AFWIJKINGEN De gulden en de waarde in Engeland De politiek van Marshall van de Dienstplichtwet Koninklijk bezoek aan Z.-Afrika ONZE BELANGEN BUIrSS£ï..J%t,£Z*ïir2. PAGINA 6 VRIJDAG 10 JANUARI 1947 OVERZICHT EERSTE KAMERI „Katholiek thuisfront" Novelle vóór 1 Juli bij de Tweede Kamer De ..kleinen" en de a.s. vrede met Duitscliland GEMEENTEN EN BOUW- SPAARKASSEN DUITSCHLANDS HERSTEL Naar evenwicht in de handelsbalans HET MOEILIJKSTE DOMINION De koning komt als koning IIET ONTWAPENINGS DEBAT BEGONNEN EEN HALVE TON VERDUISTERD OUD.ILLEGALEN VOOR DEN RECHTER OFFICIER VAN JUSTITIE VEROORDEELD In de Donderdag gehouden ver gadering van den raad van toezicht van Katholiek Thuisfront", wer. den tot voorzitter en penningmees ter gekozen ir. A Smulders en de heer Ph. van der Ven. In deze twee functies waren vacatures ont staan door het aftreden van resp. jmr. dr. F. J. M A. H. Houben, teekening van haar tegenstem jzulks in verband met diens benoe- vroeg! ming tot Commissaris der Konin- De minister, dievan het gesig- gjn jn (je provincie Limburg, en j. gen-majoor H. F. M. baron van In een korte vergadering heeft de Senaat Donderdagmiddag enkel® kleinere ontwerpen afgedaan. O. m passeerden zonder debat of stem ming den voorzittershamer, nog steeds gehanteerd door prof. Ane- ma. de Voorziening met betrek king tot eeoige bezettimgsre- gelen op 't gebied van de vogel bescherming alsook het o-ntwerp tot Wering en bestrijding van besmet telijke bijenziekten. Met de ver dediging van dit laatste zou zich eventueel bij ontstentenis van mi nister Mansholt belast hebben. Z. Exc Fiévez, expert op het ge bied van defensieaangelegenheden. Zijn aanwezigheid in de Kamer bleek echter uitsluitend gewenscht voor het Treffen van voorzienin gen op het gebied van den dienst- vcorkomin» plicht waaraan ter overzijde van Xk£T naleerde geval niets afwist, zal er zijn collega van Overzeesche ge- .biedsdeelen over interpelleeren; J doch gaf intusschen den in zijn moreels gevoelens geschokten communist te verstaan, dat hij uit j Indië een overvloed van berichten I ontving, die getuigden van een vol strekt anderen geest, van offer vaardige bereidheid bij de sol-da ten om waar dan ook hulp te bie den bij den heropbouw en de leni ging der nooden van de bevol king. Prof Donkersloot deelde Z. Exc. Voorst tot Voorst wegens drukke werkzaamheden. Beide aftredende bestuursleden zullen aan het werk van Katholiek Thuisfront zooveel doenlijk blijven deelnemen. Uit het verslag van de sedert de oprichting ontwikkelde activiteit blijkt dat reeds in 2/3 van het aan tal parochies afdeelingen van .Katholiek Thuisfront" zijn ge vormd. Ais resultaat van de test actie kon aan den aalmoezenier in Indië een bedrag van 50.000 wor- onderwaardering van den gul den. De regeering heeff bij het I vaststellen van de pariteit tusschen pond sterling en gulden verder gekeken. Zooals verwacht is het verschil in niveau lusschen de officieele prijzen in Nederland en het Engelsche prijspeil thans prac- iisch verdwenen. noig mede ter zake het verleenen den aangeboden voor het openen van terugwerkende kra-cht aan devan militaire tehuizen. Aan dui- vrijsteiiing van onderwijzers, datzenden zieke en gewonde militai- daartoe reeds in bepaalde gevallen!ten werden met st. Nicolaas en was overgegaan, doch nog geen j Kerstmis pakketten verzonden. Op regeling werd getroffen om ze over verrassende wijze is gevolg gege- de heele linie toe te passen, rulks ven aan den oproep tot het zenden van te groote van goede lectuur. Het werk der geestelijke verzorging kon direct het Binnenhof refds a® vo.^® j In den avond van 14 dezer komt worden gesteund door het organi. Wacht was besteed, do-h niet e Eerste Kamer weer bijeen, om seeren van retraites voor dienst- iT£° hihande- den volgenden dag met het begroo- plichtjgen en het verspreiden van 100.000 soldatenkerkboekjes en L. H. 25.000 exemplaren van .Extra Rantsoen" een geestelijk program ma voor een ieder, dié in het sol datenleven verkeert. uitvoer ge schriftelijke behande ling was gespendeerd. Het monde ling overleg stond echter in omge keerde evenredigheid tot het veel belovende Voorioopige Verslag. S;ichts 'n drietal afgevaardig den nam er a-an deel. Vooreerst prof. Donkersloot (P. v. d. A) die zich. wat de zaak zelf betreft, alleen belangstellend toonde naar het einde der periode, waarin de tingsdebat te beginnen. Een woordvoerder van het Brit. sche ministerie van buitenla-ndsche zaken heeft medegedeeld, dat de »»tnis er alsmaar op machtigingenuitnood'igingen die aan 18 kleinere leefde machtigingen di-e overgeallieerde landen zijn gezonden bet algemeen in het na-oorlogsche om hun zienswijzen ten aanzien regeer.ngstijdvak talrijker zijn dan de walvissehen die de ..Willem Barendsz" ontmoet en dus aan drong op het spoedig op de helling brengen van de Dienstplichtwet 1922 zelve Wat dit laatste aangaat ook de katholieke senator Van Voorst tot Voorst informeerde er sceptisch naar of het wel vóór den vastge- stelden termijn van 1 Juli '47 kon geschieden, nu dit ontwerp al sinds April van het vorig jaar onder handen is bij de Staten-Generaal gaf de bewindsman de verzeke ring, dat hij voor tijdige indiening zal zarg dragen, opdat vóór ge noemden datum de behandeling in beide Kamers zonder overhaasting kan plaats hebben Z. Exc. maakte noch _ns één restrictie. De in te dienen novelle zal .geen definitieve regeling brengen en binnen niet te langen tijd zal dan ook op nieu we wijziging gerekend moeten worden, want ten aanzien v»n onze legerorganisatie ligt noig veel te weinig vast. - Hij stemde overigens baron Van Voorst tot V-oorst toe, dat op het ©ogenblik het ontwerp voor 99 pet. een wettelijk vastleggen beduidt van hetgeen reeds is gebeurd, daar vóór 1 Juli wel geen nieuwe afwij kingen rijn te wachten. Wordt het ontwerp aanvaard, dan krijgt de Tweede Kamer binnen enkele we ken den Alg maatregel van Be stuur (bevattende de afwijkingen) tegelijk met de vereischte bekrach- tigingswet ter behandeling. Voor de troepenuitzending naar In:.ië zal een afzonderlijke wets- voordracht de Staten-Generaal be reiken deelde verder minister Fiévez den communist Keejemans mede, die in een poging om den bewindsman met den minister president in tegenspraak te bren gen ten dezen naar den bakenden weg had gevraagd. Natuurlijk kon deze afgevaardigde zijn collega's wan de overzijde ni-et in den steek laten; daarom vond hij, dat een Famer, die zich zelf respecteert dit stukje voldongen-feiten-poli tiek niet mocht goedkeuren en daarom ook hing hij ge-heel bu van de vredesverdragen met Dui' schland en Oostenrijk kenbaar te maken, spraken van schrifte lijke of mondelinge aanbevelin gen of beidé. De woordvoerder gaf commen taar op een bericht, dat de Ned. regeering teleurgesteld was over icgctrius [crcuigca^iu vv»o uvci rh'onpr» dte uitnoodiging. -daar zij slech'.s alenen. gelegenheid zou bieden schrifte lijk haar standpunt uiteen te zetten. Spreker wees er verder op, dat de uitnood'igingen van den raad van ministers der groote vier ten doel hadden de kleinere landen juist in het huidige stadium der besprekingen te raadplegen en dat een nieuwe algemeene vredescon ferentie, zooals die te Parijs is gehouden, in een later stadium geenszins als uitgesloten dient te worden beschouwd. KATH. PARTIJ OP CURASAO. Volgens de Am. di Cur. is de Kath. partij op Curasao voorne mens een partij-orgaan uit te ge ven. De statuten zullen een alge meene herziening ondergaan, ter wijl ook waarschijnlijk een advies raad zal worden opgericht. Voorts werd het plan overwogen een com missie te benoemen, welke de par lementaire commissie ui-t Neder land bij haar bezoek aan Curasao namens de partij van advies zou De minister v®n binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebestu ren meegedeeld dat het oprichten van bouwspaarkassen door ge meenten in bet algemeen geen toejuiching verdient In beginsel heeft de regeering echter geen be zwaren aan deelneming voor ge meenten in publieke bouwspaar- kassen, welke het gebied van een of meer provinciën bestrijken te minder wanneer bij deze bouw- kassen het streven kenbaar is, uit eindelijk te komen tot stichting van een groote nationale bouwspaar- kas. Benoemd is tot lid en voorzitter van den pensioenraad A. J. P. Koster, thans ontvanger der ge. meente Utrecht. Engelsche financieel® kringen geven zich thans, meer dan in het jongste verleden het geval was, rekenschap van het groote be lang, dat Nederland heeft bij een herstel van het Duilsche achter- land. Te dien opzichte is de at mosfeer aanzienlijk verbeterd. Ook toonen de Engelschen be grip voor het „havenprobleem", aldus verklaarde dr. A. Treep, de nieuw benoemde thesaurier-gene raal, aan een redacteur van het A.N.P. Dr. Treep zal in zijn nieuwe functie deelnemen aan de confe rentie met de Engelsch-Ameri- kaansche bezettingsautoriteiten en aan de Nederlandsch-Engelsche bilaterale besprekingen, die beide aan het einde van deze maand in Den Haag gehouden worden. De problemen, waarmede hti zich op sterlinggebied blijft bezig houden, zijn o.a. die, welke ver band houden met de reeds ge noemde conferenties, de financie ring van het militaire programma de effectenregistratie in Engeland die een vlot verloop heeft en de afwikkeling van de bij K.B. A 1 in Engeland geblokkeerde gelden en waardepapieren. In het afgeloopen jaar ia het tempo van de vrijmaking versneld en men hoopt dit in 1947 nog belangrijk op te voeren, zoodat verwacht mag worden, dat het volgend jaar deze zaak, op enkele moeilijke gevallen na, uit de wereld is. Dr. Treep is van meening, dat het in September 1945 tusschen Nederland en Engeland gesloten financieel accoord een groot suc ces is geworden. Hoewel bilate raal opgezet, strekt het zich ook multi-fateraal uit. De ontwikkeling heeff geloond, aldus dr. Treep, dat men niet meer Men verwacht, dat een der eerste belangrijke stappen van generaal Marshall als Ameri- kaansch minister van buitenland- sche zaken zal zijn het goedkeuren van een plan betreffende de over dracht van het militaire bestuur der Amerikaansöhe zöne van Duitschland aan burgers. Volgens senator Owen Brew- steT, den republikeinschen voor zitter van de senaatscommissie voor oorlogsomderzoek, heeft Ro bert Patterson, de minister van oorlog, reeds lang aangedrongen op de aanvaarding van zulk een plan, dat wordt gesteund door den nieuwen commandant van het Amerikaansche leger in Duitsch land, generaal Lucius Clay. Het plan werd, aldus Brewster, afge keurd door Byrnes, daar het naar zijn meening aan financiën en personeel ontbrak Naar verluidt, zal president Truman vermoedelijk om aan zienlijk meer middelen voor het ministerie van buitenlandsche zaken verzoeken. Dean Aches.'n de onderminister van buitenland sche zaken, heeft zich bereid verklaard, in ieder geval tot 30 Joni in functie te blijven, of schoon hij reeds lang den wensch koestert heen te gaan. Dit- is een waarborg, dat het pad van generaal Marshall in het begin van zijn nieuwe functie zal war den geëffend. Op een vraag of hij li'd was van de democratische partij, ant woordde generaal Marshall, na zijn aankomst op Hon-oloeloe. op doorreis naar de Verjsenigde Staten, daf hij ,,leger.officier en lid van de Episcopaalsche Kerk was. (Van onzen Londenschen cor. respondent.) ten de kwestie om een afschu- Het ®.s. bezoek van de Britsche welijk tafreel op van demoraüsa- souvereinen en hun beide dochters tie bij den troep in Indonesië. aan Zuid-,Afrika en Rhodesië heeft afgaande op een publicatie inzake j de regeering der Unie aanleiding een geval van mishandeling van j gegeven munten te laten slaan met krijgsgevangenen. Aan het kwee- j de beeltenis der konings. Ofschoon ken van zulk een mentaliteit" door de Kroon sinds de herziening on. de officieren, deed zijn fractie niet;der generaal Herzogs bewind, mee, waarom hij dan ook bij deeenige jaren voor het uitbreken aanneming zonder stemming aan- van den oorlog vrijwel uit de grondwet van de Zuid.Afrika an. den veiligheidsraad van de In sche Unie gelicht is komt de dra. ger der Kroon dus weer op één of twee muntspecies voor. Natuurlijk niet in zijn hoedanigheid van ko. ning van het Vereenigd Koninik \r. N. is gisteren het debat over rilk, doch in die van koning van de ontwapening begonnen met een '!e ZiUid.Afrikaansche Um.e, want de souverem is koning over elk /verklaring van den voorzitter, den yan de Dominions afz0nderlljk. De Australischen afëtevaardigd1© Maltin verhouiding is ar ntlet 6sn van ggïï die zeide. dat het onmogelijk is j ..personeele Unie", zooals o a. be. itte verschillende phasen van bet!staan heeft tusschen Nederland en entwapeningsprobleem los van el-Luxemburg en, in nog "at zuiver. I oer vorm, tusschen Zweden en 'e behandelen. Hrj stelde Noorwegen en ook tot voor kort voor dat de raad zal beginnen een tijdlang tusschen Denemarken met het debat over de resolutieen IJsland; zij is het gevolg van 6e van de algemeene vergadering ten ontwikkelin. aanzien van de beperking der be wapening. De Sovjet-Russische afgevaar. der Gemeenebest, zooals deze sinds het Statuut van Westminster in 1931 haar laatste phase bereikte. Op 1 Februari zal het slag. öigoe, Gromyko. verklaarde zich 1 schip Vanguard met de Koninklijke tegen het bekende Amsrikaansche Familie aan boord van Portsmouth voorstel, de besprekingen over del naar Kaapstad vertrekken, waar controle van de atoom energie aan j het den 17 Februari zal aankomen; de debatten over de algemeene den 24 April zullen de öezoekers ontwapening te doen voorafgaan. I aan boord van hetzelfde schip naar Engeland terugkeeren. Alle - be. langrijke steden en districten der Unie zullen bezocht worden en tal van officieele plechtigheden zul. len plaats hebben waarvan de voornaamste zal zijn de opening van het Zuid.Afrikaansche parle. ment op 21 Februari. Natuurlijk is de koning geen .bezoeker" in den gewonen zin des woords. want in elk zijner Domi. nions is hij evengoed .thuis" als in Engeland. Hij is er niet alleen thuis maar hij is er koning. Hij zal dus ook niet de „gast" van Zuid. Afrika zijn. De consequenties van zijn posi. tie. wanneer hij verblijf houdt in een overzeesch Dominion zijn met veel takt en onderscheidingsvermo. gen vastgesteld ter gelegenheid van zijn bezoek aan Canada in 1939. Zij zullen ook ditmaal gel. den. De grondslag is deze dat de positie van den koning in Zuid. Afrika dezelfde is als die welke hij in Engeland, hetzij in een van zijn vaste verblijven, hetzij op een toer, inneemt. De gouverneur.ge. neraal houdt zooal niet praktisch dan toch feitelijk op te functionee. ren. want hij is de veregenwoordi. ger der Kroon en heeft niets meer te vertegenwoordigen, wanneer de drager der Kroon zich zelf in het land bevindt. De eerste minister van Zuid.Afrika is gedurende deze periode 's konings naaste ad. viseur. Zuid .Afrikaan sche ministers worden benoemd tot leden der hof. houding, gelijk ook in Engeland steeds enkele ministers hoffunc. ties vervullen. Waar de koning zich bevindt, is ook het hof gevestigd. De koning kan. gelijk hij in Canada gedaan heeft een Royal Court" of een ..Levee'* houden precies als te Londen, maar of hij dit doen zal. hangt af van het advies van den eersten minister der Unie- Hij kan een investituur ho-uden. Op audi, enties en recepties ontvangt hij zijn .subjects" of onderdanen, of. schoon deze term in Zuid.Afrika en de andere Overzeesche Domi. nions verre van populair is, daar men er zich met republik'einsch besef stelt op het standpunt, dat men geen ..onderdaan" maar burger" is. Van het standpunt van een ko. ninklijk bezoek of verblijf bezien" is Zuid.Afrika ongetwijfeld het moeilijkste Dominion. Niet alleen is de meerderheid der blanke be. volking er niet van Britsche af. komst, maar bovendien is een ster. ke fractie dezer meerderheid alles behalve ..rijksgezind". En hierbij komt nog dat de overgroote meer. derheid der bevolking bestaat uit inlanders en dat dezen leven on. der een regime van uiterste ras. discriminatie, dat in dezen vorm scherp staat tegenover wat de En. geschman als billijk en wenschelijk beschouwt. De inboorlingen heb. ben om deze reden steeds Britsch gezag verkozen boven dat der Boe. ren. en in de oude worstelingen tusschen Boer en Brit laatstge. noemde vaak bijgestaan. In het voorloopig program van het be. zoek heb ik nog niets gezien om. trent kennismaking van den Ko" ning van Zuid.Afrika met de Ban toehoogesch ooi. Toen de souvereinen bijna acht jaren geleden Canada, en ook Washington en New York bezoch. ten, heb ik daarvan uitvoerige „oorgetuige, verslagen" gegeven Ik vlas er reeds op naar de aan. komst te Kaapstad te luisteren. Moge zij beter overkomen dan acht jaren geleden de uitzending van de joyeu3e entree te Quebec. Over het EngelsehNederland- sche betalingsverkeer sprekende zeide dr. Treep, dat het groote probleem het geweldige tekort aan sterling is. Het nadeeli-g saldo van onze handelsbalans is tot dus ver opgevangen door Eng. ere- dieten. Het ligt evenwel in de be doeling dit jaar voor het civiele programma geen verdere credie- ten bij de Bank van Engeland op te nemen. De eenige gezonde oplossing van het financieringsvraagstuk voor den wederopbouw ligt, aldus dr. Treep, in de verruiming van het handelsverkeer. Op de komende conferentie zal dan ook gepoogd worden de handelsbalans met Engeland im evenwicht te brengen. De 21-jarige voormalige klerk van de gemeente-secretarie te Kat wijk J. J. B., thans dienstplichtig soldaat, is gearresteerd in verband met aam het licht getreden fraudes op de onderaf deeling „geallieerde zaken'' van de genoemde secretarie. B was direct na de bevrijding be last met het uitbetalen van loo- nen en andere gelden aan arbei ders, die in dienst waren bij de Engelsche autoriteiten op het vliegveld Valkenburg. Deze gel den werden door de gemeente Kat wijk voorgeschoten. B. heeft voor de besteding daarvan verantwoor ding afgelegd op uitbetalingssta- ten, die op een onbeteekenende onjuistheid na klopten. Bij het naspeuren van de ooi-zaak van de ze onjuistheid stuitte men echter op vervalschingen in de bijbehoo- rende stukken en een onderzoek bracht aan het licht, dat ongeveer 48.000 was verduisterd. B. heeft reeds bekend, doch verklaart zich „slechts" 30.000 onrechtmatig te hebben toegeëigend. Hii is ter be schikking van den officier van justitie gesteld. In den zomer van het vorigs jaar heeft een groep ouzd.illegalen verschillende overvallen gepleegd in Noord.Holland. Zij dachten te behooren tot een nieuwe illegale organisatie, die zidh ten doel stel. de den strijd aan te binden tegen den zwarten hanidel. collabora. teurs, weerwolforganisaties enz. en verkeerden in de veronderstel, ling dat de communisten een staatsgreep op het oog hadden. Zij hielden zich daarom ook bezig met het opsporen van verborgen va. pens. Op 20 Aug, j.l. pleegden zij een overval ten huize van den caféhouder.textielhandelaar S. de V. te Hoorn, waarbij behalve een hoeveelheid textiel en een partij, tje koffie, nog ruim 4000 ,,in beslag" werden genomen. Thans diende deze zaak voor de Alkmaarscthe rechtbank. De offi. cier van justitie eischte tegen de zeven daders, waarvan de 22.jariga G. B. uit Heiloo de leider was. straffen die variëerden van 1 jaar tot 4 maanden met aftrek. De in beslaggenomen revolvers werden verbeurd verklaard. Uitspraak 21 Jan. a-s- De voormalige officier van justi tie aan de rechtbank te Alikmaar, mr. H- de Brueys Tack. werd in 1935 „uit sociaal-economische over wegingen" lid van de N.S.B. Hij bedankte, toen het ambtenaren, verbod werd afgekondigd, doch na de bezetting sloot hij zich weer aan In 19141 kwam hij bij de SS, doch toen de eed op den Führer werd geëischt, bedankte hij. Ver der trad hij op als propagandist van Rechtsfront, waarvan hij seere. taris was en trachtte hij door zijn fanatisme invloed uit te oefenen op verschillende ambtenaren. Thans stond hij voor het Alk- maarsche tribunaal terecht, dat hem een interneeringsstraf opleg de tot 19 Nov. 1947 en 10.000 van zijn vermogen verbeurd verklaar de. Hij werd tevens ontzet uit da beide kiesrechten en uit het recht eenig ambt te bekleeden. Vermoedelijk door kortsluiting ontstond Woensdagmiddag brand in een boerderij te Heer. hugowaard. De buren redden grootendeels den inboedel doch de boerderij brandde geheel uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6