Indonesië's lot in Weer fabriek geeft Jonkman's verklaringen zijn bindend voor de C.-G. De kolencrisis in Engeland ommwr Palestina's jodenterreur blijft DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EK OMSTREK!m BOO„„j»«T.*„ verwachtingen voor 5 dagen tegelijk DINSDAG 11 FEBRUARI 1947 No. 20236 „Ze laten duidelijk zien, in hoeverre Nederland zich gebonden acht Verklaring van minister Jonkman HET VERTREK VAN PRES. SOEKAWATI Priesterroepingen aan het front MGR. HUIBERS EERE KANUNNIK VAN GENT LONDEN ZONDER STROOM Attlee voor de radio Nog drastischer maatregelen? ST. MARGRIET NIET IN TEL Wanneer dooi Arabieren wijzen ontwerp- accoord af NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX ■bureaux VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8. SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK De Commissie-Generaal heeft gisterenavond, een. verklaring uitgegeven., waarin, o.m. het volgende gezegd wordt: De Commissie-Generaal heeft nog geen officieel bericht ont vangen van het besluit -van het rejiublikeinsche kabinet van 8 dezer, waarbij de door minister Jonkman afgelegde regeerings. verklaringen als deel van de overeenkomst, worden afgewe zen- Er is daarom geen aanleiding, nu reeds in te gaan op de moge lijke gevolgen, die dit besluit kan hebben. Het is echter waarschijn lijk, dat de onderteekening van de ontwerp.overeenkomst vertraging zal ondervinden. De overeenkomst van Linggadja. ti geeft de principieele lijnen van de toekomstige politieke structuur van Indonesië en den vorm van de samenwerking tusschen Neder land en Indonesië aan. De verklaringen van minister Jonkman, zijn bindend voor e Commissie-Generaal tengevolge van. de aanneming, door de Tweede Kamer van- de motie- RommeVan der Goes van Na. lCDe verklaringen van den mi nister laten daarom duidelijk zien. in hoeverre Nederland zich door de .aanvaarding gebonden aelit. Ue inhoud van de documenten, welke vermeld -zijn in de motie. Rommevan-der Goes van Naters, komt op alle essentieele punten overmen met hetgeen in Ling- gadjati is overeengekomen. De documenten houden een ver. duidelijking in, welke essentieel is voor de uiteenzetting van de bo vengenoemde tusschen beide par itijen gesloten overeenkomst. In een persgesprek heeft minis ter Jonkman naar aanleiding van het communiqué der republikein - sche regeering inzake de overeen komst het volgende verklaard. „De voorstelling van zaken, cue Van sommige zijden werd verkon digd, als zou de republikeinsohe regeering „nieuwe" voorstellen hebben afgewezen en alleen be reid zijn de oorspronkelijke over eenkomst te teekenen, moet op een misverstand berusten,, omdat de Ned. regeering geen nieuwe voorstellen heeft gedaan. Alleen ten behoeve van de open bare behandeling in de Tweede Kamer, en om duidelijk vast te stellen, waartoe zij bereid is zich te verbinden, heeft de Ned. regee ring de Comm. Gen. om een toe lichting op de 17 artikelen van Linggadjati verzocht en in aan sluiting daarop heeft de regee ring zelve op 10 December een verklaring afgelegd. Reeds dadelijk is daarbij de mo gelijkheid opengelaten, dat ook van Indon. zijde bouwstoffen-zou den worden geleverd voor een goed begrip van het geheel. Ik heb ook op 19 December in mijn antwoord aan den heer Palar ge zegd, dat voor de onderteekening zal moeten vaststaan, dat ook de wederpartij de toelichting en de regeeringsverklaring aanvaardt en natuurlijk event, ook harerzijds zal kunnen bijdragen tot het juist begrip van wat is overeengeko men. Wij wachten thans het antwoord van de Indon. delegatie af. Men mag verwachten, dat indien 'zij de uitlegging van overeenkomst door de Ned. regeering op eenig punt niet mocht aanvaarden, zij in dit antwoord althans haar uit leg zal geven van de betwiste punten". Geen overdreven pessimisme Het te Batavia verschijnende dagblad de ,Nieuws|erp: schreef eisteren, volgens A. 1?P-. e' leen reden is voor overdreven pes simisme. „Het is volkomen duide lijk, dat de letterlijke aanvaarding van de interpretatie van min. Jonkman voor Djogja slechts schijnbaar onmogelijk is. JVlen dient immers te bedenken, dat de beide verklaringen van min. Jonk man uitsluitend explicaties bevat ten, welke gegeven werden aan het parlement in Den Haag en daardoor een zuiver verdedigend karakter droegen. Het is uitsluitend van belang te weten, waar de interpretatie van den minister in feite op neer komt. Onder dezen gezichtshoek beschouwd is de aangelegenheid veel eenvoudiger. De minister heeft enkele punten vastgesteld, die de regeering niet kon ver waar loozen zonder de ontwerp overeenkomst tot een waardeloos document te verlagen, maar die van den anderen kant voldoenden steun hadden in den tekst van de overeenkomst om de hoop te rechtvaardigen, dat zij voor de republikeinsche delegatie aan vaardbaar waren". Het blad be sluit dan: „Een compromis schijnt niet onmogelijk te zijn". Naar het A.N.P. verneemt, zal de heer Soekawati vergezeld van zijn echtgenoote, zijn beide zoontjes en den heer M. Hamelink, minister van financiën van Oost. Indonesië, op Vrijdag 21 dezer per vliegtuig naar Indonesië terugkee ren. Het A.N.P. verneemt voorts, dat dr. D. J. P. Oranje, oud.assistent- resident van Bali, voorbestemd is de functie van secretaris-generaal van sociale zaken van Oost.Indo nesië te vervullen. Aan het front in Indië zijn reeds drie militairen zich van hun pries terroeping bewust geworden Zoo deelde de hoofdvlootaalmoezenier kolonel De Sain mede op een ver gadering van Kath. Thuisfront te Den Haag. Op grond van zijn ervaringen in Indië verklaarde hij. dat aan het front de toestand het best is. Ge varen echter dreigen als de com- nagnie op rust is. Dan vooral moe ten zij den ruggesteun hebben van het thuisfront. Dit moet het stich ten van meer militaire tehuizen mogelijk maken, het apostolaat van den brief beoefenen en daarnaast kome het gebed. Hoofdaalmoezenier Van Straelen verklaarde, dat dank zij de mede werking der ministers van oorlog en van marine er thans op gods dienstig gebied voor onze jongens reeds veel wordt gedaan met het gevolg, dat er bij velen van een vooruitgang en niet van een ach teruitgang kan worden gesproken. Ondanks de belem mering van vorst en sneeuw zetten de N.S. den „kolenslag" voort en rijden de kolen- treinen af en aan kolentreinen, die vol geladen uit het mijn- gebied vertrekken. Z-H.E. Mgr. H. Coppieters, bis- sdhop van Gent, heeft benoemd tot eere-kanunnik van het kathe draal kapittel te Gent Z.H.E Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem- In een persgesprek heeft prof. dr. W. Bleeker, verbonden aan de „weerfabriek" van De Bilt, meegedeeld voor de toekomst een groote uitbreiding van de te verstrekken weerberichten te verwachten. Binnen afzienbaren tijd zal men toe overgaan weerverwachtimgen te verstrekken, welke een geldigheidsduur van vijf dagen hebben. Nimmer zal het natuurlijk mogelijk zijn 100 procent juiste voorspel lingen te doen; het is echter de bedoeling een meer algemeen karakter van het komende weer te geven bijv.: over drie dagen kan regen verwacht worden. Voor land- en tuinbouw zullen dergelijke weersvoorspellingen van zeer groote beteekenis zijn. Had men reeds vorigen zomer derge lijke voorspellingen kunnen doen verwachting van een langduri ge regenperiode dan hadden de boeren hiermede rekening kunnen houden met het binnenhalen van den oogst. Het maaien van het koren of het gras had dan tijde- Gisteren, was het een mistige winterdag te Londen, dat het vijf uren zonder electrischen stroom moest stellen. Slechts het zwakke schijnsel van flakkerende kaars, vlammetjes straalde naar buiten. De bedrijven, die electriciteit. mochlen gebruiken, sprongen daar uiterst zuinig mee om. In 't Reu- ter.gebouw heerschte halfduister. De liften bedienden slechts de bo venste verdiepingen. De winkelstraten in het anders overvolle West-End waren zoo goed als verlaten. In Oxford.street wa ren drie van de vier winkels ge. sloten. In het Londensche industrie-ge bied sloot fabriek na fabriek haar poorten. Duizenden arbeiders wer. den naar huis gestuurd. De Koninklijke familie van Engeland aan boord van de „Vanguard" op weg naar Kaapstad Na den hevigen sneeuwval van Zondag was de dooi ingetreden, zoodat de witte massa, die soms een hoogte van dertig centimeter hald bereikt, snel verdween. De Britsche minister-president, Attlee, heeft voor de radio tot het Britsche volk gesproken over den kolennood. Hij zeide, dat Engeland _iezen winter was ingegaan met 11 000.000 ton steenkool, hetgeen 3.000-000 ton minder was dan het vorige jaar, ofschoon de mijnwer kers met minder menschen meer geproduceerd., hadden. De huidige toestand is veroorzaakt door de snelle toeneming van de vraag naar steenkool, terwijl ook het electriciteitsverbruik sneller is ge stegen dan was voorzien. Toch zouden we den winter zijn doorgekomen .aldus Attlee. indien het weer niet zoo uitzonderlijk slecht geweest was. In het lagerhuis heeft Churchill verklaard, dat, indien des woede, waarin het Britsche volk door den nijpenden kolennood is geraakt, tot resultaat zou hebben dat de huidige Engelsche regeerders uit hun ambt zouden worden verdre ven, het een gezegende verlossing zou beteekenen. ,,Ik voor mij twijfel er niet aan, dat de toestand nog slechter zal worden. Wij hopen echter en bid den. dat deze beproeving zooveel mogelijk bekort en gematigd zal worden" aldus Churchill De Engelsche premier Attlee deelde het Lagerhuis gisteren mede, dat zoodra er weer redelijke steen- koolvoorraden bij de electrische centrales aanwezig gouden zijn de eerste stap der regeering moest zijn een herstel van de electrische stroom voor de industrie. Het is thans nog te vroeg lom te voorspel len aldus Attlee wanneer dit zal zijn. Indien zooals de regeering hoopt er volledige medewerking der verbruikers zal zijn, zullen de steenkoolvoorraden bij de kracht- stations gauw toenemen, indien dit echter niet het geval is dan zullen nog drastischer maatregelen ge nomen moeten worden. De berich ten doen echter een uitmuntend antwoord van de zijde der bevol king op de oproep der regeering verwachten. Berichten uit alle be trokken districten melden sluitin gen van groote fabrieken of waar schuwingen. dat die binnen enke.e dagen zal geschieden. Veel treinen zijn uitgevallen ter wijl in Londen zelf het verkeer op 25 tramlijnen en 23 trolleybus- lijnen met 10% beperkt zal worden Een zegsman van het ministerie van brandstoffenvoorziening zeide, dat de regeering ook restricties van langoren duur voor het verbruik van electrische stroom en electri sche apparaten in overweging heeft. Door technische experts wordt in twijfel getrokken of de besparing van steenkolen door het afsnijden van de stroom bij tal rijke industriën en de groote restricties voor de bevolking wel een belangrijk cijfer zullen vormen. Ramingen van een besparing van 50% worden te hoog geacht en men meent zelfs niet hooger dan 25% te moeten gaan: lijk kunnen worden gestaakt, ten einde het reeds op het veld staan de gedroogde gewas onmiddellijk binnen te brengen. Plannen worden uitgewerkt, om in Nederland een geheel nieuw meteorologisch instituut te bou wen, aangezien de tegenwoordige behuizing niet meer aan de gestel de eischen kan voldoen. Op een vraag naar den invloed van de maan en van bepaalde data, zooals St. Maarten, St. Jut- terfiis, St. Margriet, hondsdagen en ijsheiligen op de weersomstan digheden, moest prof. Bleeker tot zijn leedwezen constateeren, dat de veelal gekoesterde opvattin gen van breede lagen der bevol king wetenschappelijk niet ge-< deeld worden. Hoe gaarne de me teoroloog ook van dergelijke „sleutels" voor zijn weersvoorspel lingen gebruik zou willen maken, de wetenschappelijke ervaringen hebben aangetoond, dat alle mee ningen omtrent het weer en maanstanden op bepaalde dagen voor den meteoroloog van geen beteekenis zijn. Helaas kon prof. Bleeker geen antwoord geven op de vraag, wan neer de dooi in zicht is. Als troost kreeg de verslaggever echter de boodschap mede: „dooi kan altijd binnen 48 uur komen. Ik kan als leen niet zeggen wanneer Het joodsch bureau te Jeruza lem heeft op het „ultimatum" van de Palestijnsche regeering om deel te nemen aan de bestrijding van het „terrorisme" geantwoord, dat het zich niet in staat acht aan deze bestijding deel te nemen op de wijze, die door de regeering wordt voorgesteld en „door de joodsche gemeenschap als een inbreuk op de fundamenteele rechten van het land wordt be schouwd". Ook de joodsche nationale raad voor Palestina, de „Vaad Loemi heeft tegelijk met het joodsche bureau geantwoord, dat hij „niet in staat is een beroep op de jood sche gemeenschap te doen, ver wikkeld als deze is in den st l voor haar rechten en vrijheid, om het verzoek van de regeering in te willigen." Dr. Dzj. Jamali, woordvoerder van de Arabische delegatie bij de conferentie over Palestina te Lon den, heeft gisteravond tegenover een correspondent van Reuter ver. klaard, dat de Arabieren, na lang overwegen en bestudeeren, de nieu we voorstellen van de Brjtsche re geering ten aanzien van Palestina hebben verworpen als niet geschikt om een basis van besprekingen te vormen. Het antwoord werd met redenen omkleed aan Bevin, den minister van buitenlandsche zaken, toege. stuurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1