BYRNES DIENT ZIJN ONTSLAG IN o/ewe R ■C Gezocht M Het CONFIJTEN en DROGEN wereld Generaal Marshall, de opvolger TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Op onderzoek uit ADIO wegens moord GINA 2 WOENSDAG 8 JANUARI 1947 1 Reeds in April 1946 over woog hij wegens dokters advies af te treden Voortzetting van Byrnes'' politiek van „vastberaden heid en lankmoedigheid" Byrnes van sinaasappel- en citroenschillen EENIGE RECEPTEN Nederland puzzelt programma (Slot volgt). Volgens mededeeling van pre sident Truman heeft Byrnes, de Amerikaansche minister van huitenlandsche zaken, zijn ontslag aangeboden- Dit is aanvaard en gaat in op 10 Januari a.s. Generaal George Marstall volgt Byrnes op. Het Witte Huis publiceerde een telegramwisseling, waarin de presi dent het ontslag van Byrnes aan vaardde „slechts noode en met (Bepe spijt". Generaal Marshall, die Truman s qpeciale gezant in China is ge weest. is thans onderweg naar Washington uit Nanking. Byrnes overwoog reeds af te tre den op 16 April 1946. Hij zeidc Truman in een brief van dien datum, dat hij van zijn dokter advies had gekregen „het kalm aan te doen". Byrnes verklaarde toen, dat hij zijn ontslag wenschte te doen ingaan op 1 Juli 1946. Op 19 December schreef Byrnes weer aan president Truman en herin nerde hem eraan, dat hij gehoopt had, reeds op 1 Juli af te treden, aangezien hij verwacht had, dat dan de vredesconferentie zou zijn besloten. hi een brief aan Truman ver klaarde Byrnes: „Geen man, die gewerkt heeft als minister van bui- tenlandsche zaken, zou grooter gteun en bemoediging gevraagd of gekregen kunnen hebben, dan u ■aij hebt gegeven". In zijn brief van 19 December ■aide Byrnes: „Toen het duidelijk werd, dat ik te optimistisch was ten aan zien van het voltooien van het werk 'Jetreffende de vijf vre desverdragen met de satellieten van de as, heb ik u medegedeeld, dat ik zou voortgaan, tot zij af gedaan zouden zijn Nu wij vol ledig tot overeenstemming zijn gekomen en de verdragen op 10 Februari geteekend zullen wor den. zou ik gaarne van mijn taak ontheven worden". De aankondiging van het ontslag van Byrnes en de aanvaarding daarvan door Truman kwam eenige «ren. nadat Byrnes een bezoek had gebracht aan Truman. President Truman schreef bij het aanvaarden van ontslag aan Byr nes: ,,Ik besef zeer goed, hoe zwaar on gecompliceerd de vraagstukken zijn geweest, die u hebt moeten behandelen, sinds ge uw ambt aan vaardde in Juli J945" Truman complimenteerde Byrnes voor zijn werk en hij releveerde bi het bijzonder zijn „zeldzame tact en oordeel en indien nood zakelijk zijn vastbeslotenheid en vasthoudendheid", „Ge hebt een vaste hand gehad bij de moeilijke problemen, die zon der ophouden ontstaan zijn. Voor Olies, wat ge deed gedurende den oorlog en bij het tot stand brengen van den vrede, hebt ge den dank van het volk verdiend- Ik zeg dus: goed gedaan, in de hoop, dat wij ook verder een beroep op u mogen doen voor den raad, dien ge uit een zoo rijke en afwisselende ervaring leunt geven1 dat er geen verder nieuws van het Witte Huis te verwachten was. Er waren slechts vier journalisten aanwezig, toen de mededeeling werd gedaan. „Wij hebben voor 10 Maart een bijeenkomst te Moskou vastge. steld, waar begonnen zal worden met het Duitsche en Oos'enrijk. sche vredesverdrag" aldus Byrnes. .Dat werk zal maanden in beslag nemen. De minister, die deze taak op zich neemt, moet voldoende tijd hebben om zich op de hoogte te stellen van de kwesties. Daarom verzoek ik. dat mijn ontslag op 10 Januari zal ingaan of zoo spoe dig mogelijk nadat mijn opvolger is benoemd. Ik heb dien datum vastgesteld, omdat de senaat dan bijeen zal zijn en de benoeming van mijn opvolger dan tegelijker, tijd met de aankondiging van mijn aftreden aan den senaat beleen'd gemaakt kan worden''. Verwacht wordt te Washing, ton dat president Truman Vrij. dag a s. de benoeming van gene. raai Marshall aan den senaat ter ratificatie zal voorleggen. al de om Een aantal democraten heeft geruimien tijd verklaard, dat éénige hoop der democraten bij de verkiezingen in 1948 het presidentschap te behouden, de benoeming is van een groote fi. guur als generaal Marshall. Er beslaat evenwel een traditioneel vooroordeel tegen de verkiezing van een generaal als president. Daarom hebben bovengenoemde democraten erop aangedrongen, dot generaal Marshall eerst een hoogte civiele functie zou uitoefe. nen, voordat hij candidaat voor 't presidentschap gesteld wordt. Generaal Marshall de nieuw be noemde minister van buitenland, sche zaken der Ver. Staten werd op 31 December 1880 te Uniontown in Pennsylvania, geboren en is nu dus 66 jaar oud. Hij trad in 1901 in militairen dienst en doorliep snel alle rangen. In 1939 benoemd tot stafchef, Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsnaad deelt mede; we krijgen weer sinaasappelen en et. troenen, da; heerlijke vitamine crijke fruit. Maar wist u (kat n niet alleen het vruchtvleesch maar ook de schillen gebruiken kunt? Wanneer de vruchten al lang op zijn, kunnen wij met de geconfijte of gedroogde schillen aan puddin gen vla's, gebak en andere aage- rechten nog een pittig sinaasappel, of citroensmaakje geven. Ook kan er jam van de schillen worden ge nr.akt. Methode 1. Met een scherp mes. je de witte velletjes van de schil len verwijderen of wat nog han. diger is slechts het orranje deel van de sinaasappel afschillen en vervolgens het wette. Het oranje, deel van den schil in dunne reep. jes snijden. In een jampot een laag. je suiker van olm. H cm. dikte dom, hierop een dun laagje ge. snipperde schillen 'eggen en daar. op weer een cm. suiker Op die manier den geheelen pot vul'en, zoo, dat een 'aag suiker bovenop komt De pot met een deksel af. sluiten. schilletjes kunnen tc gerechten maakte hij den tweeden wereldoor In bevoegde kringen te Was. log in deze functie mee. In No. hington legt men er den nadrukvember 1945 benoemde president op, dat de Amerikaansche poli.1 Truman hem tot zijn speciclen ge. tiek van „vastberadenheid en, zant in China, lankmoedigheid" jegens de sov. jet.unie naar alle waarschijnlijk, heid onder generaal Marshall zal worden voortgezet. Men geeft intusschen toe. dat generaal Marshall op zeer veel moeilijkheden zal stuiten bij het v~n rd° eg" ip er goodwill ten aanzien van de sov. jets, als Byrnes in de laatste sta. dia van de besprekingen te New- York van den raad van ministers van buitenlandsche zaken heeft bereikt. De benoeming van generaal Marshall houdt overigens ook andere belangrijke consequenties in, in verband namelijk met den politieken toestand in Amerika. Van de zijde van Katholiek Thuisfront wordt ons medegedeeld, dat de inzendingsdatum voor de Thuisfrontpuzzle thans op 31 Jan. a-s. is vastgesteld. John Calvert is in Amerika een bekende goochelaar en zooals het een modernen goochelaar betaamt, vikgt hij met zijn verschijnende konijnen, verdwijnende juffrouwen en hooge hoeden van de eene stad naar de andere, om er voorstel lingen te geven. Op weg naar Nesibville in Tem- Inessee vloog Calvert dezer degen Nadrukkelijk zij men eraan her- zijn vliegtuig tegen een hu s. innerd, dat de voorwaarden van in zending nauwkeurig moeten wor den nagekomen. De puzzle is een stuk geduld. Het toeste', sleurde d'e huisvrouw en haar gootsteen mee en deed beide «en dertigtal m,eters verder op temidden van de brokstukken werk. Goede en verzorgde oplossin- iVan huis en vliegtuig neerkomen, gen worden te allen tijde beloond- ijviaar noch de vrouw, noch Calvert. Aan de parochiëele adressen van !noch zijn 14 passagiers liepen iets Katholiek Thuisfront zijn de meer dan lichte verwondingen op puzzles nog steeds verkrijgbaar of jeen goede reclame voor de.repu- anders bij het hoofdbureau, Ge- tatie van den heer Galvert ais dempte Burgwal 14, Den Haag. 'goochelaar. worden verwerkt. Gebruikt men alleen de suiker, dan den pot wee* bijvullen met verscoe luiker. Methode Z: Het oranje-deel van de schil (zie methode in dunne reepjes snijden. I)e:e 10 minuten koken in water en suiker (per schil van een vrucht dl. water en 4 eetlepels Slik*r) de schille. tjei tn een jampot bewaren Het drogen van sinaas appel- of citroenschillen Het oranje drel van de schil 'zie methode 1) in een matig warmen oven waarvan de deur plm. 15 cm. open staat, of bij de kachel, zacht, jes drogen. Men dient de gedroog. de schillen zoo, of tot poeder ce- malen ln een gesloten trommel of pot te bewaren. Jam. van sinaasappel- of citroenschillen De schillen van 1 sinaasappelen of citroenen. 3 dl. (2 koppen) water, 1% eetlepel aardappelmeel of 1 eetlepel custardpoeder, ruiker naar smaak (plm. 3 ee.lepe s) een weinig citroenpoeder. De schillen met een scherp mesje van de v". te velletjes ontdoen in reepen snij. den en deze fijnhakken. De gehak. te schillen met het water opzetten, en zachtjes koken tot ze zacht zijn. Het vocht binden met het eange. mengde aardappelmeel of custard poeder en dan naar smaak suiker en citroenpoeder toevoegen. De jam koud laten worden en ln pot jes overdoen. De jom is, mi's koel bewaard, plm. 1 week houdbaar. Tweede methode; De «chil'en van 4 sinaasappelen of citroenen, 4 dl. (bijna 3 kopjes) 2 a 3 thee lepels citroenpoeier, suiker. De schillen met een aardappel, mesje van het wit ontdoen. Ze met het water zachtjes koken tot zij zacht zi.in en ze dan zeer fijn hak ken. Schillen en voetht wegen en van dit gewicht aan suiker toe. voegen, het mengsel weer aan den kook brengen en inkoken, toMat een druppel die u op een koud bord laat vallen, eenigszins stijf wordt. Het citroenpoeder goed door deze massa mengen, de jam in pot jes overdoen en deze sluiten. Deze jam is boudibaar. DONDERDAG, 9 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 KRO. 10.00 NCRV., 11.00 KRO, 14.00 NCHV., 7.00 Nieuws, gymn. en gram; 1100 V d, zieken; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Piano; 12.30 Vaudeville-ork.13.00 Nieuws; 13.15 Klaas van Beeck 13.50 Caus.14.00 Metropole.ork.14.40 V. d. vrouw; 15.00 Gram.; 15.15 Orkest; 16.00 Bybel; 16.45 Trio; 17.15 Gram.; 18.00 Orgel; 18.30 V. d. Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 19.25 Caus.; 20.00 Gevar. prog.; 21.30 Gram.22.00 Nieuws en actual. 22.30 Gram; 22.45 Avondwijding; 23.00 Piano; 23.30 Gram. HILVERSUM IX (415 en 218 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 Caus.; 12.15' Muziek; 13-15 (Concert; 13.45 Gram.; 14.00 14. „En dan die idiote vermom ipomp bij mij thuis op. Vort, en Maar wat was dat? Bofte hij daa. -y. d vrouw; 14.20 Muziek- 15 00 ,ming van jedacht je nu dat als de wind!!!!'' eventjes; een brandladder!!! En caus.15.20 Gram.; 17.00 Ka'leidos- ,die malle bril je onherkenbaar i Tim vond het hoog tijd worden, jzond.r e aarzeen stapte Tim h,=t eoop.17.20 Caus.17.30 Skymasters maakte? Als je je vermommenom nu maar weer te verdwijnen, i raam uit „Dan kan ik meteen 17.50 Caus; 18.00 Nieuws; 18.15 Wilt, doe het dan goed. maar niet [maar hoe kon hij onopgemerkt het I eens kijken waar de Zwendel of Gram.18.45 Sportpr.; 19.00 Gram.; op zoo'n krankzinnige man-er!!! huis verlaten? Wacht eens, daarihoe hij heeten mag. naar toe gaat" 49.15 Caus.; 19.30 Volksmuz. school; met een 20.00 Actual.; 20.15 Orkest; 21.15 en brak Caus.21.45 Musette; 22.45 Lezing; ijn ver- 23.00 Nieuws23.15 Gram.23.30 Hoorspel; 23.45 Gram. Witte 71) Alle drie hoorden zij het geluid v«n snelle voetstappen en M'Vie snelde er op het gehoor naar toe. Op dat oogenblik kwam de maan Juist weer even van achter de welken te voorschijn. Warburton begon ook te loopen aaaar bleef met een ruk staan, toen bij de figuur van een man boven •p den muur ontdekte. Hij hief BÏjn revolver op. Hij mag niet gedood worden! •chreeuwde Lavalle. De figuur verdween uit het gezicht nog voor Warburton had kunnen schieten maar terstond daarop klonk een luide kreet van schrik en pijn. Zich door den tuin voortspoe dend klommen zij o pden muur en tuurden naar omlaag. Aan de an dere zijde bevond zich een smalle •trook gras en daarachter een oude krijtgroeve ln zijn haait was de vluchteling van den muur in de groeve gevallen, waar hij nu een twintig voet beneden hen onbe wegelijk in het maanlicht lag uit- Ipestrekt, Mem Dien! mompelde Lavalle •pljtig. Indien hij zijn nek heeft gebroken zal mijn taak pas moei lijk zijn. Enkele oogenblikken la ter daalde Burke langs den rand van de krijtgroeve naar den ge wonde af Ik heb iemand om een tokter gestuurd! zei Burke grimmig te gen hem Doe geen moeite .antwoordde Bannister, wiens gelaat vreemd bleek en vertrokken was. Je zoudt wel willen, dat ze mij weer oplap ten zoodat je me nog eens aan den galg kon zien bengelen, niet? Het zal niet gaan. Burke. Het is met mij gedaan maar als ik er niet zoo op gebrand was geweest iou te dooden zou ik nu al een heel eind hier vandaan zijn geweest, Je trof mij met dat laatste schot in mijn been en mijn gnie zwikte door nadat ik op den muur was geklom men Er speelde een bittere glim lach om zijn lippen. Ik h:b met betrekking tot jou een leelijke ver gissing gemaakt Wat was dat? De eerste maal dat ik je zag, ha dik het gevoel dat ik jou uit den weg behoorde te ruimen. Tk heb het bijna gedaan ook. Jammer, dat het niet gelukt is! Dat maakt alle verschil Ik had nog een paar groo te plannen en zonder jou zou ik ze hebben uitgevoerd ook. Burke wenkte Lavalle en Law- ton naderbij Waarom heb je Peter Stone In Marseille gedood? vroeg hij. Bannister sloot zijn oogen en zei niets. Met ingehouden adem sloeg het groepje rondom hem heen hem gade, vervuld van vries, dat de man niet meer in staat zou zijn om te antwoorden. Het is eigenlijk grappig, mom pelde Bannister na een tijdje. Toen ik voelde, dat het hoog tij d voor mii werd om te verdwijnen, ver zon ik een verhaaltje over 'n klok, die bleef stilstaan ten heeken dat een lid van mijn familie ging ster ven. Het klonk toen heel aardig. Ik kon weinig vermoeden, dat het zoo gauw met mij zou afgeloopen zijn en no? wel op den bod.m van -n krijtgroeve. Luister, Bannister, drong B-urke aan. Jij hebt Peter Stone toch gedood, nietwaar? Ja, die bemoeizuchtige idioot! Ik had een goede slag geslagen in een hotel in Monte Carlo, de dia manten van een filmster Het was dwaas van me dat zaakje zelf op te knappen omdat er altijd men- 3chen genoeg zijn die het vpile werk voor je willen doen. In ieder geval kreeg Stone op de een of andere manier adhterdocht. Hij stelde enkele lastige vragen en hoewel ik niet geloof, dat hij iets had kunnen bewijzen, werd hij toch een beetje te gevaarlijk voor mijn gouddorst, zoodat ik hem uit den weg ruimde. En had Terry Travers er ln 't geheel niets mee te maken? Natuurlijk niet. Uruquhart wist, dat jjj Stone vermoord had? Natuurlijk Hij was mijn lui tenant en een heel nuttige ook, jnoiwel zijn vrouw van dat alles niets afwist. Ik ha dhem netjes on der den duim Toen Travers m Marseille Stone's kamer binnen snelde, wist Urquhart hem handig d- schuld op de schouders te schui- ven .Indien ze Travers veilig op Duivels Eiland hadden vastgehou den, zou niemand er ooit iets van vernomen hebben. Travers meende, dat Urquhart Stone gedood had, zei Burke. Ja, maar die brief, dien hij naar Urquhart in Sevennoaks stuur- ae, bracht de poppen aan het dan sen. Urquhart was geen moment bang, dat hij naar Duivels Eiland 1 gezonden kon worden. Hij dacht echter dat Travers van plan was hem te vermoorden en daarom verloor hij het hoofd Vertelde me kort en goed, dat hij alles zou verraden wanneer ik er niet iets aan deed. Het zou voor mij bet i eenvoudigste en het beste zijn ge- weest om Travers te dooden, maar hoe kon ik weten waar hij uithing? Daarom moest Urquhart verdwij- j nen. Ik zeg geen alternatief aan gezien hij in een paniekstemming geraakte. Het was in zekeren zin jammer, want tot dan toe was Urquhart altijd als was hij in mijn handen geweest en ik wist dat het een heele toer zou zijn iemand anders te vinden om zijn plaats in te n.men. Banms^er wendde zijn j blikken naar Luw^on. Het zal v.or 'jou wei een haru geiach zijn. stille. De Spin vlak voor je neus, en jie kunt er niets aan doen! ln de hel zal ik hierom nog moeten bchen! Bannisters oogen, waar reeds een waas voor scheen te komen, richtten zich d,:n weer op Burke. Ja, mompel;,,s hij. Vrij goede organisatie, niet? Waar cm heb je Alan Kent gedood? Die arme stakker! Hij begon den amateur detective te speten en liet zich omvallen, dat hij een heel belangrijk gesprek tusschen mij en Urquhart had aflgeluisterd I Ik rook terstond onraad en nam daarom de eerste gelegenheid de beste waar om hem uit den weg te ruimen. Het is vreemd, maar wanneer je eenmaal begint te doo den; om j.e ei en nek te redden, ga je steeds verder. Je beseft, dat het 'jouw kven is'of het huniroe en je eigen leven is be angrijker I Heeft m's Urquhart je in eenig opzicht de band boven het hoofd gehouden? vroeg Burke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2