Hulp in de gezinnen Huishoudelijke artikelen worden goedlcooper R Ufferschaal ADIO programma TIM TUIMEL KNAPT HET OP. De list gelukt DE GESTOIEN PAGINA 2 DONDERDAG 30 JANUARI 1947 MEN IS NIET GAARNE „DIENSTBARE" MEER Pleidooi voor gezinsraad Stichting „Nederlandsch Impresariaat" Amerika geeft bemiddeling in China op t-v 1 -i bereikt op het gebied van glas- en Drinkglazen voor een 1 aardewerk. Op bet oogentolik gaat, duhbeltje DE INDISCHE „BACK-PAY" ENGELANDS VERDRAG MET EGYPTE OLIE- EN VETMARKT LOCARNO ZWITSERLANDS ZEEHAVEN? Op het spoor van C.C. De beide artikelen over het Vraagstuk der Gezinshulp, welke kortgeleden in deze krant van mijn hand verschenen zijn, hebben de instemming gekregen van het Rotterdamsche Comité Buren hulpMoederhulp". Het plan dat de Limburgsche Studiecommissie ontworpen heeft om dit ernstig maatschappelijk probleem spoedig en afdoende tot oplossing te bren gen, wordt door haar in sociale doelstelling en paedagogische «trekking uitstekend genoemd. En dat is het ook. Mr. J. Metz. die de geestelijke vader van dit ontwerp is, heeft inderdaad een voortreffe lijke oplossing uitgedacht, welke dezen socialen wantoestand met één goed gerichten stoot in ons land teniet kan doen Hij ging van deze gezonde redeneéring uit: zooals de Jongens op een bepaalden leeftijd zonder onderscheid van rang, posi tie of afkomst worden opgeroepen om zich in militairen dienst te trainen voor de verdediging van het vaderland, zoo hebben ook de meisjes sociale verplichtingen je gens de gemeenschap. welke zij vervullen moeten in functies, waar voor hun vrouwelijke aard van na ture geschikt is: in dienst van het gezin. En daarom moeten alle meis jes. die een betrekking in het be drijfsleven willen aannemen, eerst een jaar gaan werken in een of onder huisgezin. En als ze daar keurig geholpen hebben en er op hun bekwaamheid en goeden wil niets aan te merken valt, kunnen ze een certificaat verkrijgen, waar mede zij van den Directeur van het Gew. Arbeidsbureau toestemming kunnen krijgen om b.v. als steno typiste naar een kantoor, als naai ster naar een atelier of als winkel juffrouw naar een warenhuis te gaan. Deze regeling moet algemeen aanvaard worden. Ons geheele volk moet voor dit plan gewonnen wor den en moet het op den duur heel gewoon gaan vinden, dat een meisje, alvorens het in betrekking gaat, eerst een jaar in een gezin helpt. Maar voordat het zoo ver is! Daar gaat het nu juist om. Men is het in Limburg volkomen met de Rotterdamsche zienswijze eens. dat het plan op veel verzet van de zijde van het groote publiek zal «tuiten. Niettemin blijft dit het doel waarop het kompas blijft af gesteld en alle tegenwerking ten spijt zal men naar dit hoog liggend ideaal met alle energie blijven «treven. Allermeest bestaat er behoefte aan een Gezinsraad welke de be langen der gezinnen in den ruim- «ten zin behandelt en op dit ge bied als een bij uitstek deskundig adviescollege bij de Regeering kan optreden. Zoolang dit instituut nog niet bestaat, valt er nog weinig te bereiken. De eenige minister, die zich tot nog toe daadwerkelijk voor de oplossing van het urgente vraag stuk geïnteresseerd heeft, is Drees geweest, van sociale zaken. En deze voelt niets voor het Limb- concept. Nu bewijst dat niet veel, want dit vraagstuk hoort niet bij één, maar ongeveer bij alle depar tementen thuis. Want met het gezin hangen zooveel vraagstukken sa men, dat practisch elk ministerie er mee te maken heeft. Daarom is bedoelde Gezinsraad zoo noodza kelijk. Het zal dus nog lang kunnen duren voordat er bij de Regeering schot in komt. En daarom is er alles voor te zeggen om alvast zelf maar te beginnen, zooals boven genoemd Rotterdamsch Comité voorstelt. Maar dan moet het geen Rotterdamsche aangelegenheid blij ven, maar een zaak worden, welke door geheel Katholiek Nederland ter hand genomen wordt. Hieraan wijden wij een volgend artikel. L. Op initiatief van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereeniging en in samenwerking met de ministeries van O.. K. en W. en van Sociale Zaken, is tot stand gekomen de stichting Nederlandsch Impresa riaat" De stichting wordt bestuurd door een raad van beheer, be staande uit werkgevers eft werk nemers uit het muziekleven, voor gezeten door mr. A. Diemer Kool te Amsterdam. Het Nederlandsch Impresariaat houdt zich bezig met de bemiddeling en de organisatie van concerten en uitvoeringen op het gebied van serieuse kunst van binnenlandsche en buitenlandsche artis'en. De baten van het impre sariaat zullen worden gebruikt tet steun aan johge kunstenaars en tot het doen geven van opvoerin gen door Nederlandsche kunste naars in het buitenland. Het Nederlandsch Impresariaat is gevestigd Heerengracht 473 te Amsterdam Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft be kend gemaakt, dat de Ver. St. zich zullen terugtrekken uit de commis sie, welke in Februari 1945 door de drie groote mogendheden is inge steld om te bemiddelen tusschen de Chineesche regeering en de Chineesehe communisten. Naar aanleiding van deze be kendmaking verklaarde de pers chef van het departement, dat dit besluit het einde beteekent van de Amerikaansche pogingen om de beide strijdende partijen in China tot elkaar te brengen. 'zij het helaas nog niet In voldoen- De Ned.-Ind. regeering heeft zich accoord verklaard met het verstrekken van een begin uitkee- ring als voorschot op de zgn. back-pay'' (uitkeering van ge derfd inkomen tijdens de Japan- sehe bezetting) De voorschotten die nog nader zullen worden vastgesteld, zullen in het tweede kwartaal 1947 worden uitbetaald. De Egyptische eerste minister, Nokrasji Pasja, heeft verklaard, dat het Engelsch-Egyptische ver drag van 1936 onvereenigbaar is met het handvest van de vereenig- de naties en dat Egypte de V.N. zal verzoeken het nul en van geener waarde te verklaren, aldus het Egyptische blad „Al Ahram". De verklaring van den eersten minister werd zij aan zij gepubli ceerd met een verklaring, welke Bevin in het lagerhuis aflegde, nl. dat aan het verdrag van 1936 de hand zal worden gehouden. Radio Moskou iheeft een bericht van het officieele sovjet.persbureau Tass uitgezonden, waarin de uit Egypte afkomstige berichten, dat de 90-vjet-regeering Egypte steun heeft beloofd in de kwestie van den Soedan, worden tegengespro ken Veel nieuws valt er over de afge- loopen weken nog steeds niet te vermelden, aldus een bericht van de makelaars F. N. W. H. Montau- ban van Swijndregt te Rotterdam. De nieuwe aanvoeren van overzee werden beperkt tot wat soyaolie en cocosolie tn drums, benevens een lading palmolie. De voorraad lijn olie slonk aanmerkelijk en verdween naar de margarine-, de verf- en lak en andere industrieën. Met de veel belovende lading van 10.000 tonnen olie per s.s. ,,Mij drecht", welke reeds hier had kun- n zijn, schijnt men in Buenos Aires nog steeds bezig te zijn. Van uit deze haven moet eveneens nog een belangrijke post eetbare kalk en wat premierjus verladen wor den. De binnenlandsche olie-industrie kon geregeld, zij het dan beperkt cocosolie afleveren van de ingevoer de coprah, welke thans vrij gere geld wordt aangevoerd, benevens maanzaadolle, afkomstig van eigen teelt. De vetsmelterijen ploeteren voort met Inlandsch rundvet, aangevuld met geharde cocosolie. Ook de zeep- en waschpoederin- dustrie gaat het niet geheel naar den vleeze; de aanvoer der grond stoffen ondervond door verschillen de oorzaken stagnatie. Men blijft hier bijna uitsluitend aangewezen op cocosolie en -vetzuren, harde en zachte lijnolievetzuren, aangevuld met wat palmolie. De centrale advies-commissie voor de prijspolitiek heeft na haar installatie in een drietal vergaderingen verschillende be langrijke vraagstukken op het gebied der prijspolitiek ontler oogen gezien. De commissie heeft in de eerste plaats haar aandacht gegeven aan een aantal maatregelen, die voor de kosten van levensonderhoud van belang zijn. Deze maatregelen zijn de verlaging der handelsmar ges, de verlaging van de prijzen der industrieele gebruiksgoederen door invoering van het utility- systeem en de verlaging der levens- middelenprijzen- Het belangrijkste feit, waarmede de commissie zich iheeft bezig ge houden, vormt de verlaging van de prijzen der industrieele gebruiks goederen door toepassing van de daar voor noodige prijs- en produc tievoorschriften. Wat dit betreft, zjjn reeds zeer goede resultaten VRIJDAG, 31 JANUARI. HELVERSUM I (301 M-) N.C-R.V. 7-00 Nieuws, gym. en gram. 11.00 Hobo. 11-45 Ber. uit Indië. 12 00 Mar kapel 13-00 Nieuws. 1315 Muziek. 14*00 Gram. 14.20 Boek- bespr. 14-40 Koor- 15.15 Gram. 15.25 Orkest 16.00 Voordracht. 16-30 Zang. 17.15 V. d. Jeugd- 17-45 Sex. tet. 18-30 V. d. Ned. Strijdkr. 19-00 Nieuws. 19-15 Zang. 19.45 Caus- 20 05 Nationaal prog, 21-30 Gram. 21-40 Caus- 22.00 Nieuws en report. 22.45 Avondwijding. 23-00 Gram HILVERSUM II (4415 en 218 M-) 7.00 V.A.R.A., 12.30 A-V.R.O-, 16.00 V-AR-A. 7-00 Nieuws, gym. en gram 11.00 Piano 11-15 V. d- Vrouw. 11-30 Grain. 12.00 Gram. 12-30 Skymasters. 13-00 Nieuws 13-15 Muziek. 14.00 Kookpr- 14 20 Gram. 15 20 Hoorspel 16.00 Eddy Walis. 16.30 V. d. Jeugd- 17-00 Orgel. 17.30 Muz. caus.'18-00 Nieuws. 18.15 Jan Corduwener 18.40 Gram. 19 00 N-V-V. 19.15 Caus. 19.30 V.P-R-O. 20.00 Nationaal prog. 21-30 Buitenl. overz. 21.45 Gram. 22-15 Jazz- 22,40 Avoncjwijding 23-00 Nieuws. 23 15 Gram-" den omvang, aardewerk aan de markt komen tegen prijzen van 0.30 voor een kop en schoteL 0.21 voor een bord, 0.23 voor, een melkbeker. Het voorbeeld van de drinkglazen van 0.10. waartoe een groote fabriek in overleg met de overheid het prijzenswaardige initiatief heeft genomen, is even- eens bemoedigend. Analoge maatregelen zijn practisch beëindigd voor houten en metalen huishoudelijke artike len van diversen aard, waarvan de prijzen in een over eenige weken verschijnend prijzenboekje duidelijk bekend zullen worden gemaakt. Speciale aandacht geeft de com missie momenteel aan dergelijke maatregelen op het gebied van de meubelen, waar een desbetreffende reeds ingevoerde regeling door ge. brek aan medewerking tot dusver was mislukt, en voorts van klee ding, stoffeering en schoeisel. Het is duidelijk, dat in verband met de moe.lijkheden van de grond stoffen voorziening en het v:ak zeer gecompliceerde productieproces deze maatregelen veel zorg en voorbereiding eischen. De commis sie is evenwel van zins met kracht ernst van deze aangelegenheid te maken. Naast de prijzen der indus trieele gebruiksartikelen hebben die der levensmiddelen de bijzon, dere aandacht van de commissie. Kort geleden, zijn maximumprij. zen voor wintergroenten vastge steld op belangrijk lager niveau dan die tot dusver golden. Gezien, het belang van dit produet voor het budget, zal de commissie zich daarmede ook in de toekomst ern stig bezighouden. Ditzelfde geldt voor alle andere levensmiddelen. De commissie betrekt bij haar werk op dit gebied ook het systeem van de grondstoffentoewijzing in haar beschouwingen. Naast deze vraagstukken heeft de commissie aandacht geschonken aan de kwes ties van controle en berechting, ay is, wat de controle betreft, van meening, dat deze met toenemende kracht moet worden voortgezet, uiteraard met inachtneming van, de belangen van het bonafide be. drijfsleven. Zij zal overwegen, op welke wijze plaatselijke commissies op dit gebied kunnen meewerken. Het vraagstuk van een zoo doel treffend mogelijke berechting van prij so vertredingen heeft de com missie in onderzoek. Tenslotte deelt de commissie mede, dat de samenstelling van het bovenbedoelde uitvoerige prijzen boekje dat o-a. voor de huisvrouw een practische handleiding bij haar inkoopen zal kunnen zijn, zich in ver gevorderden staat van voorbe reiding bevindt. 33. ,,Pas op meneer, nog even tjesen dan dien hoek om.... Nee, nee, nog een paar stappen.." ..Heeeeehh" gilde de ander, die plotseling in de gaten kreeg, wat er gebeuren gingMaar hij was net te laat en met een geweldige plons verdwenen Teertouw en zijn vrachtje in het waterJa. het was net, zooals iTm gezegd had: wie niet sterk is, moet slim wezen Daar lag Teertouw nu met al zijn kracht in de plomp en Tim maakte, dat hij wegkwam. Doch hij begreep wel, dat zijn vrijheid van korten duur zou zijn. als hij niet verdwenen was voor de an deren in de gelegenheid zouden zijn hun hoofd boven den kade muur uit te steken. Waar moest hij echter zoo gauw heen Na tuurlijk naar een plaats, waar de minste kans was, dat de booswich ten hem zouden zoeken. Weet je wat Het luik Ze zouwen nooit verwachen, dat hij zich op zoo'n manier in het hol van den leeuw zou wagen. Naar de Zwitsersche radio meldt bestudeert een Zwitsersch-Itali- aansche technische commissie de mogelijkheid het Lago Maggiore door een kanaal mgt de Golf van Genua te verbinden. Een eventu- eele verwezenlijking van dit plan zou het einde beteekenen van het kostbare vervoer over land van goederen, die voor Zwitserland bestemd zijn 18) door Douglas Grey Dat heb ik in het ochtendblE gelezen, antwoordde Fuenta achte loos. Er stond- in, dat de dader Leon Caleja heet, Wóu jij je houden, of je Leon Caleja niet kende? Moet ik u soms alle menschen opnoemen, die ik ken?- verweerde Chico zich. Hij scheen zijn zelf- beheersctoing geheel herwonnen te hebben, al flikkerden zijn oogen ook moorddadig, Het is toch beter voor je, als je eerlijk er mee voor den dag komt, zei Flinero met nadruk. Je hebt die handboeien niet zonder reden aan. Je weet heel goed. dat we het niet gewaagd zouden heb ben, je die aan te doen, als we daartoe niet wettelijk bevoegd waren. Nou, laten we dan maar zakelijk praten, zei Ohico gedwee. Goed, antwoordde Flinero. Ik Heb dien smaragd in je bed stijl gevonden. Ik zie aan de tee- kens, cjie er op staan, dat hij af komstig is van een antieke, Chi neesche offerschaal, uit den tijd der Shang Dynastie en dus ruim duizend jaar oud. Die schaal its uit de brandkast van Lin Kitura ge roofd, nadat jij di eaan hem afge leverd had O. dus u geeft toe, dat ik die bronzen schaal aan Kitura afge. leverd heb! viel Chico hem in de rede. Hoe kan ik dan een smaragd er afgehaald hebben? Als u dien Kitura gekend had, zoudt u wel weten, dat hij iets degelijks niet over het hoofd had gezien. Chico zweeg, maar Flinero kon duidelijk aan zijn gezicht zien, dat hij iet-s bij zichzelf overlegde. En hij meende vrij zeker te weten wat dat was. Daarom viel hij hem niet met verdere vragen op dat punt lastig en toonde geen onge duld. toen hij bleef zwijgen, al duurde dit ook lang. Eindelijk haa'de Chico diep adem en vroeg: Veronderstel nu eens, dat ik u alles vertelde en u bij den man bracht, die achter deze vuile zaak zit, ook achter den moord, op Kitura, wat zou me dat opleveren? Wat zou je gekregen hebben van den man, die je overgenaulö heeft, Kitura te bedriegen, oie bronzen scftiaal uit zijn safe *e stelen en hem te vermoorden? vroeg Flinero koeltjes. Ohico Fuenta knarste op zijn tanden en staarde den schijnbaar alwetenden detective met een zekeren eerbied aan. Hij gaf niet dadelijk antwoord. Eindelijk zei hij: Het was in elk geval niet genoeg. Die kerel heeft me al één keer er tusschen genomen en ik voel met niet verplicht, hem nu eerlijk te behandelen. Maar als u me die handboeien afdoet en me tweehonderd pesos geeft, als u die bronzen schaal terug krijgt, a&n zal ik u den weg wijzen. Dus je weet, waar die is vroeg Flinero bedrieglijk achteloos Ja. Dat is genoeg, zei de detec tive streng. Je hebt bekend, die schaal ges olen te hebben en we hebben den smaragd in je kamer gevondenwaarom zouden we je dan nog een belooning beialen? Een sluwe grijnsladh speelde om de mondhoeken van den grooten kerel. Dat zult u wel doen. omdat het u heel wat meer dan tweehon derd peso® waard zou zijn. de hand te kunnen leggen op C. C. Alleen omdat ik be' nog niet met mezelf eens was, of ik het wagen zou, heb ik me niet dadelijk tot u 'ge wend. Hij is een gevaarlijke ke rel en alleen omdat ik weet, dol Carlos Fliinero een man, dien hij werkelijk hebben wil, nooit laat ontsnappen, zeg ik maar niet, dat u dien C. C. met rust moet laten. Zooals de zak^n er nu Zooals de zaken er nu voor staan, houd ik je aan je woord. viel Flinero hem in de rede. Jij weet, waar C. C. zit. Wijs me, waar dat is, dan krijg je vierhon derd pesos.... verondersteld na tuurlijk, dat jij nie: de moorde naar van Kitura bent. Dat in gemakkelijk, zei de reus. Ik kan daarvoor een alibi aantoonen. Ik heb dien Japannees -niet vermoord en Maar je weet, wje het wel gedaan heeft, onderbrak Flinero hem vinnig. En Misschien. Daar komen we wel achter, als we eerst C. C, maar in handen hebben. -Afgesproken. Doe beun de boeien maar af, Garcia. Hoe ziet C.C. er uit, Fuenta Ik heb C. C. van m'n leven •nog nooit gezien, was het onver wachte antwoord. Nooit gezien riep de detec tive uit en wenkte Garcia, even met het afnemen der boetien te wachten. Hoe kun je ons dan bij hem brengen, als je hem niet kent? Ik heb niet gezegd, dat ik hem niet kende, verklaarde Chico grijnzend. Ik zei, dat ik hem nooit gezien heb. En toen Garcia een nieuwen wenk de handboeien be gon los te maken, vervolgde Chico. Hebt u ooit iemand ontmoet, die hem wel gezien heeft Flinero gaf geen antwoord. Hij wist. dat Ohico de waarheid sprak Het geheim der identiteit van CC was nog nimmer door een verte genwoordiger der wet opgelost. Chico rekte zijn armen boven zijn hoofd uit, toen de boeien la: waren We zullen tot vanavond moe ten wachten, ais we C, C. te pak ken willen hebben, zei hij. Ik zou graag een poosje slapen. Ik (heb sedert ik aan den wal ben een drukken tijd gehad en ben dood moe. Als ik eenmaal op mijn bed lig, slaap ik den heelen dag aan één stuk door. Uitstekend, antwoordde Fli nero tot groote verbazing van zijn assistenten. Ga maar liggen. Ik zal mijn beide helpers hier bij je laten. Ze zijn allebei gewapend en als je onzin uithaalt, schieten ze. En re raken altijd tot op honderd meter afstand. U hoeft niet bang te zijn, dat ik dwaasheden zaD ultihalen, zei Chico Ik zal C. C. voor u vinden. Ik wil zelf graagmet hem afre kenen. Zonder meer wierp hij zich op het bed neer en binnen enkele mi nuten bewees zijn regelmatige ademhaling, dat hü vast in slaap was. Ik ben vermoedelijk binnen een paar uur terug, fluisterde de detective. Houd hem goed in de gaten en doe de deur - niet open, zooling je mijn stem niet herkent, (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2