R Ufferschaal De raden der plaatsvervangers Vraagstukken van regeerbeleidf Het proces tegen VON' PAPEN ADIO programma TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Dubbele winst 0E GESTOLEN PAGINA 2 DINSDAG 14 JANUARI 1941 DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK AAN DE ORDE Hoopvolle perspectieven voor Weenen AFSCHAFFING DER VISA MET ENGELAND? Regeering antwoordt Eerste Kamer HET TERRORISME IN PALESTINA Een laatste waarschuwing De St. Pieter ontwijd fOp i Het spoor van C.C. T Hedenmiddag is in Lancester 'Jïouse te Londen een dubbele raad Van plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandsche zaken der Groote Vier bijeengekomen mm de preliminaire voorbereidin- igen voor het vredesverdrag met Duitschland en een verdrag met iPostenrijk te treffen Een dubbele raad: want één örgaan houdt zich uitsluitend met -Duitschland, het andere exclusief «net Oostenrijk bezig. Beide licha men hebben een eigen staf van (deskundigen, terwijl de leiders ook verschillende personen zijn; zoo benoemde Engeland als gedele geerden voor Duitschland sdr (William Strang en Robert Murphy, yoor Oostenrijk Lord Hood en ge neraal Mark Clark. Bovendien zijn de instructies, .welke de twee raden voor de foei de kwesties voorgelegd kregen, (essentieel afwijkend. De raad voor de Duitsche ruimte heeft tot taak een agenda voor de Moskousche ministerconferentie op 10 Maart a.s. op te stellen en moet vervolgens de opvattingen, desiderata en eischen, welke de kleinere bondigenooten, die actief aan den strijd tegen Duitschland deelnamen, hooren, bestudeeren en yan toelichtingen voorzien. Wat Oostenrijk betreft, moet "de desbetreffende raad echter reeds een ontwerp-vredesverdrag ont. werpen, dat zoo mogelijk aan de conferentie van Moskou zal worden voorgelegd. Engeland en Amerika hebben reeds verdragsteksten op gesteld. welke maanden geleden aan Moskou en Parijs zijn voorge legd. Waarschijnlijk zal thans teven-s een Russisch, en mogelijk ook een Fransch ontwerp te voor schijn komen, al is reeds overeen gekomen, dat te Londen het An. gelsaksisehe schema tot grondslag der bespreking zal dienen. Het duidelijke doel In dezen raad^al fcijn het verdrag met het bevrijde Oostenrijk zoo spoedig mogelijk De belangrijkste punten zijn: 1. Het dragen van het gouden partij- insiflne; 2 Het bekleeden van een formuleeren, opdat het na de belangrijke post ih de nazi-regee- definitieve formuleering te Mos- 1 ring; 3. Het geven van buitenge- teljjke mogendheden duidelijk toonen, dat zij vastbesloten zijn dit land levensvatbaar en levens krachtig te maken. Dergelijke perspectieven heeft Duitschland nog niet in het voor uitzicht. De raad, welke zich met het Duitsche probleem -gaat be zighouden. heeft niet tot taak een vredesverdrag met dit land te ont werpen. Daaraan is men nog lang niet toe. In zekeren zin zou men kunnen zeggen, dat de instructie hier luidt de grondstoffen te ver zamelen, waaruit op een passen den datum een vredesverdrag kan worden opgebouwd. Men zou zelfs nog een stap verder kunnen gaan en zeggen, dat de Londensche raad van plaatsvervangers niets anders behoeft te doen, dan de vindplaat sen te onderzoeken, waar straks de grondstoffen zullen worden ge. dolven. Overigens zal de raad zelfs met dit werk de handen vol hebben. Zoo zullen niet minder dan acht tien van de kleinere bondgenooten o,w, ook Nederland. gehoord moeten worden, en velen van hen zullen met territoriale, economi sche en herstelaanspraken komen; de meeste daarvan zijn trouwens reeds in memoranda en nota's vastgelegd. De achttien staten zijn verdeeld in drie groepen: de na buurlanden van Duitschland; de z,g. dochterstaten der groote mo gendheden bijv. Wit-Rusland, de Oekraine, de Britsche dominions; en tenslotte de overige staten, die actief aan den Europeeschen oor log hebben deelgenomen, bovenal Joego.Slavië en Griekenland, ma-ar ook Brazilië, China en Indië. Het Duitsche volk zelf zal in •deze fase van het debat geen rol te vervullen krijgen, waarbij men de vraag open kan houden, of het later zal worden gehoord. In elk geval is wel duidelijk, dat Londen en zelfs Moskou, wat het vredes verdrag met Duitschland betreft, slechts een begin, een eerste be gin zijn, In het Lancaster House zal daarenboven nog geen sprake kunnen zijn van een gemeenschap pelijke politiek tegenover de Duit sche ruimte; deze kan eerst in Moskou door de ministers van buitenlandsche zaken zelf worden vastgesteld. - Zou dit werkelijk ge schieden, dan zou een belangrijke stap óp den weg van Europa's pacificatie zijn gezet. 0 Een woordvoerder van het Engelsche ministerie van buiten landsche zaken heeft aan het persbureau Reuter te Londen me degedeeld, dat België en Neder land boven aan staan op de lijst van landen, waarmee de Engel, sche regeering in onderhandeling wil treden over een spoedige af schaffing van visa. Deze woordvoerder kon echter nog geen datum noemen, waarop voor liet verkeer tusschen deze landen geen visa meer noodig z.Aid en zijn. Met de Belgische regeering heeft Engeland intus- schen reeds contact gezocht en de onderhandelingen zijn reeds be gonnen. Volgens een woordvoerder van de Zweedsche legatie te Londen wil de Zweedsche regeering niet alleen dé visa voor het verkeer tusschen Zweden en Engeland, maar ook voor dat tusschen Zwe den en andfere landen van Europa zooals Frankrijk, Zwitserland, België en Nederland' zien afge schaft. Maandag zijn de details bekend gemaakt van de aanklacht tegen v. Papen, die bij het proces te Neu renberg was vrijgesproken en die zich thans moet verantwoorden voor een zuiveringsnechtbacuk te Neurenberg. kou. nog in de eerste helft van dit jaar kan worden onderteekend. Al zullen zich, vóór het zoover is. nog moeilijkeden genoeg voor 'doen. toch zijn de vooruitzichten Voor Oostenrijk zeker niet ongun stig. Te 'Weenen zijn reeds be langrijke afspraken met de bezet tingsmogendheid ook met de Russen gemaakt den Iaatsten tijd in een sfeer van welwillendheid en begrip. Nadat de belangrijkste grenskwestie, over Zuid-Tirol, in een OostenrijkschItaliaansche overeenkomst. is geregeld, schij nen de enkele territoriale aan spraken, welke Joegoslavië inzake Karinthië had doen hooren, mede onder den drang van Moskou van de baan te zijn. Het lijkt dus hoogstwaarschijnlijk, dat de gren- Ben van 1937 gehandhaafd zullen blijven. Als tegenprestatie heeft (Weenen zijn aanspraken op Berch- Ies-gaden ]aten vallen. Wat de herstelbetalingen betreft, blijft de verklaring van Moskou Van 1943 van kracht, dat deze niet (gevraagd zullen worden. Voor de Vorderingen op werkelijk of z g, Duitsch bezit lijkt een voo«r Oos tenrijk gunstige regeling waar schijnlijk, terwijl in het verdrag »e clausule zal worden opgenomen, Bat alle bezettingstroepen prac- •isch onmiddellijk na de ondertee- fcening zullen worden terugge trokken. Zoo openen zich eindelijk Voor Oostenrijk hoopvoller pers- S*ertieven. te meer waar de Wes- won-en steun aan de nazi-regeering in politiek, economisch en propa gandistisch opzicht. Eén van de gedetailleerde be schuldigingen tegen Von Papen is, diat hij zelfs voor zijn benoeming tot kanselier eind Mei 1932 heeft onderhandeld met Hitier en daar bij heeft gedaan gekregen, dat Hit- Ier zijn regeering „tolereerde" op voorwaarde, dat de rijksdag ont bonden zou worden en het uniform verbod voor de S-A. opgeheven zou worden In naam der Menschheid is de titel, waaronder G- Knepflé, die als correspondent van A.N P. het proces te Neurenberg versloeg, bij Buyfcen en Schipperheyn te Am sterdam het dramatisch en voor het intmationale recht zoo bui tengewoon belangrijk gebeuren te Neurenberg nog eens de revue laat passeeren. Dit gebeurt frisch en overzichtelijk in een boek van ruim 350 bladzijden met scherpe teekening van de hoofdpersonen, „opdat het niet vergeten worde". Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over de rijkjsbegrooting in de Eerste Ka mer, ontleenen wij het volgende: De regeering ontkent ten stel ligste, dat het kabinet zou zijn ge raakt in den greep van een der beide staatkundige partijen, waar op het steunt Over de candidatuur van den heer Schermerhom voor het ambt van commissaris-gene raal heeft de regeering volkomen vrijeliik beslist. Als bewijs van de vrurhtbare samenwerking in het kabinet gelde, dat, ondanks aan vankelijk verschil van inzicht, vol ledige overeenstemming kon wor. den verkregen over de bedrijfs organisatie. In afwachting van een sociaal-economiischen raad als sluitstuk der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie wordt overwo gen een voorloopige sociaal-eco- n-omische naad in te stellen in af wachting van de publiek-rechte- lijke bedrijfso~g"nisatie. Tegen aanwending van grond stoffen voor niüttelooze producten wordt gejvaakt. De kwalificatie: program-mini sterie past heel slee® op een kabinet, dat voor zijn werkpro gram de langste troonrede noodig WOENSDAG 15 JANUARI HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V. 7,00 Nieuws, gymn. en gram., 10,30 Morgenwijding, 11,00 Trio, 11,45 Ber. uit Indië, 12,00 Gram., 12,30 Koor, 13,00 Nieuws, 13,15 Orgel, 13,45 Me- tropole orkest., 14,30 Caus., 14,50 Kwartet, 15,20 Piano, 15,15 Cello, 16,15 Zang, 16,45 V, de jeugd, 17,30 Gram., 18,00 Piano, 18,30 V. d. Ned. Strijdkr., 19,00 Nieuws, 19.15 Caus. 19.30 Eng.. les, 20,00 Orkest, 21,20 Caus., 21,20 Koor, 22.00 Nieuws en actual., 22,30 Gram., 22,45 Avond- wijding, 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) V.A.R.A., 7,00 Nieuws, gymn. en gram., 10,35 Piano, 11,00 Gram, 12,00 Muziek, 12,30 Millers 13,00, Nieuws 13,20 Stafmuziek, 14.00 V. d. vrouw 14.15 Trio, 15,00 V. d. zieken, 15,30 V. d. jeugd, 17,15 Orgel, 17.45 Caus 18,00 Nieuws, 18,15 Ramblers, 18.45 Caus. 19.00 Gram. 19,15 Caus., 19.30 V.P.R.O. 20,00 Sextet, 20.45 Hoor spel, 21,30 Paljas, 22,45 Gram., 23,00 Nieuws, 23,15 Muziek 23,25 Gram. had, ooit in het Nederlandsdtl parlement uitgesproken. Verschel- dene leden van het kabinet, waas» onder de minister-president, hoe» wel in het beginsel instemmendt met vele denkbeelden van de Nederlandsche Volksbeweging hebben zich zoodra de partijen zich weer groepeerden, daarbij uit volle overtuiging aangesloten en ach op dit punt van de Neder» landsche Volksbeweging gedistan tieerd- Het feit, dat 270-000 aanvragen zijn binnengekomen voor het consumenten-crediet bewijst, dat hiervan rüimschoots gebruik wordt gemaakt. De komende grondwetsherziening zal zich over -een zoo uitgebreid terrein uitstrekken, dat een uitge breide commissie niet kan worden gemist Door een doeltreffende werkwijze kan aan het bezwaar van te grooten omvang worden tegemoet gekomen. Er bestaat ern stig aanleiding tot overweging van de vraag of niet mede sociale grondrechten in de grondwet ver ankerd dienen te worden. De onderhandelingen over de economische unie met België en Luxemburg bevinden zich nog in het aanvangsstadium. Door steun aan belangrijke kunstuitingen op het geheele gebied van onze cul tuur zal getracht worden deze waarden aan het geheele Neder landsche volk. zoowel in de pro vincie als in de steden, ten goede te doen komen. De papier- schaarsehte vloeit niet alleen voort uit schaarschte aan deviezen, maai* ook uit de schaarschte aan papier en grondstoffen in het buitenland. Naar aanleiding van terroris tische bo-maanslagen te Haifa, waarbij vier politie-agenten ge dood en meer dan 60 gewond werden, heeft sir Henry Gurney» Engelseh bestuursambtenaar in Pales:ina, Ben Goerion, voorzitter van de executieve van 't Joodsch agentschap. gewaarschuwd. dat iedere volgende daad van terro risme in Palestina met de streng ste maatregelen zal worden be antwoord. Kort na ontvangst van deze waarschuwing heeft de joodsche nationale raad vooo- Palesti®- tegen Maandag a.s. een massabij eenkomst uitgeschreven ter be spreking van anti.terroristische maatregelen. De St. Pieter te Rome was gis teren voor het publiek gesloten, daar de basiliek gelijk in derge lijke gevallen is voorgeschreven opnieuw geconsacreerd moest wor den, wegens een poging tot zelf moord binnen het gebouw. Een 24- jarige bewoner van Rome, die naar verluidt, getracht had, zich met een schot van het leven te be- rooven; werd zwaar gewond uit de kerk gedragen. 19. In den koffer dacht Tim nog ■een-s over de geschiedenis na. Al les werd hem nu hoe langer hoe duidelijker. Hij had er eerst niets van begrepen, wat de dieven nu eigenlijk met al die benzine de den! Niu ging hem echter ook daar over een licht op nu hij wist. dat de directeu-r de leider van de boe- venlbende was. Die kocht natuurlijk alles wat uit z'n eigen onderne ming gestolen werd, zelf -weer te rug. Hij schreef dan een mooie rekening uit en stopte het geld in z-ijn eigen zak, want behalve dan zijn handlangers hoefde hij niets te betalen. Nieuwsgierig waar Zwendel toch bleef, gluurde hij onder het deksel uit. „pas 0p, daar kwam hij aan. Als hij nu maar niet merkte dat de knippen er niet meer op zaten, ,wam-t die had Tim natuurlijk niet achter zich dicht kunnen doem,!" Maar Zwendel zag het wél, mopperde iets over slo ten, die door het harde neerzetten opensprongen en deed die knip pen er weer op!!! door Douglas Grey Heusch, mijnheer Flinero die tal ik u vertellen. Ik heb al meer over u gehoord en ik weet, dat u iemand er niet in zult laten loopen fcls hit niets gedaan heeft. Bij mij 0n de Calle Christobal zeggen de tnenschen, dat ze liever u dan den pesten advocaat zouden hebben-, als fce in den knoei kwamen te zitten Wndat u vriendelijk en eerlijk bent' En dan, u bent toch ook een rechts' (geleerde en zult u heusch niets óp Jttw mouw laten spelden, 1 Flinero wuifde afwerend met de pand en ging recht tegenover Ca. jteja zitten. Het was een vreemd Jooneel in het winkeltje De dub- Pele gaspit was alle licht, dat er was en iw-ierp grillige schaduwen wCgcn «muren «e-n zoldering, De doode lag nog steeds, waar hij neergevallen was; een Turksch ta_ pajtje was over hemi heen gelegd Flinero keek Caleja necKt en strak B»rkt aS?fneerMJzetadathhHl«0ngf' aIond £ier" 111 wïnkeï zag' S ÊLSS was, zeker Stomen om eens •leu. öooaen Kitura moest poolshoogte te nemen, onder voor. wan/Tool ..o-J-4 v. EEN MYSTIFICATIE. Nu moet je duidelijk en zon der draaierijtjes antwoorden. Ca leja, begon de detective. Ik herin ner je er aan, dat de waarheid het beste voor je is, als je onschuldig ■bent en dat liegen je toch niet zal helpen als je schuldig bent. Ik kan er een eed op doen, anjwoord-de Galeja, dat ik dien man niet vermoord heb. Was je dn den winkel, toen hij vermoord werd? Ja. Wat zeg je daar nou van! ri-eP Ortega uit, Flinero lette niet op die bemerking maar Garcia wierp zijn jongeren collega een bestraf, fenden blik toe. Wie heeft heim dan vermoord? vroeg Flinero terstond. Dat weet niet, antwoordde Caleja. hV>u, dat laten we dan maar even rusten, zei de detective. Je geeft toe, dat je hier ingebroken hebt en drie gouden, horloges en eenige ziilveren -lepels gestolen hebt? Het geeft niet of ik dat ont. ken, -was het antwoord. Ze hebben dien rommel op me gevonden. Toen ik je in het begin van wendsel van dat zuiveren horloge open zien staan? te iw-illen verkoopen, niet waar? Is dat zoo? Leon Caleja keek den detective, die alles scheen te weten, strak aan en zei: Hoe konrit u- daar zoo -hij Ik héb niemand in den winkel gezien, toen ik het den eersten keer met dten Japanner aan den stok had. Des te meer re-den, nu de volle waarheid te verte.len, Caleja. E- blijkt uit, dat iemand jou in da gaten- hield al vermoedde jij daar niets van. Er kan dus ook best iemand hier zijn geweest op het oogenblik, dat Kitura werd ver moord. Vergeet dat niet. Wat was nu de ware reden, waarom je hier in den winkel kwam onde- voor. wendsel van. dat zilveren horloge te willen verkoopen? Ik wou dat horloge werkelijk verkoopen, zei Caleja langzaam, Maar ik.,.. Je wou ook poolshoogte ne men om veilig je slag te kunnen slaan, schreeuwde Fiiinero. Vertel nu over den roof.en den moord! Ik heb geen moord gepleegd, hield Caleja hardnekkig vol. Je verwachtte bepaalde din gen In die brandkast te vinden» vervolgde Flinero, als had hij hem niet verstaan. Wie heeft je verteld, dat er een kostbare bronzen schaal in stond, die groote anttekwaarde had? Was je hiei al eens eerder geweest? Had je die kast wel eens Ik ben hier no-g nooit van mijn leven geweest, v-oor vanavond dan altijd, antwoordde Caleja oogen- blikkelijk. En ik wou dat ze me niet hadden overgehaald, hierheen te gaan. Wie (heeft je overgehaald? vroeg Flinero scherp. Je had dus een kameraad! Wie was dat? Hij heet Chieo Fuenta, maar hij is geen kameraad van me, ant woordde Caleja. Hij is een matroos, die juist uit Ohina terug is en die vertelde me, dat er in de brandkast van Kitura kostbare dingen lagen» die me een fortuin konden bezor gen. Ik heb Fuenta twee jaar ge leden. toen hij hier als dokwerker was, leeren kennen, Dus die Chico Fuenta h_eft Kitura vermoord? vroeg Garcia op eens. Neen, snauwde Caleja tegen hem. Chico ligt voor mirakel bij José Loganes, in de Calle del Norte en weet van de heele wereld niet af. Ik heb hem daar gezien, voordat ik hierheen kwam. Hij is zijn laat ste gage aan het verboemelen en wordt niet nuchter meer, voordat zijn centen op zijn. Neen, meneer, dat kun je Chico niet aanwrijven! Hij heeft er niet méér mee te ma ken gehad dan ikzelf. .Flinero gatf Garcia een wenk, er niet verder op door te gaan en her vatte op effen toon zijn ondervra gingen. Die Chico heeft je dus wel EERSTE MARINIERS-MILICIENS NAAR INDIë. Vrijdag 17 Januari zullen met het m.s. „Boissevain" de eerste hier te lande opgeleide dienst, plichtige mariniers naar Neierl.I Indië vertrekken ter versterking van de mariniersjbrigade op Java» die voornamelijk uit oorlogsvrij- wilkgers bestaat. Deze miliciens zijn opgeleid in het kamp te Volkel. Het contingent is 200 man sterk en staat onder commando van den eersten luitenant der ma riniers Landwehr. verteld van die bronzen schaal, niet waar? Is die met zijn schip uit China meegekomen? Ik weet niks'van een bronzen schaal af, zei Caleja norsch Fuenta vertelde me alleen, dat er oen heel zoodje Ghineesche spullen hier heen gebracht waren. Maar over een bronzen schaal heeft hij het niet gehad- Hij vertelde me een en ander alleen, omdat hij wist, dat ik aan den grond zat en hij me een vriendendienst bewijzen wou. Chico doet zelf ook zoo'n beetje aan inbreken, als hij niet op zee of als dokwerker bezig is, merkte Flinero koeltjes op. Dat staat dus al vast. Maar wat heeft hij je ver teld over de gewoonte van Ki'ura dat je zoo wist hoe je het moest aanleggen om de minste kanste loopen. gesnapt te worden? Hij heeft me verteld, dat Ki. tura gewoonlijk om elf uur naar boven ging ën dat de kust daarna veilig was. Ik had niet anders te doen, dan op den gua-rdia die de ronde deed, te letten, een glas, ruit uit te snijden van de achter, deur en daardoor de Jdinik op te Echten. Er zit een gewoon spring, slot op. Nu Caleja eenmaal aan den gang was werd fhij spraakzamer en Fli nero stelde hem dus Spoedig een andere vraag, om hem niet te veel te laten t'iwalen. (Wordt vervolgd.!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2