LANGS DEI Lijn Door oorlogsgeweld omgekomen Feest voor jeugdige gymnasten STADSNIEUWS MAANDAG 27 JANUARI 1947 PAGTNA 3 DE HEER KLEIPOOL f Een gedanst sprookje DE VERBOUWING VAN HET GYMNASIUM DE IJZEREN SLUIER De „Salorué" wordt opgedokterd DERMANDADJES EN -DITJV.S OFFICIEELE KENNIS- GEVING Hinderwet Burgemeester en Wethouders Van Schiedam hebben bij boo be. «uit van 23 Januari 1647 de be. sussing ojp het verzoek van ,.DAR. t-o" "Lijster.fab-iek -alhier, -om ver. Kunning tot oprichting van lijs. en-fabriek in het pand Noord vest. singel 75, verdaagd, aangezien net DE KOPEREN PRIESTER JUBILEA IN DE SINGEL PAROCHIE HET GAPPENDE SNUDERTJE Honderd met één liet MEDEDEELINGEN STADHUIS VOOR DE VROEDE VADEREN Zaterdag is in zijn woning aan de Nassaulaam de heer R J Kl'ei- pool Q.erleden Een langdurige ziekte dwong hem reeds geruimen tijd het bed te houden, maar hij zelf twijfelde er niet aan, of hij zou weer in staat zijn de vele werkzaamheden, die zijn leven ge heel vuii'en op te vatten. Dit op timisme werd geen werkelijkheid De heer Kleipool was 53 jaar; van geboorte Schiedammer, verbleef hij na ziijn schooltijd bij 'die broe. iders en op een internaat, geruimen tijd in het buitenland, vooral En geland- Bij bet overlijden wan zijn vader in 1915 volgde hij dien op als directeur van de N V. A Daal- tmijer toen nog branderij en dis tilleerderij Zijn belangstelling op het maait schappelijk terrein ging vooral uit naar aie m-enschen, olie hulp en steun behoefden- Tot 1943 was hij dan oak lid van het Parochiaal Au r.bestuur in wel ke kwaliteit hij veel voor het R K Weeshuis heeft gedaan; een regentschap daarvan was aan de eerste functie tverb nd-en De Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon ver liest een vice.voorzitter, 'die zijn volle belangstelling aan dit insti iuut gaf, terwijl het St Jacobs gasthuis een ,goed regent ziet heengaan. Verdienstelijke daden voor de huisgenooten des Geloof s j bezorgden hem het. ridilschap van ide Orde van St Gregorius de Groote. In het zakenleven had de heer Kleipool vele functies, waarvan ■de meest belangrijke -waren het lidmaatschap van de vertrouwens commissie van -negen, 't bestuurs lidmaatschap van de vereeniging van distillateurs, het lidmaatschap van -de vakgroep gedistilleerd, waaraan een best-uiurs lidmaatschap verbonden was van de «undervak- groep distillateurs en het vice- Ivoorzittersehap van de efd- gedis- tilleeprl van de vereeniging groot winkelbedrijven De overledene bekleedde ver scheid-ene commissariaten- De 'Uitvaart zal plaats hebben op Dinsdag a,s- Oim half 11 wordt een plechtig gezon en Requiemmis opgedragen in 'de kerlk van de H, Liduina De juniorenafdeeling van de R K GymnasUekvereenigt'.ng ,,Ex. celsior" telt zooveel leoeq, 'dat er vier maal een Volksbondzaal voor noodig -is om de ouders de presta ties van hun lenig kroost te kun. nen laten bewonderen, Gis'.eren-mtlddag en gisteren avond waren de eerste groepen aan de beurt. De zaal was goed bezet, al konden meer ou'iers ge. noten hebben van de oefeningen van hun kinderen, de vlaggenpara- de en het sprookjes ballet, De heer C Witberg, voorz, van de vereeniging heette de ouders welkom; noemde het een bij-zon. der prettig gebeuren, diat zij ein delijk eens getuigen konden zijn van het werk van hun kinderen; vroeg waafdeering en medeleven met het zware werk van bes uur, leiders en leidsters; wees erop, dat di: turnwerk van kinderen was, dat de beoorceeing navenant moest zijn en betreurde het, dat er nog geen ruimte was, welke tot het geven van volledige de. monstra ties gelegenheid bodd. Onder leiding van Mej Verdoes voerden de meisjes vervolgens vrije- en brugoeleningen uit, ter. wijl de jongens onder leiding van den heer Clazing bok.sprongen en hun discipline in ide vrije oefenin. gen toonden. Na een samen, spra-akje tusschen twee jeugdige buurvrouwtjes wedden onder 'tromgeroffel acht en twintig nieu. we afdeelingsvlaggen binnenge bracht. welke neigden ten groet. Een der meisjes declameerde een gelegenheidsgedicht. Op de ouders werid door Kap. Franse, den gees elijkjadviseur, 'n beroep gedaan. Bijdragen in de groote onkosten voor de vlaggen waren niet alleen welkom, ma-ar noodzakelijk; even noodzakelijk als de vlaggen zelf. Na de pauze voerden 14 meisjes enkele kringdansjes uit als voor bereiding op het balletsprookje, 'hetwelk de dames Van de ballet, groep van .Excelsior" opvoerden. Onder leüding van den heer Simons danste deze tafereelen uit ..Doornroosje" ter illustratie van een verhaaltje voor Liesje naar bed ging en daarm een poppenspel ter uitbeelding van -hetgeen Liesje droomde. Uit dit deel publi-ceeren wij een opname, De kinderen heb ben van het gebodene zeer geno. ten. Er werd weer bewezen, dat de Katholieke organisatie voor geen anV'ere behoeft onder te doen; dat dus aansluiting daarbij voor ieder, die zijn ikind wil laten tur. nen. plicht is. De inrichting van het Gymna sium voldoet nog niet aan de eischen, welke dit onderwijs gtel't- V-a-n het oude Blauwhuis zal wel nooit een ideale kweekplaats voor toekomstige academici te maken zijn. zoo dat reeds lang plannen voor den bcuw van een nieuw Gym bestaan, maar aangezien de schepping rvan een ideaal gebouw verlamd wordt door materialen- nood, moet 't oude besje zoo goed mogelijk -worden opgeknapt Er zijn 'geen kasten voor het op bergen van de instrumenten., ge-cn werktafels voor het nemen van proeven door de leeraren of het herstel van de instrumenten door den amanuensis noch aanrechten, om 'dteze te reinigen- V orloopig zou hier soelaas ge vonden kunnen worden in de aan grenzende rijwielbergplaats Door een t-usschenmu-ur met deurkozijn zullen twee lokalen gevormd kun nen worden. Dit is echter slechts mogelijk, wanneer de binnenplaats, welke nu geplaveid is met versleten Usselst-een en een mengsel van aidiere soorten, bestraat wordt met 'basaltinetegels, voorzien wordt van kolken en rioleering voor den afvoer van het regenwater en ge scheiden wordt van de speelplaats Van het schoolgebouw. Het geheel zal 10.900 kosten. De ijzeren sluier, waarin het Fransche tankschip „Salomé" zich hult, heeft het tijdens den oorlog zwaar te verduren gehad De even bekoorlijke als behoorlijke maten van dit grootste olietransportschip ter wereld „Mademoiselle" ver plaatst 27.180 ton water inspi reerden de jaloersche Franschen haar in Mei 1940 op de rtede van Duinkerken tot zeemeermin te de- gradeeren, teneinde haar uit de handen der moffen te houden. Kurt und Willi hebben haar echter ge licht en op sleeptouw genomen naar Rotterdam. Met pneumatische hamers en klinknagels begon de opkalefatering. waarbij haar meer genoemde en bezongen vormen de nieuwe ordelingen tot vele en ver schillende taken inspireerden. Salomé bleef echteT onhandel baar; zij weigerde haar- toilet af te maken Woedens en zeer on-,heer lijk plaatsten de „slotheeren" van de „Festung Europa" haar op de pijnbank, enkele trotielladingen werden baar om de welgevormde lendenen gebonden en tot ontplof fing gebracht. Met vijf gaten in het vlak van de huid en vier in de bakboordzijde viel zij op den drem pel van de Waalhaven in een die pen slaap. Tot Tommy haar daar vond en in nog bedwelmden toe stand buiten zijn vaarwater aan den grond zette- Machtige armen omhelsden haar daar in Juni 1946- Van der Tak bracht haar in het tehuis voor verwaarloosde en aan lager wal geraakte schepen, het drijvende dok van Wilton-r ije- noord. Kunstmatige ademhaling met ge bruik van 18.000 M3. ludht en en kele tijdelijke herstellingen stelden haar in staat zonder gebruik van pompen drij vende te blijven. Nu is zij op 16 Januari in bet bouwdok opnieuw ingedekt, om op- gedokterd te worden. Van een nieuwe ijzeren sluier voorzien zal zijn in 1948 weer de wereldzeeën bevaren, W S en Th M W wonende te Rob terdam, werden door de politie aangehouden teraake abortus pro- vocatus- A tv H wonende alhier deed bij de politie aangifte van diefstal van een rij wiel - J H v T. werd door pobt« desbetreffend onderzoek no: «iet 5 aangehouden terzake pnjsopdrjj- d» geëindigd, wing v»® kaftten. wol. SCHIEDAM, 25 Januari bMT D d H werd d':or de politie aan. gehouden als verdacht van verdu-is tering J P C v d M deed bij de politie aangifte (van vernieling wan een ruit van haar woning. P v S die ontvlucht was uit de inrichting „Kinderslu-is''. werd dooi; de politie aangehouden O Het electrisch treinverkeer UtrechtAm-ersf- en Utrecht Hilversum, is Zon rag tijde lijk gestremd geweest doordat in den voorafgaanden nacht bij Blauwkapel een iveewagon ontspoorde, waar-bij drie palen der electrische leiding werden beschadigd. Het dubbele priesterfeest, dat gisteren in de Singelparochie ge vierd werd, was bijzowdler luister rijk door de versiering, welke de broer van pater van Kessel, die bloemist is in Alkmaar, had ver zorgd Om 8 uur droeg pater van Kes sel. geassisteerd door de paters Simis en van Pampus de plechtige H. Mis op, waarbij oud-pastoor Meyer als presbyter assistens fun geerde Het gezamenlijke dames koor ivan de Derde Orde en de Congregatie zong o- 1 v, den heer Bakker de Mis van Elbertus Fran sen, Pater Ditters 'droeg de plechtige H Mis op om half 16, met assisten tie van de paters v d- Ven en van D l enter en pastoor Oor sprong als presbyter assistens Het koor van de Singelpar-ccihie, ,,!n hónorem Dei" zong onder leiding van den heer Paul v d Putten, de Mis van Giesen» Tusschen 12 en 1 iuur kwamen zeer velen de jubilarissen en hun familiele'den gelukwenschen De moeder van pater Ditters had het ■geluk 'dezen grooten diag in 't le ven van haar zoon te kunnen mee maken. Het dappere snijdertje van de 7 vliegen in een klap heeft in Schie dam een midner plesanten collega Ook deze heeft het hoog in zijn hoold, maair gebruikt minder oirbare middlen tot het bereiken van zijn zucht naar goeden sier. In de laatste weken kwamen geregeld menschen bij de politie klagen dat de kleermaker v. d. H. aan de Korte Dam de b\j lr>m bestelde en betaalde costumes niet afleverde. Een rechercheur ging dan mee naar den winkel en bewerkte een bevredigende regeling. Deze kostelooze advoeatendiensten werden echter zoo talrijk. dat de adjunct-inspecteur J. Marion besloot zelf den keper van dit verdachte stofje eens te gaan bekijken. Het bleek, dat de man In het geheel geen kleeren maakte, hjj liet zijn klanten een stofje uitzoeken, nam den maat, vroeg textielpunten en een gedeelte van den prijs en deelde minzaam aanbevelend mede, dat zoo spoedig mogelijk bericht voor eerste passign zou volgen. Eén lap deed op die manier vele malen dienst, want het bericht bleef uit. Natuurlijk werd er geïnformeerd naar den stand, maar moeilijkheden met personeel,strijkbouten, garens, knoop en, en rheumatiek ih _de knieën waren even zoovele smoesjes Langs dezen meer en meer ge. bruikelijken weg wil ik aan alle vlotte verschijningen met prettig karakter en huishoud:lijken aanleg eens een goeden raad geven Ik kan .me heel goed indenken, da; -een meisje tusschen vijf-en- dertig en veertig jaar, die niet in ■d'e gelegenheid is met heeren in. aanraking te komen, zich langza. merhand een tikkeltje eenzaam gaat voelen. Ik kan me zelfs voor stellen, dat zij een weduwnaar n:e. een of twee kinderen geen bezwaar acht en gaarne bemidde ling van heeren Geestelijken aan. vaardt. Maar de jongedame, die ..fabri. kanis, ocliter" is en er tusschen haakjes bijzet ,,Vader heeft geen opvolger" maakt het werkelijk te bar! Als ze bit dan met alle ge weld forceeren w<il, laat ze er dan ook nog aan toevoegen: „Re flectanten kunnen van Oom Do. ruis een zoo goed als nieuw j-quec leenen, eventueele reis. en v-erblijfkos *c worden vergoed". Kom kom, dames! Maakt u zelf en uw soortgenooten niét belache lijk. Houdt uw vrouwelijke waar. digheid hoog in eer-ei! Trouwens, een série uze jonge-, ling, die begrijpt, wat een h-uwe. lijk beteekent, kiest z ch ni-eg een meisje, omdat ze ..niet.onbemid. d-eld", muzikaal, sportief of char mant isHij kiest h-et meisje. dat God voor hem besemd heeft,, dat ééne meisje en geen ancere En, het is een beetje moeilijk voor me bet me echt in te den ken, me ar als ik nu eens per on geluk een vergeten -meisje zou zijn.... nee, dan zou ik mijn ve-. latenheid vast nie' in de djgbladen uitkrijten. Dan zou ik veel eerder eens met Sint Jozef gaan praten Ik ben er zeker van, dat Hij .me begrijpen zou, dat Hij me stil zou la'en uit praten, naa- me luisteren met zijn goeden, wijzen glimlachen me helpen zou! SEBASTIAAN. Hierbij drukken wij de eerste lijst van door oorlogsgeweld om het leven gekomen Schiedamsclie ingezetenen af. Indien er namen mochten ontbreken tusschen Aal- en Brin. wordt den familieleden verzocht hiervan on het stadhuis afd A. mededeeling te doen. De voliedige lijst ligt aldaar ter in zage. Van Aalten, Machiel, geboren I-6-1925; Ablbank geb. van der Male, Elizabeth Maria, geboren II-2-1913; Adriaanse, Frans, gebo ren 21-1-1904; van Abshoven, Ge- rardus Adrianus. geboren 10-5- 1912; Allewelt. Dirk Hendrik, ge boren 20-11-1894 van Almen, Mar cus Christiaan, geboren 1-12-1923; Aloserij, Albertus Comelis Leo- nardus, geboren 12-7-1912; van Al- iphen, Jacobus Johannes Antonius. geboren 29-1-1924: Aret, Bertus, ge&oren 4-5-1915; van ArkeL Jo hannes Hendrikus "Wilhelmus, ge boren 1-9-1900; van As. Adrianus Cornells, geboren 22-1-1919; Baars. Jan. geboren 9-9-1877; Baas. An ton. geboren 20-10-1916; Baas, Pie- ier, geboren 18-9-1909; Bakker, Gerrit. geboren 1-8-1922; Bakker, Jan Jochems. geboren 27-11-1905; Bakker, Paulus Dirk. geboren 8-10-1910; Baron, Rijk. geboren 6-1-1889; Baron. Theodirus Come lis, geb- 8-10-1912; Barzilay, David geb- 2-9tl904; v. Beek, Gerrit. gebo ren 11-4-1918; van Beek, Winis, ge boren 12-11-1893; Bekkering, En- no. geboren 26-12-1889; Van Bel. Willem, geboren 14-10-1911; Van Bellen Willem, geboren 10-8-1914; Van den Berg, Willem, geboren 25-11-1903; Van den Bergb, Gerrit Jan, geboren 13-1-1888; Van den Berghe, Augustinus, geboren 7-11- 1916;. Van den Berghe, Johan Fie- ter, geboren 27-5-1912; Berghuis, He'rmanus Franciscus, ge.b-oren 24- 1-1914; Bernoster, Henncus Jo hannes, geboren 3-8-1903; Beukel- inan. Petrus Hermanus. geboren 22-12-1920; Bitter, Dirk Bastiaan, geboren 27-11-1926; Bleecke. Hen drik, geboren 24-12-1903; Van den Bleek, Bernardus. geboren 26-7- 1922. Bliekendaal, Adrianus, gebo ren 26-1-1920; De Blok, Johannes Leün, geboren 9-11-1895; Bobbe, A'braham, geboren 2-6-1904; Boek- bolt, Adrianus Hendrik, geboren 5-10-1910; Boele, Johan Marius, ge boren 4-9-1910; Boender, Leendert. geboren 4-9-1910; Boomert, Pieter, geboren 7-6-1920; Boon, Johannes, geboren 24-7-1911; Borgström. Jo seph Antonius, geboren 5-6-1914; Borgstijn Caspar Hendrik, gebo ren 9-9-1918; Borsboom, Johannes Antonius. geboren 20-3-1923; De Borst, Martinus, geboren 10-11- 1906; De Borst, Teunis, geboren 19-2-1918; Bos Cornelis, geboren 16-12-1909; Bos, Cornelis, geboren 8-8-1910; Van den Bos—Keislair. Constance Petronella Jeanne, ge boren 14-9-1886; Bosman. Bernar dus Petrus, geboren 8-2-1915; Bos man Jan, geboren 13-8-1923; Bos- mam Johannes Theodorus. gebo ren 27-7-1898; Bouman, Lodewijk. geboren 1-8-1905; Bouwer. Dirk Willem, geboren 18-7-1875; Braak. Johanna Maria Liduina. geboren 12-3-1820; Breedijk. Arnoldus Ju lianus, geboren 30-9-1900; Breet, Jan, géboren 31-5-1901; Brehm. Jo hannes, geboren 2-2-1915; Van den Brink. Frans, geboren 2-lLi»i4, Brinkman. Willetn. géboren 25-1- 1921. 1 om de Manten weg te werken „Lastige" klanten konden bij her haalde mailing wel eens o-p een costuum de hand leggen, maar velen waren blijkbaar nog nlej lastig genoeg. Ver-keerd Keer-costumes en repajratiewerk kwamen niet gekeerd, maar ver keerd terecht, belandden n.b In een pandjeshuis 'te Botterdam. Eenige van deze stukken wist de politie te achterhalen, terwfjl in den winkel een slecht geadministreerd klanten- boek werd gevonden, waarin 108 costumes als besteld stonden opge schreven. Vijftien costumes waren aanwezig; voor alle zekerheid zijn deze in beslag genomen, D. v d. H. had intusschen geen knagend geweten, tenzij dit in zijn maag zat, want hij dineerde bijna dagelijks in een chique hotel. Boven dien vergaloppeerde hij zich door lid te worden van een ruitersport- vereeniging. Zoo iets meende hij echter passend bij zijn vermogen van duizenden. V d. H. is gearresteerd en over gebracht naar het politie-bureauhfj kent dit werk echter beter dan z«n kleermakerij, want hij is reeds ge ïnterneerd geweest wegens zijn pro- Duttsche houding Drie en twintig personen hebben een aamklacht tegen hem ingediend, meerderen zullen waarschijnlijk volgen. In de a.s. gemeenteraadszitting, die Donderdagmiddag om half dria gehouden zal worden, zullen ver scheidene belangrijke kwesties ter tafel komen. De erfpachtsom, die jaarlijks door de vereeniging „Volkshuisvesting" voor het terrein aan de Pendrecht- schesfcraat en de Nieuwe Maasstraat bij verordening van 22 Maart 1923 moet worden betaald, bedraagt ƒ2.666.94. Ieder 25 jaar moet deze som indien noodig, herzien worden volgens de dan veranderde gegevens Dit heeft tot gevolg, dat de erf» pachtsom nu bepaald zal worden op ƒ2754.78, mits de Raad goedgekeurt. dit Op de scholen voor voorbereidend lager onderwijs is de wenschelijk- heid van het houden van schoolver gaderingen gebleken. Hct reglemen voor de schoolvergaderingen aan dé Openbare i-agere School zal met tod stemming van den Raad ook op d 9 voor het Voorbereidend Laffer Onder. wijs van toepassing verklaard wor deDe meisjesschool aan de Kort» Haven heeft behoefte aanl« strijk planken, 1« strijkijzers en 16 krukje» voor het geven van onderwijs to waschbehandeling en strijken Aas» den Raad wordt gevraagd mede werking voor de aanschaffing daar van te verteenen. O Er bestaan plannen binnen «f. zienbaren tijd te den bouw van moderne wegstations te Kutpnen ea Hengelo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3