Mijnwerkers hadden primeur DE NIEUWE BONNEN Duitsche „oorlogsgeheimen" Sp 69ste JAARGANG DONDERDAG 20 FEBRUARI 1947 No. 20244 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HOOFDREDACTEUR De plechtigheid der aangifte oorwegramp in de V.S. 25 dooden en 124 gewonden Japan's oorlogs misdadigers Reeds werden er 153 geëxecuteerd Waschpoeder en Soda Plannen voor V-wanensden copie van deze lijst- i lan-nen v oor v w apens waarop de piaatsen m volgorde waren in Engeland bekend Anti-staking Nieuwe Fransehe wet „ER ZITTEN GEEN KLEINE NAZI'S" NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT SR3LGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. C8804 - ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND., 0,26 P. WEEK ,,En hoe heet het prinsesje nu?" 't Was een lastige vraag, die de burgemeester van Geleen gister morgen aan Prins Bernhard stelde! Met de estafetteploeg uit Geleen was hij na den nachtelijken tocht dwars door het land tegen tienen bij het paleis aangekomen en de Prins stelde er prijs op hen per soonlijk te ontvangen. Dat gebeur de in de gele zaal, waar de Prins hun een dronk en beschuiten met muisjes aanbood. De drie prinses jes, Beatrix, Irene en Margriet waren er ook bij en gaven allen een handje. Burgemeester Damen bood de oorkonde aan van zijn ge meentenaren en die van de man nen van de Maurits alsmede de .operen mijnlamp- De Prins dankte bijzonder har telijk voor deze attenties en hoop te, dat zijn jongste dochtertje nog eens met deze mijnlamp in de Maurits zou afdalen- Maar die vraag van den burge meester was lastig, 't Was intus- schen pas half elf en om elf uur mochten de namen pas bekend worden- Maar ten slotte na eenig beraad en op voorwaarde van stipte geheimhouding deelde de Prins aan de mannen mee, dat het Maria Christina zou zijn en ook, dat zij Marijke zou heeten. Zoo zagen de onvermoeide man nen uit het kolenland hun moeite beloond met een weten, waar heel Nederland nog vol spanning op wachtte. Rust keert terug Intusschen keert met de geboor te van prinses Maria Christina ook de rust terug in het normaal stil le Baarn, dat de laatste weken zoo vol drukte was. Niet het minst doo de journalisten, die niet al leen de belangstelling van ons volk vast gericht hielden op het paleis en zijn omgeving, maar die tevens zelf de nieuwsgierigen aan trokken. Tallooze kwamen in As toria Chalet naar hen kijken, als of het er een wilde beestenspel was. Gisteren bracht de aangifte van het prinsesje het laatste werk voor hen. Fotografen, filmoperateurs en reporters bewogen zich door de gangen van het paleis, gewapend met hun apparaten en blocnotes. En de drie zusjes, die bij de plech tigheid aanwezig mochten zijn, keken met verwondering naar al het gedoe. Beatrix, als steeds de spraakzaamste, klampte een van de fotografen aan om hem te vra gen ,,wat moeten al die mijnhee- ren hier?" Maar na deze plechtigheid heb ben ook zij Baarn weer verlaten e nu gisteren de laatste estafette ploegen uit verschillende plaatsen hun opwachting hebben gemaakt, wordt het langzaam aan weer stil. In den middag heeft Prins Bern hard nog een groep Zeeuwen ont vangen, die in hun fraaie kleeder drachten naar Soestdijk waren ge komen- Overigens hield de stroom van telegrafische gelukwenschen aan. Vele waren er van Staatshoofden uit heel de wereld, daaronder ook een van het Engelsche konings paar uit Zuid-Afrika. Prins Bernhard toont bij de geboorte-aangifte prinses Maria Christina aan dr. L. Beel en jhr. Beelaerts van Blokland. Een U.P.-bericht uit Altoona, Pennsylvania, maakt melding van een ernstig spoorwegongeluk. De „Red Arrow", de expresstrein naar New York stortte van een hoogen dijk. Het duurde bijna 20 uur, voor men alle slachtoffers uit de wrakstukken bevrijd had. Er zijn 24 dooden en 124 ge wonden. Nader meldt Reuter, dat het aantal dooden tot 25 gestegen is, zestien passagiers en 9 leden van het treinpersoneel. Van de 124 ge wonden verkeeren er velen in le vensgevaar. Evenals de voorzitter der Twee de Kamer heeft ook de president van de Eerste Kamer de heer Anama bij den aanvang der Ka merzitting gisteren in hartelijke woorden getuigd van de vreugde over de geboorte van het prinsesje. Waarmede de leden van harte met applaus instemden. De bekende ..Cercle gaulois" te Brussel bood gistermiddag aan den Ned. ambassadeur 'n lunch aan, als sympathiebetuiging voor Neder land naar aanleiding van de blijde gebeurtenis op Soestdijk. Onder de aanwezige waren ver scheidene diplomaten en talrijke persoonlijkheden uit Belgische 'ei- dende kringen. Verschillende ge- legenheidsspeeches werden uitge sproken- De ambassadeur, baron Van Ha- rinxma thoe Slooten, herinnerde aan de vele en oude banden, die sedert eeuwen bestaan tusschen Nederland en België. En eerst daags zullen ,,de puntjes op de i worden gezet" door het feit, dat begin Maart verscheidene Neder- iandsche ministers naar Brussel zullen komen om voort te werken aan onze economische unie. Spr. besloot zijn speech, welke langdu rig werd toegejuicht, met het uit brengen van een dronk op prinses Maria Christina- De plechtigheid in het Paleis De plechtigheid had plaats in de eetkamer, die aan de achterzijde van het paleis naast de bibliotheek gelegen is en uitziet op het terras- Onderwijl waren de drie prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet in de gang aan het spelen, die een ware lusthof van bloemen geleek. Baron Baud leidde eerst den minister-president, dr. L. J. Beel, en jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, vice-voorzitter van den Raad van State, binnen die gevolgd werden door den burgemeester van Baarn. den heer F. J. van 3eeek Calckoen. In een hoekvan de eetkamer stond een ronde mahoniehouten tafel met ron'dom vier stoelen. Op de tafel werd een gouden inktstel geolaatst. De heer van Beeck Calckoen haalde de geboorte-aangifte te voorschijn, toen Z.K.H. Prins Bern. hard binnenkwam, gekleed in het generaals-uniform van de blauwe huzaren. Hij droeg het kind op een kanten kussen. Het prinsesje droeg op de borst een rozet van juweelen en met een parel in het midden in den vorm van een mar griet. Het was een alleraardigst moment, toen de eerbiedwaar dige heeren zich over het prin selijk borelingske bogen om het te bewonderen. ,Het kindje was wakker en schreide niet Vervolgens verliet de Prins weer met het kindje op den arm het vertrek en even later had het verlijden van de acte plaats. De De Prins en de 2 getuigen namen achter de tafel plaats Aan de rech terzijde van Z.K-H. was Jhr. Bee laerts van Blokland gezeten en aan de andere zijde had min.-pres- Beel plaats genomen. De heer van Beeck Calckoen las staande de geboorteacte voor, waarin de namen reeds ingeschreven ston den. Bij het voorlezen van deze acte werden eerst de namen van het nieuwe Prinsesje bekend. De acte. die in tweevoud was opgemaakt, werd allereerst ge- teekend door den Prins, daarna door den heer Beelaerts van Blok land en minister-president Beel en toen door den heer van Beeck Calckoen. Deze haalde toen uit zijn zak Het trouwboekje van het prinselijk paar, waarin de gehoor te van het jongste kind genoteer, stond. Het boekje bevatte mede de stamkaart en verdere distribu tie-bescheiden voor Maria Chris tina en bovendien de bonnen voor de loopende periode. Uit het vertrek aan de andere zijde van de eetkamer werd na dit aardige moment kandeel in porseleinen kopjes voor den Prins, de getuigen en den burgemeester opgediend. Do plechtigheid was hiermede ten einde. Prins Bernhard wendde zich daarop tot de aanwezige journalis ten en deelde hun mede, dat de naam van het nieuwe Prinsesje zoo gekozen was vanwege den mooien klank en omdat de naam zoo zinvol is. Lachend voegde ij eraan toe: er zijn geen peter en meter of grootouders in de fami lie, waarnaar het kind gen.amd is. Het kind zullen wij Marijke noemen zooals Beatrix met Trix wordt aangesproken. In de bibliotheek werd tenslotte champagne geschonken. Bij de plechtigheid waren ook aanwezig de adjudant van den Prins ritmeester Geertsema en kapt G. Rutten, verbindingsoffi cier tusschen den Prins en de pers. Aan een overzicht van "Óen giang der berechtingen van Japan- sdhe oorlogsmisdadigers door tri bunalen in Z. O. Azië. uitgegeven door het hoofdkwartier van het bureau oorlogsm* da>digers te Sin gapore ontleent de ..Straits Times'' cat tot er- met 3 Februari j-1. in het geheel 604 oorlogsmisdadigers beredht zijn. Van deze Japannee- zen zijn er 529 veroordeeld en 75 vrijgesproken. Van de ee.r:te ca tegorie zijn er 181 ter dood en 3-18 tot gevangen sstrsffen veroordeeld Van de ter dood veroordeelden zijn er 153 inmiddels geëxecuteerd. In het geheel wericen door de tribunalen 182 zittingen gehouden Er zijn er nog 37 te wachten, waar in totaal 78 Jaipanscibo oorlogsmis dadigers berecht zullen moe!en worden. De volgende bonnen zijn aange wezen voor het tijdvak van 23 Februari t/m 8 Maart 1947. Bonkaarten Ka, Kb. Kc 703 (strook no 1) Qa 703, de bon 61-3 tabak op gecombineerde kaart Qc 703. de 61-1 Versnap. 61-3 Versnap# 61-4 Algemeen 61-5 Algemeen 61-6 Algemeen 250 gr. wasenpoeder en 125 gr# soda 3 eieren 750 gr suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gr jam, stroop enz. of 750 gr- chocolade of suikerwerk Bonkaarten Kd, Ke 708 (strook no 1) 62-4 Algemeen 250 gr. waschpoeder en 125 gr soda 62-5 Algemeen 3 eieren 62-6 62.7 62-8 250 gr. suiker, boter- Algemeen hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerken enz. Bonkaarten Ma, Md 703 (strook n,o 1) 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk Tabakskaarten enz. Qa, Qb Qc 70S 61-1, 61-2, 61-3 2 rants. Tabaks- Tabak artikelen De bonnen 61-1 en 61-2 tabak ko men voor op de tabakska&rt 61-4 Suiker Prof. Jones, voormalig direc. 'eilr van den inlichtingendienst der nesearch-afdeeling van het Britsche ministerie van lucht vaart, heeft in een lezing me degedeeld, dat de Duitsche plannen voor de vliegende bom. men reeds in de tweede maand van den oorlog in Groot-Brit- tannië bekend waren. ,,De Britsche marine-attaché te Oslo", aldus prof .Torps, ontving in October 1939 een anoniem schrijven, waardoor men op de hoogte kwam van de ontwikkeling van raketbommen en bomimen voor zweefvliegtuigen. De gege vens waren zoo uitvoerig, dat ve. len de betrouwbaarheid ervan be twijfelden. Naarmate de tijd ver streek en het rapport van Oslo in alle bijwonderlliden juist bleek te zijn, moest men er wel geloof aan hechten. Prof. Jones vertelde hoe men in Engeland te weten kwam. dat te Peenemunde belangrijk experi menten verricht werden. Een kan- toorHediende te Berlijn, zoo ver. telde hij, die instructies moest op stellen voor het aanvragen var. bemzine-toewijzingen, hechtte aan het document een lijst met namen van plaatsen, waarheen de in structies moesten worden geooa- van belangrijkheid waren vermeld knaag men ook in Engeland in handen. Be tweede plaats op de lijst was Peenemunde. Een lucht, a an va 1 op de stad volgde, waarbij de voornaamste Duitsche raket ontwerper den dood vond. De pro ductie moest voortaan onder gronds worden voortgezet en het wapen kon pas enkele maanden later gebruikt worden. 200 gr chocolade en/of suikerwerk of of 200 gr. suiker, boterh.strooisel enz of 400 gr. jam, stroop enz -100 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gr. jam, stroop enz. of 100 gr so leer, boterhamstrooi sel enz De Fransehe premier, Paul Ra* madier, heeft in de nationale ver gadering medegedeeld, dat hiaat* regelen zuilen worden genomen ve gen de ambtenaren, die Vrijdag hebben gestaakt. Hij zeide voorts dat het kabinet binnenkor' een wetsvoorstel aan het parlement zal voorleggen, waar in het stakingsrecht wordt beperkt. Deze eers'e anti-stakingswet in Frankrijk zal bepalen, in hoeverre ambtenaren, van wie de openbare veiligheid afhangt, mogen sta' Er zal een commissie worden noemd, aldus Ramadier, die even- tueele klachten der ambtenaren aan het parlemen" zal voorleggen, Op een vraag van het conserva tieve laigerhuislid William Shep herd, of de Engelscihen in Duitsch- land in navolging van de Ameri kanen amnestie zou' en verleenen aan de kleine nazi's, antwoordde de minister John Hynd ..neen". Toen Shepherd daarop wilde weten, wat nut het had kleine nazi's gevangen te houlcen, ant woordde Hynd: ,,Er zitten in de Britsche zóne geen kleine naad'» gevangen". Hij voegde er aan toe. dat, naar zijn meening de Britecthe maatre gelen tegen de nazi's meer effect sorteerden dan de Amerikaar die. Tegen het einde van dit jaar hoopt de Britsche regeering het gsheele zuiveringsprobleem in de Britsche zóne opgelost te hebben. Prins Bernhard onderteekent de Geboorte-acte van prinses Maria Christina V.l.n.r.: vice-pres. Raad van State jhr. mr. Beelaerts van Bloklandde prins, min.-pres. dr. Beel en de burgem. van Baarn, mr. van Beeck Calckoen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1