Terreur en misdaad in Buitenzorg Lilian" op eigen kracht vlotgekomen Twee millioen voor de noodgebieden Onder bescherming der republi- keinsche autoriteiten PAGINA 4 VRIJDAG 24 JANUARI 1947 Alleen aan meubilair 11/2 milliard schade REGENBOOG-CABARET NAAR INDIE VERANDERLIJKE WIND WANTOESTANDEN IN BEWARINGSKAMPEN Gedetineerden krijgen textielpunten Men schrijft ons uit Batavia d.d. 11 Januari: Wie weet, wat er in Buitenzorg allemaal is voorgevallen, vóór de Nederlandsche 'locale bevelhebber, kolonel Thompson, meende te moeten ingrijpen, vraagt zich verbaasd af, hoe het mogelijk is, dat de Indische regeering het heeft kunnen toelaten, dat de republi keinen van Buitenzorg een soort propaganda gemaakt hebben om de gansche wereld en hun eigen menschen in de binnen landen van Java en Sumatra duidelijk te maken, dat de Nederlanders nu bewezen hadden, na het vertrek van de Engelschen wel degelijk een kolonialen oorlog te zullen be ginnen Ontdekt werd, dat met medeweten van de plaatselijke republikeinsche autoriteiten en behulp van de republikeinsche stadspolitie een aanval van de T.R.I. op Buitenzorg werd voorbereid. Dit was op zichzelf uiteraard al voldoende om de door de Nederlandsche militaire autoriteiten genomen maat regelen ter verzekering van de veiligheid van de Nederlandsche troepen te rechtvaardigen. Doch daarnaast heeft het onder hoek naar de algemeene situatie te Buitenzorg een zóó schrikkelijk beeld van terreur en misdaad onder bescherming van de civiele en mi litaire republikeinsche autoriteiten niet alleen plaatselijk, doch zelfs tot in Djokja toe opgeleverd, dat publicatie van zelfs maar een klein deel van het bewijsmateriaal den operbevelhebber van de TRI, „ge neraal" Soedirman, en den minister van defensie, mr. Amir Sjarifoedin, voorgoed den mond gesnoerd zou hebben. Inplaats van dit middel aan te grijpen, heeft de Indische regeering werkeloos toegezien, hoe de mili taire situatie verslechterde van wege de propaganda, die onder de republikeinsche troepen met het Buitenzorgsche geval gemaakt werd. Nu het kwaad geschied is, over weegt de regeering eindelijk, de kaarten op tafel te leggen. Sinds Augustus 1945 is Buiten zorg een oord van moorden en kne velarij. Er zijn vele menschen van allerlei landaard ontvoerd en ver moord, er zijn wapens gesmokkeld, het aantal knevelarijen op de be volking is legio. En in dit alles heb ben de civiele en militaire republi keinsche autoriteiten de nand. Iedereen, die iets met de „Nica" had uit te staan, dus elke blanda, maar ook elke Chinees en elke Indonesiërs, die iets voor „Nica" gedaaft had of iets er aan verkocht had of er van had gekocht, was vogelvrij. Misschien werd de moor denaar ,,poera-poera" (voor de leus) wel opgepakt, maar veertien dagen later liep hij weer vrij rond Australische officieren vermoord Men herinnert zich den gerucht, makenden moord in Buitenzorg op de Australische commissie tot on derzoek van Japansche oorlogsmis daden. Deze moorden zijn zooge naamd door de TRI uitgezocht, waarbij gebleken zou zijn, dat twee Japanners de schuldigen waren. Helaas pleegden deze beide moor denaars in hun cel zelfmoord door een handgranaat (sic) tot ontplof fing te brengen en daarmee was, volgens de republikeinsche autori- liten, die aan dien zelfmoord niet Jreemd waren, de zaak uit. Het thans door de Nederlanders ingestelde onderzoek heeft uitge wezen, dat deze moorden begaan zijn door de TRI en wel door man schappen van het 2de bataljon, 4e compagnie te Massing (Buitenzorg). Twee Australische officieren wer den op slag gedood. Twee anderen wisten te ontvluchten uit de auto, waarin zij zaten, toen de aanval gepleegd werd. Captain Collins, di recteur van de gevangenis te Glo- dok te Batavia, wist zich in veilig heid te stellen in een Japanschen wachtpost in de buurt; squadron leader Burchall, de tweede man, die ontvluchtte, viel later toch in handen van de TRI. Op last van majoor Toha, bataljonscommandant van de TRI, is hij op 17 April 1946 gefusilleerd. De daders zijn de TRI- Juitenants Boestomi en Soebadri, alsmede de manschappen Oeho, Koestiman en verder de Japansche deserteurs Karta en Roesli, die In. donesisdhe namen hadden aangeno men en in dienst getreden waren van de TRI. Verder zijn bij deze moorden nog betrokken de TRÏ- soldaten Anwar, Soepardi, Nanang, Atjoeng. Oedjoeng, Achmad en Odjos. t,Héi gaat om het lot der republiek" Bij het eerste „onderzoek" werd bekend gemaakt, dat dit op last van de republikeinsche regeering Ite Djokja in die richting moest worden geleid, dat alle schuld op rekening van de twee Japanners Karta en Roesli zou komen. De re publiek zou in een zeer moeilijke positie komen, als uitlekte dat zij er officieel de hand in had. ,,Het gaat om het lot der republiek" werd er gezegd. De toenmalige resident van Bui tenzorg Bamas, verklaarde dat de Niide Jappen die immers te veel wisten nooit levend in handen zouden komen van de geallieerden. De Indonesische daders werden op vrije voeten gelaten. Zoowel Sbetan Sjahrir als de Indonesische procureur-generaal hebben tegen deze wijze van onder zoek geprotesteerd. Het gevolg was. dat Barnas gevangen genomen werd en naar Djokja gevoerd. Dat men daar anders over de zaak dacht, blij kit o ver het verdere verloop. Barnas werd door een neef van hem mr. Tirtawinata, berecht. Deze neef was eerst na Barnas' arresta tie van Buitenzorg naar Djokja overgeplaatst en daar benoemd tot landrechter. Op last van Tirtawi nata werd Barnas op vrije voeten gesteld. Op het oogenblik dat dit in Ne derland gepubliceerd wordt, zal een groot deel der moordenaars van Massing wel door de Neder landsche troepen gearresteerd zijn. De moord op dr. Tumbelaka Men herinnert zich voorts den geruchtmakenden moord te Buiten zorg op dr. Tumbelaka, een Ambon- neesch arts. Deze werd vermoord ondanks zijn protest, dat hij geen politicus, maar dokter was, om dat men hem met Nica-geld zag betalen. De daders zijn leden van de republikeinsche politie Tentara. De hoofddader, de agent Rasoep, werd gearresteerd door de politie Negara, omdat de moord binnen het ressort van die laatste had plaats gehad. Er waren inderdaad nog wel republikeinsche politie- menschen in Buitenzorg, die zich wegens al deze misdaden van hun eigen broeders niet prettig voelden en vreesden, dat zij er vroeg of laat nog grooten last mee zouden krijgen. Tenslotte zat er een 2n- gelsche legermacht in Buitenzorg, die ook al op het spoor was van de moordenaars van dr. Tumbelaka. Het hoofd van de politie Negara kreeg iptusschen opdracht van den republikeinschen resident van Bui tenzorg, Gaos, (die, zooals men zich herinnert, door kolonel Thompson met een aantal andere republikein sche autoriteiten in verzekerde be waring werd genomen) om Rasoep over te geven aan zijn eigen corps. Eenmaal daar terug, werd- hij in vrijheid gesteld. Op allerlei manieren trachtte de politie te Buitenzorg aan wapenen en munitie te komen. Er was een bevel van den commandant van de Britsche en Britsch-Indische troe pen, colonel Mac Donald, dat de republikeinsche politie slechts ka rabijnen, pistolen en klewangs mocht hebben. Daarom werd er een geheime order uitgevaardigd door de republikeinsche autoriteiten dat men op alle mogelijke manieren moest trachten, aan wapenen te komen. De bedoeling daarvan was, de waarde van de politie, „in tijd van nood te verhoogen", m.a.w. het mogelijk te maken, dat zij des- verlangd de TRI in haar strijd zou kunnen bijstaan. Voor deze aan- koopen verstrekten de resident -en de commissaris van politie de fond sen. Niet alle wapenen be hoefden echter gekocht te worden Vele republikeinsche politiemen- schen hielden er een of meer vrien dinnen op na, met wier hulp Britsch-Indische soldaten van hun wapenen werden beroofd. Ook van een Britsch-Indischen captain en een luitenant kocht de Buitenzorgsche politie in October 1946 clandestien wapenen. De Britsch-Indische majoor Ba- sant Singh en de Britsch-Indische It. Gurdeu Singh beweerden com munist te zijn, onderhielden rela ties met de republikeinsche politie en voorzagen haar van allerlei ge gevens. Overvallen en moorden Op 16 Juli 1946 werd in de buurt van Buitenzorg een convooi over vallen, waarbij vier Nederlanders den dood vonden. Hiervoor leverde de Buitenzorgsche politie in op dracht van de TRI 22 man, die slechts gedeeltelijk In uniform ge kleed mochten zijn, opdat zij niet als politiemenschen herkend zou den worden. Voorts heeft de Buitenzorgsche politie een aanval gepleegd op het Nederlandsche bewakingsbataljon Kali Bata. In de gevangenis te Buitenzorg is in October 1945 onderzocht wie van de gevangenen tot de .vrien den van de republiek" behoorden. Deze gevangenen werden vrijgela- Door dr. Jop Pollman en Piet Tiggers wordt op „Drakenburgh" een cursus gehouden voor volksdansen en muziek, welke ten doel heeft de oude volksdansen en muziek in eere te herstellen. ten. Van de anderen zijn acht Europeanen weggevoerd en ver moord ..Hieraan zijn in hoofd zaak schuldig dé republikeinsche beambten Koestijo, Aboe Oemar en Doele Abdoellah In een hotel te Buitenzorg werd een aantal Duitschers vermoord, die voor ,,Nica-menschen" werden aangezien. Chineezen werden gekidnapt, vrouwen werden door de politie geheel ontkleed en op alle moge lijke en onmogelijke wijzen onder zocht op het bezit van „Nica-pas- sen". Japansche en Britsch-Indische deserteurs werden grif in dienst genomen. Wanneer een enkele maal een republikeinsch politie-inspec- teur bij den commissaris van po litie Enoch kwam om te vragen, of dit kidnappen en moorden nu zoo maar door kon gaan, kreeg hij ten antwoord: niets te doen, aangezien het om Nica-spionnen ging. In dit land der misdadigers was deze Enoch koning De inspecteur van de politie Ne gara Joenoes, die door de Neder landers gearresteerd is, verklaarde dat alle misdrijven te Buitenzorg geschiedden op grónd van openlijke en geheime instructies van de drie opeenvolgende republikeinsche re sidenten Barnas, dr. Moerdjani en Gaos- Hij wist, dat hij daardoor handelde in strijd met zijn plicht, doch durfde er uit angst voor re- pressailles niet tegen protesteeren. Zou hij de orders niet hebben op gevolgd, dan zouden hij en zijn gezin ongetwijfeld gekidnapt zijn met alle gevolgen van dien. Zekere Oetomo, bijgenaamd ,,Oom Tommy" werd in Januari 1946 aan het hoofd gesteld van de Pasoekan Oerak Tjepat, aanvankelijk uit 20 man bestaande, later uitgegroeid tot 60 man. Deze ,,Oom Tommy" deed wat hij wilde en oefende een volledig schrikbewind uit. Achter de schermen oefende overste Kawilarang, commandant van de TRI in West-Java, grooten invloed uit. Wat de TRI zei moest gebeuren, al was het ook nóg zoo oneervol en in strijd met de afspra ken met de geallieerde en later d© Nederlandsche bezetting. En met deze civiele republikein sche autoriteiten, zooals resident Gaos, commissaris Enoch, burge meester en geestverwanten, mitsgaders hun corps misdadigers in den vorm van een politiemacht moesten de Nederlanders na de overname van Buitenzorg in Nov. 1946 samenwerken", deze lieden zijn het, die kolonel Thompson en zijn mannen van de 7 December- Divisie beschuldigen van „provo- ceerend" optreden Dat overigens niet alleen te Bui tenzorg alle „Nica-agenten" en hun „handlangers" vogelvrij waren, be wijst het feit, dat een van de moor denaars van den Engelschen majoor en de Eng. verpleegster te Padang die „officieel" veroordeeld is tot zeventien jaar gevangenisstraf, dooir de Nederlanders in vrijheid werd aangetroffen. Hlet bleek, dat de moordenaar na 14 dagen los gelaten was. Hedenmorgen om half tien is de „Lilian" op eigen kracht, alleen met behulp van de zgn. ankertrossen, vlotgekomen. Daarna stoomde het schip naar de haven van Den Helder, waar Onderzocht wordt in hoeverre het schip beschadigd is. Als de schade meevalt, zal de „Lilian" heden nog naar de Rotterdam- sche haven stoomen. In het voorjaar van 1946 heeft de raad van beheer van Ned. Volksherstel het Fonds Noodgebie den opgericht En Nederlands volk heeft zich niet onbetuigd ge laten; uit idie diverse collectes en schenkingen ontving het fonds tot dusver ruim twee millioen gul den. Hoewel dit op zich zelf een aan zienlijke som- is, kon men er bij den enormen nood, die er bestaat, behalve in zeer bijzondere, jndi. vüd.ueele gevallen, niet aan den ken om ook maar te trachten in den particulieren noiod te voor zien Neemt men b.v, het artikel huisraad, De schade hieraan op basis van de waarde v,an 1940, bedraagt alleen al 735 millioen gullen. Neemt men als basis de huidige vervangingswaarde, dan zou hiermee een bedrag van 1 milliard 691 millioen gulden zijn gemoeid In deze omstandigheden heeft het bestuur zich genoopt gezien zijn steunactie te beperken tot de collectieve nooden op medisch- hygienisch, sociaal- en cultureel ge bied in de door den oorlog geiles organiseerde gemeenschappen. En in dit verband werd speciale aandacht gewijli aan de gezins» en jeugdzorg D,e veroeeling der gelden werd gebaseerd op de maatschappelijke toestanden in Ide gemeenten, waar bij wordt gelet op zoutwater inun datie-, langdurige en groote eva cuatie en oorlogsgeweldschade van meer dan 20 pet. aan den to talen woningvoorraad Was ide hulpverleening aan de getroffen gebieden den eersten tijd voornamelijk gebaseerd op het goederen adoptie-systeem, thians is- deze hulpverleeninig meide uit gebreid to>t financieele adoptie. In niet-geteisterde gebieden worden door de onder-afdee'ling-en van Volksherstel inzamelingen gehou den en rechtstreeks aan ide ge. troffen gebieden overgemaakt. Uit dien hoofde werd tot dusver re 1-282.000. verdeeld, Hiervan ging naar de provincie Gelderland 541.275; Zeeland 313-327; N,. Brabant 278-870; Limburg 139,719. Volksherstel heeft tot nu toe in noodgemeenten 10 steenen con. sultatieburea-ux, waarvan de bouwkosten 12,000 per stuk be droegen, beschikbaar gesteld. Bo vendien werden 11 Engelsche ba rakken gekocht, terwijl nog 5 Zweedsche barakken uit Zwellen zullen koimen Wil het fonds In de toekomst verder daadwerkelijk kunnen hel pen dan bljjft financieele steun onmisbaar Het Regenboog-cabaret o. 1. v. Willy van Hemert vertrekt 6 Fe bruari a.s. per KLM voor een tournée van drie maanden naar Ned. Indië, waar het onder aus piciën der NIWA zal optreden voor kunstkringen en militairen. Weerspannige delinquent „gooit eigen glazen in" Anke Diedorp bewoont een prachtig huis aan eën van de graefhten in de hoofdstad. Tijdens de bezetting ging hij er 's avonds op uit om meisjes over te halen deel te nemen aan, braspartijen met Duitsche officieren. Bij de bevrijding werd dit fraaie heerschap veilig opgeborgen, doch onlangs is hij in afwachting van zijn berechting tijdelijk in vrijheid gesteld. Het huisvestingsbureau was van oordeel, -dat „meneer" wel enkele kamers van zijn groote woning ter beschikking kon stellen van Ne derlanders, die geen dak boven hun hoofd hebben. Hij weigerde echter met de mededeeling, dat hij „liever zijn woning in puin gooide, dan menschen uit Indone sië onderdak te verleenen". Toen hij meende, dat hij niet bij zijn weigering kon blijven, heeft hij inderdaad een gedeelte van zijd meubelen stuk geslagen en d« vaste waschtafels en spiegels in Zijn woning vernietigd. Thans heeft de PRA dezen 61» jarigen weerspannigen heer maar weer gedwongen onderdak ver leend. tv® m i Weerverwachting medege. deeld door het K. N. M. I. té De Bilt geldig tot Zaterdag, i avond: In het Zuidoostelijke gedeelte van het land: in den nacht ota- tige toj, strenge -vorst; mórgen overdag toenemende bewolking met jater plaatselijk eenigen lichten sneeuwval en matige tot lichte vors', weinig wind, In het overige gedeelte van I het land: meest zwaar bewolkt met nu en dan eenige sneeuw, S matige tot lichte vorst, aan de kust tijdelijk om het -vriespunt; veranderlijke wind, j 25 Jan.: Zon op 8.32 uur, on. der 17-.4 uur; maan op 10.24 i uur, onder 20.36 uur. Een sociaal werker vain d'e stichting „Toezicht politieke de linquenten" heeft op 10 December aan de afd Eindhoven dezer stich ting een opzienbarend: rapport uit gebracht over een bezoek aan de bewaringskampen iin Ide forten Alten? en Steurgat. Hij deelde daarin o,-a, imede, dat eenige tientallen delinquenten we gens gebrek aan kleeren in be,d moesten blijven en klaagde over de inrichting van Ide ziekenzaal, de medische behandeling en het verstrekken van voedsel aan ern stige zieken. Zooals onlangs igemield, heeft het Eerste-Kamerlid Molenaar over deze kwestie eenige vragen gericht tot den minister van Jus titie. Deze antwoordt hierop, dat de opsteller van het rapport dit #p 24 December aan hem heeft over handigd en toegelicht. De minister heeft, daarop terstond een onder zoek gelast, dat op 30 December ter plaatse is ingesteld, o,a, door het hooft! van den imedischen dienst van het directoraat-generaal en den alg- inspecteur van boven genoemde stichting. Uit dit oriier- zoek is gebleken, dat van wantoe standen in de mate als waarvan 't rapport gewaagt, geen sprake was. Zodanige toestanden komen in geen der bewaringskampen voor en t.a v, Altena en Steurgat blijkt dit in het bijzonder uit het ver slag der commissie van onderzoek* Waar dit noodig was heeft de com missie echter terstond maatregelen ter verbetering genolmen. Het vraagstuk van Ide kleeding der gedetineerden, dat algemeen een inderdaad zorgwekkend aspect vertoont, heeft een onderwerp van overleg bij ide regeering uit gemaakt. Als gevolg daarvan is in December jl- bepaald, dat aan ge detineerden van October 1946 al de ook voor burgers geldende tex tiel toewijzingen wordt toegor kenld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4