De ruïne over de Oostgrens 's PAUSEN HULP WIJD ARBEIDSTERREIN De redingote Gemeenschappelijke politiek tegenover Duitschland aan de oorlogsslachtoffers De ontwikkeling der luchtvaart Een echt Parijs model een van de meest practische mantels PAGINA VRIJDAG 30 JANUARI 194* DE FATALE DATUM NADERT Engelsche sentimentaliteit Indonesische troepen hij Medan op de vlucht Groote uitbreidingen bij de K.L.M. Onze Parijsche mode-medewerkster schrijft ons: GEEN PARISIENNE of ze heeft een redingote in haar garderobe, 'tls een mantel, die langzamerhand klas siek is geworden en zoowel 's zomers als 's winters, in de lente en in het najaar goed staat- Ze is even goed in de morgenuren op haar plaats als 's middags bij een thee- DE ANTWERPSCHE HAVENSTAKING Naarmate de datum, waarop de Groote Vier zich over de toe komst van Duitschland zullen beraden, met sneller schreden na- Idert, worden de polemieken rond ..het Duitsche probleem" feller en verbitterder Men begint zich hoogtepunt wel van de verwarring welke alom om dit vraagstuk ïreerscht zelfs af te vragen, of er momenteel wel een Duitsch probleem bestaat Het was er een in de heele periode tussohen de twee wereldoorlogen, het kan er óóit weer een worden Maar sinds de ineenstorting is Duitschland nog Slechts 'n geografisch begrip; een aardrijkskundige ruimte, waarop eenige tientallen millioenen werk- looze, daklooze, hongerige, hope- Jooze en wanhopige nihilistische individuen wonen, die zonder eeni ge eigen macht aan het beleid van de deze ruimte bezettende over winnaars zijn overgeleverd. Het Duitsche probleem is dan ook in diepste wezen voorloopig niet de vraag ,wat zullen de Duit- schers doen? wie Duitschland heeft doorkruist, weet, dtat ze de eerste kwarteeuw nauwelijks iets anders kunnen doen dan puin ruimen maar: wat zullen de overwinnaars, en natuurlijk op de eerste plaats de vier groote, met dis millioenen individuen en met het grondgebied, waarop dezen zoo goed en zoo kwaad als het gaat in het leven pogen te blijven, aanvan gen? Dat, en dat alleen, is sinds de Capitulatie, zoo volkomen als er ju de na-middeleeuwsche geschie denis wel niet is voorgekomen, de kwestie. In den oorlog waren de geallieerden het volkomen eens over de wijze, waarop het Derde Rijk ten gronde toe moest en zou worden vernietigd; sindsdien ech ter zijn zij- het niet alleen onder ling oneens, maar weten zij ook nauwelijks, wat zij zelf, ieder op zich, voor den dag van heden, om over de toekomst nog te zwijgen, (Willen, Nu worden zij echter voor de hartde en barre realiteit gesteld, Als zij op 10 Maart a.s. te Moskou bijeenkomen, zullen zij ieder een eigen politiek moeten hebben, om op den grondslag daarvan tot een gemeenschappelijke politiek te kunnen geraken. Allen kennen den Inzet van deze groote politieke en diplomatieke actie: den wereld vrede. Slaagt Moskou, dan kan de W«reld een betere toekomst te ge- moet zien; mislukt Moskou echter, dan blijven we voortleven in een toestand va,n volkomen onzeker heid, welke voor de vestiging van «en nieuwe welvaart fnuikend zou SSÜn. Daarom is het goed, dat, al klin ken zij soms verwijtend, nog vódr den fatalen Id&tum de polemieken ever de houding, welke men tegen over het Duitsche volk moet aan nemen over de grenzen der be trokken landen, maar heel bijzon der over het Kanaal heen, precies aangeven, wat men wil, en ook hoever men in etventueele oom- Cessies wil gaan Dan klinkt vooral de waarschu- (wende stem van Frankrijk. Men behoeft het lang niet in elk detail met de Fransche opvattin gen eens te zijn, men kan zelfs hier en daar principieel van mee ning verschillen; maar men zal moeten erkennen, dat de Franschen logisch zijn, en geen enkel risico willen nemen. Misschien zouden Zij soepeler zijn, als op het Britsche eiland wat minder sentimentaliteit *e bespeuren viel. Niet alleen den Franschman irriteeren de klaagzan gen der groote Engelsche pers ide lamentaties van Jeremias zij,n er jubelliederen bij als in een Duitsche stad gas en electriciteit eenige uren per dag afgesneden moeten worden, of als het rant soen een paar dagen een honderd calorieën moet worden verlaagd. Wie id'e verschrikkingen van een langen winter geheel zonder gas, electriciteit en kolen en met min der dan 400 calorieën heeft meege maakt, vraagt zich, hoe diep de toon der Britsche pers zou ge weest zijn, als ze daarover verslag had moeten uitbrengen. Maar Ne derlanders, Belgen, Franschen zijn nu eenmaal geen Duitschers. En heel veel Britten gevoelen in iden kern van hun ziel, toch eigenlijk veel meer voor het centrale, den voor het randvolk. Den Duitscher moet een mensch- waardig bestaan verzekerd wor den Het is menschelijk en Chris telijk daarvoor op te komen; het is ook zuiver politiek gezien noodza kelijk. Op wraak en haat kan nooit een ware vrede worden ge bouwd. Maar idat doel bereikt men niet met gevoelsuitbarstjngen. Dat begint men zelfs in bepaalde krin gen van de Britsche labourpartij in te zien, waar het bezoek van den Duitschen socialist Schumacher veler cogen heeft geopend; al ver onderstelt men daar eerder, dan de bevelhebber der Fransche be zettingstroepen in Duitschland, generaal Koenig, dat „Schumacher te goeder trouw is" Het Duitsche volk moet econo misch en sociaal een toekomst zien, dat alleen kan het uit zij® nihilis tische apathie weer ten leven wek ken; maar tegelijkertijd moeten het alle militaristische illusies wor den ontnomen dan alleen is de vrede verzekertd. En de gemeen schappelijke politiek van alle, alle overwinnaars zal als belangrijkste effect hebben, dat de Duitschers van een derden wereldoorlog moe ten afzien, waarin hun tweemaal verspeelde kansen om Europa te overheerschen eindelijk zouden slagen. Naar het Ned. legercommuni qué Woensdag heeft bekenid ge maakt, vluchten 20,000 geregelde en ongeregelde Indonesische natio nalistische soldaten, die maanden lang ronid Medan in Noord-Suma- tra geconcentreerd zijn geweest, in wanorde het binnenland in, al dus meldt ,,A. P." Een Maandag gehouden groot- scheepsChie zuiveringsactie heeft de nationalisten uit Noordelijke deel van Meidan verdreven, waarmee de vlucht der nationalisten, die aan het begin van den vierdaaig- schen slag inzette, volkomen is ge worden, aldus de bekendmaking. ]Mr. David. Ben Curion, de voor zitter van de commissie van uit voering voor Joodsche aan ge- legenheden in Palestina* I>e „Osservatore Romano" geeft een overzicht van, hetgeen Z. H. de Paus tijdens den oorlog heeft gedaan tot leniging van den nood der mensohen in d'e verschillende landen, te beginnen met Noord- Afrika, Algiers en Tunis, waar Zijne Heiligheid door bemiddeling van den generaal.overste der Witte Paters de burgerbevolking te hulp kwam. In Australië, waar nog krijgs gevangenen vertoeven, worden dezen door de Pauselijke liefde werken geholpen. In Tschechoslowakije, Ohina, Finland Japan, Noorwegen, N e- d e r 1 a n d en Polen waren het vooral de kinderen die de bijzon dere zorg van den Heiligen Vader ondervonden. In Denemarken, Zwitserland, Iran, Irak en Syrië werden de vluchtelingen bijge staan. Het blad wijst verder op de katholieke hulpverleening in Frankrijk die gesteund werd door den Paus en d'e medewerking had van het Episcopaat, de Nunciatuur, de katholieke hulpactie, waarvan de vroegere ambassadeur bij het Vaticaan, Francoils Charleroux, president was. Vooral in de door den oorlog verwoeste gebieden ijverde dit apostolaat en het blad1 vermeldt speciaal den steun, d'ien de bevolking van Chartres onder vond door de zendingen kleeren en levensmiddelen, toen deze streek bij de gevechten tijdens de bevrijding te lijden had. Ook geeft de „Osservatore" een overzicht van toet werk van de „War Relief Service", een Ameri- kaansche katholieke organisatie ten behoeve van Duitschland, waarbij zich aansloten de katho lieke organisaties uit Frankrijk, Nederland, Zwitserland en Ierland en meer in het bijzonder van de werkzaamheid der Pause lijke commissie onder leiding van mgr. Munch, ten behoeve van Duitsche en andere vluchtelingen in verschillende zënes. De nieuwe doctores h.c. van de Technische Hoogeschool tv. Delft. V.l.n.r.: de heeren Plesman, Ross van Lennep, Hupkes ei» Harmsen. De heer A. Plesman heeft bij gelegenheid van zijn eerepromotie tot doctor in de technische we tenschappen een rede uitgespro ken, waarin hij releveerde in welk een snel tempo het vliegtuig zich gedurende nog geen halve eeuw heeft ontwikkeld. De twee we reldoorlogen vormden een belang rijke stimulans en de laaiste .bracht den straalmotor. Spreker herinnerde er aan, hoe in ons land, dank zij samenwerking tus- schen handel. bankwezen en scheepvaart, de eerste luchtvaart maatschappij ter wereld ontstond: de K. L. M. Na de eerste moei lijke jaren ging de K. L. M. haar vleugels wijder uitslaan en kwa men verbindingen tot stand eerst met Oost-, daarna met West- Indië. Hij besprak vervolgens den wederopbouw van de KLM na den oorlog en kondigde een jaar van groote uitbreidingen aan die met een moderne vloot zouden worden uitgevoerd n.l. met 15 constellations. 7 DC-6 vliegtuigen 12 Convairs, 18 Skymasters en een 30-tal Dakota's. De heer Plesman ging vervol gens in op de ontwikkeling der Neder la/ndsche vliegtuigindustrie, die to de eerste 20 jaren van het bestaan der KLM practisch alle vliegtuigen van Fokker F-2 tot F-36 leverde. Spreker uitte zijn vertrouwen in een herorienteering die thans, met steun van het Ned. Instituut voor vliegtuigontwikke- Het eenige veneischte is een uit- als donker en bruin van tète dé stekende coupe en zoo min moge lijk détails, want die veranderen van het eene seizoen op het andere. Klassiek geknipt gaat ze jaren mee en dat is op het oogenblik een voornaam ding. Misschien hebben de dames daar om een betrekkelijk groot bedrag voor een redingote over, zooals vroeger voor een bontmantel. Maar aan bontmantels denken nog maar enkele gelukkige stervelingen. De redingote heeft voor de meesten de plaats van caracul en vison in genomen. In geen modehuis ontbreekt ze. Er zijn twee tendenzende redingote van geribd fluweel of de redingote van zwart laken, velours de laine of andere nogal zwaar vallende stof. Het geribd fluweel, dat in Frank, rijk haast uitsluitend gebruikt werd voor broeken voor loodgieters en grondwerkers, werd1, toen de stof- fennood op zij® hoogst was, plot seling door haute couture in de mode gebracht. Eerst werden er canadiennes van gemaakt maar nu deze nagenoeg verdwenen zijn, lan. ceert de oouture prachtige redin gotes van geribd fluweel De Stof wordt bijna altijd dwars genomen. Het resultaat is erg chic, Dergelijke redingotes zien we in flesschengroen. bruin en alle schakeeringen, fuchia-rood of ko ningsblauw Maar 't zijn vooral de dof groene tinten zoowel licht nègre tot het bruin van doode bla deren, die het meeste succes heb ben. Bij de fluweelen redingote hoort niet de minste fantasie. De knoopen zUn van hetzelfde flu weel, bont is natuurlijk uit den booze de écharpe moet de aan dacht niet van den mantel af trekken. Aan de coupe mag ech ter niets haperen. Dergelijke redingotes zijn op alle uren van den dag te dragen maar zijn toch voor een reeeptie of plechtig heid minder geschikt. De zwarte velours-de-laime re dingote is dan beter op haar plaats Ook hiervoor kiest men een klas siek model. Maar de fantasie wordt door hoed. handschoenen, écharpe, tasch en schoenen aangebracht. Met een eenvoudigen hoed, boxlee. ren tasch en Richelieu-schoenen is een redingote te dragen bij bet boodschappen doen, terwijl een ge- kleede hoed en daimtaseh van de zelfde redingote het midd'agitoilet chic geven. De redingotes zijn zoo ïn den smaak gevallen, dat zelfs de jon- gemeisjes ze dragen, maar dan voornamelijk van fluweel. 't Is geen wonder, dat deze man tels zooveel succes hebben want ze staan bijna alle dames alleen zij diie te mager zijfn of een te dik middel hebben doen beter iets anders te kiezen. Dezen winter is de redingote van onderen niet erg wüdt, de zij. ling, onder leiding van prof Van der Maas, wordt ondernomen. Hij besprak hierna de ontwik» keling van de voortstuwingsmid» delen in de luchtvaart Hij ver» wachtte dat de gasturbine over enkele jaren den motor zou ver» dringen, doch dat zich bij de grootere snelheden problemen zouden voordoen. Hij was van meening, dat de snelheid in het luchtverkeer voorloopig beneden de 750 km per uur zou blijven en dat snelheden grooter dan het geluid voor de burgerluchtvaart geen groote vooruitzichten z-cuden bieden. De toepassing van atoom, energie in de luchtvaart zag spr, hoewel nog ver verwijderd, als belangrijke factor. Voorts weeS hij op de nieuwe zeer groote vliegtuigtypen (boven de 100 ton) die den luchthaventoouwer voor ingewikkelde problemen plaatsen^ De besturing van vliegtuien bij, nacht otf bij slecht zicht beschouw» de spreker als opgelost: echter niet de blindlanding en start. Hooge snelheden in het lucht verkeer wachten op de oplossing van dit laatste vraagstuk, waar» aan ook de toekomstige Ned. in genieur een groot aandeel zon kunnen hebben. Dr, Plesman wees in dit verband op de ontt wikkeling van Radar; hij achtte het voorts niet uitgesloten, da* nieuwe besturingsmethoden wem, den gevonden. Spreker ging vervolgens in op de ontwikkeling van heliocoptères die volgens hem. in het luchtveon. keer op korten afstand een groote rol zouden gaan spelen. Naar zijn opvatting zou het romplooza vliegtuig van ongeveer 160 ton met straal voortstuwing binnen ltt. jaren werkelijkheid zijn geworden hoewel besturing en drukcabine groote moeilijkheden met zich zouden brengen. ,,Met de ontwikkeling van de nieuwe vindingen", aldus de niet», we doctor, ,.zjjn enorme kosten gemoeid, welke dooj de kleinere naties met beperkte industrieën zeker niet kunnen worden geris» keerd. Het arbeidsterrein is thans wijder dan ooit tevoren en de oplossingen, welke een tiental ja ren geleden als fantasieën'werden beschouwd, beginnen werkelijk heid te worden." Spreker wees er op. dat reeds thans niet alleen de militaire autoriteiten, maar ook de verkeersmaatschappijea groote sommen voor de ontwik keling van nieuwe vervoerswegen beschikbaar stellen. Het water vliegtuig is op den achtergrond geraakt door de ontwikkeling van het viermotorig landvliegtuig. dat volkomen wordt aanvaard voor het overbruggen van oceanen. Volgens spreker zou het vliegtuig van middelgrootte (60 ton) met zuigermotoren nog vele jaren goede diensten bewijzen. Grijze, wollen mantel, geheel gewatteerd, met paarsen flu~ iveelen hoed en grijze veer. (Foto Laure Albins GuUIot) naden zijn bijna «iet schuin ge knipt. Weinig modellen hebben plooien in den rug, zooals in de laatste jaren of in geval dit beter staat dan mogen die plooien niet diep vallen. Van alle mantelmodellen Is de redingote wel het meest Parijsch en dat heusch niet alleen omdat ze praotisch is. PINY K—W. Tijdens de vergadering van Don» derdagochtend hebben de staker* te Antwerpen hun instemminï betuigd met het voorstel van d,_ bond. dat zij zelf de aan bede: onderhevige levensmiddelen zulle: lossen en de onmiddellijke terugL trekking vragen van de militairen die zich thans met dit werk btik zighouden. Dientengevolge is er een telttf gram gezonden aan den eersten minister, den gouverneur die* provincie Antwerpen en aan deÖ> waarnemend burgemeester d*§ stad, meldende, dat duizemde» arbeiders zidh vrijwillig ter bet* schikking stellen om de levens1» middelen te lossen. Verzoek^ wordt vervolgens, dat de troepen uit de haven teruggetrokken woft» den en het noodige materiaal te» beschikking wordt gesteld. De stakers eisdhen, dat de loa» sing geschieden zal zonder tu»f schenkoms- van de werkgever» et van de corporaties.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4