Nederlandsche desiderata ten opzichte van Duitschland Toegang tot achterland noodzakelijk Van der Pol verbetert Nederl. record Grenscorrecties, economische en waterstaatkundige problemen NEDERLAND en de Olympische Spelen Uit de sportwereld de wedstrijd Economische desiderata ZATERDAG 25 JANUARI 1947 PAGINA 7 'Aanvullend memorandum van onze regeering De grenscorrecties Waterstaatkundige toestand WEER EEN NATIONALE VIJFKAMP BILJARTKAMPIOEN SCHAP 45'2 NEDERLAND-BELGIE Heden is aan de plaatsvervangende ministers van buiten- landsche zaken van de Groote Vier te Londen een aan vullend memorandum van de Nederlandsche regeering overhandigd met betrekking tot de vaststelling van de toekomstige Nederlandsch-Duitsche grens en aanverwante problemen. Het Memorandum bevat drie hoofdstukken. In het eerste wordt een historische beschouwing gegeven van de grens tusschen Nederland en Duitscldand en tevens van de daarin voorgestelde veranderingen. Het tweede bevat de deside rata, die Nederland op economisch gebied heeft gesteld, terwijl het derde hoofdstuk een beschrijving geeft van den waterstaatkundigen toestand langs de Nederlandsch- Duitsche grens en de daarin gewenschte veranderingen. Eems en Dollard In het eerste hoofdstuk wordt betoogd, dat de door Nederland voorgestelde grenswijzigingen over eenstemmen met de historische ontwikkeling der grens en van het hisorisch overgeleverde grensbe- loop slechts die veranderingen na streven, die hetzij strekken tot rec tificatie van vroeger begane fou ten of omissies .hetzij vereischt worden door de nieuwe in het spel gebrachte factoren. Daarbij is er naar gestreefd, aan het historisch gezag van hetgeen lang heeft be staan, vooral ten aanzien van het Noordelijk gedeelte der grens, vol recht te doen wedervaren. Het derde hoofds.uk geeft een toeschrijving van den waterstaat, kundigen toestand langs de Neder. larudsch-Duitsche grens en de daarin gewenschte veranderingen. Achtereenvolgens wordt aandach; geschonken aan de stroomgebieden van diverse rivieren en beken en aan de verkeerswegen in h.t NederlandschJ>'j' sch grensgebied. Met historische en waterstaat. kundige gegevens worden de con. elisies, waartoe Nederland is ge komen, geadstrueerd met betrek, king t0t de Eems en den Dollard. net stroomgebied van het Schoo. nebeekerdiep, van de Overijssel, sche Vecht. de Regge, de Schip beek, den Ouden IJssel, den Rijn en de Maas (Niers, Swalm, Roer Worms enz.). Op grond van deze toelichtingen gtelt de nota in haar conclusies be. treffende den waterstaatkundigen toestand vast, dat de moeilijkheid om hooge zoowel als lage wa er. staatsambtenaren naar Duitschland te zenden voor onderzoekingen van den tegen woordigen staat van de vaar. en afvoerwegen, naar de juiste perceelsgrenzen en de stad- en dorpsbebouwingen, he. onmo. gelijk heeft gemaakt de ontworpen grenslijn nauwkeurig vast te stel. len. Men kan dus de lijn op de kaart en de ontworpen voorschr f. ten slechts als een beginselbesluit aanzien Latere uitwerking in over leg tusschen de bevoegde experts zal op vele plaatsen eenige ver. schuiving moeten mogelijk maken, ind en men nieuwe detailfouen als de bestaande grens aankleven, wil voorkomen. De stroomgebieden Vrijwel geen enkel stroomgebied valt geheel binnen Nederland en bovendien is Nederland steeds de water ontvangende partij met on- beteekenende stroom oppervlak ten op Nederlandsch gebied (onvol, doende draagkracht tot het vor men van een waterschap), doch veelal met overlast ivan bijzonde ren afvoer van bovenwaarts gele gen gronden. Op Duitsch gebied zijn meermalen verbeteringen in den waterafvoer aangebracht, die werken op Nederlandsch gebied noodig maakten, zonder dat hier. voor in de kosten daarvan werd meebetaald (bijtvoorbeeld bij de Niers, de Vlootbeek, de Swalm, enz of werden vervuilingen toe gelaten, die benedenstrooms over last veroorzaakten '(vervuiling van de Jonge Worm, die op de Vloot, beek werd afgelaten, vervuiling ►van Worm en Roer, veeziekten verspreidend water vam de Niers Wegens vervuiling bij Goch). De goote bezwaren vtan de lage ligging van Nederland worden on dervonden wanneer in die nabuur landen veranderingen worden uit gevoerd in het verhang der water, loopen, bijv. door bodhtafsnijdim gen, door vergrootimg van dp dwarsprofielen, door afvoer op die wateren van vervuild water en door versnelling ivan den (natuur lijken) afvoer van het hemelwater door droogmaking van moerassen. Ten aanzien van de landaanwin ningsmogelijkheden en de daaruit voortvloeiende afwateringsproble men warden een reeks bepalingen voorgesteld. Nadere studie doet de wentchelijkheid duidelijk worlen om de ten Oosten vam den Dollard gelegen ,,Kanalpolder" binnen Nederland te trekken, den zeedijk ten Oosten van de ontworpen grens buiten te sluiten en ten Zui den van den Dollard de grens eenigszins Westwaarts te leggen. De totale oppervlake wordt hier bij weinig beinvloed. De hoofdpunten, die, behalve de ligging van de grens, voor de re geling van zaken bij de Eemsmon- ding moeten worden vastgelegd, zijn o.a de volgende Nederland heeft te allen tijde het recht tot inpoldering in de Eemsmonding binnen het Ned. territoir over te gaan. Duitschland gedoogt, dat de voor deze inpoldering te maken dijken worden aangesloten aan zee dijken op Duitsch gebied. Ten behoeve van de scheepvaart op Emden zal Nederland op zijn territoir de noodige werken uit voeren te verkrijging van een voor de scheepvaart voldoende toegangs weg. Aan deze werken zullen na overleg met Duitschland op te maken verbeteringsplannen ten grondslag liggen, die ervan uit- gaain, dat de hoofdgeul voor de scheepvaart tevens langs de haven van Delfzijl loopt. Deze verbete- ringswerken komen ten laste van Duitschland. Het onderhoud van de vaargeul, voor zoover geheel op Nederl. ge bied gelegen (baggerwerk en on. derhoud leidammen. kribben enz) 'alsmede de bebakening en kust. wrlichtlng daarvan, geschiedt door Nederland. Duitschland draagt .die to»lft in de kosten later, van bij. Het onderhoud van de vaargeul voor het gedeelte tus. schen Emden en de Knock, waar de grens door het midden van de geul loopt, alsmede de bebakening en kustverlichting geschiedt door Duitschland op zijn kosten. Beloodsing van voor Nederl. ha. vens aan de Eems bestemde of vandaar vertrekkende schepen ge. schiedt door Nederland, cite van voor Duitsche havens aan de Eems bestemde of vandaar vertrekkende schepen door Duitschland. De Duitsche loodstarieven mogen niet lager zijn dan de Nederlandsche. Twenthekanaal Ten aanzien van de scheep, vaartwegen wordt in de nota nog opgemerkt, dat, door 't Twenbhe. kanaal in Oostelijke ritchting op Duitsch gebied door te trekken naar het DordtmundEemskanaal en daardoor tevens naar het Mit. tellandkanaal, een goede, voor groote schepen bevaarbare Oost. West verbinding tusschen de Net- vaarwegen en het Duitsche ka. naalstelsel wordt verkregen, wat voor beide landen van belang kan zijn. Een grensverbetering is hiervoor niet noodig, wel de medewerking van Duitschland voor de totstand, koming van het daarvoor noodige ksnaalvak op Duitsch gebied. De desiderata, die Nederland in het Tweede Hoofdstuk op econo misch gebied heeft gesteld, kun nen worden onderscheiden in de siderata van algemeen handelspoli- tieken aard en meer gespecificeer de eischen. Zij acht het noodzake lijk er nog eens met nadruk op te wijzen dat deze algemeene wen- schen voor haar van de allergroot ste beteekenis zijn. Deze punten vragen onmiddellijk aandacht- De hier bedoelde vraagstukken zullen thans ter hand moeten worden ge nomen, ten einde te bereiken, dat het regime, dat thans in het bezet te Duitschland geldt, zoo snel mo gelijk wordt aangepast bij het stel sel. dat voor het vredesverdrag wordt nagestreefd. De problemen, de oneerlijke concurrentie der Duitsche zeehavens en het mone taire regime betreffende, ver- elschen onmiddellijk aandacht terwijl de vraagstukken, die met het Duitsche kanalenstelsel ver band houden, daarentegen een minder dringend karakter dragen. Voor een juiste beoordeeling moet er mede worden rekening ge houden, dat het peil van economi sche werkdadigheid in Duitschland zich nog .gedurende vele jaren op een laag niveau zal bewegen en wel aanzienlijk lager dan in de periode tusschen de beide oorlo gen het geval was. Het is vooral om die reden, dat de Nederland sche regeering haar wenschen met zoo groeten nadruk naar voren brengt. Immers, onder zulke omstandig heden is een systeem van discri minatie ten opzichte van de Ne derlandsche belangen nog min der draaglijk, dan in een periode van een relatief hoog welvaarts peil aanvaard zou kunnen wor den. Nederlands huidige wenschen Voor een redelijk herstel van de welvaart van Nederland is ab soluut noodzakelijk het openen van alle wegen, die er toe kunnen leiden, dat Nederland niet alleen weer toegang krijgt tot gijn na tuurlijk achterland, doch vooral, dat dit onder voorwaarden kan ge schieden, waarbij iedere discrimi natie wordt uitgesloten. Nederland vraagt daarbij een vrijen Rijn, niet alleen in tech nisch opzicht doch op een wijze, die past lm het kader van het moderne economische verkeer, d.w.z, wat tarieven, handelspolitieke en mo netaire maatregelen betreft. Het meent er ook aanspiraak cyp te mogen maken, dat zijn spoorwegen de hun toekomende plaats in het internationale verkeer krijgen en het verwacht hetzelfde ten aanzien vara het verkeer over (de land wegen. Het achterland van Nederland strekt zioh geographisch ook uit tot de Donaulonden. Alleen al om dóe redenen mag Nederland met recht verlangen, da' 'het transito, verkeer door Duitschland naar beide richtingen zonder discrimi natie voor Nederland openstaat en dat daarmede ook bij de havenpo. Ktiek van andere dan de Duitsche Noordzeehavens wordt rekening gehouden. In dit verband meent de Nederlandsche regeering ook te mogen verwachten, d'at bij de ha- venpolitiek welke te Triëst zal worden gevoerd, met het Neder, landsche belang op adequate wijze worde rekening gehouden. Het gaat niet alleen om zuivere In een voor de vereeniging de „Amsterdamsche Sportpers" ge houden causerie heeft de secreta ris van het Nederlantisch Olym pisch oomité, mr J N van den Houten medegedeeld, dat dezer dagen de voorstellen tot reorgani satie 'van het NOC igereelJ zijn ge komen en aan de sportbonden zul len worden gezonden. Als prin cipe wordt aangenomen, dat zoo veel mogelijk in eiken tak van sport één bond zial optreden, ter wijl bundeling van alle krachten op sportgebied zal worden bevor derd, al wil men geenszins ingrij pen in de autonomie van eiken spcirtbond De groote taak van het NOC is verder de uitzending naar de Olympische spelen voor te be reiden en te verzorgen. Sprekende over de verdere werkzaamheden van het NOC legde spr den nadruk op de vaar- digheidsproeven en deelde mede, dat dit jaar voor het eerst weer de nationale vijfkalmp zal worden gehouden. Tenslotte verstrekte die N O C secretaris enkele gegevens over de aanstaande Olympische Spelen. Het staat vast, dat die voorberei ding en uitzending naar St. Mo- ritz en Lenden door de sport organisaties zelf zullen woitien be. taald, dtos zonder regeerings- subsidie Veel hangt af van het slagen van den Olympischen dag (22 Juni). Er zal een goede tegen partij voor het Nederlandsch elf tal worlden gezocht, onderhande lingen zijn daaromtrent nog gaan de, er komt een grootsche igymna- stidkdemonstratia. er ziullen in ternationale atletiekwedstrijden plaats vinden, de beste wielren ners zullen deelnemen, terwijl *n springconcours het programma zal afsluiten, wat ide financieele verhoudingen betreft, de bonden zorgen zelf voor de training, het NOC voor de uitzending, waarbij het NOC tevens ter aanmoedi ging een bepaald bedrag in de trainingskas van eiken bond zal storten Dezer dagen vertrekt de heer van den Houten naar St. M'O- ritz om het eerste persoonlijke contact te leggen en daarna zul len luit. kol C F Pahud die Mor- K J J Loitgy, chef de mission en de N O C secretaris maar Londen vertrekken ten einde voor de zo merspelen de noodige voorberei dingen t« treffen De volgende 17 takken van sport staan op het programma van de Olympische Zomerspelen te Londen: paarUen, zeilen, scher men, schieten, boksen, zwemmen, wielremnen, voetbal, roeien, kano, basketball, hockey, worstelen, ge wichtheffen, moderne vijfkamp, athletiek, gymnastiek. Het geheele programma wordt afgewerkt in de periode tusschen 29 Juli en 14 Augustus De voorronden van het Olym pisch 'voetbaltoumooi zullen op 30 Juli 1948 aanvangen op terreinen in Londen- Deze ronden worden eiken dag in den laten namiddag tot 7 Augustus voortgezet De hal tanges, president van het NOC, ve eindstrijden hebbetn plaats in m t t r -o--. het Wembley stadion op 10 en 11 Augustus eveneens in den laten na middag. De eindstrijd zal in het. zelfde Olympische stadion gehou den worden op 13 Augustus Vrijdag zijn de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse groot biljart kader 45/2 te Apeldoorn voortgezet. De uitslagen waren pnt. brt. h. s. gem. Jacobs 400 9 187 44.44 Metz 37 9 17 4.01 Van Vliet 400 6 142 66.66 Sweering 35 6 17 5.83 Van der Pol 400 11 175 36.36 Wevers 258 11 87 23.45 Kobus 400 8 144 50 De Leeuw 819 8 164 39.87 Van d0 Pol Metz 400 3 201 133.33 13 3 9 4.33 Nieuw Ned. record De Rotterdammer Van der Pol heeft ta zijn partij tegen Metz een een gemiddelde van 133.33 een nieuw Nederlandsch record voor het hoogste gemiddelde in één party in het kader 45/2 gevestigd. Het oude Nederlandsche record stond even eens op zijn naam met 80.dat hij in Augustus 1944 bereikte. De Rotterdammer scoorde achtereen volgens 5, 194 en 201; Metz bleef Sweering 400 29 86 13.79 Wevers 390 29 110 13.44 Het klassement na den tweeden dag luidt gew. p. alg. gem. 1. Van de Pol 4 37.21 2. Van Vliet 3 40.00 3. Jacobs 3 87.50 4. De Leeuw S 32.31 5. De Ruyter 2 29.35 6. Kobus 2 29.17 7. Sweering 1 15.12 8. Wevers O 16.61 9. Metz 0 7.86 verkeersvraagstukken. doch ook om de daarbij betrokken handels transacties van multfl'ateralen aard. Wat de mijnen betreft, dfe thans in exploitatie zijn, zoo gaat het hier niet uilsluitend om de overdracht der concessies en van de eigenlijke mijnen, maar ook om alles wat daarmee de annex is zooals de bedrijven tot het winnen van nevenpro* ducten, eventueele haven, en andere tot het bedrijf behooren- de verk"ersinrichtingen, terwijl onder de productie der mijnen niet alleen de geproduceerde steenkolen, cokes en briketien, maar ook alle bijproducten be* hooren. De overdrrcht van de concen, sies. mijnzetels en alles wat daar. mede verbind houdt zal zonder tegenprestatie dienen te geschiet, den. Het kapitaal geïnvesteerd doos Nederland zal als preferent moe ten worden beschouwd, niet alleen tegenover de owc&e aandeelhouders dicch ook tegenover de bestaande crediteuren- Nederland heeft bü verschillende der geclaimde mij nen en concessies een direct fi nancieel belang heeft. Daarnaast heeft Nederland no-g vele andera voor oorlogsche invesbaties in dei* Duitschen steerikolenmijtibouw in het algemeen Overwogen zou kun* nen worden deze rechten in t# wisgclen tegen Duitsche. eigen* domsrechten in de bij het melmd* rand urn van 5 N vember 1946 beu doelde mijnen- Dit zou v-ooral bij de thans in exploitatie zijnde mij nen de regeling van de bezitsver- houdingen na afloop der periods van 40 of 50 jaair vereenvoudigen, omdat deze mijnen bij een derga* lijken ruil wellicht geheel of ge deeltelijk Nederlnrdsch eigendom zouden kunnen blijken. Voor zoover de kolen der desa betreffende mijnen niet voor da Nederlandsche consumptie zouden blijken noodig te zijn, zal afzet op de wereldmarkt cf in Duitschland geschieden binnen de grenzen van mogelijke internationale regeling gen op het gebied van de kolen- verzorging. Beheer een Nederlandsche aangelegenheid Waar het beheer, zoowel eca« nomisch als technisch, geheel een Nederlandsche aangelegenheid zal zijn, zal moeten vaststaan, dat, Duitschland (c.q. een Duitse!» land) van zjin souvereiniteitg- rechtcn geen enkel gebruik mag maken, dat zou neerkomen op een discriminatie ten koste van Nederlandsche belangen. Belgische candidaten in training Op 30 Januari zal in het nation nale opleidin,::s- en trainingscen trum, iaat gevestigd is in het eeuw* feeststadion te H-eysel nabij Brus sel, een aanvang worden gemaakt met de training der 32 beste Bei* gische voetballers uit wie het Belgische nationale elftal zal wor den gek izen, dat zich op 7 April a.s. te Amsterdam of te Rotterdam» met de Nd erlandsche national» ploe g zal mie ten Deze training zal twee maal per maatnd plaats vinden en staalt onder leiding van den Engelschem trainer William Gormlie. Op 18 Februari a.s, zullen twee Rood©' Duivelsteams in het veil komen* één te Gent tegen de Nd erland- sche Zwaluwen en épn tegen eenl Londsche combination Hierna zal de elftalcommissie haar keuzo d en. Onder de 32 „spelers", da» idoor de technische elftalcommis sie ter training zullen work en op. geroepen zijn er 19, die reeds eer der in internationale wedstrijden zijn uitgekomen, nl de doelver» dedlgers Diaenen (Tilleur) en Meert (S C Artïerleöht)de ache terhoedespelers Arnoudts 'Ber- chem Sport) en Pannaye (Tillaur F Cl, de middenspelers Debucft (Eendracht Aalst). Devos (Beer schot), Henriet (Charleroi), Put» taert (Union St. Gilloise) en Ver* camrnen (Lyra>, alsmede de voor. waarteen Ceuleers (Racing C B), Chaves (Gaintoise), Decleyn (F Q Mechelenl, Mermans (Amderlechtj Lemberechts (Mechelen), Thiri. feys (Charlercii), van Steenlandt CSt Niklaas), van Vserenhergh '(Anderleeht) en Voussure (Röl- cing). I Tot de nieuwe sterren behoorert de doelwerdediger Boogaerts (Whi te Star) d,e achterhoedespelerS Aemoiudts CBercha.n), Debruynl (Racing). Gerard (Schaarbeek) ert Winand (Stade Leuven) De mid- densoe'ers Huenens (White Star), Macs-iv (Stond en Valet '(An* der1echt), alsmede de voorhoede., meters Anoul (F C Luik), Dimün» CKp (White Star), Epimenide •tOlvmnie Chnri-roi), Govard (F C Luik1 en van Denberghe (Lyra),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7