De nieuwe koers in de Sovjet -zone Uit de sportwereld De Gasperi wo eersten slag Achtergronden Van een crisis Sportvaria De kracht der realiteit DONDERDAG 23 JANUARI TO47 PAGINA t (Van onzen Berlijnschen correspondent). „Tbe plan for reparations and the level of post-war German economy in accordance with the Berlin protocol" werd op 26 Maart 1946 door den geallieerden controleraad vast gesteld. Het plan heeft niet alleen een langen naam, doch ook een lange historie. Acht maanden van naarstige studie en onderhandelingen door de deskundigen van de vier Duitschland bezettende landen waren eraan vooraf gegaan en het plan werd dan ook een gedegen stuk werk van zeventien pagina's druks en met een nauwkeurige detail- leering van al hetgeen uit Duitschland verdwijnen zou en van wat er blijven mocht om den Duitschers de kans te geven zonder hulp van buiten te leven. HET STUUR OM GEWORPEN Psyochologische naïveteit Moedermelk wordt geconserveerd BESTRIJDING VAN DEN PAPIERNOOD. LOMBOK AUTONOOM GEBIED OM HET WERELDKAM PIOENSCHAP VOETBAL ITALIË NAAR WEST OF OOST? De Gasperi kabinets formateur JOB ROOS WINT VAN WiM TE NUYL OM DE TITELS HOOFDKLASSE DAM- COMPETITIE Toen het plan gepubliceerd was hadden andere deskundigen geen acht maanden, doch slechts vier en twintig uren noodig om tot de con clusie te komen, dat het volkomen onuitvoerbaar was- Er behoeft thans niet meer aan getwijfeld te worden, wie gelijk had De door den Russïschen maar schalk Sokolovsky via zijn Duitsehe politieke vrienden gedane mede- deeling, dat de industrieele capa citeit der Sovjet-zone zal worden verhoogd tot het twee of drievon- voudige van het toegelaten niveau van het ,,level of industry-plan", beteekent minder dan de dood steek. In werkelijkheid was het plan reeds veel langer dood. Vanaf het eerste moment zijn de vier bezettende mogendheden ieder him eigen gang gegaan. De Rus sen hebben, zwaaiend met hun schuldvordering op het Duftsche rijk van meer dan 600 milliard roebels het meest afdoende werk geleverd. Zij hebben korte met ten gemaakt .net de voor demon teering aangewezen groote wa penfabrieken en zij hebben voorts het eigen systeem toegepast van Ue reparatie-betalingen Bit ÏOO- pende productie. Dit systeem had voor den bezet ter twee voordeeleu: hij kon in ge spaard gebleven fabrieken snel de productie ter hand nemen van de gebruiksartikelen, die hij noodig had, en hij had bovendien een werkverschaffing voor de Duitsehe bevolking. Nu paste het systeem der Russen slecht in het mozaïek, dat de vier grooten van hun „level of industry- plan" gemaakt hadden. Dit voor zag met eenig optimisme namelijk ook een economisch samenvloeien van de zones. De Russische repa ratie-methode heeft die samen vloeiing niet bevorderd, want zoo lang 85 procent der productie der Sovjetzone bestemd was voor export naar Rusland voelde het Westen er niet veel voor de grondstoffen te sturen, die noodig waren. Reeds op 26 Mei 1946 deelden de Ameri kanen dan ook min of meer plech tig mee, dat zij in hun zone de demontage stopzetten, zoolang de voorwaarde der economische een heid niet vervuld was. De '/.vitten dokterden inmiddels behoedzaam verder en dank zij hun voorzichtige bureaucratie, die nog altijd bezig is met het afschrijven en bijschrijven van bedrijven op de vooreerst nog maar alleen' theore tische reparatie-lijst, hadden zij nog geen onherstelbare dingen gedaan op het moment, dat men tot de overtuiging kwam, dat Duitschland bij het vastgestelde industriepeil een armlastige patient zou blijven. Frankrijk als kleinste partner had mindeT moeilijkheden, daar het economisch potentieel zijner zone in hoofdzaak in het Saargebied ligt, e» door een simpele administratieve geste binnen de sfeer der Fransche huishouding kon worden getrok ken. Voor zoover er begeerens- waardig goed buiten het grens land ligt, vonden de Fransohen den origjpeelen weg van overplaatsing der fabrieken „op Duitsch verzoek" haar de Saar. Er is dus reden te over om te constateeren. dat bet vrome indus- trieplan van den Controleraad al tot het verleden behoorde, voordat 6e Russen hun nieuwen koers. be kend maakten. Ten deele deden zij overigens niet meer dan bevestigen tvat sinds vele maanden geconsta teerd kon worden: de tendenz tot bet vestigen van Sovjet Aktienge- Selischaften. in Duitschland. Soko lovsky heeft den volke kenbaar ge blaakt, dat de Sovjet-regeering "•hans 200 van deze fabrieken heeft, Waarvan zij er 74 met royale hand terugschenkt Voor de rest beloven 6e Russen dé Duitsehe economie te van het Industriepeil toe te staan en de levering van industrieproduc ten op de herstelrekening te be perken. De Rassen hebben vaak een vreemde wijze van optreden. In dit geval hebben zij daarvan ze ker weer blijk gegeven, maar dat kan den indruk niet wegnemen, dat zij hun weg op grond van een weloverwogen realisme kie zen. Dit real'-sme zegt, dat een der weinige bronnen voor een nieuwe Duitsehe welvaart de ar beid is, waartoe het volk in staat is. De Russen hebben niet ge aarzeld daaruit de consequentie van een re-industrialisatie te trekken. Zij schermen ermee, dat de industrieele productie in hun zone reeds tot zeventig procent van het voor-oorlogs-peil is op geklommen; dat is tweemaal zoo hoog als in het Westen. Daaruit blijkt al wel, dat de politiek, die thans aan de groote klok is ge hangen, in werkelijkheid reeds langen tijd gevoerd wordt. De Duitschers voelen, dat deze politiek' hun tenminste weer een levenskans geeft- De uitingen uit alle vier de politieke windhoeken in Berlijn stemmen overeen in de vaststelling van het feit, dat de Duitschers weer wat meer vasten grond onder de voeten hebben ge kregen. Zij stellen ook eenstemmig vast, dat voor een verder herstel het wachten is op een economische brug naar het Westen. En er is gereede aanleiding om te verwaeh. ten, dat de Russische (publicatie een uiting zal blijken van de ge neigdheid der Russen om crok dezen stap te zetten. Het kan nauwelijks als een toevallige omstandigheid worden aangemerkt, dat dit nieuws verspreid werd op het moment, waarop in Honden de groote koek van DuitschJands toekomst werd aangesneden, Merkwaardigerwijs gaat het eco nomische realisme der Sovjet, vertegenwoordigers gepaard met eenjsoort psychologische naiveteit. Die blijkt uit de wijze der publi catie, die weer tot een van de groo te reclamestunts van de Socialis tische Eenheidspartij gemaakt is. Men ziet daarbij volkomen voorbij aan de omstandigheid, dat het volk beu is van politieke reclame, waar mee -het immers twaalf jaren lang bedrogen is, endat het achter luid ruchtig vlagvertoon, dingen, zoekt, die argwaan wekken. Een nuchtere mededeeling ook in den Contro leraad, die twee dagen na het feest nog geen andere mededeeling had dan dat de Russische partners tekst en uitleg zullen geven had. wel licht den onprettigen bijsmaaik vermeden, die thans in. kringen buiten de SED gewekt is. En over bijsmaak gesproken; er is aan den beloofden industriee'en opbloei nog een kant, die den Duit schers reden geeft tot sombere overpeinzingen. Sinds maanden lezen de Duitschers in het Oosten in hun bladen dagelijks, dat de Angaisaksen in helt Westen een politiek van kolonisatie voeren door middel van kapitaa-I-investeeringen in de industrie. De Amerikanen, tegen wie deze beschuldiging voor al gericht is, hebben den slechten indruk daarvan niet geheel en al kunnen wegnemen door de mede- deeling, dat alleen zulke onderne mingen hun zaakvoerders over dsn oceaan mogen sturen, die vroeger financieele belangen in Duitsch land hadden. Het officieele blad der Sovjetrbezetting heeft daarop geantwoord met een reeks artike len over de banden tusschen de befaamde Duitsehe concerns en de Amerikaansche zakenlieden. Nu vernemen de lezers van al deze onthullingen, dat de Sovjet-staat 200 minus 74 grootbedrijven in Duitschland exploiteert. Voor velen doet dat vermoedelijk wel een wei nig Amerikaansch aan, temeer daar de gewone man gemakkelijk geneigd is voorbij te zien aan de verschillen tusschen „kolonisatie" door een onafhankelijke financieele macht en door een staatsmacht. fn samenwerking tusschen de kinderkliniek der gem. universi teit. het Roede Kruis en den GGD is te Amsterdam een moedermelk- eentrale in wording. De overtol lige moedermelk, waarover men de beschikking krijgt, wordt ge conserveerd volgens het zgn. lyophiel droogsysteem. Deze dro ging berust op het verwijderen van water uit de melk in bevroren toestand, een soort „droogvriezen" dus, dat gebeurt bij een tempera tuur van 50 gr. C oneer nul. De drooggevroren melk is onbepaal- den tijd houdbaar. Voor 't gebruik moet het poeder in water worden opgelost. Het Roocie Kruis heeft in de hoofdstad een afhaalsysteem ge organiseerd voor de melk. welke aan de „centrale" ter beschikking wordt gesteld en alvorens een bewerking te ondergaan op het laboratorium van den bloedtrans fusiedienst wordt onderzocht. Wegens den voorloopig nok ge- ringen voorraad „conserven", wordt de gedroogde melk uitslui tend op streng medisch voor schrift verstrekt. Op den duur' wil men komen tot het afstaan daarvan ook buiten Amsterdam, terwijl men de centrale over de grootere plaatsen van Nederland wil uitbreiden. Het kost ons zeer veel deviezen om papier in het buitenland aan te koopen. Herhaaldelijk is dan ook van regeeringswege aange spoord tot zuinigheid met het ge* bruik van papier en oud papier te verzamelen als grondstof voor eigen productie. Dit heeft de te Amsterdam ge vestigde firma ,,Oud papierhandel M. A. Wessels'' ertoe geleid over e gaan tot een groots opgezette inzameling van oud papier over, het geheele land. Zij heeft onder* handelingen aangeknoopt met di verse vereenïgingen en organisa ties. Ook de schooljeugd zal met volle kracht mee moe'en werken aan dit land belang. Het geld, dat voor het ingeza melde papier wordt verkregen, stel; de firma ter beschikking van vereenigingen, die het voor een liefdadig doel zullen, benutten. Bij besluit van 18 Januari wordt Lombok autonoom gebied Het be, stuursliehaam zal worden gevormd d'oor den raad van Lombok, waar, uit een dagelijksch bestutu r met een voorzitter zal worden gekozen Dezer dagen heeft te Parijs een bespreking plaats gehad tusschen de leden van de organisatiecom missie voor het a.s. wereldkam pioenschap voetbcL hetwelk i:n 1949 in Brazilië zal worden gehou den. Het plan van organisatie zooals de commissie dit heeft vastgesteld, zal worden voorgelegd aan het FIFA_bestuur ..-dat .over enkele maanden bijeen zal komen. Daarna zullen de uitnoodigingen worden rondgezonden. De wijze van or ganisatie der voor wedstrijden is geheel afhankelijk van het aan,'al inschrijvingen en van welke lan. den deze inschrijvingen afkomstjg zijn. Op voorstel van Brazilië zal bij een gelijk spel in een overge speelde ontmoeting de wad strij d wiorden verlengd en als dan. nog geen beslissing iis gevallen, zal worden verder gespeeld totdat een Bij zijn terugkeer uit Washing, ton, waar hij door de Amerikaan sche regeering en het Amerikaan sche volk met gulle hartelijkheid en zeer vriendschappelijke gevoe lens was ontvangen, bracht de I.aliaansche minister.prest.dent de Gasperi twee dingen mede, - Hij had bij zich den tekst van het vredesverdrag met Italië dat, naar de meening van die meest be. voegde, en zelfs van officieele Amerikaansche kringen veel te hard en rontdweg onrechtvaardig is. Dat was de onaangename, maar feitelijk reeds bekende boodschap. Veel belangrijker was ongetwijfeld de verheugende boodschap van Amerika's hulp aan Italië, een hulp, welke maar in Washington wordt beloofd, gegeven zal worden ongeacht de binnenlandsehe poli. tieke situatie in Italië. Deze is in één woon! gezegd: slecht. Bij zijn aankomst in Rome vond de Gasperi eigenlijk een land zon der regeering. Niet alleen de so-, cialistiscbe minister van buiten, landsche zaken, de zeer links ge. orienteer.de Nenni, was afgetre. den, maar alle socialistische en communistische leden van het ka binet hadden het staatshoofd hun ontslag aangeboden. Daarmede lag de drie.partijenregeer.ing uit elkaar, en het lijkt uiterst waarschijnlijk, dat het tripartisme in Italië voor goed dood is. Er bleef de' Gasperi niets over. dan ook zijn ontslag aan te bieden, dat in zooverre niet is aanvaard, dat de Gasperi we. derom tot kabinetsformateur is benoemd. Natuurlijk heeft deze crisis een voorgeschiedenis, en ideze is in volle werkelijkheid zeer lang. da. teert eigenlijk van het eerste oogenblik dat Italië het fascia: i. sche juk afwierp. Op dat moment s ond het land voor een vacuum; meer dan twintig j'ar was één hulp te komen door de opvoering man aan het bewind geweest, een dictator, die het geheele partijwe. zen meédoogenloos had onderdrukt en uitgeroeid. Er was niets om de revolutie, hoezeer zij in het hart van het Italiaansche volk was geworteld en door de oprukken, de geallieerde troepen mogelijk werd gemaakt, op te vangen. Het voïk hoopte toen op een spoedigen terugkeer van normplier democratische toestanden; maar de 'democratie werd vooral gezien in het Echt van brood en arbeid. Deze echter kon geen enkele Ita. liaansehe regeering, kon zelfs het buitenland niet geven. In de alom heerschen.de geestelijke verwar, ring werd dit rampzalig. Alles wart extreem was., reehts, maar vooral links kon zich volop ontplooien, terwijl de verantwoordelijkheid voor hen die het volk regeerden, bijna ondraaglijk werd. De uitbarsting kwam op het en kele weken geleden gehouden so cialistische congres. Twee groote figuren stonden tegenover elkaar: Nenmt en Saragat. De eerste wilde samenwerking, welke practisch op fusie neerkwam; met de communis, ten..hij wenschte een samengaan van de geheele Italiaansche arbei dersmassa om aldus een steeds grooteren druk te kunnen uit oefenen. Saragat daarentegen wil. de van een samengaan met de communisten niets weten; op de eerste plaats, wijl hij het commu. nisme volkomen in strijd acht met den Italiaanschen volksaard; en vervolgens wijl hij goed heeft gezien, dat, waar ter wereld ook socialisten en communisten sa. mengaan de eersten steeds het onderspit delven; zij zijn dan ten ondergang gedoemd. Nennii won den tweestrijd met groote meerderheid; de socialisti sche partij scheurde uiteen, in twee, volgens andere in vier groe. pen. Maar daarmede was ook de basis van het Italiaanschie kabinet ondermijnd, en de crisis moest on. verbiddelijk volgen. Nenni trok dadelijk persoonlijk de conseauen. tie; de anderen volgden C"TTect:'qif. In da-elfde periode werden -it g'rtren met het raadplegen den sodalis:ischen en communi:.1 politiek? persoonlijkh-cen. tischen hoek alle krachten inge spannen om te voorkomen, dat mi. nister.president de Gasperi aan de Amerikaansche uitnoodiging om naar Washington te komen gevolg zou kunnen geven. Maar deze is niet alleen in, neam de grootste on. dergrondsehie strijder van het an 1, fascistisehe verzet geweest; hij heeft uit dien tijd een onbuigbare energie en een taaie doorzettings kracht overgehouden- Toen het Douglas.vliegtuig met de Gasperi in Westelijke richting verdween, moet de communistenjeider Toglia.tti wel even in Oostelijke riichting hebben gekeken. Ware het vlieg, tuig naar Moskou gevlogen in plaats van naar Washington, dan zou de Gasperi geen enkele moei. lijkheid In den weg zijn gelegd. Daarmede treffen wij o.i. deze Italiaansche crisis in den kern- De groote strijd, welke in Italië werd gevoerd, ging in diepste we zen om de vraag, of Italië zich bij het Westelijke of bij' het Oostelijke blok zou aanslui'.en. De communis, ten met de socialisten hebben den eersten slag verloren en de Ga,, peri is er de man niet naar den tweeden te verliezen. Als Amerika hem en dus Italië krachtdadig helpt, eh het heeft dit beloofd be. hoeft de ideologische toekoms: van ■dit Ianid" geen bijzondere zorgen te baren. Er staat ook voot Ame. rika veel op he; spel. Natuurlijk speelt ook de kwestie van de onderteek,ening van bat harde vredesverdrag derhalve de vlucht uit de verantwoordelijkheid een rol. Gelijk de coulissen op het tooneel een onderdeel van het ge. heel uitmaken., Daartusschen en .daarachter kan gespeeld worden. Maar de zaak zelf ligt veel dieper, en men kan ziïh niet aan den in. druk onttrekken, dat Mo kou dit maal, en wederom, zich heeft ver gist. De president der Italiaansche republiek, de Nicola, heeft dm af redenden premier. Alerte d Gasperi, opgedragen een nie.'W kabinet te vormen. De Gasperi deelde gisteren m de dat hij Wonsdagoch end zou be. van de beide partijen een doelpunt heeft gemaakt. Na uitvoerige discussies over het financieele gedeelte werd besloten «at de scheidsrechter en de grenn. rech ers voor.'t eindtourncoi-döor de FIFA zullen worden aangewe zen. Gisteravond werden in do groo te zaal van ..Odeon'' te Rotten dam bokswedstrijden gehouden- De eenige profpar'.ij v:n den avond ging tusschen den Rotter dammer Job Roos en den Amster. tammer Wim te Nuyl. Zij w-c-ri een teleurs- elling. Al in de eerst* ronde viel duidtlijk op, dat er on gelijkwaardige krachten tegenover elkaar stonden. Wel wierp te N-uyl aich moedig in den s rijd, maar 1 publiek verkeerds geen oogenblik in twijfel, wie uiteindelijk win naar zou worden. De eenigszin» langere Ro tter tammer hield zijn tegenstander elk onderdeel ven 'n seconde in het oog. Al heel spoe dig kon de Amsterdammer zelf» het tempo niet meer bijhouden. Dit had in de derde ront'e een spelletje van kat en muis tot ge volg waaraan te Nuyl zelf maar een einde -maakte* foor op te ge. ven. Er werden voorts nog eenig» amateur-per ijen gebokst. Jack# London, uit Weet Hartle pool, zal zijn eerste gevecht sind» hij uit Zuid.Afrika is teruggekeerd in Seymour Hal] te Lon "en bok sen tegen Jan Klein d' n .zwaar gewicht, kamp'oen van 'Nk erHwi en wel op 18 Februari Lcndon, dio er op uit is, opnieuw tegen Brue» Woodcock uit :e komen, be. schouwt den wedstrijd tegen Klein als zijn eer te poging om den Brit, sehen titel terug te winnen. Ernie Rotferkk zal zijn titel al» Europeescb weRergewichtikam- pioen op 1 Februari te Parijs ver dedigen tegen den •Fransche!» kampioen Villemain. Roderick, die rh.zns 33 jaar lib zal in Villemain een tien j-dr jon ger tegenstander treffen die al» amateur slechts drie van zijn 113 weds rijden verloren heeft. Het bes uur van 'den Ned. Dam- bond heef: besloten 't aantal tiert, tallen van de hoofdklasse vara II op 20 te brengen. Men heeft zich de nieuwe uit breiding als volgt ge'acht: de eerstt vier clubs uit de eerste klasse district Amsterdam promt*, veeren automatisch. Ditzelfie geldt voor de eerste drie van het district Kennemerlar.H en de eer^ ste twee van district West.Frlesu land. In het volgend seizoen komen twee afdeelingen, waarvan de kampioenen een halve competitie*, spelen voor het kampioenschap van Noord'.Holland uit. Voor het kam-loerr chap van Nederland spe'cn ie k-mn'oenen van de pro. vi'ncfes 'egen elkaar. po ex - werd k a m pio en MaX S-^meUrg hooft toestemming gekEC^en in do Amerikaansche zono tg ze beslissing vie1, rnd^t Mi vror een tribu- n r-UA-he zone poli tiek gezuiverd was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7