Degrootsteparochie van NEDERLAND Weinig sneeuw te wachten Drijfijs in den IJssel neemt steeds toe Het grootste transportvliegtuig ter wereld Zilveren jubileum van den schippersbond 2 Februari jie viering PAGINA 4 DINSDAG 28 JANUARI 1941; AMELAND OPNIEUW GEÏSOLEERD AAivnuuuniyuu, VORST EEN EERSTE-MINISTER IN SPANJE. Plechtige Hoogmis in de St. Putrus-kerk Het werk in vollen omvang hervat VEERDIENSTEN GESTREMD Fritzsche's zuiveringsproces IN EERE HERSTELD LEVENSLANG VOOR^ TJEERD v. d. WEIDE? St. Petrus, de fraaie schipperskerk in de Schoonderloostraat te Rotterdam. jïet in Duitschland epgerichte St. Niko- |aus Sohifferverband beeft, zoo ale wij in éne vorige artikel za- Igen, nuttig en belang rijk werk verricht jroor de geeetelijke en tnaterieele zorg onder 'de binnenschippers en wel tot het jaar 1919, toen de Neder landsche katholieke ■chipper Bax vamhét ■chip An thema" een Schrijven zond aan }ngr. Diepen, den toenmaligen bisschop yan Den Bosch, met bet verzoek te willen bevorderen, dat de Nederl. katholieke ■chippers een eigen vakbond zouden krijgen als tegenwicht tegen den groeienden iBoeialistischen invloed onder de schippers, terwijl hij tevens yerzocht om de oprichting van een katholieke schioolvereeni- ging tot behartiging van de onderwijsbelangen. Dit verzoek had tot resultaat, 'dat deze aangelegenheid door het toenmalige episcopaat werd ver» wezen naar het bisdom Haarlem, waar zich de belangrijkste centra der binnenscheepvaart, met name Rotterdam bevonden. In hetzelfde jaar werd kapelaan Kerkvliet van de parochie van O L. Vrouw van Lourdes op het eiland te Rotterdam, belast met de zielzorg onder de sdhippers. Kapelaan Kerkvliet nam deze zware taak vol geestdrift op zio'.i. Er kwamen een vakbond voor zelfstandige binnenschippers, de Ned R.K. Hanzebond voor reeders en schippers in de binnenscheep vaart de zetschippers werden ondergebracht ip „St. Bonifacius" en een katholieke schoolveree- niging „St. Nicolaas". Van dat mo ment af werd de geestelijke en sociale verzorging van de katho lieke schippers in ons land met kracht ter hand genomen. pastoor twijfelt er niet aan of hij zal daartoe verlof verkrijgen. Eigen onderwijs Het onderwijs voor alle schip perskinderen, waarmee de school- vereeniging „St. Nicolaas" zich belast, heeft op het oogenblik de volle aandacht van pastoor Olst hoorn. De kinderen van de katho lieke schippers genoten hun onder wijs vóór den oorlog hoofdzakelijk in internaten. Een dergelijk inter naat bestond o-a in den Nikolaus- burg te Duisburg-Ruhrort, te Brielle en te Rotterdam. Tijdens den oorlog heeft den Nikolausburg een voltreffer gekregen, terwijl de internaten in Brielle en Rotter dam verloren gingen. Het St- Petrus-internaat te Rotterdam moest in 1943 op last van de over heid worden geëvacueerd naar Ginneken waar de Dochters van Liefde van den H. Vincentius zich met ól verzorging en het onder wijs der kinderen belastten. In 1944 bestond er gevaar, dat in het St. Petrus-internaat, de cen trale van" den Nationalèn Jeugd storm zou worden gevestigd. Pas toor Olsthoorn die zag, wat er dreigde, heeft toen het gebouw verhuurd aan het St. Franciscus Liefdewerk, dat er een Tehuis voor werkende jongens in vestigde. Zoodra het mogelijk is, zal het ge- bouw thans weer worden ontruimd en zal er het St. Petrus-internaat opnieuw worden ondergebracht. Het schip „Maria", liggende in de nabijheid van Nieuw Lekker- land, aan board waarvan pastoor Olsthoorn in 1944 geregeld het H. Misoffer opdroeg. opgekregen" De onderwijzer in de eerstvolgende ligplaats kan een en ander dan conroleeren en de les sen voortzetten. Het contact met de schoolvrije jeugd wordt onderhouden op maan- delijksche bijeenkomsten in den geest van de K.A., terwijl er sinds kort ook een bibliotheek is waar uit boeken op de vaart kunnen worden meegenomen. De taak van pastoor Olsthoorn en zijn medewerkers Is veelomvat tend, hun zorgen zijn legio, maar met Gods hulp, met <^sn inzet va* de geheele energieke persoonlijk» heid van den pastoor en met d* hulp van de Nederlandsche katho lieken. hoopt mten alle moeilijk heden' te overwinnen. Want het gaat om het geloof onder een ge-, loovig volk, onder de binnenschip pers, die in pastoor Olsthoorn hun geestelijken leidsman zien de. Bij zijn arbeid ondervond hij de volle medewerking van de Nederlandsche autoriteiten zoowel ais van de bezettingsautoriteiten in Duitschland, die hem reeds kort na de capitulatie toestonden, de sCjhipperseentra in haar gebied te bezoeken. Momenteel worden ook nog onderhandelingen gevoerd met de autoriteiten in de Russische bezet tingszone, om pastoor Olsthoorn in de gelegenheid te stellen, ook daar zijn parochianen te bezoeken. De Niéuwe school in Duis burg-Ruhrort Intusschen heeft men ernstig te kampen met gebrek aan internaat- ruimte omdat de schippers, die hun kinderen tijdens de gevaarlijke oorlogsjaren lifever bij zich hielden, ze thans weer in een internaat wenschen te plaatsen- Ook daarin hoopt de schoolver- eeniging „St. Nicolaas" zoo spoe dig mogelijk te voorzien. Met het herstel van den St. Nikolausburg in Duisburg-Ruhrort is men reeds zoover gevorderd, dat men er om streeks Paschen weer een dagschool voor Nederlandsche schipperskinde ren zal kunnen openen, waartoe men subsidie van de overheid ontvangt die in tegenstelling met den tijd vóór den oorlog, thans alle medewerking verleent. Met tertijd zal er ook weer een inter naat aan deze dagschool worden verbonden. „Map pen"-leer plan Voor het volgen der dagscholen is een speciaal leerplan ontwor pen. Er wordt gewerkt met z.g. „mappen", waarin de onderwijzers aanteekenen, hoever een kind met het onderwijs is gevorderd en welke taak het voor onderweg heeft In de luchtdrukverdeeling kwa men geen wijzigingen van beteke nis voor. De sneeuwzöne. die den Balkan en Oostenrijk is gepas seerd, ligt nu over Midden- Duitschland en heeft gisteravond ook de grenzen van ons land over schreden- De intensiteit van den sneeuwval is echter aanzienlijk afgenomen. Sneeuwhoeveelheden van beteekenis werden in de afge- loopen 24 uur in ons land niet gemeld. Temperatuur-overzicht van heden morgen 7 uur: Twenthe —8 gr. C-; Den Helder 3 gr. C-; Vlissingen 8 gr. C-; De Bilt —7 gr. C-; Schiphol —7 gr. C-; Eindhoven 12 gr. C-; Leeuwarden 4 gr- C.; Eelde 5 gr. C.; Beek —13 gr. C.:. Gilze- Rijen —10 gr. C-; Parijs —9 gr. C Berlijn —11 gr C-; Londen 3 gr. C-; Kopenhagen 4 gr. C Oslo —3 gr. C-; Praag 10 gr. C-; Weenen 8 gr. C-; Muenchen 18 gr C Milaan —3 gr. C-; Zürich —12 gr. C- J. De postboot „Waddenzee die Zondag wegens den ijsgang niet kon uitvaren, is gistermiddag om 12 uur van Nes vertrokken om ,te trachten het vasteland te bereiken- Op ongeveeT 500 M. afstand van de pier van Holwerd (Fr.) is de boot Weervenwachting meuege. deeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Woensdag, evond: Enkele overdrijvende wolken, velden, 'waaruit plaatselijk nog wat lichte sneeuw valt, matige tot zwakken wind uit Oostelijke richtingen; in den nacht in het Zuidoosten van het land plaat, selijk zeer strenge vorst (mini. graden onder nul), overigens mum temperaturen beneden 15 strenge tot matige vorst. 29 Jan: zon op 8.26 uur; onder 17,21 uur. Maan op 11.25 uur; onder 00.00 uur. echter in het ijs vastgeloopen- Ver moedelijk zouden de passagiers trachten bij lagen waterstand over het ijs Holwerd te bereiken. Men hoopt, dat de boot vannacht met hoog water weer los zou komen en naar Nes zal kunnen terugkeeren, Passagiers, die naar Ameland wilden, zijn van Holwerd naar Leeuwarden gereisd. Een vliegtuig zou van daar naar Ameland ver, trekken. Wegens slecht zicht heeft men den tocht echter niet durven wagen, zoodat Ameland opnieuw geïsoleerd is. De verbinding van Schiermonnik oog met het vasteland moest giste ren door een vliegtuig worden on derhouden, daar de veerboot „Brakzand" wegens ijsgang in de haven van Oostmahorn moeet ble ven liggen. Dl 1944 bestond de schippers bond 25 jaar. De oorlogsomstandig heden maakten de viering van dit zilveren jubileum onmogelijk. Thans zal de viering op 2 Februari *.s plaats vinden in de St. Petrus- kerk de eigen kerk der schippers, met een plechtige Hoogmis, op gedragen door pastoor Olsthoorn, gevolgd door een feestavond in Lommerrijk. De eerste schipperskerk Politieke waarnemers, bevriend met het huidige regiem in Spanje, gelooven, d^t generaal Franco binnenkort een eersten, ministe* zal benoemen Een desbetreffend wetsontwerp zou in studie zijn. Naar verluid^ was Franco in September van het vorige jaar voornemens een dergelijken stap te doen. Toen was de Spaansohe kwestie echter juist bjj de V. N» in discussie en het Spaansche ka. binet wilde voorkomen, dat men het benoemen van een eersten minister als zwakheid van het re. giem van Franco zou uitleggen. In 1924 werd in Rotterdam de eerste schipperskerk opgericht, toen nog de rectorale hulpkerk, gevestigd in het oude patronaats gebouw te Delf shaven, terwijl in 4928 in de Schoonderloostraat de tegenwoordige bijzonder fraaie, kerk werd gebouwd, welke door den toenmaligen bisschop van - Haarlem, mgr. Aengenent, blijkens den consecratiebrief werd verhe- ,ven tot kwasi-parooliiale kerk voor varende schippers, Cietgeen den pastoor de volledige jurisdictie gaf overal, waar ziöh Nederland- Bche schippers bevinden. Tijdens den oorlog heeft de Bielzorg onder de schippers groote moeilijkheden ondervonden, maar niettemin heeft pastoor Olsthoorn zooveel mogelijk het contact met zijn parochianen onderhouden. Ge durende het laatste bezettingsjaar heeft een groot aantal Nederland- ■ehe binnenschepen in de omgeving van Nieuw Lekkerland gelegen en 'geregeld heeft toen de schippers- pastoor die het in dilen tijd zelfs zonder kapelaan kon stellen, üet H. Misoffer opgedragen op het I ■cihdp „Maria", waarvan één der puimen tot kerk was ingericht- Ns dien oorlog heeft pastoor 'Olsthoorn lijn werkzaamheden - In vollen omvang hervat, wel ke zich spoedig zoodanig uit breidden» dat m November 1946 de bisschop den weleerw. heep Berkhout tot lijn kapelaan benoem- Een zeer uitzonderlijke foto van de XC 99T, een nieuw transportvliegtuig, in Amerika in aanbouw, dat straks het grootste van de wereld wezen zal. De romp van de XC 99 is niet minder dan ruim 55 meter lang; de spanwijdte bedraagt meer dan 70 meter. Het vliegtuig kan 400 personen vervoeren; het wordt voortbewogen door zes motoren van 3000 P.K. elk. auto's van 7 uur tot zonsondergang voor voetgangers en wielrijders van 720 uur. De veerdienst bij Schoonhoven vaart slechts voor voetgangers en wielrijders. De veervarfoinding bij Capeille over de Bergsohe Maas is ook ge stremd Voetgangers en wielrijders worden nog overgezet per roeiboot. Voor den 3den keer in dezen win ter is de schipbrug te Deventer weggenomen. De spoorwegen laten wederom toe, dat het publiek de spoorbrug op gezette tijden pas seert. Oiok laten zij des middags een van Deventer komenden snel trein, die te 16.28 uur vandaar ver trekt, te Twello stoppen om den bewoners van den linker IJssel- oever gelegenheid te geven over den IJssel te komen. Het drijfijs in den IJssel neemt nog steeds in dikte toe. Te Olst en Wijhe zijn de veerponten over den 'IJssel weggenomen en tracht men nog dè rivier met gnoote roeibooten over te steken. Ook dat zal echter spoedig gedaan zijn. Het verkeer tusschen Oost en West moet thans uitsluitend van Apeldoorn af via Zutphen geschieden. Nu de schipbrug bij Hiedel is weggenomen, wordt het wegver keer omgeleid via Moerdijk en via ArnhemNijmegen. Het autover keer 's-HertogenboschZaltbom- mel wordt geleid via de in aan bouw zijnde bruggen bij Heusden die weer voor het verkeer zijn opengesteld. Het veer Amerongen—Eek en Wiel is gestremd. Het veer DrutenDodewaard over de Waal is gestremd. De veerdienst bij Tiel is gestremd De veerdienst KinderdijkKrim pen a.d, Lek is beperkt: voor Voor het zuiveringstribunaal te Neurenberg is gisteren het proces tegen Hans Fritzsehe begonnien. Hij was vroeger directeur van Goebbels" ministerie van propa ganda en werd door het interna tionale tribunaal voor oorlogs misdaden vrijgesproken. De opienlbare aanklager, Bem- bard Mueller las de acte van be schuldiging voor en eisehte. dat Fritzsehe onder de „hoofdschul digen" zou ressorteeren. Fritzsehe verklaarde, dat zijn politieke daden het nauwkeurigste onderzoek izoudjm. kunnen door staan Naar zijn meening was met de principes van de zuivering reeds rekening gehouden door het inter nationale tribunaal voor oorlogs- misdaden. De universiteit van Bonn, heeft hakend gemaakt, dat zij het eere doctoraat van Thomas Mann, dat hem in 1919 was verleend, doch dat op last van de nazis in 1933 was ingetrokken, hersteld heeft. De èx-burgemeester van Velsen, Tjeerd van der Weide, die nauw betrokken was bij den dood van 17 Nederlanders, werd onlangs door het bijz. gerechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld. Thans diende deze zaak voor den bijz. raad van cassatie, waar da proc. fiscaal, na lange aarzeling, vernietiging van de sententje vag het Amsterdamscbe gerechtshof eisehte. en de doodstraf wenschtn te veranderen in levenslange ge vangenisstraf. Hij overwoog daarbij, dat verdachte door en door fana tiek „verkeerd" was, dioah daarte genover ook eerlijk. Verdachte had geen bijgedachten of persoonlijke- oogmerken en wil zich ook lïiet door verontschuldigingen of draaie rijen aan het hem ten laste gelegde onttrekken Uitspraak 17 Febr. a.s. De IJmuidensche winkelierster J M. Twi k. die wegens verraad destijds 'door het B. G tot 15 1®®* gevangenisstraf is veroordeeld» hoorde nu 5 jaar tegen *ica eischen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4