Geen kolonie in EUROPA's hart Gewondeen zieken soldaten terug De NIEUWSTE SNUFJES t wereld PARAPLUIES West-Europa en Duitschland ANGE PAGINA 4 WOENSDAG 29 JANUARI 1947 PIKHUIDIGE DUITSCHE CRITIEK Geen kolonie in het hart van Europa Arbeiderstekort in Engeland Invoer" van buiten landers MODERNE TRAWLERS Motie van vertrouwen in Egyptische regeering HOFROUW SUBSIDIE VOOR WACHT- GELDUITKEERINGEN. „KOTA INTEN" Vrijdag in Rotterdam OP HET GEBIED DER OVERHEIDS VOORLICHTING STOK GEEN GATEN Geen wonderlijker va der mode. Allen, die er in wer ken, zijn overtuigd van de buitengewone belangrijkheid die de mode heeft, vooral na tuurlijk op hun terrein. Ik ken een braven man, met beken den naam, daarmee gemaakt, dat 14 het ontwerpen en uit voert van fijn damesonder goed. In alle ernst betitelt hij zich-zelf met „linger", dat het mannelijke van „lingère" verbeelden moet! Vandaag wil ik echter niets vertellen over ragfijn ondergoed met griezelige kleine steekjes in elkaar gepriegeld en geborduurd, maar over de laatste creaties van parapluies. Daar heb ik bi] de specialiteiten eens naar geneusd. In vroeger jaren kocht men niet eerder een parapluie voor de oude versleten was en dan keek men er voor alles naar of ze licht was, want alleen goede parapluies waren licht. Nu de stokken dikwijls zoo bewerkt zijn, dat ze de parapluies loodzwaar maken, gaat dat niet meer op. De Italiaansche minister-president Alcide de Gasperi verstrekt den journalisten een aantal bijzonderheden omtrent de vorming van zijn nieuwe kabinet r Langzaamaan begint er eenige feekening te komen, zo,oal niet in vredesverdrag met Duitschland een kwestie, welke de Groote Vier te Mosko-u en misschien zelfs (daar nog niet zullen behandelen dan toch in de standpunten. Eelke de actief bij den oorlog met st Derde Rijk betrokken landen nemen. De te Londen ingediende memoranda zijn over het alge ineen gedegen stukken werk, wel. Ice ernstige bestudeering over waard zijn; en enkele ervan trek ken door hun visie op het gehee ls Duitsche probleem, wel bijzon, der de aandacht. Dit is zeker het geval voor de Nederlandsche en de Fransche documenten, Nederland heeft nu drie memo randa ingediend; het eerste van 5 November 1946. dat onze territo. riale en economische aanspraken en desiderata in groote lijnen om schreef; het tweede van 14 Janua ri J.I., dat een Europeesche poli. Hek tegenover Duitschland sehet. «te; en het derde van 25 Januari, dat eigenlijk een nadere uitwer king en motiveering van 't eerste is. en dan ook geen nieuwe ge- «ichf.spunten opent. Het accen. tueert slechts, wat reeds werd neergeschreven, maar werkt in 't Complex der drie geschriften zeer overtuigend. Van Westersche geallieerde zij de zijn de Nederlandsche sugges ties met groote welwillendheid ontvangen. De idee van een fede. xatie van Duitsche staten met een zeer sterke superstatelijke econo mische verbondenheid, en dan ge zien in een federatief gedacht Europa past wel zij het natuur, lijk met onloochenbare sterke nuancen in de algemeene op. vattingen, welke Amc-rika, Enge land en Frankrijk koesteren. Dat Nederland den sterksten bijval in Frankrijk heeft ge* c* ion, spreekt van zelf; we benaderen 't Fran sche standpunt van heel dichtbij el betreurt Parijs ht*. dat we in de kwesties van Rijnland, en vooral van Roesg-Jtisd nog niet enkele stappen verder zijn gegaan. Maar we maken het Frankrijk ten minste mogelijk e<va s'sp terug te zetten, met minder rancune dan na 19i8 het geval is geweest Natuurlijk ligt ons plan niet in De Engelsche Minister van Ar field deelde gister in het Lagerhuis friede dat overeenstemming 's be reikt voor het te werk stellen van Poolsche arbeidskrachten in een aantal belangrijke takken van in dustrie in Engeland. Hij -verklaarde eerder dat hij in overweging had C' enomen om het tegenwoordige te- ort aan arbeidskrachten te niet te Aöen door het recruteeren van displaced persons. Eveneens werd medegedeeld dat de president van de Board of Trade, Sir Stafford Cripps er in heeft toegestemd om Vrijdag a.s. een deputatie uit de Katoenindustrie te ontvangen, welke deputatie er op zal aandringen om pp groote schaal gebruik te make l yan buitenlandsche arbeidskrachten In de katoenf abrieken in I*n- paehire ln verband met het regce- Xingsschema voor herinstallatie van de Industrie. Te Manchester verklaarde men dat het reorganisatieschema voor 'de katoenindustrie niet actief kan zijn zonder het gebruik van buitenlandsche arbeidskrachten. •de lijn der Oostelijke opvattingen. Rusland (en uiit de momeranda der aan Rusland hoonlge staten blijkt, dat deze denzelfden gedacb. tengang volgen) blijft voorstander van de politieke en economische eqn'heid van Duitschland. 't Koes tert daarbij de hoop, dat de links georiënteerde elementen van het Duitsche volk op den duur de overhand zullen krijgen, en dan naar steels verder links tot in het kamp der communisten zullen evolueeren. Dit is een speculatie op de toekomst, welke weleens in precies de tegenovergestelde rich, ting zou kunnen uitvallen- Maar, het is Ruslands eenige kans. Een federatie van Duitsche staten in een federatief Europa wordt een bolwerk van de Westersche cul tuur en beschaving. Toch is er een grens aan de cnltiek. welke naar Oostelijke" opvaitting op het Nederlandsche, eh derhalve ook op de ..Wester sche" plannen wordt uitgeoefend. Het is allerminst de bedoeling van de Nederlandsche regeering om, zooals de onder Russisch toezicht verschijnende Berlijnsche ..Nacht. Express" zich uitdrukt, ..Duitsch land tot een kolonialen staat van hot. oude systeem te verlagen, op het oogenblik. dat het oude kolo. niale stelsel wordt begraven. Het zou niet zeer verstandig zijn, niet alleen van Duitsch standpunt, maar oo,k van het standpunt van de menschheid in het algemeen, 'n nieuwe kolonie in het hart van Europa te stichten". Nederland is wel zoo verstandig dergelijke gedachten niet te koes teren. Het tweede memorandum getuigt juist van den wensch, voortgekomen uit een diep besef van het eigen Nederlandsche be lang, als nabuur te hebben een ge. bied. dat een waarlijk mensch. waardig bestaan kan leiden. Ne derland verzet zich positief tegen het Potsdamsche initiatief, om van Duitschland een agrarischen staat te maken; dat zou de ondermij ning van- een Europeesch en van een uitgesproken Nederlandsch be. lang zijn. Maar wij. evenmin trou wens als de Belgen en de Fran, schen, voelen er iets voor over onze Oostgrens een militaristisch volk eb men make zich geen enkele illusie, dat het militarisme ginds met Hitier uitgeroeid is te hebben, dat bovendien over een z.g, zwaarindustrie beschikt, wel ke' tegelijkertijd een uiterst ge vaarlijk oorlogspotentieel vormt. Zelfs de dikhuidigs', e Duitscher moet begrijpen, dat zijn naburen, die met hem eenige" ervaring hebben, niet onder een voortdu rende oorlogsbe'dreiging willen blijven leven. De Russen van hun kant heb. ben zich reeds veilig gesteld. Zoo verklaarde de Russische majoor Dragin nog dezer dagen te Halle. dat de Oder-Neisse-grens als defi nitief moest worden beschouwd: ,,voor de Slavische volken is slechts door de annexatie der Oos. tefiijke gebieden beveiliging tegen 'n nieuwen Dui'.schen aanval mo. gelijk". Waarop de Duitscher, wet. houder Schmidt, natuurlijk van de socialistische (men leze communis tische) Eenheidspartij, verklaarde, dat de Duitschers blij moeste» zijn, dat de Polen zich met de Oder-Neisse.grens tevredenwilden stellen, daar de Slaven eens hun woonplaats tot aan de Saaie had den gehad, en vandaar door Duit sche stammen waren verdrongen! Een dergelijk ..begrip" vraagt het Westen niet voor zijn eisohen; het is zelfs bereid Duitschland een heel eindweegs tegemoet te ko men in zijn politiek en economisch herstel. Eén ding echter mag het als conditio sine qua non stellen: dat he; Duitsche volk beseft, wat 'net de menschheid heeft aange. daan; en anderzijds dat deze met alle krachten een mie uwe herha ling wil voorkomen. Radio Moskou meldt, dat inge nieurs uit Leningrad bezig zijn met de constructie van 150 moderne trawlers, waarvan de scheepswand uit een stuk vervaardigd is en die een waterverplaatsing hebben van 1500 ton. Deze vaartuigen worden uitgerust met materiaal, dat be stemd is om visch door middel van het geluid te Iocaliseeren. Men is van plan deze schepen tochten van pl.m. twintig dagen te laten maken. Het speciale mate riaal stelt de schepen in staat tien- diuizend blikken kabeljauwlever, 30 ton visehmeel, 100 ton bevro ren en gezouten visch en tien ton olie van kabeljauwlever naar huis te brengen, aldus een bericht van U. P. Nadat de Egyptische eerste mi nister, Nokrasjy Pasja, in de kamer van afgevaardigden het besluit van de regeering, de kwestie van het Britsch-Egyptisch verdrag aan de V. N. voor te leggen, had medege deeld, hebben de afgevaardigden met 175 tegen 15 st bij 6 ont houdingen een motie van vertrou wen in de regeering aangenomen. De opperceremonlemeester van H M. de Koningin heeft bekend gemaakt, dat het Hof in opdracht van H. M. wicgens het oveTlijden van Prins Gustaaf Adolf van Zweden een week halve rouw zai aannemen ingaande 30 Januari. De minister van Soc. Zaken heeft vastgesteld alg. regelen voor het toekennen van subsidie aan Ned. Indische ondernemingen, in Nederland gevestigd, in wacht- gelduitkeeringen, verstrekt aan gerepatrieerden De subsidie bedraagt 50 pet mits de onderneming zich verbindt tot teruggave van de subsidie, voor- zoover «meer dan 30 pet. bedragen de, In bijzondere gevallen kan de subsidie hooger dan 50 pet. worden gesteld. Naaf aanleiding ven de scherp zinnige beschouwing, waarin de redactie van ,Die rare wereld" aantoonde, dal koningin Elisabeth van Engeland de schrijfster is van Shakespeare's werken, merkt een lezer op, dat bet geen zin heeft, zich druk te maken over de kwes tie, wie eigenlijk Shakespeare's werken heeft geschreven, als het Shakespeare zelf niet is geweest Deze kwestie heeft wel «tegelijk zin. Als ooit met zekerheid zou blijlken, dat Shakespeare niet de schrijver is van de werken van Shakespeare, zou, zeker de helft van de winkeliers in Stratford failliet gaan. En hoe zouden de leden zich n et voelen van het ac tieve comité, dat de jaarlijksche Shakespeare-feesten in Stratford organiseert? Vermoedelijk Vrijdag 31 Januari zal in de late avonduren te Rot. terdam aankomen het m-s. ,,Kota Inten" met gewonde en zieke mi litairen uit N)ed..Indië in totaal 160 personen aan boord. Voorts repatrieeren met dit schip 24 zie ke burger.évacué's, een uit 24 le. den bestaande militaire werk ploeg van de luchtstrijdkrachten, alsmede 66 militairen van de landmacht, die niet ziek of ge. wond zijn, doch die om andere redenen repatrieeren. Alle terugkeerenden zullen zoo spoedig mogelijk na aankomst naar hun woonplaats vervoerd worden met uitzondering van da zieken, wier opneming in 'n hos. pitaal of ziekenhuis wenschelijk is. Ouders en familieleden van deze militairen zullen echter tij. dig op de hoogte gebracht wor. den, naar welke inrichting hun zoon, echtgenoot of verloofde ge bracht is. In dit verband is het nuttig, e* aan te herinneren, dat bij de aan komst van het schip niemand zal worden toegelaten, die er niet uit hoofde van zijn ambt aanwe zig moet zijn. Het is dus voor familieleden onnoodlg zich naar Rotterdam te begeven; zij dienen de aankomst rustig thuis af t« wachten. De ministerraad heeft een be spreking gewijd aam richtlijnen met betrekking tot die overheids voorlichting. Het ligt in de bedoe. ling, dat een ambtelijke commis sie aan de hand van deze richtlij nen de vraagstukken, welke zich op dit gebied voordoen, nader zal uitwerken. In het algemeen zal gestreefd worden naar een techni sche coördinatie. Voorloopig trekken we ons daar niets van aan. Als de parapluie maar een langen Stok Iheeft en geen gaten blijft ze in de mode! De fabrikanten van hun kant dringen niette veel aan, want ze bezitten geen materiaal genoeg om op groote schaal parapluies te ver vaardigen. Dat heeft ze niet belet hun heele collectie naar Engeland te sturen, waar de lange stokken veel opzien baarden- Men was daar nog aan de tompouce toe! 'f Nieuwtje dit jaar is gebro cheerde zijde die de ruiten ver vangt. Inplaats van fel-rood ziet men veel bordeaux-rood- In jaren is geen bordeaux gedragen. Zouden de couturiers de parapluiefabrie- kanten navolgen en bordeaux lan- cèeren? Nu het reizen per vliegtuig toe neemt, zijn daarvoor speciale pa rapluies ontworpen. Die parapluies hebben een langen stok en punt, die afgeschroefd wordt en door een kort leeren stok en punt ver vangen wordt tijdens de reis. Nogal omslachtig en onnoodig dunkt me, want de reizigster gaat per auto naar en van het vliegtuig en zal dus haar para pluie wel niet veel opsteken. Dat doet er echter niets toe. één ding is zekeT: in een vliegtuig behoort een parapluie een korten stok te hebben! Maar mag „natuurlijk In niets op een tompouce lijken. Nu kan ik U nog verklappen, dat de heerenparapluies veel met leer overtrokken stokken hebben, waarin een klein zakje is gestikt voo trein-, tram- of buskaartjes, Of dert heeren toch al geen zak ken genoeg hebben! DINY K, W. Links: een purapluie met n gelakte ketting bestaande, stok uit een zwart of goud Draagt den naam: „parapluie ie cabaret". Zeker om de tranen, die men er lacht of huilt? Verder drie stokken en knoppen, die u>ij voor zich-zelf laten spreken. Dit lijkt me een groot bezwaar, dat niet opweegt tegen de meer of mindere elegantie van de para pluie. Er zijn b-v. stokken geheel ingelegd met heel kleine stukjes donker paarlmoer, omgeven door een soort zwart plastiek op de manier waarop men vroeger bloem potten maakte van scherven. Deze stokken zijn mooi. Maar het meetorsen van zoo'n parapluie moet het plezier van de bezitster bederven Heel wat handiger lijken me de parapluies waarvan de stokken uit perenhout gesneden of liever ge zegd gebeeldhouwd zijn. 't Bezwaar is dat dit op hypermoderne wijze geschiedt met het gevolg dat de parapluie alleen door eén jong, vief vrouwtje gedragen kan worden. Deze stokken zijn van boven om gebogen en men kan dus de para pluie over den arm hangen. Voor het eerst sinds lang zijn er ook rechte stokken, die een lus rijk zijn oen het dragen te vergemak kelijken. De collecties parapluies worden ons evengoed getoond als die van hoeden en japonnen. En de fabri kanten schijnen ons aan het ver stand te willen brengen dat de parapluies van 't e.ene jaar op het andere onherroepelijk ouder we ts«h worden en uit den tijd haken. In May fair-hotel te Londen werd dit kapsel vertoond als de aanstaande Lente-coiffure waarvan als het groote voordeel werd aangemerkt, dat. het voor de dames het dragen van een hoedje overbodig maakt. Dat zal menigen minder gentleman- liken heer het meer dan rede lijk mooi doen vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4