Lieftinck blijft 1 Sparen en communis leii- „vriendschap' Moord om Atoombom-geheim? 5,Bunkeromzet" van twintig millioen PAGINA 4 DONDERDAG 23 JANUARI 194? AANHOUDENDE VORST DE VORST ZAL MEE- VALLEN EEN DUISTERE AFFAIRE yerdaclite leverde ook Spaansche ruiters SCHIERMONNIKOOG STAATSDOMEIN Men zal ons ten goede houden dat wij het ministerieel betoog, waaraan als gewoonlijk de repliek inbegrepen bijna drie uren heengingen, niet op den voet volgen, doch ons er toe bepalen de meest vaillante punten naar den voor grond te brengen uit de overigens in haar geheel de aan dacht trekkende beschouwingen, die door prof. Lieftinck aan de opmerkingen en vragen der senatoren nopens zijn beleid met groofce zorgvuldigheid werden gewijd. lasting lijkt vooralsnog een beter middel ook als '-milans voor de productie van u- meest noodige artikelen. Niet onmogelijk blijft intusschen een beroep op de ka pitaalmarkt door een leening met stok achter de deur Redistribueerend belas tingstelsel. Tegenover de herhaalde verwij ten, dat de minister zich in zijn kwaliteit te veel partijman toont, voerde Z.Exc. aan, dat ook een mi nister van financiën als zoodanig voor zijn politieke beginselen mag uitkomen. Als een vakminister be schouwt hij zich niet. Wel heeft hij zich te dezen aanzien zooveel mo gelijk beperkt maar de Kamer is begonnen hem uit zijn tent te lok ken. Als men zijn belastingontwerpen wil zien tegen den achtergrond van de economische verarming eenerzijds en de exorbitante verrij king door den zwarten handel aan den anderen kant en ook daarbij het probleem der oorlogsschadever goeding niet uit het oog verliest, is het toch duidelijk, dat bij de op lossing allerlei economische en sociale gezichtspunten een rol spe- Er bleek daarbij, dat de bewinds man bij al zijn zware zorgen voor 's lands financiën öf liever 's lands enorm tekort zich ook door de somberste perspectieven, die en kele [Senaatsleden hem voorhiel den, niet laat afbrengen van zijn vertrouwen in de toekomst en evenmin van zijn zin voor humor. Zelfs meent Z-Exc- „niet al te pessimistisch" te moeten zijn ten aanzien van ons budget, dat wel niet op zeer korten termijn gesa neerd zal kunnen worden, maar dat door gezamenlijke krachtsin spanning van alle departementen de eerstkomende jaren geleidelijk verbeterd wordt, zoodat de gaping tusschen inkomsten en uitgaven wordt overbrugd. De bewindsman Is trouwens geen aanhanger van de klassieke opvatting volgens welke elk jaar de begrooting dient te sluiten; veeleer staat hem een dynamische begrootingspolitiek aan indien mogelijk of wenschelijk. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat elke aandrang tot bezuiniging zijn volle sympathie heeft, mits deze realistisch is en rekening houdt met een beoordeeling der uitgaven op haar eigen merites. In verband waarmede Z-Exc. het uit gangspunt laakte van de „Stichting tot daadwerkelijke bestrijding der inflatie" waarachter zelfs leden der Eerste Kamer zich hebben ge- Schaard dat den bewindsman scheen te herinneren aan een „dans cm het gouden kalf". Ondeugend voegde hij er aan toe, dat hij er niet aan twijfelt, of de heer Rip (A R) is tegenstander van het gouden kalf, althans van een danf fear omheèn. DeS het de regeermg %nst is met de bezuiniging de Minister spreekt liever van effi ciency! blijkt uit het feit, dat ook nu nog naar zwakke plekken in de loopende begrooting wordt gespeurd en waar mogelijk door blokkeering wordt ingegrepen, als ook dat bij de verhooging der loo tten van het rijkspersoneel tegelijk naar een evenredige inkrimping van het korps^ wordt gestreefd. Het nationale inkomen. Aan de ontwikkeling van het nationale inkomen (dat van 5-2 op 6.5 milliard met 163 pet. is gestegen) besteedt de minister evenzeer alle zorg. Niet op de laat ste plaats, omdat dit inkomen een belastingbron beteekent en ook een spaarbron. Tegenstrijdigheid tusschen het monetair en indus trieel beleid moet Z-Exc. ontken nen. Over het algemeen zijn dan #ok de bedrijfsinkomsten niet on gunstig en worden behoorlijke win sten gemaakt. Het is ook niet juist dat er -moVnenteel geen plaats is voor sparen. Dat blijkt wel uit de hooge productiecijfers van de Ver- lekerings Mij en. en als de beleg ging bij de spaarbanken afbrokkelt heeft men meer te doen met een „optisch bedrog", daar het hier in hoofdzaak „oneigenlijke spaargel den" betreft. Ook uit de zeer groote interne reserveeringen in de be drijfswereld ouibij de Spoorwe gen) mag men besluiten, dat 's ministers beleid geen afbraak van iden spaarzin inhoudt. Voor de door Z Exc. op te zetten spaarcampagne tyroeg hij aller steun len. Een beslissing over bedragen, die in de 5 M milliard loopen, moet uiteraard haar repercussies vinden in het maatschappelijk leven. Dezen last omslaan over het geheele volk is op zich reeds een redistributie. Men beoordeele daar om de maatregelen op eigen meri tes Dat de eigen spaarders niet vergeten worden noch achterge steld bij pensioenverwadhters of verzekerden blijkt uit diverse vrij stellingen; maar de minister zal aan deze categorie speciale aan dacht schenken. Minister en commu nisten Veel sympathie betuigde Z.Exc. met het uitgangspunt van den heer Van Santen, dat tegen de finan- cieele autonomie is gericht. De financiën hebben inderdaad een in strumenteel karakter. Ook de emancipatie van de arbeidersklasse heeft zijn instemming alsmede de bestrijding van het particulier eco nomische monopolie. Maar ook op staatkundig terrein wijst hij dit monopolie af. De omstandigheden bepalen wat voor elk geval de beste bestrijdingsmethode is; con centratie of nationalisatie (sociali satie noemen de communisten het bij voorkeur) Bij de repliek nam de communis tische senator de -toegestoken hand aan, betuigend dat tusschen den minister en zijn fractie geen Chi- neesehe muur is opgericht en zich tot een compromis bereid verkla rend. Met dezen bewindsman is anders dan met den minister-presi dent - samengaan mogelijk! Prof. Lieftinck legde bij de re pliek vast, dat hij met beide han den gereed staat om zoowel naar uiterst rechts als uiterst links vriendenhanden te drukken maar verwees den heer Van Santen ove rigens voor zijn politieke suggestie naar den toekomstigen kabinetsfor mateur, tevens opmerkend niet voor elke tolerantie te vinden te zijn n.lt die tegenover intoleranten uit te zonderen. De muur waar de communist van sprak staat mis schien iets Westelijker! Uit begin sel is Z.Exc. tegen elk monopolie ook het politieke. Dat neemt niet weg dat men zonder zijn beginsel ter zijde te stellen het geen belet sel behoeft te laten zijn voor sa menwerking. Ook hij wil het par ticuliere monopolie bestrijden langs den weg der socialisatie, voor welke gedachte tevens bij de K.V.P. be grip bestaat en zelfs onder de vroe gere liberalen, getuige het liberaal- revisionisme van Rupke. Het gaat er maar om het juiste middel te kiezen voor de juiste oplossing. Vervangingswaarde Tegenover het pleidooi van anti revolutionaire zijde voor een ver goeding der oorlogsschade naar de vervangingswaarde ons geheele volk moet het dragen van dien last niet afwentelen op een kleine frac tie stelde de bewindsman, dat hij het niet verantwoord acht de 200.000 aangeslagenen in de vermo gensbelasting te laten opkomen voor de 10 A -12 milliard bij een uitkeering als bedoeld gemoeid! Dus toch de 10 pet. der bevolking het volle pond! Bankwet Nog zij aangestipt, dat de minis ter de spoedige indiening aankon digde der nieuwe Bankwet. Anders dan tot nu toe zullen in den Bank- raad ook bankiers worden opgeno men. Bijzondere omstandigheden voor behouden, reces tot 4 Februari. L H- Ramadier geeft na de vorming van zijn kabinet inlichtingen aan de pers. Zoolang men werkt met parti culiere ondernemingen, moet de mogelijkheid geopend blijven ge paste winsten te maken. De be- drijfsuitkomsten van het Ned bedrijfsleven zijn niet ongunstig erkend wordt intusschen, dat er bedrijven zijn. die in moeilijkheden ve.rkeeren. In verband met de opmerking van den heer Rip, dat hij weinig vertrouwen heeft in de beoogde spaarcampagne, geeft de minister te kennen, dat als een zoodanige campagne wordt ingezet, van alle zijden steun daaraan moet worden verleend. Z.i. zal vrijwillig sparen lijden onder gedwongen sparen spreker is voor het eerste systeem Intusschen is het niet onmogelijk dat de staat in de toekomst een beroep zal moeten doen op de kapitaalmarkt lang9 den weg van leeningen met den stok achter de deur, hetgeen men dan zou kunnen betitelen als gedwongen sparen. Getracht wordt een weg te vin den om aan de moeilijkheden voor de fondsen te ontkomen. Nadere gegevens omtrent de fondsen zal spreker alsnog aan de Kamer doen toekomen. In verband met een opmerking van den heer Molenaar over stief moederlijke behandeling der eigen spaarders tegenover pensioenver- wachtenden en verzekerden, be toogt spreker, dat deze niet zijn vergeten. Aan het slot van zijn rede brengt de minister dank aan zijn mede- Weerver wachting xnedege. J deeïd door het K- N. M. I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Lichte tot matige vorst. Wisse- lend bewolkt met hier en daar een snieeu-wbuitje, matige tijde. lijk krachtige Noordoostelijke wind. 24 Jan.: Zon op 8.33 uur, on. der 17,12 uur; maan op 10.06 uur, onder 19,22 uur. werkers, waarvan een der aller* beste ons onlangs is ontvallen, Tegen half twee schorst de voor zitter de vergadering tot 2 uur. Te twee uur wordt de vergade ring heropend. Bij de replieken merkt de heer Molenaar (PvdV) o.a, op, dat d® minister verzuimd heeft bij d© cijfers over de bankbiljettencircu» latie ook op te geven de cijfers van het nationale inkomen in de betrokken landen. 's Ministers antwoord acht. hij daarom onbe vredigend, Hij vraagt voorts elke aanvraag va» deblokkeering ta overweging te willen nemen.. Het gebied van hoogen lucht druk langs de kust van Noorwe gen nam iets in beteekenis toe en ook over N -Rusland stijgen de ba rometers nog langzaam. De aan voer van koude lucht met den Noordoostelijken wind houdt dus aan Aangezien eohter de tempe raturen in Zweden overdag nog niet zoo bijzonder laag zijn, zal ook in ons land de vorst overdag wel meevallen. In den nacht daar entegen zal vooral op plaatsen, waar een sneeuwlaagje aanwezig is, de temperatuur flink kunnen dalen, echter in het algemeen niet beneden 10 graden. In midden* Europa en in de Balkan is op sommige plaatsen de temperatuur door nachtelijke uitstralingen tot 15 graden gedaald. Ook in Italië is de koude doorgedrongen. Rome meldde vanmorgen 3 graden vorst, Temperatuuroverzicht vair he denmorgen 9 uur: Twenthe 7 graden C-, Den Hel der 2. Vlissingen 2, De Bilt —4, Schiphol 3 gr., Eindhoven 4, Leeuwarden 3, vliegveld Eelde 4 gr-, vliegveld Beek 4» Gilze Rijen 4 graden C. In hèt najaar 1945 werd in een greppel bij Masnières, in Noord- Frankrijk, het lichaam gevonden van de Fransche gravin Sauty de Chalon. De gravin, aldus bleek' later, had haar echtgenoot gezegd, dat zij naar Groningen zou gaan. Zij zou van huis vertrokken zijn in een auto, in gezelschap vgn twee Canadeesche officieren. De Nederlandsche, Fransche en Belgische politie werkten samen bij het onderzoek naar deze zaak. Ten slotte ging men over tot de arres tatie van Léon Meurant, een Bel gischen mecanicien die in Duitsch- land vertoefde, en wel, naar be- Voor het gedwongen sparen richt werd, zich uitgevende voor een uitersten maatregel acht I officier van gezondheid, de minister dien tijd nog niet Deze mecanicien heeft, naar de gekomen. Een zware weeldebe- 'Parijsche bladen thans melden, Het bijz. gerechtshof te Amster. dam deed uitspraak in de zaak te. gen den 60-jarigen A J Schgolder. man te B'rummen, die in Iden be. zettingstijd een groote activiteit ©an den dag legde met het bouwen van bunkers aanleggen van start, ■banen op het vliegveld Soester. berg en andere werkzaamheid en op Vpenburg Deelen en Havelte en op het eiland Beer bij Rozenburg Spaansche ruiters heeft geplaatst. Voorts heeft hij ef aan medege werkt liet eiland in staat van ver. dediging te brengen. De omzet, die hij in den oorlogstijd maakte, be loopt, 20 millioen. Het hof hield bij het opleggen van de straf re. kening met den leeftijd van ver. dachte en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van zeven jaar en ontzetting uit beide kiesrechten voor den tijid van zeventien jaar. .,Het prototype van een colla. borateur" noemde mr. W P Bak. hoven, advocaat fiscaal, den 41 jarigen B ten Brink uit Hippoly. tushoef, die voor Ide DuitscherS wegen heeft aangelegd en later munitiebunkiers en onderkomens op Texel heeft gemaakt. Ook op de vliegvelden Souburg bij Vlis. singen Teuge, Venlo en de Vlijt op Texel heeft hij werkzaamheden laten verrichten. Zijn omzet be droeg twee millioen maar toen de oorlog ten einde was had hij niets meer over. Tegen hem eischte mr. Bakhoven vier jaar E W I eit ont. zetting uit de beide kiesrechten voor den tijd van vijftien jaar. tegenover de Fransche politie ver klaard,'dat de gravin geworgd was door een spion, die op jacht was naar geheimen van de atoombom. Meurant, die thans in de gevan genis vertoeft, in afwachting van het in April aanstaande tegen hem te voeren proces, zou bekend heb ben, als geheim agent te zijn op getreden voor een vreemde mo gendheid Hij zou echten beslist ontkend hebben de moordenaar van de gravin te zijn. Hij verklaarde o-a.: ,,In het Palaoehotel te (Brussel, /waar ik een zending had te verrichten, maakte ik kennis met de gravin Sauty de Chalon op den dag, waar. op zij arriveerde- Zij werd mij aan gewezen door een persoon in Ame- rikaansche officiers-uniform, doch met het kennelijk voorkomen van een Mongool. Die persoon zeide mij: ,,Het is noodzakelijk deze vrouw te observeeren om haar be ter te leeren kennen". Ik volgde dit bevel van mijn su perieur op. De gravin zeide tegen mij: „U bent Fransch officier? Wilt u mij een dienst bewijzen? Ik wilde gaarne naar Darijs terug- keeren". Ik stemde er in toe, haar mede te nemen Na de lunch had ik nog maals een onderhoud met den Mon gool, die mij zeide: „Blijf bij haar, verlies haar niet uit het oog. Deze vrouw heeft belangrijke documen. ten over de atoombom in haar por tefeuille. Zij is een agente van den Amerikaanschen eontra-spionnage- dienst". „Ik voegde mij weer bij de gravin, die mij op haar kamer noo- digde.". Meurant beweerde verder, dat hij in een auto met de gravin vertrok en gevolgd werd door den Mongool in een jeep. In Doornik, aldus ver. klaarde Meurant, dineerden zij uitstekend en hervatten daarna de reis, Toen Meurant later stopte om naar zijn benzine te kijken, ver scheen de „Mongool" weer ten too- neele en worgde de gravin met een zijden kous. ,.Hij deed mij op m'n' eerewoord beloven er over te zwijgen. We wierpen het lichaam in een greppel, bedekten het met zand en gingen er vandoor, aldus Meurant". Het eiland Schiermonnikoog wag voor den oorlog grootendeels par, tieulier bezit van den Duitschen Graaf Bernstorff. Op grond vaij het besluit vijandelijk vermogen zijn na ide bevrijding diens eigen dommen overgegaan aan den staat Her Nederlanden. Thans is beslisl« ribt het eigendom voorloopjtjJ staatseigendom zal blijven en sindsl 1 Januari is het beheer overgek dragen aan den dienst der dome?, nen. Teneinde nu ide maatregelen te bestudeeren, welke de entwikkej. ling van het eiland kunnen be. vorderen heeft He minister van F¥„ nanciën een oommissie ingesteld onider voorzitterschap van den Commissaris der Koningin fit Fries'and. Deze commissie zal eert uitgewerkt plan met begrooting voor het eiland opstellen alsmede voor ide uiteindelijke eigendom®, en bëheersverhoudingen. Pandit Nehru en Aurig San9 vice-president van Birmaverlaten het vliegveld van Dehli op weg naar de conferentie van d$ inheemsche bevolkingen van het Verre Oosten*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4