De opstand der kleine naties Uit de sportwereld m Sport varia DINSDAG 21 JANUARI 194? PAGINA 7 VERZET OP TWEE FRONTEN Over ons, echter zonder ons NEDERLANDS INVOER Over December aanzien lijk lager bedrag RIJKSMARKEN VAN GEREPATRIEERDEN DEENSCHE EXPORT VAN ZUIVEL Ingeleverde Rijksmarken BOKSEN QUENTEMEYER VERSLAGEN CHEXSEA WINT IN 4e CUPRONDE NIEUW ZWEMRECORD INTERN- GYMNASTIEK PROGRAMMA EDE JUBILEERT MET DE A.K.U. 25 jaar kunstzijde-industries BEGRAFENIS DER SLACHT^ OFFERS TE MUIDEN GEEN BAKKERIJ VAN DE MUNEN Vlak vóór de bijeenkomst van de plaatsvervangers der Groote Vier te Londen publiceerde de bekende Britsdhe journalist Fatrik Maitland een artikel, waarin hjj de rebellie der kleine naties aan kondigde. Dan luidde zijn advies, dat de groote naties er niet alleien naar moesten streven, dat „een redelijk Duitschland" uit de vred esonderhandelingen, te voorschijn zou komen, maar evenzeer een bevredigd en tevreden Europa. Dat zou intassdhetii meende hij, den ministers van buitenlandsdhe zaken niet 200 gemakkelijk vallen. Want de gemeenschap der kleine en midclen-groote naties al bindt hen geen formeele band, toch vor men: zij in vele opzichten een hechte eenheid, wijl haar belangen tegen de grooben veelal parallel ïooipen zou zeker protesteeren tegen een herhaling van de pro cedure, Welke bij de vaststelling van de vredesvoorwaarden voor de satellietstaten van Duitschland is gevolgd. Patrik Maitland heeft niet onjuist gezien. De- memoranda welke de 18 klei ne bondgenooten reeds hebben ingediend of nog zullen indienen, zijn naast een uiteenzetting van hun standpunten, wenschen en eischeir inzake het Duitsdhe pro bleem, als men zé dieper door schouwt inderdaad zeer harde pro testen, waaraan men terecht den titel van „opstand" kan geven. Het verzet strijdt op twee fronten. Men is ontevreden over de wijze waarop de Groote Vier Duitsch land aanpakken; men ziet daarin veel te weinig een grootsche con structieve gedachte; het is op het oogenblik, nu de bezetting al ruim twintig maanden duurt, nog bijna onmogelijk te zeggen, Welk doel de bezetters ieder in hun zörae nastreven cm met welke middelen zij dit doel, als het hun duidelijk voor oogen zou staan, willen na streven. Zelfs de Russen, van wie men aanvankelijk aannam, dat zij wisten wat zij wilden, worden den laatsten tijd steeds onzekerder in ttun politiek; zij schijnen te aar- z«i«n, en zijn daarmede in het ondoorzichtige vaarwater der Angelsaksen gekomen. Alleen de Fransehen gaan recht op hun doel- kolen en herstelbetalingen af. en hebben daarmede tot dusverre goede resultaten bereikt. Zelfs in hun verstandhouding met de Duit- schers. De memoranda het Neder landsche heeft het naar interna tionale erkenning voortreffelijk gedaan brengen naar veren, waarom het eigenlijk gaat- Duitschland heeft een m'sdadigen oorlog ontketend, DuitscMand is totaal verslagen; maar het is te vens moreel en materieel volko men geruïneerd. Dat is het eenc feit. Het andere is. dat Europa, dat zelfs de wereld geen vrede kan hebben zonder een Duitsch land, dat zijn plaats in het ge- Volgens de door het Centraal Bureau voor de statistiek samen gestelde voorloppfge cijfers bedroeg de invoer December 1.022.328 ton (November 1.091.066) tegen een waarde van 222.9 millioen (No vember 238.6 millioen). In het invoerbedrag over Dec. wa ren inbegrepen: voor ruw en be werkt ijzer f 17.7 millioen; tarwe 12.2 millioen; auto's en onderdee- len 11.7 millioen; hout 9.4 mil lioen, ongespannen katoen 7.1 mil. Boen; cactoboonen f 5.5 millioen; wollen garens 5.2 millioen; omge sponnen wol 4.4 millioen; plant aardige oliën 4.3 millioen; kolen, cokes en briketten 4.1 millioen. Het ministerie van financiën deelt terzake van de destijds aan de Fransche grens door repiatriee. renden ingeleverde rijksmarken het vollende mede. De minister van financiën over weegt in hoeverre aan de belan. gen van de inleveraars van die geiden kan worden tegemoet, ge komen. Daartoe wondt opnieuw een onderzoek ingesteld naar de mo gelijkheid om alsnog een regeling te treffen in overleg met de Fran sche autoriteiten. Uiteraard zal een volledige controle op de juistheid van de door gerepatrieerde» ver. strekte gegevens mogelijk moeten zijn temeer daar reeds is gebleken, dat fraudes zijn gepleegd met de aan de Nederlandsch-Duitschs grens ingeleverde rijksmarken. Ó.m. is te Amsterdam sprake van een om. vangrijke fraude ten madeele van den Ned. Staat. heele levenscomplex van de voï- kensamenlewing inneemt. Er zijn nog steeds meiischen, die protesteeren, als wordt gezegd, dat Duitschland moet worden ge red; maar dan beseffen zij niet, dat met Duitschland Europa en derhalve ook Nederland en dit waarschijnlijk onder de eerste ten gronde gaat of gered wordt. Een ziek orgaan is steeds een gevaar voor het geheels lichaam; het gevaar wordt giooter, naar mate het orgaan uitgebreider en levensbelangrijker is. Duitschland nu is ongetwijfeld met zijn 66 mil lioen. menscben, met een eigen temperament en specifieke karak tertrekken, eien vitaal deel van Europa. Het moet geestelijk, mo reel en materieel worden herop gebouwd. En dit op zich reeds oni- omstooteiijke feit neemt nog scher. per vormen aan, als men bedenkt, dat niet alleen Duitschland, maar alle landen van Europa om. ons tot dit werelddeel te beperken ten minste in een zoodanigen toe stand verkeeren. dat zij voor be smetting uiterst vatbaar zijn. Wij zouden veilig sterkere uitdrukkin gen kunnen gebruiken. Daarom is een wei-overwogen, diep-doordachte Duitscfhland-poli- tiek een Europeësche, een wereld- noodzaak. En bet zou van zeer verdachte bijbedoelingen getui gen, ais één of meerderen van hen die voor een dergelijke politiek vooral verantwoordelijk moeten worden geacht, de stem van het gezond verstand, ook. als zij uit een kleine natie komt, ongehoord zouden verwaarloozen, of, erger nog, eenvoudig zouden willen, over schreeuwen. Een tweede feit waartegen de kleineren, die reeds spraken, prac- tisch zonder uitzondering protes teeren, is, dat zij feitelijk van de opstelling van het vredesverdrag met Duitschland worden uitgeslo ten. Te Londen worden zij ge hoord; te Moskou zullen bun woorden, waarvan rapport is op gemaakt, misschien worden .over wogen; maar een werkelijke rol zullen zij. zooals de zaken thans staan niet kunnen spelen. Er zal want elk vredesverdrag heeft ook voor de nabuurlanden diep gaande consequentie^ mede over ben, echter zonder hen worden be. slist. Dat is steeds, maar heel bij zonder onder bondgenooten, een schrijnend oncï-rit. Want ook de kleine staten heb ben tegen Duitschland gestreden; zij hebben zwaar onder de Duitsche bezettingsterreur geleden; bun wel- vaar-t is vernietigd; hun toekomst in gevaar gebracht. Maar_ ieder van hen had zijn aandeel in de overwinning: vaak was dit niet gering; onze eigen scheepvaart heeft, om slechts op één onderdeel te wijzen, de helft van de topnen- maat in den kamp van de zege praal prijsgegeven. Zij deelden in de offers, soms onevenredig hoog; waarom sluit men hen uit van het werk des vredes? Waarbfi nemende diensten kunnen verlee- nen. Want al verdedigen zij na tuurlijk hun eigen belangen, te loo chenen valt anderzijds niet, dat de belangen der kleineren vooral liggen op het terrein van welvaart en geluk, dus van den vrede; ter wijl die van de grooten heel vaak strategisch en tactisch, dus in een eventueelen toekomstigten oorlog, worden gedacht. Denemarken zal In Januari 600 top boter maar Nederland expor teeren, 833 ton naar Tsjetóhoslowa- kije in Januari en Februari, 3000 ton naar Polen in de periode van Januari tot Mei, 10,000 ton naar Rusland in het geheeie jaar 1947. Verder zal Denemarken in 1947 1500 ton boter naar Zweden ex porteeren en 1500 ton ten behoeve van, de Amerifcaansdhe strijdkrach ten in Europa. Voorts zal Denemarken dit jaar 6500 ton kaas uitvoeren naar Enge land, 1000 ton naar Rusland, 2800 torn, naar België, 1500 ton ten be hoeve van de Amerikaanscthe strijdkrachten in Europa en 100 ton naar Frankrijk. De minister van Financiën over weegt terzake van de destijds aan de Fransche grens door repatriee- renden ingeleverde Rijksmarken in hoeverre aan de belangen van de inleveraars van die gelden kan worden tegemoet gekomen. Daar toe wordt opnieuw een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om alsnog een regeling te treffen in overleg met de Fransche autori teiten Uiteraard zal een volledige con trole op de juistheid van de door gerepatrieerde» verstrekte gege vens mogelijk moeten zijn, temeer daar reeds is gebleken, dat fraudes zijn gepleegd met de aan de Ne- derlandseh-Dui sche grens ingele verde Rijksmarken. O.m. is te Amsterdam sprake van een om vangrijke fraude ten nadeele van den Nederlandschen Staat. In zijn gevecht tegen den En- gelschman Mills werd Willy Quentemeyer in de tweede ronde knock out geslagen. Voor dezen kamp in de Albert Hall te Londen waren 6Ya duizend menschen opgekomen. Quentemeyer, wiens rechterknie in een elastisch verband zat hij had onlangs een motorongeluk - leek wat zenuwachtig. Mills, die pas influenza had gehad voelde zich best en meende op volle kracht te zullen zijn. De eerste ronce liet weinig actie zien, waar bij de Nederlander zijn Engelschen rivaal met een paar linkschen uit zijn tent trachtte te lokken. Mills deed voorzichig aan én eerst te gen. het. einde van de ronde deed hij een van zijn gepatenteer:e rechtschen op het hoofd van Quen temeyer neerkomen. Dan begon de tweede ronde, van de ontmoeting, die tien_ ron den moest duren, Mills, die in de eerste ronde van den scheidsrech ter een waarschuwing had gekre gen begon met veel elan. Hij plaatste een reeks korte stoeten op het lichaam van Quen- emeyer, waardoor dezen te^en een Vloer ging, Quentemeyer stond echter onmiddellijk op, maar het geluke hem niet het offensief van den Engelschman af te weren. Even later drong Mills in het midden van den ring 'met een linksche en rechtsche combinatie door de verdediging van Quente meyer heen. waa«door deze laat ste tegen den grond ging, waar hij uitgeteld werd. Nadat de scheidsrechter hem had uitgeteld, was Quenemeyer nie in staat op te'staan en moest door zijn helpers uit den ring ge dragen worden. In ce kleedkamer verelde Quen temeyer later, dat hij hét, £e- wiehtsverschïl van 5 kg. een te groote handicap had gevondfn. ..Bovendien had ik nag nooit in zoo'n indrukwekkende hal en voor zco'n enorme menigte gebokst", zoo voegde er aan toe. Waarschijnlijk zal Mills dit jaar nog eens tegen Quentemeyer uit komen, indien deze laatste Aan den Belgischen kampioen Pol Gof- faux weet te winnen. De winnaar van dezen wedstrijd zal n.I, tegen Mills uitkomen om den titel van Europeesche kampioen half zwaar gewicht, In de Engelsche ochtendbladen vind men enkele korte commen taren op den match Mills-Quente- meyer van gisteravond. Ze onder- schen beidé boksers, dat zoo groot lijnen alle het. krachtsverschil tus- was, dat wel haast van een klasse- verschil gesproken moet worden. Evenwel verge te men niet, dat Mills de gewichtsgrens overscreed en zich met 81% kilo als zwaar gewicht precenteerde. Vijf kilo verschil is voor een bokser met de routine als Quentemeyer wel een zeer groote handicap. kampioen vlieggewieht Paterson Guiana Anderson en den wereld- werd op punten door Anderson gewonnen. Luc van Dam verliest van Diouf Het is welhaast zeker, dat de Nederlandsche kampioen midden gewicht. Luc van Dam zijn kansen om tegen Marcel Cerdan in den ring te komen in den wedstrijd, dien hij gistermiddag te Parijs tegen den Franschman Asane Di ouf bokste, Weeft verspeeld. Want ondanks de goede kwali teiten, die hij demonstreerde, liet van Dam zich in dezen wedstrijd toch niet kennen als een bokser, die aanspraken kan doen gelden op den Europeeschen titel. Hij bokste zonder overtuiging met haast teveel kalmte en te weinig durf. Zelfs zijn zco gevreesde linksche, bleef ui. Hij stelde zich tevreden met hoofdzakelijk ver dedigend te boksen. Zonder emo tie zijn de tien ronden,, waarover het gevecht zich afspeelde dan ook verloopen. Chelsea won gistermiddag den voor de tweede maal overgespeelde» wedstrijd der derde cupronde met 20 van Arsenal, zoodat Chelsea Zaterdag 25 dezer op eigen veld tegen Derby County uitkomt, De Deensche zwemsters Karen Harup (rugslag), Grete Sonnesen (schoolslag) en FrLzi Nathansen (borstcrawl) vestigden te Kopen hagen een nieuw wereldrecord op het nummer 3 X 100 yarn's wissel, slog estafette met een tijd van 3 min. 26,6 sec. Dit wereldrecord is (evenals de 3 X 100 M. wisselslag esafette, waarvan Nederland met 3 min. 46-3 sec, houder ts) pas door de FINA ingesteld. Te Utrecht is Zondag de tech nische vergadering gehouden van het Kon. Nel. Gymnastiekver- bond, waarbij ruim 300 afgevaar digden aanwezig waren. Tot de belangrijkste program mapunten behoorde de agenda 1947, waarvoor de volgende data werden vastgesteld: 2 Maart Utrecht dames-omtmeeting Nedei- landFrankrijk; 8 Juni Hengelo NederlandBelgië (dames en hee- ben); 29 Juni Den Haag bonds- keuroitvoering voor de jeugd. De officieels bondskeuruitvoe- ring zal dit .jaar te Bergen op Zoom worden gehouden, een da tum ken nog niet worden vastge steld. De bondsturnkampioen- pioenschappen worden in Gronin gen gehouden; ook hiervan is nog geen datum bekend. Voorts be sloot de vergadering aan den Olympische» Dag op 22 Juni een groot aantal K N G-leden te laten deelnamen. Van Belgische zijde •ontving het verbond een eervolle uitnoodiging tot een tournee van Nederlandsche dames door België. De datum van de return-ontmoe ting BelgiëNederland kon nog •niet worden vastgesteld, doch zal vermoedelijk in het rfajaar vallen, terwijl een ontmoeting Luxem burgNederland voor Augustus op het programma staat. In het najaar zal voor een pe riode van 3 maanden een Zwit- sersche trainer worden aange steld, die zich dan uitsluitend niet de Nederlandsche kcurturners zal bezig houden. <0- Een zwerm van duizenden bijen heeft een ontijdig einde ge maakt aan een voetbalmatch tusschen een elftal van het Britsche schip' „Malabar" en de Saint Georges-club op de Ber muda eilanden. Mr. J. H. van Roy en, Neder lands ambassadeur in Canada. Anderson wint van Paterson j^et,-n 0penci0 fe honden de bijeenkomst van de ministers van huitenl. zaken der groote vierV.l.n.r. sir William Strang, mr. Bevin en lord Hood van de Britsche delegatie De tweede hoofdpartij in Albert Hall gisteravond tusschen dew ban- tamgewichtskampioen van Britsch Hoog boven het fabriekscomplex van de A.K.U., dat zich uitstrekt langs het spoorwegemplacement te Ede wappert het rood-wit-blauw. En het dorp vlagt mede ter viering van het zilveren jubilé van zijn Kunstzijdefabriek. De eerste feeste lijkheid gisteren was de opening in den ochtend van een flink opgezet te winkelweek en overal toonen. da etalages de glanzende spoelen en, klossen. Om kwart over elf werd in da fabriek aan de directie een hulde blijk aangeboden: twee bronzen! lantaarns voor den ingang der fa briek. Met een groot deel van het personeel waren daarbij aanwezig oud-minister ir, T. van Schaik, di recteur van de A.K.U., prof. ir. Is de Vooys. gedelegeerde van dei* raad van commissarissen, de ad junct-directeuren jhr. J. v. d. Bosch,- J, Daniels, ir. A. Engel en dr. in, J. Weeldenburg en de bedrijfslei der ir, Nolet. Namens het eere-comité voer do ir. J. van Eek het woord, die den) heer v. Schaik voor zijn wcrkkameh twee lantaarns aanbood van het zelfde model als na de bijeenkomst aan den ingang werden onthuld. Ook ir. Nolet ontving een herinne ringsgeschenk. Ir. van Schaik bracht in zijn dankwoord een groot deel v.n do gebrachte hulde over op het perso-i neel Het werk immers is gedaan in de fabriek. Wij staan op de grens van twee tijdperken en het inzicht breekt gaandewtg overal door, dat wij gezamenlijk: staan, voor één doel, dat wij door samen werking hebben te dienen. Andera verhoudingen groeien en in deze feestweek kunnen wij de uitdruk king terugvinden van de gedacht©, dat saamhoorigheid en samenwer king ons bij den arbeid beitooren te leiden. Langs dezen weg kunnen wij de moeilijkheden van deze tij den overwinnen. De heer Nolet sprsk hierna ook een woord van dank. Dis middags hebben directie en tomra sscrissen een zeer druk be zochte receptie gehouden. Talrijke autoriteiten, vertegenwoordiger* van rijks- en partieul e-e insteilin. gen en groot-industrieelen kwamen hen met het jubilé g lukwenschen Een com té uit te burgerij van Ede bood de afbeilding aai van een monumentale font;in, welk» op het voorterrein van de fabriek als huldeblijk der bevolking' zal wordarï geplaatst. Een revuevoorstelling besloot den eersten feestdag, 's Avond» was tet ver in den omtr:k de he, mei verlicht door de geillum neer-i de fabriek. De begrafenis van de bur slachtoffers, omgekomen bij ramp te Muiden, igeschim. Woensdag 1 uur op de aig. be graafplaats te Muiden. Het stof felijk overschot, van 12 Militairen! wordt vandaag en Woensdag it* hun woonplaatsen ter aarde be steld Het stoff:iijk overscho' va» een korporaal en van een soldaat le klasse is nog niet teruggevon den. In antwoord op vragen van het Kamerlid Baehy deel: minister. Huysmarts me:e. dat hij den direc teur der Staatsmijnen heeft ver zocht niet over e gaan tot het in.' bedrijf stellen van een bakkerij eni een gezellenhuis e S'.ttard. i. De bedoeling was dat hier zou worden gebakken ten behoeve van •te g-rellenh'.rzen voor mijnwer kers en event, ock voor de kam pen van gedetineerden, die dft miinen werken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7