KL.M.-ramp bij Kopenhagen DAKOTA-vliegtuig met 22 inzittenden verongelukt G WIE BIJ DE RAMP HET LEVEN LIETEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONGSLAGEN 69ste JAARGANG MAANDAG 27 JANUARI 1947 No. 20223 fïT.ATffi"? DIRECTEUR: J. KUIJPERS SS."»""*"£SS Prins Gustaaf Adolf van Zweden onder de slachtoffers DE SLACHTOFFERS Passagiers: Bemanning: VLIEGER GEYS PRINS GUSTAAF ADOLF VAN ZWEDEN met zonneschijn,, maar het was van Zweden, NIEUWE 3CHIEDAMSCHE COURANT BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE I BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS f 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P, WEËK - Het verongelukte vliegtuig de P. H.C. T. R. vlak voor het vertrek Hot K.L.M.-vliegtuig van den dienst Amsterdam-Stockholm, de Dakota P.H,T.C.R., is gistermiddag omstreeks half vier uur bij den start van het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen waar de machine een tussclienlanding had gemaakt, ver ongelukt. Zestien passagiers alsmede de uit zes leden bestaande bemanning kwamen om het leven. Een der slacht' offers was Prins Gustaaf Adolf, zoon van den Zweedsclien kroonprins. Het toestel stond onder commando van gezag' voerder Geyssendorffer. De machine na ontploffing in brand gevlogen De Dakota was Zondagmorgen om 11-50 uur van Schip/hol opga- stegen met Stockholm als bestem ming. De reis naar Kopenhagen, waar de lijn toestellen van dezen dienst een tusschenlanding maken, werd normaal volbracht en het toes.el landde op het vliegveld Kastrup ten Zuiden van Kopen hagen om 14-55 uur. Hier hebben drie der passagiers, n.l twee Nederlanders, Wentges genaamd, en de Deen Mourier, die op Schiphol waren ingestapt, het toestel ver laten. Vier personen zetten de reis voort terwijl in Kopenhagen twaalf anderen werden opgenomen. Met 16 passagiers aan boord vertrok Ihet vliegtuig ongéveer half vier normaal onder goede weersom standigheden naar Stockholm. Volgens den K.LM.-persdienst steeg het vliegftuig onmiddelllijk na den start op zeer ongebruike lijke wijze steil omhoog, waardoor het onbestuurbaar en op het vlieg terrein totaal vernield werd. Dit verloop zou kunnen wijzen op een abnormalen toestand van de ma chine. Kort na den start zagen waar nemers, dat het vliegtuig hoogte verloor, met het gevolg, dat het van zeventig meter hoogte op het vliegveld neerstortte. Tot zijn schrik zag men, dat bij het neer komen op den grond het vliegtuig explodeerde en onmiddellijk vlam vatte. Men neeunt aan dat alle passa giers en de leden' van de beman ning daarbij werden gedood. Een groot aantal ambulance wagens reed onmiddellijk naar de plek waar het vliegtuig was neer gestort; ook een reddingsbrigade f»roce Moore, een der dacht- offers pan de ramp Prins Gustaaf-Adolf van Zweden met alle beschikbare middelen begaf zich dadelijk naar de plaats des onheils. Wat ooggetuigen vertellen Hen ooggetuige vertelde. dat toen het toestel de lucht inging, het normaal steeg met een hoek van 60 graden. Op een gegeven momen zag deze ooggetuige, dat de piloot zijn toestel recht trok, maar op een hoogte van 100 me ter maakte het een draaiende be weging, raake den grond met den linkervleugel en maakte een slag om. Op hetzelfde moment werd een hevige ontploffing gehoord en stond de madhine in lichterlaaie. Alle ledien van de bemanning en ook de passagiers moeten onmid dellijk zijn gedood in verband met het feit, dat de personen die dadelijk naar de plek des onheils waren gegaan om hulp te verlee- nen de inzittenden op hun plaatsen vonden. De brandweer van het vliegveld rukte onmiddellijk uit en ook de brandweer en een reddingsbrigade uit Kopenhagen bereikten het vliegveld een tiental minuten la ter. Niets kon er meer gedaan worden, dan het hevige vuur te blusscben. Reuter geeft het volgende ver haal van een Deensch luchtvaart inspecteur, die ooggetuige was van het vliegtuigongeluk en op dat moment vertoefde in de ge bouwen van het vliegveld. „Het was een heldere middag bitter koud, ongeveer 5 graden onder nul. Het vliegtuig taxide naar de startbaan de piloot gaf vol gas en het toestel snelde langs den grond. Alles scheen volkomen normaal en het sieeg op. Op een gegeven moment steeg het op een abnormale wijze, net alsof het toe stel als een licht omhoogging Wij begrepen, dat er iets fout was. Toch scheen de piloot zijn machine weer in zijn macht te hebben. Toen van een hoogte van ongeveer 100 meter, stortte de machine met haar neus. al zwaaiende, tegen den grond.' Een zware explosie volgde. Toen we bij de plek des onheils waren vonden we alleen nog een deel van het metalen om hulsel van de vleugels en stukken van de bekleeding. Allen moeten onmiddellijk gedood zijn. De doo- den werden uit de wrakstukken gehaald en naar een in de nabij heid gelegen gebouw gebracht. Uren la:er .rad men nog geen van de slachtoffers kunnen identifi- ceeren" Als bijzonderheid wordt nog gemeld, dat bovenbedoelde inspec teur onmiddellijk bemerkte dat er iets verkeerd ging en direct alarm maakte. De alarmbel luidde voor dat het ongeluk plaats had. Vertegenwoordigers van de K. L M. te Kopenhagen hebben de lijsten, waarop de lading staat aangegeven, gecontroleerd en zij verklaren, dat zij noch een fout noch overbelasting hebber, kunnen vaststellen. Voorts verklaren zij, dat de machine naar behooren was nagekeken, voordat het start sein gegeven werd. Onderzoek naar de oorzaak Dit ernstig gebeuren in het in ternationale luchtverkeer zal in Zwedep, Denemarken, Nederland en ook daarbuiten een diepen in. De namen van hen, die by het ongeluk het leven lieten, zijn; Prins Gustaaf Adolf van Zweden; Graaf Stendock, zijn adju dant; P. Engel, directeur der N-V Dekker's Houthandel te Zaan dam, Nederlander; Grace Moore. Amerikaansche zangeres; mevr Gerda Neumann, Deen sche zangeres; Louis Peltier, Franschman; Mallic. Franschman; Jens Dennow, Deen; Hans Thomsen. Deen; mievr. Fehrmann. Deensche; Brix, Deen; Granth, Deen; Mackeprang. Deen; Izquierdo. Spanjaard; Sorbon, Franschman; Tuvhagen, Zweed. gezag- G- J. Geyssendorffer voerder, eerste piloot; G. J Rietman, tweede piloot; S- M. A. Pijnenburg, eerste telegrafist; W. Brandenburg, tweede te legrafist; W. A. Bommel, werktuigkun dige; H- Hoek. steward druk maken Hoewel de ramp ge schiedde onder het oog van het luchthavenpersoneel van Kastrup. zal het moeilijk zijn de oorzaak van de storing te vinden. Een onderzoek door de Deen sche luchtvaart-autoriteiten, bijge staan door Nederlandsche deskun digen van den rijksluchtvaart dienst, zal worden inggsteld. Hedenochtend is een extra-vlieg tuig der KLM met officials der maatschappij en van den rijks luchtvaartdienst aan boord, naar Kopenhagen vertrokken. Er zijn vele soorten onderne mingen op den grond, de meeste diaarvan zijn in elke gemeente of minstens in enkele provincies te» rug te vinden Maar onze Konink lijke Luchtvaartmaatschappij met haar werkgebied in het wijde hierboven is eenig. Voor den bui tenstaander is de K, L, M. nog al tijd een bedrijf met een aparte heel ongewone sfeer Tot een van de oudste, ver trouwdste en betrouwbare mede» werkers van deze onderneming behoorde ook de bijna legendari sche figuur ,,Geys". Hoe vole malen hebben we dezen vlieger niet zien vertrekken en te- rugkeeren. Altijd paraat, of het nu een. stadsvlucht of In'iië betrof of een extra K L. M, dienst, maar ook altijd secuiur, vlug zonder a.er- ba asting En ook tamer goed ge« luimd- De man met bet zingende hart" Op den grond hiad ,,Gays" per manent een kring collega's om zich heen, want hij was hun ver trouweling. ernstig van aard waar het zijn beroep betrof, kon hij smakelijk genieten van den h"j« mor, waarbij heel zijn gezonde kop meelachte en zijn twee rijen sterke tanden bloot lagen. Elke passagier vlaag gaarne met ,,Geys" als piloot ,want dat beteekende veiligheid, behouden aankomst, geluk- „Geys" was een stuk rust en ze kerheid, van uitermate groot be lang voor een bedrijf als de K, L, M. Ook Geyssendorffer is nts slachtoffer van het hem zoo dier baar beroep geworden Een kwart eeuw lang heeft hij het luchtruim bevaren en in lengte en breedte doorkruist. Thans is ook „Geys" weggevallen, weggebrand,..." Dezen Nederlander, die door zijn Maatschappij en zijn persoon» lijke kwaliteiten den naam van zijn land hielp groot maken past hier een ©eresaluut Hij ruste in vnedie. HENK VAN DER MAZE Prins Gustaaf Adolf van Zweden was Woensdagavond per trein in Amersfoort aangekomen en heeft drie dagen in het paleis Soestdijk doorgebracht als gast van het prinselijk gezin. Hij heef zich ge durende deze dagen verscheiden malen met Prins Bernard op jacht begeven in de Kroondomeinen van 't Loo Zijn gastheer had hem Zondagmorgen op Schiphol uitge leide gedaan. Tegenover een vriend had hi) verklaard, dat hij met veel genoegen enkele dagen op het paleis Soes t ijk had doorgebracht. De Prins had bij zijn bagage speel goed voor zijn kinderen, dat hij in Nederland had gekocht Prins Berhard en hij voerden een leven dig gesprek tot op het moment, dat hgt vliegtuig taxiede naar de plaats, waar het zou starten. Bij het afscheid gaven zij elkaar een stevigen handdruk. Prins Gustaaf Adolf Oscar Fre- derik Arthur, hertog van Vaster- botten, werd op 22 April 1906 te Stockholm geboren als oudste zoon uit het eerste huwelijk van den kroonprins Gustaaf Adolf met Marquerite, prinses van Groot. Brittanië en Ierland. Hij was o.m. kapitein van het legercorps van Svea. van het 20ste regiment infan terie van Vasterbotten en van het ruitercorps, kapitein van den Zweedschen generalen staf en drager van onderscheiden hooge ridderorden. Hij was op 20 Octo ber 1932 gehuwd met Sibylle, prinses van Saksen-Coburg-Gotha, hertogin van Saksen. Uit dit hu welijk werden drie prinsessen ge boren, namelijk Prinses Margare- tha Desirée Victoria, geboren op het kasteel Haga 31 October 1934, Prinses Birgitte Ingeborg Alice, geboren aldaar op 19 Januari 1937. en Prinses Desirée Elisabeth Si bylle. eveneens aldaar geboren pp Juni 1938 Het vorig jaar schonk Prinses Sibylle het leven aan een zoon. Hij is de zoon van den 64 jaar ouden kroonprins Gustaaf Adolf Het bericht van den dood van Pr»:ns Gustaaf Adolf werd door kroonprinses Luise aan Prinses Sibylle medegedeeld. Alle theaters te Stockholm zijn gesloten. Het radioprogramma zond een herdenkingsprogramma uit de Deensche radiostations lieten de lichte programma's uitvallen en brachten treurmuziek ten gehoore Reuter meldt,- dat de dood van den prins een bijzonder harde slag is voor koning Gustaaf Zijn. schuwheid ten spijt, was hij ge. liefd door het Zweedsche volk, waarvan sommigen hem beschouw, den als den volgenden koning van Zweden, De vader van Prins Gustaaf, de kroonprins, is ziekelijk en zoo nu en dan hebben geruchten de ronde gedaan,, dat hij afstand zou doen ten gunste van zijn zoon voor het geval, dat de Koning zou komen te overlijden. Prins Gustaaf Adolf, die presl. dent was van den Zweedschen atletiek bond. was in 1934 voor. De verongelukte prins Gustaaf temidden van zijn gezin gelegenheid van den Doop van zijn kind in 1937

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1