Veiligheid in de lucht De OORZAKEN vliegongelukken m van d DAKOTA'S zijn nietgevaarlijl DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONGSLAGEN 69ste JAARGANG WOENSDAG 29 JANUARI 1947 No. 20225 Ze zijn van zeer verschillenden aardj PROEFVLUCHT MET VASTGEZET HOOGTE ROER? Viruly verontwaardigd - Vliegtuig met 9 missio narissen vermist Morgen een kolenbon Aflevering der drie mud in termijnen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HOOFDREDACTEUR AL.GEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., f 0.26 P. WEEK (Van onzen luchtvaart-medewerker) Als we de statistieken raadplegen, dan blijkt, dat het vliegen met verkeersvliegtuigen veel veiliger is dan het vóór den oorlog wrs. In de V. S. van N. Amerika, waar meer wordt gevlogen dan in eenig ander land ter wereld, bedroeg over het fiscale jaar 1937 het gemiddelde voor één doodelijk ongeval per passagier, 10.1 per 100 millioen passagieis- mijlen (160 millioen km.), terwijl dit gemiddelde over 1945 tot 2.8 was gedaald en over 1946 tot slechts 1.47. Het vliegen is dus buitengewoon veilig geworden en de kans op een vlucht je leven te verliezen, is dan ook maar heel miniem. Het publiek pleegt zich echter m al zijn nuchterheid niet te ver gapen aan relatieve cijfers, doch komt alleen of het meest onder den indruk van absolute feiten. En al mag de statistiek ons den toestand nog zoo rooskleurig voor stellen. het aantal ongelukken, dat in den laatsten tijd heeft plaats gehad, is zoo schrikbarend groot, dat het tenslotte alleen de onge vallen zijn die tot ons spreken. Een ieder wil weten wat de oor eaken van al die vliegongelukken zijn Wij zouden het ook graag weten, maar slechts van een be trekkelijk klein aantal luchtver- keersrampen is dit met eenige zekerheid bekend- Naar de juiste oorzaak van de meeste rampen, kunnen we alleen maar gissen. Er zijn echter, over het geheel ge nomen, zekere aanwijzingen- Zoo hebben bijna alle ongelukken plaats gehad bij de landing of bij den start en men leest nooit van een vliegtuig, dat rustig op drie. vier duizend M. vliegend, ineens naar beneden viel. De bekende en vermoedelijke oorzaken van al die ongelukken zijn zeer uUeenVoopcnd van aard. Er zijn enkele typen vlieg tuigen, die bij het groote pu bliek in een kwaden reuk staan en dat zijn, om de beestjes maar bij hun naam te noemen, de Lockheed Constellation" en de Douglas ..Dakota". Het eerste type niet, omdat er Zoo'n ontstellend groot aantal on gelukken mee zou zijn gebeurd, doch voornamelijk, omdat er zich een reeks verschijnselen hadden voorgedaan, resulteerend inder daad in enkele ongelukken, die voor het Amerikaansche rijks bureau voor de burgerluchtvaart aanleiding waren de .Connie", zooals de Constellation" in den wandel wor'dt genoemd, voor een tijd uit de vaart te nemen, zoodat eerst verbeteringen en wijzigingen konden worden aangebracht- Dat was een prijzenswaardige maat regel, die echter, vooral voor die maatschappijen die een aanzienlijk aantal van deze vliegtuigen in dienst hadden, financieel leelijke gevolgen hadaangezien elke Connie" 2.200.000 kost en dus aan gederfde inkomsten, om niet van andere dingen te spreken, zeer groote schade wordt geleden. De gewijzigde Constellation" is heelemaal niet slecht, en mets minder veilig dan welk ander goed vliegtuig ook- Het tweede type is de Douglas C-47 van de Amerikaansche lucht macht, in het Amerikaansche leger de Sky train" genoemd, in Enge land Dakota"- Deze .Dakota", een militaire uitvoering van de bekende Douglas DC-3 was in den oorlog het werkpaard van de ge allieerde luchtmachten en -heeft in alle werelddeelen als transport vliegtuig geweldig goed werk ge daan. Na den oorlog was er een zeer groot aantal van deze toestel len beschikbaar en-.aangezien er groote vraag naar verkeersvlieg tuigen was. lag het voor de hand die Dakota's" te gebruiken, eerst zóó als ze uit de „dump" kwamen, met alleen maar banken erin, later netjes als verkeersvliegtuigen in gericht. De Dakota's" die in verschil lende landen op de luchtlijnen worden gebruikt, zijn echter alle surplus-oorlogsmateri-eel en van 't ..verleden" van zoo'n vliegtuig weet men dus feitelijk maar weinig af- Bij de verbouwing tot verkeersvliegtuig worden ze na tuurlijk wel grondig nagezien, maar er blijft nog altijd de moge lijkheid. dat men niet alle zwakke piekjes kent. Zoo was er onlangs zoo'n C-47 die behoorlijk was ver bouwd, een tijd bij een maat schappij. die haar materieel heel serieus pleegt te onderhouden, dienst had gedaan en toen aan een andere onderneming was verkocht. Deze bekeek het geval blijkbaar nog serieuser en ontdekte dat die Dakota" achter onder in den romp verschillende corrosieplek- ken vertoonde Met nadruk ver klaren we. dat dit geenszins wil zeggen, dat de „Dakota" geen veilig of betrouwbaar vliegtuig zou zijn. maar er blijkt toch uit, dat men met surplus-materieel extra op z'n qui vive moet zijn. Het ,gaat dus niet aan om te zeggen, dat sommige ongelukken aan onbetrouwbaar oorlogsmate- rieel zouden zijn te wijten, doeh een onderzoek ook in die richting is toet geiboden. Een woordvoerder van de K-L.M. in Kopenhagen heeft, naar A.P. meldt, medegedeeld, dat plan is. een Dakota-vliegtuig van de K.L-M. van het vliegveld Kastrup te doen opstijgen met vastgezet hoogteroer, teneinde vast te stellen, of dit de oorzaak geweest kan zijn van de ramp. Hij voegde eraan toe, dat er on derhandelingen hierover gaande zijn tusschen het hoofdkantoor van de K L M. te Den Haag en Deen- sche autoriteiten. De woordvoerder 'deelde mede, dat er een plan wordt bestudeerd De ruine op het vliegveld Croydon, nadat een Dakota-vliegtuig in botsing ivas gekomen met een ander toestel, dat te wachten stond. om een vliegtuig te gebruiken, waarvan het hoogteroer is vastge zet, bemand met vrijwilligers. Voordat de machine kan neerstor ten, moet het hoogteroer worden vrijgemaakt. Inmiddels zet de internationV commissie van onderzoek haar werk voort. De heer Eskildsen. de adviseur van den Deenschen rijksluchtvaart dienst, die aan het hoofd van de commissie staat, verklaarde, dat er niets gevonden was te.r on dersteuning van de theorie, dat een vergeten stalen klamp het roer had vastgezet en de oorzaak was geworden van de ramp. en dat het niet zeker was, of het ooit moge lijk zal zijn de werkelijke oorzaak vast te stellen. De Deense he politie-inspecteur. die het onderzoek leidt, zeide nog. dat de krantenberichten over „de geheimzinnige stem", die eenige minuten voor de ramp plaats had, aan de Kopenhaagscbe reddings brigade had gevraagd, hoe te han delen bij het neerstorten van een vliegtuig, aan een onderzoek wa ren onderworpen. De politie ontdekte gisteren, dat een der employé's van het vlieg veld, de reddingsbrigade had op gebeld met het verzoek het alarm systeem bij vliegtuigongevallen te willen controleeren. Dit telefoontje had plaats een paar minuten voor de Dakota neerstortte. Viruly, de bekende KLM- vlieger kwam gisteren met een Dakota in den lijndienst van Malmö naar Schiphol gevlogen en hij toonde zioh in een onderhoud ver ontwaardigd over de critiek, wel ke vooral in de Scandinavische bladen is geuit op de zoogenaamd te hooge belasting door de K.L.M- van haar Dakota's- „Met mijn collega's heb ik in de oorlogsjaren 1600 vluchten met Dakota's gemaakt van Londen naar Lissabon terwijl de machi nes een totaal gewicht hadden van eerste Amerikaansche bommenwerper met vier straal* motoren, de Consolidated-Vultee XB46. Deze middenklasse 'bommenwerper, waaraan twee jaren in het geheim gebouwd is te San Diego, heeft 34.4 M. spanwijdte eii 32.2 M lengte* 29.000 Engelsdbe ponden. En in deze jaren is slechts één toestel verongelukt, dat was de machine, waarin zich o.m. de Engelsó.ié filmsier Leslie Howard bevond. Na de Duitsche capitulatie en bij den wederopbouw van de bur gerluchtvaart heeft de K.L.M. dit gewioht tot een maximum van 23-000 pond teruggebracht Met dit gewicht kunnen wij de Dakota's, nadat ze los zijn van den grond, op één motor tot 2000 meter hoogte optrekken. Nu beweren de Zwe den, die de Dakota's niet zwaar der laden dan 26.000 pond dat het gevaarlijk is deze grens te over schrijden waarmede ik het zeker niet eens' ben. Dat hebben immers de oorlogsjaren wel bewezen. Maar dan nog: de verongelukte Dakota had het masaimumgewicht van 28.000 pond niet bereikt en woog slechts 26.500 Engelsehe ponden!" Dat er, als er ongelukken ge beuren, meer Dakota's veronge lukken dan toestellen van andere merken., spreekt vanzelf; immers deze machines vliegen over heel de wereld en in veel girooter getal dan andere. Wat de ramp op Kastrup be treft, achtte de' heer Viruly de mogelijkheid niet uitgesloten, dat dit was veroorzaakt door de roer- klamp. Hij was daarvan echter niet overtuigd en naar zijn weten onderzoekt de commissie nog twee andere mogelijkheden, die ze ker in de theorie maar wellicht ook in de practijk de oorzaak van de ramp kunnen zijn geweest. Viruly was Zondagmiddag twee en een half uur nadat de P-H. T.C-R verongelukte, eveneens op Kastrup geland met passagiers op weg naar Malmö, doch daar hij verder moest, had hij slechts wei nig tijd am zich van het gebeurde op de hoogte te stellen. Maandag keerde hij terug naar Amsterdam, waarbij hij in Stockholm passa giers opnam, die Geijssendorffer niet meer had kunnen meenemen. Maar eea van de passagiers ver telde, liet de piloot in Stockholm zijn toestel nazien, want de moto ren draaiden niet tot zijn algeheele voldoening; een olieleiding moest worden schoongemaakt en de antenne was beschadigd. Het grondpersoneel was drie uur be zig aan de machine*, waarna Vi ruly naar Kopenhagen vertrok- Boven de Deensche hoofdstad ven- zocht hij radiografisch een andere machine voor hem klaar te zet ten voor het laatste stuk van de reis, omdat hem duidelijk was ge wenden, dat er nieuwe bougies in de motoren moesten warden, gezet. Zoo legden de passagiers de reis van Kopenhagen naar Schiphol Maandag af in de voor civiele doeleinden omgebouwde oorlogs- Dakota, waarin de enquêlecom- missie der K,L*M. zich naar Ko- pcii .asen had begeven'. Aldus het relaas van een der passagiers. Desgevraagd vertelde de vlieger hierover, dat hij inderdaad in de eerste machine niet verder wilde vliegen. „Maar de allerbeste toe stellen moeten nu eenmaal af en toe worden gerepareerd". Hij voegde er aan toe dat de pech, die hij met het toestel had. hem geen moment had verontrust en door niemand zou zijn opgemerkt, als de algemeene spanning. die het ongeluk op Kastrup heeft ver oorzaakt, zich niet had doen ge voelen DE PIN ZIT VAST Naar de kranten melden, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de schokkende vliegramp bij Ko. penhagen is veroorzaakt door een roerpin, die de stuurinrichting be lemmerde te functionneeren De machtige Douglas-Dakota verhief zich, een kostbaren in. houd .tan mienséherlevens mee voerend, en mogelijk door een kleine belemmering stortte enkele minuten later het gevaarte omlaag en explodeerde. De eventue ele vbegramp.oor. zaak is overigens wel een symbool van het dagelijksehe leven. Hoe vaak immers treft men in een be drijf of ten nadeele van een be drijf van die belemmerende roer. pinnen aan. Nederland bij zijn her. opbouw en feitelijk de heele we. ueid hebben last met de stuurin richting tengevolge van cie vast zittende klampen. W« behoeven hier geen uitge. breide opsomming te geven van da soorten tegenhoudende roerpin nen. Ieder ervaart dagelijks op zijn of haar manier de belemme. ringen om vooruit te komen. Zaak is het alleen zelf niet een, dusdanige roerpin te zijn. Eerlijk onderzoek, zou nog wel een en ander aan het licht brengen. Aan bet wegwerken van vast zittende klampen moeten we ech ter allen meedoen. Dat kan ook- Doch die taak eischt bepaalds deugden als moed, opt.misrfie, vol. harding, opgeruimdheid en een in binden van eigenbelang lusteloos, heid en onverschilligheid. Maar tja, het aankweeken M •verwijderen van bovengenoemde elementen naar gelang ze goed of kwaad zijn, kost nog al off'trvaa m diEneidat is nu juist nog steeds niet de sterkste zijde in ons volks leven Men vergete met, dat, wil len we er bovenop komen, de of fervaardigheid naar alle kanten verdrievoudigd moet worden bij den offerzin van voor den oorlog vergeleken. Een lastige roerpin! HENK VAN DHR MAZE, Opnieuw wordt een vliegtuig van de Chineesche Nationale Lucht vaartmaatschappij vermist, ditmaal met een bemanning van 2 Ameri kanen en 24 passagiers, onder wi® 9 buitenlandsche missionarissen. Het toestel vloog van Hankou naar Tsjoengking. Naar wij vernemen zal mor gen, Donderdag 30 Januari, een kolenbon worden aangewezen voor de resteerende drie een heden brandstoffen. Deze bon zal per 1 Februari geldig wor den verklaard, doch kan reeds op 31 Januari bij den kolen handelaar worden ingeleverd. Het is echter geenszins zeker, dat men daarop direct 3 H.L. kolen kan verkrijgen. Aan den handel is nl. verzocht den aanwezigen voorraad gelijk matig over de verschillende ge zinnen te verdeelen, zoodat men, dus b.v. voorloopig één H.L. zou verstrekken per gezin en' de rest nog even laten wachten. Zou mén den handel moeten bevoorraden om ineens de 3 een heden af te leveren, dan zouden alleen met deze bevoorrading twee drie maanden gemoeid zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1