boven den artist herdacht Eert nieuw bewind IN SPANJE? Vakman |i||I De postboot „WADDENZEE strijdt tegen het ijs HELDEN der KOOPVAARDIJ Giral bezweek aan succes Merkwaardige berichten PAGINA 4 DONDERDAG 30 JANUARI 1947 IJoan Fontaine als de door de herinneringen aan Rebecca achter' volgde mrs. de Winter in Hitchcock's film „Rebecca". „REBECCA" Hitchcock filmt, Daphe du Manner's roman MAJOOR COLLINS GEVONDEN Zijn toestand zorgwekkend GETUIGENVERHOOR IN FRITZSCHE-PROCES DE VERKIEZINGEN IN POLEN Onderzoek gewenscht VORST IS DIEPTEPUNT GEPASSEERD AANHOUDENDE VORST POSTHUME ONDER- SCHEIDINGEN Inwisselingsbon op de bonkaarten Missionarissen door Chinee- sche communisten vermoord Ongetwijfeld behoort Alfred Ritctacóck tot die regisseurs, wier films, al bereiken tjj niet een zelfde hoogte als met sommige van hun vroegere films het ge val is geweestj toch de aandacht ten volle waard zijn Een man als Hitchcock, die uitmuntende films als „Sabotage" en „The Thirtynime Steps" op zijn naam heeft staan, kan wel een min der goede maar nooit een slechte film maken. Daarvoor is hij een te bekwaam vakman en een te groot artist. Een sprekend voorbeeld daarvan Is de film „Rebecca", kort vóór den oorlog door Hitchcock in Hollywood vervaardigd naar den bekenden roman van Daphne du Maurier. Een vergelijking met films als „Sabotage" en „The 39 Steps" valt zeker niet ten gunste van deze film uit. Men kan zich n.l. niet aan den indruk onttrek ken, dat in deze film de vakman de overhand heeft gehad op den artist. Hitchcock heeft de sfeer in deze film met buitenjgewone nauwkeurigheid en zorg soms "wel met al te veel zorg en nadruk getroffen, maar de toeschouwer mist de inspiratie van den artist, die. naast een bijna volmaakte belichting en fotografie, de mon tage benut als uitdrukkingsmiddel van zijn verbeelding. Maar toch gaan de kwaliteiten Van „Rebecca" ver uit boven die van de meeste films, waarmee Amerika ons momenteel over stroomt en poogt te overbluffen. En dat is voor eén niet gering deel te danken aan de straffe en knappe regie van Hitchcock, wel ke tot in de kleinste onderdeelen merkbaar is. Over het algemeen volgt het draaiboek getrouw den inhoud van den roman. Alleen is Rebecca in de film niet door haar man, Maxim de Winter, vermoord doch heeft zij tijdens een woordenwisseling Inet hem een doodelijk ongeluk gekregen. Meesterlijk weet Hitchcock in de film de sfeer van het oude, trot- eche en aristocratische Manderley te schilderen. Prachtig suggereert Ihij het hopelóoze van den strijd, dien de tweede mrs de Winter (Joan Fontaine) heeft te voeren tegen.de alomtegenwoordige herin nering aan de sbhoone Rebecca in dat deel van de film, hetwelk wij bet psychologische zouden willen noemen, terwijl het criimineele elot, hoewel een anti-olimax na Zooals gemeld, werd aan de Britsche politie in Palestina me- dedeeling verstrekt, dat zij majoor Collins, eenige dagen tevoren door' Joodsche terroristen ontvoerd, er gens bulten Jeruzalem zou kunnen vinden. Inderdaad is de majoor Woens dagavond, naar Reuter seint, in bewusteloozen toestand weerge vonden. Het slachtoffer is naar bet regeeringshospitaal te Jeruza lem overgebracht. Collins verklaarde aan de Pales- tijnsche politie, dat hij tijdens de 78 uur van zijn gevangenschap zeer slecht behandeld Is. Zijn toe stand is zorgwekkend. Het rapport van den rijkslucht vaartdienst inzake het vliegon geluk op 14 November j.l. op Schiphol, zal in den loop der volgende week aan den raad voor de luchtvaart uitgebracht worden. Te Jeruzalem is officieel bekend gemaakt, dat het uitgaansverbod voor geheel Palestina is inge trokken. de Winter's bekentenis in het bootenbuis en het gerechtelijke onderzoek, een kolfje blijkt naar Hitchcock's hand. Laurence Olivier bekend uit films als „Lady Hamilton" en „Hen drik V", speelt de rol van Maxim de Winter op voortreffelijke wijze. Bijzonder opvallend in deze film is de creatie van Judith Anderson als mrs. Darivers, van wie de re gisseur op bewonderenswaardige wijze gebruik maakt om dé persoon van Rebecca, die geen moment óp het doek verschijnt, voortdurend voelbaar, haast tastbaar te maken. Daarmede vooral heeft Hitchcock zich den grooten regisseur getoond, die hij is. Een knap geregisseerde, knap gespeelde film. welke men moet gaan zien, zeker als men den inte ressanten roman van Daphne du Maurier heeft gelezen. F. Tijdens het getuigenverhoor in het kader van het proces tegen Fritzsche heeft een getuige ver klaard, dat de Britsche en Ameri. kaansche berichtgeving gedurende den oorlog „sober" was, hetgeen volgens hem geenszins impliceerde dat zij leugenachtig geweest zou zijn. De berichtgeving van Duitsche militaire autoriteiten was volgens getuige zeer nauwkeurig, vooral in de eerste helft van den oorlog. Na Stalingrad echter werdien de berichten steeds onnauwkeuriger, niet zoozeer door kennelijke leu gens, maar meer door onvolledig, heid. Arthur Vandenberg, de voorzit ter van de senaatscommissie voor de buitenlandscihe betrekkingen, eischt onmiddellijk overleg tussehen de Vereenigde Staten, Engeland en Rusland, teneinde een onderzoek in te stellen haar de „beïnvloedde geterroriseerde'* Poolsche verkie zingen. Vandenberg verklaarde, dat de door he,t staatsdepartement geuite critiek op de voorloopige Poolsche regeering de krachtige ondersteu ning had van republikeinen en de. mocraten en dat de Vereenigde Staten ernstig rekening zouden houden met de gevolgen van het feit, dat de Amerikaansche waar schuwingen in den wind geslagen waren <J> De controle-diensten langs de Zuid-Limburgsche en Belgische grens zullen in de naaste toe komst nog meer worden uitge breid, daar den laatsten tijd de botersmokkeiarij naar België buitengewoon groote afmetingen heeft aangenomen. Het gebied van hoogen luchtdruk over Z.-Zweden blijft nog steeds samen met het lage drukgebied in de Middell. zee het weer over ge. heel W-Europa beheerschen. De algemeene Oostel. luchtstrooming houdt onverminderd aan. Wel is de lucht, die momenteel over Duttsch. land naar onze .omgeving stroomt, wat minder koud, zoodat de vorst periode een dieptepunt gepasseerd is. Dit blijkt ook uit de hedennacht in ons land gemeten minimum temperaturen, welke over het al. gemeen enkele graden hooger wa ren dan in den voorgaanden nacht, doch vrijwel overal beneden 10 graden waren. In N. O. Frankrijk kwamen ook hedennacht weer tem. peratiuren voor van 20 graden. In Beieren was het wat minder koud, tengevolge van sneeuwval, doch in Tsijecho-Slowakije daalde de temperatuur bij windstilte en helderen hemel plaatselijk tot ver Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Nevelig weer, met later wat toenemende bewolking, doch nog vrijwel nergens sneeuw; J' meest matige Zuidoostelijke wind; strenge tot matige vorst- 31 Januari: Zon op 8 23 uur, onder 17.24 uur; maan op 12.07 t uur, onder 3 06 uur. Gistermiddag heeft in het mi. nisterie van scheepvaart de direc. teur.generaal van het ministerie, mr. J. J. Oyevaar, namens H. M- de Koningin aan nabestaanden van leden der Ned. koopvaardij, die zich tijdens den oorlog op zee ver dienstelijk hadden gemaakt, on derscheidingen uitgereikt. Het ridderkruis der vierde klas se van <3e Militaire Willemsorde werd uitgereikt aan de weduwe van wijlen den kapitein W- Hors man, die als gezagvoerder van 't m.s. „Ondina" op 11 Nov. 1942 den ongelijken strijd had aangebonden tegen twee, elk overmachtig be wapende Japansche kapers. Bij de. ze actie sneuvelde de kapitein. Do,or zijn uitzonderlijken moed, uitnemend beleid en groote trouw, betoond bij de leiding der naviga. tie, was het mogelijk, het welis waar zwaar beschadigde schip be. houden in een Australische haven binnen te brengen. Het bronzen kruis met eervolle vermelding werd aan de nabe staanden van wijlen den kapitein C. P Dekker, gezagvoerder van 't ss. ,,Merope", overhandigd. De ge zagvoerder haid in het tijdvak van 12 Nov. 1942 tot en met 27 April 1943 vele vijandelijke lucht, en onderzeeboot-aanvallen moedig en beleidvol doorstaan, totdat hij op laatstgenoemden datum met zijn schip ten onder is gegaan. Dezelf de onderscheiding werd toegekend aan de familie van wijlen den eersten stuurman L. M. van Dijk, die op hetzelfde schip onder ge vaarvolle omstandigheden moedig en beleidvol tegenover den vijand is opgetreden. De blonzen Leeuw werd posthuum toegekend aan den gezagvoerder van het ss. „Costa Rica", J. ten Klooster. Hij had op 27 April 1941, toen het schip door Duitsche vlieg tuigen werd aangevallen en ten slotte tot zinken werd gebracht, onder gevaarvolle omstandigheden het ontschepen van ongeveer 2600 man Britsche troepen zonder een enkel ongeval op de begeleidende Britsche oorlogsbodems mogelijk gemaakt. Het bronzen kruis werd posthuum toegekend aan den 'kapitein ter koopvaardij C. Hen, kapitein J- S'tamperius, den vierden stuur man C. Visser, den bootsman K. Ehwert en den fcoopvaardij-ka- nonnier L. H. Fridael. Het Aruis van verdienste 'werd toegekend aan wijlen den kapitein P. A. J. Prinsen, aan wijlen den bootsman J. M. van Meel en aan wijlen den matroos W. F. Maas Sedert de V. N. het ietwat dwa. ze besluit hebben genomen om de diplomatieke vertegenwoordigers bij het Franco-regiem terug te trekken, scheen er rond Spanje 'n zekere sfeer van rust te zijn inge. treden. De „verontwaardigde" na ties hadden haar tanden laten zien: we durven iets. Ze hadden ambassadeurs en gezanten naar de respectieve hoofdsteden laten ko men, maar voor het overige ble. ven door het resteeren.de perso. neel de politieke, echter Vooral de economische betrekkingen gehand haafd. Wat de V. N. deden, was bovenal een gebaar, dat hoogstens het Spaansche prestige kon raken. Maar de Spanjaard, die heel goed' weet welke motieven er achter deze agitatie schuil gaan, ts te hooghartig om zich gekrenkt te toonen; hij schaart zich veeleer te sterker achter zijn regeering, die door duistere buitenlandsche machten wordt aangevallen. De man, die het vuurtje te New.York steeds heeft aangewak kerd. aan wien ook een aanmer kelijk deel van 't „succes" wordt toegeschreven, is Giral, minister president van een Spaansche scha- duw.regeering in ballingschap. En nu doet zich het paradoxale geva' voor, dat diezelfde Giral aan zijn succes is bezweken, en na een on oplosbare crisis in zijn kabinet premierschap heeft moeten neer. leggen, met de zekerheid, dat hij het niet meer zal kunnen opne. men en zich hoogstens met een ondergeschikte functie in 'n nieuw ministerie zal moeten tevreden stellen. De geheele ontwikkeling, welke sinds geruimen tijd ondergronds voortschreed, kwam de vorige week tot uitbarsting, toen de rechtsche minister Ramon Sanchez Guerra, na een felle gedachten, wisseling, den „president der Spaansche Republiek", Martinez Barrio zijn ontslag aanbood, spoe dig gevolgd door vier andere mi. nisters, n l. drie syndicalisten en een socialist. Giral zag t0en geen kans meer zijn krakend bouwsel bij te pleisteren; hij trok de on aangename conclusie en ging heen. De crisis dateert al van lang her. Op de allereerste plaats heerschte er in den boezem van het kabinet de algemeene overtui ging, dat, mocht het ooit tot een omwenteling in Spanje zelf ko men, Giral zeker niet de man was om het bewind te aanvaarden, wijl hij daar geen partij achter zich heeft, die vertrouwen in hem bezit; de vraag wordt zelfs gesteld, of hij in het buitenland genoeg vertrouwen geniet om Spanje na een eventueel e be winds wijziging, door de dan ongetwijfeld van alle kanten opkomende moeilijkheden heen te leiden. Vervolgens bestond in vele bui. tenlandsche Spaansche kringen ernstige bezorgdheid, dat het ka- binet.Giral, ofschoon deze zelf ta melijk conservatief is, te veel nei ging toonde om zich naar uiterst ünks, derhalve naar de commu nisten, te oriënteeren; en niemand kan er maar eenigen twijfel aan koesteren, dat een Spaansch ka binet met sterken communisti. schen inslag onverbiddelijk een nieuwen burgeroorlog in Spanje zou ontketenen; het laatste wat al le nog redelijk denkende tegen standers van Franco kunnen wen schen. Er bestaat daarom In Spaansche emigrantenkringen een krachtige tendens om het kabinet-Giral te vervangen door een groep Span jaarden, die de machtigste stroo. mingen in Spanje zelf zouden kun. nen opvangen, derhalve naast de prino.pieele republieken omvat tend katholieken en zelfs monar. chisten. Hoe deze antithetische elementen een krachtdadig team zouden kunnen vormen, dat in staat zou zijn Spanje naar een nieuwe toekomst te voeren, blijft vo,or ieder een raadsel. Maar men wil spoed maken, wijl men vreest, dat in Spanje zelf zich gebeurtenissen afspelen, wel ke alle emigranten eenvoudig zon der meer zouden negeeren. Of om in de taal dezer menschen te spre ken; men is beducht voor „de de mocratische ambities van Franco". Beweerd wordt n-1., dat, naar men zegt op initiatief van Franco zelf, de vertegenwoordigers van alle Spaansche partijen want deze bestaan en kunnen ongehinderd werken, miis zij niet aan revolu. tionnaire samenzweringen doen zij hebben ook haar eigen, prac. tisch vrije pers met uitzondel" ring van de Carlisten en de com. munisten, een overeenkomst heb ben gesloten voor de vorming van een voorloopige regeering, welke als hoofddoel zou hebben het or. ganiseeren van een vrije volks stemming over het regiem in Spanje. In verband met deze evolutie zou er de laatste weken 'n voort durend contact geweest zijn tus. schen den Spaanschen kroonpre tendent, don Juan, en generaal Franco, waarbij de bekende Spaan sche katholiekenleider Gil Robles zijn bemiddeling zou hebben ver leend. Men meent, dat deze be sprekingen goede vorderingen ma ken, en dat derhalve „het Spaan sche probleem" in Spanje zelf zou worden opgelost, waardoor auto. matiseh de emigranten zouden worden uitgeschakeld. In hoeverre alle vermelde fei ten juist zijn, valt niet met ze. kerheid te constateeren. Nu ech. ter de emigranten plotseling zoo'n haast maken, lijkt de veronderstel ling gewettigd, dat in Spanje goe de vooruitgang wordt gemaakt. beneden het vriespunt. Voor de kust van Bretagne ligt een oudé depressiekern, welke gepaard gaat m,et groote koude >n de haoogere luchtlagen. Deze veroorzaakte langs de Engelsche Zuidkust en de Fran, sche Westkust plaatselijk zwared sneeuwval. Bij IJsland ontwikkelde zich onder invloed van een hernieuwde uitstulping van de koude pooL lucht een vrij diepe depressie, waarbij zware sneeuw valt bij dalende temperatuur. Deze koude lucht baant zich een weg in Zuide lijke richting den Oceaan op» waardoor ook over Schotland de luchtdruk begint te dalen. Het hoogedrukgebied midden op den Oceaan neemt af onder invloed van een versterkt afstroomen vaQ de koude Canadeesche lucht Er zijn dus een aantal wijzigingen in de algemeene circulatie aan den gang, doch deze kunnen de vorst periode nog niet beëindigen. Hedenmorgen 8 uur zijn de vol gende temperaturen gemeten: Vliegveld Twenthe —12 gr. CM Den Helder 10 gr. C-; Vlissingen —8 gr. C-; De Bilt —12 gr. C-t Schiphol —13 gr C.- vliegveld Eindhoven 11 gr. C.; vliegveld Leeuwarden 12 gr. C.; vliegveld Eelde —12 gr- C-; vliegveld Beek 12 gr. C-; Gilze Rijen 13 gr. C. De postbooit „Waddenzee", die drie dagen geleden op wieg van Ameland naar de Friesche kust op enkele honderdien meters van haar doel in het ijs vast raakte en die er in slaagde weer vlo!t te komen, heeft gistermiddag getracht naar Ameland terug te keeren. Deze poging is echter nieit gelukt, daar de boot halverwege op de Piet Scheveplaat is vastgeloopen De passagiers zagen zich dus ge dwongen een derden nacht op zee door te brengen Voor voedsel- nood behoeven zij geen angst te koesteren, dank zij de bemanning, die na eien gevaarvolle tocht proviand in Holwerd heeft inge- slagten,. Aangezien er 's nachts meer water op de Wadden staalt dan overdag bestaat de mogelijkheid, dat men het schip hedennacht naar Ameland heeft kunnen varen. De vloed heeft n.l het ijs eenigszins losgemaakt, zoodat dit geen handi cap zal vormen. BEPERKTE VEERDIENSTEN. De dilenst ZijpeAnna Jacoba- polder (verbinding Schouwen Dui- veland met den vasten wal) is bij laaig water en duisternis niet ver zekerd. De veerdienst Hellevoetsluis -«tMiddelharnis vaart zeer beperkt. De veerdienst Gorcum—Woudri- chem is gestremd, evenals de veer dienst BoxtelHeijcn over den Dommel. Zoolang dit mogelijk is, wordt de veerdienst TielWamel v.v. over de Waal voor voetgangers en per sonen met rijwielen van des ochtends 7 uur tolt des avonds 6 uur onderhouden. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat ook op de bon« kaarten K, L, O en P 703 in den linkerbovenhoek een bon met oen naam der betreffende bonkaart voorkomt Tegen inlevering van de. zen bon zal men t,z,ti onder overleg ging der stamkaart de nieuwe bonkaart voor voedingsmiddelen K, L, O of P 705 ontvamgen. De ambtenaar van dten distributie- dienst zal bij de uitreiking der nieuwe bonkaart dezen „inwisse- lingsbon" vam de bonkaart 703 verwijderen De „inwisselingsbon" imoet dus aan de bonkaart beves tigd blijven; op losse bonnen zal geen nieuwe bonkaart verstrekt worden. A.P. maakt melding van een be richt van het Fides-agentschap in de „Osservatore Romano", volgens hetwelk Chineesche communisten twee katholieke missionarissen op 1 Januari in Yentow, Kiangsoe, hebben geëxecuteerd, een Duit- scher, pater Augustinus Holsuih. geboren te Krefeld In Maart 1911 en een Deen, pater Benedictus Jen sen, te Kopenhagen geboren 24 Dec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4