BEDRIJFSOR GANISA TIL KOUDE moordt BERLIJN VORST IS DIEPTEPUNT WEER GEPASSEERD MINISTER DREES over: DE NIEUWE SPELLING AANGENOMEN De roep om vrije emaille-waren IJsbrekers hebben druk werk Sociale Zaken Er zijn nog veel „maren DONDERDAG 13 FEBRUARI 1947 PAGINA 5 h&ms: nmmmm mmm WEINIG VERANDE- RING MGR. J. DE HAAS Kardinaal von Preysing over den toestand DE KOLENCRISIS IN ENGELAND Spoed-leveringen uit de Yer. Staten? ALEXANDER KOSMAN 75 JAAR Een M.T.S. voor het Oosten van ons land. Het bekende gebouw Presihhaaf te Arnhem zal worden gerestaureerd en ingericht voor M.T.S., de eerste in het Oosten van het land. Medio Mei hoopt men de school in gebruik te nemen. t In den algemeenen toestand komt weinig verandering. Over bet vorstgebied bevindt zidh een bijna geheel gesloten wolkendek, dat in den nacht door uitstraling plaatselijk tot aan den grond reikt en mist veroorzaakt. Dit is vooral in het Zuiden van ons land, België, Frankrijk en Zuid. West.Duitschland het geval. De aanvoer van koude lucht vermin derde iets tengevolge van het verder afnemen van de Oostelijke winden. De luchtdrukverdeeling onderging echter geen essentieele wijzigingen, zelfs kan gesproken worden van een tij delijken achter uitgang, omdat in Spanje en Z. Frankrijk de barometer opnieuw begon te dalen onder invloed van 't opdringen van de Oceaandepressie, en de luchtdruk boven 'de Britsche eilanden vrijwel constant bleef. De .Oostelijke luchtstroom blijft dan ook over geheel West.Europa aanhouden. De lucht, die nu echter over Duitscbland wordt aange. voerd, is niet meer zoo koud als enkele dagen geleden. De vorst periode is dus wederom een dieptepunt gepasseerd doch kan noiL 0beëindigd worden. Hedenmorgen om 9 uur werden de volgende temperaturen geme ten: Twente —7 gr. C, Den Helder 7 gr. C, De Bilt 7 gr C, Vlis. singen —6 gr. C, Sch phol —7 gr C, Vliegveld Eindhoven —6 gr. C, Vliegveld Leeuwarden 9 gr. C, Vliegveld Eelde —8 gr C, Vlieg, veld Beek —6 gr. c, Gilze Rijen —5 gr. C- De isolatie van Urk Na nauwkeurig onderzoek is ge- Weken, dat de 25 K» lange dijk tussehen Urk en Kampen, met kleine verbeteringen geschikt ge maakt kan worden voor het ver keer met vrachtauto's. Met puin uit den N. O--polder wil men heden het rijwielpad, dat toegang tot den dijk geeft, verharden en verbree- den. Op 5 K-M. van het eiland" zijn de ijsbergen zoodanig, dat een afrit gemaakt moet worden, die toegang geeft tot den berm van baizalt, die van Schokkerhaven naar Kampen leidt. Zuiderzeewer ken en aannemers h,ebben voor dit werk 50 menschen. beschikbaar gesteld. Men hoopt, dat de weg Zaterdag berijdbaar is. De burgemeester heeft aan Bin- nenlandsche Zaken verzocht 50 wagens van drie ton ter beschik king te stellen voor de ravitail leering langs dezen weg. Heden worden ook uit Rotter dam 75.000 blikjes gecondenseerde melk naar Kampen vervoerd, die dan meegebracht kunnen worden. De K. L. M. had een vliegtuig aangeboden, maar het vliegveldie op Urk is te klein. Tijdens de besprekingen gistermiddag cirkelde een bommenwerper over het eiland om de situatie op te nemen. Heden komt een vliegtuig met twee officieren naar Urk om het vliegveldje te controleeren. Even tueel ziekentransport zal tot aan tten tijd, dat er weer een boot kan varen door de luchtmacht worden verzorgd. De Zaan wordt open gebroken Hoewel de levensmiddelenindus. trleën in de Zaanstreek grondstof fen p,er spoor en por auto aange. Voerd krijgen is de aanvoer niet voldoende om in de behoefte te voorzien Daarom heeft de rijks waterstaat besloten de Zaan te laten openbreken. E enheel convooi ugt op deze gelegenheid te wachten TïuJn bestemming te bereiken. Uit Rotterdam zijn Dinsdagmor. seven sleeptbooten vertrokken ^m de Lek boven Schoonhoven uf-fi breken- Na harden strijd dril eeswijk bereikt, waarna rS.1 f,eepers terugvoeren tot Schoonhoven. Gistermorgen heb. Weerverwachting medegedeeld S door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist. geen neerslag van beteekenis; matige wind tus- schen Noordoost en Oost; aan- houdende meest matige vorst. 14 Febr.: Zon op 7.59 uur. on- der 17.50 uur; maan op 3-33 uur, onder 11.38 uur. ben deze drie schepen zich weer met de anderen vereen ;gd, om gezamenlijk de reis naar Arnhem te maken- De veerdienst Amerongen-Eck en Wiel vaart zoowel overdag als des nachts normaal voor personen- auti's en lichte vrachtwagens en de veerdienst Anna-Jacoba.Zijpe vaart van uur vóór laag water tot 1 uur na laag water. Z. H. Exc. Mgr. Joseph de Haas van de Minderbroeders Francisca. nen, bisschop van Avassuahy in Brazilië, is gisteren per vliegtuig van Schiphol naar Montevideo vertrokken. Deze bijna 70-jarige bisschop die 4 Juni 1877 te Eer. sel geboren werd, verblijft reeds 40 jaar in Zuid-Amerika. Hij heeft een yacantie van twee maanden £h ons land doorgebracht. Nog een uurtje is er heengegaan met de replieken over de wijziging onzer schrijftaal. Veel nieuws hebben zij niet gebracht; het stond vast dat ondanks het booze V.V. het ontwerp met groote meerderheid, zij het dan niet van alle zijden even geestdriftig, zou worden aanvaard. Het is ten slotte zelfs zonder stemming goedgekeurd; met aan- teekening nochtans dat „een gedeelte der a.r. fractie" zich wil beschouiwd,zien te hebben tegengestemd. Is dat „gedeelte" eigenlijk staatsrechtelijk verantwoord? Niemand weet nu, wie der a.r. senatoren aan den kant van prof. Woltjer staan met zijn ,,salvavi animam". De minister gaat nu met bekwamen spoed de commissie voor de woordenlijst samenstellen: de Nederlandsche candidaten zijn al gepolst; met België wordt onmiddellijk contact opgenomen. Prof. Donkersloot bleek intus- schen op de reeds in eèrsten ter mijn toegezegde spoedbehandeling dezer aangelegenheid niet heele- maal gerust. Ofschoon niet alle heil van de lijst verwachtend, gaf hij toch als zijn overtuiging dat er dringende behoefte aan be staat, nu de „hij-en zij-woorden" jaren lang verwaarloosd zijn en aan den daardoor veroorzaakten chaos zonder lijst zeker geen ein de komt. Zoo na ligt hem en terecht deze zaak aan het hart, dat hij zijn gedachtengang te de zen nog eens formuleerde in een uitvoerige motie, waartegen overi gens niemand bezwaar had, ook de minister niet en die dan ook zon der meer onder den hamer door ging. Met nadruk zegde intusschen de minister, die tegenover het effect der woordenlijst „scepticistisch" staat, den afgevaardigde toe, een schrijven te zullen richten aan de gemeentebesturen, de directeuren van H-B.S- en Gymnasium, waar van ook aan de bijzondere scholen afschrift wordt verstrekt, met ver zoek den leeraren dit punt onder de aandacht te brengen en aldus een zekere rem aan te leggen om het kwaad terug te dringen. Dat we toch inderdaad wel met een compromis tussehen De Vries en Te Winkel eenerzijds en Kolle- wijn aan den anderen kant te doen hebben, betoogde Z-Exc- nogmaals tegenover genoemden anti-rev. hoogleeraar. er op wijzend dat van de 5 hoofdbeginselen der eerstge noemde schrijfwijze er 4 geheel en de vijfde nog gedeeltelijk gehand haafd zijn gebleven. Gistermiddag om kwart voor vijf arriveerde de 66-jarige kardinaal Konrad von Preysing, bisschop van Berlijn, op Schiphol. De kardi naal, die met zijn secretaris op doorreis is naar Amerika, waar hij zes weken de gast zal zijn van den aartsbisschop van Cincinnati, stond in het restaurant enkele journalis ten te woord, die den bisschop o.m- vroegen hoe de Duitsche katholieken op 't oogenblik tegen over het communisme staan. Glim lachend verzocht Z. Em- echter zich hierover niet te behoeven uit te laten. Wel deelde bij bijzonderheden mede over den thans in de Duit sche hoofdstad heerschenden ko len- en voedselnood. dien hij als catastrofaal schilderde. Naar hij zeide, had hij kortgeleden een dokter gesproken, die in één nacht tot zeven maal toe voor dringende gevallen naar patiënten trok welke hij allen doodgevroren in hun bedden aantrof. „Er zijn door de Siberische koude in Berlijn zeker reeds meer dan 100 men schen in hun bedden dood gevroren", zoo deelde hij mede. Hoofdzakelijk is dit te wijten aan volslagen kolengebrek. Veruit de meeste families bezitten in het geheel geen brandstof meer". Niet alleen zijn vele woningen onverwarmd, maar door de meeste giert, bij gebrek aan ruiten, de Oostenwind, Tenslotte hebben de Berlijners nog weinig weerstand ook. omdat zij ondervoed ge raken, zoo zij dit al niet zijn. Over het bezoek aan de natuur lijk ook onverwarmde kerken, was de kardinaal intusschen zeer te vreden. Zelfs in den nazi-tijd", zoo zeide hij, ,,zijn de werkelijk trouwe aanhangers van ons geloof regelmatig ter kerke gegaan". De kardinaal hoopt de Ameri- kaansche bisschoppen te danken voor de hulp, die zij den Duit. schers en den Duitschen katholie ken kerken hebben verleend- Drie kwartier nadat het AOA- toestel op Schiphol geland was, stegen de passagiers weer in en vertrokken naar Shannon in Ierland op weg naar New-York. In een officieel Britsch commu niqué werd gs'erenavtond mede. gedeeld, dat de „zeer kritieke" forandsttoffennood in Engeland heeft genoodzaakt tot het instel, len van een centrale commissie van ministers en vertegenwoordi gers der industrie, welke den strijd op de steenkool van dag tot dag zal coörd neeren. Tevens is besloten, zware straf fen op te leggen voor on/wettig stroomverbruik voor bui^houdelij. ke doeleinden. De electriciteitsbeperkingen voor huishoudelijke doelenden zijn thans practisch tot geheel Groot. Brittannië uitgebreid. Volgens den specialen corres pondent van de „Daily Mail" te Washington zouden Britsche func, tionarissen aldaar gereserveerd staan tegenover een suggestie van den kant van het Witte Huis, om steenkool, welke momenteel met bestemming voor Nederland en andere Europeesche landen onderweg is, naar Groot-Britannië te dirigeeren, om tegemoet te komen in de acute steenkoolcrisis. Kapitein Granville Conway, de transport-deskundige van den Amerikaanschen president, heeft verklaard, dat een verzoek van Groot- Britannië in dezen geest „goedgunstig behandeld zou wor den". De Britsche woordvoerder wees er echter op, dat tot een derge- lijken stap niet kon worden over gegaan zonder overleg met de be trokken landen. Bij de behandeling van minister Drees' begrooting bleek, hoezeer deze Excellentie evenals bij de Tweede ook in de Eerste Kamer favoriet is- Van bijna alle zijden werd hem in 'hooggestemde be woordingen hulde gebracht voor zijn beleid en den omvangrijken arbeid door hem ondanks zijn de biele gezondheid (in den bezet tingstijd is hij tot tweemaal toe wegens ziekte uit gevangenschap ontslagen) tot stand gebracht- Al leen de communisten deden na tuurlijk hun best weer buiten beentje te spelen; maar zonder eenige waardeering bleef hun cri- tiek niet. Uiteraard werden ook van an deren kant ondanks de loftuitin gen bezwaren vernomen en na dere inlichtingen gevraagd. Origineel was de critiek van mej. Tjeenk Willink (Arb,), die George Bidault, de Fransche minister van buitenl. zaken onderteekend te Parijs de vredesverdragen met Bulgarije, Roemenie, Hongarije, Italië en Finland. meende dat het departement vwl dezen bewindsman een aK te bo» scheiden deel van -'slands finasf» ciën opeischt. Wel gaf ze zelf to<£' dat als straks de nooduitkeering voor de ouden van dagen haar be slag heeft gekregen, de uitgaven voor Sociale Zaken plots zullen, zijn verdubbeld: maar een bedrag van slechts 20.000 voor gezins zorg zat haar blijkbaar zoo hoog dat ze bovendien nog voorbij zag, wat de bewindsman terecht op merkte. dat bij zijn departement veel financieele bemoeienis buiten de begrooting om gaat. Ook de heer De Bruün (K-V-P.) had in tusschen geklaagd over dit magere bedragje van 20.000 voor een zoo hoogst belangrijke zaak (zelfs mej. Tjeenk Willink beriep zich daarvoor op een pauselijke uit spraak) en hoopte dat de minis ter zich voortdurend voor oogen zou houden dat het hier een me- moriepost geldt. De minister ver klaarde evenzeer van meening te zijn dat met het bedrag niet kan worden volstaan. Zeer binnenkort is ter zake een beslissing te ver wachten. Bedr ijfsorganisat ie Uit het onderhoudend gekeuvel vanden bewindsman releveeren wij nog, wat hij zeide aan het adres van den heer De Bruijn die hem over zijn plannen inzake de bedrijfsorganisatie had geïnterpel leerd. Hem stelde Z.ExC, gerust met te verzekeren dat hij een warm voorstander is van het in stituut en z-i. zeer veel met functioneele decentralisatie zal te bereiken zijn, maar de taak der bedrijfsorganisatie toch niet onbe grensd zal kunnen zijn- Alles wat alleen het bedrijf betreft, kan haar worden overgelaten doch zoodra beslissingen ernstige repercussies hébben op het algemeen belang of speciale individueele belangen, is er toch een centraal machtsorgaan noodig om toezicht te houden. De prijsstelling b-v. blijve buiten de bevoegdheid; ook met bedrijfsver- gunningen is voorzichtigheid gebo den, Voor het overige wachte men het wetsontwerp van „Econ. Za ken" af. Verder legde Z.Exc- uit, hoe men er toe gekomen is ten aanzien van de ondernemingsraden naar een afzonderlijke regeling te streven, ofschoon deze in de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie kan wor den betrokken- Een voorleopige Soc- Econ. Raad is in economicis onmisbaar, zooals de Stichting van den Ar- beil in sociaal opzicht een ideaal contact orgaan vormt voor de re geering. Zoolang de bedrijfsorga- nisatie nog niet tot stand is ge komen, moet hier een voorziening worden getroffen. Communistische politiek Aardig zette de minister zijn Communistische opponenten schaakmat. Zij vonden het n.l. met in 's lands belang dat er geen par tijgenoot zitting had in het college van rijksbemiddelaars.... maar zouden waarschijnlijk toch niet be reid zijn aan de eenzijdige samen stelling een einde te maken door toe te treden! Evenzoo klaagden zjj dat de E.V-C. niet in de Stichting van den" Arbeid is opgenomen, waardoor deze alom geprezen in stelling voor dè arbeiders onaan vaardbaar is gewordenmaar gezien de statuten hebben ze toch geen ambitie er zitting in te ne men! L. H M Het Rijksbureau voor metalen heeft in overleg met de fabri. kanten in emaille.waren aan den Minister van Economische Zaken voorgesteld, de emaille. artikelen distributie.vrij te ma ken. Het is, naar wij vernemen, lang niet zeker of de minister op deze suggestie zal ingaan. Vooreerst omdat het bij de tegenwoordige groote behoefte aan emaille.artike- len te vreezen is, dat de voorra. den spoedig zullen zijn uitver kocht, zoadat er voor degenen, die gaan trouwen, niet voldoende zal overblijven om het hoognoodige keukengerei te kunnen koopen. Dit zou voor den minister een re. den kunnen zijn om de distributie van deze artikelen eenigszins in handen te houden. Vervolgens dient men niet uit het oog te verliezen, dat 't dunne plaatijzer, dat voor de vervaardi ging van emsille.artikelen nood<£ is, ook wordt gebruikt voor de fa« brikatie van kleine electro.moto- ren. Naar deze electro.motoren, welke hier te lande vervaardigt worden, bestaat in het buitenland! een groote vraag. Export van d!t' artikel is van groot belang voor onze deviezen.positie. Nu is' er in ons land op het oogenblik een vrij behoorlijke voorraad van dit dun ne plaatijzer. Die zal echter gere - geld aangevuld moeten worden. Van onze leveranciers van dit ar„ tikel is onlangs Tsjechoslowakije uitgevallen, zood'at voldoende aan. vulling van den voorraad niet gé* heel verzekerd is. Zooals men ziet, zijn er ver schillende kanten aan dit vraag, stuk. Het zal dan ook geheel van het inzicht van den minister af hangen, of de potten en pannen, en ander keukengerei binnenkort bomvrij zullen worden. Alexander Kcsman. de eertijds beroemde Nederlandsche violist bereikt heden den leeftijd van, 3w jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5