Poolgebied in politieke sfeer Nieuwe vliegtuigrampen Strijd om de URANIUM-ertsen Strijd tegen VERKOUDHEID in Engeland VAN KLEFFENS als candidaat DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Atoomenergie en Prof. Ilommc te Batavia Antwerpen herleeft 69ste JAARGANG MAANDAG 13 JANUARI 1947 No. 20211 WERELDVREDE EEN WARME ONTVANGST Von Papen gedagvaard EEN MILLÏOËN RADIO LUISTERAARS Vernielde stations worden herbouwd VOOR GOUVERNEUR SCHAP VAN TRIEST Troepen teruggetrokken WEER TALRIJKE DOODEN PARIJS AL VIJF DAGEN ZONDER KRANTEN Teneinde de positie van den Franschen franc te verstevigen is een speciale commissie ingesteld. Men ziet hier v.l.n.r. Gouin, Blum en Monnet. - NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT AT jc fmfpn REDACTEUR HOOFDREDACTEUR MAPA ALVAST DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. W I TL OX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ f 0.26 P. WEEK Het bericht, dat Rusland aan Noorwegen een concessie zou heb- ben gevraagd om op Spilbergen militaire bases te mogen stichten, vestigt de aandacht eens te meer op het belang, het strategisch be lang bovenal, dat aan het Noord poolgebied en de Zuidpool trekt ook belangstelling, zij het om an dere motieven wordt gehecht Over de Noordpool loopt de kortste verbinding tusschen Europa en Azië eenerzijds, Ameri ka anderzijds. Canada en Rusland zijn als het ware buren geworden. Met enkele uren vliegen kunnen de zwaarste bommen van het eene naar het andere land worden over gebracht; en als straks de schroef- looze vliegtuigen en de rakettoe stellen nog verder worden geper- fectionneerd. bestaan er practised geen afstanden meer en wordt het kinderspel met de luchtwape- nen New York, San Francisco, Montreal of Moskou, Teheran on Tsjoengking via het Poolgebied aan te vallen MoskouNew York is aldus slechts" 7600 km.. San FranciscoMoskou een kleine 10.000 km. Als op deze afstanden met atoombommen wordt gewerkt, (en de mogelijkheid, dat dit nu reeds kan geschieden, bestaat in derdaad) begrijpt men gemakke lijk. van den eenen kant, hoe ver woestend een nieuwe oorlog zal zijn. van den anderen kant, welke krachtsinspanning beide partijen zich zullen getroosten om nieuwe basissen in het ijskoude gebied te vestigen; want daardoor worden de afstanden nog meer verkort- De Vereenigde Staten beschik ken reeds over een stevige basis op IJsland ongeveer halfweg de route; het is begrijpelijk, dat Sov jet-Rusland eveneens een pied-è- «erre wenscht en dan ligt Spitz- bergen voor de hand, en in zeke ren zin ook voor het grijpen. Het is dan ook verheugend, dat Noor wegen, als het Russische verzoek officieel afkomt wellicht is het reeds ontvangen de geheele aangelegenheid voor de Vereenig de Naties wil brengen. Men heeft hier met een zaak te doen, welke van groot gewicht voor den we reldvrede is. Daarom hoort de ge heele aangelegenheid in d'en Vei Onze correspondent in Indië, de beer Hofwijk, seint ons uit Bata via: Zaterdag om 2 uur 40 is prof. C p. M. Romme aan boord van het In dië-vliegtuig op het Kemajoran- Vliegveld geland. Bij zijn aankomst verklaarde hij een zeer igioede reis te hebben ge had. Hij zag er dan ook volkomen monter uit en vertoonde niet de minste teekenen van vermoeid heid. De heer,en Van Poll en Scher merhorn hadden het zich tot een voorrecht gerekend, den heer Romme persoonlijk te komen be groeten. Ook de Indische Katholieke Volkspartij had zich niet onbetuigd gelaten en liet zich vertegenwoor digen door de heeren Pastor en Smit, terwijl ook de Indonesische Katholieken vertegenwoordigd wa ren Luit.-gouverneur-generaal Van Mook en .generaal Spoor gaven ook van hun belangstelling blijk door het zenden van representanten. Met hetzelfde vliegtuig, waar mee prof. Romme was gearriveerd, was ook ir. Honig meegekomen ligheidsraad thuis waar de debat ten over één verzoek een groote uitbreiding kunnen nemen. Ten slotte zijn juist deze bases een be langrijk onderdeel van het ont wapeningsprobleem; zij zijn een gewichtig hoofdstuk in de lucht- strategie. en derhalve essentieel voor de strategische luchtmacht, welke in den jongsten oorlog door de vernietiging van Duitschlands oorlogspotentieel zooveel tot de volkomen geallieerde zegepraal heeft bijgedragen. Voor zooverre te overzien spelen strategische overwegingen prac- tisch geen rol bij den wedren naar de Zuidpool, welken ws momen teel constateeren. Niet minder dan acht mogendheden: de Vereenigde Staten,* Rusland, Argentinië, Chili, Engeland, Australië, Zuid-Afrika en Noorwegen hebben op het oogenblik expedities in het Zuid poolgebied, of zijn bezig deze uit te rusten. Dat we Nederland niet in deze lijst van naties hebben opgenomen, vindt zijn oorzaak in het feit, diat de Nederlandsche expeditie in die koude gebieden alleen en uitslui tend vredelievende doeleinden: het vangen van walvisschen na streeft, wat haar scherp onder scheidt van de andere nationale on dernemingen. De zaak is n ,1- dat men ernstige gegronde vermoedens heeft, dat de bodem van die meest met ijs bedekte landen en wiateren uranium bevat; soms op een diepte van tweehonderd meter onder den zeespiegel, maar uranium, en waarschijnlijk in groote hoeveel heid. Niemand minder dan admi raal Byrd in eigen persoon, de lei der van de machtige Zuidpool expeditie der Vereenigde Staten heeft dit tooverwoord uitgespro ken, toen hij verklaarde, dat zijn doel niet was ..Engeland of Rus land in dezen wedloop naar uranium voor te zijn." Grondstoffen voor de atoom energie. voorloopig waarschijnlijk bovenal voor de atoombom. De aantrekkingskracht van deze ert sen is geweldig. Reeds kunnen vier der bovenvermelde landen: Ameri ka, Noorwegen, Engeland en Frankrijk op grond van de tot dus verre terzake bestaande opvattin gen aanspraken op bepaalde gebie den doen gelden. Er zijn echter kapers op de kust, die bedoelde aanspraken betwisten; en daaruit zullen natuurlijk internationale spanningen voortvloeien. Het spreekt dan ook bijna vanzelf, dat naar een ander tooverwoord wordt gegrepen: de Vereenigde Naties- Sommigen wenschen nog in den loop van dit jaar een Zuidpool- conferentie onder auspiciën van de V N.; anderen willen het ge heele Zuidpoolgebied onder de controle van de V. N. stellen met gemeenschappelijke exploitatie, 'n soort coöperatieve internationale onderneming. Het zesde werelddeel is êen po litiek centrum geworden; in het verleden zou het een zeer gevaar lijk centrum geweest zijn. De voormalige trawant van Hitler, Franz von Papen, die v'sij- geproken werd in het proces tegen de nationaal-socialistische leiders in Neurenberg, heeft een dagvaarding ontvangen om voor een Duitsch zui- veringstribunaal te verschijnen. Op I Jan. j.l. bedroeg het aantal aangegeven radio-toestellen in Nederland 697 279, op 1 Dec. J.l. luidde dit getal 669.135. Het aantel aansluitingen op de Rijksradio- distributie bedroeg op 1 Dec j-1- 466.243 tegen 462.609 OD 1 Nov. Engeland heeft besloten, krach tiger strijd te voeren tegen de ver- koudheidsbaciï. In een ziekenhuis nabij Salisbury zijn reeds meer dan een jaar experimenten aan den gang om het virus, dat verkoud heid veroorzaakt, te isoleeren en te vermenigvuldigen. Men vraagt thans vrijwilligers tusschen acht tien en veertig jaar, om zich aan een tiendaagsche proef te onder werpen, waarbij zij kunstmatig aan een verkoudheid worden geholpen. Daar staat tegenover, dat zij ge durende hun verblijf in het zie kenhuis een soort vacantie krijgen met goed voedsel, zakgeld enz. Als gevolg van kouvatten ver liest Engeland jaarlijks niet min der dan veertig millioen arbeids dagen, vandaar deze actie tegen dit euvel. Dr. C. Andrews te Salisbury (Eng.) belast met het onderzoek om een middel tegen influenza te vinden, heeft aan de pers medege deeld* dat zijn staf een vaccine heeft bereid om voor langen tijd influenza tegen te gaan Onder leiding van het' Engelsche m msterie voor openbare gezond heid, dat samenwerkt met den raad voor geneeskundig onderzoek zijn sedert Juli 1946 in het Har'vard- ziekenmns te Salisbury met be hu-lp van__100 proefpersonen, d e zich vrijwillig hadden opgegeven, onderzoekingen gedaan. Dr. Andrews verklaarde, dat «ie eerste rapporten over de bereikte resultaten waarschijnlijk dezen zo mer beschikbaar zullen zijn. Bisschopsstaf, schenkkan, staande kandelaar en bis schopsring van mgr. J. Blomjous, die Zaterdag naar Afrika is vertrokken. (Ontworpen en vervaardigd door Gebr. v. Roosmalen, edelsmeden, Utrecht, Oosterkade 21.) Nog _dit jaar zullen de stations Hengelo. Enschede en Roosendaal worden opgebouwd en, zoo de ma terialen aanwezig zijn, ook de sta tions Den Bosch en Nijmegen. In verband met financieele overwe gingen zal de herbouw van de sta tions Eindhoven, Roermond, Weert en Sittard tot minstens 1948 moe ten wachten Te zamen met die van Fiorello Laguardia en dr. Pablo de Azcarate Florez, Spaansch jurist en diplo maat, oud plaatsvervangend secre taris-generaal van den volkenbond, is reeds eerder de naam van mr. Eeico Van Kleffens, den Nederland- schen oud-minister van buitenland- sohe zaken, genoemd in verband met de te bezetten functie van gouverneur van, den vrijstaat Triest. Reuter meldit thans, dat mr. Van Kleffens omtrent het eventueel vervullen van deze functie .nog niet officieel gepolst is en teekent er bij aan, dat, wanneer hij ook al door Groot-Brittannië en de Ver. Staten geaccepteerd zou wor den, hij meer dan waarschijnlijk van sovjet-Russische zijde tegen kanting zou ondervinden. Naar verluidt zou mr. Van Klef fens zelf niet enthousiast zijn voor die functie van gouverneur van Triest. Wat Laguardia betreft, schijnt men het er algemeen over eens te zijn, dat geen burger van een groote mogendheid als gouverneur van Triest in aanmerking komt. En Azcarate zal, naar men aanneemt, slechts weinig steun van. Engeland en de Ver. St. hebben. Voor den gouverneur is een zeer moeilijke taak weggelegd, wat blijkt uit de kwalificaties, die on langs door den raad van, ministers van buitenlandsche zaken als ver- eischten voor den gouverneur wer den gesteld. Hij moet als bestuurder in staat zijn het evenwicht te handhaven in den bestuursraad van Triest, die uit elkaar slecht gezinde Ral anen en Slovenen bestaat, en als diplo maat moet hij het evenwicht be waren tusschen de groote mogend heden in den veiligheidsraad den V. N., waaraan hij verantwoorde, Hjk is. Ofschoon hij bij ongeregeldheden het beheer heeft over een nnter- - nationaal leger van Jotgoslaven.: Amerikanen en Engelsohen, kan elk van de plaatselijke comma®,dan-1 ten weigeren zijn orders uit te voe- ren en een beroep doen op den veiligheidsraad. Tenslotte zal de gouverneur zijn, ambt aanvaarden aam het hoofd van een staat, welks financiën een tekort van 30.000.000 gulden heb, ben. Door den gunstigen uitslag van' het referendum onder de havenar, beiders te Antwerpen, heeft de ha,, venstaking definitief een eind ge, - nomen. Het werk is overal her- vat. Van acht uur Zondagmorgen af meldden de havenarbeid rs zich.- De nieuwe ploegen waren om 11! uur samengesteld. De troepen, die sedert 21 Decern, ber met het lossen der schepen belast waren, zijn teruggeroepen. De nieuwe voorwaarden, waarop de stakende arbeiders weer aan het werk zijn gegaan, zouden op het volgende neerkomen: 1. Een dagelijksche loonsverhoo, ging van 24 fr. 2. Een vergoeding van, 10 fr. per; dag -voor verplaatsingskosten. 3. Het opmaken van een nieuwe, schaal voor de bijkomende vergoe ding, toegekend voor bijzonder las. tig en gevaarlijk werk. Het aantal vliegtuigongeluk ken neemt den laatsten tijd op onrustbarende wijze toe- Zoo werden in den loop van Zater. dagavond en van Zondag weer Het is vandaag de vijfde 'dag. dat de Parijzenaars het zonder kranten moeten stellen. Weekfola. den verschijnen nog en worden den veikoopers letterlijk uit han. den gerukt. Luidsprekersauto's rij den door de straten, ora w,at nieuws te verspreiden. Uitgevers en journalisten* heb. ben andermaal 7"'«riag geconfe. reerd, echter zonder resultaat,. berichten over nieuwe vliegtuig rampen, door ons ontvangen, die bij elkaar wederom een niet ge ring aantal dooden hebben ge vergd. Ziehier de droeve lijst: Een vliegtuig, naar men aan neemt een Dakota", is Zaterdag avond in een dichten m.st neer gestort bij Stowting in Kent, hal- verwege tusschen Ashford en Fol kestone, meldt Reuter uit Londen. Er zoiuden 5 dooden te betreuren zijn. Details waren Zondag nog niet bekend, doch een bericht meldde, dat eenige personen in het vlieg tuig pogingen deden om het te ver. laten. De brandweer was op weg naar de plaats van de ramp. Het vliegtuig stortte neer op een boerderij. Het vliegtuig had ter hoogt'e van kaap Griz Nez noodsignalen uitge zonden. en men vermoedde eerst, dat het in zee was gestort. De ..Dakota" had de luchthaven van Londen Zaterdagmorgen om 9.45 u. verlaten op weg naar Bor. deaux. Het vliegtuig werd wegens slecht weer naar Le Bourget ge dirigeerd en toen weer terugge zonden. Daarna had men niets meer van het vliegtuig gehoord. Volgens nadere berichten be droeg het aan,tal personen in^ het vliegtuig met inbegrip van beman ning 15. i Volgens een Reuter-telegram uit Manilla vreest men, dat 6 perso- i nen zijn gedood, tengevolge van het neerstorten van een vliegtuig van de ,,Phill pines Far Eastern Air Transport" in de Chineesche zee. De overige inzittenden zijn in veiligheid. Het toestel was op weg van Sjanghai naar Hongkong, Door het neerstorten van een passagiersvliegtuig van de Eastern Airlines" te Bearby Wythville in j Virginia (V. St.) zijn 16 van de 19 inzittenden gedood. Een Amerikaar.sche bommenw-er, per met aan boord den filmprodu, eer en vlieger Howard Hughes en den acteur Cary Grant, werd als vermist gerapporteerd op eert vlucht van Dayton naar Amarillo (Texas). Het laatst is van het vliegtuig gehoord, toen het boven Indianapolis vloog. Vliegtuigen' gingen op zoek naar het vermiste toestel. Nader werd uit de Ver. Staten gemeld, dat Hughes en Grant te, recht zijn. Door marine-aoitoriteiten te Was, hington is medegedeeld, dat het verkoolde wrak van het' vliegtuig, dat sedert 30 December j.l. In het Zuidpoolgebied vermist werd, thans is gevonden met tenminste 6 over, levenden. Een redidingsvliegbuig is op open water, 16 K,M. van het neerge, sterte vliegtuig, neergestreken, al, dus werd in New York beleend ge maakt. De piloot en een andere inzittende hebben zich daarop met een vlot aan land begeven. De zes overlevenden renden over dd smeeuw hun bevrijders tegemoet,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1