Sneeuwstormen o/ewte Moskou's parools VGT(Ig(zI GTl flGGTScfl* Hongaarsche communisten grijpen naar de macht wereld JAGEN BOVEN EUROPA MAANDAG 27 JANUARI 1947 PAGINA 5 ONDERGRONDEN VAN EEN COMPLOT De tijd dringt voor Rusland de politiek van het COMPROMITTEEREN KOUDE ZAL VÖOR- LOOPIG AANHOUDEN WAT WILLEN DE COMMUNISTEN NU? AANHOUDENDE VORST Margarine in plaats van boter In de eerste helft van Februari DEKEN P. SIMONS f J Bi 's-1 STAATSLOTERIJ Geen huurverhooging 5 zonder toestemming DE KONINGIN ONT VANGT MIN.-PRESIDENT (Van onzen correspondent) BOEDAPEST, 18 Januari 1947 Pc laatste dagen zijn in Boedapest en in enkele steden in de provincie officieel ongeveer zeventig, inofficieel ongev zeshonderd personen door de politieke politie gearresteer ie er van worden beschuldigd een staatsgreep te hebben voor bereid.. De politieke politie is in Hongarije geheel m handen van de communisten. Haar chef voor Boedapest is Gabor I eter, een païlisatni, die in den oorlog aan de zyde van Tito m Joego-Slavïê heeft gevochten, vroeger kleermakersknecht m Boedapest was en nu de macht heeft over leven en dood van velen te beschikken. Omdat eenige weken geleden in het Hongaarsche parlement door de Kleine-Boeren partij het voorstel gedaan werd, de geheele politieke politie als zoodanig op te heffen, was de algemeene opinie in Boeda pest, terwijl de arrestaties nog in vollen gang waren, dat men hier te doen had met een door de politieke politie zelf in scène gezette putsch, om daar door haar noodzakelijkheid opnieuw te bewijzen. Het proces tegen de beschuldig den is nog niet begonnen. Massa demonstraties van arbeiders in Boedapest hebben echter al een strenge bestraffing geëischt. Op dit oogenblik ziet bet er daarom veel meer naar uij;, dat de communistische partij de hand in het spel beeft, om vóór het vertrek van de Russen de macht in han den te nemen Het is noodig het politieke spel van de communisten in Hongarije sedert de verkiezingen in 1944 in het kort na te gaan. De resultaten van de verkiezingen waren voor de communisten alles behalve gun stig geweest. Zij hadden ondanks den steun van de Russen en on danks de enorme propaganda niet meer dan 17 pot. van de stemmen weten te bereiken- Hun eenige bondgenooten waren de sociaal-de- niocraten, onder voorbehoud (17 pót. van de stemmen) en de Na tionale Boerenpartij onder leiding ■van den self-made man en schrij ver Peter Veres (5 pet Daarte genover stond de Partij der Kleine Boeren onder leiding van Zoltan Tildy en Ferenc Nagy met een overgroote meerderheid van 60 pet. Het eenige voordeel van de communisten was, dat zij vóór de verkiezingen met steun van het bezettende leger een bijna onbe- perkten invloed hadden weten te verkrijgen. Daardoor waren bij voorbeeld'het leger en de politieke politie practisch in hun handen gekomen, twee gewichtige orga nen bij een revolutie De geheele opzet van de com munisten ging er van het be gin af naar uit, de groote macht van de Kleine-Boeren partij te splitsen. Zij wisten al te goed, dat de partij uit drie schakeeringen bestond, die al leen door den gemeenschappe- lijken tegenstander bij elkaar gehouden werden. Tildy, de protestantse he dorps dominee, die president van de Re publiek geworden was. werd alge meen als de leider van de meest Jinks georienteerde groep in zijn partij beschouwd. Hy was onder Hortby, ook reeds, zy het dan ook •m kleine politieke figuur geweest, die de Kleine-Boeren partij, toen een oppositieparty en dus naar de omstandigheden zooveel mogelijk links gericht, geleid had. Ferenc Nagy, de zwygzame mi nister-president, is de werkeiyke leider van 'het tamelijk omvangrij ke maar in politiek opzicht abso luut niet geïnteresseerde 'blok der kleine landbouwers. Verder 'was er dan nog een der de groep in de party, die geen uit gesproken leider kon aanwijzen en die door den één de meest recht- sche. door den ander eenvoudig de reactionnaire groep genoemd werd- Eenzelfde splitsing vond in den loop van den tijd in de soc--demo cratische party paats. Sakasics, n zeer plooibare figuur, die zich zelfs onder Horthy altijd wist te handhaven, staat als pro-commu nistisch bekend, terwijl Peyr, die al sinds 1922<%en leidende positie in de party bekleedde en de laat ste jaren van den oorlog in een concentratiekamp doorbracht, al gemeen als leider van de voor zelf standigheid vechtende groep van de party aangezien wordt- Ook de Nationale Boerenparty onder Veres Peter kent deze ge spletenheid, want ofschoon Peter Veres communistische sympa thieën heeft, is hy als geboren Hongaarsche boer anti-joodsch, terwyi de leiding in de Hongaar sche communistische partij bij tra ditie in handen van de joden is- Naast hem staat Imre Kovacs, een zeer intelligent advocaat, zelf jood, die zonder voorbehoud op samen werking met de communisten aan stuurt. In Juni 1945 werden op bevel van den Russischen generaal Smi- ridow vijftien afgevaardigden uit de party der Kleine Boeren ge- stooten. Hun leider was Sulyok. Hy richtte de zoogenaamde Vrij heidspartij op. die van dat oogen blik af de eenige oppositiepartij in het parlement vormde. Dat was de eerste groote aderlating. In den loop van de daarop volgende maanden vonden verschillende ar restaties plaats, steeds weer op nieuw gericht tégen leden van de Kleine -Boerenparty Een andere politiek, die de com munisten volgden om de macht in handen te krijgen, was die, om zooveel mogelyk leidende figüren te compromitteeren en hen daar door voor een volgend regiem on- mogeiyk te maken- Peter Veres was hierbij een ge makkelijk slachtoffer. Hij werd tot chef van de landonteigeningscom- missie benoemd en vatte die taak op met een vuur en doortastend heid, die zoowel zijn romantische dichtersziel als zyn volledig ge brek aan politieke ervaring in het volle daglicht stelden- In Augus tus '46 hield hy een rede in een dorpje in het Oosten van het land, waarin hy o m. zeide: .,Er zijn iu zekere wetten gekomen die de grondonteigening definitief rege len en aan de vroegere eigenaars tot een grens van 300 joch grond teruggeven Maar zelfs wanneer jullie mijn handteekening onder het bevel tot teruggave ziet, geeft niets meer terug.Dit ter il lustratie. Hy is positief een man die niet meer terug kan. Na de massa-arrestaties en de massa-demonstraties van de laatste dagen zal men in het gerechtshof tot uiterst strenge straffen overgaan. De dood vonnissen hebben echter in dit geval de goedkeuring van den president noodig. Tildy verkeert momenteel in een po sitie, waarin hy zyn goedkeu ring onmogeiyk weigeren kan, zonder onmiddellük door de helft van de natie als fascist te worden gebrandmerkt. Wan neer hij echter zyn goedkeu ring aan de doodvonnissen hecht,, zal hfl zich tevens in de toekomst even onmogelijk van de communistische poli tiek los kunnen maken. De Forint, die sedert Augustus de nieuwe, tot nu toe constante valuta in Hongarye is, wordt ge handhaafd doör een deflatiepoli- tiek der regeering. Dat wil zeg gen: het tekort aan waren wordt opgeheven door een kunstmatig door de regeering geleid tekort aan geld. Vreemde valuta's worden te laag gecalculeerd en de zwarte handel in deze valuta's wordt zeer streng, zelfs met den dood bestraft De dollar heeft niet meer dan 1/3 van zyn werkeiyke waarde; het pond niet meer dan de helft. Afgezien van het feit, dat ten Het grootsste deel van Europa zit stevig in den greep van den winter. Een langgerekt gebied van hoogen luchtdruk strekt zich uit van Midden-Rusland, via Midden- Scandinavië naar de Faroër. Over het Middellandsche zeegebied is de luchtdruk laag, met het centrum in de omgeving van Corsica. Onder invloed van de sterk gedaalde baro meters in Zuid-Duitschland en Frankryk namen de luchtdrukver- schillen .in onze omgeving toe. In verband waarmede de Noordooste- ïyke wind tijdelijk sterk in kracht toenam. Aanvoer van koude Rus sische lucht is volledig hersteld. Aangezien de algemeene luchtdruk- verdeelihg vrij stabiel is, zal de koude over Europa voorloopig aan houden. De depressie-activiteit in de Mid- pij de Scheeps- en Dokmij. aan den overkant van het IJ to Amsterdam, heerscht in den laat sten. tijd een ongekende drukte dellandsche Zee gaf aanleiding tot zwaren sneeuwval in Zuid-Frank rijk, Zwitserland, Oostenrijk, Noord Italië en den geheelen Balkan. Sommige stations in Joego-Slavië en Hongarije meldden sneeuw stormen. Temperatuuxoverzicht van he denmorgen 9 uur: Twenthe 10 gr. C.; Den Helder 3 gr. C-, De Bilt 8 gr. C.; Vlissingen 6 gr. C.; Schiphol 7 gr. C.; Eindho ven 9 gr. C.; Leeuwarden 5 gr. C-; Eelde 7 gr- C-; Beek 10 gr. C., Gilze Rijen 10 gr. C.; Berlijn 11 gr. C-; Parijs 7 gr. C.; Londen 2 gr. C.; Bazel 10 gr C-; Marseille 5 gr. C-; Milaan 14 gr. C-; Weenen 10 gr. C;, Praag 13 gr. C.; Stock holm 6 gr. C.; Oslo 6 gr. C. Verkeersmoeilijkheden De „Brakzand" heeft den dienst OostmahornSchiemonnikoog we gens het ys gestaakt Verwacht wordt, dat vandaag of morgen een vliegtuigverbiniding tot stand zal worden gebracht. Heden zou ook de schipbrug by Vianen wegens ysgang worden weggenomen. Het wegverkeer kan, evenals bij vorige vorstperioden, gebruik maken van een baan van de spoorbrug bij Culemborg. De schipbrug by Doetincham is uitgenomen De bussen der G T M reden vanmorgen over Zutphen In den Joop van den middag zou in Doesburg weer kunüen worden overgevaren en dan gaan idle bus sen weer over Doesburg Alleen de treinbuissen zyn afgelast. De schipbrug bij Hedel Is vanochtend ivoor den dierden keer dezen winter uitgevaren De N S» autobuScMensten Gelde rtmal sen 's-Hertogenbosch en Zaltbommel- 's-Hertogenbosch vervallen, doch door het inleggen van eenige extra treinen zal getracht worden de gevolgen hiervan voor de reizi gers zoo gering mogelyk te ma ken. Het blauwe aanplakbiljet dat den, dienst, .via Nijmegen regelt vwftèit, imorge» ,to«ckt revolutie, zoolang de Russen als bezettende macht in het land zyi^ een onmogelykheid is, wordt door iedere onevenwichtigheid in de binnenlandsche politiek van het land te Florint in gevaar gebracht. Zoolang de staat niet verplicht wordt meer geld in omloop te brengen, kan er van een normale inflatie geen sprake zyn, maar van den anderen kant zou iedere Hon gaar, by onregelmatigheden, die de productie zouden ophouden en wanorde met zich zouden bren gen. het vertrouwen in het geld verliezen, en het volk zou onmiddellyk, door schade en schande van de vorige inflatie wijs geworden, zyn toevlucht zoeken in de*nog schaars voorhanden vreem de banknoten, die daardoor een onwaarschijnlyk hooge noteering zouden krijgen en een schijnbare inflatie in het leven zouden roe pen, die het land aan de verkeerde zijde van den afgrond zou bren gen. Het is duidelyk, dat de commu nisten hun politieke tegenstanders door deze overdenkingen in be dwang houden, terwijl zy van den anderen kant door compromittee ren er zooveel mogelyk van hen schaakmat zetten- Samenvattend is de situatie zoo, dat de anti-partyen alle in zichzelf verdeeld zijn. in den stroom van onaangename gebeurtenissen meegesleept worden, terwijl zij niets kun nen ondernemen zonder de wraak der bezetters over zich af te roepen en de valuta van het land in gevaar te brengen. Daartegenover staan de com munisten met een hecht aant- eengesloten, door de Russen gesteund, actief en doelbewust front. Velen van hun leiders en hoogere functionarissen zijn zelfs Russische staatsbur gers. Men denkt hier byvoorbeeld aan Rakosi. den oppersten' leider der party, vice-minister-president; den reeds vroeger genoemden Gabor Peter, leider van de politieke po litie in Boedapest. Aan Ernö Ge- rös, minister van transport en ver- kier, die onlangs opzien baarde mèt zyn driejarenplan- Verder nog aan Zoltan Vass, den leider van den economischen raad en zelfs Laszlo Rajk, den minister van bin nenlandsche zaken (sic Zy komen voor het meerendeel voort uit de de Bela Kun-regee- ring, die in 1919, bij het optreden van Horthy, voor een gedeelte naar Rusland de wyk nam, voor een gedeelte tegen ter dood ver oordeelden in Leningrad werden uitgewisseld- Dank zy den steun van de Rus sen zyn de communisten er in het afgeloopen jaar in geslaagd het grootste gedeelte van hun plannen te verwezenlyken. De onderteeke- ning van het Vredesverdrag met Hongarye zal echter niet lang mefer op zich laten wachten en een van de gevolgen zal zyn, dat Rus land zyn bezettingstroepen uit Hongarye terug moet trekken i Weerverwachting medege. deeld door het KN.M.I, te De i Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Matige, aan de Waddenkust tydelyk krachtige, Noordooste- lijke wind; overdryvende woi- S kenvelden, waaruit hier en daar eenige sneeuw valt; in het Noordwestelijke gedeelte van 5 het land lichte tot matige vorst en in het overige gedeelte ma- tige tot strenge vorst. 28 Jan.: Zon op 7.28 uur, onder 17.19 uuir; maan op 11.09 uur, onder 00.23 uur. In de periode van 2 tot en meï 15 Februari zal voor personen van 5 jaar en ouder uitsluitend mar» garine en geen boter beschikbaar worden gesteld. Deze maa regel is nood g om den voor den winter beschikbaren botervoorraad over het geheel» seizoen zoo goed mogelijk te kun«> nen verdeelen. In de voorafgaande maanden is er eenige malen in het totale vetrantsoen meer boter ge geven om het hoofd te kunnen bieden aan -de moeilijkheden in de grondstoffen voorziening van do margarne.ind'ustrie Vermoedelijk zal deze vervanging van het voo* de A. B en C.groep gebruikelijk geworden veertien-daagsche bo„ terrantsoen niet behoeven te WM< den herhaald. In den ouderdom van 61 jaren is gisterenmorgen plotseling over? ledien de hoogeertwi. heer P. I- Siimons, pastoor der parochie vani St. Agatha te Beverwijk en déken van het dekenaat Beverwijk. Deken Simons werd geboren te Goes 15 Juli 1885 en priester ge» wijd 15 Augustus 1911. Achtereen» volgens was hij kapelaan te Hei- loo, Schipluiden, Scheveningen (St. Ant. Abt) Amsterdam (Kom Allërh. Riozenkr.), Leiden (O- L* Vr Hemelvaart) en Rotterdam (B-H. Martelaren van Gorcumbt Hierna werd hij belast met dé oprichting vgn een parochie vm Koog a d. Zaan en op 10 November 1931 benoemd tot pastoor te Koojf Zaandijk. Op 9 Mei 1936 volgdïjj zijn benoeming bot pastoor en de« ken te Beverwijk. Woiensdagmorgert heeft de plechtige Uitvaart plaat»/ Het zou niet mogelyk zijn voor de sovjets, wanneer de bin nenlandsche toestand zich na hun aftocht ongunstig mocht ontwikkelen, onmiddellijk krachtdadig in te grijpen, daar dit niet alleen met een enorm prestige-verlies gepaard zou gaan (iedereen zou inzien, dat de macht der communisten in Hongarye fictief geweest is) maar zelfs de internationale betrekkingen van Rusland met de Westelijke mogendheden in gevaar zou kunnen brengen. Het is van dit oogpunt uit ge zien begrypelyk, dat de com munisten in de laatste maan den vóór hun aftocht dus alles probeeren om hun machts positie te stabilise éren- In het parlement zullen de com munisten waarschynlyk hun al meermalen geuiten wensch tot nieuwe verkiezingen opnieuw naar voren brengen. Zij zullen dit alleen dan niet doen wanneer de vrygekomen plaatsen en die welke nog vry zullen komen door de door Ferenc Nagy afgekondigde zuivering in de party, met hun goedgezinden bezet worden- De arrestaties der laatste dagen, die mogelyk een complot tegen deze communistische machtspoli tiek aan het licht zullen brengen, hebben daarnaast geen ander doel dan plaatsen voor communistische vrienden vry te maken Communisten beschikken in het algemeen over een goed geheugen. Zy weten maar al te goed, dat, wanneer het in Hongarye opnieuw tot een witte revolutie zou komen, zy nu minder dan ooit op genade kunnen rekenen. Trekking van 27 Januari: Prijzen ven 1000 op nos 2990, 6633, 7266, 10341, 14260, 16194 en. 16392, Het „Vrije Volk" berichtte dat' de directeur-generaal voor de prij-j zen aan eigenaren van huizen,* waarin onderverhuring plaatsn vindt, plotseling toestemming verleend hebben den huurprijs vaiiL deze woningen met 5 tot 20 procentje te verhoogen. In verband met dit* bericht deelt het directoraat^ «generaal voor de prijzen mede, u#tn| van een dergelijtoen maatregel geen sprake is. In de bestaande situa-^ tie is geen wijziging gekomjen» zoodat voor elke hu<urverhoogin»$ eerst goedkeuring van het bevoeg-;s de prijzenbureau voor onroerende zaken moet worden afgewacht. H. M. de Koningin heeft Zater dagmorgen Z. Exc. den minister president, dr- L J. M. Beel, in het Kon. paleis op den Dam te) Amsterdam in audiëntie ontvan gen. Het onderhoud duurde onge veer een uur. Dezer dagen werd gemeld, dab Nederland niet zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen ys. hockey in Februari a-s. te Praag. Als kon boven dit berichtje stond. .Nederland geen wereldkampioen ^SNaweaInleiding daarvan schrot protesso? Wetalles uit Emmer r-nrrinascuim die behalve een wereldberoemd sportdeskundigs ook een vurige sportbeoefenaar M aan de redactie van „Die rare wereld Mocht Nederland deelnemen, aan de wer ldkampioenschappen voetbal in 1949 n Brazilië, dart lijkt het mij toch niet volkomen verantwoord toven de a£n^or,^ji sing van dit h us yke telt a» kop te plaatsen: „Neöeriand reldkanmpioen vo tbai'. Er zyn mW eenmaal dinger, dief Ipundige nietdurf ia *CE€eïl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5