DRUK van duistere machten DE NIEUWE BONNEN Goederen en distributie-systeem Dekenfabriek beschuldigd Vraag- en antwoordenspel i Paus wijst den weg naar heil van economische collaboratie 89ste JAARGANG DONDERDAG 23 JANUARI 1947 No. 20220 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN AANVOERDERS EN VOORBEELDEN NOODIG Op 't geboortefeest TRACTATIE VOOR DE SCHOOLJEUGD Internationale bidweek'. s I i EEN BETER MIDDEL DAN PENICILLINE prachtige aanwinst maar een dure periode NIEUWE BEREKENING VAN LEVENSONDER HOUD RADIO-UITZENDING VOOR K. A. J. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN^ REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR ^DR* 'fwïïLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.26 P. WEEK In eén audiëntie welke Z. H. de Paus gisteren verleende aan 400 vrouwelijke leden der St. Vincentiusvereeniging, die een beweging stichtten voor de her. leving van het christendom, hield de H. Vader een lange re. devoering waarin hij o.m. zeide, dat wij thans de grootste crisis op godsdienstig gebied doorma ken, die de menschheid, sedert het ontstaan van het christen, dom heeft gekend. Hoezeer ook een beredeneerde en wetenschappelijke uiteenzet ting van de waarheid van het ge. loof tot de werkzaamheid der ge nade moge bijdragen, is dit niet genoeg. Wij moetien thans de grootheid van het christendom m zijn volheid met volharding hele. ven. Wij hebben drommen van man nen en vrouwen noodig, die in de wereld verkeerende, te allen tijde bereid zijn voor hun geloof te strij den voor de wetten Gods en voor den Christus, op Wien zij de oogen gericht moeten houden als een Voorbeeld ter navolging en als een Aanvoerder, Dien zij in hun apostolisch werk te volgen heb ben. Men heeft het chn'.stendom aan. geraden zich aan te passen aan de wetenschappen en aan de krachten der techniek, wil het een zekeren invloed behouden en over het doode punt heenkomen omdat anders zijn historische vorm en zijn oude leerstellingen niet meer dan Uitgebrande fakkels zouden fcijn. De H. Vader noemde dit een Schromelijke vergissing, die duide lijk aantoont, wat er in de hoog moedige en oppervlakkige geesten omgaat Het moderne denken en leven moet naar Christus worden teruggebracht, Wiens waarheid en genade niet minder noodig zijn voor den modernen mensch, dan voor dien in het verleden en in de toekomst. Het is in strijd met de Katholieke gedachte en anti-christelijk, wan neer men een scheiding zou willen maken tusschen godsdienst en le ven, tusschen het bovennatuurlijke en het natuurlijke tusschen de we reld en de Kerk, alsof deze niet met banden aan elkaar verbonden waren en alsof de wetten Gods geen enkele waarde hadden voor het dagelijksch bedrijfsleven. Hoe meer de duistere machten haar druk uitoefenen en trachten Kerk en godsdienst uit het leven te bannen, des te meer dient de Kerk een krachtige houding aan te nemen, teneinde alles op elk levens terrein. aan de geboden van Chris, tus te onderwerpen. Voor de Kerk beteekent dit een zware taak, maar zij, die t#r wille van een verkeerd begrepen super- naturalisme, de Kerk op een zui ver godsdienstig terrein zoudien willen terugdringen zijn slechts onbewuste deserteurs en zij spelen in de kaart van onze tegenstanders. Gij aldus die H Vader ver zet u moedig tegen al deze stroo mingen en gij hebt u een weg gekozen, waarop gij met vertrou wen kunt voortgaan en waarbij gij u rechtstreeks tot uw medemen. schen richt om ze naar Christus te rug te voeren. Welke methode gij ook daarbij moogt aanwenden, het ware karak. ter, dat hierbij overheerschen moet, is de geestelijke grootheid, waar van de martelaar St. Ignatius blijk heeft gegeven De H. Vader eindigde zijn rede met het geven van den apostoli- schen zegen. Teneinde de viering van de aan staande blijde gebeurtenis op scholen voor gewoon lager en voorbereidend onderwijs mogehjk te maken heeft de directie van de voedselvoorziening van het minis terie van Landbouw toestemm.ng verleend, dat via de plaatselijke distributiediensten toewijzingen zullen worden verstrekt, waardoor per kind een tractatie van een beker chocolademelk en 25 gram versnaperingen zal kunnen worden gegeven. Nader zal nog worden bepaald op welke wijze zij. die zich met het o-rganiseeren en financieren van deze tractatie willen belasten een verzoek om toewijzingen kun nen indienen. Intentie voor Vrijdag s 24 Januari: Bekeering der Joden en der Mohammedanen. Twee Amerikaansche geleerden hebben meegedeeld, een mild del te hebben gevonden, dat penicilline in genezende werking overtreft. Proeven werden genomen op dieren ter bestrijding van abcessen en gevaarlijke longontsteking. In een artikel in de Journal of bacteriology" verklaarden dr. Leo G. Nutini en zuster Maria Lynch, idiat het middel groot succes had opgeleveud bij de bestrijding van een^ziefcte, waarmee muizen ge. infecteerd waren. Alle muizen, Idie met het middel werden behan deld. bleven 'n leven, terwijl som. mige, welken men penicilline had gegeven, stierven. Te Helmond heeft de zuiverings raad voor het textielbedrijf behan deld de zaak tegen de directie der NV De Wit's dekenindustrie al daar, welke beschuldigd wordt van economische collaboratie geduren de den bezettingstijd- Gedagvaard waren d^ heer en A- L. M. van der Lande directeur der N V.. L. G. van die Kimmenade, adj .-directeur tot 1943 en twee zoons van eerst genoemde, t.w- de heeren J, en B. van dec Lande- Volgens de tenlastelegging zou den de heeren Van der Lande en Van die Kimmenade o m. op groote schaal Duitsche orders aanvaard en uitgevoerd hebben, ziöh inge spannen hebben om die orders te verkrijgen, voorrang van de be werking ervan verleend hebben, een twee-ploegenstelsel ingevoerd hebben om de arbeidsprestatie te verhoogen en enkele Duitsche em ploye's ingeschakeld hebben, die moesten zorgen voor het contact m'e' Duitsche autoriteiten en in stanties- De heeren J. en B. v. d- Lande zouden de arbeiders tot harder werken aangespoord heb ben om meer Duitsche orders te kunnen verwerken. Talrijke getuigen, van wie de meesten employé of oud-employé der N.V. waren werden gehoord, onder de getuigen a décharge be vond zich de heer B. van Spaen- donck. dir. van het rijksbureau voor textiel. Daarna werden aan de beschuldigden verschillende vragen gesteld, waarbij hoofdzake lijk hun correspondentie uit den bezettingstijd behandeld werd. Ten slotte kwamen de verdedi gers, mr. Van der Putt uit Eind hoven cn mr. Bergen uit Helmond, aan het woord Het pleidooi van eerstgenoemde, die met enkele koffers documenten ter zitting was verschenen, duurde bijna 2% uur. Hij behandelde hoöfdzakeiyk den gang van zaken na debevrijding, en lichtte o m. de arrestatie en in- terneering van den heer A. van der Lande nader toe. Vervolgens ging hij over tot de behandeling van de ten laste gelegde feiten, waarbü hy een dankbaar gebruik maakte van de verklaringen, wel ke door den heer Van Spaendonck waren afgelegd. Mr.- Berger be lichtte in hoofdzaak ihet feit van het al dan niet als leidende figuur optreden van den heer L. van de Kimmenade. Na afloop verklaarde de voor zitter, mr Graandyk. dat de uit spraak gin de betrokkenen zal worden thuis gezonden. Te Muiden zijn gisteren drie arbeiders der kruitfabriek, die bij de ramp van Vrijdag j.l. om het leven zijn gekomen, begraven. De stoet trekt door het zwaar gehavende stadje. Voor het tijdvak van 26 Jan. tot en met 8 Febr. zijn d«e volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten KA, KB, KC 701 (strook no. 3) 57-3 Algemeen 375 gr. zachte zeep 2 eieren 500 gram sinaas appelen 500 gram suiker, boterhamstrooisel of 1000 gram jam, stroop enz. Bonkaarten KDt KE 701 (strook no. 3) 58-3 Algemeen 375 gr. zachte zeep 375 gr. zachte zeep 2 eieren 1000 gram sinaas appelen 250 gram suiker, 57-4 Algemeen 57-5 Algemeen 57-6 Algemeen 58-3e Reserve 58-4 Algemeen 58-5 Algemeen 58-6, 58-7 Alg. of 500 gr? stroop enz. jam* Bonkaarten MA, MD Til (strook no. 3) 57-4 Suiker 375 gram suiker, boterhams trooisel of 750 gram jam, stroop enz, Tabakskaarfen enz. T 67 2 rants. tabaks* artikelen V 68 200 gram chocolade en/of suikert*werk X 67 2 rants. tabaks artikelen X 68 150 gram chocolade en/of suikerwerk Wanneer op de voor 2 eieren aangewezen bonnen niet onmid dellijk kan worden afgeleverd, dient het publiek deze bonnen bij zijn handelaar voor in te leveren. De bonnen voor sinaasappelen moeten uiterlijk 29 Januari bij een (handelaar worden ingeleverd, waarna aflevering zal geschieden boterhamstrooisel naarmate de aanvoer plaats heeft. Met het oog op een door den minister van economische zaken te beleggen persconferentie wer den door de pers schriftelijk een aantal vragen tevoren in gezonden Op de inmiddels reeds gehouden conferentie was het den minister slechts moge lijk enkele vragen in het bij zonder en andere meer in het algemeen te beantwoorden Wachtlijsten voor schaar- sche artikelen Acht de regeering het onjuist, dat middenstanders voor den ver. koop van schaarsche artikelen wachtlijsten aanleggen en dienten*. gevolge niet van zins zün terstond aan een ieder te leveren* die den winkel binnentreedt? Het aanleggen van deze zgn. wachtlijsten heeft een goeden, maar ook een minder goeden kant. Indien een winkelier na langen tijd ,,neen" te hebben verkocht, ein delijk eens 'n gering aantal radio. Morgenavond verzorgt de K.A.J. een uitzending van den K.R.O. van 19.1519.30 uur. Luistert dus Ka- jotters! Naar alle waarschijnUjkheid wordt tydens de uitzending be kend gemaakt op welke dagen en uren de KAJ in de toekomst radio- witzendingen zal verzorgen. toestellen, stofzuigers e-d, schaa". sohe artikelen ontvangt, dan is het zoowel voor dien winkelier als voor zijn clientele onbevredigend, wan neer de weinige beschikbare exem plaren van het artikel in kwestie voetstoots worden verkocht aan den eerste de beste, d'ie op den dag van aankomst der begeerde goede, ren toevallig den winkel binnen stapt. Het gevaar is in dat geval zelfs geenszins denkbeeldig, dat een groot percentage van de goederen in handen komt van een of meer zwarte handelaren en hun handlan. gers. Uit dit oogpunt bezien biedt het aanleggen van wachtlijsten van ■bona-fide adspirantkoopers onge. twijfeld voordeel'en. De wachtlijsten leveren ander zijds het gevaar op, dat er winke liers zullen zijn die de schaarsche artikelen, met een beroep op een al dan niet gefingeerde wachtlijs! zul len- reserveeren voor de klanten, aan wie zij het meeste plegen te verdienen. Ook zullen in de groote steden bepaalde lieden zich moge. lijk een voorsprong kunner. ver werven, door zich niet op een maar op meerdere waehtiysten te laten inschrijven voor hetzelfde ar. tik el. De conclusie is dus, dat tegen de zgn. wachtlijsten zeker n'et zonder m,eer stelling dient te worden ge nomen, -maar dat bepaalde exces, sen de practische toepassing ver. werpelijk kunnen maken. Het utilitysysteem. Te Amsterdam is een begin gemankt met het lichten van het Ital. s.s, „Maggio", door de Duitschers met het dok, waarin het opgenomen was, tot zinken gebracht. Eerst werd het onder water door duikers in stukken gebrand. Het eerste fragment wordt opgehaald. ln welk stadium verkee-en de plannen tot invoering van het uti litysysteem In den sector van de glas. en ke ramische industrie is de productie van de utility .artikelen begonnen. Voo- de houten huishoudelijke ar. tikelen zijn de plannen vrijwel voltooid. In iets minder verder stadium bevinden zich de plannen voor de me talen huishoudelijke artikelen; voor de z.g. draadartikelen zijn reeds vaste maximumprijzen vast gesteld, evenals voor de verzinkte ■huishoudelijke artikelen. In den textielsector wordt hard aan de invoering van het systeem gewerkt, terwijl het bij de schoe nenindustrie in overweging is. In den meubelsector werkt reeds sinds eengen tijd dit gebied zijn noodig gebleken en worden dan ook overwogen Prijzen geimporteerda goederen Herhaaldelijk komt het ivoor, dat de instantie, die prijzen moet vaat. stellen voor geïmporteerde goede, ren met haar werk pas gereed komt weken en soms maanden nadat da goederen hier te lande zijn aange komen. Deze artikelen blijven al dien tijd 'in de magazijnen liggen, terwijl de industrie erom zit te springen. Is hier geen middel te vinden om deze vertraging, die economisch riiet verantwoord is, weg te werken? De klacht, dat de prijzen voor geimporteerde goederen te laat worden vastgesteld, had jn het bij. zonder betrekking op goederen uit regeeringsaankoopen. Nu deze grootendeels tot het verieden be. hooren, is deze klacht niet meer actueel. Levenspeil arbeiders. Op welke basis is de berekening ad 180 procent voor het levenspeil der arbeiders in vergehjking tot het vooroorlogsche niveau samen, gesteld De berekening voor de ve-hoo. ging van de kosten van levenson derhoud op 180 procent van de vooroorlogsche is vastges'eld, t. a« v. prijzen van 1938 voor een goede* -enpakket incl. diensten, sameng^ steld overeenkomstig de resulaten van een budgetonderzoek bij arbei. dersgezinnen in 1935/'36. De thans niet verkrijgbare goede-en zyn hieruit weggelaten. Daar deze basis uiteraard veroude-d is, is het C B S op het oogenlbtik doende een/ nieuwe berekening op te stellen. Handel Centraal en Oost-Europa. Overweegt de Heg tering n'iet, zooals ook in Engeland in verband met de prijsstijging in de V, Si* haa- aankoopen zoo min mogelijk je doen in Amerika, maar integen. deel haar handelsverdragen met andere landen o.a. Centraal ea Oost-Europa, uit te breiden? De goederen worden daar ge» kocht waar zij het goedkoopst en ■in de'gewensch'e kwaliteit worden aangeboden. Nederland heeft op went* mcua oogenbli'.k handelsverdragen afge. een dergelijk sloten oa. met Polen, sinas -een gen uja ee» 7 «m tear Duid. systeem; straffere maatregelen o*i Ibjecho.Slowakije, Zwu serland*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1