VIERSPELENKAMP Het Schiedamsche Tribunaal ffAANDAG 24 FEBRUARI 1947 PAGINA S WANDVERSIERING Ergernis van buurt- en volksgenooten STILLE OMGANG 1947 Naar de 1000 deelnemers PRIESTERWIJDING PATER VAN DONGEN WANDELMARSCH IN UTRECHT AANRIJDING DIEFSTAL VAN LIJNOLIE GEBORENEN OP 18 FEB. AANHOUDING VOOR KABELDIEFSTAL KETELPAKPAKKER HET VERBLIJF IN DE PASSAGE RUGGENBERG EERSTE Mr. W. A. Cè VAN DAM GEHULDIGD Veertig jaren „Schuttevaer" JAARVERGADERING ST. CHRISTOFFEL TE OUD OM TE LEEREN DOOR LOSSE ROE VAN TRAP GEVALLEN SCHOORSTEENBRANDJE BODEMLOOZE VLOER LEGGER OUD-ONDEROFFICIEREN Kon. Marine biedt geschenk aan Tijdens de ziting van het Schie damsche Tribunaal, dat bestond Uit de heeren mr. Cos, voorzitter, mr. O. Sipkes, secr. en P. Beu kers en van Lith leden, werd uit spraak gedaan in de zaak tegen 3". v. d. Gervenv. d. Grijp. Zij yverd veroordeeld tot interneering ■voor den tijd van 2 jaar, zoodat deze kan eindigen op 19 Septem ber 1947. C. Breevoort was in 1942 sym- pathiseerend lid van de N.S.B. geworden, had de sympathie in 3.943 laten varen, om echt lid te worden; was in 1944 vrijwillig in Duitschland gaan werken; had aan de agenten van politie Magielsen ten Lucassen de plaats opgegeven, waar twee onderduikers verbor gen zouden zijn geweest; had aan zekeren Wilhelmus de Roo ge vraagd tezamen met hem naar onderduikers te zoeken, die naar Zijn zeggen verscholen zouden zijn in een poort aan de Hoofdstraat en had in Juni 1944 zekeren H. Breevoort tot driemaal toe ge maand zich bij het arbeidsbureau te gaan melden. Voorts had hij dienst gedaan bij de Landwacht als corveeër in de wapenkamer, terwijl zijn huis werd opgevroo- lijkt door een foto van Adolf Hit ler, geflankeerd door twee haken kruisen, het geheel van buitenaf duidelijk zichtbaar, tot ergernis yan buurt- en volksgenooten. Niet alles was waar; het ver raad ontkende hij nadrukkelijk, de personen, wier namen waren ge- jioemd, kende hij niet. Zijn broer had hij gezegd naar het arbeidsbureau te gaan, omdat hij wist, dat daar een zekere me neer Meijer zat, die hem wel zou kunnen helpen. Verdachte was te weten gekomen, dat men zijn broer zocht. „Die Meijer, was dat, wat wij noemden, een goeie", vroeg mr. Cos. Dat was een goeie. Hij had ook fotos van Hare Majesteit de Konin gin in huis gehad. Mr. Bordewijk meende de be schuldiging te kunnen splitsen in twee naast elkander staande ge- Vallen. Er waren allereerst de functies, die verdachte bekleed had, functies, die op zich niet zoo erg bezwarend waren en vervol gens het z.g. verraad. Dit nu meende hij geenszins bewezen. 'Alles berust op vermoedens, maar er is niemand, die een positieve Verklaring kan geven. Daar staat tegenover, dat de man zelf een half jaar in het concentratie kamp Bergen-Belsen is opgeslo ten geweest, omdat hij van zijn Duitsche werk was gevlucht. Hij is wel fout geweest, maar toch niet zoodanig, dat een lang durige vrijheidsberooving nog op haar plaats is. Uitspraak over 14 dagen. zonder geld. Het maakte echter veel verschil, volgens den presi dent, of iemand verraad pleegt, als hij ertoe wordt gedwongen, of dat hij uit zichzelf naar de hand langers van den vijand loopt. De vroegere echtgenoot van verdach te hield een korte pleitrede, om haar niet te zwaar den misstap aan te rekenen; zij zou nu wel leergeld genoeg hebben betaald. De vrouw zei er verschrikkelijke spijt van gehad te hebben. Uit spraak over 14 dagen. Eigenaardig was het drama, dat vader en zoon Kroes voor het tri bunaal bracht. Hoewel de vader nog zeer pienter was, zorgde de zoon er wel voor, dat hij niet te veel zei, waardoor tegenstrijdige verklaringen konden ontstaan. Bij Kroes bakte eenigen tijd de bakker C. H. Schaeffer in. Het boterde niet zoo bar goed tus- schen hen en Schaeffer deed de bakkerssloof af en zocht een an dere stiel. Zijn klanten deed hij over aan Post. Deze Post, volgens den zoon een laagstaand sujet, onlangs in Rotterdam tot 10 jaar veroordeeld wegens moord op een pasgeboren kind, weigerde voor het inbakken huur te betalen. Dit had tot gevolg, dat hem na eenige weken de toegang tot de bakkerij werd geweigerd. De politie werd hierbij zelfs te hulp geroepen. Enkele dagen na dit voorval kwa men de Kroezen 's morgens tot de ontdekking, dat de deur van de bakkerij was geforceerd. Ook nu werd de politie gewaarschuwd, maar er werd niets bijzonders ont dekt. Niet onmiddellijk tenminste. Wij laten vader aan het woord; „Op dien bewusten morgen kruip ik onder den oven door het gangetje en zeg „goeie morgen". ,,Ja, en toen wisten we nog niets", valt de zoon hem haastig in de rede, vreezend, dat vader nog grootere stommiteiten zal ver- koopen. In het kistje waarin een bom vermoed werd, had een radiotoe stel gezeten en zoonlief was naai de Groote Markt geloopen, via den politiepost aan den Buitenha venweg. Door het onderzoek van den politieken dienst was Schaef. fer in het concentratiekamp Amers foort en de gevangenis aan het Wolvenplein in Utrecht geraakt^ De zoon zeide niet te weten, welk een berucht bureau op de Groote Markt gevestigd was, maar de pre sident weigerde het te gelooven. Er waren vele andere mogelijkhe den geweest, om van het toestel af te raken. De zoon zeide echter, dat hij een provocatieval van Post vreesde, aangezien deze omgang had met S.S-ers. Uit het verhaal bleek echter ook, dat Kroes Jr. N-S-B.-er geiweest was, volgens zijn zeggen ten gevolge van het drin. ken van een borreltje met een N.S.B.-er, maar volgens de diag. nose van mr. Cos door het sum mum van slapheid en lummelig heid. Mr. Vermaas gaf de schuld aan Schaeffer,. wien hij verweet een ander in gevaar te brengen door zonder diens medeweten of goed keuring en zoo gevaarlijk appa- raa als een radio te verbergen in het huis van een ander. Hij noem de dit verregaand minderwaardig Hij concludeerde uit dit alles, dat de beide verdachten met den tijd dien zij reeds geïnterneerd waren, voldoende hadden geboet. Het tri bunaal zal over veertien dagen uitspraak doen. Weinig verheffend geval Weinig verheffend, was het ge val van M. Nagellcerke. Zij had hulp of steun verleend aan de handlangers van den vijand, i.e. de beruchte agenten Magielsen en Lucassen door bij den politieken dienst aan de Groote Markt te melden, dat haar man, van wien ze nu gescheiden is, bij haar thuis aan den Langen Achterweg onder gedoken zat, weigerend te gaan werken in Duitschland. Als ge- Volg hiervan was hij verscheidene maanden geconcentreerd geweest in Amersfoort en Buchenwalde. Verdachte vertelde, dat zij het heel slecht gehad had bij haar man, van den eersten dag van haar huwelijk af en dat zij geen geld meer had, omdat haar man weigerde, om te gaan werken. Zij had niet geweten, dat de agenten zoo berucht waren. De president Vond het wel een lage manier van Wraaknemen. Verdachte gaf toe, dat het een domme streek was geweest, maar zij zat al weken Op 23 Maart a.s. zal Schiedam optrekken ter H. Stede. Na een kort Lof met predikatie in, de Sin gelkerk vertrekt men kwart over 12 naar Amsterdam. Direct bij aankomst wordt <ie Stille Omgang gehouden, daarna vinden de plech tigheden plaats in de St. Domini- cuskerk aan de Spuistraat. Gezien de verleden jaar onder vonden moeilijkheden, is nogmaals bij de spoorwegen er op aange drongen, dat alle deelnemers een behoorlijke zitplaats in den trein verkrijgen, terwijl ook het be stuur te Amsterdam beloofd heeft voor een betere regeling in de kerk te zullen zorgdragen. Er zijn redenen om aan te nemen, dat er dit jaar nog meer belangstelling zal bestaan dan verleden jaar en het bestuur verwacht met reden, dat dit jaar een record aantal van 1090 deelnemers uit Schiedam zal worden bereikt. In, den prijs van het spoorkaartje zijn begrepen de kosten van toegangskaart tot de kerk, programma en hoofdelijke omslag der kosten te Amsterdam. De eerw. Frater Ludwinus van Dongen, van de congregatie van de H.H. Harten zal op Zaterdag 1 Maart in de St. Josephkerk te Valkenburg priester worden ge wijd. Op Tweeden Paaschdag zal hij in de parochiekerk van den H. Johannes den Dooper zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Twintig leden van de Schie- idamsehe Politie SporWereeniging namen Zaterdag deel aan, den waru delmarsch door de Utrechtsche Politie Sport Vereen, uitgeschre ven ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Marijke. De groep, waarvan er 18 in uniform wanen), stond onder Iteioing van den heer Stuitje; bel aaide eeji medaille, terwijl ook iedere deel nemer het metalen bewijs van de volbrachte prestatie ontving. Er waren geen uitvallers op het 20 km. lange traject, dat doen de mooie omstreken van Utrecht Oost ging. Aan den mar ch gir.6 een défilé voor burgerlijke en militaire autoriteiten, zoowel als een vlaggeparade vooraf. Ook de Schiedamsche WandelsporWereen. „De Trekvogels" nam aan deze marsch met 19 leden deel en legde daarmee beslag op een groepsprijs en persoonlijke onderscheidingen. Op de Lange Nieuwstraat reed de vrachtauto bestuurd door J. O. den 20 jarigen L. V. uit de Huys- manstraat aan. Vrachtauto en rij- wtiel kregen lichte materieele schade. Aangehouden en na venbaai heen gezonden zijn de 27-jarige Rotter dammer A M L. en de 28-jarige Schiedammer A. Z. Zij wterdten ver dacht van diefstal van lijnolie en verf 2 u. 25 min.: Elizabeth Wilhelmina dochter van Cornelia Schouwen burg en Keeltje Westerveld, v. Leeuwenhoeckstraat 46b; 17 u. 30 min.: Anthonie zoon van Arle Pau- lus Koorevaar en Maria Catharina van Vliet, Singel 1381 u. 24 min. Nicolaaa zoon van Nicolaas van Vulpen en Aaltje Jansen, Damlaan 29; 12 u 15 min Gerardus Antonius zoon van Gerardus Antonius Rost en Catharina Maria Antonia Ver- municht, van Marumstraat 10; 15 u. 15 min.Clazina Adriana, dochter van Pieter Bijl en Johanna Stokdijk Schiedamscheweg 146; 23 u 30 min Johannes Cornells zoon van Johan nes CornClis Kolling en Johanna Antonia den Hartog, Oostsingel 58; 17 u. 30 min.Louwe zoon van Jan Veenstra en Boukje Veenstra, Boer- havelaan 60a H; 8 u. 30 min.: Jo hanna Louisa Maria Christina doch ter van Jan Bras en Johanna Louisa Westerveld, Ouddorpschestraat 13a 17 u. 40 min.: Elfeli Johanna Eliza beth Marijke dochter van Hendrikus Amoldus van Hees en Elisabeth Maria Vugtman, Potgieterstraat 54b 15 u.: Jacoba Marjolijntje Carla, dochter van Arte Ouwerling en Clara Maria Kurvers Vlaardinger» dijk 271b. Verdacht van kabeldiefstal bij Wilton werden Zaterdag aange houden de 30-jarige J. H. S. uit Schiedam, de 34-jarige T. v. G. de 19-jarige A. v. G. en de 46- jarige J B. H. v. H alle drie uit Rotterdam Zij zijn, heengezonden, nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt. W. v. D. uit Rotterdam meldde bij de politie, dat zijn ketelpak op de werf „De Nieuwe Waterweg' was gestolen. In ons bericht van Zaterdag- avond over de politiemaatregelen tegen •d'e baldadige jeugd in de Passage schreven wij, dat de Pas sage 's Zaterdagsmiddags van 4 uur af en 's Zondags van 2 uur af tgesloten zou zijn voor iedereen behalve bioscoopbezoekers. Na tuurlijk kunnen ook diegenen, die in de Passage willen winkelen, dit ongehinderd doen. Het jaarlijksöhe hoogtepunt in het biljartleven van het district Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, is ongetwijfeld de vierspelen- kamp, die als unicum in Neder land door den heer Jan van Duijl werd ontworpen en het vorige jaar voor de eerste maal werd ge speeld. Deze vierspelenkamp, omvat tende 1 partij liibxe, 1 partij cadre, 1 partij 3 banden en 1 partij één hand, vergt, behalve een giroote concentratie, een snel aanpassing-s. vermogen. Kamt het er immers bij het drie bandenspel op aan krachtig te stooten, bij de ca'dre- en librepartij gaat het veeleer om een betoeerscht hanteeren van de quefu. Gedurende den geheelen kamp Velen, o.w. de minister van ver keer en energie, ir. Vos en bur gemeester Oud, waren Zaterdag middag bijeengekomen, om den jubileerenden algemeen voorzitter van „Schuttevaer", mr. W. A. C. van Dam, in de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel in de Beurs te Rotterdam te compli menteeren. .Men zal in Nederland lang moeten zoeken, om een man te vinden, zoo nauw met onze bin. nenscheepvaart verbonden als mr. Van Dam, kenner van welhaast elke brug en iedere sluis, maar ook als geen ander een kenner van het recht op het water en het volk op het water", aldus vertolkte ir. Vos de gevoelens van ongetwijfeld zeer velen. Na ir. Vos voerden afgevaardig den van Schuttevaer" uit alle deelen des lands het woord en de den hun woorden veelal vergezeld gaan van geschenken in natura, kenmerkend voor hun streek. De kroon op zijn veertig jaren ruste- loozen arbeid was echter wel mr. Van Dam's benoeming tot Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuiw, welke onderschei ding hij namens H. M. de Konin gin ontving uit de handen van den minister van verkeer. Mr. Willem Arnout Cornells van Dam werd in 1881 te Den Haag geboren. Na in Leiden te hebben gestudeerd, vestigde hij zich als advocaat te Rotterdam. Reeds op jeugdigen, leeftijd voelde hij zich tot het water aangetrokken. Met een Blokzijlster matten jacht heelt hij diverse zwerftochten langs de wateren van West.Europa ge maakt. In 1905 werd 'hij lid van de schippersvereeniging „Schutte vaer" en gedurende de daaropvol gende jaren heeft hij diverse func ties in deze vereeniging bekleed. Talrijke publicaties over de bin nenvaart zijn van zijn hand ver schenen. In 1936 werd mr. Van Dam, na het overlijden van mr. Harm Smeenge, voorzitter van „Schuttevaer" en als zoodanig heeft hij, mede dank zij zijn uit gebreide juridische kennis voor treffelijk werk verricht, niet al leen in het belang van de schip pers, maar ook in. het belang van de gebeele Nederlandsche binnen vaart. was C. Ruggenberg ongetwijfeld fa voriet, termeer, daar hij de kam pioen van het vorige jaar, van Duijl, op den eersten avond reeds met 82 wist te slaan. Welken voorsprong hij hierdoor verkreeg blijkt weil uit het beste wedstrijd, gemiddelde, dat van Duijl met 4,57 o-p zijn naam heeft staan, ter wijl Ruggenberg een moyenne had van 2.897. De beste moyennes van Rug genberg in cadre, libre, 3 band en 1 band waren resp. 7,61.' 10,71, 0645 en 1,500; van Duijl Ihad resp. 16,66, 16,66, 0,526 en 2,727. Visser die als eerste van groep B eindigde en 'daardoor tegen Ruggienberg om de eerste plaats moest strijden had de volgende moyennes: 16,11; 10,33; 0,44 en 2, Voor den eindstrijd bestond groote belangstelling. Ron'd de liohtkegelrook, die op de groene tafel stond, concentreerde zich een intense spanning, die slechts nu en dan gebroken werd door een zucht n massale teleurstelling als een mooie serie door een ongeluktaigen 'oot werd afgebroken, of door een snel applaus, wanneer een moei lijke bal keurig werd geplaatst. De zucht was een miniatuur Hol land'Belgilëtje bij een mislukte goal, het applaus en vergroot cricket.bijvalletje. Bijzondere pres taties werden niet gieleverd. de oTelers waren zichtbaar vermoeid. Door zijn gelijk spel tegen Huet moest v. Duyl in 'n barrage-partij cadre stooten om de derde plaats, lij won. Ben maquette en 3 me dailles werden aan de winnaars uitgereikt Bij de opening van de vergade ring van de afdeeling Schiedam wees de voorzitter, dia heer de Jonghe erop, dat er een nieuwe taak zal liggen voor de vertegen woordigers: zij zullen zijn de advi seurs van de firma bij den klant. Een grootere ontwikkeling van de vakkennis is hiervoor noodzakelijk en de vereeniging gal het hierop aansturen. Spreker hoopte dat allen eens zoo'n positie zouden in nemen. De afdeeling had een felicitatie- bezoek gebracht aan de Haagscht Zuster-afaeeling St. Jacoba, die het specifiek Schiedamsche cadeau wel had weten te waardeeren. Pater v. d. Ven sprak een krach tig woord, waarin hij er bij de le-- den op aandrong vooral de kennis van hun geloof te vergrooten; zij kwamen miet zooveel menschen in aanraking, dat het niet alleen vol doende was, om door een goed voorbeeld hun katholiek zijn te to nen, maar ook door hun weten schap te getuigen voor de waarheid Bij de bespreking van de stands- organisaties pleitte de heer Wil- lemae voor deelname van St. Chris- toff el aan de schriftelijke cursus sen. Ten spoedigste moesten de le den het formulier, dat ingesloten was in het maandblad, invullen ter aanmelding hij den Werknemenden Middenstand. Over den Stillen Omgang zal nog nader worden bericht. Er werd cioor den afgevaardigde naar de studiedagen op Draken- burgh een verslag uitgebracht; hij deed dit. met angst in het hart, want de leden zouden de volgende maal vechten om dit buitenkans je, nu gebleken was, hoe voor treffelijk deze dagen waren geor ganiseerd. De propaganda zal de aandacht van het bestuur blijven bezig houden. De 76-jarige W. P. M. uit Delft werd door de politie van het sta tion verwijderd en onderdak ge bracht in de Lange Nieuwstraat, omdat hij zich in openbaren staat van dronkenschap bevond. Een ander drama speelde zich eveneens op het Schiedamsche sta tion af. De 39-jarige C. v. Z, wilde Zaterdagavond in den rijdenden trein naar Maassluis springen. Hij viel tusschen den trein en het per ron, maar kon zich wionder boven wonder staande houden, zoodat de trein langs hem hesnreed. Met ontvellingen aan linkerhiel en een gescheurde broek ontkwam deza zeeman aan een vrijwel zekeren dood. De 63-jarige G. P. P. uit de Raam viel Zaterdagmiddag in zijn woning van twee trappen. Waar schijnlijk is hij uitgegleden over een losse traproede. Hij klaagde over ipijn en is door een dokter behandeld. De ramonneux van de brand weer heeft het vuur verwijderd, uit de schoorsteen van B. F. R. v. D. .Hoogstraat 61a. De 4,0-jarige Schiedamsche vloer legger J. v. d. H. werd Zaterdag avond in kennelijken staat op den Singel aangetroffen en naar het politiebureau meegevoerd voor nachtverblijf De Eerste Nederlandsche bond van, Oud-onderofficieren, afdeeling Schiedam zal op Zaterdag 1 Maart in de zaal Irene, te beginnen om 8 uiir, een Oranje- feestavond ge ven, waarbij het tooneelstuk ,,'n Wespennest" zal worden opge voerd- Bij het 40-jarig lidmaatschap van Schuttevaer werd ^en vell jubilaris, den heer heer mr. van Dam, zijn gei ichilderd portret j aangeboden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Antje d v P. Steeds en A C de Bruijn, Noordvestlaan 36; Cornelis z v P, Steeds en A- C. de Bruijn, Noordvestlaan 36; Johannes J. z v L. C. Versluis en W. Nieuwenburg, Stationstr- 40: Maria F. A. d v M. W. de Kort en W A M v Oostrom, Dr Nolet- straat 1; Cornelis J- z v J- Schou ten en J. C. Klink, Jozef Israel- straat 5; Hendricus J. A. M, L. z v J M A Rost en J C Kleme- koort Villastraat 63; Jan C. z v J. v- d- Heerik en C. Beneker. 'Boerhavelaan 1. OVERLEDEN: T. Zaal, 63 jaar Nassaulaan 75; B I. L. Maltha, 84 jaar, Nassaulaan 75. Hedenmiddag heeft een d'epu- tatie van de Kon. Marine ten pa- leize .Soestdijk" aan Prins Bern- hard het geboortegeschenk voor H. K. H. Prinses Maria Christina overhandigd. Het geschenk :s een door personeel van oen marine- I geïllustreerd babyboek-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3