Bewonderenswaardige praestatie van den ENGELSCHEN landbouw wereld' Uit de sportwereld Een zeer groote omzetting Ö/e RA Vijfjarenplan voor Suriname Sportvaria DONDERDAG 16 JANUARI 1947 PAGINA 7 DE LES VOOR NEDERLAND VON PAPEN ZAL TERECHTSTAAN „Een groot misdadiger" Vóór de presidentsverkiezing in Frankrijk ARSENAL EN CHELSEA SPELEN OPNIEUW GEflJK Voorstel tot stichting van een welvaartsfonds Geen plantagekolonie meer Bezwaar van de Staten Wilkes naar Arsenal? NEDERL. SCHERMERS 1 TE BADEN-BADEN De Nederlandsche landbouw is steeds zeer afhankelijk geweest van net buitenland, wanneer wij nu zien, dat Engeland door een consequente landbouwpoli tiek zijn productie verveelvou. digd heeft, vraagt men zich af in welke richting de agrarische politiek van ons land zich heeft te ontwikkelen. De Minister van Landbouw Visscherij en Voed selvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft op. die vraag meermalen een antwoord gege. ven dat aan duidelijkheid niets te wenschen laat. Veel verande ren kunnen wij niet, omdat de dichte agrarische bevolking ons dw'ngt tot handhaving van de bestaande^, structuur, maar wel zijn er mogelijkheden die als zijn goed worden aangegrepen er belangrijk toe kunnen bijdra- geeri onze positie tegenover het buitenland te verstevigen. Be- -halve de zoo noodzakelijk te ach. ten verlaging van den kostprijs der producten, is er de vergroo ting van de productie, mechani. satie en rationalisatie, in enge. ren zin, verkaveling, verbete,, ring van rassenkeuze, stimulee. ring van het land- en tuinbouw, onderwijs, enz. Wanneer men deze problemen beziet moet men de draagwijdte ervan niet onderschatten. De arom is het nuttig eens over de gren. zen te kijken. Waj heeft men in de laatste jaren in het buitenland gedaan en vooral ook: hoe slaat het er in Engeland voor? Het is uiteraard ondoenlijk in een enkel artikel het geheele probleem te overzien en te behandelen, maar alleen al de kennisneming van en kele feiten kan verhelderend wer. ken. Tijdens een rondreis door de landbouwstreken van Engeland is ons gebleken, hoe men in de oor logsjaren en ook daarna nog tot op den huidigen dag. gewerkt moet hebben om een ontwikke. lmg te verkrijgen zooals het agra rische leven d'aar vertoont. Welk een vasthoudendheid en energie moet men daar aan den dag heb. ben gelegd om het resultaat te oogsten, dat sinds 1939 de totale oppervlakte bouwland met bijna 66 pet, is uitgebreid aldus tege moetkomende aan de eischen wel. ke het land stelde om zijn bevol king te kunnen voeden gedurende de jaren, waarin de invoer van voedingsmiddelen stagneerde of geheel ophield. Nu de oorlog is geëindigd, is 't uiteraard de vraag, b#e dit En geland zich verder agrarisch zal ontwikkelen, een vraag die, in 't bijzonder voor ons land van veel belang is. Men mag zeker wel zeg. gen, dat een teruggang naarvóór- oorlogsche verhoudingen niet te verwachten is. Een machtige burcht Daartoe hebben ook de Engel, sche boeren zich te sterk reeds ge organiseerd in e'e .National Far. mers Union", een organisatie, die te vergelijken is met de Stichting voor den Landbouw, in ons land. Deze National Farmers Union (N- F. U.ltelt thans '117,000 leden, d-i. naar de vice-president mr. J. N. Maclean ons mededeelde driekwart van alle boeren in En. geland en Wales. Daarbij d'ient te ■worden opgemerkt, da,t de landar beiders niet, zooals. hij ons via hun organisatie lid van de N-F.U. zijn. do-ch uitsluitend georgani. seerd in hun „National Union of Agricultural Workers". Wanneer We daarnaast bedenken, dat 64 pet, der 'boeren practisch gesproken zonder arbeidskrachten buiten het eigen gezin werken, dan is een or ganisatie als de N-F.U, voor hen een machtige burcht van waaruit zij den slag om het bestaan en de ontplooiing van het bedrijf zullen blijven leveren zonder de even. tueele aanvallen af te wachten. Met een blijvende voortschrijden de ontwikkeling v,an den Engel, schen landbouw moet dan ook re kening worden gehouden. De Ne derlandsche landbouw zal, dit aanziende, alle zeilen moeten bij zetten om op zijn eigen wijze met succes tezamen en tegenover hen te kunnen optrekken. Nederland heeft niet tegenstaan, de den achterstand, dien wij op technisch terrein hebben in te ha len, echter veel op den Engelschen boer voor.» In de eerste plaats de ervaring in de tweede plaats de wetenschappelijke ontwikkeling. Engeland beschikt over vele ma. chines in den landbouw: alleen al aan tractoren heeft het er 220.000 (vóór den oorlog 55.000), maar wij beschikken al tientallen jaren over een wetenschappelijke staf van werkers en een voorlichtings dienst, waarmede het Engelsche Ministerie van Landbouw en Vis. scherij pas dezer dagen (met in gang van 1 October) een begin maakte in den vorm van een Na. tional Agricultural Advisory Ser vice. De Nederlandsche boer be. hoeft wat dat betref: niet 'bezorgd te zijn. Hij ként zijn consulenten en assistenten en onze rijkslan-d- bouwproefstations kunnen 'n ver. gelijking met de beste in het bui tenland glansrijk doorstaan. Bewonderenswaardige prestatie Juist temeer moet de Engelsche prestatie daarom worden bewon. derd, ook al is hSAr resultaat voor ons nadeelig; maar: zij kan ook sti- muleerend werken en men moet nu eenmaal met de omstandi-ghe, den rekening houden, welke wij in Engeland niet vermogen te wij ■zigen. Zooals al opgemerkt zal de Engelsche boer zelf er wel voor zorgen, er althans voor vechten, dat hij minstens de plaats blijft innemen die hij in den loop der oorlogsjaren zich verworven heeft. De Engelsche boer is bijna even kopp'.g als de Nederlandsche. Hij zet door met een ijzeren wil en met een optimisme; die de ergste regenbui en storm niet kunnen verstoren. Deze karaktertrek speelt hem ook wel eens parten. Bij het ruiteren van de graanschoven gaat hij min of meer nonchalant te werk, zoodat storm en regen meer schade aanrichten dan op onze velden. „Waétrom zal ik zooveel extra werk aan het shocken b_e. steden?" zei hij op onze vraag, waarom de schoven zoo slorit g opgestapeld staan. „Ik hoop ie Je. ren dag op mooier weer en dan is de oogst gauw binnen." Een ty. peerend antwoord voor een boer in een land, in een jaargetijde, waarin het weer zóó slecht is als sinds 1879 niet meer het geval was en op een oogenblt.k, waarop de oogst al bijn.a binnen moest zijn en de wedren met den tijd den Minister van Landbouw hoofd, brekens bezorgde. Oogst leed groote schade Honderdduizenden acres tarwe, haver en gerst stonden op dat moment nog op de velden en ce regen gutste dag aan dag neer. In het Noorden des lands kan men van catastrofe spreken. Wij zagen velden, waar de gerst over duizen. den acres plat tegen den grond geslagen was en geen combine in staat te oogsten. Misschien was er nog een kleine kans, zei ons de boer om met de grasmaaimachi. nes iets te redden. De schade mag geschat worden op 60 pet., al ,s dit percentage lang niet in alle districten zoo hoog. Maar dit zijn meer acute proble. men, die voor het algemeen as. peet' niet direct dienstig zijn. De naakte cijfers geven een duidelij. ker beeld van de ontwikkeling en als we dan een landbouwstreek bij uitnemendheid als Warwickshire nemen dan zien we dat de akker, bouw is uitgebreid met een be langrijk percentage. Percentsgewijs is de totale oppervlakte akkerbouw bijna drie keer zoo groot gewor. den. Warwickshire Engeland en Wales 1939 1945 1939 1945 (in procenten) Blijvend grasland Tijdelijk grasland Akkerbouw 79,6 38 63,7 40,3 4,7 15,7 16 46 8,4 27,9 14.3 45.4 Btezien ,we de percentages, die voor Engeland en Wales gelden, dan blijkt, dlat Warwickshire bij kans gelijk staat met de cijfers voor het land als geheel. Wanneer men zulke cijfers beziet moet men wel tot de erkenning 'komen, dat er een zeer groote omzetting m den Engelschen landbouw heeft plaats gehad. Het zijn vooral de in de verschillende graafschappen werkende War Agricultural Exe. cutive Committees geweest, die de stimuleerende kracht hiertoe vorm den want onder haar leiding en haar direeYeven hebb®£ bten ren zich heel wat moeten laten welgevallen, tot zelfs den verbouw van aardappelen op gronden die nog nooit voor dergelijk gewas ge bruikt waren toe (de totale Vvl^- ductie vermeerderde overigens met" 100 pet.!) en me.t het vooruitzicht, dat die oogst eigenlijk een gokje was. Maar, men is geslaagd! J D. RE,MPT Als Franz voin. Papen in het laatst van. deze maand voor een 'Duitseh denazificatiehof terecht staat, zal hij in staat van beschul- KÜgtoig worden gesteld als een groot misdadiger", het ergste soort nazi; en als de beschuldiging bewezen wordt, zal de maximum straf van tien jaren opsluiting en verbeurdverklaring van zijn goe deren tegen bem kunnen worden uitgesproken. In ce acte van beschuldiging, die hem Zaterdag in bet ziekenhuis is ter hand gesteld, wordt hij er van beschuldigd, Hitier geholpen te hebben om aan, ,die macht te kom,en en zijn id-iplomatieken en politieker invloed te hebben aangewend om bet nazi-regime te steunen. Bet document beschrijft tot in bijzonderheden de loopbaan van dezen diplomaat en doet uitkomen, dat hij rteds met Hitier onderhan delde, vóór deze rijkskanselier •werd''en hem vervolgens den weg effende tot het verwerven van dic tatoriale macht door den rijksdag te ontbinden en het verbod van het dragen van nazi-uniformen in te trekken. Als gezant to Oostenrijk zoo gaat de acte van beschuldiging vender ondermijnde von Papen de Oostenrij ksche regeering ten einde den weg te banen voor den Anschluss", die Oostenrijk bin nen het nazi-rijk bracht. De juiste datum, voor het begin van het proces tegen von Papen is nog niet vastgesteld, maar de Beiersche denazificatieminister, dr. Alfreid Loritz, deelde Diimsdag me de, dat het proces beslist tegen ein de Januari zal plaats vinden. De voorzitters der parlementaire fracties zijn gisteren hij'een*«ko. men om van meening te wisaelefil over een voorstel, volgens hetwelk de verkiezing van den president der Fransche republiek bij gehei me stemming zal moeten plaats hebben, terwijl de candidaat om' gekozen te wonden de absolute meerderheid! der stemmen op zich moet vereenigen. bama"-zaal ingenomen heeft. Politieke axioma's Wanneer Amerikaa.ische of Brit? scha troepen! zich in een ander land bevinden, is dat een blunder van Buitenlandsche Zaken, of een sinister verlangen naar gebieds uitbreiding. Zij moeten er zo« gauw mogelijk uit. Wanneer sovjet-troepen zich in een andef land bevinden, is dat om het fas» cisme uit te roeien en de bevoV king te bevrijden Wie zegt, daf zij er uit moeten, is zelf een fascist. Estlanders, Letlanders en Li* tauers, die misnoegd zijn over da Russen, zijn fascisten. Indiërs* Annameezen en Indonesiërs, dia misnoegd zijn over de Engelschen, Fransehen en Nederlanders, zijn democratische patriotten. Enz., enz. De uitslagen van de overgespeel de bekerwedstrijden luiden: ArsenalChelsea 11 (na ver lenging), Grimsby TownReading 31, MiddlesbroughQueen's Park Rangers 31. Stoke City—Totten- hamhotspur 10. De wedstrijd ArsenalChelsea wordt Maandag voor de derde maal gespeeld Bij de 55.000 toeschouwers woonden Woensdag den wedstrijd bij Arsenal had plaatsvervangers voor zijn internationals Sco'tt en Bijna honderd jaar lang heeft de Surinaamsche begrooting steeds een belangrijk tekort aangewezen, dat telken jare door subsidie van rijks wege moest worden gedekt, In den oorlog echter is e,r tijdelijk een on werkelijke finaneieele welvaart ontstaan met het gevolg, dat in 1941 voor het eerst een sluitende begrooting kon worden vastgesteld zonder subsidie. Oorzaak daarvan was de tengevolge van den oorlog sterk gestegen bauxiet-productie en de uitvoering van groote defensie werken Nu die productie weer belangrijk is verminderd en die werken zijn beëindigd, is aan deze schijnwel vaart weer een einde gekomen, zoo. dat de vroegere finaneieele moei lijkheden dreigden te herleven en dat Suriname weidra opnieuw, zoo. als voorheen, het beeld zal vertoo- nen van een land met geenszins beperkte potentieele welvaartsbron, nen, waarin nochtans armoede en werkloosheid bij voortduring hun stempel op een groot deel der be volking blijven drukken. Teneinde In dezen toestand een blijvende verbetering te brengen, heeft de gouverneur van Suri. name een meerjarig constructief welvaartsplan ontworpen, ter uit voering waarvan de ministers van Overzeesche gebiedsdeelen en van Financiën een welvaartsfonds wil. len in het leven roepen, dat geldt voor een termijn van vijf jaren en veertig millioen zal bedragen. Een wetsontwerp tot Instelling daarvan hebben zij thans bij de Tweede Kamer Ingediend. Maatregelen zijn te meer noodig, omdat na de bovenvarmelde korte periode van betrekkelijken voor spoed Suriname thans in menig op. zicht in ongunstiger economische omstandigheden verkeert dan vóór 1940. De bovenvermelde oorzaken alsmede de groote uitbreiding van de Surinaamsche weermacht hebben een ruime geldcirculatie onder de bevolking gebracht, hetgeen ertoe geleid heeft daj. vele werkkrachten zich uit den landbouw hebben te ruggetrokken, als gevolg waarvan een aantal plantages aan verwil dering is prijsgegeven en de reeds onder moeilijke omstandigheden werkende koffiecultuur geheel dreigt getroffen en de productie daarvan is belangrijk teruggeloopen. De kleine landbouw heeft eveneens, zij het dan ook in mindere mate, de nadeelige gevolgen van de gewij zigde omstandigheden ondervonden, zoodat, ofschoon daarin reeds een toenemende bedrijvigheid valt waar te nemen, de productie van deze bedrijven nog steeds onder voor- oorlogsch peil ligt. Het welvaartsfonds dient in de allereerste plaats de organisatie te scheppen, die de algemeene ge dachten kan toetsen en concretisee- ren. Het fondsbestuur zal echter zoo spoedig mogelijk moeten komen tot de opstelling van een werkplan, waarin de te nemen maatregelen in het juiste onderlinge verband wor den gecoördineerd. Immers de ge dachte van een volledig construc tief welvaartsplan berust op de aanvaarding van enkele algemeene inzichten, onder welke de losse maatregelen tot een geheel samen- sluiten. In dien samenhang ligt ook de rechtvaardiging, dat een zoo belangrijk bedrag mag worden aangevraagd, omdat men hier niet te doen heeft met een zooveelste poging om voor Suriname ,,iets" te doen, maar omdat men uitgaat van een algemeene visie op de ont wikkelingsmogelijkheden van het land. Grondgedachte is, dat de tijd voor Suriname uitsluitend als plantagekolonie voorgoed voorbij is. Suriname kan slechts tot bloei kómen als een land van kleine en middelbare landbouwers en veeboeren, waarbij echter gewaakt moet worden tegen de tendenz van zulk een maatschappij om zich onvoldoende te differentiee ren. Daarom Is onmiddellijk a&n_ dacht besteed aan den samenhang van landbouw, veeteelt en daar op berustende industrie. Deze zal deels landbouwproducten voor den export verwerken en deels ln de locale behoeften voorzien. Zoowel voor den afzet van de landbouwproducten als voor den bloei der locale industrieën is een verbeterde landinrichting met con centratie der bevolking gewenscht, hetgeen ook de overheidsvoorzie ningen en de cultureele verzorging der bevolking goedkooper maakt en dus op hooger peil kan brengen. Zonder alles op één kaart te zet te niet te gaan. Ook de suiker- I ten is toch een zoodanige ontwik- ondernemingen zijn daardoor zwaar I keling in bepaalde cultures (rijst, citrus, cacao) mogelijk, dat een uitvoer kan worden bereikt waar mede de noodzakelijke import kan worden betaald. Een aanvullende plaats kan nog altijd worden ingenomen door enkele plantage-cultures (bananen, cacao, koffie, suiker), terwijl ten slotte Suriname's bezit aan minera len en hout een welkome gelegen heid biedt om 's lands welvaart (ook industrieel) op nog breedere basis te stellen. Toeneming van bevolking zal in een land van deze structuur nog lang welvaartbevorderend werken en zal dus door immigratie worden bevorderd. Op deze grondslagen schijnt een matige maar solide wel vaart voor Suriname stellig be- ^Teneinde een nuttige en doelma tige besteding der gelden te bevor deren wordt het beheer van het fonds opgedragen aan den gouver neur van Suriname, die zich daarbij door een raad van advies zal doen bijstaan. In het ter zake door de Staten van Suriname uitgebracht advies, spreekt het college er zijn teleur stelling over uit, dat in het wets, ontwerp niet tot uitdrukking komt de aanstaande staatkundige zelf standigheid van het gewest. De in het ontwerp aan Nederl. organen gegeven bevoegdheden acht het college met deze gedachte niet te strooken Naar de meening van de beide ministers i3 dit bezwaar niet ge grond Het onderhavige wetsont werp toch kan huns inziens voor wat de daarin opgenomen voor schriften betreft bezwaarlijk vooruitloopen op de eerlang te ver wachten hervormingen op staat kundig gebied. De ministers stellen zich echter voor bij de uitvoering van de voor schriften aan het verlangen naar grooter zelfstandigheid reeds zoo ver mogelijk tegemoet te komen en daartoe telkens aan het oordeel van den raad van advies en aan het gevoelen van de Staten groote al is het dan geen beslissende waarde toe te kennen. Overigens zal zoo noodig nadat staats rechtelijke hervormingen tot stand zullen zijn gekomen ook de ..wet welvaartsfonds Suriname" gewijzigd kunnen worden. Ook dan zal het evenwel wellicht niet onredelijk voorkomen, dat ln een wet. waarbij een bedrag van f 40 millioen, verdeeld over een vijfjarige periode, uit 's rijks schat kist beschikbaar wordt gesteld, ook aan Nederl. organen bevoegdheden worden toegekend. Bryn Jones, zoodat de oude Male weer eens in de achterhoede van zijn club fungeerde. Bij Chelsea verving de Zwitser Steffen den gewonden Bathgate als linksback maar speelde aanvoerder Harris weer op de spilplaats, terwijl da befaamde voorhoede au grand complet was. Arsenal was aanvan. kel'jk meer in den aanval en Lewis kreeg twee kansen, die hij echter, niet benutte. Chelsea antwoordde met een geweldig hard schot van Tommy Lawton, dat Swindin op de knieën bracht, terwijl even1 later Goulden tegen de lat schot. Dé rust kwam met den stand 00, Ook na de hervatting, speelde da Chelsea-voorhoede een groote rol. Rechtsbuiten Spcnce kreeg een prachtige pass toegespeeld van Lawton, mhar Swindin, die in deze periode zeer op den voorgrond trad, voorkwam ook ditmaal een doelpunt. Negen minuten voor het einde leidde uitstekend samenspel tussOhen Logie en Rooke tot een doelpunt van laatstgenoemde, maar nog geen drie minuten later had Lawton uit een voorzet van Spen- ce den gelijkmaker gescoord. Op dezen stand moest verlengd wor den. Tijdens de verlenging mocht Ar* senal zich gelukkig prijzen, dat een kopbal van Lawton nog op het laatste moment door Compton uit het doel getrapt kon worden. Ook Arsenal kreeg nog eens kans door Rooke, maar beide uiterst ver moeide verdedigingen wisten ver der scoren te voorkomen. Naar A. N. P.-Sport verneemt, is de mogelijkheid groot, dat da Nederlandsche elftalspeler. Faas Wilkes het volgend seizoen als amateur in de Londeneche club Arsenal zal uitkomen. Besprekin gen daaromtrent zijn nog gaande. De eerste dag van de inter,ge allieerde scherm-kampioenschap- pen te Baden-Baden, waarop de équipe-wedstrijden op floret wer den verwerkt, heeft voor Neder land weinig succes opgeleverd. On ze militaire ploeg slaagde er niet in ook maar één overwinning ta boeken- Frankrijk behaalde dria overwinningen, gevolgd door Bel gië met 2 en Tsjechoslowakije mer 1. De uitslagen luiden: Frankrijk slaat Nederland; België slaat Tsj.» Slowakije; Frankrijk slaat BeliGyt België slaat Nederland: Frankrijk slaat Tsj.-Slowakije; Tsj.-Slowakije* slaat Nederland. De landen-turnwedstrijd BeT- gië-Nederland, welke op 15 Febr. in Antwerpen zou gehou den worden, is uitgesteld tot Maart. a op 18 en 19 Jan. wordt te Am* sterdam een bridgetornooi ge houden, waaraan twee Fran sche, twee Ned en een Belgisch viertal deelnemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7