Basis der PRACTISCHE POLITIEK O/e De Palestina-conferentie Uit de sportwereld wereld Beginselen in wirwar van meeningen Sport fa RU Om de leiding in West-Europa DONDERDAG 30 JANUARI 1947 PAGINA 7 DE AMBTENAREN SALARISSEN Nieuw stadium in de be sprekingen verwacht Mr. van Vessem opnietn»! voor het tribunaal Zijn financieele positie GEEN VELDSPORT De rest van Europa CARVER BONDSTRAINER K. N. V. B. WEDSTRIJDEN VOOR HET NED. .ELFTAL Chelsea is uitgebekerd VIERDAAGSCHE Nederland op het Olympisch voetbaltornooi Indien de uitdrukking confes sionele politiek" van den heer Vorrink eenigen zin heeft, dan kan ik daarin slechts lezen het baseeren van den practischen poli- tieken arbeid op de beginselen van het natuurrecht en de Open baring. zooals beide ons door het kerkelijk leergezag worden voor gehouden. Van die beginselen heb ben de Katholieke leden van de P-vd-A- al meer dan eens gezegd, dat zij ze erkennen en eerbiedigen (hetgeen ik opk aanneem), maar zoo wordt eraan toegevoegd die beginselen ^jn niet in het geding- Zij waren niet in het ge ding (bij kwesties als de ongehuw de moeder in de ziektewet, den kinderbijslag de gehuwde ambte nares e.d., en zij zullen niet in het geding zijn bij vele andere pro blemen van practisch politiek be leid. Daarom bieden zij ook geen basis voor eenheid in het politieke streven; zij leveren enkel een .kunstmatige eenheid" op; de werkelijke eenheid ligt in de ge meenschappelijkheid van inzicht inzake de concrete, politieke maat regelen zelf. Tegenover dezen gedachtengang stellen wij. dat de beginselen van het natuurrecht algemeene en abstracte regels van menschelijk handelen zijn. die ook alleen in die algemeenheid een onvoor waardelijke en onveranderlijke geldigheid bezitten. Door de ethirk moeten zij worden toegepast in de werkelijkheid van het leven, in de telkens wisselende omstandig heden. Het is de fout geweest van de natuurrechtelijke school van de 17de en 18de eeuw dat zij het natuurrecht heeft opgevat als een Codex van gedetailleerde normen, dien de wetgever slechts behoefde open te slaan om pasklaar den re gel te vinden, welken hij slechts in *n positief juridisch voorschrift had om te zetten- Maar zoo eenvoudig is de zaak niet. De normen voor het concrete handelen moeten wor den gevonden door de ethiek, op grond èn van de studie der natuur rechtelijke beginselen zelf èn van de analyse der feitelijke omstan digheden, waarin mensch en maat schappij zich bevinden. In sommige gevallen zal de conclusie aanstonds duidelijk en nauwelijks aanvechtbaar zijn- zoo b.v. wanneer het gaat over de vrijheid van onderwijsvoort vloeiend uit het recht der ouders op de opvoeding hunner kinderen. In andere gevallen daarentegen zullen juist de wisselende omstan digheden. waarin de beginselen moeten worden toegepast, tot ge volg hebben dat de conclusies daaruit minder evident zijn; de graad van de zekerheid der prac- tische conclusies wordt geringer; meeningsverschillen blijven moge lijk. Men denke slechts aan het eigendomsrecht der productie-mid delen, hetwelk den mensch krach tens het natuurrecht toekomt, doch dat niet alleen een individueel, maar ook een sociaal karakter draagt- Op grond van dit sociaal karakter kan men niet zeggen, dat socialisatie in den zin van bezit ,en exploitatie der productiemidde len door de gemeenschap in strijd is met het natuurrecht, terwijl anderzijds de algemeene doorvoe ring der socialisatie het eigen domsrecht naar zijn individueele zijde gezien geheel zou opheffen. Derhalve zullen de omstandig heden, waarin de maatschappelijke samenleving zich bevindt, nauw keurig geanalyseerd moeten wor den. Het belang van bepaalde pro ductie-middelen voor de gemeen schap zal moeten worden vastge steld; de gevaren, aan het particu lier bezit en de particuliere exploi tatie dezer productie-middelen verbonden, zullen moeten worden nagegaan. En eerst de analyse van al deze factoren zal kunnen voeren tot practische conclusies, die èn aan het individueel èn aan het sociaal karakter van den eigendom recht doen wedervaren. Dat mee ningsverschillen daarbij niet zijn uitgesloten, behoeft wel niet ge zegd te worden- Immers het gaat De bariton Fernand Lagarde moest zichzelf tijdens de opvoering van Bizet's opera „De Parelvis- ■cihers" te Nice onder het zingen op de gebruikelijke manier met een dolk doorsteken. De dolk, dien hij daarvoor gebruikte, had een in schuifbaar lemmet. Dezer dagen nam hij echter bij abuis een echten dolk en bracht zichzelf een vijf centimeter diepe wonde toe. Hij gaf een gil en zakte in elkaar, ter wijl het publiek hem hartstochte lijk toejuichte voor ziin realistische prestatie. niet meer, of althans: het behoeft niet meer te gaan over het be ginsel van het eigendomsrecht zelf in zijn algemeene en abstracte formuleering, maar over de toe passing daarvan in een verander lijke wereld. Indien men nu vanuit deze ge zichtspunten de boven beschreven politieke krakeelen beschouwt, dan komt men. naar ik vertrouw, tot minder gepassionneerde con clusies De eerste conclusie is, dat men bij meeningsverschillen de katho liciteit van den tegenstander niet in verdenking mag brengen, tenzij het zou gaan om evidente of door het Kerkelijk Gezag uitgemaakte zaken. De tweede conclusie is. dat de staatkundige groepeering der Ka tholieken in eigen partijverband gezien en gewaardeerd moet wor den niet alleen van de algemeene en abstracte beginselen uit, maar ook van uit derzelver toepassing en doorwerking in het practische politieke leven. De bewering dat (het beginsel zelf niet in geding is, zegt in feite niets. Want het gaat niet om de beginselen alléén in hun algemeenheid en abstract heid. maar ook en juist om de practische conclusies, waartoe de abstracte beginselen moeten voe ren in de feitelijke omstandig heden en verhoudingen van staat en maatschappij. Daartoe dienen juist èn het beraad èn de actie in partijverband. Zonder deze komt er practisch niets of zeer weinig terecht van de beginselen, wier functie het is leiding te geven aan het denken en het handelen in de concrete werkelijkheid. Aaneen sluiting in Katholiek partijverband is geboden juist om in de wisse lende omstandigheden het spoor der beginselen steeds te blijven volgen en het niet kwijt te raken in feiten-complexen en wirwar van meeningen. De derde conclusie is, dat mee ningsverschillen tusschen Katho lieke politici hun partij nog niet vleugellam slaan, gelijk uit Vor- rink's artikel zou moeten worden geconcludeerd- Theoretisch gezien is dit niet juist, omdat de leiding en de inspiratie der beginselen blijft, en deze zelf door hun hooge, door niemand in twijfel getrokken waarde ver uitgaan boven de meeningsverschillen over concrete vraagstukken* En wan neer het gaat over het behoud van de Europeesche cultuurwaarden, dan zijn juist die beginselen (al dan niet door den heer Vorrink aanvaard) van de hoogste waarde. Radicalisme in de politiek en radicalisme in de beginselen! Maar ook practisch gezien is het onjuist, althans in ons land waartoe ik mij beperk, dat de meeningsver schillen de daadkracht aan de K.V.P. ontnemen, haar onbereken baar maken, een „radicale" poli tiek beletten en tenslottede P- v. d. A. cempromitteeren. De Minister-President heeft nog on langs in de Eerste Kamer een ander geluid laten hooren! Geldt dat alleen voor het Kabinet en niet voor het werk der regeerings- partijen in Kamer en pers? Niemand kan garandeeren, dat de K.VP. nooit uiteenvalt, noch dat zij altijd met de P.vdA." blijft samenwerken. Maar om geen stuk ken te maken, waarvan de ge schiedenis zou kunnen aantoonen, dat zij onnoodig waren, is wat meer begrip voor elkander's stand punt en visie hoogst gewenscht. Alsook een zekere matiging in de critiek, die regeeringspartjjen ten aanschouwe van het volk op elkan der uitoefenen. S. STOKMAN O F.M. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Binnenlandsche Zaken brengt de minister ook eenige malen de ambtenarensalarissen ter sprake. Hij verklaart te dezeno.m. dat de regeering het onverant woord acht de huidige regeung van het invasievoorschot aan 'e vullen met een bepaling, krachtens welke nieuwe categorieën onder de werking daarvan zouden mor den gebracht. Voorshands blijft de regeering ook van meening, dat de classifi catie-aftrek niet geheel zal kun nen worden gemist. Het overleg ter zake tusschen rijksbemidde laars, Stichting van den arbeid en Commissie-Neher is evenwel nog gaande. Bij de verbetering der salaris sen is zooveel mogelijk met de sociale belangen van het perso neel rekening gehouden Beper kingen moesten echter worden aanvaard en een volledige aan sluiting bij het salarispeil in de particuliere bedrijven is niet mo gelijk. Daardoor zou trouwens het gevaar, dat zeer bekwame rijks ambtenaren hun weg naar het part. bedrijfsleven zoeken, nooit geheel zijn te voorkomen. De delegatie van leiders van het joodsch bureau, waartoe autoriteiten een redelijke garantie niet aan de conferentie over Pales tina deel te nemen, maar hebben de mogelijkheid niet uitgeschakeld, dat zij alsnog er aan zullen deel nemen, indien zij van de Britsche David Ben Goerion, Mosje Sjer- tok en anderen behooren, heeft gisterenmiddag op een bijeen komst te Londen met de Engel- sche afgevaardigden ter confe rentie over Palestina een duide lijke uiteenzetting gegeven van het joodsche standpunt t,a,.v. Palestina, Van Engelsche zijde waren aan wezig Bevin, Creech Jones, resp. minister van buitenlandsche raken en van overzeesche gebiedsdeelen van Engeland en Norman Brook- kabinetssecretaris. Ofschoon deze besprekingen of ficieel buiten het kader van de eigenlijke conferentie over Pales tina vallen, is er een enge relatie tusschen beide. De houding van de joodsche lei ders is reeds bekend; zij eischen, dat de Engelsche regeering terug keert tot de beginselen van de Balfourverklaring, d.w.z. vestiging in Palestina van een joodsch na tionaal tehuis. Ook willen zij op heffing van de beperkende bepa lingen over joodsche immigratie en landwinning. De joden handhaven bun besluit, krijgen. De conferentie tusschen de 8 Arabische afgevaardigden en de Engelsche regeering zou heden Donderdagmiddag in Saint James' Paleis worden hervat. Men verwacht, dat de conferen tie, die Maandag na een korte opemingszitting vooi* onbepaalden tijd werd verdaagd, in een nieuw stadium zal komen, wanneer de Arabieren het Engelsche commen taar hooren op de Arabische voor stellen over de toekomst van Pa lestina, die in October 1946 vóór de verdaging van de conferentie werden ingediend. <J> De Olympische kampioene op de 100 M. rug, Nida Scheffer Senff, is weer én training ge gaan om eventueel in aanmer. 'king te komen voor uitzending naar de Eur. zwemkampioen. schappen, in September, te Mon'.e Caido. Woensdag werd voor het Utrecht* sche tribunaal de behandeling vaU de zaak tegen het oud-lid der Eer ste Kamer en gemachtigde vaal den leider der NSB, mr- A. J. va?ï Vessem, voortgezet. Op verzoek van den verdediger, mr. Briët uit Leiden, liahtte de be heerder, mr Van Woelderen de Int de zitting van Zaterdag verstrekte gegevens omtrent het vermogen! van beschuldigde toe, dat 220.009 zou bedragen met een bezit aan actief van 155.000. Mr, van Ves sem vond deze cijfers onbegrijpe lijk, evenals hij het vreemd vond, dat de woarde van zijn hu zen ge taxeerd was op 100.000. Zijn ver mogen zou tijdens den oorlog door erflating zijn toegenomen. De echtgenoote van mr. Van Vessem, over het vermogen van haar man ondervraagd, zei niet t# hebben kunnen merken, dat dé inkomsten van haar man plotseling zoo toegenomen waren. Als getuige werd o.m, gehoord dé weduwe van overste Mussert, voofl wie mr- Van Vessem bemiddelend was opgetreden bij den aankoop vatt drie huizen te Amersfoort, dis Joodsch bezit waren. Aanv-nkelijlt ontkende de heer Van Vessem dit laatste geweten te hebben, ma» uit correspondentie, die de presi dent van bet tribunaal, mr. Kruyfit voorlas, bleek, dat hij hiervan af de hoogte moest zijn. Ook de heer Schoots u;.t .eiden, directeur van een onderwijsinsti tuut, van wien beschuldigde voor zijn juridische hulp f 75.000 had be dongen, werd thans gehoerd; hif verklaarde, dat de heer v. Vessem aanvankelijk 100.000 'gevraagd! had, „Hebt u dat gevraagd?" vroeg de president. ,,Ik moet u eerlijk zeggen, dat ik mij dat niet meer herinner"* (hilariteit op de publieke tribune)* Eenig opzien baarde een brief# dien de president voorlas, waarin iemand schreef, dat hij Mr. Va» Vessem destijds 200 had v rstrekt met verzoek voor zijn zoon, dis wegens iilegaal werk gevangen zat te pleiten. Mr, Van Vessem heef! dit nooit gedaan en de jongen is gefusileerd. Het geld werd, hoewél er meermalen om gevraagd is, nooit terug gegeven. Mr. Brlët hield een uitvoerig pleidooi, aan het slot waarvan hij onmiddellijke invrijheidstelling vaa den heer v. Vessem vroeg, hetgeen door het tribunaal, na in raadka mer te zijn geweest, werd gewei# gerd. De uitspraak werd bepaald op 19 Februari. Continentale voetbalploeg tegen Engeland In de tweede helft van Februari zal de commissie, die het elftal van „De Rest van Europa", welke ploeg zooals men weet op Zater dag 10 Mei te Glasgow tegen Groot- Brittamnië speelt, zal kiezen, te Brussel bijeenkomen. Aan alle bon den in Europa is een rondschrijven gezonden om op regelmatige tij den de namen van spelers op te geven, die, volgens het inzicht van die bonden, eventueel voor een plaats in de „Rest van Europa" in aanmerking zouden komen. Men mag er rekening mee hou den, dat, als Sovjet-Rusland spe lers opgeeft, ook ongetwijfeld ver. tegenwoordigers van dat land in de ploeg zullen worden opgeno men Wat West-Europa aangaat, Nederland stelt natuurlijk belang in het probleem of een landgenoot waardig wordt gekeurd in het elf tal te worden gekozen De eenige, die hiervoor in aanmerking komt, is Wilkes. Het is evenwel lang niet zeker, dat hij definitief een plaats in de ploeg krijgt, aangezien men nog geen overzicht heeft welke andere spelers er voor in aanmer king komen. Men mag aannemen, dat begin April het elftal zal wor. den samengesteld. Overigens is het vrijweil zeker, dat de bekende Zwit- sersche achterspeler Steffen, die op het oogenblik voor een Engel sche league-club als amateur uit komt, als achterspeler of als mid- half zal worden gekozen. Van belang is verder nog, dat aan den Europeeschen nationalen bond verzocht is, bij de opgave van spe lers te willen vermelden, welk sy steem deze spelers gewend zijn, een factor, waarmee men ongetwij feld rekening zal moeten houden. De Engelsche trainer Jesse Car. Ver is door het bestuur van den K.N.V.B. als bond strainer aange. steld voor den duur van ander half jaar. Carver, die uit den dienst van Xerxes treedt zal zijn werkzaamheden verrichten naast öe beide andere bondstrainers Kaufmann en Bonsema. Alle voor Zondag a.s. vastge stelde wedstrijden van den KNVB zijn afgelast. Het programma voor de zes districten blijft gehandhaafd voor 9 Februari. Ook in de afd. 's-Gravenhage wordt niet gespeeld. De Kon Ned. Hockeybor.d maakt bekend, dat de voor dit weekend aangekondigde .^wedstrijden zijn afgelast. Voor het seizoen 1947/48 zullen tenminste vier Interlandwedstrijden op het voetbalprogramma komen te staan. In de eerste plaats zijn er twee wedstrijden tegen België. Verder is het definitief, dat Zwit serland in het najaar bij het Ne- derlandsche elftal op bezoek komt. Voorts had Zweden voorgesteld op 13 September te Stockholm den landenwedstrijd ZwedenNederland te organiseeren, doch het bestuur van den K.N.V.B. heeft geant woord, dat een landenontmoeting aan het begin van het seizoen voor het Ned. elftal niet te aanvaarden is. Men voert thans onderhande lingen over een anderen datum. Gisteren zijn eenige wedstrijden der vierde Beker-ronde overge speeld De resultaten luiden: Derby CountyChelsea 10 (na verlenging); Sheffield United Wolverhampton Wanderers 20; Manchester CityBolton Wande rers 10; Stoke Ci'yChester 3—2. Derby County zag in den thuis wedstrijd tegen Chelsea na vijf minuten zijn doelman Grant uit_ vallen, die op het moment, dat hij een teruagespeelden bal van zijn spil Leuty wilde grijpen, uitgleed en zich zoo ernstig verwendde, dat hij op een brancard van het veld gedragen moest worden Linksbuiten Broome ging daarop onder den lat staan en toonde zich heel spoedig in staat een schot van Lawton en een kopbal van Walker uit zijn dtael te houden- Na 25 min kwam Grant terug, maar hij ging op de linksbuitenplaats speten, waar hij weinig kon uitrichten. De rust kwam met blanken stand- Na de hervatting trachtte Derby County door buitenspel zetten de aanvallen van Chelsea te stuiten en het boekte hiermede het be oogde succes Het einde kwam met blanken stand, waarna verleng! moest worden. Stamps scoorde h^T winnende doelpunt v or Derby County Het gevolg van de hierboven gé» melde resultaten is dat op 8 Fetit Birmingham tegen Mr.nchest» City, Stake City tegen Sheffield! United en Liverpool tegan Derby County zullen uitkomen in dl vijfde ronde. Va r de league werden gisteren de volgende wedstijden gespeel!! Eerste divisie: Everton--Live*» pool 10; Huddersfield- -Portsu mouth 12; Preston N EMidd lesbrough 01 Tweede divisie: Luton Town—» Nottingham Forest 32 De stand in de kopgroep dat eerste divisie luidt thans' Wolver» hampton 37 punten uit 26 wed» strijken, Preston North End 34 uil 26 en Middlesbrough 33 uit 26 De traditie getrouw zal dit ja» in de laatste week van Juli wee# de vierdaagsche gehouden worden De technische leiding zal dM maal weer in handen zijn vM{ Majoor J, N. Breunese. De mogelijkheid is groot, dat het Nederlandsch elftal zal deelnemen aan het Olympisch voetbaltornooi te Londen. De moeilijkheid van een eventueele uitzending Is gelegen in het feit, of de loondervings kwestie voor dien tijd op bevredi gende wijze moet worden opgelost. Het ziet er naar uit dat de spe ciale amateurcommissie van het Internationaal Olympisch Comité de op dit punt geldende bepalingen zal moderniseeren, waardoor ook een Nederlandsch elftal In de ge legenheid zal worden gesteld voor het tornooi In te schrijven, een mogelijkheid, welke ln 1936 te Ber lijn niet aanwezig was. aangezien men toen, in verband met de loon dervingskwestie enkele spelers had moeten thuislaten, weshalve men liever van deelneming afzag Tijdens de wedstrijden om de Nederlandsche kam pioenschap pert te Arosa leverde ook de nationale kampioene Gratia van den Bergh—Schimmelpenninek van der Oye een prachtige prestatie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7