Voorstellen aan den Raad Vreugdeschoten Avonturen op een STUDIE-REIS ^r0t-rri<*ten: sorns zeIfs PARAAT voor Arch. Fledderus fladderde door de V.S. DINSDAG 28 JANUARI 1947 PAGINA 3 £ï.V.H.-dienst over naar de gemeen% VERHOOGDE STALLINGSPRIJS Voor losloopende dieren DE SINGELS worden in orde gebrach1 SUBSIDIE VOOR CBR. MIDDELS. ONDERWIJS IN VLAAREMNGEN DE KEURING VAN WAREN klaverj ascompetïtie „GILLENDE KEUKEN MEIDEN" V uurwerk ver koop alleen met vergunning KATH. ARBEIDERS BEWEGING De jaarvergadering BEGRAFENIS KLEIPOOL DE TOEBEREIDSELEN op de „Willem van der Zaan" Betonwerker voor schoon overhemd Amerikanen weten niet veel van Nederland NederlancLsche architecten zijn in het algemeen nogal rustig van aard en het lijkt dan ook meer op een wild filmscenario dan op waarachtig gebeurde feiten, wanneer we u vertellen, dat een Nederlandsche architect een noodlanding maakte ergens achter Milwaukee, vervolgens onderhandelingen aan knoopte met een Zuni-opperhoofd in New-Mexico omtrent een turkoois-ring, daarna een ononderbroken autorit van 36 uur maakte door de dichtbesneeuwde bergpassen Toch is het waar, de turkooisring die thans den vinger van zijn echtgenoote siert, kan het bewijzen. Weer een ons vleesch extra OFFICIEELE KENNIS GEVING Be sociale afdeeling van de Stichting Nederlands Volksherstel ttt Schiedam ia in liquidatie. De arbeid van de daaraan verbonden sociale werksters kan echter aller minst als geëindigd worden -bei achouwd. N, V. H. is bereid 7000 in de gemeentekas te storten mits fle gemeente zich verplicht hetzelfde werk voort te zetten met hand having van de beide socaile werk sters en de twee assistenten. In den loop van het jaar zal blijken in hoeverre op dit terrein voor de gemeente een blijvende taak ligt, waarna met de opgedane ervaring de eventueele vaste vorm van dit werk kan worden vastgelegd. B. en W. meenen, dat de gemeente met dit aanbod van N V. H. gebaat zal zijn. Het bureau van de sociale werksters zou in het pand Nieuw, straat 12 kunnen worden onderge bracht bjj het bureau Huisvesting, dat van de goede diensten van haar zeker gebruik zal weten te maken. Nauw contact met de Gemeente lijke Geneeskundigen en Gezondf heidsdienst en met de kinderpolitie moet worden gelegd Een sociale werkster is ook reeds geruime tijd door N. V. H. aan het bureau Onderwijs uitgeleend. Dit werk heeft zeer goede resdltaten. N. V. H. Is bereid een bedrag van 20Ó0 in de gemeentekas te storten ter bestrijding van. de onkosten van dit Werk. De salarissen kunnen van boven vermelde bedragen betaald worden, de bureau en andere kosten zullen slechts gering zijn: B. en W. stel len voor aan den Raad, om de aanbiedingen van N. V H. met erkentelijkheid te aanvaarden. Losloopende paarden of andere dieren, waarvan de eigenaar on bekend is, worden door de politie vaak ondergebracht in de stallen van het Openbaar Slachthuis. De prijs, die hiervoor berekend wordt is dezelfde als die voor de gebrui- 8 e-rs van het slachthuis en ligt ver beneden die van een stal houderij. Het gevolg is, dat de eigenaars langer wachten dan noodig is met het halen van hun dieren, zoodat de Keuringsdienst, hoog noodige Btalruimte moet .missen. De direc teur van het slachthuis stelt daar- ,v?°,r het tarief te verhoogen lot net bedrag der werkelijke koe- j 5 Per etmaal, temeer, daar de losloopende dieren meestal des Zaterdagsmiddags of 's Zon dags in de nachtelijke uren wor den aangevoerd en de opzich'er- voor de ondcrbren- fi?"^kwijts buiten de diensturen Uit bed moet fcoroen. Blijkens een schrijven Van den directeur van Gemeentewerken aan het College van B. ,en W-, ligt het in de bedoeling dit voorjaar een begin te maken met het her. stel van den Swc, mmerdamsingel, Snelliussingel. Buys Bal'lofsin. gel en het van 't Hoffipledn. De kosten zullen 31.000 bedragen Voor het exploitatie-tekorf. dat de Sehiedamsche leerlingen aan de Christelijke H B S. in Vlaardingen veroorzaken, ontvangt hef, bestuur van die school een subsidie, voor die uitgaven, waarin het Rijk subsidieert. Er is nu een verzoek binnenge komen deze subsidie op te voeren tot het volle bedrag der netto- kosten per Schiedamschen leerling tot een maximum van 60 per leerling per jaar, te beginnen met het schooljaar 1945. Aangezien de g meent» voor elke leerling, die de R H.B.S- alhier bezoekt, een bedrag van 190 moet 'betalen, komt het verzoek van bovenge noemd bestuur B. en W- billijk voor. De commissie voor Onder wijszaken en de Financieele com missie gaan met het verzoek accoord; reden, waarom aan den raad verzocht wordt dit in te willi gen. De Raad van iedere ger» ente «telt een of meer verordeningen vast op de keuring van waren ter Twering van waren, die bij gebruik De uitslagen van de op 23 Jan. gespeelde wedstrijden voor de Schied klaverjascom petit ie luiden als volgt Ons Thuis 23385 p. tegen Tivoli 22600 p.; Kees Vrdienen 23023 p. «gen Eureka 23381 p.; Sport 21913 IV. tegen De Bruinvis 22300 p.; De Dam 20973 p. tegen De Spil 20894 V.' _Ka'uit W642 p. tegen Ons «Uis 23940 p. De Back was vrjU overeenkomstig de bestemming voor het leven of de gezondheid schadelijk zijn of kunnen zijn. Srnds 24 Juli 1941 heeft Schiedam gedeelten van d,e gemeenten Vlaardinger Ambacht. Vïaardin. ge», Kethel en Spaland, Over- schie en Rotterdam toegevoegd gekregen, waarbij' de in die ge. 'bieden geldende besluiten rechts, kracht behielden, zoodat binnen Schiedam vijf verschillende ver. ordeningen, zij het vrijwel gelijk, luidende, gelden. Aan den Raad wordt voorgesteld in het gehcele gebied van 'de gemeente' Schiedam een uniforme regeling te treffen en wel de Keuringsverorde n.ir.g voor de gemeente Schiedam 1936. De nationale feestdagen werden niet zelden opgevroolijkt met het geluid van gillende keukenmei den" ontploffende del-deifcussen, sissende voetzoekers en knetteren de zevenklappers. Bij voorkeur werden voor het vuurwerkoffen sief die plaatsen 'gekozen, waar veel menscfaen bijeen waren, zooals volkszangdemanstratieg en ma. ziekuitvoe ringen. In ons blad hebben wij meer malen over de hinderlijkheid van dieze baldadige liefhebberij ge sproken. B. en W. hebben nu aan den Raad voorgesteld ter betere controle op de plaatsen, waar vuurwerk voorhanden is. het be waren en verhandelen hiervan te binden aan een vergunning. Zoodoende kan de politie beter toezicht houden op artikel 14, houdende bepalingen ter voorko ming van brandgevaar. Deze luidt: ..Ontplofbare stoffen of vuurwerk moeten worden bewaard in geslo ten metalen bussen of trommels en mogen niet worden verkocht of verstrekt na zonsondergang en niet aan personen beneden 16 jaar Teneinde dé handelaren in vuurwerk en ontplofbare stoffen de gelegenheid te geven tijdig de vereiischte vergunning aan te vra gen is de datum yan Sa werking- reding, dezer verordening bepaald op een maand na datum van af kondiging. Wellicht overbodig herinnert het bestuur de leden er nog aan, dat de jaarvergadering plaats heeft op Woensdag 29 Januari (morgen) in de groote zaal van ons gehouw. Lange Haven 71, 's avonds 8 uur. De zaal is verwarmd. Onder groote belangstelling uit stad en land werd he t imorgen de heer R. J. Kleipool, in leven directeur van de firma A. Daal- meyer te Schiedam, ten grave ge dragen. In de St. Liduinakerk werd de plechtige H. Mis van Requiem op gedragen door den hoogeerw. de ken Reynen met assistentie van de weleerw. heeren Snyker en v. Dijk In het priesterkoor had de pau selijke internuntius mgr. P. Giobbe plaats genomen. Het zangkoor zong o. 1. v. den heer W. de Rooy de meerstemmige Requiemmis van Perosi. Achter het stoffelijk overschot liepen zes kinderen van het R. K. Weeshuis, waarvoor de overlede ne zich zoo geheel heeft gegeven. De leden van St. Vincentius- conferenties fungeerden als slip. pendxagers. Op de R. K begraafplaats aan den Vlaardingerdijk verrichtte de In de kamer van commandant Veenstra zoowel als in den long- room van de officieren, waar le officier Van Ormondt en luit. ter zee 2e klasse Van Eeghen onze gastheeren zijn, hangt een inge lijste reproductie naar een oude gravure van Schout bij Nacht Wil lem van der Zaan 1 Maart 1669). Maar dat is dan ook het eenige. dat ons aan het verleden doet herinneren op den naar hem genoemden mijnenlegger, die giste ren ligplaats heeft gekozen aan de Parkkade- In de nauwe doorgan gen, op de smalle ijzeren trappen, waar iedere ruimte zoo rationeel hoogeerw. deken de absoute. Ook hier was de belangstelling van vrienden, bekenden en zakenrela- tes overweldigend. 'Namens de echtgenoote van den overledene dankte zijn broer, de heeren Vincentianen voor hun as sistentie en de belangstellenden voor de laatste eer den overle dene bewezen. VERBETERING OOIEVAARSBRUG. De Oooievaarsbrug zal vernieuwd moeten worden. B. en W. stellen den Raad voor, er een bascule-brug van te maken. Noordwaarts door Arizona en New Mexico, door de reservations van de Apachen, Navajos en Taos-In- dianen. In Cambridge verbleef hij 14 da gen als gast van de School of design van de Harvard University, werkte er in de bibliotheek en kwam in contact met beroemde ar. ehitecten, emigranten die daar do- ceeren, zooals prof. Gropius. Martin Wagner, de vroegere stadsbouw meester van Berlijn en Marcel Breuer. In Cleveland werkte hij drie dagen als betonwerker om schoone overhemden te kunnen koopen- Voor wie hard werken wil is er volop werk te krijgen, aldus de heer Fledderus. althans in de niet. intellectueele beroepen. Over Chicago was architect Fledderus slecht te spreken, eén misère uit menschelijk, architecto nisch en stedebouwkundig oogpunt. Men weet veel te weinig van ons land in Amerika, zoo vervolgde de avontuurlijke architect In Cincin- nattj b.v wilde men den Hollander zich thuis doen voelen door hem te brengen naar ,tura Mecklenburg Inn". In Denver was hij zes dagen lang de gast van de American soeie. ty of planning officials en hier werd hij dan ook voorgedragen als lid van deze vereenrging een orga nisatie op stedebouwkundig gebied. Bescheiden zeide de architect da; hij het lidmaatschap niet aan eenige verdiensten van zichzelf dankt toch dat he; geheim ligt in een loodzwaren lederen koffer dien hij overal met zich mee heef; ge. voerd. In dezen koffer za en de herhouwplannen van ir. van Traa voor Rotterdem van Dud:k voor den Haag en de ui brekingsplan. En deze avonturier, is de archi tect en stedebouwkundige R. H. Fledderus, de eerste Nederlander die tot lid werd benoemd van de American Society of planning officials". Deze jonge architect, ge vormd door mannen als Duiker c-n Jan Wils, werd na deji ramp van Rotterdam medewerker van ir. C. van Traa, den ontwerper van het nieuwe stadsplan. In de oorlogs jaren rijpte in hem het plan om. de wereld te gaan zien en het eenige land waar welvaart heerscht en op het gebied van verkeer in steden de toestanden normaal zijn, was naar zijn meening Amerika Dank zij de hulp van zijn chef en eenige vooraanstaande Neder landers lukte het hem zonder de viezen een reis van bijna vier maan den te maken die meer een avon tuur dan een studiereis werd. Een steenkolenmillionnair rekende het tot zijn plicht dezen Nederlander in een nieuwe garderobe te steken, een architectuurtijdschrift four neerde in ruil voor een artikel de noodige dollars en organiseerde de reis, die werd afgelegd in treinen, vliegtuigen en auto's. 16.000 K.M. van Nerw York naar de Canadee- sche grens, vandaar via het Mid den Westen en de Rocky-Mountains naar Salt Lake City en San Fran cisco en verder nog naar de Mexi- caanscbe grens en toen weer nea voor Amsterdam van Scheffer n van Eesteren en tientallen an dere opbouwplannen van 't gebee. le land alsmede foto's en teekenin. gen van het werk der prominente Nederladsche architecien. Dat werk heeft hij in iedere stad ten. toonges;eld voor een kleine groep deskundigen en belanghebbenden en zoo is architect Fledderus een soort cultureel ambassadeur op eigen hou;je geworden, die uitge dragen heeft wat in 7 jaren van moeizaam zwoegen in het donker van den bezettingsijd is gewrocht. Met genoegen sprak de heer Fled, derus van zijn ervaringen in het Westen van de sta; en. wtaar nog de echt Westersehe gees; heerscht en men op een bureau menschen ontvang; met de beenen op tafel en een sp'ttoon in de hoek. Geruimen lijd besteedde de heer Fledderus aan het Tennessee Val ley project in Tennessee en North. Carolina, een gebied zoo groot als Zwi seriand dat Hoor roofbouw en een ongebreidelde rivier langzaam verwoest werd, doch dat thans door aanbouw van stuwdammen en kans; werken weer in cultuur en industrieele ontwikkeling wordt gebracht. De heer Fledderus zeide da; de Am'erikanen veel -belang stellen in onze opbouwplannen, hoewel ze onze opvatting in veel gevallen als verouderd beschouwen. Zoo vinden zij de opbouwplannen van Middelburg en Rhenen iets voor een museum. Zelf hebben ze bij planning zoowel als bij archhec- •uur de stijlimitatie overboord ge. worpen. De architect wees er op dat de voorlichting over Nederland in Amerika nog slecb; is. Zij weten weinig of niets van ons land en ïndië, vooral in het Midden.Wes. ten en het Wes en. Buitengewoon werd geapprecieerd dat een Ne. derlander naar Amerika was geko men om op steiebouwkundig en architectonisch gebied iets te Iee. ren. Vroeger ging men uit Ameri ka naar Europa. Den s edebouw lh Europa en in Amen'ka definieerend zeide de heer Fledderus. b'f t men in Europa denkt da: het een kunst >s, welke gebruik maakt van de wetenschap, terwijl men in Amerika weet dat het een wetenschap is. die gebruik aakt va n de kuns; ,.De waarheid Vgt m het midden. Daarom wor. den er op beide contmen en zulke slechte resultaten geboete,"- mogelijk is geprojecteerd, heerscht een 'bedrijvigheid van jewelste. En de reden? ,.Is niet de .Willem van der Zaan" het schip, van waar'af straks bij de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin de 51 of 101 vreugdeschoten over de Maas zul len daveren?" „Toen het Departement van Marine", aldus commandant Veen stra, ,,mij orders gaf naar Rotter dam op te stoomen, strookte dit wonderwel met onze eigen plan nen. Van Amsterdam, waar da „Willem van der Zaan" op de werf van de N.D.S N. grondig was nagekeken, voeren wii het Noordzpekanaal door, de Noordzee op, waar we een paar dagen heb ben rondgevaren voor een zeer noodzakelijke controle van instru menten en machines. Bij Wilton- Feyenoord in Schiedam werden da kanons gemonteerd, waarna we hier aan de Parkkade de schuit eens van onder tot boven in de verf zetten, zooals u misschien wel gezien heeft.... (Dat hebben we. onze jas getuigt er van)U be grijpt, dat die Willem van der Zaan" er op zijn paaschbest uit moet zien, wanneer straks het groote moment daar is", „Van welken datum af moet u zich gereed houden, comman dant?" „Van Zaterdag 1 Februari af houden wij ons gereed en staan wij via de Marineleiding in de Parklaan in voortdurend contact miet het paleis Soestdijfc. pnze maatregelen zijn echter reeds lang getroffen: zoodra het bericht ons bereikt draaien de beide kanons op voor- en achterplecht over stuurboord- Ieder kanon wordt door drie manschappen bediend, drie man staan op hun post in de centrale vuurleiding. Bij de laat ste regelt een officier van de artil lerie met de stopwatch in de hand het vuren. Het kanon vóór opent het vuur en om de tien seconden vailen de 51 of 101 schoten af wisselend voor en achter. In den. loop van ieder stuk 12 c-M,-ge schut is een speciale oefenloop aangebracht van het 40 m.M.- kaliber. Richtmiddelen en derge lijke blijven vanzelfsprekend de zelfde". „Stel. commandant, dat het be richt des nachts doorkomt...." „....In dat geval wachten wij tot zonsopgang. Na zonsondergang zullen geen saluutschoten worden afgevuurd". „En wat doet u, wanneer nu eens een tweeling het Prinselijk Gezin komt verblijden?" Commandant Veenstra glimlacht even alvorens hij antwoordt „Daarover gaf Den Haag nog geen enkele beslissing. Overigens er is genoeg munitie aan boord". Op de bonnenljjst, welke Don derdag wordt bekend gemaakt, zaj weer een extra lbon voor 100 gram vleesch voorkomen voor diegenen, die een A-, B- of C-kaart hebben* Eenigen tijd geleden moest deza extra bon vervallen, omdat in d» wintermaanden daarvoor niet vol doende vleesch beschikbaar was- Thans is bet mogelijk dezen bon voorloopig weer aan te wijzen, Hinderwet Burgemeester en Wethouder» van Schie&am, brengen ter open. bare kennis, dat bij hen zijn mge. komen verzoeken van: 1. de firma Hellwig Copier, alhier, om vergunning tot oprich ting van een meubelfabriek in het pand BoBt: rs'.raat 65, kadaster, Sectie B. No. 602, met 2 electro- motoren van reap. 3.5 en 2 p.k- drijvende een vlak. en vandikte, bank, een lintzaag en een geconr— bin; er de bank; 2. B P. H. Janse Thz., alhier» om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het roe ken en koken van vleeschwaren, en het maken van worst in het pand Lange Haven 116. kadaster Sectie C. No. 587, met 3 electro, motoren van resp. 4.4 en 1 p. te- drijvende een gecombineerde! cutter- en wolfmachine en met een eiectrische., een gas. en een stoom- ketel. I Deze verzoeken zijn met de bij« lagen oo de Secretarie der ge* meente ter visie gelegd. Op Dinsdag 11 Februari 1947, de* voormiddags 11.30 uur, zal teil Raadhuize gelegenheid worden ge geven o,m bezwaren tegen het toestaan van deze verzoeken in W brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Schiedam. 23 Januari 1947 De stoomibootdiensten Rrlelle— Vlaardingen en Middelharnia VlaardingenRotterdam zijn ge heel gestremd, evenals de veer dienst Numansdorp (haven)— Willemstad

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3