>ii den dood Minister en „Pen Gun" 0 UFFERSCHAAL van Felix Timmermans TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Aanvang eerste ronde ADIO programma DE GESTOLEN PAGINA 2 DINSDAG 28 JANUARI 1947. WERKLUST TOT DEN LAATSTEN DAG GEVALLEN VOOR HET VADERLAND KONINGIN BEZOEKT DE BEURS JODEISTVERVOLGERS STAAN TERECHT Vruchtdragende samen- werking met de redactie niet mogelijk PARLEMENTAIRE COM MISSIE IN CURACAO (Op het spoor van C.C. (Van onzen Brusselsehen correspondent.) Met het overlijden van Felix Timmermans heeft Vlaanderen lijn grootsten verteller verloren. Velen wisten, dat hij sedert lang lijdende was maar slechts weini gen vermoedden, dat zijn hartkwaal feaar fatale ontknooping nabij was. Zijn goede vriend, de schilder Opsomer, zeide ons drie weken ge leden: „De Fee is een vogel voor de kat, het kan evengoed over vier dagen als over vier maanden met hem gedaan zijn". Timmermans xelj scheen zich van den ernst van zijn toestand niet volledig be wust te A)11: dit bleek -uit een brief van 11 dezer waarin hij ons liet melden: „Ik lig nu weer te bed, maar ben toch zóó aan de beteren de hand dat ik mijn woorden kan dicteeren". Alleen de handteeke- niog was van hem zelf. In den- zelfden brief deelde hij ons mede, dat hij ondanks zijn hartziekte een bundel verzen heeft kunnen rchrijven. „Naar ik van alle kan ten verneem", zeide hij, „vindt men die gedichten sdhoon; zij verschijnen binnen enkele maan den in Nederland onder den titel „Adagio". Ik zal u dan zeker zoo een bundeltje zenden". Van iemand, die deze gedidhten in handschrift had gelezen hooiden wij, dat zij van zeer droefgeestigen aard zijn met den dood als hoofd thema. Kenmerkend voor de werklust van Timmermans is wel, dat hij op den laatsten dag van zijn leven nog naar zijn uitgever in Antwer pen is gegaan om de uitgave van dezen bundel te bespreken. Het toeval wil, dat op den avond van zijn dood te Bern de première werd gegevten van de opera „Kerstmispater", waarvan hej libretto was genomen uit Tim mermans' werk: „Het keerseken in den lanteern" Op Donderdagavond te 10 uur kreeg hij een hartaanval; nadat de geneesheer een injectie had ge geven trad een schijnbare verbe e- ring in, maar te middernacht kwam de dood over hem. De hartkwaal van den schrijver., zal zeker voor een deel ook moe ten toegeschreven worden aan zekere moeilijkheden, welke hij na den oorlog heeft gehad in ver band met <te zuiveringsactie; er was een „geval Timmermans". In zijn zelfden brief van 11 dezer zeide hij hierover: „Er is nogal wat over mijn geval gesproken geworden doch, in vei trouwen gezegd, het is niets". Reeds tijdens den oorlog had hij eens mondeling gezegd, dat de Duitschers geen poging onverlet lieten om hem te compromitteeren, maar dat hij ze zooveel mogelijk op afstand hield, In de vooroorlogse'!e jaren had hij in Duitschland en omliggende landen ontelbare voordrachten gehouden. Al zijn boeken waren in het Duitsch vertaald en van daar in andere talen want Tim mermans was de meest vertaalde van alle schrijvers van België. Tijdens den oorlog gingen her. haalde.lijk hooge Duitsche officie ren bij hem aanbellen om een op dracht van zijn hand in een of ander boek. „Kon ik die gene raals en andere hooge mannen de deur voor den neus dichtslaan?" vroeg hij ons. „Het zou geen dag geduurd -hebben, of ik aat in de gevangenis en wat zou er dan met mijn gezin geschieden?". De Duit schers hebben hem daarom den Rembrandtprijs opgedrongen; en ook bij andere gelegenheden on derging hij hun opdringerigheid, vandaar de moeilijkheden die hij na den oorlog ondervond. Het is zeker niet noodig hier de titels op te sommen van zijn boe ken. waarvan de meeste zoozeer van' levensvreugde tintelen alsof zij met zonnestralen waren ge schreven; er was een categorie mensChen die heim eritiseerde om dat hij van het Vlaamsche volk meestal alleen maar -het boertige zag, doch juist met het vooral langs die zijde te beliefden, liet hij de andere facetten van dat volk beter naar vonen komen, aan anderen de gelegenheid gevende daar den gloed en den glans van te verheerlijken. Slechts 60 jaar oud verlaat Tim mermans het wereldtooneel. Er was nog veel van het genie van dezen man te verwachten, want zijn inspiratie was onuitputtelijk. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in. de week van 17 t.m. 23 Januari de navolgende verliezen zijn ge leden: Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshande Hogen Kon. Marinemar. 2e klasse W. van Wermeskerken, uit Am sterdam, 20-1 1947 in Ned. Indie gesneuveld tengevolge van vijandelijke actie. Kon. Landmacht: sold. W. M. v. d. Hoven van 7 RI uit Oss, tfj dens vijandelijke actie op 17 Jan. door verdrinking om het leven gekomen nabij Palembang; sold. IS. W. Venema, van 1I RI, uit Rolde, gesneuveld op 17 Jan. te Medan. Kon. Ned. Ind. Leger: sold. G. H. van Gogh uit Helmond, 19 Januari bij Medan; korp. T. Lokallo, uit Ned. Indië; sold. C. J. Klees uit Ned. Indië; mil. serg. C. L. Bolt uit Ned. Indië landstorm sold. M. Bouma uit Ned. Indië, allen gesneuveld op 19 Januari tengevolge van ex tremislische actie bij Medan. in de bestuurskamer, waar zij hiaar handteekening plaatste in het „Gouden Boek'' der Vereeniging voor den Effectenhandel. Na een hartelijk afscheid stapte de Ko ningin wederom in de gereed staande auto luide toegejuicht door de wachtende menigte- De tocht ging verder met een offici- eelen rondrit aan de overzijde van het IJ. Precies om 2 uur vertrok H M de Koningin gistermiddag van het koninklijk paleis om eenige mirau ten later voor de Aimsterdiain sche effectenbeurs te arriveeren, waar een bezoek werd gebracht. In gezelschap van burgemeester d' Ailly bezocht zij de openbare beurs, waar zij zich met verschei dene personen uit den handel on derhield. Zij begaf zich verder via het Zuid-westelijk trappenhuis naar de middengalerij der effec tenbeurs- Hier werd spontaan door de aanwezigen het Wilhelmus aangeheven, gevolgd -door een driewerf hoera- Vervolgens ver toefde H M eenige oogenblikkein Voor het bijz. gerechtshof te Roermond werd tegen den 33 ja. r gen winkelchtf J. Straten uit Heerlen, dde als lid van de iand. wacht behulpzaam geweest was bij het opsporen en arresteeren van ondergedoken joden, van wie ver schillende niet meer uit de Duit. sche concentratie-kampen zijn te. ruggekeerd, 20 jaar gevangenis straf geeischt. Ook tegen den 37 jarigen drukker H. de Haan uit Heerlen die in Duitsch dienstver, band arrestaties van joden en on. derduikers had verricht, werd 20 jaar geeischt. Levenslang werd gevraagd voor den 48 jarigen J. Jagers uit Kerkrade, die bij de Waffen S.S. te 'sHertogenbosch had dienst genomen en daar den Nederlander W. Verhallen had doodgeschoten. De Minister van Oorlog heeft m een antwoord op schrift; .ijke vra. gen van een Kamerlid zijn houding inzake de „Pen Gun"-kwes4d>e uit. eengezet. Gedurende meer dan een jaar hebben wrijvingen bestaan tus. schen eenerzijds het bestuur van de stichting ,,Pen Gun" en an. derzij ds ondergete ekendes ambts voorganger en ondergeteekende, aldus vervolgt de minister. Deze vonden hun diepere oorzaak in het feit, dat de hoofdredacteur en de voornaamste redacteur van het blad der stichting tevens resp. voorzitter en lid van het stich. tingsbestuur waren, terwijl eerst, bedoelde zij het ongetwijfeld met lofwaard ge bedoelingen bovendien financieel bij de uit gave was betrokken. Hierdoor werd de voorlichting van den Ned. militair zoov-er althans door „Pen Gun" gegeven gemono. polisterd in de handen van een tweetal aan niemand verantwoor. delijke personen, die wel is waar bij de aanvankelijke uitgave van „Pen Gun" door den bevelheb ber der Ned. strijdkrachten waren gemilitariseerd, doch sedert den overgang van het blad naar een stichting feitelijk in geen enkel dienstverband meer stonden. Zoo. wel ondergeteekeod-es ambtsvoor. ganger als ondergeteekende von. den dezen toestand ongewenscht. welk inzicht werd gedeeld door den ministerpresident en de mi. nisters van marine en van over- zeesche gebiedsdeelen, beiden eveneens bij de voorlichting be. trokken. Reeds ondergee. kendes ambtsvoorganger vatte het plan op, het weekblad voor de Ned. strijdkrachten te doen uitgeven door een stichting, waarin ds voornaamste geestelij ke stroomin. gen in het Ned. volk voor zoover de strijdkrachten een warm hart toedragende zouden zijr. vertegenwoordigd, benevens de ■voor de voorlichting van de mi. litair verantwoordelijke m miste, rits Tevens werd beoogd te ge. raken tot een verandering van re dactie, omdat de overtu'ging werd verkreg-en. dat ,met de toenmalige redactie- hoe verdienstelijk in velerlei opzicht ook geen vrucht, dragende samenwerking viel te verkrijgen. De eisch van redactie, wij z ging werd voor ondergetee kende nog klemmender na het be. kend worden van een door den hoofdredacteur aan den z.g. „pro. 31. ,,Kun je nog wat zien" vroeg Tim, nada- t ij een groote zakeoek voor de oogen van den ander ha-d gebonden. De reus antwoordde ontkennend en stond op. „Nu zal je eens wat zien", zei hij. De handen tot vuisten gebald, krom de hij z'n armen, waarbij zijn geruite trui tot op springen toe om zijn opzwellende biceps span de. „Nou", dacht Tim bij zichzelf „ik ben blij, dat ik met dien snuiter niet hoef te vechten, Dan zou ik van een kouwe kermis thuiskomen en ik kom net van zoo'n instelling vandaan. Maar ja wie niet sterk is moet slim-wezen. Ik hoop. dat' ik mijn plannetje tot een goed einde kan brengen. An ders sta ik er zooals ze wel eens zeggen „gekleurd" op De geweldenaar had intusschen zijn makker in z'n hemmetje ge grepen. ..Grrrr", gromde hij, „nu zal ik je eens laten zien, waar Tinus Teertouw toe in staat is. En geen grapjes mannetje en steeos blijven praten, zoodat ik kan hoo- ren of je niet wegloopt". fessor" Pootjes geschreven brief, waarvan een phoioeopie ter griffie van de Kamer is gedeponeerd. Over bedoelde wijzigingen wer den maandenlang tijdroovende on derhandelingen gevoerd, waarbij een der leden van het stichtingsbe stuur als bemiddelaar fungeerde, zonder dat een resultaat werd verkregen, dat ondergeteekende bevredigde. Ten slotte waren zoo- wet hij als zijn voornoemde ambt. genooten van oordeel, dat met 1 Januari 1947 deze aangelegenheid moest zijn geregeld, en hebben zij hun eisch en op ultimatieve wijze aan het stichtingsbestuur doen kennen dat deze daarop van de hand wees. Hierop is gevolgd het opzeggen van de militaire abonne menten, hetgeen geleid heeft to<t staking van de uitgave, In 'de hierdoor zoowel voor de strijdkrachten hier te lande als over zee ontstane* leemte is onver wijld voorzien door de uitgave van een nieuw weekblad voor de Ned, strijdkrachten onder den naam „Het Lichtspoor". Verder deelt de minister mede. dat hij van het bestuur der stich ting „Pen Gun" heeft verlangd, dat de res- Is te-lui tenant F. J. ter Woort als hoofdredacteur van het blad zou optreden. Het feit, dat deze parlementair redacteur van het „Parool" was. staat hiermede in geen enkel oorzakelijk verband. Zaterdagavond is de Ned- parle mentaire commissie per vliegtuig uit Paramaribo in Willemstad aan gekomen Op het vliegveld werden zij verwelkomd door meer dan 2000 personen, onder wie vele autoriteiten en een afvaardiging van de ibevolking, waarvan de voorzitter, de h-ser E, Davelaar, een welkomstwoord uitsprak- De voorzitter van de commissie, de heer Kropman gaf in zijn ant woord uitdrukking aan de ver wachting, dat het werk van de commissie aan Curacao ten goede zou komen en de banden tusschen Curacao en Nederland zou ver sterken. De commissie zal heden met haar taak beginnen. - .WOENSDAG 29 JANUARI. - HILVERSUM I (301 MO NCRV. 7.00 Nieuws; gym. en gram: 10,30 Morgenwijding; 11,00 Muziek; 11,45 Ber. uit Indie; 12.00 Orgel; (12,20 Koor); 13,00 Nieuws; 13,15 Me ropole ork.14,00 Viool; 14,30 Caus-; 14,50 Zang; 15,30 Viool; 15.50 Gram.; 16,15 Koor; 1645 V. d jeugd; 17,30 Trio; 18,00 Piano; 18„30 V. d. Ned, Strijdkrl 19,00 Nieuws; 19,15 Caus; 19;3Q Eng les; 20 00 Actual; 20.10 Orkest; 21,00 Caus.; 21,20 Kon, orator, vereen; 22,20 Actual; 22,35 Gram; 22,45 Avondwijding: 23,00 Nieuws; 23,15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M-) VARA; 7,00 Nieuws;. gym, en gram', 1100 Gram; 12,00 Accordeon 12,30 Gram; 13,00 Nieuws, 13,15 Orkest; 13,50 Gram; 14,00 V. d vrouw', 14,30 Cello; 15,00 Vc d jeugd; (15,45 V. d zieken); 17,15 Orgel; 17,45 Caus; 18,00 Nieuws; 18,15 Ramblers; 18,45 Lering; 1900 Actui; 19,15 Caus; 20 00 Opera; 21.45 Hoorspel; 22,30 Millers; 23,00 Nieuws; 23,15 Muziek; 23-25 Gr m. door Douglas Grey r 16) Best. Misschien is bet niets- Maar er zit een touwtje bij, n-ot oct er iets in verpakt geweest is. Warm en stoffig kroop Ortega Onder het bed vandaan en reikte aan Flinero een bal knistcrend d-un papier over, met e-en touwtje er omheen. Dat papier is niet in Argen tinië gemaakt, zei deze terstond. Dat komt uit China. Ze geb-uiken het gewoonlijk voor kleinere pak jes. En dat soort touw heb ik vaak in Chineesche zaken, gezien. Hij zocht overal, of er geen let ters of teekens op het papier ston den, maar vond er geen. Opeens uitte hij een zachten kreet van tevredenheid. Hij streek bet pa pier op de Rijkversierde bedsprei uit en zijn gevoelige vingers ont dekten een zachte kromming in het papier.... Houd je zaklantaarn eens bij, Francisco. Toen het licht op het eigenaardi ge doffe papier viel, boog Fiinero zich zóó, dat hij er dwars doorheen kon zien in plaats van er bovenop Drommels, n-u zie ik het pas goed! Buk eens Francisco en zeg me dan. wat jij er in ziet! Het heeft veel weg van der. omtrek van tets. dat er in gewik keld is geweest, antwoordde zijn helper. Het lijkt wel een groote theepot of een kom of.... Of de offerschaal, die w* zoe ken, viel Flimro hem in de rede en draaide meteen om, teneinde der. d-ercen doodskop af te schroeven. Als we de eindjes aan elkaar knoopen, weten we dus, dat Fuenta de schaal hier in zijn kamer gehad heeft en hebben we reden om aan te nemen, dat hij die in de brand kast van Kitüra heeft gebracht. De schaal werd gestolen, voordat Ca- Lja de kast forceerde.... Zeg, Francisco, ben je er wel "zeker van, dat Fuento nog èen poosje weg zal blijven, nu hij eenmaal aan het schuiven is? Tja, dat weet ik niet. Naar 'wat ik van hem gehoord heb is 'hij er niet erg aan verslaafd. Daar is hij te verstandig voor. Hij k=n direct hier zijn. Maar wat zou dat? Al is hii ook nog zoo groot, dan kunt u hem immers toch wel aan. "En met on; dirieën is het een klein kunstje Ik zal dat bur au ears opzij, sch iven. M'sschfen zit er nog wel wat achter v rstopt. Flinero sc "roefde, zonder een woord te zeggen, den derden doods kop af en Garcia keek nieuwsgierig „oc. Maar er was niets in te vin den Het schijnt, dat het bij dat stukje papier,zal blijven, merk'e Garcia teleurgesteld op. Zouden we niet beter doen, die Fuenta een poosje te seha-euw-en in plaats van hier nog verder rond te snuffelen? f 'lin ro gaf g„en antwoord, maar draaide den schedel in zijn hand om en om. Hij stak zijn vinger in de oogholten en betastte de steep nen, die er in bevestigd waren. Hij bevoelde den geheelen schedel op zoek naar een barst of opening, maar hij vond niets van dien aard Alles uit één stuk, Francisco, zei hij peinzend. Smijt h-tt ding tegen den muur, dan springt het misschien open, opperde Ortega, achter het Bureau vandaan kruipend. Hier is alles mogelijk, dunkt me! Verdraaid! riep Fiinero op- tens. Dat ellendige ding schijnt te kunnen bijten. Bijten? Hoe dat zoo? vroeg Ortega verbluft. Wat is.... Houd je mond! snauwde Gar cia. Wat is er gebeurd, mijnheer? Flinero was op den rand vun het bei gaan zitten en onderzocht den kop mut groote nauwkeurigheid, voorat de tanden. Die tanden zijn scherper dan echte tanden, mompelde hij Maar toch heb ik^mijn hand daaraan niet geschramd. Het leek meer op een speld-.prik. Kijk eens,- Fran cisco! Hij toonde den -top van zijn wijs vinger. waarop zich duidelijk een bloe: druppel vormde. Dat is meer dan een sp lde- prik, zei Garcia, en het is geen schram, maar een rond gaatj-e niet door zoo'n tand veroorzaakt, Flinero had het kaakbeen, dat met koperdraadjes vast zat, zorg vuldig bekeken en duwde daarna op iederen tand afzonderlijk. Gevonden, rri-p hij plotseling. Hij duwde de geheele rij boven tanden om.aag. zoodat er een ga pende opening ontstond. Gejaagd stak hij zijn vingers in die opening, terwijl hij met de andene hand de tanden op hun plaats hiel'd. Hij trok ergens hard aan en bracht dan te vreden glimlachend zijn vingers weer te voorschijn, waartusscher, hjj een schitterend- groenen steen- zoo groot als een walnoot, gekkmd hield, De smaragd! Flinero was niet gauw opgeto gen. Maar nu hij een stuk van d-e kostbare antiquiteit en nog wel het meest waardevolle deel, gevonden had, kon hij zich niet weerhou den, uitbundig op zijn knieën te slaan. En er zitten teekens op dier, steen, waaruit te zien valt, waar hij thuishoort. Die teekens zullen er wel eeuwen gelecl-en in gegrift zijn. Ik kan ze niej ontcijferen, maar toch wel zien, dat ze tot een vroege periode behooren, zooals met die bronzen scteal ook het geval is. Ik vind het all cm,..al wel best zei Ortega, wiens bewondering voor antiek gelijk aan nul was. Maar mij zou 't niet kunnen sche len, wat er op stond als dte steen m ar van mij was. Zoo'n smaragd moot wel een millioen waard zijn. Zeker een van de grootste ter we. reld, niet? Ja. een van de grootste, zei Flinero, die den s een in het zon licht, dat tusschen de latten der blinden doorviel, Ket sehit.eren. Maar toch geven die ingegrifte teekens hem voor verzamelaars juist zijn groo-'ste waarde. Er zijn nog wel andere groote smaragden te vinden, maar die, welke tot de bronzen schaal waarnaar we zoe. ken, behoort, is eenig tn zijn soont en Hij werd onderbroken door een geweldig gebons op de deur die onder het herhaalde slaan en trap pen tril 'e zoodat het scheen, dtat ze het begeven zou. D">o d:" deur maar open Ra. mon. zri Fl;n->ro bedaard, den. ri-tn v-stzak steleend-, M ar ber refter als je 'm opengegoci'1 t" 'bt. F -repen? (Wondt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2