*N HOORNSIGNAAL WEERKLONK De veldartillerie in actie HERZIENING der SOCIALE VERZEKERING Oneenigheid over Stopbesluit bijzondere scholen VRIJDAG 7 FEBRUARI 1947 PAGINA 5 NA 7 MINUTEN KAN HET GESCHUT DAVEREN SCHAROFF ALS GAST- REGISSEUR RIJ COMEMA STAATSLOTERIJ EEN ONTMOETING MET PRINSES MARGRIET BUITENtANDSCHE BE LANGSTELLING VOOR ZUID-AFRIKA TEGEN KAMPBEUL 20 JAAR - GEEISCHT HET HERSTEL VAN MUIDEN OVERZICHT TWEEDE KAMER P. v. d. A. hult zich in raadselen De toekomstige uitvoerings-organisatie Amerika wil uitgeleende schepen terug (IVm» onzen eigen verslaggever}, BtAARN, 6 Februari. 'n Hoornsignaal klinkt. De man schappen van het le regiment veldartillerie en de officieren in huize Holland, een oude villa aan de Javalaan springen op, laten hun koffie en Cadikoek in de cantine in den steek, een spelletje kaart, keurig door een patience speler uitgelegd, blijft verlaten achter. Buiten zijn in no time de motoren van de vuurmond-trek kers aangeslagen, de militairen klimmen er in en het is een jacht naar het op 1800 meter afstand gelegen terrein van "boer Haar man aan den weg naar Spaken burg, waar de batterij voor de saluutschoten staat opgesteld. Reeds worden door een megafoon bevelen geroepen. „Laden!" klinkt het en de mannen achter de vier stukken maken reeds bewegingen, maar danvalt een stilte in en hoort men slechts het gekraak van zware voetstappen in de sneeuw en even later weer 't gedreun der motoren van de auto's, die het bedienings personeel naar zijn verblijf terug voeren. Neen, het was nog te vroeg. Het gold slechts een der geregelde oefeningen, thans bijgewoond door de journalisten, om de waakzaam heid te behouden en in snelheid te oefenen. Zeven minuten nadat het bericht van de geboorte van het prinsen kind is ontvangen, kan het ge. schut reeds daveren, waarvoor munitie met een speciale kardoes is gefabriceerd, waardoor de knal len vrij hard klinken en veel rook wordt ontwikkeld. Tussehen twee schoten verloopen 10 seconden. Op het terrein loopt een post met een walking-talkie", zoodat on middellijk de berichten per radio worden opgevangen en doorge geven en ook de wacht in huize Holland krijgt alles via de radio door. Verder is het den geheelen dag rustig- geweest en ;dr. De Groot orepgt zelfs den avond in ons mid den door en zit op het oogenblik juist tegenover ons, verdiept in een studieboek, waarbij het gesjilp en gezang van parkieten en ka naries in de volière, die hij tot achtergrond heeft, hem niet storen De eenige afleiding vanavond was het beeoek van eenige jongens en meisjes, die in ..Uit en Bosch" en ..Buitenzorg" wonen, kinderen van politieke delinquenten, die eens wilden zien hoe een telex apparaat werkt. In totaal zijn h.ier 69 man ge legerd, van wie 3 officieren en 16 wachtmeesters en korporaals. De stemming is uitstekend en de menschen waardeeren het zeer, dat een comité uit de Baarnsche Oranjevereeniging de cantine in richtte en daar ontspanningsavon den organiseert. De fourage wordt uit Ede verzorgd, doch eigen personeel bereidt het eten in een geïmproviseerde keuken in een fabriek in Baarn. Sinds 20 Januari wachten de militairen al op het groote oogen- blik en iederen dag zijn zij tot 10 uur 's avonds geconsigneerd- Tus sehen 10 uur, 's avonds en 7 uur 's morgens worden geen saluut schoten gelost, wat niet zoozeer om prac.tische reden wordt nage laten als wel omdat in dit tijds bestek als regel nimmer militair vertoon plaats vindt en ook de vlag steeds binnengehaald is. Het is dus niet onmogelijk, dat els 's morgens om 7 uur het eer ste vreugdeschot wordt gelost, het met zooveel spanning verbeide kind reeds uren tevoren is ge boren. Onwillekeurig zal men zich af vragen, waarom aan de veld- Maandagavond kwam te Amster. dam aan de Italiaansche regisseur Peter Scharoff, die geboren is in Rusland en thans te Rome woont, waar hij directeur van de too. neelschool is, Scharoff zal vermoe delijk één tot twee maanden te Am. serdam blijven waar hij de gast is van de tooneelgroep Comedia waarvoor hij ,,'n Maand op 't ]/ind" zal regisseeren Dit is het tweede bezoek van den bekenden regis seur aan ions land, Vóór ruim. twin. tig jaar was hij eens de gast in h\t Rika Hopper Theater, alwaar hij Tt tweetal stukken regisseerde, ».'t Leven grijpt" en Herfst Violen" Trekking van 7 Februari: no. 16857 (niet) met een premie van J 3000. artillerie de eer te Ibeurt valt de saluutschoten te geven, waarop de cavalerie zóo jaloersch, is. Dit oudste wapen van het leger, dat reeds van 1 Mei 1848 dateert, is gekozen, omdat het hiertoe het best geoutilleerd is, maar, zooals de commandant nadrukkelijk op merkte, men moet de medewer king beschouwen, als een hulde aan het geheele leger. Wanneer de mannen hun plicht hebben ge daan, mogen zij als belooning in Baarn den nationalen feestdag meevieren en éérst daarna keeren zij naar hun garnizoensplaats Ede terug. Aan den oproep van prinses Juliana om babykleertjes te ver. zamelen voor de kinderen, die omstreeks denzelfden dag geboren zullen worden, als de te verwach ten koninklijke baby, heeft ook de N.V. Veenendaalsche stoomspin nerij en -weverij te Veenendaal gehoor gegeven door niet minder dan duizend bedzeiltjes ter ver deeling beschikbaar te stellen aan de U.V.V. Rationale vacantie In overleg met de Britsche be. zettingsautoriteiten in Duitseh. land is een regeling getroffen, waardoor een aanzienlijk aantal in Diuitschiand woonachtige Neder, landers, in de gelegenheid gesteled zal worden gedurende 48 uur in Nederland te vertoeven, teneinde deed te kunnen neimen aan de feestelijkheden in verband met de geboorte ven een Oranjetelg. Onzen terugtocht naar het hotel maakten wij langs het paleis, waar in stille vreugde het serene oogen- blik wordt afgewacht, waarop een mieuw leven zal ontwaken. Het is een groot huis met vele kamers, maar in deze dagen is de sfeer er even intiem als in de meest eenvoudige woning. Als elke an dere verstandige aanstaande moe der verricht prinses Juliana haar gewone bezigheden en zij besteedt de uren met de behandeling van verschillende sociale aangelegen heden. Naar buiten komt zij weinig H. M. de Koningin maakt iede ren dag een wandeling door het besneeuwde park. We waren in onze het hek bijna voorbij gereden, toen wij in de verte van het paleis een klein meisjesfiguurtje tussehen twee da mes zagen naderen. Zou het een der kleine prinsessen zijm Parmantig stapt de kleine tus sehen de twee groote menschen in en als zij wat naderbij komt, zien wij, dat het prinses Margriet is. Guitig kijkt zij naar alle kanten en geestig verschijnt het vrieinde- lijk gezichtje on,dor het kabouter mutsje uit, dat dezelfde kleur heeft fraise, als het wollen pakje, waar bij de donkerroode sokjes aller grappigst afsteken. Een kind als uw dochtertje en onze kleine meid zich heel niet bewust dat ze een prinsenkind is. Zij steekt niet haar geleidsters door de dikke sneeuw den druk ken straatweg over en verdwijnt dan achter het wachthuis van de maredhamsee, maar even keert ze zich om op verzoek van een foto graaf, die haar ook heeft ontdekt. Ze laat zich heel niet van de wijs brengen en kijkt onbewogen naar het toestel. Ja, daarin ver schilt prinses Margriet, die het fotografeeren gewend is, toch varn uw en ons kind. dat zich zeker niet zoo stil had gehouden. Ze ge droeg zich 0ok anders dan haar zusje Beatrix, die, toen zij een dezer dagen voor de school in Bilt- hoven door een fotograaf werd opgewacht, riep: „U mag hier niet fotografeeren." Bij onzen terugkomst aan Asto ria chalet wapperden van het ge bouw vele vlaggen. Zou de mili taire tffefening, die we zoo juist hebben bijgewoond, dan een ge nerale repetitie zijn geweest Binnen was men echter ook al met versieringen bezig. Alles uit voorzorg. In Zuid Afrika wordt steeds meer buitenlandsch kapitaal belegd, In 1946 werden er aCht buitenlandsohe maatschappijen geregistreerd. Onder de pas geregistreerde maatschappijen bevindt zich de Kayser kousenfabriek de Nuffield autofabriek, Philips (Eindhoven), de Amerilkaansche conservenfa. briek van Heinz en de Studebaker autofabriek, Philips is reeds lang in Zuid. Afrika gevestigd, maar bepaalde zich tot nu toe alleen tot den han del in radiotoestellen, De nieuwe maatschappij be0ogt voornamelijk het vervaardigen van gloeilampen, waarvoor een fabriek zal worden opgericht, Voor het bijz. gerechtshof te Utrecht had zich gisteren te ver. antwoorden de Arroersfoorter F v. Doorn, berucht bewaker uit het kamp Amersfoort. Uit de verklaringen van ver. schillende getuigen bleek, dat ver. dachte in het kamp al een bruut was opgetreden. Op onmensche. lijke manier had hij gevangenen getrapt en met een knuppel op del kaalgeschoren hoofden geslagen. Een aantal gevangenen moesten onder zijn leiding palen opladen, en overbrengen naar de Leusdéb. heide, waar zij de palen moesten ingraven. Aan de palen werden 49 gedetineerden vastgebonden en ge fusilleerd naar aanleiding van den aanslag op Hauter. Hij had de Duitschers geholpen met de afzet, ting van het executieterrein. Door loopend gewapend met een revol ver, waren dit bij dergelijke ge. legenheden zijn gewone bezighe den geworden, waarop hij niet weinig trotsch ging. De proc.-fis. caal noemde verdachte een intens slecht mensch, die geruimen tijd u't de samenleving moet worden gebannen en eischte 20 jaar gevan genisstraf. De regeering is met de gemeen te Muiden overeengekomen, dat de gemeente alle schade aan on roerend goed beneden de 3000, voor rijksrekening laat herstellen. De regeering deed dit, omdat slechts langs dien weg met spoed en op efficiente wijze in den ont- stanen nood kan worden voorzien. De getroffen regeling houdt echter niet in, dat de gemaakte kosten geheel voor rijksrekening zullen blijven. De burgemeester van Baarn, mr. F. J. van Beeck-Calkoen bracht met den gem.-secretaris een bezoek in Astoria-Chaletwaar speciaal de telex-installatie werd bezichtigd. Nog altijd zitten we aan diverse maatregelen nit den bezettings tijd vast en telkens loopt het op continuatie uit, waartegen dan geregeld uit de Kamer verzet rijst Zoo had zij van minister Gielen een twaalftal onderwijsmaatrege_ len te iegaliseeren, die deze be windsman voorloopig nog niet kan missen en die niet kunnen wach. ten op de algeheele technische herziening der L. Onderwijswet, welke nochtans naar men hoopt nog dij jaar aanhangig zal worden gemaakt Aangeteekend dient te worden dat het voorstel ten dezen reeds afkomstig was van 's ministers voorganger en dat de huidige be windsman zich veroorloofd had ten aanzien van èèn punt een w ij ziging aan te brengen. Deze betrof het z.g.n, Stopbe sluit, waarbij tijdens de bezetting de bouw van bijzondere scholen was stopgezet Deze aantasting van het grondwettig recht wenschte Z.Exc zeer terecht niej- ganger te oontinueeren, en althans gedeelte lijk op te heffen Evenals bij vorige gelegenheden kwam er ook nu weer oppositie tegen een alleszins gemotiveerden maatregel als deze die den ka. tholieken en den overigen voor standers van confessioneel onder wijs ter harte gaat Weliswaar verklaarde de heer Van Sleen (P. v d A.>, die zich In gezelschap van de dames van den Muyzenberg Wiilemse (OFN) en Fortanierde Wit (PvdA) zij het met wat milder accent over deze wijziging kwam beklagen, herhaaldelijk dat hej hem niet te doen is aan de naneieele gelijkstelling te tornen of den voorstanders van de bijzon dere school dwars te zitten (daar aan wordt sinds de Groninger mo_ tie niet meer gedacht)maar hoe deze onderwijsspecialist er dan eigenlijk toe kwam om tegen alle betoog uit de rechterzijde van mr Teulings (KVP), den heer Ti. lanus (CH) en oud.min Terpstra (AR) en van de ministerstafel in hardnekkig aan zijn opvatting vast te houden, is ons een raadsel. Terwijl allerwegen over gebrek aan woonruimte wordt gejammerd, zag de heer Van Sleen in zijn ver. beelding blijkbaar de confessionee- le schoolbesturen druk doende met alsmaar scholen te bouwen en daarom was hij niet van zijn stuk te brengen, dat de minister in elk geval stevig een oogje in het zeii« diende te houden en daarvoor over speciale bevoegdheden te beschikken Minister Gielen had echter goed verzekeren, dat het aan een wa kend oog niet zou ontbreken er zjjn 75 scholen In de geteisterde gebieden volledig en 350 gedeel telijk vernield en er is maar ma. teriaal voor 36zoodat alleen reeds de materialenpositie in han den van het College van Gemach tigden voor den Wederopbouw een afdoende rem vormt tegen hetgeen men ter linkerzijde blijk baar zoo zeer vreest Een zuiver theoretisch dispuut" oordeelde dq heer Terpstra. In derdaad zal er, zoo meende ook de minister, in feite niet veel ver anderen Niettemin legde Z.Exc er vollen nadruk op, dat het hier vóór alles zij het dan wegens de «n. punt van onderzoek uit. Uiteraard zal naar de meest eenvoudig! wijze van premiebetaling worden ge streefd. Wat betreft de toekomstige uit-* voeringsorganisatie der sociale verzekering gaan de gedachten van den minister voorloopig in de richting van uitvoering der ziek-< te- en ongevallenverzekering door, z.g. verplichte vakbedrijfsvereeni-, gingen en uitvoering van de ove rige vakken van verzekering, met name van de langloopende verze keringen, door één landelijk or gaan met vertakkingen over de peripherie, in welk orgaan naast de maatschappelijke organisaties het overheidselement vertegen woordigd zal zijn. Bij de uitvoering der herziene sociale verzekering zal worden gestreefd naar een zoover moge*" lijk doorgevoerde unificatie van de administratie der onderschei den uitvoeringsorganen, terwijl de beleidsvragen door elk orgaan af zonderlijk in eigen kring- zullen worden behandeld. De minister erkent de wensehe** lijkheid bij de reorganisatie van de sociale verzekering te strevett naar een meer geleidelijken over gang van de ziekengelduitkeering naar de invaliditeitsrente. Het is hem bekend, dat de gedachten van de herzieningscommissie ook in die richting gaan. De minister, is voornemens op korten termijn een incidenteele wijziging van' flè ziektewet ter zake van den duur, der ziekengelduitkeering bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Het is bepaaldelijk de bedoeling, dat in de toekomst naast de alge meen verplichte ouderdomsvoor ziening ruimte wordt gelaten voor aanvullende voorzieningen door middel van bedrijfspensioenfonds sen, waardoor den arbeiders extra uitkeeringen gewaarborgd worden. Vooruitloopende op de in het ka der van de algemeene herziening der sociale verzekering komende wijziging der ouderdomsverzeke- rmg, welke zich eveneens tot de kleine zelfstandigen zal uitstrek ken en waarbij een uitgebreide overgangsregeling niet kan wor den gemist, as getracht met de voorgestelde noodvoorziening voor ouden van dagen, ook wat de kleine zelfstandigen betreft, een aanvaardbare voorloopige oplos sing te geven. Voorstellen om de uitkeeringen ingevolge de invaliditeitswet en de ziektewet te brengen op 100 pet. van het loon, zijn «sn <SPf» nrfnfoter met te verwacht»,. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de be grooting van Sociale Zaken deelt de minister mede dat de door heim ingestelde technische commissie naarstig voortwerkt aan de herzie ning van de sociale verzekering. Bijzondere aandacht wordt daarbij besteed aan de materie welke thans in de Invaliditeitswet is ge regeld. In het stadium, waarin de arbeid dier commissie thans ver keert, acht hij het niet wenscfhelijk een administratieve vereenvoudi ging van de huidige Invaliditeitswet, waarmede nog geruimen tijd ge moeid zou zijn, ter hand te ne men. Bij de beoogde herziening van de sociale verzekering zal, voor zooveel zulks in 'het raam der nieuwe plannen past, meda aan dacht worden besteed aan de des tijds gedane voorstellen van de commissie-Van IJsselsteijn. Van de herziening der sociale verzekering, welke de minister nastreeft, maakt de unificatie der verzekering een voornaam onder deel uit- Hij acht het voorbarig zich over de daarmeesamenhan gende vragen reeds in dit stadium van voorbereiding definitief uit te spreken. Premiebetaling voor alle verze keringen door middel van één loonlijst maakt in de technische commissie voor de herziening van de sociale verzekering nog een standigheden min of meer in theo rie - geldt het goed recht der ver schillende bevolkingsgroepen om voor haar kinderen onderwas te verlangen naar haar eigen over tuiging. Pertinent weigerde de be_ windsman dan ook z(jn wijziging ter zake terug te nemen Maar de heer Van Sleen bleef o.p den eenmaal ingeslagen weg yoortbollen en stellig geprikkeld door allerlei interrupties van zijn opponenten, bracht hij ten slotte een amendement ter tafel strek kend om de door den minister aan gebrachte wijziging te schrappen en dus het stopbesluit uit den be zettingstijd te handhaven Het was blijkbaar zelfs eiflcelen zijner eigen partijgenooten te erg. Want de heer Joekes kwam ver klaren dat hij aan dit onnoodig prikkelen van gevoelens ter rech terzijde niet meedeed en bi) de stemming bleek ook de heer Schijt huis (eveneens uit den Vrijz dem. Bond afkomstig) aan zijn zijde te staan. (Fractieleider v d Goes van Naters, die wel de presentielijst teekende was bij de stemming niet aanwezig) Niet meer dan 22 stem men werden er met behulp van de communisten en de fractie van de Vrijheid" vóór het amendement uitgebracht; met 39 stemmen bleef het grondwettelijk recht geëerbie digd Voor de verhouding tussehen de beide regeeringspartijen was dit raadselachtige vertoon intusschen alweer een pijnlijke geschiedenis. Het ontwerp werd zonder hoof delijke stemming aangenomen, na dat de minister overeenkomstig de suggestie van de commissie van rapporteurs zich vereenlgd had met het fixeeren van een datum, waarop het weer buiten werking treedt 1 Nov. 1947 vond Z, Exc, begrijpelijk wat dicht bij voor de definitieve totstandkoming van de in uitzicht gestelde revisie der L. Onderwijswet en daarom is er in gemeen overleg 1 Februari 1948 van gemaakt L. EL Naar Reuter uit Washington seint, heeft de woordvoerder in de commissie voor koopvaardijaange- legenheden van het Amerikaan-- sche huis van afgevaardigden verklaard, dat de Amerikaansche regeering het afgeloopen jaar ge tracht heeft, de 95 ondeï le leen- en-pachtwet aan de sovjet-unie geleende schepen terug te krijgen, doch dat alle pogingen om tot overeenkomst te c"Nïken op niet» zijn uitgeloopan. De commissie overweegt thans een resolutie tot terugeischen van alle uitgeleende schepen aan de sovjet-unie, overeenkomstig dè wet, in de laatste zitting van het congres aangenomen, die het ver huren van Amerikaansche scha* aan andere landen verbiedt-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5