(MILITAIREN HOOREN LINGGADJATI-HERAUT SPOORWEGVERBINDING IN HET ZUIDEN Nederland kenne geen vrees" Med. Missiezusters naar Indië Werken in OVERJASSEN PAGINA 6 MAANDAG W FEBRUARI 1947 ROMME SPREEKT TE BATAVIA STILLE OMGANG SOEKAWATI TERUG IN NEDERLAND HET SIEMENSCONCERN BESCHULDIGD Engelands kolenpositie dreigend Door Engelsch stroomtekort leger van werkloozen GOTIEK VAN EERSTE KAMERLEDEN 99 VAN KLEFFENS OVER ONS LAND EN DE WERELDPOSITIE VER. STATEN EN DUITSCHE KWESTIE RADIOCONFERENTIE OP DRAKENBURGH VROEGE AARDAPPELEN VOOR ENGELAND Gift voor kathedraal van Canterbury EEN EERSTE GROEP GAAT VERTREKKEN Een Koningin Wilhelm ina- film HARING MAG NIET MEER DAN ACHT CENT KOSTEN AMERIK. AMBASSADEUR IN POLEN TERUG GEROEPEN? Onze correspondent, de heer Hofwijk, seint ons uit Batavia: Zaterdagmiddag heeft prof- Romme voor een aandachtig gehoor een rede over Linggad- jati gehouden in het R. K- mi litair tehuis te Batavia- Een groot aantal officieren, ow. generaal Durst Britt en Quant, woonde de lezing bij. Spreker gaf een openhartige en zeer principieele uiteenzetting over de behandeling van het ont- werp-accoord van Linggadjati in ons parlement. De aanvaarding van de voorstel len der regeering door de R. K. Kamerfractie, welke stap voor ve len een schokkend feit was. was nochtans gerechtvaardigd, doordat er de overweging aan ten grond slag lag: ..wij willen Indië behou den. niet exploiteerend, bevade- trend. of bevoogdend, maar duur zaam samengaand, terwille van ddeëele overwegingen en doelein den. terwille van het gezamenlijk dienen van materieele doeleinden, terwille van het welzijn van alle .volken. blank en bruin, in dit I rijk". De Indonesiërs opheffen tot een vruchtdragend nationalisme was Nederlands roeping en was breed politiek beschouwd ook omgekeerd een Indonesische roe ping „Door wederzij dsche hand reiking zouden wij een voorbeeld geven aan de door splijtzwam en- teisterde wereld- In politieke ver bondenheid immers lag de beste waarborg voor nationale vrijheid". De voornaamste uitvoerders van dat, waartoe te Linggadjati de grondslag gelegd werd, zijn niet de politici, maar krachten uit de gewone maatschappelijke samen leving, die meehelpen het bestaan de wantrouwen tegen het accoord te overwinnen- „Vrijheid en vei ligheid" is een conditio sine qua non voor vruchtbaren arbeid. Zij, die zich hiertoe geroepen voelen, dragen een groote verant woordelijkheid. die parallel loopt met de schoonheid en verheven heid hunner taak. Een andere beheerschtheid nog. dan die. door u. als militairen, zoo schitterend getoond, zal van u worden gevraagd. Een beheerscht heid in uitingen en opvattingen, waardoor de crisis van het ge schokte vertrouwen zal worden geliquideerd een zaak van enorm belang. Ik wensch- u toe aldus ein digde spr. dat het u gegeven moge zijn. onder Gods zegen uw taak tot een goed einde te bren gen, meehelpend aan den opbouw van 't nieuw staatkundig element op een gelijkwaardige blankbruine basis, een voorbeeld stellend aan het innerlijk verdeelde Europa. Het Gezelschap van den Stillen Omgang was gisteren te Amsterdam in algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer L. A. P. M. v. d. Broeke, bij afwezigheid van den heer Alph. Elsenburg. Anton van Duinkerken heeft in een gloedvolle rede Amsterdam geschilderd als de Mirakelstad. Ais muzikale opluistering bracfet het Collegium Musicum Amsteto- damse o. 1. v. Toon Vranken eenige liederen ten gehoore. Deken v. d. Burg sprak vervolgens over de dankbaarheid die Amsterdam moet hebben voor het meest kostbare dat God aan de hoofdstad heeft ver leend. Het koortje bracht vervol gens nog eenige liederen tot slot. Voor den Stillen Omgang, die dit jaar °P 16 en 23 Maart zal worden gehouden, zullen ruim 30 extra treinen door de N S. worden ingelascht. 32 tramtreinen zullen beide nachten de omgangers in de stad naar de verst Verwijderde ker ken vervoeren. Er zullen ca. 50-000 deelnemers van buiten de stad zijn, d.w.z. ruim 6000 meelr dan het vorig jaar. Zondag 9 Febr- is op Schiphol jgeland het K.L.M.-toestel PH-TCF wit Parijs. met aan boord den president van Oost-Indo- tiesië. Soekawati, vergezeld van Zijn echtgenoote en twee zoontjes. De heer Soekawati is voorne mens met zijn gezin op 20 of 22 Februari naar Indonesië terug te weeren- Naar hetA-N.P. verneemt, zal öe heer Soekawati verschillende groote bedrijven in ons land bezoe ken teneinde een indruk te krijgen van den wederopbouw. Gp 11/ en 12 Februari zal tiij een bezoek brengen aan de staatsmijn Maurits en aan Philips. Op 13 Febr. zal bij in het Asta- Cheater te Den Haag een filmvoor stelling bijwonen van „bedrijfsle ven en wederopbouw in Neder land". Op 15 Februari zal hij Rot terdam bezichtigen, waarbij hij een tocht door de haven zal ma ken en de werf Wilton-Fijenoord zal bezoeken. Ten slotte zal hij 17 Februari een bezoek brengen aan de firma Joh- Enschede en Zn. te Haarlem en de hoogovens te Velsen. Th. Biiinp Baum, lid van den JSerljjnschen gemeenteraad, heeft op een persconferentie te Berlijn, «tig woordvoerder van de socialis tische eenheidspartij, verklaard, dat uit verscheidene documenten is gebleken/' dat het Siemenscon- cern, dat thans in Engelands han- i stellend gebrek aan verbruiks. den is, medeplichtig is aan door goederen in de geheele wereld, en de nazi's verrichte oorlogsmisda-1 de niet altijd zeer doorzichtige De Britsohe minister van justi tie, Sir Hartley Shawcross, ver klaarde, dat de huidige brandstof, situatie geen kwestie was van fa len der labour-regeering of van het socialisme. ..Maar indien wij er niet in slagen deze situatie meester te worden en de steen koolproductie te verbeteren, zal de labour.regeering mislukken en het zal het einde beteekenen van het socialisme in onzen tijd. Het is nog belangrijker dan dit: de geheele welvaart en de toekomst van het land staan op het spel en alles hangt geheel van ons zelf af. Wij zullen in onze kantoren, in over jassen moeten werken". Volgens Shaw'cross stond het land voor een situatie die even ernstig is als die in 1939-40. In den afgeloopen nacht om 12 uur zijn naar schatting 3 a 5 mil- lioen Engelsche arbeiders door het afsnijden van electrischen stroom voor bijna alle industrieën in een groot deel van Engeland en Wales tot werkloosheid gedoemd. De regeering wil de steunuitkee. ring voor de onmiddellijk hierbij betrokkenen tijdelijk verhoogen. Dan nog zullen de meesten aan zienlijk minder krijgen, dan hun normale loon. De leiding van één der groot ste electriciteitsbedrijven in En geland heeft verklaard, dat de groote electriciteitsbeperking on mogelijk volgens de plannen van Shinwell kan worden doorgevoerd. De electriciteitsvoorziening van het land zou bij een dergelijke po-gnng in gevaar gebracht worden. Teneinde den kolennood vooral in Londen te verlichten, heeft de regeering bevolen, dat Oceaan schepen, die nog nooit als kolen, schepen zijn gebruikt, ingeschakeld zullen worden. De stroomrantsoeneering zal vermoedelijk minstens een week duren. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begroo ting van verkeer stelden vele le. den er prijs op, hun groote waar deering uit te spreken voor het belangrijke werk, door de Nederl. Spoorwegen sinds de bevrijding verricht Eenige leden, hoewel zich gaarne aansluitende bij de hier en elders aan de Nederl. Spoorwegen gebrachte hulde, meenden toch de opmerking niet achterwege te mogen laten, dat de belangen van de Zuidelijke en de Noordelijke provincies helaas niet in dezelfde mate worden be. hartigd als die van de Westelijke provincies. Naar het oordeel van deze leden kwam dit in het bij zonder tot uiting bij de verdeeling van het beschikbare rollende ma. terieel Deze leden stelden voorts de vraag, of het personenvervoer Het vertrelc van IV-3 R-I. uit Bergen op Zoom naar Indië, dat aanvankelijk op 7 Februari was bepaald, zal nu op 19 Februari plaats hebben. Minister Van Kleffens, de vertegenwoordiger van Neder, land in deeerstkomende verga, dering van den economischen en socialen raad der Ver. Na ties, die dezer dagen in ons land Is teruggekeerd, heeft in het groot auditorium van de universiteit te Leiden, Zaterdag den dag van haar 372 jaar be staan, een rede uitgesproken voor leden der rechtskundige faculteit over internationale problemen. Als factoren, welke de situatie in deze na.oorlogsche wereld be- heerschen, noemde hij het groote aantal min of meer zwaar getrof. fen volkeren, welke hunkeren naar opbouw en herstel, het ont. den. Volgens Baum hebben de Sie mens!'abrieken de installaties voor de gaskamers vervaardigd. In het bijzonder voor Auschwitz, Waar volgens dit systeem 10.000 menschen per 24 uur vergast Werden. Verder legde Baum aan dit concern ten laste, dat het door slechte behandeling den dood op ■Sijn geweten heeft van politieke [gevangenen en buitenlandsche werkkrachten, die Siemens in dienst had genomen. Volgens Baum steeg de omzet yan Siemens, tusschen 1933 en 1944-45, van 330 millioen tot 2 milliard mark. Er is een commissie va'n onder zoek ingesteld naar aanleiding dyan deze beschuldigingen. Robert Murphy, de Amerikaan, sche vertegenwoordiger bij de plaatsvervangers van de ministers yan buitenlandsche z: ken te L-n. den, heeft het Amer'kaansche voorstel betreffende :e te volgen procedure bij de ousta't'ng van 't vredesverdrag met Duitschland, Overgelegd. Dit voorstel voorz-'et de instel Eng van vier commissies eit der tien andere lichamen voor d? be handeling v?n -De t>-1:t:oV„ t«r houding van Sovjet Rusland Vol gens hem waren er echter over. duidelijke teekenen, dat Rusland een gewapende actie, althans in deze periode, niet wenscht. Men moet zich ook niet in de war la. ten brengen, zoo zeide minister Van Kleffens, wanneer men el. kaar in de vergaderingen der VN eens hartig de waarheid zegt en zeker zou Nederland zich beter uit de VN kunnen terugtrekken, indien wij ons bij het bepalen van ons gedrag lieten leiden door vrees. De vraag besprekende, wat het buitenland van Nederland ver. wadkt, zei minister Van Kleffens o.a-, dat wij op het oogenblik in Amerika en in de wereld in vrij hoog aanzien staan, omdat wij 'n redelijk denkend, gematigd en verdraagzaam volk Zijn. Wil ziuL len er echter op moeten letten, dat dit zoo blijft, zei hij en met gezonde zelfcritiek ons doen en laten moeten beoordeelen, zonder dat wij vervallen in kankeren", welke Nederlandsehe hebbelijk, heid bij overdrijving wel eens kan worden tot een kanker in ons na. tionaral bestaan. Minister Van Kleffens deed voorts een uitvoerig beroep op de journalisten om op het weinige papier, dat hiun ter beschikking staat, toch vooral zoo zorgvuldig en getrouw mogelijk aan hun le. zers te vertellen, wat er in de we. raid te koop is, opdat een ieder zich een zoo goed mogelijke voor stelling kan vormen van de in ternationale verhoudingen ,,Een regeering, die niet wordt gedragen door een wel ingelichte publieke opinie, kan haar taak niet met hoop op een goeden uitslag ver. vullen", zoo besloot minister Van Kleffens. Op Zaterdag 1 en Zondag 2 Maart a.s. zal op „Drakenburgh" een week-end worden georgani. seertd gewijd aan het radio vraag, stuk. Voorstanders van een z.g. natio. nalen omroep zoowel als verdedi. gers van het katholieke Omroep- besteld zullen er de algemeene ge. dachtenwisseling inleiden. Ook aangelegenheden, het pro- gramma.peil betreffende, zullen aan de orde worden gesteld. Tusschen 1 Maart en 24 Mei zul. len beperkte hoeveelheden vroege aardappelen op vergunning in En. geland worden ingevoerd, zoo deelde het Engelsche ministerie van voedselvoorziening mede. De in te voeren hoeveelheid kan na 30 April eventueel worden ver groot, hétgeen afhangt van 't aan bod op dit moment. Een zeker ge. deelte van de toegestane hoeveel, heid zal aan nieuwe importeurs worden toegewezên, mits deze een gevestigd gros»*ers>be»clrijf voor groenten en fruit hebben, of uit. sluitend optreden als importeurs van versch fruit en groenten. over de spoorlijn door de Lans, straat, waar het vervoer thans met bussen wordt onderhouden, nog niet kan worden hervat. Dezelfde leden hadden bij ge. ruchte vernomen, dat het in het voornemen zou lilggen, de spoor. lijn BoxtelGennep op te hef. fen. Indien dit inderdaad het ge val mocht zijn, zoo wilden zij daartegen reeds thans ernstig waarsdhuwen Nog stelden deze leden de vraag of inderdaad ook de lijn van Eind. hoven over Valkenswaard naar België bestemd is te worden opge. heven. Naar bun oordeel zou hier. mede de zoo gewenschte nauwere relatie met dat land niet worden bevorderd* te minder nu ook reeds de spoorlijn TilburgBaar. Nassstu is vervallen. Eenige andere leden sloten zich bij de voorgaande opmerkingen aan en verklaarden, een snelle spoorwegverbinding tusschen het centrum des lands en de Zuide. lijlke en Noordelijke provincies van het grootste belang te achten. •Deze leden zouden gaarne het oordeel van den minister verns. men over de mogelijkheid van spoorwegaanleg over den afsluit, dijk. Zij achtten zulk een verbin. ding van hoogere urgentie dan de voorgenomen aanleg van een spoorweg van Amsterdam naar Den Haatg met ondergrondsdie stations in beide steden. Nog andere leden vroegen, of 't in de bedoeling ligt, de spoorbrug bij Rhenen niet te verbouwen en in verband daarmede den spoor, wegdienst AmersfoortKêsteren te staken Is de minister niet van oordeel, zoo vroegen zij, dat (Jaar. door aan dit zoo zwaar getroffen deel van de Betuwe, dat zich ten aamzien van het verkeer toch reeds in een ongunstige positie be. vindt, onherstelbare schade zal worden toegebracht? Een groot bankier te New York Thomas Welly Iamont, heeft een half millioen dollar geschonken aan het restauratiefonds van de kathedraal van Canterbury en wel om den moed van de Engelschen iin 1940 en 1941 te eeren, evenals het rotsvaste vertrouwen van de vrije mannen, die de wereld gered hebben van den demon is eb en aan val der Hunnen aspecten van de Duitsche kwestie. De vertegenwoordigers van de achttien kleinere geallieerden zou den toestemming krijgen „deel te renen" aan de besprekingen ritoriale, economische en militaire deze lichamen. Op Zondag 9 Februari hebben de Medische Missiezusters in het huis der Malthezer ridders aan de Nieuwe Gracht te Utrecht waar zij, zich verheugend in de bescherming van de „Souvereine Orde" zich kort geleden vestig, den, het afscheid gevierd van de zusters, die op 21 Februari naa Batavia vertrekken. Deze eerste groep die de Neder, landsche af deeling in Iniiië gaat vertegenwoordigen, bestaat uit twee vroedvrouwen, een verpleeg, ster, een sociale werkster, en een zuster die voor de huishouding zorgt. „Heldenmoed is niet vol doende" aldius dr. E. Lippits, de overste van de Nederlantische af- deeling. Wij moeten de natuurlijke middelen van het vakmanschap ge. bruiken om het bovennatuurlijk doel te bereiken." Het hoogte- en zwaartepunt van de bijeenkomst werd gevormd door de voordracht van prof. dr. G. Brom over: De taak van de Neder, landsche katholieken ten opzichte van de Katholieke Kerk op Java. Stijlvol rijk aan inhoud, be- heerscht, met een telkens doorbre. kend élan, sprak hij over Indië, waar de Kerk nog zoo jong is en waar wij niet werken zooals de Voorzienigheid het van ons ver. wacht, indien wij niet alle men. sehelijke middelen gebruiken die ons ten dienste staan. De missio. naris moet aanknoopingspunten zoeken in den Oosterling, in zijn aard en in zijn nooden. wij Gerard Rutten krijgt opdracht De cineast Gerard Rutten, flhtems officier in aigemeenen dienst van H. M. de Koningin en in verband met de te verwachten heugelijke gebeurtenis ter beschikking van I-IH KK. HH Prinses Juiliana en Prins Bernhard, heeft een veree. rende opdracht ontvangen. Hij is nl. aangezocht tot het ver. vaardigen van een film, welke 'a beeld z.al geven van de periode, dat H M. Koningin Wilhelmina de regeering heeft gevoerd. Zooals men weet, hoopt Hare Majesteit in 1948 haar 50 jarige regeerings. jubileum te vieren. De titel voor de film is nog .niet bepaald Wij werken vergeefs, als geen levend en organisch verband I sehermelingen Gods l weten te scheppen tusschen missie' wenscht. en cultuur. De Nederlandsehe ka' tlholiek moge zich er van bewust zijn, dat hij in Indië aan het front van de Kerk staat, en daar het zijne heeft bij te dragen tot de volwassenheid van Christus' Li chaam. De tijd is voorbij dat de Nederlander die er heen ging al. leen economische belangen kende. Hij heeft thans vooral zijn aposto lische plichten. Vroeger ging men naar Indië om te nemen en zich te verrijken. Thans dient men naar Incïë te gaan om te geven, om te eerbiedigen. Want geen grooter schat bergt Indonesië dan den In. donesiër zelf met zijn eeuwige ziel. De Indonesiër is niet geschapen om slaaf te zijn, noch van uitbui ters, noch van de machine. Deze eerbied is geen product van dezen tijd, Nederland kent hierin een katholieke traditie, die gedragen wordt door de namen van Herman des Amorie van der Hoeven en van Schaepman. „Wij hebben Indië niet tot exploitatie maar tot civilisatie." Deze tradi tie heeft in onzen tijd een van haar meesters gevonden in prof. Joseph Schmutzer die 'n man was van de stille, beseheiden, maar vruchtbare en apostolische daad. De groote vraag voor het apos tolaat is: of wij den tijd verstaan. De Medische Missiezusters hebben deze vraag beantwoord, door de roeping van arts en missionaris te combineeren. De Malthezer Ridders beantwoordden haar door hun huis en hun prestige voor dit jonge apostolaat beschikbaar te stellen. Bij monde van een baljuw, z. Th, J. F, Baron van Dorth tot Medler baljuw der Mlal. thezer Ridders hebben zij bun be- zegen toege. De prijs van versche haring was tot nu toe slechts per kg. vastge. steld en wel op 57% cent aan den consument De minister van land bouw heeft nu bepaald, dat de consumentenprijs niet hooger mag zijn dan 8 cent. Dit is geschied omdat visdhventers, die geen weeg. Schaal bij zich hebben en sommi ge winkeliers willekeurig 'n prijs per stuk bepaalden. Tegelijkertijd is de consumen. tenprijs van gefileerde bokking, d. w. z. gerookte haring, ontdaan van kop, vel en graten, gefileerd en verpakt, inclusief verdere ver. pakking, gesteld op ten hoogste 12 cent per stuk. Tenslotte is in dezelfde mfniste. rieele beschikking vastgelegd, dat voortaan onder schoonmaken van gezouten haring, waarvoor ten hoogste 2 cent per stuk mag wor. den gerekend, wordt verstaan het verwijderen van de graat en voorts een zoodanige bewerking van de haring, dat deze voor onmiddel lijk gebruik gereed is. Het bijleve ren van uitjes e.d. en verpakkings. materiaal mag niet extra berekend worden. De "Amerikaansche ambassadeur te Warschau, Arthur Bliss Lane, is naar Washington ontboden om zijn regeering voor te lichten in verband met de toekomstige Ame. rikaansche politiek ten aanzien van Polen. In politieke kringen te Washing ton wordt het waarschijnlijk ge. acht dat Bliss Lane niet naar Warschau zal terugkeeren, doel» door een ander zal worden ver. vangen. Opgericht is de ver. ..Vrienden van Zwitserland", welke zich ten doel stelt de cultureele be- treWtingen tusschen' Nederland en Zwitserland te bevorderen. Secretariaat Nieuwe Plein 54, Arnhem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6