ZIEKENFONDSEN EN weistandsgrens De mijnwerkers HELPEN Nazi-cellen in Duitschland De „big three" De fusie van N.V.V. en E.V.C. 69ste JAARGANGMAANDAG 3 FEBRUARI 1947No. 20229, DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN EEN ONJUISTE MAATSTAF Met kindertal dient rekening gehouden Truman zou gaarne Attlee en Stalin ontvangen DE STOK VAN MIN. LIEFTINCK Succes Staatsleening 1947 Eenheidsbeweging pleegt woordbreuk Tijdens de receptie van de nieuwe regeering van Oost- findonesië te Batavia, was ook de apostolische vicaris, mgr. Willekens, aanwezig. Z. H. Exc. in gesprek met viceMdnit Pinke N. V. VKOMT NIET ALS GAST Leidende politici in Beieren waren „gevaarlijke nazis" DR. DE GROOT IN BAARN MR. VAN KLEFFENS IN ENGELAND Uitstekend resultaat van den kolendag NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR nro^™,™ utttttvttoo HOOFDREDACTEUR H A. PAALVAST DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR J. W IT L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.26 P. WEEK Ingevolge een circulaire van den regeeringscomrnissaris. belast met hel toezicht op de ziekenfondsen (volksverzekeringen), hebben de ziekenfondsen bestolen om de reohteu van de vrijwillig- verze kerden gelijk te stellen met die van de verplicht-verzekei den, met uitzondering van de uiikeering bij overlijden. Ongetwijfeld viel voor meer uniformiteit ten deze veel te zeggen mede m verband met het nieuwe contract tusschen genees- heeien en fondsen al zal de ver hooging van de premie voor meer deren bij de huidige duurte be zwaren opleveren. Wij, willen hier niet nader in gaan op de rechten, welke de ver zekerden krijgen; deze zijn inder daad ruim en veelomvattend, het geen, als zijnde in het belang van de vdlksgezondheid, men slechts kan toejuichen Doch juist ooit 'n het belang van diezelfde volks gezondheid betreuren wij het, dat bij de vaststelling van de wei standsgrens geen goede maatstaf wordt aangelegd. Dat deze grens in principe gelijk ligt aan die van de verplichte verzekering is lo giso'.i maar niet logisch is het, dat men verder met de omstandigheden van de verzekerden en wij doe len dan speciaal op het aantal jongere kinderen geen reke ning houdt. Het is toch duidelijk, dat een gezin met veel kinderen, waar veelal de dokter meer zal komen dan in kleinere en de hulp van specialisten ook vaker noo- dig kan zijn, niet de rekeningen van geneesheeren en apotheek zal kunnen betalen zonder dat het bud get te zwaar beiast wordt met alle nadeelige gevolgen van dien, ook voor de dokters i e. niet betaalde rekeningen. Een uniforme wedst'andsgrens voor allen die zich wenschen te verzekeren, achlen wij dan ook volstiekt onjuist- Wi.i laten in het midden, of de fondsen ten deze soepelheid zullen betrachten; vast leggen van rechten Is o.i. altijd be ter. Het is voor .de volksgezondheid noodzakelijk, dat op de kinderen voldoende medisch toezicht wordt uigeoefend. Men make dit moge lijk ook voor de groote gezinnen boven de weistandsgrens door het vaststellen van een inkomen, .iet- welk varieert in verhouding met het aantal kinderen. Het bezwaar tegen een uniforme weistandsgrens geldt ook voor hen die bij een lager inkomen voor een verplichte verzekering in aan merking zouden komen, terwijl deze zich ook vanwege hun hooger inkomen niet in een vrijwillige verzekering kunnen laten inschrij ven. Een verplicht-verzekerde met b v. 2 kinderen en een inkomen van 3700, beschikt toch over meer welstand dan een collega met 8 kinderen en een inkomen van 3800 Toch geniet de eerste alle voordeelen van de verzekering. welke voor den ander verboden is. Denkt men nu werkelijk, dat de vader van die 8 kinderen de volle bedragen voor dokters en specia listen kan betalen? Waarschijnlijk zal het op te groote bezwaren stuiten om bij de verplichte verzekering rekening te houden met de grootte van het gezin. De groote gezinnen zouden echter al flink geholpen zijn b-v-. door een bepaling welke hun het recht geeft natuulijk tot een grens, welke stijgt met ieder kind inschrijving te verlangen in een vrijwillige volksverzekering. Men zal wellicht vragen: waar dient die grens te liggen? Het ant woord lijkt ons nie- moeilijk Zou het niet wensehelijk zijn, wanneer men voor de vrijwillige verzeke ring als weistandsgrens vastlegde niet het inkomen zonder meer, doch het belastbaar inkomen, waarbij kindertal en andere bij zondere omstandigheden zijn ver disconteerd. Wij hopen, dat de betrokken par tijen i.e. medici en fondsen, een nadere regeling voor de door ons bedoelde gevallen zullen vaststel len, zoodat ook die ouders niet wegens financieele redenen behoe ven te aarzelen om den dokter te raadplegen. Zulks eischt de volksgezondheid welke is niet alleen een indivi dueel maa tevens een algemeen belang President Truman heeft ver klaard, dat hij ,,zeer verheugd" zou zijn, Attlee en Stalin te ontvangen te Washington voor een nieuwe bijeenkomst van de ,,big three". Hij legde deze verklaring af naar aanleiding van sen opmer king van Stalin in een .nterview me. Alliot Roosevelt, een zoon van wijlen den Amerikaanschen™presi. dent, dat hij niet slechts hoopte op één, doch op verscheidene bij. tenkomsten van de grooe drie in de toekomst. Truman zeide, dat hij niet afwist van plannen voor een der. gelijke 'bijeenkomst Hij verklaarde voorts, dat hij niet verwachtte, dat hij de Vereenigde S aten voor een dergelijke conferentie zou ver laten. Blijkens mededeeling van het Ministerie van Financiën heeft de conversie der 3% en 4% staats leening in de 3314% Ned. staats leening 1947 tot resultaat gehad, dat de aanvragen op aflossing via een conversie-rekening tot een 80-tal zijn beperkt gebleven met een beloop van rond 3% mil- lioen. De E.V.C. gaat Op 9 Februari te Utrecht een „massabetooging" organiseeren tegen loonstop en voor 10 pet loonsverhooging. Naar aan leiding va«j deze actie is men in NV. V.-kringen zeer verontwaar digd. „Het Vrije Volk" maakf. zich Zaterdagavond tot tolk van deze verontwaardiging en vaart als volgt uit Dit is in flagrante strijd met het op het E.V.C.-congres in Juli in genomen standpunt. Op dit con gres werd besloten het N.V.V. te berichten, dat in de periode, waar in de fusie nog niet haar beslag heeft gekregen, de bestrijding van elkaar zowel in woord en geschrift, achterwege moet blijven en acties voor verbetering van lonen en arbeidsvoorwaarden in gemeen schappelijk voor-overleg dienen te worden gevoerd" m Nu zet de E.V.C, toch een actie voor 10 pet. loonsverhoging in, terwijl zij weet, dat het N.V.V. dag en nacht in touw is om een afdoende prijsverlaging te bereiken en van alle mogelijkheden gebruik maakt om gegeven de loonstop positieverbetering voor de hoofd en handarbeiders te verkrijgen. Er ger nog, de E.V.C. probeert de N.V.V.-arbeiders te bewegen tegen het standpunt van hun eigen orga nisatie in te demonstreren voor andere, in wezen tegengestelde eisen. Dit optreden van de E.V.C. is in strijd met wat men Plee&t te noe men het politiek fatsoen en kan de eenheid in de vakbeweging, die de E.V.C. zegt voor te staan, niet ten goede komen. Wij vernemen, dat het N.V.V.- bestuur over deze aangelegenheid met de E.V.C. in correspondentie is getreden en de hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten bonden, benevens de bestuurders- bonden heeft opgewekt, de leden voor dit optreden van dc E.V.C. te waarschuwen. Ingevolge bovenstaande actie van het EV.C. valt over de door het N-V.V. aan te neme/i houding nog hef volgende te melden: Aan den vooravond van het deze week door de E V-C. te houden congres, waarin o m. de fusie-mo gelijkheden tusschen E.V-C. en N.V.V. ter sprake zullen worden gebracht, is het verbondsbestuur van het N-V-V- teruggekomen op zijn besluit het E.V.C -congres als gast bij te wonen. Het heeft bij monde van den secretaris van het bestuur, den heer C. van der Len de, Zaterdagavond over radio Hil versum o-a. verklaard: ..Wanneer men onze menschen tracht over te halen om èn het geld èn de man- net te leveren, waarmede men deze actie wil doen slagen, die het N-V-V. op geen stukken na zoo goed acht als de eigen actie, dan bestrijdt men het N-V.V. niet al leen maar wekt men bovendien de leden van het N.V.V. op ver raad te plegen aan eigen zaak". ,.Wij hebben het bestuur der E-V C. verzocht direct de noodige consignes uit te geven, waardoor haar actie onder de NV.V-leden w-rdt stopgezet en ongedaan ge maakt. Het zal van het antwoord van de E.V.C- afhangen, welk standpunt met betrekking tot de fusie definitief door het N-V-V. straks zal worden ingenomen". Het transporteeren van de gewonde militairen uit Indië n:i 'aarkomst van de „Kota Inten' aan de Lloydkade te Rotterdam De internationale commissie voor het bes udeeren van Euro- peesche vraagstukken, die vo. nge week een verklar ng publi. ceerde volgens welke een nieuwe nazi.partij in Duitsch- lamd in opbouw is, heeft thans in een nader rappor, de tegen spraken van de verklaringen der commissie beantwoord. Volgens de thans verstrekte gegevens worden de in het rap. -pon vermelde feiten geheel ge. staafd, aldus de commissie. Volgens het rapport bestaan de eellem van de clandestiene natio- naal.socialistische organisatie, de Block wacht, nief slcch's in de groote steden, doch ook in klei nere Na een overzicht van de finan. cieele interessen der nazis in Argentinië zegt he, rapport: „In antwoord op ons rapport heef. het Amerikaansche militaire bestuur in Duitschland verklaard, dat he, op de hoogte en diligent is. He: is echter een feit, dat men binnen den tijd van twee maan. den heeft ontdekt, dat zoowel de voorzitter van de Beiersche Christelijk-sociale partij (Muller) als de Beiersche minister-presi dent (Maier) in werkelijkheid ge. vaarlijke nazis zijn geweest. De volgende vraag blijft der. halve ter beantwoording: was de militaire inlichtingendienst niet op de hoogte van de activi'eit ia het verleden van deze nieuw-aeko. zen staatslieden, of waren de mi. litaire autoriteiten op de hoogte, doch niet in staat of niet be. reid zich tegen hun benoe. ming te verzetten? Dr De Groot, de behandelende geneesheer van Prinses Ju iana, is in Baarn aangekomen en heeft zijn intrek genomen n het Asto. ria-chdlet. Waarom hij reeds nu kwam? ,,lk heb een zeer ongelukkig au o'tje, en het kan bovendien heel slecht tegen de kou. zoodat ik maar een beetje vroeg ben ge. komen. Bovendien het is hier prettig rustig, tenm.nste.wan. neer uw collega's het mij niet te moeilijk maken". Mr. Van Kleffens, die Vrijdag per vliegtuig uit Canada vertrokken is, is Zondagmorgen om 2 u. 30 (Ned, tijd) te Londen aangekomen. Een groot deel onzer mijnwer kers heeft zijn vrijen Zondag gegeven om extra kolen te del ven nu in ons land zoo'n drin gende behoefte bestaat aan deze brandstof. En het resultaat is zeer mooi geweest. Toen gister avond het statistisch bureau van ..de münen sloot had men bere kend, dat deze Zondagsdienst een winst van ruim 25,000 ton steenkool had opgeleverd. De raming van deze productie is aan den voorzichtigen kant ge houden, zoodat het niet uitgesloten is, dat er nog enkele duizenden tonnen bijkomen. De gewone Za terdag; che productie is intusschen ruimschoots overtroffen en waar- chijnlijk haalt men wel 80 pCt. van een normalen werkdag. In alle geval hebben de mijn werkers de verwachtingen verre overtroffen. Men had immers maximaal op 20.000 ton gerekend. Mede als gevolg van de moei lijkheden bij het vervoer was de opkomst van de arbeiders aan de verschillende mijnen sterk vari- eerend en wisselde deze van 50 tot 80 pCt Over dfe geheele linie komt men tot minstens 60 pCt.. zoo werd gisteren geschat en in sommige mijnen hebben ook personeelsleden die vroeger ondergronds hebben gewerkt, doch nu tot het opzicht houdend of administratief perso neel behooren. van harte meege daan aan het werk in de diepe schachten en pijlers. Treinen, vol geladen met kolen, door do mijnwerkers Zondag gedolven, verlaten het mijn bedrijf. De maatregel van den beheer der der mijnen, diie alle voorbe reiding en onderhoudswerk voor 10 dagen heeft stopgezet, om de kolenproductie op te voeren, had Vrijdag al het verheugende resul taat gehad, dat een na de bevrij ding ongekend hoog productiecij fer van 38.190 ton werd verkregen een hoeveelheid bijna gelijk aan de vooroorlogsche dagproductie, die toen rond 40.000 ton bedroeg. Brachten de mijnwerkers de kolen naar boven, de spoorwegen hebben hun best gedaan om ze bij den verbruiker te brengen en met hen een leger van vracht auto's. Zaterdag reden behalve de gebruikelijke 17 kolentreinen. die eiken dag rijden, elf extra treinen van gemiddeld 42 wagons elk En gisteren hebben een kleiine twintig extra treinen de kolen van de mij nen weggehaald. Op de goeceren- emplacementen van de stations werd gisteren gelost als op een gewonen werkdag, zoodat de han. del vandaag weer wat voorraad had om een deel der popelende klanten te gerieven. De groot-industrie stelt echter te groote eischen aan de tegen woordige vervoercapaoiteit dér spoorwegen nu het vervoer per schip kwam stil te liggen (tiental len schepen met kolen liggen op rivieren en kanalen ingevroren in het ijs). Daarom heeft het rijks, kolenbureau het aanibod van de vakgroep goederenvervoer langs den weg om vrachtauto's in te schakelen bij het vervoer van ko len, aanvaard. De groot-industriebedrijven die nen zich hierover in verbinding te stellen met het R.K.B in D< Haag en wanneer dit toestemming geeft voor het vervoer met vracht, auto's (dit hangt af van de ur gentie) ontvangt het bedrijf het adres van het dichtstbijzijnde kan toor van een vervopromdememing, waarmede het zich nader heeft te verstaan. In verband met de kolen- schaarschte hebben curatoren der Technische Hoogescholen besloten de hoogeschool voorloopig voor een week te sluiten. In Leiden, waar evenals M sommige andere plaatsen de onderwijsinstellingen reeds moes ten sluiten, zagen thans een:gö banken zich genoodzaakt. slecht3 gedurende enkele uren in den ochtend1 haar loketten te openen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1