DE KATH. ARBEIDERS IN GEBREKE Geslaagde Brederode-avond Door oorlogsgeweld omgekomen ALLE BRANDSTOF is verstookt DONDERDAG 13 FEBRUARI PAGINA 5 Herwonnen Levenskracht noodlijdend VERZUIM VAN PLICHT VASTENAVOND VAN DE K. A. J. SINGEL FELICITATIEREGISTER bij de blijde gebeurtenis DAMESCONGREGATIE SINGELPAROCHIE PROEF-MONSTER KLAVERJ ASCOMPETITIE KETHEL VOOR DE LIEFHEBBERS VOLKSUNIVERSITEIT BURGERLIJKE STAND HET GOUDEN KALF URK LEEFT NOG OP MEEL - Laatste berichten ZORGEN ROND EEN PRINSELIJKE FOTO ZEVENDE LIJST TWAALF MILLIOEN TON STEENKOLEN j Duizenden mijnwerkers noodig FAMILIEDRAMA TE ST. XOUIS VAN VGSSEM KRIJGT ZES JAAR Waaneer een groep menschen Vecht tegen moeilijkheden, die schijnbaar onoverkomelijk zijn. ontwikkelt ieder van hen een energie, die voor onmogelijk werd gehouden. Het geloof in de recht vaardigheid van een zaak, het ver langen naar de verwezenlijking van een ideaal of de strijd met lals inzet leven en vrij.heid, ver. zetten bergen onmogelijkheden, als waren het zand vormpjes. Zoo gauw echter is de vij'and verslagen, het verlangen vervuld of de zaak veiliggesteld., of mid delmatigheid. gebrek aan belang stelling, sloomheid en zelfgenoeg zaamheid doen alle grootschheid van strijdbare dagen verbleeken en vergeten. Het is waarachtig niet goed dat de man, 'die het huis in wapen rusting bewaakte, rustig gaat slapen, nadat hij met een onge- wemehten bezoeker heeft afgere kend. Er zijn meer roevers in het bo;oh. De Katholieke Arbeiders Bewe ging heeft vanaf haar ontstaan een strijdbare kern gekend. De ver betering van de sociale toestanden werd niet op een presenteerblaadje thuisbezorgd, maar moest door or ganisatie en strijd uit de directie kamers en de Tweede Kamer ge sleept worden- Die tijd schijnt ivoortoij. De Arbeidersbeweging beeft ih alle instanties een beslis sende stem; men kan bij moeder achter de kachel kruipen, want de toestand is veilig. We praten bij een bakkie koffie over vroeger dagen en laten de Beweging verder ae Beweging. Wanneer vroeger een arbeider hoogerop wilde, dan sloeg hij zich met wilskracht door studies heen; hij wist niets van veilig-gestelde belangen omdat hij temidden van voortdurende maatschappelijke on zekerheid leefde. Die tjjid schijnt voorbij,. Er komt geen werkloosheid meer; er komt geen gebrekkige oude dag meer; er komt geen fnuikende ziektere kening meet: alles is veilig. De wapenrusting uit; „Gaat nu allen rustig slapen." Is het beeld onjuist, dat wij hierboven schetsten? Wanneer wij de NederlandiChe Katholieke Ar beidersbeweging als geheel meten met .de maat van de Schiedamsche afdeeling, is het zoo raak als een Voltreffer in een munitiedepot. De bewijzen stapelen zich op bij eiken avond, die voor de Katholie ke arbeiders wordt gegeven, maar ergery nog is de aanklacht tegen de lauwheid die spreekt uit het jaarverslag van Herwonnen Le venskracht Voor het ziekbed van de lijders aan tuberculose staan terecht alle gezonde mannen, die zij vrien den" noemen, alle gezonde kerels die toelaten, dat een afdeeling van 1900 leden steun moet inroepen van de centrale in Utrecht om bij te springen in de geldelijke ver zorg:^ van hun verpleging. Hun wordt, tpn laste gelegc een ergerlijke verwaarlooamg van hun plicht, - ln de eerste plaats door met m staat te zijn te teekenen op de steunlijst, die kort na de bevrijding gecirculeerd heeft. Ten tweede door van de 1250 in totaal ui ge reikte formulieren er slechts zuil ingevuld terug te sturen. Ten derde door afwezig te zijn op den avond, dien Herwonnen Levens kracht ter voorlichting organiseer- de Ten vierde door tengevolge van het hierboven ten las-e ge legde te verhinderen, dat aan vele aanvragen tot opneming m een sanatorium of tot buisverplegmg niet kon worden voldaan Er was per 21 December 1946 een nadeelig saldo van 220, «fit Utrecht moest toezenden, om de menschen, die huisverplegmg - ivangen nog te kunnen Dit waren er op 31 December vvj Elf patiënten moesten naar Berg en Bosch worden gezonden; drie daarvan keerden als genezen terug; acht blijven er nog achter. Vroeger werd de .donatie van 5 cent tezamen met de contributie geind. Sinds de gelijkstelling van de contributies.van de K.AtB,. het N.V-V en het Chr. Nationaal Vak verbond is dit niét meer mogelijk. Nu is het echter de tijd cum V solidariteit in de Katholieke Ar beiders Beweging mettgrdaad te toonen. Laat het niet noodig zijn, dat er dit jaar weer een vernietigend oordeel spreekt uit het verslag van Herwonnen Levenskracht. De geest in de K.A.B. van Scihie- dam zal het duidelijkst spreken uit de houding van de leden te genover hun bloedeigen charitatie ve instelling. Herwonnen Levens kracht wacht. De vastenavond van de K. A. J. afdeeling O. L. Vrouw Rozenkrans wei'i verzorgd door enkele onder, afdeelingen. De t0oneelclub speel de enkele schetsjes, de volkszang club galmde een internationale rat jetoe van vroolijke liederen het Vereenigingslokaal in, terwijl twee bestuursleden, zonder het passen de kraaien.uniform de conférence op zich hadden genomen. Het succes van tden avon/i was voor ide K. A. J. band, die, zij bet niet waardig, dan toch eiigen.aardig debuteerde, een ensemble, waar muziek en rhythme in zri. Wat anders konden de Hanslustigen wenSchen? Behalve deze Willyums kwamen enkele Vlaardingsch-e gas ten, (geen gasten") voor de mi crofoon, om een liedeke te zingen. Op den komenden nationalen feestdag alsook op Hen daaropvol. genden dag zal er. gedurende de uren-Hat het Stadhuis voor het pu bliek geopend lis, voor een ieder gelegenheid .bestaan om in de 'al daar neergelegde felicttatieregis_ ters te teekenen. Bij het teekenen kan een bijdra. ge worden afgegeven voor het werk van de Sticfhting 1940—-1945, die ziich voorstelt een huldeblijk aan te bieden aan het Prinselijk paar. De registers worden uiterlijk 2 dagen na den feestdag opgezon den. De damescongregatie van He Singelparochie was gisterenavond in den R, K. Volksbond bijeen, om het koperen priesterfeest van den directeur. Pater Ditters, met een filmavond te vieren. Met een kort woord opende de directeur den festavonfl waarna een journaal, film en de Neoerlandsche film met Wiesje Bouwmeester: „Vadertje Langbeen" werden vertoond. In de pauze draafde de heer Heggelman de door hem in de kerk opgenomen film vart het koperen priesterfeest die onder de ongunstige belich. tingsomstandigheden wat donker geworden was. A. J. V. uit Monster werd door de Politie aangehouden, omdat hij ongetiekt genever vervoerde. De Schiedamsche Klaverjasver. eenigingen hebben haar competitie besloten met een geslaagden groo- ten feestavond in Gebouw Odeon te Rotterdam. Na de prijsiuitrei, king genoot de overvolle zaal van de revue „U'it de brand" die Fred Fagel met medewerking van de Wama's en het Sylvestra.ballet op voerde. F. Overdijk speelde met •zijn band He dansmuziek. VRIJSPRAAK In de voortgezette behandeling door bet bijzonder gerechtshof te 's-Gravenihage van de zaak tegen Jan Bijl. veekoopman te Kethel, wien ten laste was gelegd, aan de Landwacht te hebben aangegeven, dat A- Dolsma een radio in zijn bezit had, luidde de eisch vrij spraak. Het hof, onmiddellijk uit spraak doende, sprak beklfiagde vrij met last tot ontslag uit hechtenis. de A.s. Zondag te 2 uur zal in het Feijenoord-stadion een voetbaüwed- strijd worden gespeeld tusschen Feijenoord en Xerxes. De Schiedamsche Volksuniversi teit organiseert op Maandagavond 24 Februari in Musis Sacrum een voordrachtsavond die niet alleen voor haar leden, doch voor alle be langstellenden toegankelijk is. De bekende voordrachtkunstenaars Willem van Capellen alias „Oo.me Keesje" van He V.A.R.A, en Kom. nier Kleyn dien men kent van de A.V.R.O.-uitzendingen, zullen dan optreden met een gevarieerd pro. gramma van vooi4 'racbten en Schetsen. G-BBIORfEIN: Adriaan M. z. V. A. M v. Westen en H. C. v. Ber- ïtum, 'b. K.-laan 261Helena C. d. v. Th. j. den Hollander en M. r. Hagen, Boerhavelaan 1 Petronel. la J >d V J P Post en P J Salinger, Srjjenschestr. 20; Maatje M. d. v. A. Willeboordse en A J 3 Voogd, Tuinlaan 70 OVERLEDEN: G. Krabbendam, 52 j. Nassaulaan 75; E J. H Plam- beck, 66 j„ Fabristraa't 83: A L H v Mosselaar 3 j. van Marumst, 8. Het is geen geringe prestatie, voor een jonge amateur-tooneel- vereeniging, om binnen zes weken twee verschillende stukken op te voeren Het beroep op clementie van dén voorzitter, den heer N. v. Seeters bij zijn openingswoord was gelukkig overbodig, want zelfs als men dezen avond zag, als een vastenavondviering en niet als een officieele voorstelling, dan nog viel het op, dat de spelers met begrip voor den tekst vlot en bedreven speelden. Al is het dan niet waar, dat oefening Kunst baart, routine is wel een der belangrijkste fac toren voor het welslagen vao een tooneelavond door amateurs, en zonder oefening wordt geen routine verkregen. Het gouden kolf een spel van vroolijke verwikkelingen, past een oude truc toe, n.l. persoonsver wisseling Deze persoonsverwisse ling heeft weer andere verwisse lingen ten gevolge met als resultaat een volkomen uit het lood geslagen huishouden. Het in vooral de liefde, die onder dezen toestand bloeit en lijdt. Waar zij geknakt werd, was het. om aan het eind schooner op te bloeien. De regisseur had het stuk een vaak vindingrijke behandeling ge geven. De pijpenla achter het tooneel was uitstekend benut. Martin van Eijk speelde uit stekend den ongelukkigen vader, gesecundeerd door Dien Schrijver, die de verwennende mama van twee kwallige kinderen, en de geld ruikende gastvrouw van een rijken neef en zijn secretaris naar waar heid uitbeeldde. Freddy, hun zoon, vond in Frans Schoof, een aan vaardbare, hoewel niet sterke ver tolker. Eva, zjjn zuster, werd door Wil Janse goed gespeeld, al was een fijnere nuanceering mogelijk ge weest. Deze opmerking geldt ook Truus Sparla. Men kan een Freule belachelijk maken en haar toeh freule laten zijn. Dit was té geehargeerd. Mien van Noort, als Bertha de dienstbode en Thé Schrijver als de huisknecht Tom toonden, ondanks hun kleine rollen, dat deze wel degelijk door prima krachten bezet moeten en kunnen worden. Jo Bosch die reeds eerder door haar natuurlijk spel opviel, bevestigde de goede indruk, die wij vroeger kregen. Zij zal een kracht voor Brederode worden. Jan Gudde beweegt zich vrij op het tooneel, maar kan zijn presta tie» toch nog belangrijk opvoeren zij» spel is in de verschillende Al is Urk dan door een dijk met het vasteland verbon'den, het is nu even onbereikbaar .als toen het nog midden in de Zuiderzee lag. De dijfk. die nog niet was afge werkt, is door sneeuw ep ijs vol komen onbegaanbaar en het IJssel- meer is een verzameling van schot- i en ijs met daar tusscbendoor gevaarlijke plaatsen, die geen vracht verdragen. Maar met dat al zijn er drin gend levensmiddelen noodig, wil len de 4500 inwoners niet aan een waren hongersnood worden over geleverd. ,,We hebben gebrek aan alles Alle beschikbare brandstoffen zijn verstookt Er is geen aardappel meer op het eilahd en de kruide nierswinkels zijn practisch leeg- Alle noodvoorraden havermout, erwten, boonen e.d. zijn verbruikt en we moeten thans leven van een boeveelheid meel. die hopelijk voor twee weken voldoende zal zijn." Aldus schilderde gisteren ,de burgemeester in een telefoonge aprek den toestand. Den minister van oorlog had hij telefonisch ge vraagd om met amphibietanks. dia desnoods over mogelijke wakken zoudenkunnen „zwemmen" het eiland te bevoorraden, maar het bleek, dat het leger hier niet meer over deze voertuigen beschikt. Nu is alle hoop gevestigd op het departement van Binnenland- sche Zaken. Daar heeft de burge meester nu zijn toevlucht gezocht met het verzoek de mogelijkheid van „air-droppings", onder het oog te zien. Vliegtuigen kunnen op Urk niet landen, maar als men in Engeland thans boven geïso leerde plaatsen voedselpakketten aan parachutes neerlaat, waarom zou dat dan hier ook niet kun nen. „We hebben hier uitgestrekte weilanden. Er ligt we) veel sneeuw op, maar dat heeft het voordeel dat het voedsel zacht valt". Als ook deze oplossing niet zou kunnen worden aanvaard, dan blijft als derde en laatste moge lijkheid te trachten den met puin bezaaiden dijk naar Kampen be rijdbaar te maken. Maar het rij den met vrachtauto's daarover zou levensgevaarlijk blijven. stukken te veel hetzelfde. Wim Middendorp speelde de rol van den tot millionair-g-ebombardeerden door vrouwen-belaagden, secretaris in overeenstemming met de ver wachtingen, die wij van zijn op treden altijd mogen hebben, In Henny Loef had hij een aardige tegenspeelster. De eivolle zaal van Musis Sacrum stak de lachsalvo's en het applaus niet onder de banken, zoo dit met de ruimte al mogelijk geweest .ware, maar toonde luid den bijval, die verdiend was. The Merrymakers zorgden voor de vastenavond-muziek tijdens het bal na Baarn, 13 Febr. '47. (Van onzen specialen verslaggever) Reeds enkele uren na de ge boorte van de prinselijke baby hoopt prins Bernhard de eerste foto's te maken. Wel zullen enkele fotografen bij de plech tigheid van de aangifte worden toegelaten, waarbij het kindje een oogenblik zal getoond wor den, zooais wfl reeds mededeel den, doch dezen zullen niet op dat oogenblik aanwezig zijn. Ongeveer 36 uur nadat prins Bernhard de foto's gemaakt heeft zal er één voor publicatie worden vrijgegeven. Strenge maatrege len worden genomen om te voor komen, dat het eene blad vóór het andere met deze foto zou kunnen komen. Men zal zich nog de verontwaardiging herinneren, toen een Engelsch blad destijds met de eerste foto's van prinses Beatrix kwam. De opnamen worden door den prins met een kleinbeeld-camera gemaakt en zullen daarna onder politiegeleide worden overge bracht naar het atelier van den Baarnschen hoffotograaf, waar ze in het bijzijn van baron Baud, den particulieren secretaris van H. K. H. prinses Juliana en een rechercheur, ontwikkeld worden. Vervolgens gaat het beste nega tief, weer onder politiegeleide, naar Amsterdam, waar 400 af drukken worden gemaakt. Dan worden deze afdrukken naar het gebouw van den Regeeringsvoor- lichtingsdienst te Den Haag ge bracht. Daar wordt het moment van aankomst genoteerd en pre cies 24 uur later zullen de foto's gepubliceerd mogen worden, zoo dat ieder ruimschoots gelegenheid zal hebben de foto te laten cli- cheeren. Een bijzondere verrassing is Joseph Johannes Maria Schaan. geboren 561901; Jiosephus Jo. sephus Johannes Schafthuizen, ge. boren 16—91916; Johannes Cor nells Scihapers, geboren 27—1— 1917; Johanna Maria Frederica Scheffer, geboren 1331865; Petrus Johannes Jozef Scheffers, gefboren 2721915; Jan Scheele. geboren 20—3—1905; Johannes Willem van Sehellebeek, geboren 5—41914, Antoon Christaan Scheper, geboren 2951924: Hu. bertus Hendrikus Johannes Schik, hof, geboren 1661906; Johannes Jacobus Schmidt, geboren 164 1894; Johan Wilhelm Schneider, geboren 10101895; Johannes Wilhelmus Schoots, geboren 11— 71903; Aaltje Schot, gab. Schuit, maker, géboren 1271905; Ger. hatd Karei Johan Schot, geboren 16111909; Jacobus Schot, gebo. ren 25k1889; Dirk Schouten, gelboren *610—1922; Marinus Schuitman, geboren 2441924; Matthias Anton i us Sahuurmans. gefboren 211924; Franciscus Segers, geboren 13—21919; Hu. bertus Sino, geboren 21101922; Barend Sleeuwenhoefc, geboren 2521893; Pieter Sliedrecht, ge. boren 1151890, Martinus Anto. nius van der Sloot, geboren 308 1912; Cornelis Smit, geboren 19 11907; Pieter Smit, geboren 951915; Antonia Aletta Petro. nella van der Smit, geb- van der Dussen, geboren 831887; Cor nelia Adrianus van der Smit, ge boren 2311886; Petrus van der Smit, gétioren 18121913; Jo. hannes Soetens, geboren 178 1918; Willem Soomer, geboren 3 61908; Aafje Spanjer. geb. de Haan, géboren 2421901; Oene Spanjer, geboren 1491895; An- thohius Michael Speelmeijer, ge boren 1551911; Petronella Ja- coba van Staalduinen, geb. Hoo. gendam, geboren 931915; Jo hannes Staleman, geboren 97 1894: Jacoba Steeghs, geboren 27- 121933; Apolkmiüs Antonius van Steenoven, geboren 25Tl1923, Pieter Cornells van Steenoven, geboren 1091926: Leendert C Stello, geboren 25—2—1890; Maar. ten Stelten, geboren 112—1686; Johannes van der Ster, gelboren 18 —21901; Marinus Johannes Stoop, geboren 24121906; Marinus Storm, geboren 2281904; Ber tus Stouthart, geboren 511 1918; Jurina Straashei.jm, geboren 2011859; Cornelis Streng. ge. boren 286—1891;' Sander Struik, geboren 7—31892; Gerardus Struijk, geboren 1321923Hen drikus Johannes van Teefelen, ge boren 15—1—1906; Charlotte Teerds, geboren 1941982; Adri aan van Hel, geboren 931933; Eliza Herman Tilman, geboren 1381910, Jan Johannes Tim. mers, geboren 2011918; Willem Treurniet, geboren 2311 1899, Johannes TulTng, geboren 2512 —1888: Hendrikus Johannes Ulsa- mer. geboren'1461911; Stepha nos Hfnaaags van Unnik, geboren 22—1—1909. wel dat spoedig daarna 50.000 fotobriefkaarten in den handel zullen worden gebracht en in boekwinkels en kiosken verkrijg* baar zullen zijn. De opbrengst hiervan is bestemd voor een goed doel, nog nader door prinses Ju liana aan te wijzen. De deelnemers aan den ster* tocht ontvangen als verrassing een kleine oorkonde, waarop de nieuwe Oranje-telg staat afge* beeld. Verder wordt hierop een dankwoord van het prinselijk paar voor die massale hulde afgedrukt. De beheerder der Limburgsche mijnen, ir. Groothoff, heeft on langs een schrijven gezonden aan den mijn-industrieraad, waarin werd gezegd, dat dit jaar een kolenproductie moet worden be reikt van twaalf milKoen ton- Om dit te bereiken bestaan er twee mogelijkheden: ten eerste grooter productiviteit per man, ten tweede het aannemen van nieuwe menschen. De beste op lossing zou natuurlijk een combi natie van beide zijn. Wanneer het „ondergrondse!» effect", d-w.z. de gemiddelde dag prestatie per ondergrondschei» mijnwerker, van 1600 kg. kan wor den gebracht op 1900 kg. zou hier. mede 80 procent van 't effect van 1938 zijn verkregen. Om dan tot 12 millioen ton te komen, zou men 2000 ondergrondsche arbeiders meer moeten hebben dan thans en. ir, Groothoff imeent dat men dezen wel in Nederland zou kunnen werven. Blijft echter het ondergrondse!» effect op 1600 k g-, dan moet het aróeiderskorps een aanvulling krijgen met 7500 man, hetgeen be- teekent, dat dan meer dan 5000 buitenlanders. Polen. Italianen of anderen, zouden moeten worden tewerk gesteld. De M-I.R. heeft gisteren deze kwestie besproken. Besloten werd tot instelling van een commissie, welke het vraagstuk zal bfT studeeren. Een veertienjarig meisje te St. Louis (Missouri), aldus meldt een correspondent van de „News of the World", heeft haar vader doodgeschoten, omdat deze haar verhinderde er met een dertien* jarigen jongen vandoor te gaan. Het meisje bekende bij het ver* hoor, dat zrj en de jongen met een taxi naar een kampeerterrein waren gereden. Toen de vader de twee kinde* ren uit het kamp had terugge* haald en met hen in zijn auto op den terugweg was naar huis, vroeg het meisje, met den jongen achter in de auto gezeten, haat kameraad om zijn klein-kalibe® pistool, door hem voor schietoefe* ningen gebruikt, en schoot dat af in den nek van haar chauffeeren* den vader. De auto kwam in de sloot langs den weg terecht. Het slachtoffer bleek bij aankomst in het zieken* huis reeds overleden te zijn. Het TTtrechtsche tribunaal ver oordeelde gisterenmorgen den N.S.B.-advocaat-opperbaljuw ert gemachtigde van den „Leider", J« A. van Vessem, tot 6 jaar inter* neering, eindigende 15 Mei 1951. Voorts ontzetting uit alle rechten voor den tijd van het leven en net recht om het ambt van adv.-pro- cureur uit te oefenen en verbeurd* verklaring van een bedrag van 25.000»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3