U.N.R.R.A. voor propaganda misbruikt *KERl Wetsontwerp Belastingherziening 1946 Een MODEL-PADVINDER m Verbetering voor groote gezinnen en een prach t-ka tlioliek m PAGINA 4 ZATERDAG 25 JANUARI 194.7 Tito liet de Russen begaanmaar Joego-Slavië hongerde wa vonden het Guy de Larigaudie Heel mijn leven is slechts "n lang zoelen naar God. Guy de Larigaudie geweest V X W. „Maarschalk Tito heeft een leger van 600.000 man opgebouwd en uitgerust met het doel in Joego-Slavië een regeering te handhaven, welke hecht verbonden is aan die van Sovjet- Rusland"; aldus begint Eric L. Pridonoff, destijds economisch adviseur bij de Amerikaansche ambassade te Belgrado, onder den titel: „Hoe Tito onze milddadigheid misbruikte om zijn dictatuur te verstevigen", een artikel in „The American Mercury", waarin hij beschrijft, hoe Joego-Slavië met de VIV RR A-goeder en is omgesprongen. Aan dit interessante en belangrijke artikel ontleenen wij de volgende bijzonderheden. Hoe kwam Tito aan het noodige materiaal voor het leger, vraagt Pridonoff? Zeker niet uit eigen middelen, maar hij kreeg het van de eenige natie, die in staat was Ihet te verstrekken: de Vereemgde Staten, via de UNRRA De feiten rijn overduidelijk en grootendeels ambtshalve door hem persoonlijk Waargenomen. Hoeveel materieele hulp werd door de UNRRA aan Joego-Slavië gezonden? „Zeker, wij hebben enige hulp van de UNRRA gekregen, verklaarde Tito in een rede, in Juni 1946 te Zagreb uit. gesproken voor het communistische Jeugdcongres. Maar de voornaam ste en meest daadwerkelijke hulp kwam van onzen grooten bondge noot, de Sovjet-Unie". Noch Pridonoff noch zijn colle ga's van de Amerikaansche ambas sade hebben echter een spoor kun. nen vinden van deze hooggeroem de daadwerkelijke hulp". Wat hij aantrof, was een leger van Rus. sische spionnen, politieke commis sarissen en soldaten, die tenkoste van het berooide Joego-Slavië leef den en veel van de economische hulp aan dit land naar.... Rusland verscheepten. De Russen plunder, den steden, boerderijen en fabrieken en tallooze klachten bereikten hier omtrent de Amerikaansche ambas sade. Tito's regeering heeft echter nimmer protest tegen de Russen aangeteekend, zelfs omgekeerd: het volk werd voorgehouden dat het nooit genoeg kon doen voor den Sovjet-bondgenoot! Toen Belgrado was bevrijd, wer. den de door de nazis achtergelaten voorraden voedsel (o a. 50.000 wa gonladingen tarwe en meer dan 2000 wagonladingen suiker) on middellijk door de Russen in be slag genomen. Later waren zij zoo -edelmoedig" om 10 pet. van het graan aan het Joego-Slavische volk terug te geven en hieraan werd groote ruchtbaarheid gegeven, om dat het de goedheid van de Russen bewees. Bovendien sloot de regeering Tito een geheim handelsverdrag met de XJ-S.S.R. waarbij groote partijen goederen aan Rusland werden verkocht voor prijzen die lager waren dan de produc. tiekosten. In ruil hiervoor lever de de Sovjet-Unie lucifers, zeep, medicamenten en militaire uit rustingen, de laatste grooten deels bestaande uit wat Amerika onder de leen- en pachtwet naar Rusland had gezonden. Dit is dus de .daadwerkelijke" hulp' waarvoor Tito het volk tot dankbaarheid Jegens de Russen aanmaande. Daartegenover beliepen de zen dingen van de UNRRA, waarvan 73 pet. door de Ver. Staten werd geleverd, tegen het eind van 1946 in totaal 2.000.000 ton, met een waarde van 400.000.000 dollar. Op 20 April 1946 erkende trouwens kolo nel Sergeïchik, dat tot dusverre de UNRRA in Joego-Slavië had inge voerd 979,339 ton aan voedsel 150 pond per jaar, per persoon) en 68872 ton katoen, wol en manifac- turen, omgerekend ongeveer 9 pond *extiel per persoon, hetgeen voor •en man beteekent; 2 broeken, 2 Overhemden, 3 stel ondergoed, 6 paar sokken, 1 sweater, 1 overjas en 6 zakdoeken. Bovendien dienen *e worden genoemd de 8518 ton medicamenten, de 126.000 000 liter benzine, de 75.000 ton kolen, de meer dan 12.000 vrachtwagens, de tractors en andere landbouwwerk tuigen, de machinerieën, mijn-uit rustingen, spoorwegbenoodigdheden •n vele andere aanvullingen van Ti'ale tekorten. En dit alles betiteld Sis „eenige" hulp van de UNRRA. In werkelijkheid stonden de totaalbedragen der zendingen ge lijk met 10 maal de geheele voor. oorlogsche begrooting van Joego- Slavië of 3 maal het nationale inkomen. Het is niet te veel ge kend, dat Joego-Slavië, ondanks den Sovjet-roof, alleen door den invoer van de UNRRA-zendingcn van een complete ineenstorting is gered. Hoe was Tito echter in staat de milddadigheid van Amerika, Canada en Engeland te misbruiken als mid del om zijn eigen dictatuur te ver stevigen? Eenvoudig omdat Tito, toen in den winter van 1944-45 het volk zeer te lijden had van honger en kou, aan de in Italiaansche havens gereedliggende Amerikaansche sche pen géén toestemming gaf het land binnen te varen, vóór hem de vol ledige controle over de distributie der zendingen werd toegezegd. Bo vendien eischte hij, dat een Sovjet vertegenwoordiger hoofd van de UNRRA-missie in Joego-Slavië zou worden, hetgeen geschied is met de benoeming van kolonel Ser geïchik, een trouw Stalinist, die hierdoor volledig de touwtjes in handen kreeg. Aanvankelijk was een uitgebreide staf Amerikaansch en Engelsch per soneel werkzaam, maar toen de leidende figuren de walgelijke methoden door hadden, trokken zij zich terug en werden onmiddellijk vervangen door Russen, die al dus langzamerhand alle sleutelpo sities bezetten. Een bezoek van mr. Herbert Lehman, internationaal hoofd van de UNRRA was keurig geënsceneerd en de regeering zorgde ervoor, dat hij geen andere UNRRA-werkers te spreken kreeg dan die zij aanwees. Ook de inspectie van La Guardia had geen resultaat, daar La Guar dia geen persoonlijk onderzoek in stelde, doch slechts parades afnam Ook verhinderde Tito, dat inspec teurs controle uitoefenden op de met behulp van de UNRRA weder opgebouwde textielfabrieken en de bestemming van de daar met UNRRA-katoen en wol vervaardig de eindproducten. En terwijl de bevolking slechter gekleed ging dan ooit, zag men kort nadat de spin nerijen weer werkten in de straten van Belgrado officieren in nieuwe uniformen loopen. De regeering ontzag zich zelfs niet om geneesmiddelen als poli tiek lokmiddel te gebruiken: de door de UNRRA verstrekte medi camenten waren veeleer op lid maatschapskaart van de partij dan op doktersadvies verkrijg baar De vrachtauto's, gegeven door de UNRRA voor burgerlijke doelein den werden gebruikt voor troepen transporten. Tito en andere autori teiten reden zelf in prachtige wa gens, gedreven met Amreikaansche benzine. Terwijl de leden van de Ameri. kaansche ambassade te kampen had den met kolentekort, werd bij den .buurman", deri communistischen minister voor Slovenië, 30 t0n Amerikaansche steenkool thuisbe zorgd in Amerikaansche vracht, auto's, welke reden op Amerikaan sche benzine De UNRRA-goederen wierden aan de diverse regeeringen ver kocht tegen de productieprijzen. Het Joego-Slavische volk kon ze echter alleen op de door de re geering gecontroleerde markten verkrijgen voor prijzen, die 30 maal zoo hoog waren. Van de winsten" kon Tito zijn leger on derhouden. Begrijpelijkerwijze klaagde het volk over de hooge prijzen en hier uit sloeg Tito politieke munt Een leger van propagandisten ontketen de een campagne tegen Amerika en de Westersehe democratieën en de door de regeering gecontroleer de bladen schreven: „Nu voelt U eens aan den lijve wat het kapita lisme beteekent. Is het niet vree sdij k, te bedenken, dat de Ameri kanen zulke buitengewone prijzen van ons, arm volk, eischen?" Pridonoff besluit zijn triestig artikel met de volgende conclu sie: „Door onze eigen blindheid, hebben we de UNRRA toegestaan mede te helpen aan den opbouw van Tito's totalitairen staat". •geheel nieuwe cursusL f samengesteld door ••n.| Eerw. Pater Dominicaan I Bijzonder geschikt voor I koorzangers, onderwij- 1 zers(essen) en allen die I dieper willen doordrin- J gen in de rijke liturgie B van de Katholieke Kerk. Vraagt ons geïllu streerd prospectus. lekende Schriftelijke Cureue Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag inzake het ontwerp wet belasting herziening 1946. Bij de aan de me mo rie toegevoegde nota van wij zigingen zijn in het oorspronkelijk ontwerp van wet verschillende wij zigingen aangebracht waarvan die op 't gebied van de vennootschaps belasting, de inkomstenbelasting en de omzetbelasting de voornaam ste zijn. Een van de meest sprekende wijzigingen is voorgesteld in de belastingen van hen, die aanspraak op kinderaftrek hebben. In het bijzonder ten aanzien van de groote gezinnnen houdt dit een belangrijke tegemoetkoming in; uit het ondegvolgende overzicht blijkt, dat de grenzen waarbij de belasting voor de verschillende inkomens zwaarder wordt, verge leken bjj het oude tarief gunstiger liggen. Volgens het Volgens het oorspronkelijke gewijzigde ontwerp ontwerp Tariefgr. S 1 9000 2 6600 6600 3 (l kind) 6720 7320 3 (2 kind.) 6480 7920 3 (3 kind.) 5760 8040 3 (4 kind.) 5040 8520 3 (5 kind.) 4440 9120 3 (6 kind.) 4800 9720 3 (7 kind.) 6160 10320 3 (8 kind.) 5640 10920 3 (9 kind.) 6600 12240 3 (10 kind.) 7440 13320 Deze tegemoetkoming is bij na dere overweging noodzakelijk ge bleken in verband met de reeds in het oorspronkelijke ontwerp van wet voorgestelde verhooging van de omzetbelasting. De in het oorspronkelijke ont- werp opgenomen, uitsluiting van een gezegend moment, toen het boekje van Jean Vaulon Guy de Larigaudie, routier de légende Editions Universitair es, Les Presses de Belgique, 163, Rue du Trone, Brussel) op onze schrijftafel terecht kwam. Het gaf ons gelegenheid, tot onze groote stichting kennis te maken met een model-padvinder en een pracht-katholiek. Guy de Larigaudie toont zich wel voornamelijk den echten padvinder door zijn, we zouden haast zeggen, hartstochtelijke liefde voor het avontuur. Of moeten wij zeggen, met zijn levensbeschrijver „la vocafion de l'aventure"? Hij beminde „le beau plaisir de courrir l'aventure" alleen om het intense genot om over de grootste moeilijkheden te triomfeeren met een padvindersglimlach op de lippen. Zijn kort bestaan is dan ook als het ware één groot reisavontuur. De eerste reis, die hy maakte was naar de Jamboree van Frank- ton in Australië. Twintig Soo.uts cte France zouJden d'aaraan deel- nemen. Ondragelijk was de span n"g ?f, er bij zou, hoorein: „Serai-je un d'eux?" Hij mocht mee en beschreef de reis in m Vingt Scouts de France ajutour du monde". Aan booild1 van de „Orotnsay" werd hij door een En- gelschen vriend begroet met een haast verbrijzelenden klap op zijn sohoulder, dien hij beantwoordde met een stoot in de ribben, „die hern een oogenblik den adem be nam Hij geniet van sport en spel der Engelschen aan boord en maakt de wijze opmerking: ,,Het is de kracht van de Engelschen, dat ze spelen kunnen". Na de Jam boree maakte hij nog een reis naar andere eilanden van den Pacific. In 1935 maakt hij een groote reis dwars door_ Amerika, beschreven m „Par trois routes americaines". Hy maakt ide reis met de „Nor mandie Het luxueuse leven aan boord kan hem niet t>evredii^e»n, noch zijn hart aftrekben van God. Hij komt o,a, in Hollywood, waar hij kennis maakt met een van die sterren, Jean Harlow. Als hij later haar dood verneemt, stort hij een lang gebed voor haar: „Ik geloof 'dat de goede God oneindig barm hartig moet zijn voor de zielen van deze enfants terribles", zoo peinst hij,..,. „Jean Harlow was ook een lof voor God, omdat haar schoonheid een verre weerglans is van den God, Die haar schiep." Volmaakt ruiter als hij is, giaat hij een wedren aan met een cow boy en rijdt dat die teugels hem m de handen snijden, maar tot groote tevredenheid van den cow boy. In 1936 gaat de reis al wederom naar tien Pacific en in 1937 ver trekt hij van de Jamboree in Vo gelenzang met een oude, miaar nog stevige Ford, „Jeanette" gedoopt, voor het nog niet vertoonde waag stuk: een reis te land van Parijs naar Saigon. De moeilijke frnan- cieele kwestie werd op het onver wachtst opgelost door „mme fem me au grand coeur". Guy en zijn reisgezel Dapier maken een soort idank- en triomfrit met „Jeanette" door Parijs, die eindigt met een gebed in de kerk voor de weldoen- ster. Jeanette" werd in Vogelen- zang door tien aalmoezenier geze gend en de reis aanvaard met het gebed van de beide koene pad vinders: „Zorg, o Gobi:, dat wij op •onze lange en harde reis geen en kel kwaad bedrijven en dat ons igeen kwaad overkame". Zij maak ten het trouw uitgevoerde voóme men om eiken dag het rozenhoedje te bidden: een tientje voor het sla gen van den tocht, een voor hun beide in groote ongerustheid ver beerende families, een voor allen, die hen geholpen hebben, een voor twee onbekende weldoeners en het laatste: opdat de vrelde van Chris tus nederdale over de heiden streken, die zij gaan doorkruisen. Deze reis werd een padvinderij in den vollen zins des woords. Te gen alle ad'vies in maken zij den nog nooit gewaagden tocht dwars door tien jungle van Cbittagong naar Akyab. In den letterlijken zin des woords moeten zij zich een weg banen: .Jeanette" kan nau welijks een a drie kilometer per dag maken; éénmaal haaide zij niet meer dan 500 meter in de 2 idagen. Wel twintigmaal per dag moesten zij in een riviertje plon sen en er de auto over heen liel pen. Hun voornaamste kracht school, aldus Guy, in ,,een blijden lach om het noodzakelijk goed' hu meur te bewaren." Des nachts sliepen zy temidden van allerlei wild gedierte in een tent, alleen bewaakt Idöor het beeldje van O L Vrouw, dat erboven op prijk te. >,Wij moeten onze Engelbe waarders ernstig werk laten doen", zei Guy tot zijn gezel. Ip den Ganges eindiglde hun a'vontuiur bijna op trieste wijze door een schipbreuk..- Zij zijn op het punt in het vuile water van den Ganges te verdrinken, ook „Jeanette" ging bijna verloren- „Maar wat kwam er dat alles op aan, aldiuis Guy, ik bewaarde toch de vrienidl- schap met God." Toen zij bet dioiel van hun reis naderden, kregen zij van Fond,, die de reclame-kraoht van deze reis met een oude Ford wel scheen te waardeeretn, een nieuwen wagen en daarenboven 'van onze KPM een invitatie voor een reis door Indië, waarbij voor al Bali h<en boeide. kinderaftrek ingeval een kind zeil een zekere opbrengst van dienstt. betrekking geniet, is in het ge w ij zigd ontwerp niet gehandhaafd. Vergeleken met het oorspronke lijk voor gestelde ontwerp is da belasting van ongehuwden eenigszins verzwaard. Het tarief ten aanzien van gehuwden zonder kinderen is niet nader gewijzigdw Wanneer de nieuwe tarieven ingaan Het nieuwe tarief voor de in komstenbelasting zal in vollen om. vang eerst gelden met ingang vain het belastingjaar 1948, voor de loonbelasting zal het nieuwe ta rief gelden voor de loontijdvak- ken, welke na 30 Juni 1947 eindi gen. Voor 'de inkomstenbelasting is voor 1947 een overgangsmaat, regel opgenomen. Het nieuwe ta rief zal n.l. voor het geheele be. lastingjaar 1947 gelden, terwijl voor de lagere inkomens een tus- schentarief van toepassing zal zijn, waarvan de belastingbedragen de gemiddelden zijn vap die van het oude tarief en van het nieuwe ta. rief Is de belasting niet over het geheele jaar 1947 verschuldigd, dan zal voor belastingtijdvakken of gedeelten hiervan, vallende voor 1 Juli 1947, het oude tarief wor den toegepast voor belasin'gtij'du vakken of gedeelen hiervan, val- len'Qe na 30 Juni 1947, het nieuwe tarief. Gedeeltelijke verlichting omzetbelasting Ook in ander opzicht is een be. langrijke verlichting van den be lastingdruk voorgesteld, n.l. ten aanzien van de omzetbelasting op een aantal noodzakelijke goederen Deze kan worden bereikt, doordat de mogelijkheid is geopend om een aantal door de Kroon aan te wij- zen goederen by levering door een fabrikant aan een anderen onder, nemer van omzetbelasting vry t« stellen. De in de nota vami wijzigingen opgenomen voorstellen Inzake de omzet-belasting zullen tot gevolg hebben, dat de oorspronkelijk g& raamde hoogere opbrengst tot 97 millioen daalt. Deze 97 millioen Kulden zal geheel benoodigd zijn voor de voorgenomen noodvoor ziening voor de ouden van dagen. Verwacht mag worden, dat afge! zien van de verhoogiing voor de hoogere inkomens, de inkomsten belasting over 1948 onder het na der gewijzigde nieuwe tarief even veel zal opbrengen als over 194fl onder het oude tarief V ennootschapbelasting 33 1/3 pet. In een bij de nota van wijzi gingen behoorende tabel zijn d« goederen genoemd, die in ieder geval door de weeldebelasting zullen worden getroffen. In het oorspronkelijke ontwerp *tiad de Kroon zich de bevoegd^ 'heid voorbehouden tot aanwijzing van de aan de weeldebelasting onderworpen goederen. Ook IhanS is echter de mogelijkheid voorbe. houden de bij de w,et vastgestelde tabel vah weeldegoederen bij Kon. besluit aan te vullen, met bepa. lmg evenwel, dlat ter zake van een zoodanige aanvulling onverwijld een wetsvoorstel moet worden in^ gediend. Het percentage, dat als weeldebelasiing van goederen zal worden geheven, is nader vastge steld op 15. De bevoegdheid van de Kroon om Ibepaalde soorten vian vertooiflngen en vermakelijk, heden aan te wijzen, welke eau de weeldebelasting zullen zijn on. derworpen is in het gewijzigde ontwprp gehandhaafd. Als het. fingspercentage is voor die geval, len voorgesteld 25. Als belastingpercentage vooz de vennootschapsbelasting (In het oorspronkelyke ontwerp was voorgesteld 25) is hans voorge- steld 33 1/3. Dit percentage zal In afwijking van hetgeen in he* oorspronkelyke ontwerp was be paald, gelden voor de (boek)-' Jaren, welke na 31 Decembe* 1945 eindigen. In verband met de vertraging In de behandeling van het ontwerp zal de wet worsen aangeduid «fil wet belastingherziening 1947.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4