Sensationeele week in de Vereen. Staten Katholieke grafische werkers vierden hun zesde lustrum De onder wij zerssalarissen In elf uur New-Y ork - A'dam MAANDAG 13 JANUARI 1947 PAGINA Glanspunt in de annalen van de afd. Schiedam Blauwe wimpel voor Snitslaar OFFICIEELE KENNIS GEVING V oor gevelrooilij nen Besluit tot verhooging dezer dagen verwacht BILLARDSPORT C ON SUMENTEN CREDIET RIJDENDE TOONKAMER voor de nood gebieden SOEKARNO'S EINDDOEL] STAATSLOTERIJ WAAROM MARSHALL? Generaals op den voorgrond „FANA,, VLOT GESLEEPT TWEE ZWARE JONGENS UITGEBROKEN Bet recipieerend bestuur van de afdeeling Schiedam van den Nederlandschen Katholieken Grafischen Bond. Van links naar rechts de heer GRuts, commissaris, de heer P. de Dijk, penningmeester, weleerw. pater VDitters O.P., geest, adviseur, de heer C Sivanink, voorzitter, de heer Hooghiemstra, hoofd- landsbestuurder, de heer J. H. Holscher, secretaris en de heer F. Zouncommissaris. Als inzet van de feestelijkheden werd töt intentie van de leden, bijna allen aanwezig in de kapel van Huize Liduina, het H. Misoffer opgedragen door den weleerw. heer patar Vine- Ditters O P., Geeste lijk Adviseur. Het sdhoone begm van hoogtijdagen en jubilea in ons Katholieke leven Aan een gemeenschappelijk ont bijt in den Volksbond zaten be stuur en leden met bun dames aan, vereenigd tot eten bont gra fisch gezelsdhap ui't alle takken Van dit zoo interessante ambacht, de schakel tusschen schrijver en pubiek. De heer Reuirling, die het ge heel voortreffelijk leidde, be groette bijzonder den aanwezigen hoofdbestuurder van den Ned. Kath. Grafischen Bond, afgevaar digden van de afdeelingen Kottor- dam en Dten Plaag, Kath. Arbei ders Beweging en R. K. Werkge versorganisatie. De Hoogeerw. neer Deken Reynen kon niet aanwezig Zijn maar gaf 's avonds van zijn belangstelling blijk. De Geestelijk Adviseur pfeter Ditters opende de rij van sprekers en memoreerde de 30 jaren vrucht baren arbeid. Het feest van de H- Familie weipt een apart lidhit op deaen daig en brengt op treffende wijze de waarde van 'en arbeid, die door het H. Huisgezin gehei ligd is naar voren. Wij behoeven °ns nie't blind te staren op den materialistischen kant. Ip een be wust godsdienstig leven gt elke daad in staat van genade vetnrich't bovennatuurlijke waarde. Hierdoor Wordt de geringste arbeid verhe ven tot vrucht voor de eeuwig heid. Spr. herinnerde aan het rijke vermogen dat God in den mensdh legde om Zijn scheppingswerk te helpen voortzetten Het fundament van een goed christelijk leven is een eerste noodzaak om de arbeid zoo te beleven. Het materialisme van onzen tijd, het Communisme, streeft naar de ideale geluksS.aat zonder God. Dit is de kardinale fout. God houdt de gedachte aan den hemel levend, waar pas na de aardsche reis het pure geluk te vinden is. Dit beknot geenszins den drang naar verbe tering van bestaansmogelijkheid Blaar dan in de Katholieke vakor ganisatie volgens onze principiee- le beginselen. Pater Ditters sprak den wensch hit dat onder Gods zegen den bond nog lange jaren mag werken op S'offelijk en geestelijk te:rein. Hierna nam de voorzitter de heer C. Swanink het woord en sprak over den zwaren strijd tot verheffing van de arbeiders en herinnerde aan het fiere onder- ©londsdhe werk tijdens de bezet ting hu de bond aan verschillende ledten toen onnoemelijke diensten bewees. Spr. wekte op om als één mach tig geheel in de Katholieke Ar beiden sbeweging de stem van de rausen in hun encyclieken te ver staan en trouw de leiding te vol- T werkt me. kend een niet gering aantal jubi larissen mede en de heer Hoog hiemstra reikte aan hen het diplo ma van de Katholieke Arbeiders Beweging uit. Dit diploma werd zeer suggestief ontworpen en uit gevoerd door Ans van Zeyst. In een toepasselijk speetchje 'tot iederen jubilaris persoonlijk gericht kwam naar voren het werk in de werk plaats, onbekentj achter de scher men óf vooraan op den bres. De Iheer H. v- d. Meer zorgde voor de muzikale omlijsting. 's Middags recipieerde het be- st uur in den Volksbond. Verschil lende bloemstukken gaven kleur en vele stadgenooten kwamen per soonlijk hun gelukwenschen aan bieden. Onder de aanwezigen merkten wij •p den burgemeester van onze stad mr Peek deputaties onderafdee- lingen Katholieke Arbeidersbewe ging en vertegenwoordigers van verscheidene sociale vereenigiin- gen. Na deze stijlvolle viering besloot een feestavond den dag Een vlot afgewerkt cabaret-pro gramma met conférencier Albert de Booy bracht de vrooliike noot. Di verse artisten ui't de kleinkunst boeiden de zaal. Het optreden van de Pico's was als steeds verras send. Ook de Indigo's oogstten luid applaus en als aardige bijzonder heid voerde de heer G. Schaap lid van den Grafischen Bond, een cla- rinét-solo uit keurig begeleid door den heer Witm Elgers een stadge noot- Een bal met muzikale medewer king van de „Wika's" vonmde de finale De afdeeling Schiedam van den Nederlandschien Katholieken Gra fischen Bond heeft een naam met een igoeden klank te voorschijn geroepen door het energiek wer ken van bestuiur en leden. Deze geslaagde viering van haar jubi leum kan niet anders dan een spoorslag zijn met inzet van alle krachten zich te geven voor onze Katholieke arbeidende bevolking- Zondagmorgen om 5-30 uur arriveerde de PHTAU na een non.stop vlucht New.York— Amsterdam in -11 uur en 4 mi. nuten onder commando van ge. zagvoerder J. Snitslaar op Schip, hol, met welk snelheidsrecord deze vlieger den blauwen wim. pel veroverde. Aan boord be. vond zfch o.a. de heer Willard C Wichers, directeur van het Ned. voorlichtingsbureau te Hol. landMichigan, die in Neder, land besprekingen zal voeren inzake het lOO.jari.g bestaan van deze oorspronkelijk Nederland, sche nederzetting. Verder was aan boord van dit toestel de heer U. F. M, Dellaert, bedrijfs directeur van het gemeentelijk vliegveld Schiphol, die op een studiereis diverse Amerikaan, sche vliegvelden beeft bezocht. De voorgaande snelle transatlan. tische non.stop vluchten van dt KLM werden gemaakt door E. van Dijk met de PHTAU in 14.02 uur op 8 September '46; J. Snitslaar met de PHTDA in 13.31 uur op 9 December '46: J. Dill met de PH—TDA jn 12,00 uur op 1 December '46. De Burgemeester van Schiedam maakt ingevolge het bepaalde in artik?sl 11, 4e lid., der Woningwet bekend, dat Gedeputeerde Sta ten der Provincie ZuiduHolland bij hun besluit van 24 December 1946 No. 533/1 hebben goedgekeurd het besluit van dten Tijeelijken Ge meenteraad van Schiedam van 22 Augustus 1946 tot vaststelling var. voorgevelrooilijnen in verband met den voorgenomen bouw van een nieuw Stadhuis en een Schouw burg in de omgeving van het Em- majpliein. Schiedam, 13 Januar. 1947 De Burgemeester voornoemd, J. W. PEEK. Naar het „Vrije Volk" verneemt, en van bevoegde zijde werd ons zulks bevestigd, is binnen enkele dagen het Kon. besluit t« ver wachten tot verhooging der onder wijzerssalarissen. Door dit besluit, dat zal neer komen op een bekrachtiging van de door de commissie-Wesseling gedane voorstellen, zal de volgen de regeling worden getroffen, welke terugwerkende kracht zal hebben en ingaan op 1 Juli 1946.. Voor onderwijzers zonder hoofd akte zal het beginsalaris 2273 bedragen en het maximum-salaris, dat na 20 jaar bereikt wordt, 3628 Per 1 Jan- 1947 komt daar dan bij de algemeene ambtenaarsver- hooging van 10 pet-, zoodat deze bedragen resp. 2501 en 3981 worden. Onderwijzers wier salaris onder de 3000 ligt, zullen een over- bruggingstoelage van 240 ont- vangen. Het salaris der leerkracht ten ondier 21 jaar wordt vermin» derd met den gebruikelijkea j jeugdaftrek- Voor ongehuwden wordt een korting van 5 pet. toegepast, welke geldt tot het 46ste jaar. Voor onderwijzers met hoofd akte zijn de salarisgrenzen 2594 en 4243. na 1 Januari 1947 respw 2854 en 4648- Hoofden van scholen, waaraan zes of minder leerkrachten verbonden zijn. ont" vangen een toeslag van 500 per jaar; wanneer dat aantal hooger is, wordt de toeslag 600. Deze nieuwe salarissen gelden voor eerste-klas gemeenten. Da aftrek voor de tweede-klas ge meenten is 4 pet., voor de derde» klas 8 pet. De onderwijzers bij het U-L-O, ontvangen boven het basis-salaris voor het bezit van hoofdakte en een andere akte 400 per jaar extra; voor twee akten 600; voor elke lagere akte daarboven 100 en voor elke middelbare akto 200 De fsnale om den Doejaarens- beker is gestreden, na spannende strijd werd. G. Klinkhamer winnaar van den grooten beker en Vogele zang als nr. 2 kreeg een kleinen bckGr De 'heer Doejaaren kan op een geslaagd tournooi terug zien. werkt me de aan den geestelijken opbouw van ons vaderland. Dank bracht de heer Swinink aan de echlge nooten van de leden die ook hun steentje bijdroegen De bondsbestuürder de heer Hooghiemstra noemde den strijd in en buiten huis en constateerde ©en opleving op organisatorisehen gebied- In een bond moeten de jongeren en ouderen samenwerken ©n vooral de innerlijke sterkte op voeren. Hij hoopte dat dit jaar het ledenaantal van 6000 zou wor den oversdbreden en rekende op de actieve kracht van Schiedam- Vooïts voerden nag t woord de afgevaardigden van de werkge vers organisatie en de afdeelingen Rotterdam en Den Haag. Zij com plimenteerden het bestuur en leden en wezen op den hechten onderlinge band en 'trouwe samenwerking die de bloeikracht van een vereiend- ■gin.g vonmen- D't jubileum bracht vanzelfspre- Hedten zijn de laatjte berichten verzonden aan hen, die voor een consumentencreidiet in aanmerking kunnen komen. In-verband met die bestelling der bonboekjes is het noodzakelijk, dat de Districtsraad voor het Con- sumentencrediet op korten termijn weet, wie alsnog voor het consu- ment'encrediiet in aanmerking wen. sehen te komen, en wei met name van, hen, idie verzuimden de ac- coordverklariing retour te zenden. Aangenomen wordt, 'dat degenen die vóór 16 Januari 1947 de bereid verklaring niet hebben terugge zonden, het consumentencrediet niet willen aanvaarden. Heel Nederland weet, dat de nood in de getroffen gebieden nog steeds zeer hoog is en dat maar al te vaak zelfs het allernoodzake lijkste huisraad ontbreekt. De ge dupeerde heeft, ook al is Hij in het bezit van een schade-enquête boekje, niet altijd in de gelegen heid naar de stad te gaan en daar aan te schaffen wat zijn gading is €)e winkelier, die dikwijls niet eens in staat is te leveren, kan op zijn beurt zijn meubelen niet per monsterkoiffertje aan den man brengen. De Rotterdamsche firma J. de Bruin uit de Noordmolenstraat vond de goede oplossing voor dit netelig probleem. Zij liet een 14 meter lange trailer ombouwen tot rijdende toonkamer, compleet met vensters en al. Hierin instal leerde zij een drietal volledige huiskamer-ameublementen welke gemakkelijk in serie te vervaardi gen zijn en welker prijsklassen zijn aangepast bij de koopkracht en den smaak van de bewoners der getroffen gebieden, welke zij tot arbeidsterrein heeft gekozen. Dank zij de medewerking van grossiers en fabrikanten zijn meubels, bed den, gordijnen, etc. (zeer veel is van vooroorlogsche kwaliteit! in voldoende hoeveelheid leverbaar. Hedenmorgen vertrok deze unieke monsterkoffer-op-wielen naar Limburg en over eenigen tijd zullen ook de gedupeerden uit Arnhem en Zeeland keus kunnen maken uit haar zoo welkomen inhoud Op een Zondag te Soerakarta gehouden jeugdoongres heeft Soe- karno een rede gehouden waarin hij o a. zeide: ,Het einddoel van den Strijd van de Indonesische republiek, is de eenheid van Indonesië, dat wil zeggen van alle gebieden van het voormalige Nederlandsch-Indië Wij zullen een sterk leger, een sterke luchtmacht en een Sterke marine opbouwen- Wij. volk van Indonesië, zullen dit kruispunt van,' wegen bewaken, opdat niemand, wie het ook zij, kan passeeren. Dit beteekent dat wij onzen strijd! zullen voortzetten." Soekarno wees er vervolgens met nadruk op, dat met goeden wil een volk. alles, onverschillig wat, kan bereiken- „Indien wij geen banden hebben zuilen wij deze fabriceeren; indien wij geen spoor wegen hebben, aullen wij deze aanleggen, indien wij geen vlieg tuigen hebben, zullen wiij deze bouwen", aldus besloot Soekarno zijn red'e. Ook Hatta heeft op dit jeugdcon- gres het woord gevoerd. De back-pay Blijkens een bericht n de Soera- bajasche „Nieuwe Courant" heeft de resident van Soerabaja dr. F. W. T. Hunger, verklaard, dat spoe dig belangrijke en gunstige mede- deelingen over de back-pay" kunnen worden verwacht. Trekking van Maandag 13 Jan. Prijs van 1500 no- 6360 Prijzen van 1000 nos. 1222, 21Ó5. 7655, 15476 en 21501. De afgeloopen week is voor de Vereenigde Staten rijk aan zeer belangrijke en zelfs sensationeele ;ebeurtenissen geweest. Men heeft gehad twee gewich tige presidentieele verklaringen bij de opening van het nieuwe con gres, dat met een democratische regeering een rspublikGinsctiG meerderheid heeft: een over de algemeene politiek voor de komen de twee jaren, de andere meer ge specificeerd over de economische en de sociaal-economische politiek. Beide documenten zijn door beide partijen zeer welwillend ontvangen, op internationaal terrein kan men inderdaad van een nationale poli tiek der Vereenigde Staten spre ken; wat de binnenlandsche aange legenheden betreft, heeft president Truman de tusschen democraten en republikeinen zeer reeële verschil len en zelfs geschillen diplomatiek verscholen achter het voor ieder waarneembare feit, dat het er voor al op aankomt door samenwerking n stabiliteit te bereiken „van een toestand van welvaart voor ons volk, welke zonder precedent in onze geschiedenis is De twee andere feiten, welke de intense belangstelling ook van het buitenland hebben getrokken, zijn de wisseling op het staatSdeparte- ment, en de overigens ietwat ver doezelde stichting van een nieuwe, de progressieve partij, welke reeds den naam van derde partij heeft gekregen. En dan is eT nog de steeds actueeler wordenden passion- neerende vraag, of we staan voor een soort accoord tusschen de V.S. en Sovjet.Rusland, een probleem, dat door het bezoek van veldmaar schalk Montgomery aan Moskou een nog verder strekkende betee- kenis heeft gekregen. Velen kop- kelen dit „verbond" zelfs samen met de nieuwe partij, waarin, naar verluidt, Henry Wallace, die on langs door zijn redevoeringen over Amerika's buitenlandsche politiek en door zijn uittreden uit de re geering van Truman zooveel stof opgejaagd heeft. Door dit complex van feiten zou den een pacificatie en stabilisatie in de wereldpolitiek intreden, uit gaande van Washington, dat een door Rusland zeker niet onge- wenschte invloedsferen-politiek zou willen voeren. Het is dan ook ze ker niet verwonderlijk, dat de be richten over een „zwenking naar de Sovjet-Unie in de Britsche po- litiek"met grooten opmaak gebracht worden door een Amerikaansch blad, door de vaak offlcieuse „New York Times." In de beschouwingen van de in ternationale pers .over de Ameri- kaansche gebeurtenissen domineert de vraag, waarom juist generaal Marshall den aftredenden Byrnes moest opvolgen. Dat Byrnes om gezondheidsreden heenging, wordt algemeen aan vaard; een andere kwestie is en blijft, waarom hij juist op dit moment zijn ambt neerlegde, want men had verwacht dat hij eerst te Moskou zijn werk zou willen voltooien. Sterk wordt gedacht aan de mogelijkheid, dat de democra tische partij haar schijnbaar ge ringe kansen op een nieuw presi dentschap wil verstevigen door een populaire figuur als Marshall naar voren te schuiven. Dan moet deze echter eerst „in geburgerd" worden, want een mi litair als president is na de on aangename ervaringen, welke men via de Secessie-oorlog met generaal Grant heeft opgedaan niet be paald een stunt. Zou Marshall ech ter te Moskou, zooals men in Washington klaarblijkelijk verwacht in de Duitsche kwestie belangrijke winsten kunnen boeken, dan stij gen zijn kansen en die van de de mocratische partij. Merkwaardig is zeker, dat de republikeinen plot seling weer generaal Mac Arthur, den overwinnaar van Japan, als hun man noemen Men weet ech ter, dat veel-gepropageerde namen op het laatste oogenblik uitvallen, zoodat men aan den veiligen kant blijft, als men zich van voorspel lingen te dien aanzien onthoudt. Wel moet het opvallen we wezen er reeds op dat generaals in de jongste Amerikaansche poli tiek zoo'n groote rol spelen. Op de conferentie van Moskou zullen de Vereenigde Staten vertegen woordigd zijn door generaal Bedell Smith, den Amerikaanschen am bassadeur te Moskou, generaal Clay, het hoofd van het Amerikaan sche militaire gouvernement in Duitsehland en generaal Marshall den nieuw-benoemden staatssecre taris. Is het, wijl in Washington de overtuiging veld wint, dat di plomatie en strategie tenslotte een twee-eenheid zijn? Dan kan men alleen de vraag stellen, of het ac cent niet te zeer op de strategie wordt gelegd, wat op den duur slechts wantrouwen bij de tegen partij kan wekken. Zelfs de naam van Eisenhower, die aanvankelijk als candidaat voor het president schap werd genoemd, kon niet ge heel aan dezen indruk ontkomen. Maar we leven nog steeds in het overgangstijdperk tusschen oorlog en vrede Het is mogelijk, dat men den werkelijken vrede wil af wachten, alvorens weer aan de diplomatie haar volle plaats wordt ingeruimd. Het Noorsche s-s. „Fan/a", dat zooals wij reed® meldden Vrijdag middag bij Hoek van Holland aan den grond liep, is Zondagavond eindelijk vlot gekomen De 1300 ton sinaasappelen, welke het schip in had, waren toen voor een be langrijk deel reeds gelost, om ze voor bederf te behoeden. Bij wassend water hebben da sleepbooten Argus, Hudson en Maas van L. Smit en Co.'s Inter nationalen Sleepdienst het schip in de vaargeul kunnen sleepen De ,.Fana'' is naar de Lekhaven te Rotterdam gebracht voor de ter reinen van de firma Hudig en Veder Na algeheele lossing aal onderzocht moeten worden, in hoeverre de kiel door de stranding schade heeft opgeloopen. Een „linke" ontvluchting,. die, helaas, slaagde. Men meldt ons uit Rotterdam: Twee „zware" jongens wier 1 strafregister niet veel wrt meer vertoont, hebben Zaterdag j.l» kans gezien uit hun enge cellen in de strafgevangenis aan den Noordsingel los te breken en de vrije wereld in te trekken. Naar wij vernamen heeft hei. tweetal op de volgende wijze de vrijheid weten te veroveren. Met 5 behulp van een ladder welke zil op onverklaarbare twijze in he bezit hebben gekregen, hebben <M vrijheidslievend'en hun cel ver laten. Vervolgens zijn zij, nadat zij een binnenplaats waren gepas seerd, over de gevangenis voor le- venslangveroordeelde vrouwen ge klommen. Na weer een binnen plaats te zijn overgegaan heeft het nobele" tweespan een tweede klimpartij ondernomen over dg woning van den directeur, waarna het weinig inspanning meer kostte om „buiten" te komen Hedenmorgen wanen de uitbre kers nog niet gegrepen. Wij vernamen tenslotte nog, aa> ieder van het tweetal nog een ge- vangenisstraf van ongeveerS jaar te goed had. Het schijnt ook nlefi de eerste maal te zijn, dat zij een ontvluchtingspoging hebben on dernomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3