De grootsteparochie 7 K.V.P. verliest haar van NEDERLAND Jongeren-Commissaris Van Vessem heeft goed geboerd Het „aquarium" van Pastoor Olsthoorn De koude PAGINA 4 MAANDAG 27 JANUARI 1947 Zielzorg onder de Nederlandsche Het volk der binnenschippers is een geloovig volk. De eenzaamheid op zijn schip, dat de eindelooze rivie ren en kanalen van West-Europa binnenschippers bevaart, zijn voortdurende worste- ling met wind en getij, de verant woordelijkheid, die hij draagt voor een gezin, dat lief en leed met hem deelt en voor de lading, die hij vervoert, brengen den schipper nader bij Hem, Die wind en water regeert. Het scliippersvolk is een volk van diep geloovige mannen en vrouwen, die hun godsdienst innig beleven, die hun kinderen tot oprechte christenen opgevoed wensohen (ALS EEN MISSIONARIS N.S.B.-er TEGEN ZIJN ZIN? Vakcentrales vragen aan wijzing van kolenbon v- DE HEER J. R. ROBERT VERONGELUKT Pastoor Olsthoorn voor zijn pastorie bij de auto, die hem in ttaat stelt „huisbezoek" te brengen in de verste uithoeken van zijn uitgestrekte parochie. te zien. Nauwelijks kan men ziöh dan ook een schooner, een verhevener en meer verantwoordelijke taak in denken dan die, welke rust op de Schouders van pastoor Olsthoorn, den Rotterdamschen schipperspas- toor. Op hem rust de veelomvat tende plicht om den schippers die met vrouw en kind de ontelbare waterwegen van West-Europa be. Varen, die geen eigen home aan den wal hebben, omdat hun huis hen op hun reizen vergezelt, gees telijken bijstand te verleenen, er voor te zorgen, (lat hun kinderen katholiek onderricht ontvangen. In een der heerenhuizen aan de Havenstraat 150 in Delfshaven, van Oudsher een centrum van scheep, vaart, heeft pastoor Olsthoorn zijn pastorie, welke hij samen met zijn kapelaan, den weleerw. heer Berk hout, bewoont. Een eenvoudige, weinig opvallende, gezellig inge richte pastorie, maar een pastorie van de grootste parochie van ons 8and. De jurisdictie van pastoor Olsthoorn is immers niet beperkt tot een bepaald gebied, een nauw keurig begrensd territorium. Het gezag van den schipperspastoor strekt zich uit over alle Neder landsche binnenwateren en tot Ver buiten de grenzen van ons land, over groote deelen van Duitsöhland, België, Frankrijk en Zwitserland, kortom over alle wa teren, waarover de schepen der Nederlandsche binnenschippers het rood, wit en blauw van de Neder. Jandsohe driekleur dragen. Geen wonder dan ook, dat pastoor Olsthoorn vaak spreekt van zijn „aquarium", want een territorium heeft zijn uitge strekte parochie niet, een pa rochie, die niet minder dan 6000 aielen telt van schippers, die met bun gezin in de Maasstad hun domicilie hebben, die hun plich. ten trouw vervullen en die bij geboorte huwelijk of sterfgeval zich in verbinding stellen met hun kerk in Rotterdam. i Huisbezoek per auto Pastoor Olsthoorn is de eenige herder in Rotterdam, die zijn «.huisbezoek" niet te voet kan doen. Met zijn auto, een voor hem onmisbaar vervoermiddel, trekt hij door het heele uitgestrekte ha vengebied van Rotterdam, waar hij zijn „beweeglijke" parochianen In de verste uithoeken aantreft. Hoe vaak overkomt het hem niet, dat hij zijn bezoeken aan eenzelfden zieke op de meest uiteenliggende plaatsen moet gaan brengen, om. dat het schip intusschen is ver haald. De bezoeken van den schip, perspastoor blijven echter niet beperkt tot Rotterdam alleen, (gis een missionaris trekt hü kilo meters en dagen ver, zijn paro. Duisburg Ruhrort, naar Mannheim of Straatsburg, naar Brugge, Gent of Antwerpen, nu eens Duitsch- land en Zwitserland in, dan weer België en Frankrijk. Overal moet hij den band onderhouden met zijn schippers, er voor zor. gen, dat zij Mis kunnen hooren, dat zij kunnen biechten en com- municeeren, dat hun kinderen katholiek onderwijs ontvangen. Rotterdam het centrum In Nederland zelf beperkt de ac tiviteit van pastoor Olsthoorn zich tot Rotterdam. In Amsterdam, even eens een centrum van de binnen scheepvaart, zij het niet zoo be. langrijk als dat in de Maasstad, heeft hij kapelaan Solleveld ge- stationneerd- In Breda is pastoor Hamerlinck de vrijgestelde schip- perspriester, die in Dinteloord, waar hij op het oogenblik bezig is, een ark-kerk te bouwen, de ziel zorg op zich heeft genomen van de schippers, die op Antwerpen varen. Kapelaan Engwegen be dient de schippers in het bisdom Roermond, voornamelijk in de kolenhaven Bom. In de bisdommen Utrecht en Den Bosch is nog geen priester vrijgesteld voor de ziel zorg onder de schippers, doch het ligt in de bedoeling daartoe spoe dig over te gaan. Schipperskerk St. Petrus In Rotterdam hebben de schip pers hun eigen, bijzonder fraaie kerk in Delfshaven, de St. Petrus- kerk, waar zij, als hun schip de Maasstad aandoet Mis kunnen hooren Zij vinden er in de Haven straat hun pastoor, bij wien zij om hulp en steun kunnen aanklop pen voor hun geestelijke en ma- terieele noöden. Toch is de zielzorg onder de katholieke schippers niets nieuws, Reers in 1905 werd er door 82 per sonen, leeken zoowel als geestelij ken onder presidium van den deken van Kaub aan den Rijn in Duitsch- land een conferentie gehouden, welke een schrijven heeft gericht aan het toenmalige Duitsche epis copaat, waarin werd gewezen op de geestelijke en materieele nooden der schippers. Een en ander nad tot gevolg, de stichting van het St. Nikolaus Schifferverband, het welk ten doel had, de godsdiensti ge en sociale belangen van alle schippers, die op een eigen schip voeren, te behartigen. Deze ver- eeniging omvatte de geheele Rijn vaart, dus ook de Nederlandsche schippers en zij stelde zich, ge schoeid op de leest van de St. Josephgezellen, naast de geestelijke verzorging harer leden, oa. ten doel de wettelijke regeling van de Zondagsrust en van den arbeidstijd in het binnenscheepvaartbedrijf, de oprichting van schipperstehuizen en internaten voor katholiek on derwijs, het oprichten van een eigen schipperspers en het verza melen van statistische gegevens betreffende de binnenscheepvaart. Deze organisatie heeft veel en nuttig werk verricht, tot in 1919 belangrijke veranderingen kwa men. Maar daarover in een vol gend artikel. Bet Utrechtsche Tribunaal had Zaterdag den geheelen dag gewijd aan de behandeling van de zaak tegen het oud-lid der Eerste Kamer, mr. A. J. van Vessem, een bekende figuur in de voormalige N.S.B. Nog ïs' het hiermee niet gereed geko men, zoodat Woensdagmiddag om 4 uur wordt voortgegaan, Inplaats van ruiterlijk toe te ge ven of een verklaring voor zijn handelwijze te geven, waarop voor al majoor ds. Groenewege aan drong, teneinde een blik in de ziel van beschuldigde te kunnen wer pen en tot een juist oordeel te komen, putte mr. Van Vessem zich uit in allerlei spitsvondigheden; hij draaide telkfens om de kern van de zaak heen en deed het voorkiomen. alsof hij door zijn op treden het'belang van vele mede burgers had gediend. Toen hij in 1035 ïid van de N.S.B. werd, deed hij dit met de intentie in de Eerste Kamer te ko men en daar een zelfstandige neutraliteitspolitiek te verdedigen. Hij onkende nationaal-socialist te zijn geweest en vond daarom den De raad van vakcentrales heeft zioh in een telegram tot den mi nister van economische zaken ge wend, in verband met dein kolen nood in de gezinnen, van den vol. geni-ien inhoud; „De raad van vakcentrales ont. vangt uit alle deelen ivian het land verzoeken om aanwijzing van al thans één kolenbon. Vele ge zinnen zonder brandstof- Bij hui dige vorst deze toestand nijpend. De raad van valkcentrales, de moeilijkheden der regeerinig mede in verband met brandstoff en be voorrading bedrijfsleven begrij pend, dingen er, gezien de nood toestand gezinnen, bij u op aan al het mogelijke te doen, dat nieuwe kolenbon zoo spoedig mogelijk wordt aangewezen-" -N-. Hoe te Palembang de kade langs de Moesi er uit zag, na de zware gevechten met de extremisten In den nacht van Zaterdag op Zondag is d eheer J. R. Robert, de Jongeren-commissaris der Kath, Volksparty en voorzitter van den kring Amsterdam der K.V.P., tengeVolge van een auto ongeval by Diemen om het leven gekomen. De heer J. Robert werd op 1 Maart 1909 te Amsterdam geboren als zoon van een ambtenarenfa- milie. Hij studeerde lichamelijke oefeningen M.O. en behaalde te vens het diploma paedagogiek. Later was hij zoowel bij het lager als middelbaar onderwijs werkzaam. In den zomer van 1940 begon hij met zijn ondergrondsche werk hij hielp Engelandvaarders en bereid de sabotage-daden voor. In Juni 1941 viel hij door verraad in han den van den Sicherheitsdienst. Na 9 maanden op de Weteringschans te Amsterdam ingesloten te zijn geweest, werd hij naar Bucben- wald overgebracht, Gedurende de lange jaren, die hij in dit gruwel- kamp doorbracht, heeft hij zich zeer heldhaftig en opofferend gedragen. Hij organiseerde al spoedig de „ondergrondsche kerk", waardoor ten slotte 5000 H. Communies per week konden wor den uitgereikt. Veertien dagen voor 'zijn bevrijding Werd hij met 43 anderen tot den strop veroor deeld; hij wist zich echter te Ver bergen onder een vloer, en werd in April 1945 idoor de Amerikanen meer dood dan lévend aangetrof fen. Desondanks bleef hij in Bu- chenwald om behulpzaam te zijn bij de evacuatie van het kamp. In opdracht van de Amerikanen schreef hij een uitvoerig rapport over de toestanden in Buchen- wald. In den zomer van 1945 kwam hij eindelijk naar Amsterdam terug. Hij aanvaardde geen functie meer bij het ooderwijs doch werd aan gesteld tot Jongeren-Commissaris der Kath. Volkspartij. Hij had daarbij een groot doel voor oogen n.l. om de K,V,P. in ieder opzicht te verjongen. Daarnaast ging zijn belangstelling uit naar vele gebie den van leven en cultuur. Lang werkte hij bijvoorbeeld aan de voorbereiding van een plan om ef fectieve sociale hulp te bieden in de sociaal verwaarloosde en ont wortelde buurten der groote stad. Met de uitvoering van dit plan hoopte hij spoedig te kunnen be ginnen. Onlangs werd hij tot voorzitter der afdeeling Amsterdam der K. V P. gekozen als opvolger van den heer J. H, Koersen. Met den heer Robert verliest de K.V.P. een van haar strijdbaarste en bekwaamste voormannen, wiens optreden voor de toekomst nog zooveel beloften inhield. Toedracht van het ongeluk Een automobilist, die Zaterdag avond, een uur na middernacht, het viaduct te Diemen passeerde, ontwaarde in het voorbijgaan een brandend achterlicht in de naast den weg onder het viaduct door- loopende trekvaart en waarschuw de ijlings de rijkspolitie, die om half twee met eed takelwagen ter plaatse verscheen. Een half jiur later had men de personenauto uit de vaart getrokken, waarin hét ontzieldé licbaaha Van 'dén beer Robert werd aangetroffen. Dit is voorloopig overgebracht naar de Diemer begraafplaats. Gebleken is, dat de heer Robert die daags tevoren in Almelo ge sproken had voor een afdeeling der katholieke jongeren organisa tie, Zaterdag een bespreking had gevoerd in Nijmegen en zich dien avond alleen in zijn wagen naar Amsterdam op weg begeven had. Volgens een door de politie opge stelde reconstructie van het on geluk moet hij met vrij groote snelheid het viaduct bij Diemen over den rijksverkeersweg van het Gooi naar Amsterdam genaderd zijn. De breede weg splitst zich onder het viaduct in twee een. richtingwegen en men neemt aan, dat de heer Robert te laat den verkeerspijl heeft opgemerkt, die zich daar in het midden van den weg bevindt. Het had Zaterdag avond gesneeuwd, waardoor het aannemelijk is, dat hij met zijn auto midden op den breeden weg reed teneinde de naar beide zijden der straat gewaaide sneeuw te vermijden. Tot voor korten tijd bevond zich onder het viaduct een duidelijk in het oog vallende ver lichte verkeerspijl, die echter om ver is gereden en provisorisch was vervangen door een onverlichten, maar van een reflector voorzienen pijl. Waarschijnlijk heeft de heer Robert sterk geremd, waardoor zijn wagen op den gladden weg slipte, met flinke snelheid over het linker gedeelte van den weg gleed en over het daarnaast op hetzelfde niveau gelegen voetpad. Juist op dit punt bevindt zich geen afrastering langs de vaart zoodat de wagen geen enkele hin dernis op zijn weg vond en met den neus naar beneden in de ruim een meter lager gelegen Muider- trekvaart schoot. Door de groote kracht van den val bezweek ook het ijs. De wagen sloeg over den kop en verdween, schuins lpngs den weg liggende, 3 meter van den wal af, bijna geheel onder het ijs. Slechts een gedeelte van de ach terwielen met het nog steeds bran dende achterlicht staken nog bo ven het water uit„ naam N-S.B. ongelukkig gekozen» Bij (het uitbreken van den oorlog had hij als Kamerlid bedank* maar niet als lid van de N.S.Bl Door dit laatste vreesde hij bij de Duitschers in ongjenade te komen en waar hij pas in een Neder* landsdh intemeeringskamp had vertoefd, voelde hij er weinig voor opnieuw opgesloten te war» den. Zijn bedoeling was nu ziefc langzamerhand terug te trekkat en vandaar, dat hij steeds minder NSB.-toijeenkomsten bezocht- De president legde hem enkele foto's voor, "waar men mr. Van Vessem bij N.S.B.-bijeenkomsten in de eerste rij zag zitten, o a. by de installatie van mr. Muller als commissaris van de provincié Utrecht. „Ik meen, dat de burgemeester! er ook bij was", merkte mr. Vail Vessem op. „Dat kan wel zijn. Uw houding was in ieder geval niet erg flink. U had meteen voc«r de N.S-B. moeten bedanken, als u het met haar handelwijze'niet meer eeni was", werd beschuldigde onder de oogen gebracht die zelf verklaarde1, dat hij per vliegtuig naar Zwit serland wilde uitwijken, maas weigerde, toen men hem een mili» taire geleide mee wilde geven. Majoor ds. Groenewege sprgg van een der meest weerzinwekkend de houdingen, die hij tijdens da bezetting had leeren kennen ais wees op de afslachtingen, die ook door de N S B werden verricht. „Dat de N.SB. daarin de ha»4 had was mij niet bekend", aldus beschuldigde. „Dat is een zondige onkunde". „Ik heb altijd nog getracht oa» recht goed te maken". „Wij moeten u dus nog dank baar zijn". „Dat te verlangen zou onbe scheiden zijn". Beschuldigde ontkende geweten te hebben ,dat aandeelen, die hij van een drukkerij in Utrecht voor de N.S-B. kocht, Joodsch bezit waren en iets uitstaande te hebben gehad met den aankoop van een huis in Amersfoort voor de we® duwe van overste Mussent. Hij had alleen een eisch tot schadeloos^ stelling voor haar behandeld. Uitvoerig werd 'gediscussieerd over de vraag of de heer Van Vessem een functie bij de N S B. had, dan wel alleen als advocaat voor de beweging was opgetreden» Hij was ook benoemd tot oppers baljuw, maar had die onderschei ding zelf dwaas gevonden. Voor de in vrijheidsstelling van den 'heer Sloots te Leiden en het ongedaan maken van de confisca» tie van diens bedrijf, een uitgaf verij boekhandel en onderwijs instituut, zou (hij een honorarium; van 75.000 bedongen hebben, maar beschuldigde beweerde, dat dit bedrag was bedoeld als een vergoeding, bij gedeeltèn jaarlijks uit te betalen voor de rechtskun dige adviezen, die hij verder ge durende 25 jaar zou geven. Beschuldigde had voorts Ver» schillende klachten over antL D'uitsche gezindheid, o.a. van gees telijken doorgezonden aan mr. Van Gienechten en aan de procureurs generaal van Roermond en Am» hem. Hij gaf voor daarmee it» willen voorkomen, dat Duitsche instanties deze zaken zouden be handelen en had (hoop; dat rrteM op de griffies van genoemde recht banken de stukken wel zou laten liggen. Generaal Winkelman zou h« bewogen -ebben te verklaren, dat deze niet door verraad van d|« N.S.B.maar door overmadh* van de Duitschers moest capituleeren- Mr, B, van Woelderen, de be heerder, gehioord over de finan- cieele positie van verdachte gaf een uiteenzetting, waaruit bleek, dat na aftrek van schuilden, eg, nog een saldo van 74 000 over zou zijn. Nadat hiervan de belas ting zou zijn afgetrokken, zou a* niet veel overblijven, Mr, dr. S. Kruyff, voorzitter van het tribunaal, ontvouwde aan de hand van de rapporten der belastingen een zonniger beeld: het vermogen zou van 46,000 In 1940 gestegen zyn tot ƒ232.000 in 1944. Het Jaariyk- sche inkomen bleek ingevolge dezelfde fiscale gegevens In ds oorlogsjaren bijna vervyftlen- voudigd te zyn. De heer Van Baren, lid van het tribunaal, noemde beschuldigd» een slibberige figiuur en herinner de aan de brieven die hij aai) vroegere relaties, o.a den voorzit ter van de Eerste Kamer, baron De Vos van Steenwijk had gezon den met verzoek zijn persoon ta beschermen. De heer Koos Vorrink had by den secretaris-generaal van he| Dep. van Justitie ©en goed woord ja voor hem gedaan, maar volgens mr. Van Vessem uit eigen bewe ging. „Er is geen vergelijking te ma-. ken tusschen de arme sloebers, die hier zoo vaak komen en door sociale wantoestanden naar da N.S.B. gedreven werden en u", aldus de heer Van (Baren, JIIs vind, wat u deedt zeer vies co u zeer schuldig". Nadat het tribunaal in raadka mer was geweest, werd de zitting tot Woensdag a-s, geschorst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4