De OORZAKEN van vliegongelukken Deskundig en snel ONDERZOEK Frankrijk en de Duitsche kwestie De vliegramp bij Kopenhagen Ze zijn van zeer verschillenden aard Yon Papen spreekt zich tegen DONDERDAG 30 JANUARI 1947 PAGINA fi Vliegtuig met 9 missio narissen vermist Griekenland pleit voor „de kleinen" Een ongewilde burgemeester DE BENOEMING VAN PROF. DE OUAY STAATSLOTERIJ (Van onzen luchtvaart-medewerker) Er zijn echter andere, meer waarschijnlijke mogelijke oorzaken dan onbetrouwbaar oorlogsmaterieel. Evenals in eiken anderen tak van bedrijf, hebben ook de luchtvaartmaatschappijen zwaar te kampen met een tekort aan werkelijk geoefend personeel. En dat juist, nu er door den geweldigen groei van het lucht verkeer, als gevolg van de ontwrichting op verkeersgebied, zoo veel van de verantwoordelijkheid der menschen wordt gevraagd. Het betrekken van materialen is ook vee' moeilijker dan vóór den oorlog en speciaal in die landen welke zwaar door den oorlog hebben geleden, werkt men dikwijls onder zeer moeilijke omstandigheden. We krijgen den indruk, dat het tempo, dat vele luchtvaart-maat schappijen, mede door de concur rentie gedreven, moeten bijhouden, te snel is. Men reikt boven zijn krachten. En zoo worden er fou ten' gemaakt, die vroeger niet mo gelijk waren. En dat zoowel bij het grondpersoneel als door de vliegtuigbemanningen. Fouten door onkunde, fouten door gebrek aan routine. De een doet dit, de ander doet dat ver keerd. De een vergeet den hydrau- lischén druk voor het intrekbaar onderstel aan te sluiten, de ander haalt in plaats van de remklappen na de landing de handle van het onderstel over, zoodat het ge beurde met een „Connie" na de landing alleen het neuswiel uit bleef staan en het mooie toestel, waarvan de wielen naar binnen- sloegen, op zijn buik plofte, waar bij de romp doormidden brak. Het ongeluk, dat 7 Augustus van 't vorig jaar met een „Dakota" van de British European Airways bij Oslo plaats had, was, zooals uit het vorige week gepubliceerd rap port van het Air Ministry is ge bleken, veroorzaakt, doordat de eerste bestuurder in het geheel geen ervaring in het vliegen op een ra3- diobaken had- Hij vloog in de boomen van een berg, evenwijdig aan de helling Vier leden der be manning verloren het leven, de steward was ernstig gewond. Van de passagiers waren er zeven ge wond, drie niet. Zij allen bleven in leven „doordat zij hun fauteuil- riemen hadden vastgemaakt". De eerste piloot had pas drie vluchten op de Oslo lijn gemaakt. In verband hiermede kan wor den opgemerkt, dat de K.L.M. haar vliegers Voor de groote lijnen specialiseert en dat nie mand solo op een lijn vliegt, wanneer hij niet eerst geleerd heeft deze blind te bevliegen, dus alleen op instrumenten en radio. Een groot aantal ongelukken moet te wijten zijn aan de onvol doende radio-landingshulpmiddelen bij slecht-zicht. Anders gezegd: de Keuter seint nader uit Shanghai, dat het vermiste vliegtuig op 30 minuten vliegens van Hankou is gevonden. Over het lot der 24 pas sagiers, o.w, negen buitenlandsche missionarissen en de bemanning, die uit twee Amerikanen bestond, is nog niets bekend. mistlandingstechniek is bij de snelle ontwikkeling van het luchtverkeer sterk tenaChter gebleven. Foutieve hoogte-aanwijzing vormt mede een gevaar. Bij de TWA „Constella tion", die 28 December op Shannon verongelukte, wezen twee der drie hoogtemeters 500 voet (150 m.) aan, en nog zocht men naar een gat in de wolken, toen het toestel in den grond vloog. De stuurhut brak af; de bestuurders waren bui ten kennis en wisten zich later van een landing niets te herinneren. Het vliegtuig verbrandde en er waren 13 dooden. De toestand is, meenen we, zeer ernstig. Dat is niet te ont kennen. Wat we het eerst noodig hebben, is een deskundig en snel werkend openbaar onderzoek naar de oorzaak van alle vlieg ongelukken in alle landen en een internationale publicatie der be vindingen. En dan is dure plicht het nemen van maatregelen, wat er ook moet gebeuren* Blijkt dat ongeoefend personeel in ernstige mate de oorzaak is, dan maar een drastisch inkrimpen van het bedrijf, dan maar minder vlieg tuigen, minder diensten, minder lijnen. Zit de oorzaak mede of overwe gend in de radio en slechtzicht. landingshulpmiddelen, dan ook hier eerst grondig verbeterd, wat het ook moge kosten. Zijn er typen vliegtuigen die ondeugdelijk zijn, of belastingsvoorschriften die her ziening behoeven, dan met het ne men van maatregelen niet gedraald. Als de verschillende kwade oor zaken, die telkens tot rampen aan leiding geven, tot steeds meer ram pen, niet worden weggenomen, dan zal het reizend publiek, dat geen telling houdt van veilig gevlogen kilometers, doch wel de tragische verhalen over ongelukken op zijn hersens laat inwerken, op den duur een antwoord geven, dat aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. fn heel Zweden en vooral in Stockholm is de rouw over den tragischen dood van prins Gustaaf Adolf algemeen. Overal waait de nationale vlag halfstok. Dinsdagavond is men er te Ko penhagen in geslaagd het stoffelijk overschot van gezagvoerder Geys sendorffer te idemtificeeren Het zal, evenals dat der overige leden der omgekomen bemanning, waar schijnlijk Zaterdag naar Amster dam worden overgebracht Ook 't vervoer van het stoffelijk over schot van Grace Moore, van twee Fransdhen en den Spanjaard, die bij het ongeluk het leven lieten, zal Dinsdag plaats hébben Naar .de Deensche luchtvaart autoriteiten hebben vernomen zal de Britsch-Europeesche lucht vaartmaatschappij het Deensche voorstel aanvaarden om het maxi mumgewicht van Dakota's, die ge bruik maken van Deensche vlieg velden, tot 11,450 kg te verlagen Ook Zweden en Noorwegen heb ben verzocht de lading te vermin deren. Men schat dat deze vermin dering een verlies aan inkomsten van tienduizenden ponden sterling per half jaar zal beteekenen. Volgens de politie van Kopen hagen zal 5 Februari in het open baar een aanvang worden ge maakt met een officieel Deensch onderzoek inzake het neerstorten van de Dakota Volgens berichten van United Press heeft een ooggetuige -en blok zien liggen op het roer van de Dakota, voordat dit toestel het vliegveld van Kastrup verliet en kort daarna neerstortte. Deze onthulling werd gedaan door een Zweedsch lid van de commissie van onderzoek, Larsson, die verklaarde, dat het blok op tachtig meter afstand van de plaats waar het toestel neerstortte, gevonden is. Larsson zeide, dat de piloot blijk baar merkte, dat het roer belem merd werd, waardoor het vliegtuig te snel steeg Hij trachtte het euvel te verhelpen, doch wist de oorzaak niet. Het zou onbekend zijn, wie het blok op het vliegtuig heeft aangebracht. Rouwdienst voor Prins Gustaaf Adolf Heden zal in de Zweedsche kerk te Kopenhagen een korte eenvou dige rouwdienst worden gehouden voor Prins Gustaaf Adolf. Daarna zal de lijkkist aan boord wprden gebracht van het Zweedsche oor logsschip Oscar 2, dat het stoffe lijk overschot van den Prins naar Malmö zal overbrengen. Kroon prins Frederik en kroonprinses Ingrid van Denemarken alsmede de Zweedsche Prins Wilhelm zul len den tocht "meemaken- Op het paleis Soestdijk tverden eenige Engelsche, Poolsche en Nederlandsche officieren van de luchtstrijdkrachten onder scheiden, De vice-luchtmaarschalk Szycki, commandant van de Poolsche luchtstrijdkrachtenontvangt het grootkruis Oranje- Nassau. Von Papen, die voor een zui- veringshof terechtstaat, heeft ver klaard, dat hij in 1933, toen hij vice-kanselier van Duitschland was, slechts van concentratiekam pen had gehoord als plaatsen, waar communisten voor hun berechting werden ondergebracht. Von Papen zeide bij het kabinet, waarvan Hitier aan het hoofd stond, te hebben geprotesteerd te gen een aantal wetten, die de in- dividueele vrijheden en andere grondwettelijke rechten beperkten- Stemmige concentratiekampen, Voor het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie te Amsterdan arriveerde opnieuw een legerauto met stapels dossiers u»f 'Duitschland, voor het grootste deel betrekking hebbende og de processen^ die tegen de oorlogsmisdadigers in ons lati worden voorbereid. De Fransche minister van bui tenlandsche zaken, Georges Bi- dault, heeft den ministerraad medegedeeld, dat Frankrijk een derde nota over de Duitsche kwestie. waarin de zienswijze omtrent internationalisatie van sleutelindustrieën en mijnen in het Ruhrgebied naar voren wor den gebracht, heeft opgesteld De nota zou zeer binnenkort ge publiceerd en naar de regeerin gen van Groot.Brittannië, de V. S en de sovjet .unie gezonden worden. Ook is de Fransche regeering be zig met bet opstellen van een vier, de nota over herstelbetalingen- Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat de derde Fransche nota hoofdzakelijk twee punten aan. roert, n.l-: internationaal beheer van de steenkoolmijnen en de staalfabrieken en in de internatio nale controle over het Ruhr.gebied. Naar verluidt zou het Fransche plan drie waarborgen tegen een wederopleving van Duitschland als militaire mogendheid bevatten: 1. Politieke garanties, betrekking hebbend op de verhoudingen tus. schen het Ruhr.gebied en dfri cen trale Duitsche regeering. 2. Economische garanties t.a.v. bestuurmaatregelen ter controle van de Duitsche steenkolenmijnen en staalfabrieken. 3. Internationale controle. Naar van gezaghebbende zijde verklaard wordt, is het Fransche standpunt, dat het Fransche plan voor het Ruhr.gebied het meest doeltreffend 'zal zijn, indien dit gebied van de rest van Duitsch land wordt afgescheiden, onveran derd gebleven. De Fransche ministerraad heeft onder voorzitterschap van Vincent De gemeente Schimveld heeft een burgemeester, die na de be vrijding voor een zuiveringsraad moest verschijnen. De instantie, welke zijn zaak onderzocht, vond klaarblijkelijk geen politieke schuld in hem en meende, dat de neer Adams als hoofd der gemeente kon gehandhaafd blijven. De wethou ders alsmede de meerderheid der raadsleden namen deze beslissing niet en gingen in verzet. Zij ver schenen slechts wanneer zij *ten derden male waren opgeroepen Dit verzet heeft zich inmiddels ontwikkeld tot een gezagsci.-is, welke in wezen hierop neerkomt, dat de meerderheid van den raad zich niet bij een door de overheid getroffen beslissing wenscht neer te leggen. Als uiting hiervan z.ijn thans enkele moties aangenomen, waarin de raad zijn wantrouwen uitspreekt in 's voorzitters beleid als hoofd der gemeente ,,op grond van uw omvaderlandsehe houding tijdens de Duitsche bezetting". Deze moties zijn o.m. ter ken nis gebracht van de regeering. aldus beklaagde, zijn heimelijk door S.A, en SS. gesticht, terwijl Goe- ring zelf het kamp Oranienburg in het leven heeft geroepen. Ook zou Von Papen de grieven der Katholieke Kerk herhaalde malen onder de aandacht van het kabinet hebben gebracht. De president van het hof acht te de verklaring van beklaagde niet in overeenstemming met hetgeen hij te Neurenberg heeft verklaard ten aanzien van de vrijheid van handelen der ministers- Von Papen heeft daar gezegd, dat Hitier het alleen voor het zeggen had, terwijl de ministers niets in het midden mochten brengen. Auriól volledige overeenstemming bereikt over de to.v, Duitschland te voeren politiek. Het schijnt dui delijk te zijn, dat alle partijen be reid zijn om Bidault te Moskot: binnen zekere grenzen de vrije hand te laten- De Grieksche ambass:- deur Londen heeft voor de plaatsvervan-1, gers voor Duitschland gepleit voog deelneming van de kleinere gealU lieerde landen aan het opstellef van het Duitsche vredesverdrag. „De Grieksche regeering", alduf de ambassadeur, beseft, dat d* groote mogendheden en de buur* staten van Duitschland inzakq Duitsche politieke economisch*! kwesties voorrang moeten genieten Niettemin zijn deze aangelegenhci den Van vitaal belang voor geheej Europa en dus ook voor Gr eken- land- Het grootste gewicht moet gelegd worden op maatregelen, die een, bedreiging van den wereldvreda door Duitschland onmogelijk zul len maken. Ook een gemeenschappelijke po litiek van de vier groote mogend? heden t.a.v. Duitschland is evea. eens belangrijk voor het bandhï» ven van den vrede". De Grieksche afgevaardigde sprak zich uit voor een Duitsch bestuudf in den vorm van een federatie va*f Duitsche staten. Een te groote de centralisatie, die de Duitsche ut* dustrieele organisatie zou versplin teren. achtte hij een gevaar voc# het herstel van Europa. Duitschland zou zijn eerCplaatg in den wereldhandel en -industriaf weer kunnen innemen, mits hett' Duitschland niet toegestaan xotfl worden om het economische leven van vele Eunopeesche landen 1* belemmeren. Het vredesverdrag moet bepalin gen bevatten, die evefatueel als ba sis voor de Duitsche handelspohii# tiek kunnen worden genomen. Tenslotte verklaarde de Griek sche ambassadeur, dat Duitschland! in de grootst mogelijke mate tot het herstel van Griekenland moest bij dragen. Hij haalde nogmaals de Grieksche eischen aan, die reed* op uitvoerige wijze in een memo randum aan de plaatsvervanger* zijn gespecificeerd. Verscheidene leden van de Ee*>< ste Kamer hebben bij het afdee- lingenonderzoek van de begrootjn< van Binnenlandsche Zaken critiek, geoefend op de benoeming van prof. De Quay tot commissari* der Koningin in Noord-Brabant. Minister Beel kan hier geenszin* mee instemmen. Dat ten vorige» jare in de hoogste kringen dete vroegere illegaliteit overwogen i* een klacht in te dienen tegen het driemanschap, kan naar 's minis* ters oordeel toch moeilijk leidcni tot de conclusie ,dat hij de onder* havige benoeming niet had die ten te bevorderen te minder, nu deze overweging niet tot uitvoering werd gebracht en de commissie van onderzoek als haar oordeel uitsprak, dat het ophreden van de drie mannen in het belang van Nederland is geweest. Er bestond voor het kabinet na de uitspraak van de commissie geen enkel beletsel prof. De Quay, wiens groote bekwaamheden alge meen erkend zijn en die In het Zuiden groot vertrouwen geniet, ter benoeming als Commissari* der Koningin voor te dragen. Drie jaar R. W- I. is voor het bijz. gerechtshof geëisch: tegen den aannemer P. W. Wal'man, uit Utrecht» die voor een jxiiJ* Hoen bouwmaterialen aan d® Duitschers heeft geleverd, hoofdzakelijk voor 't vliegvelii Soeslerberg Het zaakje levefcr de hem 190 000 winst op- Trekking van 30 Jan-: Prijs van 1500 no. 17997; 1000 nos 4673, 8525 en 19578.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5