„HET VIERDE BEEST" voor de K. A. B. Buitenlanders in de deviezenfuik: Vari droom naar werkelijkheid VRIJDAG 7 FEBRUARI 1947 PAGINA 5 GOEDE UITVOERING VAN MAGNA PETE WIT GELE KRUIS DISTRIBUTIENIEUWS Illegale transactie van frs. 240.000. KETHEL de blijde gebeurtenis VOORMALIG VERZET ZUID-HOLLAND KETELONTPLOFFING Tien gewonden, doch geen ernstige PIONIERSWERK VAN E.S.S.-NIEUWS BURGERLIJKE STAND ADA BERKHOUT EUROPEESCH BILJART- j KAMPIOENSCHAP 45/1 DE NIEUWE PRESIDENT VAN DE WERELDBANK Scène uit het tooneetstuk „Droom of uierueUjkheid AM. AMBASSADËUR TE LONDEN OVERLEDEN Degene, die Henri de Greeve Zijn spel „Het vierde beest" heb ben zien voordragen, zullen zich hebben afgevraagd, hoe dit stuk los te maken zou zijn van den maker en speler. De teksten, de uitdrukkingen, de zinsbouw zijn zoo karakteristiek de Greeve, dat Wij zouden meenen, dat zij in an dermans mond niet alleen de overtuigingskracht, maar ook de waarachtigheid zouden verliezen. Voor de weinigen, die gisteren de opvoering door Magna Pete za gen, is dit bezwaar grootendeels ontzenuwd. Zeker, „Het vierde beest" poogt de vele beschouwin gen die de Greeve over den Duit- scher geeft en den kijk, die hij op den Duitscher heeft, door acteurs aan den toeschouwer duidelijk te maken, steeds een hachelijke on derneming, omdat de dialoog snel ontaardt in - betoog, maar de scherpe tekst voorkomt hier, wat bij iederen anderen auteur dramatisch debacle wordt. In het kort genomen, komt bet wezen van het stuk neer op de verdediging van het Duitsche volk, dat in het verleden tot groote dingen in staat was, getuige de geweldige kunstwerken en dat dus de krachten in zich moet heb ben, zich te ontworstelen aan den invloed van het Pruisendom, dat altijd de kwade genius van het volk is geweest. De goede, maar misleide partij wordt uitgebeeld door Kurt Lody, de Pruisische, misleidende partij, door Heinrich Stingeder. Zooals men ziet, een vrij simpele wijze van voorstelling, voor hem, die de goede en psycho logisch ontledende literatuur van de laatste jaren over den achter grond van het Duitsche nationaal- socialisme heeft gelezen. Heinrich Stingeder had moeilijk beter ver tolkt kunnen worden dan Joop de Knoop het deed. Was de grime subliem, zijn spel bleef niet onder de expressie van zijn gelaat. Joh. H. Juray had het als Kurt Lody niet gemakkelijk. Hij had bovendien het bezwaar van een slechte dictie. In de scène op zijn kamer gaf hij blijk ervan nooit werkelijk ontroerd te zijn geweest taii het beschouwen van repro aucties van schilderijen. Hij moest dit alles niet tot de zaal, maar tot zichzelf zeggen: wat voor den aesthetisch-ontroerde geen opgave, maar voor den kunst- ongevoelige een nooit t,e vervullen taak is. Anton Dalen gat een prachtige vertolking van den Jood Levisson, terwijl hij in de kleinere rol van Meinertz, den kunstredacteur, zijn i bedrevenheid toonde. Anton Clas- i quin speelde in de zeer verschei- den rollen van Gerrit Kooien, den Nederlandschen vrijwilliger en Rit ter von Herz overtuigend van uit beelding. Piet Haazer daarentegen deed het wel als Jopie, de Ned. Vrijwilliger, maar bleef als Stre- litz, de hooge officier, beneden de maat. Een gelijk contrast van goed en minder goed toonde Jan Juray als partisaan en als Burg, lid van het gerechtshof. De overi ge rollen waren bezet naar vol doening. Karei Tubbing bewees met dit stuk, dat hij een regisseur is van meer dan middelmatige kwalitei ten, die zijn acteurs tot meer dan te voeren. Hij werd in zijn werk middelmatige prestaties weet op bijgestaan door een technisch per fecte verzorging van W. Haazer, een bij het stuk van Beethoven helaas minder heldere geluidsin stallatie van de Firma Schraven, een bevredigend-decor ontwerp van Hub de Arend, en kapwerk van Henry van Veen. Tot slot een woord over de mi serabele opkomst. De zaal was slechts voor hoogstens een vierde bezet, terwijl hier toch een stuk gegeven werd, dat, ondanks fei len, de belangstelling van alle 1900 leden van de K.A.B. verdient. Zij, die vorst en gladheid getrot seerd hadden, toonden hun dank baarheid met een applaus, waar' een voor het doek vijfmaal moest wor den gehaald. Het is het bestuur gebleken, dat er bij enkele leden een misver stand is ontstaan ten aanzien van de aan het lidmaatschap verbon den voorceelen. Enkele leden schijnen de meening toegedaan te zijn, dat door de uitbreiding van de voordeelen, verbonden aam de verplichte of vrijwillige aanslui ting aan een Ziekenfonds, het lid maatschap vam het plaatselijke Wit Gele Kruis overbodig is ge worden. Dit is echter geheel on juist. Het Wit Gele Kruis omvat de afdeelingen: Wijkverpleging, Kraamverzorging Hulp in de huishouding bij zieken, enz enz. Hierin wordt door de Ziekenfond sen niet voorzien. In hun eigen belang worden de leden dus aan geraden hun lidmaatschap van het Wit Gele Kruis in stand te non- den- Er kan nog aan toegevoegd worden, dat meer nog dan vroeger het bestuur in staat is de leden van dienst te zij-n. De afd. Kraam verzorging heeft weer een uit breiding ondergaan. Aan Zr. v. d. Burg is als assistente toegevoegd Zr. T. Alberts. Bij de Interne Hulp zijn thans werkzaam 9 ge diplomeerde kraamverzorgsters, terwijl 7 leerlingen-kraamverzorg sters. die reeds 4 maanden een theoretische cursus hebben ge volgd, tJhans in de praktijk zullen gaan. NATIONALE FEESTDAG Sluiting gemeentebureaux In verband met de a.s. blijde gebeurtenis zal de sluiting van de gemeente-bureaux geschieden over eenkomstig de nu wel bekende regeling. Op den nation alen feestdag_ zal het bureau van den Burgerlijken Stand v°or het doen van aangiften vam geboorte en overlijden ge opend zijn des morgens van 9 tot half 10 uur. Gemaakte afspraken voor hu welijksaangifte en -voltrekking zullen echter in elk geval door gang vinden. Bericht voor detaillisten De distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat het inleverings schema voor detaillisten e.d- voor de week van 915 Febr. a s. als volgt is geregeld: Maandag 93.30 uur melkhandelaren (art. melk), 23-30 uur fabrikanten. Dinsdag 93.30 uur bakkers en tabaks- detaillisten- Woensdag, Donderdag en Vrijdag: detaillisten op de be kende tijden inleveren de artike len suiker/versnaperingen en eteren. In verband met de samenvoe- ving van het artikel versnaperin gen en suiker dienen deze bonnen op één ontvangstbewijs MD 242-08 te worden ingeleverd, maar afzon derlijk geplakt. Daarbij dient re kening gehouden te worden- dat de waarde van 1 rts- versnaperin gen voortaan 250 gram zal bedra gen. De waarde van bon X 68 be draagt dus 0.6 rts-. bon V 68 0-8 rts- en de bon V 71 0.4 rts- On danks de samenvoeging blijft een afzonderlijke toewijzing voor sui ker en versnaperingen gehand haafd. De detaillist geeft dus aan de loketten op, in welke verhou ding hij suiker en versnaperingen wenscht te ontvangen. Zaterdag 9—11 uur alleen indus- trieele artikelen behalve textiel- Bij tijd en wijlen komen we al lemaal wel eens in aanraking met de meest ingewikkelde en lastige bepalingen van ons Nederlandsche wetboek, en wel de Deviezenbe- schikking 1945, Ieder wordt geacht de wet te kennen en er zijn ook maar weinig Nederlanders, die er niet iets van weten, maar wanneer er Belgen in het spel komen wordt de zaak iets anders. De zitting van den Economischen Politierechter te Rotterdam, bewees echter, dat iedereen over één kam wordt ge schoren. Er was een groote glashandei in Amsterdam, die het nijpende te kort aan glas wilde helpen lenigen en contact zocht met een Belgische firma. Deze, nl. F. J- uit Brussel, was geneigd een transactie af te sluiten, doch was nog niet zoover, dat zij in het bezit van import vergunningen was. Ze was echter geneigd vast in zee te gaan, doch daar het hier een transactie betrof van 240 000 Belgische francs, wil de ze wel een borgstelling hebben. Een vriend van de Belgische eigenaar, t.w. H- F. J. v- d. P. wo nende te Baarle-Nassau. wilde wel de behulpzame hand bieden, on danks het feit, dat Baarle-Nassau evenmin tot Nederland behoort! Het bestuur van de Oranjever- eeniging maakt bekeuf3. dat ter gelegenheid van de a.s. blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezi-n de beide kerktorens feestelijk zul len worden verlicht met schijn werpers. De organisatie Voormalig Ver. zet, Ziui.1_Hollan,d, district Rotter, dam, houdt Woensdagavond om 8 -uur een huishoudelijke vergade. ring in de Rotondezaial van de Beurs ter verkiezing van een nieuw bestuur. Na de pauze zal dr J. Drost een causerie houden. Hedenmiddag omstreeks half 1 is door tot nog toe niet op gehelderde oorzaak een ketel ontploft in de fabriek Holland Electra aan de Marconistraat 10 te Rotterdam. Een tiental personen werd ge wond- De namen der slachtoffers zijn: P. A-, 29 j-, Vlaardingerdijk en G, K„ 41 j., Mariastraat. beiden uit Schiedam, A. v. d. H-. 30 j-, Gei tenkamp, J. B-, vr., 25 j., Dier- gaardesingél, K. W-. 23 j-, Russi- scheslraat, A. W.. vr„ 25 j., Span jaardstraat, A. W-, vr„ A. Pieter straat, J. Bh 39 j., H. Kroesing- straat, P. K-. Rubroekstraat, allen uit Rotterdam- Naar de G. G. D. ons mededeel de, waren de verwondingen niet van zoodanigen aard dat opname ner slachtoffers in een ziekenhuis noodzakel k werd geoordeeld. Slechts de 42.jarige G. K. is naar het ziekenhuis in Schiedam over gebracht; de overigen konden, na. dat hen eerste h.ulp was verleend, naar huis worden vervoerd. De belangrijke wedstrijd tegen Vlaardingen is beslist aan 5 bor den met als resultaat een gelijken stand van 2%2% De vijf overige borden spelen Maandag a.s. uit, en het ziet er naar uit, dat E.S.S- de beste pa pieren heeft. Het kampioenschap ligt dan zeer dicht onder het bereik van de Schiedammers, die dan 2 punten voorsprong hebben op hun naaste concurrenten met nog 2 wedstrij den te pelen Het 2e tiental won tegen Wil helm Steinitz II met 7%2%, Het 3e tiental deed het minder tegen Westertoren III ën leed een 4—6 -GEHUWD: J W Groenendijk 34 3. en H P C v Houtert 27 j.; Th. Reh'ermann 18 j. en W Krommen hoek 17 j.; A. Huijzer 26 j- en J Pappers 23 j.; L G Löke 22 j en J C Scholten 21 j.; P Pasztjerik 18 j. en C H v. Oosterhout 21 j.; A Bogerd 24 j. en C de Ronde 17 j-; C J Fransen 29 j en G M Ham 26 j.; J P Fransen 31 j. en G Th. M Ham 25 j J W J v Steenoven 30 j en M J v Well 26 j.; N. Wie bes 62 j. en Jy P v Geeren.stein 56 3-: F de Jong 26 j. en E Klazinga 20 j.; H J Lindenhof 20 j- en R Groenewelt 22 j. GEBOREN: Catharina C M, d v P Ta v d Maat en I C Turk. Dr. Noletstraat J; Franciscus M J, z. v- W B v d Water en A He-sels berth. Dr. Noletstraat 1; Anthonia d v P J F/ljster en A A v Veen- Dr. Noletstraat 1; Adriana d v G vermeer en W H C de Witdt, Westpolderstraat 15; Johanna G M d v F Sterenberg en G M den Hartog, Rotterd.dijk 220- OVERLEDEN: W Hoegee. 64 J.. Nassaulaan 75. Ada Berkhout heeft met 't spel „Van droom naar werkelijkheid" een voor de tegenwoordige jeugdb beweging idealen vorm van ge_ meenschappelijke uiting gevonden. Met de moderne revue als voor. beeld schreef zij een aantal schet. sen, die zij afwisselde met korte voordoek-flitsen en balletten. Zoo schrijvende geeft zij den diversen groepen, die zich in het kader van de jeugdbeweging gevormd heb ben, zooals ceclama'ie. tooneel- dans-, literatuur., muziek, en an. deren kringen de gelsgenlheid de door het jaar opgedane kennis en vaardigheid in het openbaar te toetsen en, wat voor velen van de leden toch een ideaal is, op de planken te staan. De juistheid van deze opvatting bleek bij de opvoering duidelijk. Meisjes, die anders zéker niet ge. makkelijk tot actceren zouden ko men, traden met succes op. Wel was duidelijk, dat de noodzakelijke routine nog ontbrak, maar dit be. zwaar geldt voor iedere eerste uit voering. Het was prettig te zien, dat de Jonge Vrouwen Gemeen schap en de Maria.Congregatie iets konden brengen, dat wees naar hcogere aspiraties dan een patro naatstuk. Is dus de vorm van het spel ideaal, de inhoud voldoet niet in alle opzichten aan de ei'schen van een objectieve critk-k. De schrijf ster schreef het stuk enkele jaren geleden en liet het ontstane wierk vrijwel onaangetast. De toeschou wer moet dit opmerken, want er zijn passages, die zwemen naar dweperij. Men zal dit niet euvel kunnen duiden aan een stuk, da1 door een meisje, voor het me'isje over het meisje wordt geschreven, -een taak, die slechts weinigen zon. der de hierboven vermelde con sequentie volbrengen; dit argu ment neemt het bezwaar echter riiet weg. De kracht van het stuk vindt men in enkele korte scènes met I een vaak komischen inslag; daar 1 dos, waar niet beweerd, maar ge. J acteerd wordt; In de rest was plaats voor waarlijk innerlijke be wogenheid, voor lyriek. De tek sten waren te veel met het ver stand geconstrueerd. Het is één ding, om iets te beweren; bet is een zwaardere opgave het beweer de tot geziene werkelijkheid te maken voor een passief luisterend gehoor, dat desalniettemin moet worden opgevoed tot begrip voor schoonheid. Evenwel worden in dit spel de vele ideeën niet uitge. beeld, maar uitgezegd. Voor de regie v/as een moeilijke, belangrijke taak weggelegd, reeds onmiddellijk vleugellam geslagen door da onmogelijke tooneel- en belichtings.acco-modatie. Waar het leeken-materiaal betrof, werd het bereikbare gepresteerd, al hadden we de spelers graag meer als pro pagandist gezien van de veelzeg gende woorden, die zij in den mono gelegd krijgen. Er was een tekort aan overtuiging, tenminste in de eerste opvoering. De geestdrift out. brak bijvoorbeeld aan ihet zingen van de gidsen; de kinderlijke uit. gelatenheid aan „In Holland staat een huis". Het had er den schijn van, dat de balletgroep die figuren niet zag als de leidraad, waarlangs ideeën naar buiten gedanst wer den, veeleer leken zij doel in zich. Ook hier gemis aan emotie, wei. Echt te wijten aan de ziekte van de leidster mevr. Jet Steynen- Viester. Van de acteurs en actrices wil len wij niemand met name- noe, men. Waar geroutineerde krachten naast beginnelingen stonden moest dit blijken. Een woord van onver, mengde lof over de aankleeding in alle opzichten was hier naar 'I beste gestreefd. De zetstukken van Schmiermann toonden de practi sche veelzijdigheid van zijn am bachtelijk talent. Aan den vleugel hielp Anny Schmiermann de bal letten en verzorgde zij de illustra tieve muziek. tffe schrijfster zal met dit spel, en dezen vorm als raam een die per ontroerend en meer schoon, heid gevend patroon kunnen bor duren, mits zij minder verstande lijk redeneert en construeert; meer haar gevoelen, maar dan werkelijk doorler/d. paar buiten brengt. De indruk *ssi het stuk zal dan waar zijn, een «oorwaar. de voor schoonheid, een pretentie, die d!it pretentielooze stuk toch had. Daar hij echter in Schiedam ia verband met zijn werk goed be kend was, nam hij op zich een borgstelling van 30.000. hem door een onbekende ter hand ge steld, in bewaring te nemen. Hij deponeerde het geld bij zijn kas sier en maakte de afspraak, dat deze het bedrag in gedeelten ter beschikking zou stellen" van per sonen, die zich bij den kassier zou den vervoegen met twee stukjes papier. Op zekeren dag kwam een dergelijk persoon inderdaad en de kassier betaalde 16 000 uit.... aan de douane-recherche, die de papiertjes in handen had gekregen en eens wilde probeeren. wat er zou gebeuren- Zware straffen De ambtenaar van het O M. was zeer fel tegen deze particuliere clearing, temeer waar v. d. P. al eens een keer strubbelingen met de douane bad gehad. Hij gat ech ter toe, dat v. d. P- hier maar een tusschenpersoon was geweest en bovendien wilde hij als verzach tende omstandigheden laten gel den, dat v d- P, het onderzoek niet had tegengewerkt en de reis van Baarle-Nassau had onderno men om terecht te staan. Hij eisch- te tegen hem dan ook „maar" 3000 subs. 3 maanden en ver beurd verklaring van de 16.000 (welke toch niet van hem waren) Tegen den hoofdpersoon in deze geldsmokkelarij voor een be paald bedrag .was n-1. ook gehan deld in franc was hij veel stren ger. Hij eischte tegen F. J.. die natuurlijk niet in h,et hol van den leeuw was een gevangenisstraf va. 8 maanden en een boete van 10 000, subs. 5 maanden met be vel tot onmiddellijke in hechtenis neming. Dit zal echter nog wel even aanloopen, daar F. J. nog veilig in Brussel zit en zich vóor- loopig niet op zijn vacantie in Hol land zal wagen. De raadsman van v. d. P. kon niets anders doen dan op juridische "gronden clementie vragen, hetgeen echter niet veel baatte- Zijn cliënt werd tot de ge vraagde straf veroordeeld en F. J. werd bij verstek veroordeeld tot 6 maanden en een boete van 5000 De president hield bij dit laatste vonnis rekening met het feit dat J. ook nog 16 000 verloren heeft. Sigaretten De zucht naar sigaretten bracht ook J. \{- in kennis met het ge recht. Hp had een zoon in Curagao en in zeven brieven stuurde hij hem telkens 100, terwijl zijn zoon hem sigaretten zond. Ter zit ting hing hij het verhaaltje op. dat het geld van zijn zoon was en de sigaretten een zuivere uiting van kinderliefde waren. De 700 gulden, welke in beslag waren ge nomen, raakte hy kwijt, terwijl hij bovendien om er een mooi be drag van te maken nog 300 boete of 1 maand tij kreeg Men hield er daarbij rekening mee. dat bij onderzoek kwam vast te staan, dat V geen sigaretten had ver kocht. De uitslagen van de Donderdag t9 Montpellier begonnen wedstrijden om het Europeesch kampioenschap groot biljart 45/1 z(jn: Van Hassel (B.) 300Vingerhoedt (B.) 205; Chassereau (Fr.) 300Sweerlng (Ned.) 281; De I-eeuw (Ned.) 300 Jacobs (Ned.) 153; Albert (Fr.) 300 Delforque (B.) 226. Naar het „Journal of Commerce" uit Washington meldt, is alge- meene overeenstemming bereikt inzake de functies van de Board of Executive Directors en van den. President der Internationale Bank voor herstel en wederopbouw tus- schen de Board en mr. John Mc Loy. Naar verluidt, is hierdoor de weg gebaand voor de benoe ming van mr. Mc Loy als presi dent der bank. Het Witte Huls maakt bekend, dat Max Gardner, de nieuwe Ame, rikaansche ambassadeur in Enge. land op 64.jarigen leeftijd te New York aan trombose is overleden. De pas benoemde ambassadeur zou gisteren met de „Americauit New York naar Engeland vertrek- Politieke waarnemers te Washing, ton verwachten, dat president Tru man James Forrestal, minister van marine, tot Amerikaansch ambas sadeur' te Londen zal benoemen. De staking van technisch persou neel op het Engelsche vliegveld Northolt is geëindigd. Men stelde echter als voorwaarde, dat da onderhandelingen over een 40.ur!ge werkweek zullen wordeq i voortgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3