Vliegramp bij KOPENHAGEN consumentencrediet Twee broeders-Jesuïeten Aanvragen yast gezette roerpin oorzaak? vieren hun zilveren priesterfeest Groot krakeel om de Dakota's Een wieg voor het prinsenkind DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Onderzoek in vollen gang Gemiddelde som van 475.— 39ste JAARGANG DINSDAG, 28 JANUARI 1947 No. 20224 (fTTAAT^ DIRECTEUR: J. KUIJPERS J° DEENSCHE MAAT REGELEN Prins Gustaaf Adolf Grace Moore VLIEGTUIG VALT IN VER. STATEN Meeste inzittenden omgekomen Half Februari eerste bonnen DE KWESTIE DER zw aartebelasting DE GEALLIEERDE TROEPEN IN ITALÏë. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ÊUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL,. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., Ó.26 P, WEEK De laatste foto van prins Gustaaf Adolf van Zweden gemaakt, [plak voor zijn vertrek, toen hij met prins Bernhard een kop koffie dronk in het restaurant op Schiphol. De Deensche commissie van Onderzoek die de oorzaak van het ongeluk nabij Kopenhagen tracht op te sporen deelde volgens „A.P." Maandagavond mede, dat zij een ontdekking gedaan heeft, welke de mogelijkheid openlaat, dat de ramp te wijten is aan een noodlottige lout, die door een employé be gaan is. Men heeft n.l. op kortten afstand van de resten van het vliegtuig een stalen pin gevonden van het model, (jat regelmatig gebruikt Wordt om de stuurinrichting van een zich op den grond bevindend Vliegtuig vast te zetten. Deze pin is van Nederlandsch fabrikaat en de onderzoekers den ken „(jat jjet mogelijk js> ,jaj deze pin het ongeluk veroorzaakt heeft". Deiw is afkomstig van M P Eskildsen. den Deenschen regeeringsinspecteur voor de lucht vaart, die ohef is van de enquête commissie. Hij zei: Als de stalen wig er niet vóór den start uitgehaald is en de Btiuurinrió'iiting dus niet vrij func- tioneeren kon, kan dit de oorzaak Van hej neerstorten geweest zijn. Eskildsen verklaarde echer na drukkelijk: Het onderzoek is bij lange na niet afgeloopen. De commissie wensdht echter speciaal de aandacht op dit punt te vesti gen Het Deensche blad „Ber- llngske Tidende" meldt heden, dat de commissie voor onder zoek heeft ontdekt, dat een 19- jarige leerjongen zich niet herinnert de roerklampen van het vliegtuig, voor het vertrok, te hebben verwijderd. Deze leerling was verantwoordelijk voor het verwijderen van de wieiblokken en roerklampen, wanneer de werktuigkundige, zijn leermeester, vrijaf had. De jongen, die pas drie weken in dienst van de KLM was, ver klaarde zich te herinneren, dat hij de wieiblokken verwijderde. De Deensdhë luchtvaartautoritei ten hebben gisteren het gebruik van de Deensche vliegvelden ver boden voor Dakota's welker totaal gewicht bij de landing de 11.080 kg- overschrijdt, terwijl het gewicht bij den start niet grooter mag zijn dan 11-450 kg. De Deensche politie heeft tele grafisch om de gebit diagrammen van de omgekomen passagiers ver zocht, daar het met de thans tér beschikking staande gegevens niet mogelijk is de stoffelijke over schotten der passagiers te identifi- ceeren. Het hoofdpostkantoor te Kopen- hage deelt mee, dat het grootste deel van de post, welke het vlieg tuig vervoerde, verbrand is. De commissie van K.L.M. en rijksluchtvaartdienst, welke Maan. dagmorgen naar Kopenhagpji is vertrokken, zal waarschijnlijk eerst Woensdag naar ons land te- rugkeeren. Voordat het stoffelijk everschot van Prins Gustaaf Adolf van Zwe den aan boord van het Zweedsche oorlogsschip „Oscar II" zal wor den gebracht, zal in de Zweedsche kerk te Kópenhagen een rouw dienst worden gehouden. Van de kerk zal de baar, begeleid door een koninklijke wacht, door de straten van Kopenhagen naar het oorlogsschip worden gebracht. Op de Zweedsche legatie te Kopenhagen werd gisteren bekend gemaakt, dat de Kroonprins we gens een aware verkoudheid niet vóór Dinsdagavond te Kopenhagen zal kunnen arriveeren. Het stoffelijk overschot van Grace Moore werd herkend door eenige juweelen, welke nog aan wezig waren. De echtgenoot van Grace Moore, Valentin Parera, heeft zich uit Cannes op weg be geven naar De remarken. Voor zijn vertrek verklaarde hij, dat het stoffelijk overschot van de zan geres in de Vereenigde Staten ter aarde zal worden besteld. Een B-29 (een vliegend fort) is na het opstijgen van het vliegveld Kirtland in.. Nieuw-Mexico neer gestort. Naar verluidt is het mee- rendeel der 12 of 14 inzittenden om het leven gekomen. Het was een bommenwerper van het leger. De commandant van het vlieg veld verklaarde, dat het ongeluk een startongeval was: het vliegtuig was opgestegen voor een routine- vlucht en stprtte na een paar hon derd meter gevlogen te hebben, neer. Hij voegde er aan toe, diat het vliegtuig in brand stond en dat het nog niet mogelijk was te zoggen», of er nog overlevenden zdjn. Naar thans bekend wordt, be vinden zich 15 passagiers en een bemanning van 3 koppen aan boord van het vliegtuig van de Chineesche Luchtvaartmaatschap® pij, dat Zaterdag tijdens zijn vlucht van Kanton naar Tsjoeng- king vermist raakte De passagiers zijn allen Chineezen. Reuter seint nader: Het aantal slachtoffers bedraagt elf. Twee mannen werden nog levend uit het vliegtuig gehaald, doch overleden op weg naar het ziekenhuis. Morgen, herdenken paters C en A Minderop S J twee broers van een zeer bekende Rotter- damsche familie, den dag waar op zij beiden tot priester wer den gewjjd. Twee broers, ze scheten maar één jaar, twoe Jesuieten, twee priesters, die beiden kunnen te rugzien op vijf zeer verdienstelij ke lustra van priesterarbeid, in dienst van God en van den naaste Pater C Minderop S J is de oudste wan de twee. Nadat hij tot priester was gewijd werd hij, een ■wel zeer ongewone figuur, reeds als jong priester benoemd tot no® vicenmeester in het klooster Ma riendaal. Tien jaar lang wijdde hij zich aan de mooie, doch onnoemelijk zware taak om de jonge Jesuieten geestelijk te vormen. Daarna werd hij rector van het bekende re- traitenhuis te Spaubeek (L). Mid den in de mijnstreek geplaatst, Het ministerie van financiën deelt het volgende mede: Sedert de termijn voor het aan vragen van een consumenten-cre- diet op 14 December definitief werd gesloten, is met spoed een De Amerikaansche piloten heb. ben geweigerd met Dakota's D, C. 3 te vliegen, wanneer het maximum gewicht bij den start op 14.000 kilogram gehandhaafd blijft. Dit maximum geldt op de Amerikaansche lijnen naar Enge. land en het Europeesch conti. ncmt. Een woordvoerder van de Dou- gla maatschappij te Washington weigerde direct commentaar te leveren over de al of niet wen. schelijkbeid van het laden van een „Dakota" tot 14.000 kilogram, maar bepaalde zich er toe te verklaren <lat de Douglasmaatschappij haar cliënten aanraadt zich in alle ge vallen te houden aan de voor schriften van de CAA (burger- iuehtvaartbond) De „Dakota" is het eenige type vliegtuig, dat de Europeesche on dernemers niet volgens de voor schriften van de CAA (civil aero nautics association) laden. De CAA heeft namelijk 13.450 kilogram voor vrachtvliegtuigen en 12.260 kilogram voor passagiersvliegtui gen. beide voor zoover het „Dakota's" betreft, als gewichts- ferens naar boven gesteld. Luehtvaartfunctionarissen te Was hington gaven toe, dat transport vliegtuigen van het type „Dakota" is oorlug mem-malen met .000 küogtam werden geladen, hetgeen echter een groot risico beteekende. Een veronderstelling, dat de jongste ongevallen met ,,Dakota"s te wijten, zijn aan het-feit, dat het versleten Amerikaansche surplus- vliegtuigen van het leger zijn, werd door functionarissen tegen gesproken, die verklaarden, dat de maclynes. waarvan er vele in den oorlog zij-n gebruikt, grondig zijn nagekeken alvorens zij in het goederen, en passagiersvervoer zijn gebracht. De woordvoerder van de Dou glasmaatschappij ontkende even eens, dat de schuld bij een con structiefout zou liggen. Tijdens den oorlog zijn meer dan 10.000 ,,Dakota"s gebouwd. Er wordt op gewezen, dat het aantal ongeval len met een „Dakota" groot lijkt, louter en alleen omdat er zooveel meer van in dienst zijn dan van eenig ander type. De BOAC (Engelsche Transat. lantische Luchtvaartmaatschappij) en de E. G. (Europeesche Lucht, vaartmaatschappij) de twee be. langrijkste Engelse', e luchtvaart, maatschappijen, hebben besloten resp. viermotorige Handley Page Hal.ons en tweemotorige Vtckers Vikings in den dienst te brengen, in plaats van de Amerikaansche Dakota's. Een functionaris van de BOAC heeft aan een verslaggever mee. gedeeld, dat deze verandering waarschijnlijk t'n Maart zal ingaan, doch niets te maken heeft met de jongste rampen, daar reeds enke. Ie maanden geleden hieriioe be. «loten werd. begin gemaakt aan de uitgifte van vioorschotboekjes. Uit de van 832 districtsraden binnengekomen op gaven is gebleken, dat 273,824 aan vragen werden ingediend, voor een overgroot deel bestaain.de uit aanvragen van gezinnen. De 149 resteerende districtsraden betref fen kleine gemeenten, zoodat de thans bekende cijfers als doorslag gevend mogen worden beschouwd Uit de tot dusver behandelde gevallen blijkt, dat het gemiddeld te verstrakken crediet ongeveer 475,beloopt. Dit beteekent, dat per aanvrage 4 0 5 personen van het crediet profiteeren, zoo dat in het geheel mag worden aangenomen, dat ruim 1% mil- lioen personen voor het crediet in aanmerking wenschen te komen. Zooals te 'verwachten was, is de belangstelling het grootst in de dicht bevolkte centra, met name in de industriegebieden. Zoo heb ben de provincies Noord- en Z - Holltand tezamen ongeveer de helft- van het aantal aanvragen, doch ook in de geteisterde gebie den blijkt een bijzondere belang stelling voor dit crediet te be staan. Inmiddels werden ongeveer 20,000 voorsch'O'tboekjes uitgereikt met een uitstaand crediet van cir ca 9,500.000,Het centraal bu reau voor het consumentencrediet verwacht, dat men omstreeks 15 Februari met het uitreiken der voorschotboekjes over de geheele linie gereed zal zijn. Alsdan zal ook de geldig verklaring van de eerste waardebonnen plaats heb ben. Het is intusschen gebleken, dat verscheidene personen reeds thans met hun waardebonnen van het consumentencrediet bij den de tailhandel góederen trachten te koopen. Tot dusverre zijn er ech ter nog geen waardebonnen gel dig verklaard. Het is aan leveran ciers daarom verboden, reeds nu op waardebonnen goederen af te leveren. Detaillisten, die waardebonnen in betaling wenschen te nemen, dienen zich vooraf te voorzien van een identiteitsbewijs. Voor in lichtingen hierover kan men zich wenden tot het plaatselijk secre tariaat van de bedrijfsgroep de tailhandel of, indien ter plaatse niet een dergelijk secretariaat is gevestigd, tot den districtsraad voor het corisumentencrediet. deed hij toen zeer veel en zeer be langrijk werk voor de belangen der mijnwerkers- Later kwam hij weer in Marien» daal terug en nauwelijks was hij daar goed en wel of de bekende „doorstoot" van de paracHhtisten naar Arnhem had plaats en pater Minderop leidde de geallieerde soldaten naar de brug bij Grave. Na de bevrijding vervulde hij nog een functie bij het MG. Later weer deed zijn ijver voor de zie® len het werk in de NSB kampen aanvatten en thans is hij in Am sterdam. waar hij rubriek-redac teur is bij „De Linie". De 25 priesterjaren van den jon geren broer, pater A Minderop S J (het tweede deel van ,,C en A") verliepen meer in directe lijn,,, althans wat 't hoofdwerk van de® zen priester betrof. Hij studeerde aan de Amsterd'amsche en Leid- sche universiteit in de wiskunde, werd na beëindiging van zijn studies benoemd tot leeraar aan het bekende St Ignatius-oollege aan de Hobbemakade en hij is dat thans nog, maar tevens is hij oon- rector van de afd- gymnasium van het college Meer dan duizend leer lingen heeft hij de wiskunde bij gebracht, en ongetwijfeld velen van zijn oud-leerlingen en leer lingen de liefde voor de exiacta vakken geschonken. Maar daar naast vond hij steeds den tijd, om buiten de door velen wel eens droog -geachte wiskunde, den jon gens op sportgebied leiding te ge ven en zijn aanwezigheid was bij na traditie op hockeyveld en kamp eerterrein. Woensdag a s, worden deze twca jubilea kerkelijk herdacht, onder scheidenlijk in de „Zaaier" aan •den Singel en in het St Ignatius- college aan de Hobbemakade te Amsterdam. Zondkg wordt het heuglijk feit van deze twee jubi lea in intiemen familiekring to Rotterdam herdacht. Een officieele Britsche woord voerder op het geallieerde hoofd kwartier in Italië heeft verklaard, dat onmiddellijk na de ratificatie van het vredesverdrag met Italië een plan in werking zal treden met betrekking tot de evacuatie van alle geallieerde troepen in Italië. V-or de evacuatie is een tijdsduur van 90 dagen vastgesteld» Te Heerlen wordt een wieg tentoongesteld, die namens de geheele Limhurgsche bevolking door de Limburgsclie burgemees ters aangeboden zal worden voor het a.g. prinsenkind. De wieg is vervaardigd door den Roermondschen kunstenaar Max Weiss. De figuren zijn aan gebracht op opaline-glas, dat in een fraai mahoniehouten omlijs ting is gevat. Aan de voorzijde het wapen van prins Bernhard» aan den achterkant dat van prin ses Juliana. Op de zijvlakken' spelende kindergroepen, door een guirlande met het schild Limbusgi verbonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1