L.M.-piloten en gehore» op 1 April 1892 te Sliedrecht, if herkeurd en evenals de piloo# Snitselaar goedgekeurd. G. B. Shaw, de beroemde Brit* sche tooneelschrijver, die verledea jaar negentig werd, heeft op eea verzoek uit Cork (Iersche vrij staat), dat zijn steun vroeg voor een actie tot amnestie voor Ieisch» politieke gevangenen in Engelsen» gevangenissen, geantwoord, da# „hij zich uit het politieke levea heeft teruggetrokken" en als „uit gedoofd" moet worden beschouwd. IN TE LEVEREN BONNEN voor de weejj van 5 t.m. 11 J annari 1947 Versnaperingen: 532 Alg, 542, X64 (1 rts.), V64 (2 rts Aflos sing week 2026 Oct. 1946, Aflos, sing week 814 Dec 1946, Suiker/Jam: 534 Alg (3 rts.), 53—4 suiker, 544 Alg. 545 Alg. (1 rits.) Aflossing week 814 Dec. 1946. - Brood: 531 br. (8 rts.), 532 br (4 hts.) 53IB res- (16 rts-), 53—ie res„ 541 gr. 54ID res-, 534 br. (8 rts-) en niuw bonnen. Rijst: 54—1 res. (2 rts.). 52IE res. (1 rts.) Afloss. week 814 Dec. en week 2430 Nov. Kaas: 531 Allg., 532B res„ 534 kaas (2 rts-), 541 Alg. (1 res-), 51—2 Alg., 52—2D res. rts.), Afloss. week 814 Dec. en week 1016 Nov. Eieren: Rantsoenbonnen Alg. 53—3 54—7 Alg., 54—3 Alg., 55—2 Alg1., 53—6 Alg-, 56—2 Alg!. (1 its.) en de nieuwe bonnen. Margarine/Velt532 boter, 542 boter tv rts-), 533 boteT 534 marg. (1 rts-). Aflioss. week 814 Dec. 1946. Boter: 531 boter rts.), 534 54—1 boter (1 rts.). Afloss-week 8—14 Dec. 1946. Vleesehwaren (slagers): 531 vl,. 53—5 vl., 54—1 VI. 542 vl. (1 rts.), 53-4 vl. (3 rts-). 53—2 vL (4 rts-). Vleesch (slagers): Idem Coup. C100, X042. Vleesehwaren (det.): Idem. Aft week 8—14 Dee 1946. Tabak (det.): T63. 64. X63 (2 rts.) Afloss. week 814 Dec. 1946. Tabak (grossiers): Geen inleve ring. Extra voorsefhot. Petroleum: 475 Alg., 48- 8 Alg. 53—5, 54—6 (1 rts.) At» A08" B03, B04, C02 (2 rts.1 WH DO# (2% rts.). Brandstoffen.' Coupures B, C, D. E. IndustriekolerK verbruikers geea vervangingstoewijzingen. Cokes, Industriekolen Cokesj' Zonder linkerbovenhoek. Brandstoffen: 63BV (2 rts.), 60BV 61BV (3 rts-), WA606 (1—9 per.) 01 rts.), WB606 (1—9 per.) (5 rts.). Keukengerei: Oude en nieuw» punten 1 en 10. 506 006 (2 pnt.). Textieil: Toew. text, goederen. Toew. Distex MiD 85 1 t/m 25 VA 510, 101 t/m 130 VA, VB, VC, VD VE 605 B en C VA, VB, VC. VD, VE 605 (5 pnt 101 t/m 200 VF* 605, 1 en .10 pnt. oud (grijs). B82 1 pnt (blauw-grijs-aranje), B82 10 pnt.' (blauw-grij s^groen De coupures vleesehwaren C100. Cl50 ziin voor detaillisten geldig t/m 15 Februari 1947. Voor "S-t'rs t/m 1 Maart 1947. Voor fabrikanten 16 'tAn 22 Maai# 1947.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7