Diefstallen in Rotterdamsch Postkantoor opgehelderd KELLERS' UITLEG van het Nieuwe Testament voltooid STADSNIEUWS PAGINA 3 DE NEEF UIT BATAVIA K. K. LEESZAAL KATHOLIEKE KRING VOORDRACHTEN V. U. BURGERLIJKE STAND OFFICIEELE KENNISGEVING f Hinderwet Unieverkeer en Scheep- vaartvereen. Zuid en Noord POOLSCHE PAARDEN IN R'DAMSCHE HAVEN Hier werd iets groots verricht Ex-illegaal en ontvluchte politieke delinquent werkten o.a. samen PASTOOR H. J. C. HAVER 25 jaar pastoor ED. FLIPSE BILJARTKAMPIOENSCHAP ENSCHEDE KRIJGT RADIO'S TERUG De R. A, O. organiseerde giste renavond in dis groote zaal van den R. K. Volksbond voer de in Schiedam gelegen A. A T, troepen en hun familie een operette-avond. Luitenant van Rutten heette den burgemeester mr. J. W. Peek, van harte weikom en hoopte, dat de mannen een aangenomen avond zouden hebben. Wij betwijfelen 't of deze hoop geheel vervuld is, want wat door het Amsterdamsch Hofstad Operette Gezelschap ge presteerd werd met tcie amechtige Hollandsche vertaling van ,,Der Vetter aus Dingsda", idie bekende operette van Eduard Kueneeke, •was in alle opzichten beneden re delijk peil. Komen de speelcapacf- teiten in een operette voor die van de stembanden; in het onderhavige geval kon men alleen spreken van een zich min of meer losjes over !i t tooneel bewegen, voor de rest was het droevig. Zingen kon er ni'.et een, spelen deden eenigszins Rob Milton, als de heer Wildenha. ge, Ad Heerinx als de butler Ka- rel sn Sylvain Poon, als Oom Josse. Bram van Brakel, de pianist sleurde alle zangpassages over het slappe koord der zuiverheid met een overvloei aan fortissimo's, die mg niet vermocht; n Lilia's trom- melvliesscheurenl 1 e geluid te ver drinken. Wij zien met verwachting uit naar Guu-< Brox' Muzikale Parade op 14 Maart De vole afwezigen hadden in dit geval geen ongelijk gehad. In verband met de kolen- schaarschte zal 6e R. K. Lees. b'oliotheek en openbare leeszaal St. Liduina» uitsluitend Vrijdag en Zaterdag op de gewone ur.n ge opend zijn. De uitleenbibliotheek voor kinderboeken is geopend op Zaterdagmi rgen De Katholieke Kring heeft de bisschoppelijke goedkeuring op de statuten v rkregen op 12 Febr. 1.1. Op den a.s. Maandag te houden voordrachtsavond, dien de Schie- diamsclbe Volksuniversi'.eit organi seert en die voor ieder belang st(ilen :e toegankelijk is, zal Wil- van Cappelle voorgedragen ^1' Japie, een zonderlinge ge schiedenis". Kommer Kleyn brengt „De Boffer" ten gehoore Samen zullen beide voordrachts kunstenaars optreden in schetsen, nl. „Afrekening"; „De twee groot vaders"; „De Afspraak" en „Een PytRijke situatie". In deze laatste sche.s komen de acteur Peter Eist en „inspecteur Lund" ten tooneele Op de Vrijdagavonden 7, 14 en 21 Maart zal dr. H. Gerveran.an uitsluitend voor leden van de Valksuniversiteit, voordrachten geven. resp. over William Sha. kespeare, Hendrik Ibsen en Her man Heyermans. In deze voor drachten-serie, die „Meesters van het Drama" getiteld werd, zal dr. Gerversman voordragen uit Julius Caesar, Nora en De Opgaande Zon. Op vertoon van bewijs van lidmaatschap kunnen V.U.-leden Zaterdagmiddag a.s. tussd'nen twee en vier uur in Musis Sacrum kaar. ten krijgen voor deze serie voor drachten GEBORENRenata L G d van O. Brugman en J. G. Verhoog Grofbaan 25 Catharina M. M. d. y. A de Bok en C M. M. v Bees- ten, Mariastraat 83 H-enr'icus J z. van H J. Hölscher en c M de Raaij, Alb. Cuypstraat 9 Mar griet j d. van J. S. Sneep en E. C. Mos Nassaulaan 75 Teuntje d van M. Verwaal en C Sterren berg, Voltastraat 18 Peter G. z. van C. Collignon en C. P. Huls bus. Vlaard.dijk 25, r Job z van L. G v. d. Lubben en J. N Sloof, Kreupelstraat 21 leven 1 kind van A. R Spruijt en P. Winters, Nas saulaan 75. GÉ BORÉNPi eter J z yan J H Kooij en H Winkelman, Tuinlaan 70; Alida C M d van W Barvoet» en C C J Velt.man, Zwartewaal- schestraat 47; Willhelmina F J d van J H Kerssemeijer en D Veld. man. Mariastraat 22; Huibredht A F z van J H J Jongepier en B Mac Lean, Vondellaan 53; Jacoba M C d van A Cuwerling en C M Kurvers, Vlaard.dijk 271. Aletta Sehreuder, Teijlerstraait 4; Jcftian- nes P B z van J P B Biemaris en J de Winter, Dr. Noletstraat 1; Sara M d van A Schipiper en P v Steenis, Rotterd-dijk 9. GEHUWD: J J Vis 25 jaar en E Touw, 20 jaar. J Th de Raaij, 30 jaar en E Vonk, 27 jaar; E C van Rijswijk, 30 jaar en W A Nooijen 19 jaar; J v d Ploeg, 25 jaar en L Bogerd, 20 jaar; HAM Roelants- 50 jaar en E I C Haaklman, 33 j J Touw, 23 jaar en A C Baris, 22 jaar. OVERLEDENJ. Heesternïan71 j.. L. Nieuwstraat 51 A M. Slee 72 j., vr. van A. B v. Rijen, Dr. Noletstraat 1 M. Meeder 82 j., Wede van J. Th Jonkers, Putters- hoekschestraat 48. OVERLEDEN: J H Huiskëns, 60 Jaar, F v Bourgondiëstraat 21; C v d Hoeven, 84 jaar, wed. van P Rietveld, Ampèrestraat 24. DISTRIBUTIENIEUWS Uitreiking schoenenbonnen De Distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat de uitreiking van sdhoenenbonnen, aan perso nen wier stamkaartnummer ein digt op één der cijfers 3, 6 of 9 en die bij de eerste cijferaamwijzin- gen niet in aanmerking zijn geko. men voor een sohoenenbon en nog in het bezit zijn van een inleg- vell, waaraan zich de bon 614 be vindt en aan alle kinderen gebo ren in 1932 of later, en in de maand Februari jarig zijn, alsme de aam alle kinderen geboren in April 1946, plaats vindt volgens onderstaand schema. Maandag 24 Febr. A t.m. D Dinsdag 25 Febr. E t.m. H Woensdag 26 Febr. I t.m. M Donderdag 27 Febr. N t.m. R Vrijdag 28 Febr. S tjzn. V Zaterdag 1 Maart W t.m. Z. De Distributiestamkaart met in legvel dient men te brengen. Het Bureau Broersvest 95 is geopend van 912-30 en van 25 uur. Za- terd gs van 912.30 uur Bericht voor detaillisten De Distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat het inleve- ringssdhema voor de week van 23 Febr. t.m. 1 Maart 1947 als volgt is geregeld; Maandag 93,30 uur: Melklhar.- delaren (art. melk); 23.30 uur: Fabrikanten. Dinsdag 93,30 uur: Ta.baksde. taillisten en Bakkers. Voor taibaks- detaillliisten wordt het af te reke nen voorschot met 10 pCt ver laagd, wegens handelsverlles. Woensdag, Donderdag, Vrijdag: Detaillisten inleveren op de be. kenie tijden de artikelen: suiker/ versnaperingen en zuidvruchten. De bonnen suiker/versnaperingen inleveren op één ontyangsbewijs MD 242—08. Bon V 70 8/10 rts; X 70 4/10 rts. Zaterdag 911 uur: Alleen in- dustrieele artikelen. B en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 20 Februari '47 de beslissing op .het verzoek van A. J de Vries, alhier, om vergun ning tot uitbreiding van de hout draaierij. .zagerij en -schaverij in het parli Sch.ie 56, door bijplaat sing, verplaatsing en verwijdering van diverse electromotoren en ar- b;idswerktuigen. verdaagd, aange zien hst desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Belangrijke besprekingen Op Donderdag 20 Febr- j.l. heeft te 's Gratnsnhage een belangrijke conferentie plaats gevonden ,us- schen de Unie-verkeer (Centr. Bond van Transportarbeiders. Ned Bond van Christel, fabrieks- en transportarbeiders en Ned. R. K- Bond van transportarbeiders „St. Bonifacius") en de besturen van de scheep vaart vereeni gingen Zuid en Noord. Ernstige discussies zijn gevoerd over de door de Unie-verkeer aan de orde gestelde positie van de ar beiders, werkzaam in de Rotter damsche en Amsterdamsche ha vens. In deze conferentie werd in het algemeen over de loonvoor- waarden overeenstemming bereikt. Over enkele onderdeelen zullen de besturen van beide partijen zich nader beraden, waarbij er naar gestreefd wordt tot volledige over eenstemming te komen. Het resul taat van het overleg zal ter goed keuring aan het College van Rijks bemiddelaars worden voorgelegd- De Amerikaansche vraentsehepen ,,Hattiesburg Victory" en „Lahaina Victory", die ieder met ongeveer 700 paarden aan boord, onderweg zijn van Savannah (Georgia) naar de Poolsdhe haven Gdynia, zijn gisteren in Rotterdam binnlenge- loopen, daar het ijs in de Oostzee ze belet Gdynia te bereiken- Er worden thans besprekingen gevoerd oer. de paarden hier tij delijk in stallen onder te brengen. Men kan dan de schepen terug zenden. waardoor scheepsruimte vrij zou komen. De paarden zouden later met andere schepen verder kunnen worden gezonden. Hier over moet de UNRRA, die de ver. scheping in handen heeft, nog een beslissing nemen. De paarden zijn bestemd voor herstel van den Foolschen land bouw. Een deskundige achtte een plan, om de dieren per spoor naar Polen te zenden, niet uitvoerbaar. Binnenkort wordt in Rotterdam nog een paardentransport ver wacht, waardoor het totaal aantal paarden tot ongeveer 2300 zal stij gen. Nu de laatste band van Keu- Iers' commentaar op het Nieuwe Testament verschenen is U, is het niet meer dan billijk, dat wij ons een oogenblik beadinen op het mooie werk, dat hier. mede zijn bekroning vond Prof Keulers. hoogleeraar in de H Schrift aan het groot-seminarie van Roermond, heeft niet alleen een knap stuk werk beëindigd, maar oók een voor hem zeer moei zame periode afgesloten. Wie had kunnen vermoeden, dat het werk, dat in 1935 welgemoed werd be gonnen, zooveel moeilijkheden zou opleveren en onder zulke deplo rabele omstandigheden zou moe ten worden beëindigd Begonnen in de rustige sfeer van het semmarie heeft prof Keu lers, door den oorlog opgejaagd, ijn levenswerk als gast in een record huis moeten voleinden en me'er de bijna apocalyptische ver schrikkingen van een modernen oorlog heeft hij in den laatsten band van zijn wek het commen taar geschreven op den eersten brief van Sint Petrus, die spreekt van de hoop en op de Apocalyps van Sint Jan, waarin ons een beeld wordt gegeven van de ver schrikkingen, welke de Kerk van Christus op aarde zal moeten door maken. De kracht daartoe heeft hij echter gevonden in de plaats en het amibt, welke God hem had toegedacht, dat van ..schriftge leerde", wiens lust en roeping het is „de wijsheid van alle ouden te doorvorschen, zich bezig te hou den met de prophetieën, vast te houden wat beroemde mennen hebben geleerd en door te dringen in spreuken en strophen en duis tere gelijkenissen" (Eccli 39 13) Thans, nu het werk voltooid is, willen wij hem daarvoor oprecht danken De phrase moge wat af gezaagd klinken, maar prof Keu lers zij ervan overtuigd, dat zij dit keer oprecht is gemeend: Hier werd iets groots verricht! Toen Keulers in 1935 met zijn werk, den uitleg van het geheel e Nieuwe Testament begon, werd wel eens het bezwaar geopperd, Men zal zich herinneren, dat 26 Januari 1946 op onverklaar bare wijze uit de kluis van het Rotterdamsche postkantoor een bedrag van 57.000 werd ontvreemd. Nog bezig met een naarstig onderzoek moest de politie opnieuw te hulp worden geroepen op 24 Augustus j.l., daar toen 243.000 uit de kluis van het bureau „aangeteekende stukken" verdween. Er vond toen een overval in optima forma plaats, doch het vermoeden rees al spoedig, dat deze achteraf geënsceneerd was. De Rotterdamsche recherche heeft thans bijna alle hij deze dief stallen betrokken personen opgespoord. In totaal werden 14 personen gearresteerd, waarvan drie na opgemaakt proces- verhaal in verband met heling in vrijheid werden gesteld. Sleutelzak met gaatjel een nauwkeurige huiszoeking in een looze ruimte onder het blad van een keukentafeltje een pakje met 19,000,aan bankpapier werd gevonden. Aanvankelijk was men de mee ning toegedaan, dat het vinden van een der daders van een van beide diefstallen een houvast voor beide zaken zou geven. Dit bleek echter niet het geval te zijn. De politie heeft achteraf nl. vastge steld, dat de courantenberichten over den eersten diefstal er toe medegewerkt hebben, om 't post kantoor bij de onderwereld in het centrum der belangstelling te plaatsen, want sedert het voorjaar van 1946 had men het al op het postkantoor voorzien. Op 27 September van het vorig jaar werd nl. door louter toeval houvast gevonden, doordat ont dekt werd, dat de betrokken por tier dien nadhit niet was versche nen en zijn invaller om 12 uur des nachts al was weggegaan Er ble. ven toen slechts twee ambtenaren over, die als brandwacht fungeer den en tegelijk de portiersdiensten waarnamen. De sleutel van de kluis bevond zich in een zakje, hetwelk verzegeld was. Na eenig manipuleeren slaagde men er ech ter in, den kluissleutel door een klein gaatje naar buiten te wrin gen, waarna de kluis, zonder het zeigel van het zakje te beschadi gen kon worden geopend. Den be trokken ambtenaren werd 't vuur na aan de schenen geleed en uit eindelijk capituleerde de 46-jarige besteller F G L. Hij trok zijn be kentenis later weer in, doch dit zal hem weinig baten, daar bij Op grooten voet In de tweede zaak kreeg men pas een spoor in handen, toen bleek, dat twee verdachte perso nen en wel de 29-jarige reclame- teekenaar W. R. en de 38 jarige granietwerker A. D. H. v. IC. in Brabant flink de bloemetjes bui ten zetten. W. R. heeft zich ge durende den oorlog als illegaal zeer verdienstelijk gemaakt, ter wijl v. K. een zware jongen is. Met hun arrestatie had de politie een goeden slag geslagen, aange zien veilig aangenomen mag wor den, dat zij de hoofddaders zijn. De portier van het postkantoor was al direct met zeer argwanen de oogen bekeken. Ten eerste was hij slechts eenvoudig gebonden en had hij zich met eenige moeite zelf kunnen bevrijden. Ten tweede had hij zich na den overval rol lende en „robbende" naar buiten gewerkt,, terwijl hij gewoon had kunnen loopen. Dit bleek ,wel toen na den overval een reconstructie gehouden werd en de gebonden portier opnieuw zijn kunststukje had uitgehaald. Hoofdinspecteur J. v. Dop wien alle lof toekomt voor zijn verbeten vasthouden zei toen langs zjjn neus weg; ,,'t Is goed, ga maar weer staan" en M. deed dit heel vlot. Van het een komt het ander en de 20 jarige machine-bankwerker N. H., die 5000 zwijggeld had gehad, was het volgend slachtof fer. Men zocht echter nog steeds een verbinding met het postkan toor en pas met de arrestatie van den 33 jarigen stoffeerder J. K. F. had men alle draden in handen. Hij bleek nl. bekend te zijn mét C. de Z.. kantoorbediende der P.T.T. en deze had de tips voor dit kraakje gegeven. Hij had h,er voor het slordige sommetje van f 32.500.ontvangen! Als heler werd voorts gegrepen A. J. v. B alias de Mokummer, die ook mee had zullen doen, doch verhinderd was. doordat ;hij intussohen al logies in een van H-M.'s hotels had gekregen voor een ander feit. Om zijn mond te snoeren kreeg hij echter later f 10.000.De Mokummer bleek voorts een poli tieke delinquent te zijn, die al tweemaal uit een bewaringskamp was gebroken en in den tusschen tijd zijn kost verdiende met het overtreden van de wet. Eenigen der gearresteerden heb ben een min of meer volledige bekentenis afgelegd en wel zoo, dat de zaak sluit als een bus. Een vrij aanzienlijk bedrag kon worden achterhaald en wat betreft de restde destijds door het hoofdbureau der P.T.T. uitgeloof de belooning van f 20.000.is nog steeds van kracht! De sneeuwbui rolt Als een politieman ergens zijn neus in steekt, is niets meer vei. lig voor hem. De gearresteerde N. H. zal n.l tegelijk rekenschap moe ten afleggen van diefstallen, door hem in samenwerking met den Mo kummer gepleegd als pseudo-lood- gieters in het Westen van Rotter dam. Verder Cs nog gearresteerd V. K., die samen met H, en nog enkele anderen op 3 Mei 1945 een juwelierszaak hadden beroofd in Rotterdam. Voorts werd op aanwijzing van de Rotterdamsche recherche in 'n café in Oegstgeest een zwaar ge. wapenid individu gearresteerd, c'Ce al minstens 12 gewapende roof overvallen, gepleegd na die bevrij ding; op zijn rekening had. De rechercheur, die de arrestatie ver richtte, was dezen gunman" maar net te vlug af. En passant werd vervolgens door de Rotterdamsche recherche een inbraak in 't distri butiekantoor te Weert opgehelderd waarbij een fantastische hoeveel heid bonnen voor den zwarten handel wend gestolen. Weet u nog van dat enkele boterbonnetje? dat dit voor één man onmogelijk was. Prof Keulers heeft dit be. iwaar zeker ook gevoeld, doch kennend de Nederlandsche menta- liteit heeft hij toch doorgezet. om. dat hij wist, dat anders de Neder' landsche Ka holleken niet tien ja* ren. maar enkele decennia op dit commentaar zouden moeten wach ten Het is nu eenmaal zeer moei* lijk in ons iand medewerkers te vinden, die en echt willen samen werken en in een gelijk tempo willen of kunnen werken. Keulers wist hoe groot de be. hoefte der katholieken was aan een uitgebreiden uitleg op het Nieuwe Testament en heeft zich met een bewonderenswaardigen ijver tot doorzetten gedwongen. De Nederlandsche Katholieken misten ten eenenmale een grondi» gen uitleg van de H Schrift in hun eigen moedertaal en al werd dit. gemis door de leeken, die slechts langzaam aan door de liturgische deweging den Bijbel meer leerden kennen en waardeeren. niet zoo sterk aangevoeld, des te meer voelden de priesters en de toe komstige priesters dit iederen dag aan den lijve- Daarom heeft Keu. Iers. die toentertijd de eenige aangewezen man was- d or :ezet en het reuzenwerk op zijn schou. 'ers genomen. Aan ons is het slechts hem onze d mkbaarheid te betuigen, te meer waar hij de laatste jaren onder zulke moeilij. ke omstandigheden heeft moeten werken- Door het bovenstaande willen wij geenszins verdoezelen, dat ook dit commentaar niet volmaakt is. Bet is voor één man nu eenmaal onmogelijk zich in alle detail, kwesties volkomen in te werken. Te waardeeren valt echter, dat, waar Keulers van a-ndere auteurs afhankelijk is. hij toch altijd een verantwoorde keuze heeft weten te doen, en bovendien moeilijke pericopen en duistere teksten dan nog zoo rustig en limpide wist te behandelen, dat zelfs een Insider er bewondering voor heeft Het grootte en moeizame wérk is nu voltooid: de Nederlandsche Katholieken bezitten thans een de gelijk en mooi commentaar op het geheele Nieuwe Testament, Moge dit werk spoedig een herdruk vin den, maar moge de uitgever er dan ooik in slagen om, rekening houdend vooral met de platte beurs van onze studenten een nieuwe, eenvoudige uitgave te verzorgen, die en prof Keulers eert en bewerkt, dat deze itgave diengenen ten goede kom' d;r er het meest behoefte aan hebben. Warmond Prof J A E v DODEWAARD U Prof dr Jos Keulers, De Boe. ken van het Nieuwe Tes'. ment, vertaald en uitgelegd, Band VII, J J Romen en Zonen, Roermond Maaseik 1947. Morgen. 22 February is het 25 jaar gelecen, dat Pastoor H, J. C. Haver het pastoraat ontving over de St. Lambertus-parochie te Rot terdam. De officieele viering van dit heugelijke feit, zal gelijktijdig gevierd worden met het 300_janlg bestaan der parochie en wel van Zondag 20 April tot en met Zon dag 27 April. Na een verblijf in Zwitserland voor volledig herstel hoopt Eduard Flipse op 14 April a s. zijn werk zaamheden bij het Rott Philih Or kest te hervatten. Hij zal dan eerst eenige weken uitsluitend met het orkest repeteeren. opdat dit wederom vertrouwd kan raken met zijn vasten dirigent. Na deze grondige voorbereiding zal op Vrijdag 16 Me, e.k. het eerste con cert onder Ed. Flipse plaats vin den in den „Rotterdamsche Schouwburg" ten bate van het pensioenfonds van de orkestleden. Vanavond om half 8 beginnen in de Biljartacademie te Rotterdam voorwedstrijden voor het kam pioenschap driebanden le klas, in deze voorwedstrijden spelen v- Aken, Baay, Bornkamp, mr- Hof stede, Lieshout, Tournier (Rotter dam) en Bongenaar (Den Haag). Te Enschedé is een wagon met bijna 600 radiotoestellen gearri veerd, welke de bewoners van deze stad indertijd hebben ingele verd- De toestellen, waaraan de kaartjes met dien naam der eigenaars nog waren bevestigd, werden in Praag opgespoord. Ze zullen nu aan de rechtmatige eigenaren worden terug gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3