In den geest van Frédéric Ozanam JONGE KUNSTENAARS gaan nieuwe wegen vreugde en vol doening MAANDAG 10 FEBRUARI 1917 PAGINA 3 Het eeuwfeest van de St. Vincentiusvereeniging HET OPTREDEN VAN „HOMO LUDENS" GLADHEID-PRO GLADHEID-ANTI RIJWIELDIEFSTALLEN AANGEHOUDEN BRAND VLIEGVELD VOOR ROTTERDAM Wanneer begint 't werk? FRAUDE BIJ DEN DISTRIBUTIEDIENST Geknoei met tabak en versnaperingen BEROEP OP ENGELAND'S 20.000 DESERTEURS VERKAPTE, VERPAKTE, BRUID GEPAKT BURGERLIJKE STAND OUD-STOOTTROEPERS IN DEN BOSCH KINDJE IN KÓKEND WATER VERBRAND De bijna 2 jaar oude C E. M AMER STUDENTEN TEGEN ONZEDELIJKE FILM Het eeuwfeest van de St. Vincentfusvereeniging is in meer flan één opzicht verschillend ge. weest van andere herdenkingen. Twee punten vallen echter bij zonder op: de geest van idealis. me en werklust _,voor de toe komst, die uit de gesproken woorden naar voren kwam, en de hoogstaande wijze van feest. vieren. T Pater drs. W. Heymeijer S.J. had in drie voorbereidingsavon. den op zeer verstandelijke wijze een inzicht gegeven in de ver. houding Christus.yincentjaan hij schrok er niet voor terug daarbij dieper te ploegen dan gebruikelijk is, maar liet daar door ook moeilijk uitwischbare sporen achter. De kerk van de H. Lt.duina was Zondagmorgen bezet door alle le. (den van de vereeniging en de ge- noodigden onder wie de burge meester van Schiedam mr, J. W. De hoogeerwaarde deken R. Reij. nen droeg het H. Misoffer op, ge assisteerd door pastoor A. Oor. sprong O. P. als diaken en pastoor L D Oorsprong O.P, als subdiaken terwijl pastoor G. A. Ruigewaard voor presbyter.assistens fungeerde. In zijn feestpredikatie trok de hoogeerwaarde deken een parallel tusschen de uitzending van de 72 leerlingen door Christus ter voor. bereiding van zijn komst, zooals wordt verleid in Lucas 10 en de zending van de Vincentlanen. Vier overeenkomsten, maar drie frap pantere verschillen: „Ga niet van huis tot huis", zou het werk van de Vincentianen onmogelijk ma. ken vooral als z« bovendien nog geen gevulde beurs zouden mee. nemen Ten slotte is de zending van de leden er geen van het oogenblik zooals die van de 72 was. Hun apostolaat is een blijvende opdracht; vandaag duidelijlker dan anders bewezen door dit honderd jarig bestaan. De uitvoering van de Missa Festiva in honorem Sanctae,Ciciliaa van Jaap Vranken door het zang. koor „Cantemus Domino" onder leiding van den heer Wim de Rooy Idroeg belangrijk bij tot de plech tige feeststemming geroepen en er is reveil geblazen, om de liefde weer bemind te ma. ken. Als velen zich aangoi' en ten strijde voor God moeten de Vin centianen in de voorste linies staan. Onze roeping is een uitermate verheven en bijzondere, zoo ver. volgde de president, maar zij is concreet en ligt voor de hand: ./Het zoeken van de vriendschap met de armen een uitermate chris. telijke taak en plicht. Spreker memoreeiVe de goede samenwerking en de belangstelling van den heer deken en de heeren pastoors, die vaak tot een waardee. ring werd, die beschaamd maakte. Taak der jongeren De toekomst vraagt een actieve belangstelling vooral van de jon. geren. Op hen rust het werk van de nieuwe eeuw, „Legt alle mid. delmatigheid af overtreft elkan der in edelmoedigheid. Gij moet het élan opbrengen, om de nieuwe vormen, waarhaar we zoeken te verwezenlijken ook al zandt gij daarbij de sterkste weerstanden, vooral van de oudere leden ooi er. vinden. Laat u niet ontmoedigen, wanneer de overwinning onmoge. lijk lijkt". Spreker vroeg den jon. geren speciaal hem aan te sporen en hem om raad te vragen en hij besloot; „Het is een gedenkwaardige dag; een dag om onder Gcits zegen en de voorspraak van de Maagd Maria, de Moeder van de Armen met fris, ■Ken moed en krachtigen geest de nieuwe eeuw in te gaan. Adoptie „St. Jozef' Liever dan een kort woord te spreken, wilde mr. Morshuis graag van de gelegenheid gebruik maken, om even langer bij dit eeuwfeest stil te staan. De Schie- damsche vereeniging kent een aantal liefdewerken, zooals bijna nergens wordt geëvenaard. Bp ieder feest werd de gelegenheid aangegrepen, om een nieuw ini tiatief te ontplooien, dezen keer was het weer de adoptie van het kindertehuis St. Jozef. Op de eerste plaats moet voor de Vincentianen de leniging van den geestelijken nood s komen. Deze waarheid wordt wel eens te veel uit het oog verloren. Op de godsdienstige en zedelijke ver heffing moeten we ons ook in ons persoonlijke leven instellen. Spreker sprak de hoop uit, dat in navolging van (je Anglo-Ame- rikaansche landen aan de confe renties een priester ifcou worden De heer en mevrouw van Dorp, die Zondag onder over weldigende belangstelling hun gouden huwelijks)eest vierden. samenwerking tusschen priester en leeken te verkrijgen en aan de leden van de conferentie een be tere godsdienstige vorming te kunnen, geven, dan zij redelijker wijs zelf als léeken kunnen verzor- gen. Er was een tijd, waarin het goed was te vechten tegen een kenbaren vijand, het nationaal- socialisme, maar deze is onder gedoken in communisme, huma- nisme en liberalisme, en het is. moeilijk nu de menschen voor den strijd te vinden. Bereidt u voor een goed Vincentiaan te zijn door uw godsdienstiginzicht en leven te verbeteren. Spreker feliciteerde namens alle 9000 Vincentianen van Nederland de jubileerende Schiedamsche broeders. Namens den Diocesanen Bond feliciteerde ira va da Heyden hen ook, terwijl de heer Middendorf in een geestige speech zijn wen- schen er bij voegde. De heer Buters van de confe rentie Vlaardingen memoreerde het peter en meterschap van Vlaardingen over Schiedam, en den groei van de kleine, die nu Vlaardingen sinds enkele dagen had ingelijfd. Er was dus alle reden voor gelukwenschen. Namens de leden uitte het oud ste lid, de heer G. H. Scheffers nog woorden van dank tot den president; daaraan een toekomst- wensch vastknoopend. toegevoegd als geestelijk-direc (gemeenschappelijk ontbijt teur om de zoo n de zaal van het St. Li'duina, Interesse van gemeente bestuur Mr. J. W. Peek, gaf tijdens de receptie van zijn belangstelling blijk. Het gemeentebestuur en de charitatieve instellingen hadden vroeger langs elkaar heenge- werkt, maar de tijd was gekomen voor samenwerking tusschen bei de. Spreker hoopte het contact in de toekomst tusschen de Vincen- tius en het Gemeentebestuur te kunnen zien groeien tot heil van hen, die aan beider zorg waren- toevertrouwd. Onder de tallooze belangstel lenden zagen we nog mevr. Bent- hemde Wilde, wethoudster van sociale zaken, den heer v. d. Vlies, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon en den commissaris noodzakelijke I van politie, den heer van Veen. gesticht waar anders de oude vrouwtjes verblijven, waren de ta. fels feestelijk gedekt voor het ge. meenschappelijke ontbijt. De president van den Bijzonde. ren Raad, ir. W. H. v d Toorn Jr, nam als eerste het woord; begroet, te tóe aanzitten-den. speciaal den boogeerw. heer deken en de pas. toors van de st. d, speciaal mr. Morshuis, president van den Lan. delijken Raad. ir. v. d. Heyden, president van den onlangs opge. richt -i Diocesanen Raad, den heer Mi 'dendorf, president van den Rotterdamschen Bij zonderen Raad en de leden van de Vlaardingsche conferentie. Graag had spreker gezien, dat zijn voorganger Leo Kramers dit feest als president had gevierd, want deze eer kwam hem toe, maar ziekte heeft dit helaas verhinderd. Onvergetelijk zijn de namen van hen, die honcjerd jaar geleden naar Vlaa-( i.ngen trokken, om daar te vernemen, hoe de nieuw gestichte vereeniging werkte. Vele van de tegenwoordige leden hebben voor. vaderen of leden van bun voorge. slacht in (de vereeniging gelkend. Wanneer wij den stand van heden overzien, moeten wij zeggen, dat die nog ver verwijderd is van het ide al zooals dat door den grooten oprichter is geschilderd maar toch zijn wij gerechtigd het eeuwfeest met niet minder vreugde en vol doening te vieren, dan zij, die het 75 jarig feest herdachten. De bakens verzetten De geest van St. Vincentius is in de afgeloopen honderd jaar zuiver bewaard. Met het verloop van het getij zullen de bakens ook voor de Schiedamsche vereenig ng moeten worden verzet, want wij mogen niet conservatief in oude vormen verstarren, maar moeten verouder, de of overbodig gewor'en lie t e_ werken met een gerust hart dur ven opgeven, om er nieuwe voor in de plaats te stellen. In is naaste toekomst wacht een grco'e taak. Europa worstelt om GoJ. De strij ders tegen Hem hebben de strüders avond. Te zamen met Carla speelde vóór Hem op vele pltatsen wakker I zij ook accordeon.d'uetten en zong Wij voelden een zekere terug, hou-enxihei, bij doorlezing van het programma, dat de feestcom missie voor de buitenkerkelijke viering van het St. Vincentius Eeuwfeest had samengesteld. Zang, dans, instrumentale muziek en voordracht van vaak zuiver „se. rieus" gehalte te brengen voor een niet te verwend gehoor, bleef voor ons een experiment. Gelukkig, dat de feestcommissie het gewaagd heeft. Pioniers arbeid door haar zootvel als door de jonge kunstenaars verricht, heeft bewe. zen, dat katholieke avonden uit kunnen gaan boven alles wat an. deren brengen, mits het door com. petente krachten met jeugdig élan wordt gebracht. Van het eerste halen van het doek tot en met het laatste ap. plaus zijn alle aanwezigen in den ban geweest van de schoonheid, die de artisten wisten te scheppen te herscheppen en weer te geven. Stine van Leeuwen en Silviane Foulidi gaven twee verschillende soorten dansen te zieh. De een met haar klassieke, technische oplei ding de andere met haar mimische, expressie dans brachten beiden deze moeilijk te beoefenen en te doorleven kunst dichter tot de aan. schouwers. Darla Heymrns be schikt over een mooie mezzo.so. praan, die even soepel als gevoelig is fen zich uitstekend voor het lie- •derengenre leent, evenals de stem van den baritonalen.tenor. van Ben Adolfs wien het duet uit Don Juan beter lag dan de Negro.spiri. tuals. Marijke ven Sfrraaten bege. le'dde op de piano in overeenstem ming met het goede peil van den zij charmant Fransche liedjes. Hein Zomerdijk, piano, trad solistisch en tezamen met Hans de Roo viool en Hubert Buurman, cello op. In de Prélude in Cis van Chopin toon. de hij zich een vertolker met be. loften, met een gevoelsleven, dat een Chopin vertolker behoeft. Hans de Roo, had een toon, mooi en rein als een herdersfluit, ter. wijl zijn streek forsch en beheerscht is. Hubert Buurman toonde zich een cellist, die het trio op ideale wijze aanvulde. woord aan hen vergezeld gaan van Ir. v. d. Toorn liet zijn (dank. bloemen voor alle spelers. Hij zag hen graag nog vaak in Schiedam terug. Een wensch dien wij met een applaus als dat aan het siot van den avond zouden willen be. krachtigen. Zaterdagavond wilden 2 agenten van politie een persoon M. L. ter. zake dronkenschap vanaf de Korte Dam overbrengen naar het Hoofd bureau van politie- Dit w-era hun echter belemmerd door een soldaat C. V. uit Schiedam en eenige vreemdelingen- Er ontstond een vechtpartij Met groote moeite is het hun ten slotte mede tengevolge van de gladheid van de straten, gelukt bovengenoemde personen aan te houden en over te brengen naar het Hoofdbureau van politie alwaar zij in- bewaring zijn gesteld. Zondagavond is mevr- G- K.-S. in de Maasstraat door de gladheid van de straat gevallen en brak daarbij haar linker onderbeen. Door de G- G. D- is zij naar het Gemeente-ziekenhuis overgebracht en. daar ter verpleging opgenomen. D v. S uit Schiedam deed aan gifte van diefstal van- zijn rijwiel J. W. deed eveneens aangifte van diefstal van zijn rijwiel, gepleegd alhier Door de politie is alhier aange houden de zeeman D. J- B-, die zich te Rotterdam aak diefstal had schuldig gemaakt. De man is aan de Rotterdamsche politie.overge. geven. Ten huize van H- A- V. aan de Koemarkt 2 alhier, brak Zaterdag avond een -klein binnenbrandje uit. De brand is door de brandweer ge- bluscht met behulp van den bewo. ner. Een gedeelte van den vloeT is verbrand- Uit een rookka-noal was een vonk gevallen. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begroo ting 1947 van het,departement van verkeer memoreerden sommige leden Rotterdam's verlies van het vliegveld Waalhaven in de oorlogs jaren- Reeds tijdens den oótlog, aldus deze leden, zijn studiën ge maakt omtrent plaats en aanleg van een nieuw vliegveld, omdat een stad als Rotterdam, jvil zij voor het intersotionale handels- en scheepvaartverkeer beteekenis be houden. over een vliegveld de omgeving van de stad moet be schikken. Betreurd moet worden dat, on danks de van de zijde yanRot-er- jLofrtnnrÏP activiteit. HOR Na een minutieus onderzoek is komen vast te staan, dat bij den distributiedienst in Rotterdam ern stige onregelmatigheden hebben plaats gevonden. De fraude beperkt© Sieh tot de zoozeer begeerde tabaks- gemengde en versnaperingskaarten doch heeft in den loop der maanden en vrij grooten omvang aangenomen Bij een scherpe controle door het Centraal Distributiekantoor kwam echter het een en ander aan het licht en toen begon de sneeuwbal te rollen. enDe eene na de andere ambtenaar bleek de hand in het spel te heb ben en in totaa4 werden 14 ambteu naren op staanden voet ontslagen. Daar het onderzoek nog steeds voort duurt, kunnen nadere bijzonder, heden nog nief worden gepubliceerd, doch men meent te mogen aan nemen, dat met dit onderzoek het mes in een wondeplek is gezet In verschillende uitreiklokalen heeft men niet het publiek, maar het rijk benadeeld door zwantgee kochte- versnaperingskaarten uit te reiken, wanneer het publiek een dergelijke kaart verlangde. Aan den voorraad kaarten van den ambte naar veranderde dus niets. Hf) boekte dan echter Op zijn verant- woordingsstaat een tabakskaarfc nam deze kaart van zijn voorraad en verkocht deze weer zwart. Daar een tabaks, of gemengde kaart meer waard is dan een versnaperings- kaart, verdiende men hierop een aardig centje Het Britsche ministerie van oorlog heeft opnieuw een beroep gedaan op de 20.000 deserteurs uit de Britsche strijdkrachten om zich vrij willig te melden. Bij dit beroep werd vermeld, dat thans besloten is de straffen geheel of voor twee derde kwijt te schelden aan de. serteurs, die zich vóór 31 Maart vrijwillig melden. Op den oproep van 17 dagen ge- leden hebben slechts weinig de. serteurs gereageerd. Wat een bruidscollo is, vermeldt van Dalens' groot.Nederlandsch woordenboek -niet. Het meest nabij komt waarschijnlijk de vertaling „verpakte bruid". Indien dit juïst is,- zal A. M J. O-, winkelier uit Rotterdam, die aangifte deed van diefstal ,,van een groot pak met levensmiddelen, inhoudende bruids colli's, ulevellen, suiker en haver mout", zichzelf wel voor handel in gecelophaneerde adspirant-gades te verantwoorden hebben. GEBOREN: Gerardus J. z v Th. J. v. Waardenburg, en A. Stalen burg, Broersvest 169; Arnoldus S- M. z v P. J. Ham en W. F. M- V Mil, Noordeinde 17; Maria L. d v L M. v- d Hulst en M. S- R- Ko. ning, Nieuwstraat 195: Cornelis z v H Zuurbier en W. M, Bourguig. non. Rotterd-dljk 34. dam betoonde activiteit, nog met den aanleg van het nieuwe vliegveld is begonnen. De regee ring heeft in beginsel haar mede van een vliegveld tusschen Rot. terdam en 's-Gravenhage. voorloo pig in omvang geschikt voor het Europeesche verkeer. Blijkens een courantenbericht heeft echter de president-directeur der KLM. dr. A. Plesman .iin een vergadering ge zegd dat de voor cien aanleg be staande gronden niet geschikt zijn voor een vliegveld, dit in tegen stelling met de meening van den Rotterdamschen technischen dienst welke zijn oordeel mece doet steunen op (iet resultaat van een onderzoek, ingesteld door het la boratorium voor grondmechanica te Delft. De aan het woord zijnde leden zouden gparne vernemen, of de uitlating van den heer Plesman moet worden beschouwd, als een zuiver particuliere meenmg. dan wel of er wijziging is gekomen in -het standpunt van de regeering Op een zeer spoedig tot stand komen van het nieuwe vliegveld, ten Noorden van Rotterdam, drongen deze leden aan en zij vroegen eéfl nadere mededeeling van den mi nister omtrent het tijdstip waarop het werk zal worden aangevangen- Zondagmorgen arriveerde in Den Bosch het vredesregiment stoottroepen uit Nijmegen, dat ge. noodigd was op den landdag van o"ud.stoottroepen. Het nieuwe re. giment. grootendeels bestaand uit oud.stoottroepers, was onder com* mandant Van dér Putten gekomen om de burgerij te danken voor de bazuinen en diepe trommen, dia ze de regimentskapel, als blijk van waardeering voor het optreden van het regiment bij de bevrijding van de stad heeft aangeboden. Pp de Parade werden de mannen ontvan^ gen door den heer Muurkoster, voorzitter van het comité van ont. vangst. Verschillende sprekers voerden het woord, o.w. de burge. meester van 's-Hertogenbosch, de heer Loeff, die wees op den band die er tusschen de Bossche bur. gers en de stoottroepers bestaat, omdat zijn stad immers door hen is bevrijd. Hij bood een prachti. gen sportbeker aan Aalmoezenier majoor Goossens, werking toegezegd voor den aanleg" vertegenwoordiger van den minis. uit de Stampioendwarsstraat viel Zaterdagavond in een teil met ko kend water, welke in de keuken gereed stond voor het b2d der an dere km: eren. Op haar hulpge schrei snelde de moeder toe, «-ie net mei je deerliik verbrand naar het Zi'iierziekenhuis liet vervoe- OVERLEDEN: M. Langerveld, 68} ren. Aldaar overleed zij 's nachts I r- I fl (Yon j„ Nhssaulaan 75- laan' de bekomen verwondingen. ter van oorlog, sprak daarop eeni, ge woorden, waarna kapitein J. do Groot, die bij de bevrijding com. mandant was, een overzicht gaf van de oprichting van het regi* ment. Overste C. van der Putte, commandant van het vredesregi. ment, sprafk, de hoop uit, dat dit regiment in Den Bosch zou worden gelegerd en raadde den ingezete. nen aan een comité op te richten om dit te bevorderen. Na het spe. len van het Wilhelmus defileerda het regiment voor de autoriteiten, die zich voor het stadhuis hadden opgesteld, waarna de soldaten in het Casino werden getracteerd. Voor de oud.stoottroepers had na den afmarsch nog een bijeenkomst plaats, waarop velen het woord voerden en de gevallenen werden herdacht De katholieke studenten van 't aartsdiocees Zuid.Californië heb* ben besloten gedurende 'n maand alle bioscooptheaters te boycotten naar aanleiding van het feit dat aartsbisschop John J. Cantweli de katholieken gewaarschuwd had tegen d-e film ,,Duel in de zon", waarvan de aartsbisschop gezegd had, dat zij door de katholieken niet zonder gewetensbezwaar kon worden bijgewoond De Galiforni* sche stu en'-en hopen zes millio-en mede-studenten te betrekken in hun campagne tegen onzedelijke films.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3