De nieuwe werkelijkheid was dl hard NOBEL GEBAAR van ATTLEE Geen enkele depressie bedreigt de vorst Nachtinspectie bij het Paleis V K.RM.-ORDERS PAGINA 4 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1947 DE MINAHASSA Hoe pastoor de Bruyn zijn parochie bestuurt en de fraters van Tilburg een college leiden De kolenslag in Engeland voor het houwen van acht motorschepen AANHOUDENDE VORST KOUDE LUCHTSTROOM HOUDT ONVERMINDERD AAN URK IN AFWACHTING KNOEIERIJEN IN MELK INRICHTING VAN CAFÉHOUDER TOT BURGEMEESTER MARIA FASQUINELLI BERECHT Schildwacht was CLANDESTIENE AFLEVE RING VAN BLOEM paraat Ik moet u opnieuw over die schoolplaat lastig vallen: van die heele laan in Menado, die naar ik hoorde de „Residentsweg heet, is niets meer over: een straat vol kuilen met aan weers zijden alang-alang en bush-bush dat hoog opwoekert tusschen brokken muur en blootgekomen fundamenten; de fratersschool werd in opdracht van de Jappen door de geïnterneerde en als dwangarbeiders gebruikte fraters zelf afgebroken, hoewel ze niet beschadigd was bij de zeer grondige Amerikaansche bombardementen, het '■esidentshuis rechts op de plaat, meen ik wordt bewoond door politieagenten en niet langer is'het smetteloos witen in de straten van de stad ligt het vuil hier en daar een paar voet hoog.. De vroegere ordelijkheid van huis naast huis werd verwrongen tot een chaos van schots en scheef ge. ibouwde woningen met roestige goilijzeren dakbedekking; 't „Wil- ihelminahotel" iets anders was er niet ondergingen we als 'n gevangenis en voor eten eenen nacht arrest moesten we nog tien gulden betalen ook en toen we in den avond "door de straten liepen, nageblaft door alle honden, die in de naar de walgelijk weeë doerian, schillen stinkende vuilnishoopen naar voedsel snuffelden, en'toen we de helverlichte open woon_ ruimten zagen, waar tientallen Me- nadoneezen glimmend van zweet ingespannen naar h/et kantelen van de dobbelsteenen keken en met dit „tiga batoespel" honder. den guldens vergokten en toen we daarna zoo zijn wij nou een. maal prompt achter de. oorver, doovenlde ketelmuziek van een soort band op het Chineesche Tjap Go Mae.feest terecht kwamen, een soort Carnaval, waar Charley Chaplin met een Chineeschen, ge. heel in kleurige zijde gestoken ge. neraal (danste en een bloeddorstige (boekanier met een verlokkende Ihevig transpireerende haremdaime, die daardoor al haar schmink voel. de wegspoelen op het rhythme van „Do'nt fence me in" ach toen daChtën wij terug aan de zesde klas lagere school - uit Ossenisse en de uren, die we droomen»! versuf, ten met te kijken naar die wand plaat, met het onderschrift; ;,In óe Minahassa".... Want hoe on. werkelijk ook, deze nieuwe wer. keliikheid hier was al te hard. Menado bestaat niet meer; het puin is er niet anders dan in de vriendelijke steden langs de Nor. moandische kust. Lichtpunten in deze'troosteloos, heid: het feit dat het ontwerp voor een oorlogsmonument reeds is goedgekeurd en dat er, naar wij hoorden, tusschen de 160 en 200 millioen - voor den wederop bouw is uitgetrokken. Er is in al deze gebieden bovendien reeds 'n P.O.D. die echter niet „zuivert" maar een afkorting is van Plaat, selijke Opbouw Dienst. En verder, voor degenen die Menado kennen: „De deegrol" is er vrijwel onbeschadigd afgeko men, jammer genoeg, (deze deeg. rol is een afschuwelijk monument opgericht in 1929 ter herdenking van het 250.jarig verbond tus schen de Minahassa en de O.I.C.) Later op den avond hebben we temidden van het puin de Pasto rie opgezocht. Evenals de kerk was ze gebombardeerd, maar van. uit een huis ertegenover bestuur, de Pastoor C. de Bruyn M.S.C. met een der vier Menadoneesche priesters zoo goed en zoo kwaad als het ging de kleine Katholieke minderheid in het grooten deels Protestantsche Menado. U zoudt een dergelijk bezoek moeten meemaken om te we'en hoe goed het is en hoe blij deze harde, eerzame ploeteraars zijn eens een nieuw gezicht te zien en hoe weinig ze weten, ondanks den stapel Nederlandsche kranten van November en hoe ze zich vér. heugen over de kleine dingen van het leven in een wonderlijken hu. mor, milder sinHs hun internee, ring. Die Pastoor hij stond tot voor enkele weken dagelijks in afn eenfge paar voetbalschoenen aan het altaar wou ook een „sjiepje": Iedere krentebakker heeft een jeep tegenwoordig, maar de Pastoor heeft voor deze enor. me afstanden alleen maar een ka. potte fiets Over de politieke situatie maak. Xe hij zich voorloopig, althans voor izijn gehield, niet al te veel Zorgen. Er was een militaire putsch ge. weest, vorig jaar Februari, maar «net rood.wit had deze K.N.I.L.. tnuiterij weinig te maken' gehad «n de bevolking had er nauwelijks lop gereageerd. Van activiteit der „Persatoean Timoer Besar"; de groote Amboneesche en Timore e. Sche Christelijke dissidentengroep. ■die ook de Minahassa claimt, was weinig te merken; hier en "daar kraaide een enkele rood.witte haan zijn tureluursch Merdeka, maar wat de Christelijke 'oevol. king 't'meest zorgen baande, was de toenemende activiteit van den Islam, een gevaar waartegen al. leen het Nederlandsche gouverne. ment hen zou kunnen bescher men Hij nam ons mee naar de Fra. ters van Tilburg, die er, weliswaar zeer' primitief, een heel college hadden opgericht, zoo modern en zoo democratisch, dat de kostscho len in Nedefland er nog heel wat van zouden kunnen leeren. Onder het zegenend gebaar van 'n paar Heilige Mulattenhanden, de han. den van den Zaligen Martin de Porres van Peru, leven en studee, ren daar 64 jongens, niet eens al. len Katholiek, en leeren er naast de schoolvakken ook verantwoor. delijkheid enzelfbestuur en democratie! zij hebben er een ge heel eigen bestuurscollege en de fraters daarboven zijn. slechts ie's meer dan toeziende voogden Wanneer we daar nou eens mee begonnen: met een doodgewone school voordemocratie.... En wanneer we deze school dan eens liever niet „Linggadjati.College" noemden, maar inderdaad dit in. stituut stelden onder de bescher. ming van den Zaligen Martin de Porres van Peru, een kleurling, 'n mulat, die in zijn jeugd al de ver. tirietighöden en ontberingen van een niet in tel zijnd ras leerde kennen. -Zijn leven is zoozeer de moeite waard dat wij niet kun. nen nalaten u het adres in New. York op te geven, waar u meer over hem kunt te weten komen: Bi. Martin Guild, 141 E 65th street zendt u graag alle inlichrin. gen en brochures, zeer Ameri. kaansche „picture books" niet uit. gezonderd. Zoolang echter deze Fraters hun College practisch zonder eenige hulp van het Gouvernement in stand moeten houden, zoolang zij niet eens leerboeken krijgen, zal er van een school voor democrat'e in het groot wel heelemaal niets komen Het blijft evenwel wonderlijk, hoe ver de horizon achter een wandplaat in een lagere school plotseling reiken kan J. W. HOFWIJK, Menado, 28 Januari 1947. Agence Frahce Presse maakt be. kend, dat de Britsche eerste minis, ter Attlee 't aanbod van president Truman inzake het dirigeeren van voor andere landen bestemde ko. len naar Groot-Brittannië van de hand heeft gewezen. Als motiveering wordt Vermeld, dat andere Europeesche landen de brandstof evenzeer noodig hebben als Engeland. Tegelijk met de mededeeling van den Britsehen premier, Clement Attlee, dat hij het kolen-aanbod van President Truman niet aan neemt. waren er eerste teekenen waar te nemen, dat de Britsche steenkoolpositie iets beter is ge worden. In een officieele verkla. ring van het ministerie van brand: tofvoo.rziening en energie van gisteren wordt "gezegd: ..Of schoon de toestand nog zeer ern stig is en de kolenvoorraden ver beneden het veiligheids peil blij ven. waren er gisteren en heden morgen overal teekenen waar te temen, dat er iets meer grond is gewonnen" In het totaal zijn in alle gebie den 112-000 ton bespaard. Van heden Zaterdag af zullen de bin- nenlandsche uitzendingen van de De N. V. Koninklyke Paketvaart Mij. te Amsterdam heeft aan vier Nederlandsche werven opdracht gegeven elk voor het bouwen van 2 motorschepen van het type Batavia." 'Deze werven zyti: de N. V. Scheepsbouwwerf Gebrs. Pot te Bolnes, de Werf ,,de Noord" (J. C. Smit) te Alblasserdam, de N. V. Rotterdamsche Droogdok My. te Rotterdam en de N. V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes. De schepen zullen ge noemd Worden: Batavia", „Banjoe- wangi"f ,Batoela", Banggaai" „Bakongan", ,,Balanipa", „B&toe- bahra" en ,,Bagan". De oorspronkelijke Batavia" groot 1279 br. r. tons, gebouwd in 1938 te Bolnes is ^tijdens den oorlog verloren gegaan, aldus de Lloyd's List and Shipping Gazette" B.B.C 's morgens drie uur en 's middags twee uur worden stop gezet. De nationale poging in Engeland om de. electrische centrales aan den gang te houden heeft reeds eenig resultaat opgeleverd. De si tuatie is namelijk i«ts verbeterd, terwijl de verwachting op dooi- weer het kolentransport ten goede zal komen Hiertegenover staat echter, dat thans de situatie der gasfabrieken weer slecht is ge worden als gevolg van een vermin dering der steenkolen-productie. De door Attlee in het leven ge roepen speciale commissie staat voor de moeilijkheid, te besluiten, wanneer de industrie weder elec trische stroom zal kunnen gebrui ken. Dit zal waarschijnlijk in etap pes plaats vinden De verbinding met de Eskimo-steden boven Amsterdam is •hersteld. Voor de sneeuwploeg van de N. Z. H, T. M. was het een heele onderneming den weg vrij te krijgen. Weerverwachiing medegedeeld; J door het K N M I te De Bilt gel l dig tot Zondagavond: Enkele overdrijvende wolken-; vele en meest matige Oostelijke i wind; in den nacht en vroegen ochtend matige tot strenge vorst, overdag temperatuur oploopemd tot om het vriespunt, 16 Febr.; zon op 7.55 uur, on. der 17.54 -uur; maan op 5.40 u-ur, onder 12.51 uur. 17 Febr.; zon op 7.54 uur, on. J der 17,56 uur; maan op 6.32 uur, onder 13.43 uur. Het algemeene weerbeeld ver toont nog steeds geen wijzigingen. De luchtdrukverdeeling is nu zoo mogelijk nog stabieler dan tot dusverre gedurende den heelen winter is voorgekomen. Het Scan dinavische hoogedrukgebied breidt zich nog in alle richtingen uit, en daarmede ook het vorstgebied over Europa. Depressie-activiteit van eenige beteekenis is van den Oeral tot aan Rockey Mountains in Amerika niet te vinden. Wel ligt op den Oceaan een diepe de pressie, doch deze is vrijwel sta- tionnair en ligt zoo ver weg, dat hij absoluut geen invloed op het weer in Europa kan uitoefenen. Bovendien blijft de luchtdruk in het Middellandsche Zeegebied re latief laag, zoodat de algemeen Oostelijke luchtstrooming over Europa onverminderd aanhoudt. Er wordt dan ook voortdurend koude lucht uit het Russische brongebied over Polen en Duitsch- land naar onze omgeving getrans porteerd. Een lichtpunt is, dgt de bewolking afneemt. Weliswaar zul len hierdoor de nachtelijke mini mum-temperaturen op vele plaat sen in ons land weer beneden 10 graden komen, maar de zon kan nu overdag zijn verwarmende werking flink doen gelden. De da- gelijksche gang van de tempera tuur wordt dus grooter. Urk is gereed om de colonne vrachtauto's uit Limburg met brandstoffen en levensmiddelen te ontvangen. Een groot aantal vrij willigers is gistermorgen óndanks de geweldigé sneeuwjacht naar den. Kamperdijk vertrokken en gistermiddag kon de dijk, behou dens bergen sneeuw hier en daar, bereden worden. De auto's verza melen te Kampen en omdat het stadje geen onderkomen aan zoo veel menschen kon bieden is het kamp „Maternesse" in den N.O.- polder ook als uitgangsbasis ge kozen. Het wachten is nog op de brandstoffen. De trein is in de „Wapen van Urk" heeft den toe gang tot het hotel sneeuwvrij la ten maken en de Vibo-bestuurders der vrachtwagens zullen onthaald worden op erwtensoep. De sneeuw, die in den kop van Noord-Holland en Friesland ge vallen is, bemoeilijkt het verkeer in ernstige mate. Groote sneeuw ploegen zijn uitgerukt om de ver keerswegen berijdbaar te maken. In Friesland is de sneeuwval zelfs zoo groot geweest, dat vele auto's die met veel moeite den tocht over den Afsluitdijk hadden volbracht moesten terugkeeren. Gisteren heeft de sleepboot „Wilhelmina", na zes uren harden strijd de Zaan van het Zaangat tot Wormerveer opengebroken. Bij een coöp. melkiniC:hting te Breda is een boterfraiude gecon stateerd. De directie is in verband hiermee gearresteerd. Over een tijdsbuur van anderhalf jaar zou een hoeveelheid boter van 2000 kg. zwart verkocht zijn. Door het toevoegen van groote hoeyeelbe- den taptemelk aan volle melk) zo-u men melk voor boterfabricage vrij. gemaakt hebben. Deze boter zou dan in terugontvangen botermer. ken verpakt en verkocht zijn. De adv.-fiscaal van he bijz. ge rechtshof te Assen eischtè een ge. vangenisstraf van 18 jaar en le venslange ontzetting uit beide kies rechten tegen den ex.burgemees. ter van Zuidwol-de W. Udema. Ver dachte, die van caféhouder tot N. S. B.burgemeester was opgeklom men, heeft tijdens 'de bezetting o.a, assistentie verleend bij h-uiszoeki.n. gen en arrestaties, o.a. van perso nen, die als de aanstichters der Meistaking werden beschouwd Maria Pasquinelli, de 33-jarige Italiaansehe diè er van wordt beschuldigd, den Britschen brigade. generaal R. W. De Winton te heb- sneeuwbui blijven steken en werd I i?en doodgeschoten zal, naar van hedenochtend verwacht. De Urker bevoegde zlJde wordt vernomen, vrachtrijder van Slooten zal als <*°°r Br.tschen krijgsraad wor. gids fungeeren. Een groote groep arbeiders zal met bouten en bal ken op den dijk vertoeven, om zoo noodig assistentie te verlee- nen; De bevolking maakt zich op om de auto's feestelijk in te ha len." De directeur van het hotel den beiedht. De verklaring van den Italiaanr sehen premier, de Gasperi, waarin hij Italië's verantwoordelijkheid voor de misdaad van de hand wijst, is door Engeland uitgelegd, als zou de zaak niet door een Italiaan, sche rechtbank worden behandeld. Een molenaar in Tholen had vol gens zijn zakboekje meer bloem afgeleverd dan hjj verantwoordde op zijn afleverlngssta-ten. In totaal had de man 6.000 kg. clandestien verkocht tegen 35 per 100 kg. De tarwe had hij betrokken van telers uit de omgeving voor 25 per 100 kg. Bovendien had hij mengvoeder zonder bon afgeleverd. Alle betrok kenen kregen e*n proces-verbaal. (Van onzen specialen verslaggever) B a a r n, 15 Februari Het paleis Soestdyk blijft op elk oogenblik van den dag zijn myste rieuze aantrekkingskracht o.p ons uitoefenen. Wij waren er op den drempel van -een nieuwen dag. duidelijker gezegd, in het holst van den nacht. Wij zullen u niet vervelen met een beschrijving van de natuur op zulk een moment, alleen willen wij zeggen, dat de stilte hoorbaar was. Als een don kere schaduw gleden wij langs het paleishek, om de waakzaamheid van den schildwacht te testen. Hij stond daar roerloos bij den ingang, maar met oogen, die zien en ooren die luisteren. Want nauwelijks moet hij de schaduw, die wij waren, hebben ^ien leven boo- men plegen nu eenmaal niet aan het wandelen te gaan of er kwam beweging in deze marionet, die kordaat en rhythmisch zijn stap per. ging maken. De goede man kwam ons toen plotseling zeer ko misch voor, omdat hij geleek op een mechanische pop uit een speel goedmagazijn, die men op moet •winden, om ze in beweging te brengen. En zoo hebben wij door een geestelijk contact dezen trou wendienaar der prinselijke fami lie opgewonden! Wat dit alles met de a.s. blijde gebeurtenis te maken heeft? Om u toch vooral gerust te stellen, dat bij alle verpoozing, die men ons. en wij onszelf van tijd tot tijd bieden, u straks het groote nieuws toch niet ontgaan zal; wij blijven even goed waakzaam I Wat den toestand hier verder be treft, het ziet er naar uit, dat wij weer een rustig weekend tegemoet gaan. De oranje-versiering van het hotel wordt met den dag aange vuld en vandaag werd er zelfs pudding onder den naam ..orange" geserveerd. Met de hand op het hart durven wij echter verklaren, dat wij nog geen oranjebitter, met den nadruk op de benaming ge consumeerd hebben. Wy kunnen ons voorstellen, dat ook de prinsesjes met verlangen uitzien naar den dag, waarop zij een broertje of zusje krijgen. Beatrix en Ireentje gaan iederen dag geregeld naar school in Bilt- hoven en ongetwijfeld zal iederen keer by het naar huis gaan de vraag in haar kleine hartjes leven, „zou het er nog niet zijn?" Toen wij vanmorgen eens in de om geving van de school waren, ont moetten wij een schoolkameraadje, dat net zoo eenvoudig over Beatrix en Irene spreekt alsof het twee buurmeisjes gold. „Wat hebben jullie vanmorgen op school gedaan?" „Lezen en schrijven, meneer". „Waren Beatrix en Irene er ook?" „Ja, zij waren net op tyd". Morgenochtend gaan wy naar de Bio. Met een gerust hart, want als alle journalisten daar bijeen zijn, kan heusch niet één man meit de primeur gaan stryken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4