De iviliter-ellende in Duitschland o/e wte Nationalisatie in Engeland wereld HERMAN DE MAN Blaam op Britsch ambassadeur PLUNDERINGEN op groote schaal De mensch PAGINA 4 MAANDAG 13 JANUARI 1947 i Thans de electriciteits- industrie »- HET VOLK VER- TWIJFELT Chaos dreigt door stijgende volksvertwijfeling Genoemd in spionnagezaak VAN SCHRIJVEREN SCHILDERS GELD OMZETTEN IN DEN detailhandel TIJDELIJK HARDE WIND .Door het wijde Hollandfiche polderland trekt een eenzame man, een kleine breede gestalte met een zwaar pak over den forschen schouder. Hij zwerft door de groote polders, de Waarden van het oudste Holland. Men ziet hem hier overal, In de buurten van Benschop en Lopik, rondom Oudewater en IJsselstein. Ook om Schoonhoven en Tergouw, want hij is rusteloos en verandert vaak van verblijfplaats". Met deze woorden begint Ed. Hoffman in de laatste aflevering van „Roeping" een interes sant herdenkingsartikel over Herman de Man, dat wij hieronder in verkorten vorm weergeven. „Eenieder kent hem", zoo vervolgt de schrijver van het artikel, „hij is graag onder de men- schen. Vaak wordt hij genoodigd aan hun eenvoudige tafel, hij zit des avonds te rooken en te vertellen bij de warme kachel. Weldra is hij het middelpunt van een aandachtigen kring, de menschen luisteren maar en luisteren". Want deze Salomon Herman Hamburger, de Joden jongen uit Oüwater is een geboren verteller. HERMAN DE MAN Illustratie uit Martien Coppen's „De Koorbanken der Sint Jan". De groep is een voorstelling van de H. Mis De Engelsche regeering publi. ceerde Vrijdag een wet, waarbij d geheele Engelsche electriciteitsin. dus trie genationaliseerd zal wor. iden. Hiermee wordt de zesde pha. se van een reeds 18 maanden oud nationalisatie.programma begon, nem, waardoor zeven van de be. langrijkste industrieën van 't land In openbaar eigendom overgaan. 1 De wet voorziet in het aanwijzen van een centrale autoriteit, om de industrie te standaardiiseeren en grootere voorraden te leveren te. gen lagere prijzen. De Bank van Engeland de bur fcerluchtvaart, Cable and Wireless Ltd. en de kolenmijnen, zijn reeds in overheidshanden overgegaan en een wet ter nationalisatie van het binnenlandsch transportwezen is in het parlement. De nationalisatie van de staal, industrie is uitgesteld, waarschijn. Hjk tot het volgende jaar aldus meldt A p. Fabrieken in gemeente.eigendom evenals die in particulier bezit zullen door de regeering worden Opgenomen in haar programma van nationale unificatie, dat ech ter niet het Noordelijkdeel van Schotland zal omvatten waar hy dro.electrische ontwikkeling dioor «en staa^; nu on'derweg is. De electricifreitswet die, naa Verwacht wordt, voor de 'tweede maal binnen een paar weken in "t Lagerhuis behandeld zal worden voorziet in de oprichting van 14 «is tri c tsr ad en Compensatie aan aan deelhouders w,£°mpensati? aan de aandeelhbu van electriciteitsmaatschap" pijen zal geschieden door de regeering van «lectriciteitsaandeelen. zal geschieden op een basis, die volgens de meening van het mi. nisterie van financiën van gelijk waarde is op den datum van uit. gifte. als de waarde van het on derpand." Voor de waardeering voorzie de w-et in het vaststellen van een gemiddelde, gebaseerd op markt prijzen op zekere data. die nog ge. specificeerd moeten worden. Alle electiiciteitsmaatschappijen, met uitzondering van de plaatse, lijke, zullen op den datum ont. boniden worden nog niet vast. gesteld bij de wet waarop, de regeering het eigenaarschap over. neemt en de belangen van de aan. deelhouders zullen verzorgd wor. den door speciapl daartoe aange. wezen afgevaardigden. Bij de publicatie van den maatre. gel specificeerde de regeering, dat de dividenden, die door de electri. teitsmaatschappijen van Vrijdag af tot den datum van de nationalisatie betaald worden niet het dividend van het laatste financieele jaar mogen overschrijden of tot 4 pro. cent, wat het hoogste is, dat ooit betaald werd. Gemeentelijke maatschappijen zullen door de centrale autoritei, ten betaald worden met bedragen waarbij de rente en de lasten voo amortisatie zijn inbegrepen. Terwijl zich In Berlijn, waar na een temperatuurstijging door sneeuwval, de barometer Zaterdag weer sterk gedaald was, nog geen ongeregeldheden hebben voorgedaan, dreigt in West. Duitschland een chaos door de vertwijfeling, waarin de bevol. king is geraakt- De berichten over plundering van kolentranspcren nemen toe Te Bonn werd bij een razzia die door de politie op een groote mas sa kolenpllunderaars werd onder nomen, een Duitscher door een Belgiscblen militairen politieman neergeschoten. Dit incident vond plaats, toen de politie trachtte een tweehonderdtal personen, dat een trein bestormde, te verdrijven. Naar officieel werd medegedeeld, zal een onderzoek worden ingesteld. De grootste onrust heerscfht te Hamburg, waar een groep van 700 man één van de stations bestorm de. Zaterdag wend de eerste broodfabriek in de stad door ge brek aan kolen gesloten. In het Riuihrgebied wierd de af- geloopen week 600 ton uit voor de Amerik. zöne bestemde kolen- treinen gestolen. De oveovallen hebben georganiseerd plaats door groepen van 200 tot 300 personen. Er is een speciale rechtbank in gesteld om de gearresteerden in middels te berechten. Tot nog toe zijn slechts geringe straffen opge legd. Bij de plundering van een levens mid delen/ara nsport in het station Beilfeld is een Britsohe wachtpost gewond. Uit gevangenissen te Hannover en Celle zijn 400 gevanglenen ont slagen, daar geen verwarming be schikbaar is. Op een protestvergadering van een jeugdvereeniging te HannoveT werd de eisch gesteld det de „wet ten der mensdhelijkheid van Neu renberg" zouden worden toegepast op degenen, die verantwoordelijk zijn voor een vludhtelingentransport I uit Polen. Medegedeeld werd, dat het aantal dooden van het laatste transport, dat Hannovetr 23 De cember bereikte, inmiddels is toe genomen tot 66. Berlijnsche doktoren zouden gisteren (Zondag) bijeenkomen om een beroep tot hulp aan de wereld te ridhten. In de stad zijn 300 ver- watrmde wachtlokalen ingericht, waar een groot deel van de bevol king thans zijn dagen doorbrengt. Een 2000-tal communisten heeft in het Floratheater, gelegen in het „roode" Altona bij Ham burg. een protestdemonstratie tegen den honger en de koude gehouden. De communisten leider. Harry Naujoka, verklaarde in een toespraak: „De Duitschers kunnen er niet onder gehouden worden, zelfs niet met geweren". Verder zeide hij: „Laat u niet verleiden tot vechten met de bezettingstroepen. Vecht tegen de Duitsche kapitalisten, die voor deze ramp verantwoordelijk zijn. De ellende van de bevolking van Hamburg is slechts een be gin, aldus zeide Naujoka De offi- cieele verklaringen, dait men het dieptepunt voorbij (was, noemde hij een leugen. De Duitschers zo«&* dien met hun leven moeten beta, len voor de fouten van het bestuur^ waardoor zij van voedsel en brand, stof verstoken gebleven waren. Twee Britscbe correspondenten werden bij bet verlaten van bet theater uitgejouwd. In het pand van een bekende firma in Rotterdam-Zuid was tij dens den oorlc,g (het „Deutsche Wehrmadhts Verkeforslokal" ge vestigd. Bij het begin van dit jaar is de Raad van Arbeid te Rotterdam volgens de ambtelijke routine be gonnen met het verzenden van loonlijsten aan alle bij dit offi- cieele lichaam ingeschreven werk gevers. Wanneer de ambtelijke molen zich eenmaal in beweging heeft gezet, maalt hij even on weerstaanbaar als fijn en dus be hoeft het niemand te verwonderen, dat bedoelde firma dezer dagen alsnog een enveloppe met loonlijs ten ontving, geadresseerd aan het.„Deutsche Wehrmacht» Verkehrslokaal". De openbare aanklager bij het gerechtshof te Warschau heeft de doodstraf geëischt tegen 3 van de 4 beschuldigden in een spion- nage-proces, waarin de Britsche ambassadeur te Warschau, Victor Cavendish Bentinck, mede ge noemd is. Cavenditfh Bentinck is. zqoals gemeld, per itrean uit Warschau vertrokken, om te Londen overleg te plegen ten aanzien van de aan staande verkiezingen in Polen. De doodstraf word. geëischt tegen graaf Ksawory Grocholski, Walde- mar Beczak, een ambtenaar van het Poolsche departement van bui- tenlandsdhe zaken, en Witold Ka- lieki, kapitein van het Poolsche leger. De vierde beschuldigde is een 22-jarige secretaresse. „De sporen van deze spionnen", aldus verklaarde de openbare regelen van de betrekkingen tu9- schen twee bevriende naties heeft overtreden. Het is zeker niet de bedoeling van de regeering welke dezen ambassadeur hier na»r toe gezonden heeft, dat deze inlichtin gen zou aannemen van leden van de ondergrondsche beweging in Polen, tengevolge waarvan hij op een rendez-vous van die beweging in de armen van de veiligheids politie liep. Wij gevoelen hooge achting voor het land, dat dioor dezen am bassadeur wondt vertegenwoor digd, en het is wel met groot on genoegen, dat ik mij verplicht voel, te verklaren, dat de verte genwoordiger van eien bevriende mogendheid in deze kwestie betrok ken is. Ons» volk is bezig met den her opbouw van het land en wij moe. ten aannemen, dat de ambassadeur op verkeerde paden geraakt is, daar hij geen begrip heeft van het aanklager, „leiden rechtstreeks I nieuwe Polen het Polen zonder naar het huis van een zekelren graven en zonder groote landgoe- ambassadeur, die de elementaire I deren". door uitgifte Britsdhe Betaling Het verloop van de geldomzetten to den detailhandel in November W ToeiliJk in een algemeene karakteristiek worden samengevat, aangezien de omzetten in de ver- tC«kendeehbranCheS een no«al af" .Wijkende beweging vertoonden. Volgens een Bulletin van bedroeg* deUreaU Yoor de Statistiek Dearoeg de omzet in Waren in Nov. 1946 224 (Oct 206)" Nf basis is hierbij genomen de gemiddelde maandomzet in 1938. De omzet van brood en beschuit Vertoont een lichte daling t0.v. .October, c)ie van tabakswaren •teeg van 175 op 180. De omzet Van textielproducten in grootwin kelbedrijven daalde van 199 op 192. .Voorts worden de volgende gege vens verstrekt van grootwinkelbe drijven, woninginrichting ed. 216 [(231) huishoudelijke art. 260 (194); jKhoeisel 369 (319). Weerverwaöhting medege deeld door het K.N.M-I. te De Bilt geldig tot Dinsdagavond: In den avond en nacht weer toenemende en van Zuid naar West ruimende wind; aan de kust tijdelijk stormachtig Mor gen geleidelijk afnemende en weer, terugdraaiende wind; wis selend bewolkt met enkele buien, wat minder zacht, ,1 „Jan- z°n op 8.43 uur, onder «vuL 'Jo'iV maan L02 uur. 12.17 uur. '»Hij is geen fantast, deze kleine vitale man, hij vertelt geen sprookjes of sagen, hij vertelt van de gewoonste dingen van het Le ven, maar zoo en in zulk verband, dat zij doorlicht worden van een wondere beteekenis. Steeds zijn het zaken waarvan ieder hegrijpen kan waarover het gaat, de heb zucht van rijke boeren, de hoog moed en de gierigheid van stille eenzamen, maar ook de teedere jonge liefde van een boerenzoon voor het trantele daggeldersmeisje of het machtelooze wegkwijnen van een hunkerenden teringlijder. Niemand vergeet deze verhalen die daar werden verteld bij het vuur in de gelagkamer, en als de koopman weer binnentrad in het logement dan ging daarvan het gerucht rond en men verzamelde zich des avonds om hem heen Zooals hij vertellen kon, kon nie mand het" zeiden de menschen dan, en zij maakten hem t0t een legende reeds bij zijn leven." Sprekend over het litterair werk van De Man gaat de schrijver voorts na hoe ook la zijn boeken Foto door hemzelf genomen. Herman de Man de onovertroffen verteller bleef over de bewoners van de Kern van Holland. „Hij fantaseert nooit, hij ontmoet zijn levende voorbeelden, zijn verbeel dingsvermogen maakt zich meester van hen, hij ziet hun deugden en verlangens hun miezerige geheime begeerten kent hij en ook hun kleinheid. Hij pakt hen zoodanig aan in den geest dat het hem de grootste moeite kost hun een schuilnaam te geven ja met geweld moet hij zichzelf tot de orde roe pen om den naam te veranderen van de straat jvaarin of de tiende- weg waaraan zij wonen". Dan trekt De Man weg uit zijn Gebied, vestigt zich eerst te Vianen, waar hij katholiek wordt, en ver volgens te Berlicum op „Vreden- daal" het ouderwetsehe landhuis met de ruime kamers en den wilden tuin. „Hier kon hij de gulle gastheer zijn van zijn vele bezoekers, men ziet er een Charles Eyck, een Pie- ter van der Meer de Walcheren (zijn peter) en ook dien Zweedschen schrijver die zich tot heimelijke vroolijkheid van zijn gastheer iederen dag kleedde voor het diner. Hier ontving hij ook met bijzondere hoffelijkheid zijn schuldeischers en hij sprak met hen langdurig onder vier oogen. Nooit ontnam hij hun de illusie van ééns te zullen beta len, maar dan moest het zijn als een plotselinge gulle verrassing. Hier wierp hij zich op zijn lief hebberijen, tallooze foto's maakte hij, steeds weer menschenkoppen van de boeren en van alle buren. Soms plotseling sprong hij op den motor, Eva zijn vrouw in het zij span en dan ging het naar Amster dam of naar het zeer geliefd Parijs. De kinderen bleven onder de hoede van een trouwe hulp „de Engelbe waarders moesten ook iets te doen hebben". Met de grootste zorg placht De Man zich voor te bereiden op een nieuw boek. Hij bezocht zijn men schen, hij won inlichtingen bij pol derbesturen, hij kende de land scheidingen en de polderboezems vaak beter dan de ingelanden zelf. Zorgvuldig bezag hij de plattegron den van de steden, de lijsten van het Waterpeil. Wilde hij een ziek tegeval beschrijven, dan moest zijn huisdokter een duidelijk schema voor hem opstellen. En plotseling werd De Man dan stil en in zichzelf gekeerd, de in cubatieperiode was voorbij, de schrijfkoorts tastte hem aam, een onweerstaanbare drang dien h(j soms zelf verwenschte. Hij sloot zich op en iedere bezoeker werd door zijn vtouw weggewerkt Dan beschreef hij honderden dunne papiertjes, ieder zoo groot als de bladzijde van een kerkboek met zulk een klein en fijn schrift dat iedere zetter zou geweigerd hebben deze kopij te ontcijferen, en al die velletjes, netjes genum merd, verhuisden één voor één van het stapeltje links op de tafel naar het stapeltje rechts van den schrijver. Zijn wonderlijk fijne, smalle hand schreef maar door. voor eten en slapen was nauwelijks tijd, en dan ineens was het werk daar! Dan barstte zijn bewegingsdrang los en hij vloog eruit vaak op den motor, honderd kilometers op den betonweg. ,Het Ei was gelegd" En zijn vrouw Eva typte dan al' die blaadjes tot haar oogen niet meer konden. Dan later telkens die vreugde als het nieuwe boek van den uit gever kwam „Hoe vin-je het? Zul len ze niet zeggen: wat heeft-ie weer zitten liegen? En toch is het allemaal waar!" In het laatste deel van zijn op stel spreekt Hoffman over De Mans doelbewust zoeken naar zekerheid in levensopvatting, een zoeken dat ten laatste in 1927 werd bekroond door den overgang van De Man met zijn gezin naar het Katholiek ge loof. En de schrijver beëindigt dan zijn met de liefde van een hechte vriendschap geschreven notities als volgt: „In 1940 staat Herman de Man op het hoogtepunt van zijn kun nen. Zijn nieuw ideaal, het schep pen van een historischen roman over den waterbouwkundige Nico la as Samuel Cruqius, den ontwer per van een plan tot drooglegging van de Haarlemmermeer stond hem steeds helderder voor oogen. Vaak zat hij gebogen over een an tieke landkaart van dit gebied, het groeide in hem en het zou mis schien het Groote Boek worden, het verhaal w-aronder hij zijn vig net „Nog Niet", twee handen grij pend naar het zonlicht, niet meer zou behoeven te plaatsen". Het mocht niet zijn".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4