Razzia op nazi-organisatie Nieuwe spoorwegtecliniek in de Ver. Staten Permanente waakzaamheid geboden nn Zeventig duizend Amerikanen komen West-Europa „doen" F Nederlandsche en Belgische TRANSITOHANDEL (59ste JAARGANG MAANDAG 24 FEBRUARI 1947 No. 20247 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Waar is Borman? NEDERLAND TUK OP DEVIEZEN Steeds weer moderne en j comfortabele dingen MATERIAAL VOOR V-2 PROEYEN NAAR Y.S. MENNONIETEN NAAR PARAGUAY MEER POLITIEKE DELIN QUENTEN IN DE MIJNEN VOORSTEL AAN DE V. S. EN ENGELAND ATOOMBOMVREES WEKT FANTASIE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H. A- PAALVAST DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J- W I TL OX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. C8804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK Duizenden Britsche en Amerikaansehe beambten van den inlichtingendienst in Duitschland hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag de leider» van een geheime nazistische organisatie onverwacht overvallen. Een der doelstellingen van de organisatie was „de landen van Europa aan te voeren tegen de sovjet-unie", aldus wordt uit Herford vernomen. De organisatie zou in alle vier bezettingszones van Duitschland verspreid zijn en gedreigd hebben „een vernietigend nieuw wapen" tegen de geallieerde te gebruiken, indien deze zouden weigeren haar eischei. in te willigen. Een leider van den Britschen in lichtingendienst heeft verklaard, dat de actie de grootste is, die se dert de bezetting van Duitschland is ondernomen en nog voortgezet wordt. Naar verluidt, zijn honderden betrokken bij de organisatie, die onder leiding staat van voormalige leden van de JèS-, aldus de Brit sche functionaris. De leiders der organisatie zou den het herstel van het totalitaire regiem in Duitschland voorberei den. Het vernietigende nieuwe wapen", waarmede gedreigd werd. zo verband houden met de bacte riologische oorlogvoering. Volgens den Britschen functio naris zijn vele vooraanstaande lei ders, o.w. Hans Georg Eidmann, gewezen functionaris bij de bacte riologische afdeeling Van het op perbevel der Wehrmacht, gearres teerd De eischen der organisatie zouden de volgende zijn: 1. herstel van de Duitsclie mili taire macht; 2. vrijlating van Duitsche militairen uit inter- neeringskampen; 3. onmiddel lijke vorming van 'n centrale Duitsche regeering op totali taire leest geschoeid. Voorts werd nog geëischt; onmiddel lijke beëindiging van de ont manteling van oorlogsindus trieën voor herstelbetalingen; het stopzetten van den steen- kooluitvoer; herroeping van de socialisatie der voornaam ste industrieën en de onmid dellijke restitutie van Silezië en Oost-Pruisen. De leider van den Britschen in lichtingendienst heeft nog mede gedeeld, dat de volgende personen gearresteerd zijn: Dr. Rolf Wilkenning, een S.S. officier en vooraanstaand lid van den Duitschen inlichtingendienst. Hij was de oprichter van de ..Koel- ner Kreis", een organisatie van vóór den oorlog, die zich toelegde op penetraties in Nederland en België en het aanknoopen van be trekkingen met de Belgische Rexisten van Leon Degrelle. Brigade-commandant der SS-, Schimmelphing. een van Hitler's jeugdleiders in Polen. Kolonel Kling, voormalig com mandant van de S S. in het gebied van Kassei en Hesse en later be velhebber van het tweede pantser regiment der S.S- Gerieraal-majoor der S S- Eller- sich, één der voornaamste leiders, die door de Amerikanen te Fulda weid gearresteerd, terwijl zijn vr door de'britten in Hamburg werd opgepakt. De razzia werd in nauwe samen werking met de Amerikanen uit gevoerd. De Russen en Franschen werden van de plannen op de hoogte gesteld, opdat zij een der gelijke actie ook in hun zones zou den kunnen nemen, aldus de Brit sche zegsman Hu zeide ten slotte nog: „Naar mate de uitwerking van de militaire nederlaag minder wordt, den Duitschers meer vrijheid verleend en de sterkte van de hezettingsstrijdkrach- ten gereduceerd wordt, moet steeds meer gelet worden op revolutionnaire bewegingen in welken vorm. ook. Dit is de taak van den inlichtingendienst van de bestuurscommissie en verklaart, waarom het nood zakelijk is een geschikt corps van geroutineerde ambtenaren van dezen dienst te handha ven. Zoo laag zulk een corps bestaat, ben ik vol vertrou wen, dat wij in staat zullen zijn revolutionnaire organisa ties te ontdekken en onschade lijk te maken, voordat zij ge vaarlijk kunnen worden". Luitenani-kolonel Alexander Pat erson Scotland, „geheimzinnige officier van den Britschen inlich tingendienst, die deze week te Ve netië, waar hij in het proces tegen Kesselring als getuige optrad, be kend heeft gemaakt, dat hij bij het Duitsche leger had gediend, heeft gezegd, dat hij van meening is, dat Martin Bormann nog leeft, en ,,zich in Uruguay of Brazilië, of misschien in Spanje bevindt", al dus „A.P." Op de vraag, wat hij dacht van de berichten, dat de vroegere plaatsvervanger van den Fuehrer bij een poging om uit de rijkskan selarij te ontsnappen gedood zou zijn op een brug in Berlijn zei hij: ,.Zoo luidt het verhaal en het is het beste verhaal, dat wij hebben. Wij zijn er echter van overtuigd, dat Bormann nog leeft". Kolonel Scotland zei vervolgens, dat hü de Zuid-Amerikaansche landen of Spanje juist daarom de meest waarschijnlijke schuilplaats van Bormann achtte, omdat ,,hij daar zijn geld heengestuurd had, Door Z. Exc. M. van Poll bij zijn terugkeer te Batavia naar zijn indrukken gevraagd over de tournee door de Groote Oost, antwoordt prof. Romme bedenkelijk: „In' een paar woorden mijn indrukken te gevenNiet zoo gemakkelijk" en hij daar dus ongetwijfeld zou probeeren te komen". Met betrekking tot de overige oorlogsmisdadigers, zei kolonel Scotland, dat hij van meening was, dat velen van hen in Duitsche krijgsgevangenenkampen zaten, vermomd als gewone soldaten. Hij herinnerde er aan, dat Hlmmler, die vermommingsmetho den om te ontsnappen geprobeerd had en dat hij er bijna in was ge slaagd, te ontkomen. Himmler, die vermomd was geweest als gewone S.S.-er, had echter een vrouw mee genomen en dat was volgens Scot land zijn ondergang geweest. „Als hij in een gewoon krijgsgevange nenkamp terecht was gekomen, zouden wij hem misschien nooit gevonden hebben". j_,e ass. vice-president der afdee ling vervoer door de lucht van de American Express Cy., de heer L. Celly, die eenige dagen in ons land vertoefde, heeft eenige mede- deelingen gedaan over het komen de reissMzoen. ]>e Amer.kaansche regeertng. die het onwenschelijk achtte het toerisme uit de Ver. Staten naar Europa te bevorderen zoolang de toestand hier nog niet normaal was, heeft thans besloten een ge limiteerd aantal paspoorten voor het komende toeristenseizoen uit te reiken. 70.000 toeristen zullen binnenkort West-Europa „doen" en er zullen door de American Express vliegtuigtrips worden georganiseerd. Het reizen per vliegtuig heeft het voordeel, dat de reizigers het grootste deel van hun vacantie kunnen besteden aan verblijf in de te bezoeken lan den. Er zijn reeds definitieve plan nen ontworpen en binnenkort zul len de „pioniers van het luchttoe- risme" in West- Europa arrivee- ren De verwachtingen zijn hoog gespannen. Aangenomen wordt, dat Nederland als gevolg van dit toerisme een deviezenwinst van 7 10 millioen gulden zal maken. Er zijn, wat Nederland betreft, in overleg met de K.L.M. trips uit gestippeld van 3, 4 en 7 dagen. Bloemententoonstellingen, ten toonstellingen van ambacht en kunstnijverheid, concerten, bezoe ken aan de exportindustrie, een aantrekkelijke agenda wordt den reizigers voorgezet. De heer A. v. d. Steenhoven, chef van de commercieele afdee ling van den Noord-Atlantisehen dienst van de K.L.M., voegde hier nog aan toe, dat den toeristen in het voorjaar een groot tulpen festijn, „glorified tulip season", zal worden geboden. Dit jaar zal de generale repetitie van het tul penfestijn worden gehouden onder medewerking van alle reisbureaux en de betere hotels. Van haar sla gen zal afhangen of het nieuwe toerisme in de komende jaren voortgang zal vinden. De Amerikaansehe spoorwegen bevinden zich midden in een tech nische evolutie, waarbij gebruik wordt gemaakt, van modern mate riaal en moderne wijze van voort beweging. Met 640-000 kilometer spoorweg, 13-500 locomotieven. 47.000 perso nenwagens en 2.000.000 goederen wagens zal deze evolutie jaren in beslag nemen. Het begin is eohter geen factor meer van morgen doch va,n heden. Aan de 172 gestroomlijnde trei nen. welke in het afgeloopen jaar het continent kriskras doorkruis ten met een snelheid van 128 kilo meter. worden er thans elke maand nieuwe toegevoegd- In den strijd tusschen den grond en de lucht om snelheid, gecom bineerd met veiligheid en comfort, nemen lichte metalen en met olie gecreven Diesel-electrisohe loco motieven de voornaamste plaats in bij de ontwerpers. Van alle locomotieven, welke besteld zijn, bestaat 95 procent uit Diesels. Het laatste type. dat een snelheid kan bereiken van 187 kilometer per uur. is een uit twee eenheden bestaande 4.000 p.k- machine. Ten behoeve van de vei ligheid bij deze ver-hoogde snel heid is een nieuw electrisch ge controleerd remsysteem aange bracht. De bestuu-reer heeft slechts" een handle over te halen en een electr sche robot regelt de rem- krac,ht voor den geheelen trein, zoodat geen enkel wiel slipt. Andere Diesel-electrische loco motieven voor passagierstreinen, bestaande uit één tot vier afzon derlijke eenheden, met een ge- w.cht tot 520 ton. ontwikkelen dik wijls tus-chen de 5-400 en 6.000 p.k. Een windtunnel, waarin een luchtstroom kan worden opge wekt,, die sneller is dan het ge luid, en welke tunnel door de Duitschers voor hun proeven met V-wapens te Peenemuende Is ge bruikt, is naar de Ver. St. overge bracht. Vijftien Duitschers, die in Duitschland aan de tunnel he/.,en gewerkt, zijn meegekomen en zul len zorgdragen voor de moderni seering van de aërodynamische uitrusting van d° tunnel. De Ned. mailboot „Volendam" die, gelijk bekend, uit Rotterdam vertrokken was, is Zaterdag met 2306 Europeesche Mennonieten te Buenos Aires aangekomen. Deze Mennonieten, die voorna melijk uit Duitschland en Polen afkomstig zijn, zijn voornemens in Paraquay enkele kolonies te stich ten, waar zij in gemeenschap van goederen zullen leven. De regeering van Paraquay heeft de verzekering gegeven, dat zij hun godsdienst en zeden zal eerbiedigen De miniitex van justitie heeft met den president-directeur van het mijnbedrijf en de vakorgani saties van arbeiders overleg ge pleegd omtrent een ruimer tewerk stelling van politieke delinquenten in de mijnen. Voorts heeft hij een tweetal kampen bezocht, waarin deze politieke delinquenten zijn ondergebracht. Op dit oogenblik zijn ongeveer 2500 politieke delin quenten in de mijnen werkzaam; getracht zal worden in het belang van de kolen voo-fziening in Neder land dit getal hooger op te voeren. Met het s.s. „Tabinta" zijn 1000 Nederlandsche zeelieden naar Amerika vertrokken om daar 22 schepen te bemannen welke door de Ned. Regeering zijn aangekocht uit de sur plust on na ge der Amerikaansehe koopvaardij. Het schip vertrekt uit IVdam. De Berlijnsehe correspondent van het ANP meldt: D«e Nederlanldsohe en Belgische regeeringen hebben zich tot de re geeringen van de Ver. Staten en Engeland gewend met voorstellen om te bevorderen, dat het door- gangsverkeer naar het natuurlijk achterland weer over Nederland, sche en Belgische havens zal wor den geleid, zoo wordt offi-cieel me degedeeld. De Ned.-Belgiscbe boodschap stelt verdere onder handelingen over de practiscihe uitvoering voor, zoodra in begin, sel overeenstemming is verkregen. Dit onderwerp was, evenals on langs op de Haagsche besprekin- en, een der voornaamste punten van de handelsconferentie, deze week te Brussel gehouden tus schen België, Luxemburg en de Britsch-Amerikaa-nsche zone. Het resultaat der conferentie is, dat Belgische en Luxemb urgsche im. porteurs contracten zullen kun nen aangaan met Duitsche expor teurs, zoowel voor goederen als voor diensten. Toegezegd is ook voor handelslieden uit bei'de lan den gelegenheid tot bezoek aan Duitschland en persoonlijk con tact met exporteurs uit te breiden. Van beide zijden werden verlan. gens inzake voor import gn export gewenschte goederen geuit en ten aanzien van bepaalde transacties voornamelijk textiel, werden reeds 'iscussies geopend tot het afslui ten van contracten. Overeenkomst werd bereikt over de betalingsre geling van transacties, waartoe een rekening bij de Nat Bank van België zal geopend worden. Het tijdens de conferentie gelegde con tact zal worden voortgezet ten einde den handel te doen herleven. Het bezoek van de Britsche ko ninklijke familie aan Zuid.Afrika, heeft aanleiding gegeven tot fan tastische geruchten in Voor-Indie die wij slechts curiositeitshalve weergeven. Volgens den corres pondent te Durban van het natio nalistische weekblad Blitz" zou. den aan de reis van de koninklijke familie besprekingen vooraf ge gaan zijn over een geheim plan tot overbrenging van de hoofdstad van het Britsche imperium naar Zuid-Afrika en wel omdat men op de Britscthe eilanden aan den eer sten aanval den besten in een opkomst i'gcn oorlog met atoom, wapenen ten onder zou gaan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1