VERRASSINGEN Zeelieden op bezoek bij PETEKIND 4 Kabinetscrisis in Italië Revue-gezelschap HANS SNEL in Indië verongelukt Voorstellen voor OOSTENRIJK DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN jeu Uitzending van dienstplichtigen Prinses Margriet '69ste JAARGANG DINSDAG 21 JANUARI 1947 No. 20218 Gistermiddag omstreeks twee uur plaatselijken tijd heeft zich in Biak, het bekende eilandje ten Noorden van Nieuw*Guinea, een zeer ernstig vliegongeluk voor gedaan. Een vijftal Nederlandsche artisten van het gezelschap Hans Snel, namelijk Hans Snel zelf en verder John Charley, Tonio Manti en het danspaar Jossi en Jossino zijn daarbij omgekomen- Nadere bijzonderheden ont breken nog omtrent de toe dracht van het ongeval, zoodat ook niets bekend is omtrent het lot der bemanning van het vliegtuig, noch ook of er meer passagiers aan boord waren. Over Marine van Goudswaard, die ook deel uitmaakte van het gezelschap, zijn nog geen be richten ontvangen. Het is ook niet bekend of zij zich in de ver ongelukte machine bevond. SCHACHT NAAR HET ZIEKENHUIS Prof. S. Posthuma naar Batavia Oorzaak: vrees voor den vrede 170.000 Kinderen in 13 Euro- peesche landen, waaronder Ne derland willen binnenkort ver blijd worden met een ^.kket, dat hun gestuurd worat door Amerikaansche kinderen, die hiervoor onder leiding van het Amerikaansche Vrouwelijke kreeg een trap-auto Vrijwilligers Corps zullen zorg dragen. Gistermiddag heeft de heer C. Stahl, verkeersclref in, Jfede;- iand van de American Overseas Airlines, die de pakjes in hun Skymasters over den Oceaan brengen, ter gelegenheid van den vierden verjaardag van H. K. H. prinses Margriet, op het paleis Soestdijk aan de prinses jes de eerste drie in ons land ge arriveerde pakkettèn overhan digd. Drie Amerikaansche meis jes toonen, vlak voor het ver trek der aan de prinsesjes ge adresseerde pakjes, op den trap van het vliegtuig vol trots hun gaven aan de presidente van de American Women's Voluntary Services, mevrouw Ogden Li- vington Mills. Wat er zich in de groote enve loppen bevindt, blijft voorloopig nog een verrassing. Proefpakketten van Amerik. kinderen GENERAAL SPOOR Internationale bidweek y NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HOOFDREDACTEUR [ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WI TL OX BUREAUX voor'REUACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Het gezelschap was door de NlWA (Ned. Ind. Welfare Artis ten) geëngageerd om in Ned-Indië op te treden voor- de Nederland sche militairen en op 1 November jl. waren zij per Skymaster der waarts vertrokken. Hans Snel, conferencier en chansonnier was 42 jaar en woon de in Den Haag, waar hij nu een vrouw en 3 kinderen achterlaat. Zijn eerste optreden voor het publiek geschiedde in samenwer king met Jan van Riemsdijk; eenigen tijd maakte hij deel uit van het gezelschap Pisüisse Ook vroeger maakte hij reeds een tournee door Ned-Indië- John Charley, die eigenlijk Jan Hoekwater heette, was 36 jaar en geboortig uit Alphen a.d- Rijn. Hij woonde in Den Haag. was gehuwd en had twee kinderen. Hij was een geroutineerd snelteekenaar en trad ook met succes met poppen- kastv-ertooningen op. Vaak werkte hij samen met Lou Bandy. Tonio Manti (H v- Gulik) uit Amsterdam was ongehuwd. Hij was evenwicht.-kunstenaar en jong leur en zoon van den bekenden equilibrist „Berny". Het echtpaar A. JoostenMijer uit Rotterdam. (Jossi en Jossino) accordennisten, die soms ook als danspaar optraden, had geen kin deren. Hjalmar Schacht, «ie vroegere Duitsche minister van financiën, die zijn berechting door een Duitsch denazificatie.hof afwacht, is Maandag uit de gevangenis naar het ziekenhuis overgebracht om te worden onderzocht i. v. m- een eventueele spoedoperatie. Schacht lijdt n.l. reeds eenige tijd aan een breuk. Er is nog geen datum bepaald waarop de zaak tegen hem begint. Autoriteiten hebben echter on. langs verklaard, dat zij binnen drie weken er mee hoopten te be. ginnen. Vandaag is prof. S. Posthuma met zijn echtgenocte per Skymas ter naar Batavia vertrokken.. Hij zal de functie van financieel en economisch adviseur van de commissei-generaal vervullen. Met hetzelfde toestel zal meereizen de heer A. F. Vas Diaz, president directeur van de K-P-M. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet „Uit zending dienstplichtigen" Art. 7 van het wetsontwerp luidt: 1. De dienstplichtigen van de landmacht kunnen, ook zonder hun toestemming, naar Ned.-Indië, Suriname of Curacao worden ge zonden. 2 Hun verblijf aldaar duurt niet langer, dan tot het einde van 1949, tenzij'het met hun eigen toe stemming dan wel bij de wet wordt Verlengd. In de toelichting op dit artikel wordt gezegd: de termijn, in het tweede lid gesteld houdt verband met den opzet, volgens welken de dienstplichtigen onvoorziene omstandigheden voorbehouden voor geen langeren tijd dan twee jaren in de tropen zullen verblij ven Hierdoo» Is het mogelijk, de dienstplichtigen, die volgens de plannen tegen bet einde van dit jaar ter aflossing van andere troe pen naar Ned.-Indië zullen vertrek ken, nog gedurende twee jaren in He tropen te doen dienen. In art 2 van lw„ wetsontwerp wordt o m. een wijziging van het vierde lid van art. 35 der Dienst plichtwet voorgesteld, waarbij wordt bepaald, dat de dienstplich tigen zoolang zij tusschen de keer kringen dienen verhoogde militaire inkomsten genieten. De Italiaansche. premier, de Gasperi, heeft zijn ontslag In gediend. Naar vernomen wordt, heeft de Gasperi president de Nicola reeds verzocht algemeene be sprekingen te voeren teneinde eventueel tot de samenstelling van een nieuwe regreering op zeer breedte basis te komen. De Gasperi en zijn kabinet zul len intusschen, hangende de samen stelling van een nieuw kabinet, voorloopig aan het bewind blijven Vaa bevoegde regéerings-ijdp is men van meening, dat de huidige regeeringscrisis te wijten is aan het feit, dat de leden der Italiaansche regeering ongaarne te veel verantwoordelijkheid bij het onderteekenen van het vredesver drag op zich willen laden. Men acht het evenwel waar schijnlijk, dat dg socialistische aanhangers van Nenni geen plaats vervanger voor den voormaligen minister van buitenlandsche zaken zullen aanbieden en met de com munisten zich uit de regeering zullen terugtrekken, daar geen van beide partijen bereid is, eeni ge historische verantwoordelijk heid voor het vredesverdrag op zich te nemen. Men is van oordeel, dat de al gemeene besprekingen, die door de Gasperi zijn voorgesteld, zoo spoedig mogelijk zullen beginnen. De Gasperi ziet zich voor een uitérst moeilijke situatie geplaatst daar geen der voornaamste links georiënteerde partijen aan de re- steering, die een bestraffend' vredesverdrag moet onderteeke nen, wenseht deel te nemen. Een dergelijke houding wordt ook aan genomen door de groote rechts georiënteerde partij van den man in the street, de ,,uomo qualunque' Geslaagde proefrit Evenals het. vorig jaar kwam ook gisteren weer «le koopvaardij naar het paleis Soestdijk om haar petekind, prinses Margriet, geluk te wenschen met haar verjaardag en haar een verjaarsgeschenk aan te bieden. Zes leden telde de delegatie die tegen vijven arriveerde: gezag voerder C den Hamer, eerste of ficier R Visser, hoofdmachinist J Kockheim, bootsman J Borghout, donkeyman G v Driel Vis en chef hofmeester A Lansen. Drie kwa men uit Rotterdam, drie uit Am sterdam. 1 Twee hunner droegen het ge schenk binnen in een van de ka mers van het paleis, waar het een drukte was van filmoperateurs, schijnwerpers en fotografen, het was een fraaie» eiken trapauto in den vorm van een boot van onge. ,',/yy-v De sovjet.un.ie heeft het verlangen uitgesproken militaire bases van te leggen op Spitsbergen. Een der belangrijkste strategische punten Kings Bay. veer een meter lengte. Op den voorsteven droeg ze den naam Holland". Begeleid door mej. Sneller kwamen de drie prinsesjes al spoedig binnen en achter hen volgden prinses Juliana en prins Bernhard. ^vergezeld van den se cretaris der prinses, mr. J baron •Baud. Zonder verlegenheid bewogen de meisjes zich tusschen de groote menschen en ze waren direct ai vol belangstelling voor de boot auto Tot de heer Den Hamer hun vertelde, dat de zes bezoekers waren gekomen ,,om jullie harte lijk te feliciteeren met ons pete kind Margriet en tevens om haar een cadeautje aan te bieden. Maar wij hebben toch ook een klein geschenkje voor Beatrix en Irene meegebracht. We hopen, dat het naar jullie zin mag zijn. Hartelijk gefeliciteerd. Margriet" De kleine Margriet gaf hem daarop een hand en toen pakte haar oudste zusje haar bij de an dere en leidde haar uit eigen be weging naar de overige heeren met de woorden: „Zeg maar: dank u wel". Nauwelijks had het prin sesje hun allen een hand gegeven of de drie zusjes gingen samen de boot-auto bewonderen. Aanvanke lijk beschouwde Margriet het ge val, maar Irene gaf het goede voorbeeld en stapte in 't autootje het was echter te klein voor haar en ze bleef er boven op zitten terwijl ze uitriep: „Het is zoo nauw. Ik kan er niet in. 'k Ben veel te dik." „Het is ook niet voor je ge maakt", antwoordde haar oudste zusje wijs. Toch had dit expert ment de kleine Margriet moed gegeven en zonder eenig acht te Slaan op de vooruitgestoken mi crofoon, waarmede de filmopera teurs probeerden enkele woordjes vast te leggen en de zoemende camera's, stapte zijer kordaat in, nam het stuur in handen en merkte laconiek op: „Dat gaat makkelijk" terwijl de twee oudste prinsesjes haar de kamer door de gang op duwden, om meteen daarna door de andere deur weer binnen te komen. Ook zij kregen daarop I ieder een cadeau: Irene een kleine i poppenkeuken en Beatrix 'a ring- werpspel, waarmede zij met groote handigheid onmiddellijk begon te experimenteeren. „Dat heb ik meer gedaan", zei ze en vervolgde vol trots: ,,En er was een me vrouw, die het o°k probeerde en ik kon het veel beter dan zij. „Kinderen, wat boffen jullie verschrikkelijk", riep Prinses Ju liana uit, en vervolgde «Itiasi- ernstig tot Prins Bernhard: „z.e zijn heelemaal nietjarlg'. Intusschen onderhield het prin selijk paar zich met de gasten, die kort daarop afscheid namen en per autobus naar Amsterdam te rugkeerden. Nadat de heeren waren vertrok ken, kwamen twee heeren van de American Overseas Airlines drie pakketjes brengen, die Zondag op Schiphol voor de prinsesjes waren aangekomen. Het waren pakjes waarin zich oa. kinderkleertjes bevonden, geschenkzendingen van Amerikaansche kinderen zooals er 170 000 binnenkort naar kinderen van 13 door den oorlog geteister de landen van Europa zullen wor den verzonden' De Prins en vooral Prinses Juliana waren bij zonder gevoelig voor dit geschenk en H. K. H. informeerde met groote belangstelling naar deze actie. De in ons land vertoevende legercommandant in Ned.-Indië, luitenant-generaal S. H. Spoor, heeft gisteren een bespreking met de regeering gevoerd Intentie voor Woensdag j 22 Januari: Dat alle christenen van Amerika één worden in het geloof en zich onderwerpen aan den Plaatsbekleeder van Christus. De plaatsvervangers der mi nisters van buitenlandsche zaken te Londen, hebben gisteren drie ontwerpen van politieke clausu les voor Oostenrijk, die werden opgesteld door Engeland. Frank rijk en de V. S-. besproken. Er is hierin, naar men meent te weten, een groote mate van overeenstemming en ook de sovjet-afgevaardigde Goesef, die deze week presideert, bleek in dcnzelfden geest te denken. Men besloot de voorstelleq te laten rangschikkenzoodat ze Woensdag door de plaatsvervan gers in bestudeering kunnen wor den genomen. Naar men meent te weten omvatten de voorstellen. 1. Erkenning van Oostenrijk als een onafhankelijken souveremea 2 Terugtrekking der geallieer de bezettingstroepen; 3. Grenzen; 4 Verdragen, waaraan Oosten rijk heeft deelgenomen, maar die sindsdien zijn vervallen; 5. Erkenning van menschelijke rechten. Woensdag zal tevens het stand punt der Joegoslavische regeering worden aangehoord. „_rt„ Tsjechoslo w&kije heeft voor: nog verzocht te worden gehoord Besloten werd, dat dit Dinsdag 23 Januari zal gosöiiiedem

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1