Met vangschip door de IJSZEE Spannende races De ernst van dezen tijd De koning der Blauwe Ridders Lager rantsoen in Engeland ONGSLAGEN m <59ste JAARGANG ZATERDAG 25 JANUARI 1947 No. 20222 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HOOf»redacteur Dansende golven maakten landrot ziek ONDER EEN DEKEN VROEGE trein naar BELGF. Een eeuiv geleden werd Dorus Rij Iters geboren „Mannen, opstaan! D'r zit een schip op de „Pannekoek"! Ze hebben een stakelvuur afgesto ken. Vader gaat met de boot uit!" roept een jong meisje, die moeizaam door de bochtige nau we steegjes en straten van den Ouden Helder optornt tegen den storm. CONTINUATIE BLUM'S POLITIEK VA. HA m NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAiT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR J. WITLOX i&iZÜO. EN ADMINISTRATIE I BROERSVE5T SCHIEDAM. TEE. 6880. ABONNEMENTSPRIJS P. KWARTAAL, 1.,. P. MND., 0.2. P. WEEK Men zegt; Het is tegenwoordig een ernstige tijd Men bedoelt daar mee. dat de prijzen van de levens middelen zeer boog zijn, textiel schaarsch is en dat de loonen een onvoldoend niveau hebben. Men vindt het een er'nstigen tijd in dezen zin. dat het eigenlijk niet veel be ter is dan vóór den oorlog of nog minder Maar men gaat niet diep op de 'problemen is, d-w-z. men vindt het niet van belang, dat er een geweldige strijd gestreden •wordt, die in den diepsten grond niet anders is dan een strijd voor of tegen Christus. Men vindt het niet meer van zoo heel veel belang, dat men katho liek d.i. principieel georganiseerd is. Men vindt dit een klein beetje ouderwetsch, 'n ding dat uit den tijd is en in onze samenleving niet meer past. Als het .Hoogwaardig Episcopaat bij monde van onzen Kardinaal uit drukkelijk als wensch te kennen geeft, dat alle katholieken georga niseerd moeten zijn in hun eigen katholieke stand- en vakorganisa ties, dan is 't niet te begrijpen, dat velen zich nog door de gedachte laten leiden dat een zekere een heidsstreving boven een zelfstan dige katholieke organisatie te ver kiezen is- Terwijl de houding van de Bisschoppen toch het beste be wijs is, dat naar de meening van datzelfde Hoogwaardige Episcopaat de tijd zeer ernstig is, Maar al te duidelijk zien wij, dat in de verschillende landen de ver houding zich toespitst in dezen zin, dat de katholieken aan den eenen kant staan en de communisten aan de andere zijde. Overal ziet men, dat het socialistische getij begint af te nemen en dat de liberalen met veel meer te vertellen hebben. Bijgevolg blijft er niets anders over dan dat de twee uiterste levens beschouwingen lijnrecht tegenover elkander komen te staan. Eener- zijds het Katholicisme met zijn ge loof in een persoonlijken God, ons Uitgangspunt en onze Doelstelling, anderzijds het communisme dat het uitgangspunt en de doelstelling zoekt in de materie, in de stof, met uitschr,k'e#jk van het bestaan van een persoonlijken God. Deze beide levensbeschouwingen kunnen uit den aard der zaak nooit tot een vergelijk, een compromis komen, omdat in den diepsten grond heel de zaak draait om het vóór of tegen Christus Juist daarom komt het er op aan dat wij principieel zijn, voor de 100 pet katholiek, en ten volle de con sequenties aanvaarden van onze levensbeschouwing. Een van die consequenties is: het organiseeren in katholiek verband. Er moet nu kleur bekend worden, men mag niets meer verdoezelen. Die strijdgeest moet weer in onze gelederen aangewakkerd worden in alle felheid. Allen moeten wij apostelen zijn. Allen, ieder in eigen omgeving. Weg met alle laksheid, alle gemakzucht. Het Hoogwaardig Episcopaat re kent op ons allen in den komenden moeilijken tijd. Zijn wensch moet voor ons een richtlijn zijn el} richtlijn is: sterk door eendrachtige samenwerking. mi«r COMMANDEUR Het zal weldra noodig zijn het bacon.rani soen in Engeland te verlagen. Tevens dreigt een ver laging van het broodrantsoen, zoo ook een verlaging van het bier. rantsoen en een verminderde toe wijzing van versch vleesch, aldus „A. P." Aankondigend dat de verlaging van het rantsoen versch vleesch te wij.en was aan een lagere bin. nenlandsche productie van run der en schapenvleesch, zei de mi. nister van voedselvoorziening John Straehey, dat de voorraden corned beef het rantsoen in waar de op zijn huidig peil zullen hou den. Te Batavia schijnt het normale leven zich langzaam-aan te herstellen. Op de Passar zijn pisangs en andere vruchten weer volop te koop, maar de prijzen zijn sterk gestegen. De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz is op excursie geweest met een vangschip door de woelige wateren der Zuidelijke IJszee en in zijn jongste telegram vertelt hij van zijn wedervaren. Bij helder wee, maar met een stijve bries, zet ik mij in de mand, die mij van de „Willem Barendsz af aan boord van het vangschip moet brengen. Enkele oogen- blikken zweven tusschen lucht en water en dan ben ik al aan boord van de AM 3 getrokken, waar iemand mij vraagt, of ik me gelukkig gevoel. Hij en de anderen, die om me lieen staan, kijken wat somber; ze hebben een ietwat meewarig gevoel voor me over, doch als ik hun vertel, dat ik de zee ken als mijn vader en een Vlaardingschen trawler in drie dagen heb helpen volvangen, klaren hun gezich en op, ik ben hun dus niet heelemaal vreemd, denken ze. poen vereenvoudigt de vangtech- niek in groote mate in vergelijking met de primitieve middelen, waar mede onze voorvaderen de walvis- schen te lijf moesten gaan. 'n Moderne harpoen weegt 90 kg en is aan 'n tros van 000 M lengte verbonden. Zij heeft den vorm van een dikken ijzeren staaf me t aan de punt een explo. sieven kop, voorzien van weerha ken. Als de kop in het lichaam van den walvisch dringt, ontploft de in den top aangebrachte gra naat en de weerhaken zetten zich vast in het lichaam Zoo kan het dier naar het vangschip worden gesleept. De schok die het vang. schip zóu krijgen, zoodra een wal visch door een harpoen is getrof fen, wordt opgevangen door buf- ferveeren. wa,armee de tros aan boord verbonden is. Wij stuiven nu als het ware floor het water en passeeren ijs. bergen, soms dicht nabij. Sommige hebben een platten vorm, die je zou doen verleiden even over te stappen om een rondje te schaat- sen. Het wordt nu ontzettend koud; de wind snijdt ,me door alles heen, het water golft over den boeg, het achterschip staat voortdurend blank. Het schip danst over de zee Als de jager klaar is met bun keren, worden de trossen losge- smeten en de walvisch. die als ..kurkenzak" is gebruikt tusschen moederschip en AM 3 wordt naar het achterschip van de „Willem Barendsz" gesleept, opgetrokken in de slipway en ter verwerking over gegeven. Wij varen met volle kracht weg en ik moet bekennen het valt niet mee, zoo van de groote schuit over gestapt te zijn op dit kleine 400- tonnertje. Er staat een geweldige deining en het scheepje danst op de golven dat het een lieve lust is. Maar het is geen lust voor mij. Zou ik dan toch nog 'te zeer land rot zijn? In elk geval moet ik weer eraan geloven. De eenige troost is, dat nog nooit iemand aan zeeziekte is gestorven. Zoodra ik kan, geef ik mijn oogen goed den kost. Op het jagersdek is men druk bezig het schip visch- klaar te maken. Het kanon wordt geladen met harpoen en kruit; de lijn waarmee de harpoen straks in bliksemsnelle vaart zal voortschie- ten. wordt bevestigd. Zoo'n har en wendt zich op lederen draai van het roer Ik sta met den kapitein op de brug en zie hoe een matroos langs een louwladder naar het kraaien, nest klimt. Nu is alleen nog maar zijn hoofd en iets van zijn hand te zien. Hij zit er hoog, maar zwiert met zijn „nest" alle kanten uit. Zijn taak is belangrijk- Zijn er walvisschen vooruit? De man geef seinen met zijn handen. Een zwaaiende hand beteekent naar bak- of stuurboord voor. of achteruit. Iedereen aan boo-d is gespannen. De jager valt onophoudelijk over stuur, en bakboord, en als we gaan eten. hebben we geen rustig oogenblik. Slingerlatten zijn er niet We houden onze borden soep in de handen en gaan met de zee. tjes mee. Dat duurt zoo den ge- heelen maaltijd. Het water heeft een blauw.groene kleur; de wol kenstoeten zijn betooverend van vorm. Kaapsche duiven en wal vischvogeltjes zwermen rond het schip, roofzuchtige orca's duiken in 't water op Op de brug is de luidspreker ingeschakeld. Ik hoor hoe de andere jagers hun vang. sten aan het moederschip opgeven. Het wordt een wedstrijd wie het meeste binnen brengt. Aan de ge zichten van de bemanning lees af, dat het werk een spel gelijkt: wie wint vanckiag. van de week, wie angt de meeste walvisschen. We snuffelen de ijskoude zee at Dat gaat zoo dag ep nacht door en hoogstens wordt des nachts en. kele uren gestopt. Van werken in ploegen is geen sprake Allen zijn vrijwel voortdurend in der weer ter voorbereiding en in afwach ting tevens vian de dingen die ko men zullen. Betooging te Rome van arbeiders, die uiting gaven aan hun ontevredenheid over de stijging van de noodzakelijke levens middelen. Als men de collaboratiezaken een beetje bijhoudt, moet men wel tot de conclusie komen, dat er tijdens den oorlog heel wat is ge knoeid en tegelijkertijd knap ver diend. Hetzij onder dwang, zooals men „huilend" meedeelt, hetzij uij, zuiver winstbejag hetzij om mil- lioenen te verdienen hetzij om een flink weekloon op te strijken. Velen, grooten en kleinen, hadden n ruim of heelemaal getön geweten en daarnaast weinig of geen vader landsliefde. Minister Lieftinck kan aan die gevallen thans verdienen, want er mag geen cent in .iet bezij blijven van dergelijke individuen. Want wat dunkt van een omzet aan bunkers en Spaansche ruiters van 20 millioen- Een ander merkwaardig geval was de samenwerking door de Wit's Dekenfabriek, Aldaar hadden de directeuren zich niet minder dan ingespannen- om moffenorders los te krijgen. De bekende mr. v. d. Putt die niet gauw in den put zit hield het pleidooi, om de dekenfaibnkan- ten die onder één deken met de moffen hadden gelegen, uit den put te halen. De advocaat had koffers documenten uit zijn villa- kantoor laten aanrukken. We heb ben onder alle rangen en in alle groepen helden van verzet leeren kennen, waardoor lieden als bun kerbouwers en dekenmakers des te harder tegenvallen. We zijn te dezer zake benieuwd naar het eindvonnis. Want geiijk. het verslag meldde zal de voor zitter de uitspraak aan betrokkenen thuis sturen. Hoe zal dit cadeau onder couvert er uitzien? Geen deken er over heen. Kleinen moeten hun straf on dergaan. maar grooten mogen evenmin hun boete ontloopen. reit is bovendien dat onder de kleine collaborateurs gezinsnood een woordje meesprak of druk van bovenaf een moeilijke beslissing uitlokten. HENK VAN DER MAZE Al ls het dan nog niet bekend, wanneer hij zal gaan loopen t°ck kan reeds worden vermeld, dat de Ned. Spoorwegen de plannen ge. reed hebben voor he: inleggen van een vroegen trein Rotterdam Cmet aansluiting van Ams:erdam) A - werpen (met aansl. naar Brussel). Zoodoende zullen z,kenmenschen zóó vroeg in Antwerpen (èn Brus sel?) kunnen komen, diat ze na afdoening van hun zaken s avonds nog weer thuis kunnen zijn. Het is Doortje, eenige kind van Dorus, die een menschenleeftijd geleden in. stormnachten de taak van omroepster vervult. En in de kleine huisjes trekken de vletter, lui over hun blauwe truien de oliejassen en drukken de helm op het hoofd en dan rennen ze als zeeridders en eersteklas sport, lui naar de boot, waar Dorus Rij. kers op hen wacht Dit gebeurde in December, toen de „Renown" op de „lillijkste" plek in zee vast zat. Dorus Rijkers, de dappere Ne- derlandsche Watergeus uit de 19e eeuw, werd op 27 Jan. 1847 ge boren. De geboortedatum van een man, op wien niet alleen Neder, land, maar de heele wereld tro'sch kan zijn. Een man, die 80 jaa*" 'anS moest werken voor een sober be. staan en met de zijnen tegen storm en golven 511 menschen, mannen, vrouwen en kinderen van den ver stikkingsdood in de golven gered heeft Dorus Rijkers was de Koning der Blauwe Zeeridders en met recht droeg hij vele medailles, welke in heeten strijd verdiend waren. Toonbeeld van menschen- rfiin, broederliefde, opofferings ge zindheid en volharding. Nederland eerde hem wel als eeij groot zeeheld, maar een tor- gen-vrije levensavond als belóo- ning voor zijn groote daden bleef uit! Tot op hqogen leeftijd moest hij alles aanpakken, zelfs kolen- booten lossen, om in zijn onder houd te voorzien. Nederland heeft iets goed te ma ken aan de nagedachte van dezen held en zijn mannen. Vier en twintig jaar geleden is 't „Dorus Rijkersfonds" gesticht om den le vensavond van vele dappere oude ridder-redders te verlichten. Ieder jaar heeft het fonds 40.000 gulden noodig. Het lidmaatschap van het „Dorus Rijkersfonds" bedraagt minimum 2.50 per jaar en dan ontvangt men het maandblad e gratis bij. Dorus Rijkers vervulde zijn plicht tot het uiterste laat zijn makkers met op hun °"deIJ dag omkomen van ellende! Werpt Gij, Nederlanders, hun de redding- boei toe! Giro 21602, Den Haag, In een gisteravond ge,ho"d^ radio-rede heeft Paul Bamadier. socialistische eerste minister van Frankrijk, verklaard, dat zijn regee- ring de politiek van Leon Blum zal voortzetten» vr- -■

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1