èVndermaal B ALI^ maar zonder politiek Nieuwe social, partij in Italië Gen. Soedirman „vrijgepleit Lijkverbranding en hanengevecht PAGINA 6 MAANDAG 13 JANUARI 1947 ZweedscK schip bij Den Helder gestrand DEN PASAR, eind December 1946 Zelden zag ik een vergaderzaal met zooveel kunstig besneden en gebeeldhouwde binten en pilaren als den naar alle zijden open pendoppo van het Bali-hotel in Den Pasar. Tot zelfs in den nok van het dak rankten de sierlijke blad- en bloem motieven, gekerfd in het donker bruine hout. Het was een omgeving, die paste voor wonderlijke gebeurtenissen en wanneer men de 70 afgevaardigden uit de Groote Oost daar bijeen zag voor de vorming van hun nieuwen staat en men hoorde, dat het volkomen onmogelijk zou zijn uit heel dezen tcekomstigen staat nog 70 Andere vertegenwoordigers-op- hetzelfde-peil bij elkaar te brengen, dan werd het wel eens t e sprookjesachtig. Maar de President van Indonesia Timoer v» - er de ons, dat hij zeer gaarne de basis zou verbreeden me, Nederlandsche krachten en het was deze uiting, die ons om vele bezwaren, die wij o.a. ook tegen de Repoeblik hebben, heen hielp, want dit klonk weldadig oprecht. Oeververbindingen worden weer normaal Minister MansKolt Bezoekt Zeeuwsch-Vlaanderen Benoemingen in het bisdom Haarlem PRESIDENT CARMONA ZIEK NEDERLANDERS BESCHULDIGD Voor herbouw in Duitschland schreeuwd naar den bookmaker" Zaterdagavond derhaaksgronden is op de Noor- tusschen Den Maar ik wilde u niet meer over ide politieke zijde dezer conferen tie vertellen: ook niet over het ieit, dat hooge Nederlandsche po litieke personen er door den uit slag der Kamerdebatten zoo uit bundig en ..overmoedig" werden, 'idat zij op ieder lid der oppositie een borrel wilden drinken. Geluk- ikig voorkwam een vergissing van $öe P.C J de aanwezigheid van een te grooten spijker" in hun boofden daar men aanvankelijk idoor de radio vernam dat slechts Uien Kamerleden tegen de Ling- Èadjati motie van Romme hadden gestemd ('t aantal tegenstemmers van de geïnterneerden-motie) Dertig heildronken was onge twijfeld een ccrvée geworden! Neen. ik wilde u over de om geving dezer conferentie schrij ven m 0 Wanneer dan in den avond de luchtige vergader pendoppo ver baten lag. begon ergens ver weg de bronzen stem van de gamelan gong te bonzen. Wie dit diepe, donkere geluid eenmaal hoorde dreiging van i eeuwenoude schemergroene wou- !<len. waarin de booze geesten hui zen kan het nooit vergeten. Wie deze stem hoorde spreken in den zwoelen tropennacht. echo uit peilloos diepe spelonken, lopeningsaccoord voor den strijd ider demonen, nagalm van den donder bezwering der kwade machten wie deze dwingende stem van de bonzende gamelan- gong eenmaal hoorde.... hij zal eindelijk iets gaan begrijpen van bet mysterie, dat het Oosten is: deze gamelangong. bronzen wel ving van een enorme schelp, vangt alle raadselen op. harmoniseert ze en kaatst ze terug als een. die per raadsel. De eentonigheid in oneindige variaties van al de zilveren klok- kenklankem, een rhythme snel en lenig en brekelijk, als waterdrup pels openspattend in een zilveren zonnelicht veder-licht trippelend naar een climax, plotseling afge dempt herbeginnend, nog sneller opgevoerd, traag openbrekend in diepe doffe klanken, die plechtig en nadrukkelijk z^,n als de val van twee. drie druppels in een donker groene. diepe waterwel. En tegen dezen achtergrond, te gen ds alom tegenwoordigheid van bet wonderlijkste en ernstigste en statigste schrijden van de groote i bronzen gongklanken danste Bali i ia het gouddraad van antieke kains (sarongs) en lendendoeken, or wa- purper vlammend en be dwelmend als de kleur van zonne stralen in een glas ouden wijn, er Waren gordels stijf van zilver bor duursel en eeuwenoude krissen, erfstukken met gouden grepen, en op het hoofd dér danseressen tril de het kanten snijwerk der kronen bü elke beweging, waarmee zij het verhaal onderstreepten. O. dit was mooi. de arabes ken van hun armen, de toover in bun polsgewrichten: met. één vin ger zullen zij u meer uit hun gods dienstige legenden vertellen, dan wij in tien groote bladzijden er over kunnen neerschrijven Ik maakte ook een lijkverbran ding mee: bizarre optochten, waar in vreugde over het feit dat de doode naar een beter leven is overgegaan en angst voor booze geesten duizenden menschen teza men brengen en daarin den kleu- rigen luister van Bali; gouden or namenten en den glans van zil- i erborduursel, het diepe rood en het kalkwit rond de puilende oogen van allerlei maskers. Boven de hoofden van tiendui zenden wiegden en kantelden de enorme, prachtig versierde bouw sels: ijl geBouwde torens, behan gen met kleurige kains, versierd met bloemen, die gedragen werden door tachtig, honderd Balineezen. Bjj elke we gk raising werden de booze geesten op een dwaalspoor gebracht door met de gevaarten in het rond te tollen en er heen en weer den weg mee over te schieten: bewegingen, die begeleid werden met muziek en een aan zwellend geloei. En tusschen deze hoog torenende draagstoelen, eveneens hoog boven de hoofden der massa droeg men de nage maakte stieren koeien of paarden, die naar gelang rang en stand van den overledene zijn definitieve doodkist zouden worden en waarin zijn stoffelijk overschot dat van den voornaam-ten doode had 9 maanden boven aarde gestaan! verbrand zou worden. Op het kerkhof drong "de dui zendkoppige menigte, die bloemen en vruchten kwamen offeren, zoo op. dat ik op het laatst bijna i n den buik van den voornaamsten stier viel. Alle familieleden be moeiden zich met het lijk, dat in witte doeken gewikkeld en met touwvezel bij elkaar gehouden bo ven ,,de kist" werd gehouden, waarna onder het zingen van een eentonig gezang de windsels weer werden losgesneden en iedereen nog eens mocht constateeren wat er van alle menschelijke grootheid en praal na negen maanden over is Het was niet veel en snel sloeg een witte rookwolk over kop en flank van den stier, vlammen lek ten omhoog langs de versierde bamboestellages tot over heel het kerkhof tientallen stieren en koeien wegzakten in het vuur. De familie liet alles rustig branden en concentreerde haar aandacht reeds op den feestelijken maaltijd. Inderdaad: als rook zijn de dagen der menschen. Maar op dit eiland, overwoekerd met den steenen grijns der Hindoe goden, omrankt met de ranke bouwsels van rijk bewerkte stee nen tempeltjes, kon men nog veel méér beleven: er was een soort kermis, waar als eenige „Wester- sche" attractie, een bamboe ..zweefmolen" was opgesteld, juis ter: één enorm rad om een ver ticale as met tweepersoons schuit jes. Het ding, voort gedreven met handkracht, maakte meer lawaai dan honderd piepende en kreunen de kruiwagens! Men kon er vruch ten koopen en eetwaren, er waren meer vliegen en meer slenterende nietsdoeners dan op tientallen an dere possars bij. elkaar- Er waren beeldjes te koop en aardewerk, gevlochten mandjes en allerlei snuisterijen, maar de mannen had den voor dit alles geen oog: er waren hanengevechten! Wanneer men door Bali rijdt, ziet men voor elk huis, voor elke hut een groote mand staan waarin een haan zit opgesloten die ver ondersteld wordt uit de moorden de zonne hitte een maximum aan strijdlust op te doen- Waarschijn lijk is hij blij eindelijk met veel ceremoniën en gehits en voorzien van een extra spoor in den vorm van een vlijmscherp mesje van 'n vinger lang te worden losgelaten in de „arena'', waar honderden mannen zich heesch hebben ge en waar stapels bankbiljetten van 5,c'erj en^ Texel het 2^.000 ton 5 en 10 en hoopen echte zilve- ren rijksdaalders en guldens van eigenaar verwisselen. Er wordt' enorm grof gegokt in enkele se conden port zoo'n vlijmscherp mesje een hanenstrot door. mèt het kapitaal van een heele familie, en terwijl de afgevaardigden in Den Pasar de merdeka van hun onderdanen bepleitten, hielpen deze zich zelf en hun familie voor hun heele leven volledig aan den grond- Nu waren er twee hanen, die ons zoo nieuwsgierig maakten, dat we bleven staan kijken: een'for- sche roode Islander met een prach- tigen staart en een witte, die eigenlijk geen knip voor zijn sna vel waard was en zonder één. staartpluim er, als we dit zoo zeg gen mogen, echt „proletarig" uit zag: heelemaal geen haan van standing. Toen de eigenaars, ge hurkt en ingespannen de reacties van hun kampioenen bespiedend deze genoeg hadden opgehitst, ze eindelijk de sporen hadden aan gebonden en toen de hanen door een jurylid waren onderzocht, (op doping" en zoo, waarschijnlijk) bonsde de gong voor de eerste ronde: het werd doodstil.... men riep niet: „Hup ronde Islander!" of ..Geef 'm de vellen, witte!'' Ieder een keek en zag de fladderende, vechtende bosjes pluimen, mid den in de arena. Nou, dat scherts- beest zonder staart, zonder fatsoen en zonder ras gaf daar dien praoh- tigen Islander toch een jaap over z'n nek! In een minimum van tijd lag deze laatste in z'n eigen be bloede veerenpak te stuiptrekken, de gong bonsde weer, de hanen, werden door de eigenaars terug genomen, maar opnieuw ging de gong en de winnaar moest laten zien hoe fit ie nog was Honderd procent kon ie nou ook niet meer genoemd worden: hij deed nog een paar stumperige passen, keek be duusd naar z'n dooien tegenstan der wiens eigenaar geen spier van zijn gezicht vertrok! en werd op een nieuw teeken van de gong als overwinnaar weer in z'n mand gestopt. Die roode Islander was in één ronde van elf seconde knock out en eigenlijk was het gèèn partij voor dien straathaan: de vloer veegde ie met 'm! Bali.het beste was de mid dag, dien ik bij den Belgischen schilder Mayeur doorbracht, die daar nu al een kleine twintig jaar in Samoer woont en er getrouwd is met een der beroemdste Balinee- sche danseressen. Hij zoekt er al In dien tijd reeds naar het licht van dit sprookjeseilaiud, schildert het prachtige lichaam van zijn vrouw, hoort in de verte den dof fen donder van de branding en weet hoe stil het suizen van den regen op de teere bloemkelken van de sterk geurende Kambodja is. Hij leeft er als Robinson Crusoe, uiterlijk zeer ongecompli ceerd: hij heeft genoeg aan het licht, dat gloeit in de terrakleur der gebruinde lichamen, hij vangt het op zijn doeken, hij is verrukt over één vloeiend gestileerde Hjn van een dansgebaar, de sierlijk heid van de slank gebogen vin gers waarin Polok. zijn vrouw, achteloos en onnavolgbaar gra cieus een bloem houdt., de zon. die speelt op wat pas ontloken groen, waarin vrouwen zich als nymphen spiegelen boven een doodstil vij verwater Dit alles, zei hij me, was hem genoeg. Wanneer dit zoo Is is hij zeer te benijden- J. W HOFWIJK metende Zweedsche s.s. Lilia met een lading aardewerk aan boord op weg naar Scandinavië bij slecht zicht gestrand. Zondagmorgen voer de Dorus Rijkers ter assistentie uit, doch de Zweedsche bemanning wenschte het schip neg niet te verlaten, omdat intusschen de sleepboot „Nestor" uit IJmuiden vertrokken was. Onderwijl sprong echter de hoofdstoomleiding van de „Lilia" waardoor de Zweedsche tweede machinist vrij ernstige brandwon den opliep. Bij een moeilijke zee gelukte het den gewonden man uit te zetten in de reddingboot, die daarop onmiddellijk terug koerste naar Den Helder. De -Nestor" was er intusschen in geslaagd met een tros verbin. ding te krijgen met het gestrande schip. Alle pogingen om het schip vlo: te trekken waren echter Zondag tevergeefsch. De Lilia'' maakte n-1. door een lek in het achterschip tien duim water per uur, zoodat verwacht wordt, da4 het schip niet meer vlot zal komen en de Zweedsche bemanning van boord moet worden gehaald. Ook indien de .Nestor" erin slaagt het schip vlot te trekken, zal dit on. middellijk naar de haven van den Helder moeten worden gesleept, omdat het met de gesprongen stoomleiding volkomen hulpeloos is, Zaterdagmiddag is de schipbrug ..«ver de Maas bij Hedel weer in dienst gesteld. In verband hier mede zijn de N S-busdiensten GeldermalsenDen Bosch en Zalt- bommelDen Bosch v.v. gisteren hervat. De extra reisgelegenheid in de Noord-Zuid-verbinding via Nijmegen is komen te vervallen en de tremen rijden zooals in den reisgids staat aangegeven. De veerverbinding over de Berg- sche Maas bij Keizersveer op den verkeersweg BredaUtrecht is nog alleen voor voetgangers en wielrijders opengesteld. De beperking van de vaart van het veer GorinchemSleewijk is opgeheven. De boot gaat c«p het oogenblik van 's morgens 6 uur tot ''S avonds 22 uur. Om de verbinding Doesburg Arnhem tot stand te brengen heeft men in den IJssel bij Does burg een vaargeul open weten te krijgen. Zaterdagmiddag reed de GTM-bus uit den Achterhoek weer over Doesburg naar Arnhem. Verder vernamen wij, dal het Looveer tusschen Nijmegen en Zevenaa.r gisteren weer in bedrijf is gesteld. De minister van Voedselvoor. ziening, Landbouw en Visscherij» de heer S. L. Mansholt heeft Vrij* dag en Zaterdag een bezoek ge* bracht aan Zeeuwsch Vlaanderen. In zijn gezelschap bevonden zicli ir. Staf en ir, Herweyer. De mi* nister voerde besprekingen ia Oostburg en Hulst. In Oostburg werden met bet kringbestuur der stichting vo-or, den landbouw en de heeren Ir. Dorst, prov. voedselcommissaris, Corver, directeur van het gew. arbeidsbureau en Van Dijk, rijks* land'bouwcunsulent besprekingen gevoerd. Verschillende punten kwamen ter sprake, o.m het schadevergoeding-probleem. Dit wordt volgens den minister on. juist beoordeeld; een algeheele vergoeding immers zou inflatie veroorzaken. De huidige regeling verdeelt het risico over een aan tal jaren. Ook werd besproken een betere regeling van de betaling van da Belgische grondeigenaren in Zeeuwsch Vlaanderen, daar anders de pachters slachtoffer zijn. De crediet-verstrekking zal gebaseerd zijn op de rendementen der be drijven, zoodat niemand boven zijn vermogen zal worden belast. Ten slotte beloofde de minister da klachten over den export van strot» en pootaardappelen te zullen be- studeeren en mogelijkheden te onderzoeken om te voorzien in het nijpende arbeiderstekort. Z.H. Exc, de Bisschop van Haar. lem heeft benoemd tot pas'oor t« 's-Gravenhage (Allerh. Sacra ment) den Weleerw. Heer P, J, M, Heskes; tot pastoor te Hein- kenszand den Weleerw, Heer J, L. C, Wi kamp; tot pastoor te Nieuwerkerk aan den IJssel den Weleerw. Heer G. J. Morsch. Vervolgens tot rector te Haar. lem (Maria-Stichting) den Wel eerw. Heer J, G, J, Rutten. dia kapelaan was (e Amsterdam (H, Willibrordus buiten de Veste); ten slotte tot rector te Rotterdam (St. Fransciscus Gasbuis) den Wel eerw. Heer A, G, F. Burcksen, dia kapelaan was te Rotterdam (Sint Joseph). De zeven en zeventigjarige pre sident v«an Portugal. Carmona. is ziek. Volgens den correspondent van de „Times'' te Lissabon zou de ongesteldheid niet van emstijen aard zijn, maar toch een zekere mate van ongerustheid gewekt heb ben. Giuseppe Saragat, voorz,Uer van de Italiaansche constjtueerende ver. gadering, heeft in het Palazzo Barberini te Rome een nieuwe Italiaansche socialistische partij geproclameerd, waarvan hij de lei der is. Deze partij vormde de rech tervleugel van de Italiaansche so cialistische partij onder le. ding van Pietro Ntnni en verzet zich tegen het gemeenschappelijk pro gram van de socialist.sche partij en de communistische partij. De republikeinsche minister van voorlichting, Mohammad Natsir, heeft, naar aanleiding van de Ned,. Indon. incidenten, m een interview met een correspondent van „An- tara" verklaard, dat de Ned. leger- voorlichtingsdienst klaarblijkelijk vergeten heeft, wak het beginpunt van de incidenten is geweest; n.l. de redevoering van generaal Krui» van November 1946, waarin de geest van Lingaddjati en het be stand werden getorpedeerd en de redevoering van generaal RoëLL Hierop, aldus de heer Natsir, werd van Ned zijde gereageerd door verhoogde activiteit van de Ned. troepen op alle fronten, cul- mineerend in de ontvoeringen en de schending van den status quo te Buitenzorg De huidige situctie, ctie doet denken aan een vicieuzer cirkel, is niet begonnen met de radiorede van generaal Soedirman op 26 Dec., maar met de rede van gene raal Kruis op 24 Dec., aldus de heer Natsir. Deze cirkel, besloot de minister is srechts te doorbre ken door uitwisseling van beider standpunten betreffende den toe stand, waarmede de beide delega ties dan ook aanstonds aullen be ginnen. Zaterdagmiddag hebben de pre sident van Oost-Indonesië, Soeka- waki, en het nieuw gevormde ka binet in het paleis van den gou verneur-generaal een informeele vergadering gehouden met dr. Van Mook dr P. J. A. Idenburg en dr. P. J, Koets, directeur van het kabinet van den lt-gouverneur- generaal. Naar ,,A F. P." bericht, is de iheer A. Th. Baud, lid van de Ned, delegatie hij de vereenigde naties en adviseur van dr. H J. Van Mook uit New-York naar Amsterdam vertrokken. Hij is voornemens in Februari naar Bata via terug te keer en. De heer Baud heeft verklaard, dat hij niat geheel tevredfen is over de ontwerp-overeenkomst, die met de Indonesische republiek is bereikt- Om geheel aan haar doel te beantwoorden moest deze overeenkomst, zoo meende de heer Baud, aangevuld worden dioor andere verdragen van een meer definitief karakter Op het politieke front in Indo nesië is inmiddels, volgens „A.P.", het contact tusschen de commissie- generaal en de republikeinen weer opgenomen. Prof. Sehermerhorn heeft n.l een niet aangekondigde conferentie van twee ui* gehad met Sjahrir. Sjahrir vertrekt heden (Maan dag) naar Djokjakarta om verslag uit te brengen aan het republi keinsche kabinet over Schermer- horn's uiteenzetting van de tegen woordige Nederlandsche politiek. Verwacht wordt, dat dit rapport van zeer grooten invloed zal zijn op het door de republikeinen te nemen besluit, of de overeenkomst van Oheribon onmiddellijk gera tificeerd zal worden, of dat een beslissing dienaangaande zal wor den uitgesteld hangende de ophel dering van de Nederlandsche hou ding met betrekking tot de on langs geleverde gevechten en den exporthandel van de republiek, geïnteresseerd tegenover ons staa"- Dit hebben we trouwens ook kun nen merken aan de Kerstpakket, ten, die wij in volle vreugde en met veel vriendelijke gedachten aan de milde gevers van al dit goeds Marinier'' hebben gemaakt Wij merken het steeds meer, ons lauwe volkje begint los te komen en dat is al een heel behoorlijke stap in de goede richting. Ook met het entertainment gaat het goed, heel goed. Pas nog heb ik in Biatavia Lou Bandy gqzien, die (of was het ironie) ons opw'ekte toch vooral de zon op te zoeken, terwij.l ook Malando zich niet on betuigd liet het een en ander tot groote tevredenheid van de ,,spes patriae". Nee werkelijk, het gaat goed en uit naam van allen, die hier persen onder die jubelende stralen van een wit-heetë zon zeg ik nogmaals, (en ditmaal gespeend van alle sarcasme) „thanks a lot folks", Saragat verklaarde echter, dat zijn partij geenszins anti-commu nistisch is. „Wij hebben slechts gestreden om eien zuivere socialis tische partij te behouden. Wij kun. nen ruu met de communistische par ti op een werkelijke basis onder handelen, daar wij weten, dat zij ware communisten en wij ware so cialisten zijn, zonder over fus.e of an.ti-fusle te spreken". Alcide de Gasperi, de Italiaan, sche premier, d e momenteel in de V. S. vertoeft, heeft Zaterdag t« Cleveland verklaard, dat de scheu ring in de Italiaansche socialisti. sche partij eventueel een kabinets. crisis zou kunnien veroorzaken. „Wij kunnen d,en toestand niet eerder overzien, dan nadat wij den vol len omvang van die scheuring ken nen", aldus de Gasper.. De Italiaansche premier heeft voorts de Anglo.Amerikanen opge. wekt. Italië te bombardeeren met briefkaarten, waarin aan de poli tieke partijen wordt verzocht ..zich te vereenigen voor het herstel van het land", aldus ,,A P-". He- Rerlijnsche correspondent van het A. N. P. deelt mede. dat Ame- rikaansche autoriteiten thans on. derhanöielen met de directie van het Zweedsche nationale museum over de levering van het Zweedse!» hout en ander bouwmateriaal voor de restauratie van eien aantal door oen oorlog vernielde historische bouwwerken im Duitschland. Bet aanbod tot levering van de ze materialen is gedaan door een aantal Zweedsche houtfirma's. Ala te herstellen bouwwerken zijn uit. gekoizen de St. Sebalduskerk en de St. Lorenzkerk te Neurenberg, de St. Michaelskerk te Muencben, het stadhuis van Augsburg, de kloos terkerk van Stuttgart, de St. Mi chaelskerk van het slot Pforzheim, de Jesuitenkerk te Mannheim, het slot van Weilburg aan de Lahn en de kathedraal en het Romcrhaua te Frankfurt,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6